Dodaj do ulubionych

Druga spółdzielnia socjalna w Katowicach

07.06.13, 20:25
zamknięty
W Katowicach powstała druga spółdzielnia socjalna. Poprowadzi ona karczmę o wdzięcznej nazwie Rudy Goblin. Wszyscy założyciele spółdzielni (siedem osób) to miłośnicy fantasy.
Karczma zaserwuje potrawy, pod których fantazyjnymi nazwami, kryją się autentyczne przepisy kuchni średniowiecznej. W kuchni rządzą Grażyna i Mirosław Łysakowscy - para stałych bywalców turniejów rycerskich. Właściciele zadbali o szeroki wybór niszowych piw. Wśród trunków znajduje się mnóstwo ciekawostek, jak lekki, orzeźwiający cydr - przysmak angielskich pubów, czy hipokras – wino o słodko-pikantnym smaku i silnym zapachu przypraw, cenione na dworach szlacheckich, obecnie spotykane w najlepszych restauracjach Paryża i Orleanu.
Obfitą strawę dla ducha znajdziemy na półkach lokalu, Rudy Goblin posiada bowiem nieźle zaopatrzoną biblioteczkę oraz poszerzający się asortyment gier planszowych i podręczników do RPG. Miłośnicy tej ostatniej formy rozrywki, zawsze zastaną Mistrza Gry, który mógłby poprowadzić dla nich sesję, natomiast entuzjaści gier planszowych i karcianych sprawdzą swoje umiejętności w organizowanych cyklicznie turniejach.
Ceniący ciszę i spokój powinni omijać weekendy, które zapowiadają się głośno i tanecznie przy dźwiękach muzyki dawnej, folku irlandzkiego, a czasem także energetycznego rocka. Niebawem zostanie uruchomiona scena, na której wystąpią twórcy pierwszych w Polsce przedstawień fantasy.
Karczma Rudy Goblin jest własnością Spółdzielni Socjalnej Fantasy Inn, która powstała w ramach europejskiej inicjatywy reintegracji na rynku pracy, z funduszy europejskich przyznanych sześciu członkom założycielom za pośrednictwem Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej.
Fantasy Inn rozpoczęła działalność w składzie – Monika Kocik – historyczka, Maja Celińska – religioznawca, Waldemar Knop – kulturoznawca, polonista, Grzegorz Biegalski – organizator gier terenowych, dawny właściciel pierwszego w Katowicach sklepu z grami planszowymi i fabularnymi, Dominik Bąk – anglista, Wojciech Łazuka – adept rzemiosła artystycznego oraz prezes spółdzielni - Jacek Mikrut – menadżer po studiach producenckich.
Spółdzielnia ma zamiar rozszerzyć działalność tworząc sieć lokali fantasy w całej Polsce, organizując festiwale i turnieje rycerskie w duchu fantastyki, np. z udziałem rycerzy szczycących się herbami rodów występujących w fabule "Gry o Tron" czy "Władcy Pierścieni".

wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/katowice-otwarcie-karczmy-rudy-goblin,1,5534149,region-wiadomosc.html
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka