Dodaj do ulubionych

Gigant z Cardiff - ciekawe oszustwo:)

12.01.13, 18:28
zamknięty
Gigant z Cardiff - fałszywe znalezisko przedstawiające mierzącego 3 m wysokości człowieka, będące jednym z najbardziej znanych fałszerstw w nowożytnej historii.
16 października 1869 roku pracownicy wykonujący studnię na farmie Williama Newella w Cardiff w stanie Nowy Jork odkryli bardzo dobrze zachowane szczątki skamieniałego człowieka mierzącego 3 m wysokości. Ustalono także, że znalezisko pochodzi z czasów biblijnych lub należy do rdzennego mieszkańca Ameryki. Właściciel ziemi, William Newell, klika dni po odkryciu zaczął pobierać opłaty od osób chcących zobaczyć znalezisko.
Pomimo, iż archeolodzy ogłosili, że znalezisko nie może być autentyczne, nie zatrzymało to medialnego zamieszania wokół odkrycia.
Pomysłodawcą mistyfikacji był George Hull, który chciał za pomocą rzeźby zakpić z pewnego człowieka zawzięcie broniącego zapisu Księgi Rodzaju, która wspomniała o olbrzymach zamieszkujących Ziemię. Rzeźba została przewieziona na farmę jego kuzyna, Williama, który w rok później wynajął robotników do wykopania rzekomej studni.
Po wyjściu mistyfikacji na jaw, rzeźba została sprzedana za 37,5 tys. dolarów i znalazła się na wystawie w muzeum w Nowym Jorku.
10 grudnia 1869 roku Hull oficjalnie przyznał się w prasie do popełnionego oszustwa.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka