Dodaj do ulubionych

Niezłe jaja z jajami w roli głównej

28.02.13, 18:42
Ostatnio jadąc z Mikołowa do Katowic w oczy rzucił mi się taki napis pewnej dużej sieci handlowej

POKAŻ NAM SWOJE JAJA
Obserwuj wątek
  • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 01.03.13, 17:43
   Niemieckie gospodarstwa fałszowały ekologiczne jajka

   Niemiecka prokuratura podejrzewa się, że na rynek trafiły miliony jajek z chowu klatkowego, które bezpodstawnie sprzedawano jako „jajka ekologiczne” – informuje Deutsche Welle.
   Jak donoszą media na niemiecki rynek zostały wprowadzone milionów jajek oznakowanych jako „jaja ekologiczne”, podczas gdy w rzeczywistości pochodziły one z chowu klatkowego. Proceder trwał przez kilka lat. Sprawa jest o tyle bulwersując, bo ceny ekologicznych jaj są nawet o kilkadziesiąt procent wyższe od zwykłych. Niemiecka prokuratura bada działalność 150 producentów z Dolnej Saksonii i ponad 50 z pozostałych landów, która mogły być zamieszane w aferę.
   Skandal z fałszowaniem jajek ekologicznych w Niemczech może odbić się na uczciwych producentach żywności, także na producentów z Polski. „Boimy się, że ludzie stracą zaufanie do produktów “bio” – powiedział rzecznik stowarzyszenia Family Farmers Association ABL.
   Szef Niemieckiego Związku Rolników Joachim Rukwied zażądał podjęcia zdecydowanych działań. „Gdyby podejrzane przypadki miały się potwierdzić – oświadczył – powinno się takich rolników konsekwentnie karać. Nie można dopuścić do zdyskredytowania dobrej i uczciwej pracy tysięcy rolników konwencjonalnych i ekologicznych” – powiedział Deutsche Welle Rukwied.
   Zdaniem minister rolnictwa, żywności i ochrony konsumentów Ilse Aigner osoby zaangażowane w skandal muszą natychmiast zostać „pociągnięte do odpowiedzialności”. Dostało się także osobom odpowiedzialnym za kontrolę gospodarstw drobiarskich, które – zdaniem Aigner – powinny „pilnować przestrzegania prawa, a nie tylko siedzieć za swoimi biurkami.”
   Źródło: Deutsche Welle

   wiadomosci.ekologia.pl/srodowisko/Niemieckie-gospodarstwa-falszowaly-ekologiczne-jajka,17921.html
  • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 10.01.18, 21:10
   Stały tuż obok siebie dwa stragany, z owocami, warzywami, nabiałem itd. Przy,,ażdym z nich sprzedawcą był mężczyzna. Do jednego straganu podeszła pani, porozglądała się, podeszła do drugiego straganu i zapytała na cały głos:
   -A jaja to ma pan takie same, czy większe jak kolega?
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:43
    Wedle rozmaitych wierzeń jajo jest prapoczątkiem wszystkiego. A więc nieba i ziemi, słońca – które powstało z żółtka, oraz księżyca – pochodzącego z białka, a także zalążkiem wszelkiego życia. Owalny, kojarzony ze znakiem nieskończoności kształt uosabiał tajemniczą siłę istnienia i odradzania się przyrody🥚
    • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:44
     Jajko było też symbolem płodności – to jeden z atrybutów greckiej bogini miłości i piękna, Afrodyty. Oznaczało również szczęście… wieczne. Stąd i Egipcjanie, i Rzymianie wykorzystywali jaja w obrzędach pogrzebowych: złożone w grobie miały dawać nadzieję na nowe życie zmarłych, a położone wokół nagrobków były wyrazem pamięci o przodkach. 🥚
     • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:46
      Magiczne właściwości

      Jajku przypisywano moc uzdrawiającą i chroniącą przed złymi urokami. Wierzono, że toczone po ciele chorego przejmie i zamknie w sobie chorobę. Mycie się w wodzie po gotowaniu jaj miało pomagać na różne dolegliwości skóry. Jajko było też talizmanem chroniącym i ludzi, i zwierzęta, i domostwa. Miało ustrzec przed pożarem, a skorupki rzucane na dach domu zapobiec uderzeniu pioruna. 🥚
      • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:47
       Dziewczyny, które chciały wyjść za mąż, gotowane jajko często nosiły w torebce – pomagało zdobyć upatrzonego chłopaka. A gdy to nie pomogło, malowały na nim piękne wzory i takim niepowtarzalnym prezentem obdarowywały wybranka z okazji świąt. W domu nie mogło zabraknąć jajek, bo zapewniały pomyślność i szczęście – dlatego na wiosnę, kiedy przyroda budziła się do życia, przygotowywano ucztę, której główną potrawą były właśnie jajka. Dzielono się nimi ze zwierzętami, a skorupki mieszano ze zbożem i rzucano w ziemię, aby dawała lepsze plony.
       • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:48
        Wielkanocne rytuały na piękniejsze życie

        W Wielką Sobotę – koniecznie przed wschodem słońca – musisz obrać ugotowane w piątek wieczorem jaja, a skorupki zalać źródlaną wodą. Naczynie trzeba wystawić we wschodnim oknie tak, by padły nań pierwsze promienie słońca. Taka woda pomoże na trądzik i wszelkie wypryski skórne. Natomiast w niedzielę wielkanocną pamiętaj, by zjeść jajko razem z kawałkiem surowego chrzanu, który wypali wszystkie grzechy. I nie wyrzucaj przygotowanych na Wielkanoc wydmuszek! Zawieś je w domu, aby zapewnić domownikom pomyślność.
        • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:48
         To nie wszystko: dzięki jajku możesz zapewnić sobie miłość. Własnoręcznie pomaluj jajka na czerwono i wydrap na nich motyw splecionych serc. Musisz je podarować ukochanemu osobiście, w Niedzielę Wielkanocną. Pary, które nie mogą doczekać się potomka, powinny podarować sobie wzajemnie jajka z motywem kołyski, a drobno utłuczone skorupki kłaść pod prześcieradło na łóżku, na którym wspólnie sypiają. Jajka możesz również użyć do przepowiadania przyszłości. Jeśli jesteś niezamężna, nakłuj igłą skorupkę jajka i obserwuj krople białka skapujące do miski z wodą. W zależności od tego, w jaki kształt ułoży się ścięte białko, wyjdziesz za mąż za chłopaka o takim zawodzie.
  • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:54
   Pisanki, kraszanki, wyklejanki

   Malowaniem jaj zajmowały się tylko kobiety, mężczyznom nie wolno było wówczas nawet wchodzić do izby. Wyskrobywanie wzorów na jajach nie było jedynie ludową zabawą. Był to arcyważny rytuał mający, w sensie ogólnym, zapewnić ciągłość istnienia świata, a w szczególnym – szczęście domowi.
  • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:55
   Na pisance umieszczano więc magiczne rysunki i znaki. Jedne miały chronić domowników przed złymi duchami, urokami, czarami, inne – przed chorobami. Dominującym kolorem pisanek była czerwień na pamiątkę zmartwychwstania. Kolor czerwony jest bowiem symbolem zwycięstwa, radości i dobrych wiadomości. Z kolei znaki białe wyrażały szacunek dla duchów opiekujących się domem, a umieszczenie ich na jajku miało zapewnić dostatek i miłość. Zdobienia czarne miały oddać cześć duchom ziemi, które opiekowały się plonami.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 16:26
    JAJKA FASZEROWANE PIECZARKAMI

    3 jajka ugotowane na twardo
    150 g pieczarek
    1 cebula
    majonez
    szczypiorek
    2 łyżki masła
    sól, pieprz

    Jaja gotujemy na twardo. Cebulę pokrojoną w drobną kostkę przesmażamy na maśle do zeszklenia; dodajemy pokrojone w drobną kosteczkę pieczarki, i przesmażamy kilka minut. Ugotowane jajka przekrawamy, wyjmujemy żółtka. Żółtka , szczypiorek dodajemy do pieczarek; rozcieramy, dodajemy majonez. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku i farszem nadziewamy białka jaj.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 16:33
    LUKIER

    1 szklankę cukru pudru ucieramy z 2 łyżkami wody i 1 łyżką soku z cytryny. Lukier możemy posypać kolorowymi cukiereczkami.

    Jeśli ktoś chciałby zabarwić sobie na inny kolor lukier to dodajemy 1 łyżkę kakao ( wyjdzie brązowy kolor) lub 1 łyżkę soku z buraków zamiast 1 łyżki wody ( wyjdzie różowy kolor) albo 1 łyżkę soku ze szpinaku - wyjdzie nam kolor zielony
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 18:27
    JAJKA SADZONE

    Na okrągłą patelkę bez rączki wrzucić pól łyżki masła, a gdy się rozpuści wbić ostrożnie kilka jajek trzymając tak długo na ogniu, aż się białka zetną; potem posolić, opieprzyć i postawiwszy na talerzu, podać z patelką do stołu.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 18:30
    JAJA SADZONE NA ŚMIETANIE

    Zasmażyć pół łyżki masła z ćwierć łyżką mąki na biało, rozprowadzić kwaśną śmietaną, dodać pół łyżeczki przyprawy Maggiego i trochę soli i wpuszczać ostrożnie po dwa całe jaja licząc na jedną osobę. Gdy się białka zetną obwinąć rądelek w białą serwetę i podać do stołu
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 18:57
    JAJKA SADZONE NA BULIONIE

    Rozpuścić w rosole kawałek bulionu i jeśli jest za mało zawiesisty podprawić pół łyżeczką mąki kartoflanej, którą rozetrzeć z kawałkiem świeżego masła. Usmażyć w formie od dołków kilka jaj uważając, aby się tylko białka ścięły, gdy gotowe wylać sos na półmisek, włożyć weń jajka i posypać po wierzchu zieloną siekaną pietruszką.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 20:08
    JAJKA FASZEROWANE

    Ugotowane jaja na twardo włożyć do zimnej wody, a gdy przestygną przekroić ostrym nożem na połówki wzdłuż razem ze skorupą, uważając, aby się takowa nie popsuła. Wybrać jajka dokładnie łyżeczką, posiekać, opieprzyć, posolić, kto lubi dodać garść siekanego szczypiorku i zasmażyć z łyżką masła i dwoma lub trzema łyżkami kwaśnej śmietany. Potem ten farsz nałożyć napowrót w skorupki, posypać tartą bułką i zasmażyć lekko na maśle kładąc posypaną stronę na dół. Można ten farsz nałożyć również w muszelki, polać zrumienioną bułeczką z masłem i wstawiwszy na chwilę do pieca, podać do stołu. Na takie jaja można równie dobrze użyć jaja kacze lub gęsie.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 20:16
    JAJA NADZIEWANE SOSEM RAKOWYM

    Ugotowane jaja a twardo obrać z łupy i odciąwszy czubek białka, tak aby jajo można postawić, wyjąć ostrożnie żółtka, posiekać wraz z odciętymi czubkami białek, dodawszy kilkanaście szyjek i nóżek rakowych, szczyptę siekanego kopru, zielonej pietruszki, trochę soli pół łyżki masła. Wymieszawszy tę masę, nadziać nią jajka, czyli wydrążone białka ustawić na półmisku jedno obok drugiego, polać sosem rakowym (patrz sosy), posypać siekanym koperkiem i tartą bułką i zapiec przez 5 minut w piecu
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 21:05
    JAJA A'LA TRIPE

    Udusić w maśle cztery poszatkowane cebule, zasmażyć z pól łyżką mąki, rozprowadzić bulionem i polać tym sosem obrane z łupy i przekrojone na pół jajka na twardo, albo jajka perduty miękkie. W post zamiast bulionem można sos rozprowadzić smakiem grzybowym, są też bardzo smaczne
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 29.03.18, 22:29
    [b][color=green]JAJA A'LA PEKIN[/coor][/b]

    Tębaliki czyli okrągłe foremki wysmarować masłem i wysypać siekaną truflą. Zrobić knel z kur, wmięszać do niego kieliszek koniaku, napełnić foremki i wygrzać na parze. Ugotować jaja na miękko, obrać je ostrożnie z łupki i wstawić każde w wyrzucone tębaliki z knelu, w których porobić zagłębienie. Przedtem przygotować sos holenderski z koniakiem na herbacie i na półmisku polać nim jaja.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 29.03.18, 22:35
    JAJKA A'LA FINOT

    Ugotowane jaja na twardo obrać z łupy, przekroić na połówki, nałożyć na każdą łyżeczkę uduszonych w maśle szatkowanych pieczarek i oblawszy na półmisku sosem beszamelowym (patrz sosy) posypać parmezanem,
    polać zrumienioną bułeczką z masłem i zapiec w gorącym piecu przez 10 minut.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 29.03.18, 22:42
    JAJKA WG PRZEPISU NADWORNEGO WIEDEŃSKIEGO KUCHARZA

    Udusić parę wątróbek i kaczkę, poddawszy pod spód słoninki i jarzynek. Gdy miękkie obrać wszystko mięso z kości, usiekać drobniutko, zaprawić smakiem z pod kaczki, dodać kieliszek koniaku i cayenny. Masę tę rozsmarować na spodzie salaterki lub rondelka, gdy zastygnie wyrzucić, naokoło porobić zagłębienia, w które poustawiać stojąco gotowane przez 5 minut jajka obrane z łupki. Po wierzchu ubrać je paskami trufli i szynki. Ze smaku z pod kaczki dodawszy madery, cayenny, parę listków żelatyny, zrobić auszpik i zalać triem jajka. Ody zastygnie, podać je na zimno ubrane zieleni
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 29.03.18, 23:11
    JAJA NA ZIMNO Z SARDELAMI

    Obrane ze skorupek jajka na twardo przekroić na pół, na każdą połówkę położyć jednego sardela wymoczonego w wodzie i obranego z ości, zwiniętego w trąbkę, naokoło ugarnirować kaparami, polać na półmisku sosem „Remoulade" lub „Ravigotte" i obłożyć zieloną sałatą.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 30.03.18, 12:19
    JAJA PO EGIPSKU

    Ugotować ryż na sypko i dodać szampionów i trufli siekanych. Na spód rondelka nałożyć ryżu i poukładać jaja w koszulkach (poches). Do białego sosu dodać rnusztardy, surowe żółtko, cayenny i białej śmietanki. Sosem tym polać jaja, posypać parmezanem i zapiec w piecu.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 30.03.18, 12:25
    JAJKA A'LA CARINA

    Ogniotrwały półmisek wysmarować masłem, posypać grubo tartym parmezanem, wlać ćwierć litra kwaśnej śmietany rozbitej z pół łyżeczką mąki i pół łyżeczką przyprawy Maggiego i wstawić na ruszcie do gorącego pieca. Ody się zagotuje, przed samem wydaniem na 5 minut wbić ostrożnie licząc po dwa jajka na osobę, posolić, opieprzyć, posypać znów tartym parmezanem i położywszy na wierzchu kilka kawałeczków masła, zapiec tyle tylko, aby się białka dobrze ścięły..
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 30.03.18, 12:31
    KRUSZTADKI Z JAJ NA ZIMNO

    Z ciasta kruchego na paszteciki wypiec tarteletki. Ugotowane jaja na twardo przekroić na połowy, żółtka przetrzeć przez sito, dodać trochę Worchester sosu, cayenny, kawioru i jarzynek gotowanych i pokrajanych w drobne kosteczki. Tą masą nałożyć do połowy tarteletki, do białek w miejsce żółtek nałożyć kawioru, powstawiać je do tarteletek, zalać zimnym auszpikiem i posypać siekanym estragonem- Takie jajka podawać można na entre-met lub do zimnych bufetów.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 31.03.18, 09:58
    🐇MAZUREK NA ANDRUTACH🐇

    2 opakowania prostokątnych andrutów, 2 puszki masy krówkowej, ½ tabliczki gorzkiej czekolady, słoiczek kwaśnych powideł, bakalie, 2 łyżki masła, 2 łyżki kremówki
    🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
    Wafle smaruj na przemian masami oraz powidłami. Czekoladę stop w kąpieli wodnej z kremówką i masłem, Polej andruty. Udekoruj bakaliami.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 31.03.18, 10:18
    🐣MAZUREK BAKALIOWY🐣

    20 dag cukru, 10 dag mąki, 5 dag orzechów włoskich, 5 dag rodzynek, skórka pomarańczowa, 2 okrągłe wafle. 6 jajek, ½ kostki masła, ½ szklanki cukru, 2 łyżeczki kakao, 1 szklanka mleka w proszku, 1 opakowanie lukru kolorowego, kolorowe pisanki, drażetki
    🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹🤹
    Bakalie posiekaj. Żółtka utrzyj z cukrem. Białka ubij, połącz z żółtkami. Dodaj bakalie i mąkę i wymieszaj. Wafel ułóż w tortownicy. Wlej masę. Piecz 30 minut w 150°C. Masło stop z cukrem, wsyp kakao. Zdejmij z gazu. Wsyp mleko w proszku. Połącz. Ostudzoną masę posmaruj. Ciasto przykryj drugim waflem. Polukruj. Ozdób drażami i pisakami.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 31.03.18, 10:20
    PUSZYSTA PASCHA BAKALIOWA

    1 kg twarogu, 8 łyżek rodzynek, 16 suszonych moreli, po 8 łyżeczek kandyzowanych owoców i migdałów, 4 łyżeczki orzechów laskowych, 4 żółtka, szklanka cukru pudru, opakowanie płatków migdałowych
    🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺
    Twaróg zmiel trzy razy. Orzechy laskowe i migdały posiekaj. Morele i rodzynki pokrój w kostkę. Twaróg utrzyj z cukrem pudrem i żółtkami. Dodaj wszystkie bakalie, wymieszaj. Masą napełnij pucharki. Płatki migdałowe upraż na suchej patelni. Ostudź. Udekoruj paschy. Schłodź.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 31.03.18, 12:10
    JAJKA NADZIEWANE PIECZARKAMI

    4 jajka, 20 dag pieczarek, 1 łyżka oleju, natka, kilka liści sałaty, kilka szparagów (mogą być z puszki), sól, pieprz

    Jajka ugotować na twardo, obrać, przekroić na pół. Wyjąć żółtka, drobno posiekać. Pieczarki przesmażyć na tłuszczu, przyprawić. Ostudzić. Natkę posiekać. Połączyć z pieczarkami i żółtkiem. Masą napełnić białka. Ułożyć na szparagach i liściach sałaty.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 31.03.18, 12:43
    SAŁATKA Z BROKUŁAMI

    2 jajka, 1 różyczka z brokuła, 1 strąk czerwonej papryki, 1 cebulka, sól, pieprz, oliwa, sok z cytryny

    Jajka ugotować na twardo. Ostudzić. Obrać ze skorupek. Pokroić w ósemki. Brokuły umyć. Krótko obgotować w osolonej wodzie. Podzielić na różyczki. Około pięć minut od zagotowania się wody. Paprykę umyć , wyjąć gniazda nasienne. Pokroić w kostkę. Cebulę posiekać. Wmieszać wszystkie składniki. Skropić oliwą i sokiem z cytryny.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 31.03.18, 13:57
    JAJECZNICA PO LYOŃSKU

    Pokrajać w drobną kostkę dwie kromki chleba, odrzuciwszy skórkę i ususzyć na maśle grzaneczki. Kawałek sera „Ementhalera" pokrajać też w kostkę. Rozbić 10 jaj, posolić, dodać trochę pieprzu, gałki muszkatułowej, łyżkę tartego parmezanu, a rozpuściwszy łyżkę masła, wlać jaja, wrzucić pokrajany ser i mieszając ciągle, smażyć na wolnym ogniu. Pod koniec wlać dwie łyżki surowej śmietanki, dodać ususzone grzanki i wymieszawszy, podać z ryneczką do stołu
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 31.03.18, 14:07
    OMLET A'LA CATERINE

    Pozbić 12 jaj licząc po 2 na osobę z solą i pieprzem, potem smażyć na małej patelce, na rozpalonem maśle małe, cienkie omleciki, zesuwać na talerze i zawijać różne w nie farsze lub jarzynki, jak: zielony groszek, szparagi, duszone pieczarki, szpinak, rybę, raki etc. Gdy wszystkie gotowe, ułożyć je na półmisku, obsypać zieloną siekaną pietruszką i koperkiem, a polawszy rozpuszczonem masłem, wstawić nie dłużej jak na 2 minuty na ruszcie do pieca, aby się tylko rozgrzały. Taki omlet jest praktyczny na większą ilość osób, łatwo się daje przyrządzić i można jednocześnie podać go z najrozmaitszemi nadzieniami.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 17.01.19, 16:05
    Niedźwiedź zakazał w lesie się załatwiać. Ale pewnego dnia zajączek był w samym jego środku i nagle mu się strasznie zachciało. Nie wie co zrobić ale jednak musiał, więc się załatwił. Ale słychać, że niedźwiedź idzie. Więc wiele nie myśląc wziął i ukrył kupę w łapkach. Przychodzi niedźwiedź i pyta:
    - Ej, Zajączek, a co ty tam trzymasz w tych łapkach?
    - Nic takiego, motylka...
    - Pokaż go tu. - mówi niedźwiedź.
    Zajączek otwiera łapki i powiada:
    - Ale świntuch! Aaaaleee kupe nawalił !!!
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 07.04.20, 20:00
    OMLET BISZKOPTOWY

    Ubić 6 żółtek z 3 łyżkami cukru do białości, wsypać 3 łyżki mąki, białka ubić na pianę, lekko przymieszać, wlać w płaski rądelek wysmarowany masłem i wstawić do letniego pieca na 12 minut lub też piec go na węglach. Po upieczeniu wyłożyć omlet na talerz, nałożyć na wierzch konfitur, albo też nałożyć na jedną
    połowę konfitur, i drugą przykryć; można go też tylko oblać sokiem.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 07.04.20, 20:08
    OMLET Z SZYNKĄ

    10 deka chudej szynki pokrajać w kwadratowe kawałeczki, włożyć w środek omletu, wsypać już mniej soli, dwie szczypty pieprzu i smażyć jak powiedziano wyżej. Tak samo można kłaść w środek sielawy, obrane i na
    kawałki pokruszone, ser parmezan a nawet kawior.
  • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 20:55
   Jajko na święconkę

   Warto pamiętać, że nasza tradycja świąt wielkanocnych to tak naprawdę pogańskie Zaduszki. To dlatego, gdy na ziemie polskie zawitało chrześcijaństwo, duchowni zabronili spożywania jajek w czasie Wielkanocy. Siła wierzeń pogańskich była jednak tak wielka, że w XII wieku Kościół uznał jajko za chrześcijański znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, czyli symbol zmartwychwstania. Trzy jego składniki – białko, żółtko i skorupka – miały obrazować też Trójcę Świętą. Ogłoszono więc, że kiedy „pogańskie” pisanki zostaną poświęcone w kościele i pobłogosławione, mogą zostać zjedzone na wielkanocne śniadanie.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 21:20

    Na wągry i rozszerzone pory

    Do ubitej z białek piany dodaj kilka kropel soku z cytryny i zamieszaj. Miksturę nałóż okrężnymi ruchami na twarz. Po 20 minutach zmyj letnią wodą. Białko ściągnie cerę oraz nada jej blask, a jednocześnie przystopuje produkcję łoju.
   • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 28.03.18, 18:16
    JAJKO PO WIEDEŃSKU

    W kawiarniach wiedeńskich podają bardzo apetycznie obrane z łupy Jaja na miękko w szklance kryształowej na nóżce, lub też w szerokim kieliszku platerowanym, do którego wstawia się szklanną wkładkę. Ugotowane jaja jak poprzednie, obtłuc z jednej strony czubki, obrać je, a potem podważywszy trzonkiem od łyżeczki zdjąć ostrożnie całą skorupę uważając, aby się
    Jajo nie rozgniotło i wpuszczać w całości po dwa lub trzy do Jednej szklanki.
  • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 21:21

   Odżywka do włosów

   Połącz 2 żółtka, pół łyżeczki oliwy (lub oleju rycynowego) i kilka kropel soku z cytryny. Dobrze zmieszane składniki wmasuj we włosy, nałóż na głowę foliowy czepek, owiń ręcznikiem i pozostaw na 15 minut. Następnie spłucz, umyj szamponem. Włosy będą lśniące, odżywione i nawilżone.
  • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 21:27

   Białko zamiast detergentów

   Ramy do obrazów, srebrne sztućce i dzbanki nabiorą blasku, gdy oczyścisz je pianą z białka ubitego na sztywno z dodatkiem paru kropel wybielacza do tkanin. Po wyschnięciu wypoleruj szmatką. Kryształowe wazony doczyścisz z osadu, wrzucając do wnętrza skorupki jaj zalane wodą
  • madohora Re: Niezłe jaja z jajami w roli głównej 24.03.18, 22:36
   Jajko

   Święcone jajko daje szczęście, a dzielenie się nim umacnia rodzinę i chroni przed złym okiem. Nawet skorupki mają magiczną moc. Rozsypane wokół domu zapewnią bezpieczeństwo, a zakopane na rogach pola – urodzaj. Kury, którym dodano je do ziarna, lepiej się niosą. Jeżeli panna chciała zdobyć serce kochanka, dosypywała mu do jedzenia starte na proszek skorupki. Najbardziej chodliwe męskie towary musiały mieć od tych praktyk mocniejsze kręgosłupy. Niekoniecznie moralne. Młode dziewczyny, które chciały stać się piękniejsze, myły się w wodzie, w której gotowano jajka. Ale nawet te najbardziej próżne odstępowały ją choremu ojcu czy bratu – bo pijąc ją, mógł wyzdrowieć.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka