Dodaj do ulubionych

Muzeum Śląskie jeszcze go nie ma a już kontrowersj

13.09.12, 17:33
Oczywiście chodzi o nowe Muzeum Śląskie - jeszcze go nie ma. Jeszcze jest w budowie a już zaczęły się kontrowersje i zamieszanie.
Obserwuj wątek
  • madohora Re: Muzeum Śląskie jeszcze go nie ma a już kontro 13.09.12, 17:36
   Gdy miesiąc temu na łamach DZ stawialiśmy pytanie: czy wizja historii Śląska, która pokazana zostanie w nowym Muzeum Śląskim oddaje prawdę o dziejach tego regionu, wiedzieliśmy, że to będzie trudny, ale niezwykle ważny moment w debacie o Śląsku. Pytaliśmy, jaki wpływ na tworzenie scenariusza wystawy ma Ruch Autonomii Śląska i czy ekspozycja nie będzie akcentować głównie niemieckiej opcji kultury i historii Śląska, pomijając, m.in. polskie wątki i ich bohaterów.
   Wywołaliśmy burzę, jednocześnie otwierając łamy naszej gazety dla wszystkich stron tej dyskusji. Dyrektor muzeum, Leszek Jodliński, zaprzeczał, że wytyczne do wystawy przygotowali historycy sympatyzujący z RAŚ, a Adam Matusiewicz, marszałek woj. śląskiego, wpadł w szewską pasję, scenariusz ekspozycji nazywając skrajnie proniemieckim. Prof. Jerzy Woźniczna apelował o zgodę wokół historii.
   Wczoraj dyskusja o wystawie w Muzeum Śląskim przeniosła się do sali obrad Sejmiku Śląskiego.
   Marszałek Matusiewicz zapowiedział, że zwiększy nadzór nad scenariuszem wystawy Do przejęcia kontroli nad muzeum wezwał marszałka szef regionalnego SLD poseł Marek Balt. - W scenariuszu do wystawy Kulturkampf Bismarcka, przedstawia się nie jako wynarodowienie Polaków, ale jako rację stanu niemieckiego kanclerza. To może niebawem pana współpracownicy prześlą do śląskich szkół "Mein Kampf" Hitlera? - pytał Balt.
   Dyskusja wokół muzeum była najgorętszym punktem obrad. Sprawa jest pilna, bo już pod koniec września zostanie wyłoniona firma, która przygotuje scenariusz wystawy i samą wystawę.
   Część radnych, zwłaszcza z PiS i SLD, jest zaniepokojona, że w projekcie scenariusza wystawy dominują niemieckie elementy przeszłości Śląska. By zachować proporcje, radny PiS Czesław Sobierajski zaproponował, żeby powołać złożoną z autorytetów Wojewódzką Radę Kultury (pisaliśmy o tym kilka dni temu), która czuwałaby nad pracami muzealnymi ponadpartyjnie.
   - To nie są czasy, by w muzeach prowadzić narodowościową walkę historyczną. Musimy być maksymalnie obiektywni. Wierzę dyrektorowi muzeum, Leszkowi Jodlińskiemu, że nieświadomie skoncentrował się na wątkach, które dotąd w historii regionu były pomijane. To był wypadek przy pracy. Odbyłem długą rozmowę z dyrektorem i mam wrażenie, że zrozumiał - wyjaśniał Matusiewicz.
   PUSTUŁKA O MUZEUM ŚLĄSKIM: NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ
   Jak przedstawić trudną historię regionu w nowym Muzeum Śląskim? Na pytanie, które postawił DZ, próbowali odpowiedzieć wczoraj radni sejmiku śląskiego. Zdaniem marszałka Adama Matusiewicza, uznany za proniemiecki projekt scenariusza wystawy historycznej, który znalazł się na stronach internetowych muzeum, to wypadek przy pracy.
   Jednak nie wszyscy tak uważają. Zdaniem radnego PiS z Częstochowy, Artura Warzochy, obecnie na Górnym Śląsku mamy do czynienia z próbą zdestabilizowania tożsamości narodowej. - To obelga, by epizodyczny urzędnik (mowa o Jerzym Gorzeliku, szefie Ruchu Autonomii Śląska - przyp. red.) wyznaczał tory śląskiej tożsamości. Albo pan, panie marszałku, przejdzie do historii jako osoba, która otworzyła autonomistom drzwi do wielkiej polityki i będzie wspominany ze zgrozą, albo jako lider dobrze rozwijającego się województwa - oznajmił Warzocha.
   Akurat w tej sprawie PiS i SLD mówią jednym głosem. - To może niebawem pana współpracownicy prześlą do śląskich szkół "Mein Kampf" Hitlera? - pytał marszałka poseł SLD Marek Balt. Potem, gdy w toku dyskusji komentował wystąpienia radnych, stwierdził: - Jednej wypowiedzi nie skomentuję, bo osoba ta prezentuje świadomość osoby, która podpisała volkslistę. Dodajmy, że Balt nie skomentował jedynie wypowiedzi Jerzego Gorzelika…
   Inny w tonie był głos radnej klubu SLD Małgorzaty Tkacz-Janik (Zieloni). - Boksujemy się w teraźniejszości, bo mamy problemy z przeszłością. Prawda jest taka, że tylko jeden klub w sejmiku ma spójną koncepcję ukazywania dziedzictwa i tym klubem jest RAŚ - oceniała radna Tkacz-Janik. - Przeszłość Śląska nie jest jednorodna. Ba, jest trudna, skomplikowana i nie możemy jej w żadną stronę upartyjniać.
   Zarówno Tkacz-Janik, jak i radny Ruchu Autonomii Śląska Henryk Mercik zaproponowali, by na kolejną sesję zaprosić do wspólnej debaty nie tylko dyrektora Muzeum Śląskiego Leszka Jodlińskiego, ale też naukowców pracujących nad wystawą w muzeum, w tym prof. Ewę Chojecką. - Sprawę muzeum i wystawy zostawmy ekspertom - zaapelował natomiast Jerzy Gorzelik.
   Finansowana w 85 proc. z unijnych środków budowa nowego Muzeum Śląskiego powinna być powodem do dumy, a w przyszłości znaleźć sposób, by tak jak Muzeum Powstania Warszawskiego, nie wisieć tylko i wyłącznie na budżetowym garnuszku. Do zakończenia budowy muzeum zostało półtora roku. Na opracowanie scenariusza wystawy historycznej, która nie powinna dzielić mieszkańców woj. śląskiego, pozostało już niewiele czasu.

   www.dziennikzachodni.pl/artykul/643789,jak-pokazane-zostana-dzieje-regionu-w-muzeum-slaskim-coz-to,id,t.html
  • madohora Re: Muzeum Śląskie jeszcze go nie ma a już kontro 13.09.12, 17:50
   Muzeum Śląskie? Nie dajmy się zwariować

   Sprawy zaszły już tak daleko, że w sprawie wystawy w Muzeum Śląskim trzeba będzie powołać specjalną komisję śledczą. To oczywiście żart, ale temperatura i poziom dyskusji wymaga natychmiastowego uspokojenia emocji. Sprawa jest trudna. Obiektywnie trudna.
   Historii Śląska, w ogóle historii nie da się przedstawić w barwach czarnych i białych. Szczególnie jednak dotyczy to naszego skrawka ziemi, bo właśnie na nim ścierały się ze sobą żywioły polski i niemiecki, a jak delikatna to sprawa, obrosła wieloma krzywdami, nikogo przekonywać nie muszę. Tym bardziej więc należy ważyć proporcje, szukać złotego środka. To obowiązek dyrektora muzeum, marszałka, ale też radnych wojewódzkich. Wszyscy muszą sobie zadać pytanie: po co to muzeum w ogóle powstaje? Po to, żeby się kłócić czy po to, by ocalić od zapomnienia pewne wartości? Ma rację marszałek Adam Matusiewicz mówiąc, że muzeum nie może być polem narodowościowej walki. Ale, by do tego nie dopuścić, ta szczególna inwestycja powinna być starannie nadzorowana w tym sensie, że trzeba na nią chuchać i dmuchać. Rozbrajać bomby, zanim wybuchną, zapewnić maksymalnie szerokie grono ekspertów.
   SKANDAL WS. MUZEUM ŚLĄSKIEGO. POSEŁ BALT STRASZY MEIN KAMPF
   Liczę, że w efekcie nie będziemy się mieli czego wstydzić. Wszyscy. Poseł SLD na sesji sejmiku przestrzegł Matusiewicza , że jak ten się zagapi, to za jego plecami współpracownicy, a miał na myśli RAŚ, zaczną rozsyłać do śląskich szkół "Mein Kampf" Hitlera. Co podyktowało te słowa? Czy strach przez śląskim separatyzmem? Jeśli takie jest powszechne rozumienie śląskich spraw poza Śląskiem, to - cholera jasna - niedługo będę się bała opuścić granice województwa!
   Radna SLD Małgorzata Tkacz-Janik w innym tonie stwierdziła, że tak naprawdę nikt poza RAŚ do tej pory aż tak nie przejmował się historią. Tak czy siak za sprawą przez niektórych lubianych, a przez innych znienawidzonych regionalistów, wojewódzkie elity zostały zmuszone do historycznej refleksji. Co z tego wyniknie? Zawsze na początku był chaos

   Dziennik Zachodni 24.08.2012

   www.dziennikzachodni.pl/artykul/643751,pustulka-muzeum-slaskie-nie-dajmy-sie-zwariowac,id,t.html
  • madohora Skandal ws Muzeum Śląskiego. 13.09.12, 17:55
   Dziennik Zachodni » Wiadomości » Skandal ws. Muzeum Śląskiego: Poseł Balt straszy Mein Kampf
   Skandal ws. Muzeum Śląskiego: Poseł Balt straszy Mein Kampf

   Skandal na sesji sejmiku! Poseł SLD Marek Balt zażądał od marszałka całkowitego przejęcia kontroli nad Muzeum Śląskim i postraszył Mein Kampf Hitlera. Efekt uzyskał: Marszałek Śląski Adam Matusiewicz zwiększy nadzór nad Muzeum Śląskim. Dyskusja wokół muzeum była najgorętszym punktem obrad. Sprawa jest dość pilna, bo już pod koniec września zostanie wyłoniona firma, która przygotuje scenariusz wystawy i samą wystawę. Do ścisłego finału zostały dopuszczone cztery.
   Część radnych, zwłaszcza z PiS i SLD, jest zaniepokojona, że w projekcie scenariusza wystawy dominują niemieckie elementy przeszłości Śląska.
   - W scenariuszu do wystawy zamieszczonym w internecie Kulturkampf prowadzony przez Bismarcka, przedstawia się nie jako wynarodowienie Polaków, ale jako rację stanu niemieckiego kanclerza. To może niebawem pana współpracownicy prześlą do śląskich szkół "Mein Kampf" Hitlera - pytał szef regionalnego SLD poseł Marek Balt. Potem, gdy w toku dyskusji komentował wystąpienia radnych stwierdził: Jednej wypowiedzi nie skomentuje, bo osoba ta prezentuje świadomość osoby, która podpisała volkslistę.
   Obecnie na Górnym Śląsku mamy do czynienia z próbą zdestabilizowania tożsamości narodowej. To obelga, by epizodyczny urzędnik (mowa o Gorzeliku - przyp. red.) wyznaczał tory śląskiej tożsamości. Albo pan panie marszałku przejdzie do historii jako osoba, która otworzyła autonomistom drzwi do wielkiej polityki i będzie wspominany ze zgrozą, albo jako lider dobrze rozwijającego województwa - grzmiał radny PiS z Częstochowy Artur Warzocha.
   Przypomnijmy, że sprawa Muzeum Śląskiego oraz scenariusza wystawy na temat tożsamości śląskiej wybuchła po publikacji w Dzienniku Zachodnim. Red. Teresa Semik pytała publicznie, czy Ruch Autonomii Śląska zawłaszcza kulturę, podając wiele przykładów, które miały o tym świadczyć.

   Dziennik Zachodni 24.08.2012

   www.dziennikzachodni.pl/artykul/643323,skandal-ws-muzeum-slaskiego-posel-balt-straszy-mein-kampf,id,t.html
  • madohora Re: Muzeum Śląskie jeszcze go nie ma a już kontro 13.09.12, 18:01
   Smolorz: To co dzieje się wokół muzeum to polityka kolonialna wobec Górnoślązaków

   Wszystko, co się dzieje wokół muzeum, a w szczególności wybryk posła Balta, to apogeum agresywnej, bezpardonowej polityki kolonialnej wobec Górnoślązaków. Coraz częściej nasuwają mi się historyczne skojarzenia z przedwojenną polityką sanacji wobec Ukraińców. Widać jak na dłoni, jak wielkim łotrostwem była "reforma Buzka" i utworzenie województwa śląskiego dla rozwodnienia i spacyfikowania autochtonów - mówi publicysta Michał Smolorz.

   Dziennik Zachodni 25.08.2012

   www.dziennikzachodni.pl/artykul/643895,smolorz-to-co-dzieje-sie-wokol-muzeum-to-polityka,id,t.html
  • madohora Dyskusja o godce podzieliła internautów 13.09.12, 18:08
   Gorąca dyskusja rozgorzała na forum "Gazety" pod artykułem o tym, że Muzeum Śląskie będzie premiować przy naborze bileterów osoby, które znają śląską gwarę.
   Ogłoszenie rekrutacyjne można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Śląskiego. Chodzi o posadę dla kasjerów. Leszek Jodliński, dyrektor placówki, mówi, że na razie potrzebuje jednego nowego pracownika, ale gdy zakończy się budowa nowej siedziby MŚ, zatrudni kolejnych pięć osób. Oczekiwania? To m.in. znajomość języków obcych. Mile widziana będzie znajomość mowy śląskiej. To pierwsze takie ogłoszenie w historii. Wiele osób pamięta, że posługiwanie się godką w szkole czy pracy było jeszcze niedawno czymś niestosownym.

   Dyskusja o ogłoszeniu jest zażarta, a internauci podzieleni. Zastanawiają się np., czy język śląski jest rynsztokowy i jaki akcent można było usłyszeć pod budką z piwem. Jak sprawdzać znajomość gwary i czy gorole z Sosnowca mogą zostać bileterami? Czy trzeba (a może nie wolno) wstydzić się śląskiej gwary?

   Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,12361940,Dyskusja_o_godce_w_muzeum_podzielila_internautow__WASZYM.html#ixzz26MnFgKGB

   Gazeta pl. 25.08.2012
  • madohora Ataki na Muzeum Śląskie sprzeczne z demokracją 13.09.12, 18:12
   Ataki na Muzeum Śląskie sprzeczne z demokracją!

   25 sierpnia odbyło się trzecie już spotkanie Rady Górnośląskiej, powstałej w maju tego roku po dyskusjach w ramach tzw. "śląskiego okrągłego stołu" i skupiającej 10 śląskich organizacji. Wśród punktów spotkania znalazł się temat, który w ostatnim miesiącu do czerwoności rozgrzał opinię publiczną w regionie, czyli założenia konkursowe wystawy stałej w powstającej, nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. Jakie jest zdanie rady? Przeczytaj treść oświadczenia wydanego przez jej przewodniczącego, Piotra Długosza.
   płatny
   Zdjęcie do artykułu: Od 1 stycznia 2013 r. połówkowa emerytura [SZCZEGÓŁY] płatny
   Zdjęcie do artykułu: 199 szkół zamkniętych. 1000 nauczycieli na bruk w woj. śląskim [LISTA] płatny
   Zdjęcie do artykułu: Prezydent Rybnika: Na Rudzie centrum rekreacyjno-sportowe [WIZUALIZACJE]płatny
   Zdjęcie do artykułu: Jaką rolę pełnił alkohol w czasie II wojny światowej? Rozmowa z autorem "Pijanej wojny"płatny
   płatny
   płatny
   płatny
   płatny
   płatny
   Wiadomości
   płatny
   Regiony
   płatny
   Opinie
   płatny
   płatny
   Serwisy
   płatny
   płatny
   płatny
   Wideo
   Sport
   płatny
   Ligi regionalne
   NowośćOgłoszenia

   gratka.pl

   Dziennik Zachodni » Wiadomości » Rada Górnośląska: Ataki na Muzeum Śląskie sprzeczne z...
   Rada Górnośląska: Ataki na Muzeum Śląskie sprzeczne z demokracją!

   Data dodania: 2012-08-25 22:48:38 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2012-08-26 15:05:27
   Dziennik Zachodni

   Piotr Długosz
   106Komentarzy ▪ Prześlij ▪ Drukuj
   Mniejsza czcionka Większa czcionka + Dodaj komentarz
   Rada Górnośląska: Ataki na Muzeum Śląskie sprzeczne z demokracją!

   Piotr Długosz (© arc.)

   25 sierpnia odbyło się trzecie już spotkanie Rady Górnośląskiej, powstałej w maju tego roku po dyskusjach w ramach tzw. "śląskiego okrągłego stołu" i skupiającej 10 śląskich organizacji. Wśród punktów spotkania znalazł się temat, który w ostatnim miesiącu do czerwoności rozgrzał opinię publiczną w regionie, czyli założenia konkursowe wystawy stałej w powstającej, nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. Jakie jest zdanie rady? Przeczytaj treść oświadczenia wydanego przez jej przewodniczącego, Piotra Długosza.
   "Rada Górnośląska udziela poparcia zespołowi pracowników Muzeum Śląskiego przygotowujących założenia konkursu na wystawę stałą poświęconą historii Górnego Śląska.
   Ataki na Muzeum i współpracujących z nim naukowców, żądania ustanowienia politycznej kurateli nad merytoryczną działalnością instytucji kultury uważamy za sprzeczne z dobrym obyczajem i standardami demokratycznego państwa prawa. Wyrażamy zaniepokojenie wypowiedziami polityków z nieśląskiej części woj. śląskiego, które mogą być postrzegane jako obraźliwe dla Ślązaków i prowadzić do nasilenia antagonizmów między Ślązakami a ich sąsiadami."
   Oświadczenie zostało przyjęte przy jednym głosie sprzeciwu (Nasz Wspólny Śląski Dom).

   Dziennik Zachodni 28.09.2012

   www.dziennikzachodni.pl/artykul/644309,rada-gornoslaska-ataki-na-muzeum-slaskie-sprzeczne-z,id,t.html
  • madohora Re: Muzeum Śląskie jeszcze go nie ma a już kontro 13.09.12, 18:50
   Wątroba do Smolorza: Nie winiłbym tylko Buzka za kształt woj. śląskiego

   Widać jak na dłoni, jak wielkim łotrostwem była "reforma Buzka" i utworzenie województwa śląskiego dla rozwodnienia i spacyfikowania autochtonów - tak publicysta Michał Smolorz skomentował dyskusję wokół Muzeum Śląskiego, jak odbyła się w ostatni piątek w sejmiku województwa śląskiego. Odpowiada mu Bronisław Wątroba, propagator śląskiej godki z Rudy Śląskiej. Okres poprzedzający bezpośrednio ostatnią reformę samorządową doskonale pamiętam, gdyż sam chciałem wtedy usilnie pokazać coś, co łączy ziemie górnośląskie.
   Chciałem dołożyć swoją maleńką cegiełkę do wielkiej idei połączenia ich w jedno województwo i czyniłem ku temu pewne starania. Otóż umyśliłem sobie w tymże 1997 roku zorganizowanie wystawy, opartej na mojej kolekcji, o tytule "Górnośląskie banknoty zastępcze 1914-1924" i jej tournee po regionie. To wtedy zwróciłem się z takim pomysłem do Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach i uzyskałem gwarancję na piśmie, iż ta instytucja gotowa jest w połowie pokryć koszty i zaangażować się w to organizacyjnie. Warunkiem było jednak podobne zaangażowanie się jakiejś polskiej instytucji lub organizacji regionalnej. Tak więc ja, szary mieszkaniec naszego regionu, czyniłem starania o pozyskanie dla tej idei instytucjonalnego partnera na szczeblu wojewódzkim. Pisma, telefony, a nawet spotkania, nie przyniosły jednak spodziewanego efektu, choć wprost mówiłem, iż taka wystawa ukazuje to, co łączy ziemie górnośląskie i właśnie w tym okresie jest potrzebna, wręcz niezbędna. Że stanowić może swoisty argument za scaleniem regionu w planowanej reformie administracyjnej. Nic nie osiągnąłem, jednak do dzisiaj jestem przekonany o tym, że fakt istnienia województwa opolskiego, to z jednej strony zasługa tamtejszych władz i obywateli, a z drugiej efekt totalnej indolencji i rażącej gnuśności ówczesnych decydentów katowickich, święcie przekonanych o tym, że nasz "śląski desant w Warszawie" wszystko załatwi po ich myśli. Tak więc ostatnie konkluzje Michała Smolorza właściwie wpisują mi się w to, czego sam doświadczałem 15 lat temu, choć wnioski wyciągnąłem nieco odmienne. Osobiście uważam, że słowa pana Smolorza są jednak zbyt krzywdzące dla osoby profesora Jerzego Buzka. Ja w każdym bądź razie nie ośmieliłbym się winić za to wyłącznie jego. Zaznaczam, że polegam raczej na swoich konkretnych doświadczeniach.

   Z wyrazami szacunku
   Bronisław Wątroba

   Dziennik Zachodni 28.08.2012

   www.dziennikzachodni.pl/artykul/645659,watroba-do-smolorza-nie-winilbym-tylko-buzka-za-ksztalt-woj,id,t.html
  • madohora Dla kogo Muzeum Śląskie? 13.09.12, 20:18
   Dla kogo Muzeum Śląskie?

   Obserwując dyskusję o Muzeum Śląskim, można odnieść wrażenie, że niektóre osoby marzą o muzeum, które byłoby krzewicielem świadomości śląskiej, rozumianej jako świadomość narodowa.
   Wiadomo, że istnieją organizacje, środowiska, którym zależy, by jak najwięcej mieszkańców regionu uważało się za Ślązaków, nie Polaków. O tym, że przedstawiciele tych środowisk chcą mieć wpływ na kształt muzeum, świadczy obecność Jerzego Gorzelika w komisji konkursowej, która ma zdecydować o kształcie ekspozycji historycznej MŚ. Czy Muzeum Śląskie powinno być narzędziem polityki historycznej Ruchu Autonomii Śląska lub innej partii?
   Czym więc powinno być? Nieideologiczną instytucją kulturalną dla wszystkich. Muzeum nie powinno się skupiać na opowiadaniu całej historii Śląska, bo od tego są książki. Powinno wydobyć ze śląskiej historii to, co najbardziej wartościowe, szlachetne, inspirujące, uniwersalne. Konieczne, by w muzeum przedstawiono wielkie postacie śląsko-polskie o wymiarze światowym: bohatera i męczennika Henryka Sławika oraz wybitnego artystę Henryka Mikołaja Góreckiego.

   Dziennik Zachodni 02.09.2012

   www.dziennikzachodni.pl/artykul/647089,list-do-dz-dla-kogo-muzeum-slaskie-dla-wszystkich,id,t.html
  • madohora Re: Muzeum Śląskie jeszcze go nie ma a już kontro 02.07.13, 17:45
   Katowickie Muzeum wyrosło spod ziemi

   Wśród zabytkowych pozostałości po kopalni Katowice w centrum miasta, nad aleją Roździeńskiego wyrosły już spod ziemi nowoczesne budowle nowego Muzeum Śląskiego. Budowniczowie formalnie zgłosili już gotowość do przekazania obiektu. Na placu budowy rozpoczęły się procedury odbiorcze, które potrwają 56 dni.
   We wrześniu zacznie się przenoszenie zbiorów. Jesienią wybrani zostaną też najemcy restauracji, z których jedna będzie się mieścić w budynku maszyny wyciągowej szybu Warszawa. Muzeum Śl. będzie gotowe na Barbórkę, a otwarcie nastąpi w pierwszych dniach 2014 r. Konsorcjum spółek Budimex i Ferroval Agroman wznosiło obiekty od wiosny 2011 r. kosztem 320 mln zł.
   Nowoczesny projekt wykonała pracownia Riegler Riewe z Grazu. Austriacy zaplanowali m.in. trzypoziomowy podziemny parking na 600 samochodów. Większość pomieszczeń muzeum, tak jak i wejście główne, schowano w pogórniczych wyrobiskach. Wyrastają z nich na powierzchnię szklane boksy, przez które wpada do wnętrza naturalne światło. W dawnej łaźni znajdą się działy archeologii, etnografii i historii. W wieży ciśnień obejrzymy przekroje geologiczne Górnego Śląska, a budynek kopalnianej stolarni przeznaczono dla najmłodszych zwiedzających.

   www.nettg.pl/news/111696/katowice-muzeum-wyroslo-spod-ziemi
  • madohora Re: Muzeum Śląskie jeszcze go nie ma a już kontro 04.07.13, 13:51
   Katowice wyglądają jak jeden plac budowy, nie wiem jak to będzie wyglądało za jakiś czas - bo wszyscy na siłę nam wmawiają, że pięknie ale na razie te konstrukcje tylko straszą i psują krajobraz. 3-go maja secesyjne kamieniczki i to brzydactwo co nazywa się dworcem i galer(i)a co nie chce być galerią
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka