Dodaj do ulubionych

Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado spółka

• madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.07.18, 15:33
      Przepis z serii - O rany dostałam kwaśne jabłka z ogródka, co robić?!
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 07.08.18, 23:03
      ROSÓŁ Z MAKARONEM

3 litry wody
      2 udka drobiowe lub cała kura
      mały kawałek mięsa wołowego
      2 marchewki
      1 pietruszka
      natka pietruszki
      szczypta soli
      szczypta pieprzu
      magi do smaku
      domowy makaron do rosołu

Do gotującej się wody wkładamy mięsko, dodajemy pieprz, sól, marchewkę, pietruszkę oraz posiekaną natkę pietruszki. Gotujemy około 1 godziny. Po godzinie próbujemy nasz bulion, doprawiamy do smaku. Przygotowujemy w międzyczasie domowy lub kupczy makaron.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 07.08.18, 23:06
      ZUPA PIECZARKOWA

-1/2 kg pieczarek
      -60 dkg ziemniaków
      -1 duża marchew
      -1 pietruszka
      -15 dkg selera
      -2 laurowe liście
      -3 ziarnka angielskiego ziela
      - 1 cebula
      -1 kubek (200 ml) śmietany 30%
      -2 łyżki mąki
      -pieprz
      -1 łyżka magi w płynie
      -5 dkg masła
      -2,5 litra wody
      -1 łyżkę zielonej pietruszki lub koperku

Pieczarki dokładnie oczyścić, umyć pokroić na drobno,lub w plasterki(według uznania)ugotować w 2,5 litrach wody, po 15 minutach pieczarki odcedzić, wodę pieczarkową odlać do innego garnka a pieczarki i drobno pokrojoną cebulkę podsmażyć na maśle doprawić do smaku.
      Ziemniaki kroimy na drobną kostkę i dodajemy do wody pieczarkowej ,następnie dodajemy warzywa starte na tartce ,liść laurowy ,ziele angielskie ,jedną łyżeczkę vegety,sól,pieprz i gotujemy do miękkości .
      Gdy wszystko będzie miękkie,zrobić zaklepkę do 1 szklanki wody wsypać 2 łyżki maki wlać do gotującej zupy,wrzucić podsmażone pieczarki w razie potrzeby jeszcze doprawić do smaku .
      Dodać 1 łyżkę zielonej pietruszki lub kopru zamieszać .
      Odstawić z ognia i wlać śmietanę.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 07.08.18, 23:11
      NALEŚNIKI Z PESTO Z JARMUŻU

2 szklanki mleka, 1 szklanka wody, 2 jajka, 2 szklanki mąki, 4 łyżki oleju, szczypta soli

Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe zmiksować, pozostawić ciasto na 30 minut, żeby dojrzało. Po tym czasie ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Na patelnię wylewać ciasto naleśnikowe i rozprowadzać je, poruszając patelnią okrężnymi ruchami. Naleśniki powinny być cienkie i elastyczne.Po lekkim przestudzeniu naleśniki nadziewamy przygotowanym wcześniej farszem. Nadziane naleśniki można ponownie podsmażyć.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 07.08.18, 23:15
      PESTO Z JARMUŻU

1 opakowanie jarmużu (te mniejsze), sól, 1 łyżka oliwy, zioła, pieprz, 1 łyżka cukru, 1-2 ząbki czosnku

Jarmuż pozbawiamy grubych włókien. Płuczemy. Zagotowujemy lekko posoloną i posłodzoną 1 łyżką cukru wodę. Na wrzątek wrzucamy jarmuż i gotujemy 3 - 5 minut. Studzimy. Czosnek smażymy na oliwie. Jarmuż przekładamy do miksera, dodajemy 1 łyżkę oliwy, zioła i pieprz i czosnek. Przygotowanym farszem nadziewamy naleśniki. Zwijamy i jeszcze lekko podsmażamy. Podajemy gorące.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 11.08.18, 12:52
      WEGETARIAŃSKIE BURGERY

2 puszki czerwonej fasoli, 200 g marchewki, 1 czerwona cebula, 3 ząbki czosnku, 1 łyżeczka suszonych płatków chili, sól, pieprz, 50 g mąki, 150 g majonezu, 2 pomidory, 2 gałązki bazylii, 2 łyżki oleju, 4 pszenne bułki posypane sezamem, 4 łyżki ostrej pasty paprykowej, olej do smażenia

Fasolę opłucz na sitku pod wodą i dobrze osącz. Marchewki obierz, zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Cebulę obierz, posiekaj. Czosnek obierz, drobno posiekaj. Odłóż połowę czosnku, pozostałe przygotowane warzywa oraz płatki chili wrzuć do miksera. Zmiksuj. Masę posól do smaku Wsyp mąkę, dobrze wyrób. Z masy uformuj cztery owalne kotlety. Ułóż je na zwilżonej woda deseczce. Wstaw do lodówki na godzinę. Odłożony czosnek wymieszaj z majonezem. Sos przypraw do smaku solą i pieprzem. Pomidory umyj, wytrzyj, pokrój w plasterki. Bazylię opłucz, osusz, listki oderwij od gałązek. Kotleciki ułóż na posmarowanych olejem tackach aluminiowych do grillowania. Połóż na rozgrzanym ruszcie, piecz po 6-8 minut z każdej strony. Bułki rozetnij wzdłuż na rozgrzanym grillu. Na spodach bułek rozsmaruj czosnkowy majonez i ułóż kotlety. Następnie plasterki pomidorów i listki bazylii. Posmaruj pastą paprykową. Nałóż wierzchy bułek. Serwuj gorące.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 11.08.18, 13:30
      WIEŻYCZKI Z POMIDORÓW

6 pomidorów, 1/2 cukinii, 1/2 bakłażana, 2 cebule, 4 gałązki tymianku, 6 łyżek oliwy, 300 g fety, sól. pieprz

Pomidory umyj , wytrzyj papierowym ręcznikiem. Każdy pokrój na 3 duże plastry. Cukinię bakłażana umyj, wytrzyj. po odcięciu końców pokrój w plasterki. Cebulę obierz, potnij w plastry. Tymianek posiekaj, wymieszaj z oliwą. Ser feta grubo pokrój. Z plasterków warzyw ułóż 5 wieżyczek. Każdą warstwę lekko oprósz solą oraz pieprzem. Wieżyczki zepnij wykałaczkami i postaw na aluminiowych tackach do grillowania. Obsyp pokruszoną fetą. Skrop tymiankową oliwą. Całość szczelnie przykryj folią aluminiową. Postaw na rozgrzanym grillu na 15 - 20 minut.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.08.18, 22:29
      SAŁATKA Z FASOLI

30 dag zielonej fasoli szparagowej
      10 dag białej fasoli
      2 marchewki
      czerwona cebula
      2 jajka
      SOS
      2 łyżki oleju lub oliwy
      3 łyżki jasnego sosu sojowego
      pół łyżeczki curry
      łyżeczka soku z cytryny
      sól
      pieprz
      Fasolkę szparagową i fasolę białą ugotuj w osolonej wodzie lub na parze. Czerwoną cebulę pokrój, jajka ugotuj na twardo. Marchewkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Oliwę lub olej wymieszaj z sosem sojowym, sokiem cytrynowym, curry, solą i pieprzem. Warzywa włóż do salaterki, wymieszaj. Ułóż jajka, polej sosem.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.08.18, 22:34
      BEZOWE TORCIKI Z OWOCAMI

6 białek
      1 szkl. cukru
      1 łyżeczka octu winnego
      3 łyżki likieru cytrynowego
      1 łyżka mąki pszennej
      1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
      2 szkl. śmietany
      kremówki
      1 limonka
      1 i 1/2 tabliczki białej czekolady
      40 dag borówek lub innych miękkich owoców

Śmietanę mocno podgrzej. Przelej do miseczki. Wrzuć połamaną czekoladę i mieszaj, aż się rozpuści. Wstaw do lodówki.
      Białka ubij z octem. Ciągle ubijając, wsyp cukier, a potem obie mąki. Dwie blachy wyłóż pergaminem. Narysuj kółka (śr. ok. 20 cm). Bezę włóż do szprycy. Wyciśnij po 1/2 masy na każde kółko. Piecz 5 min w 180 st. Zmniejsz temp. do 140 st. Piecz 50 min. Z limonki zetrzyj skórkę i wyciśnij sok. Dodaj je do śmietany. Ubij. Blaty przełóż kremem i owocami. Skrop likierem
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 22.08.18, 16:13
      MIKS SAŁAT Z WARZYWAMI

1 torebka mixu sałat z rukolą, 25 dag pomidorów koktajlowych, 20 dag sera feta, świeży ogórek, 1/2 puszki kukurydzy, 1/2 strąka czerwonej papryki, sól, pieprz

Miks sałat umyj i osusz. Kukurydzę odsącz z zalewy, pomidorki przekrój na pół lub na ćwiartki. Ser pokrój w kostkę. Ogórek obierz ze skórki i pokrój w półplasterki. Paprykę pokrój w kosteczkę. Wszystkie składniki przełóż do miski, wymieszaj. Przypraw solą i pieprzem.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 22.08.18, 16:22
      SAŁATKA Z FASOLKĄ I JAJKIEM

30 dag zielonej fasolki szparagowej, 3 jajka, sól, natka pietruszki

Fasolkę oczyść, ugotuj w osolonej wodzie na półtwardo, odcedź. Wystudź. Każdy strączek pokrój na trzy części. Jajka ugotuj na twardo, pokrój w kosteczkę. Odrobinę posól. Fasolkę wyłóż na talerz, dodaj jajka. Polej sosem (przepis poniżej), posyp natką pietruszki.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 22.08.18, 16:29
      SAŁATKA POMIDOROWA Z RUKOLĄ

Pomidorki koktajlowe, 4 garście rukoli, siemię lniane, 1 łyżeczka suszonego oregano, mozzarella, sól, olej

Rukolę i pomidorki umyj. Pomidorki przekrój na połówki lub ćwiartki. Przełóż do miski. Dodaj rukolę. Dopraw do smaku oregano i solą. Dodaj mozzarellę. Skrop olejem. Posyp siemieniem lnianym.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 22.08.18, 16:35
      SOS MIODOWY

1 łyżka oliwy, 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżeczka jasnego miodu, sól, pieprz

Wymieszaj płynne składniki sosu, przypraw go solą i pieprzem. Polej nim sałatkę ze szpinaku.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 00:22
        MIKOŁAJOWE CZAPECZKI

100 g posiekanej gorzkiej czekolady
        100 g masła
        2 jajka
        180 g drobnego cukru do wypieków
        100 g mąki pszennej
        ¾ łyżeczki proszku do pieczenia
        1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
        24 truskawki
        300 ml schłodzonej śmietany kremówki 36%
        2 łyżeczki cukru pudru

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Masło podgrzać do roztopienia, zdjąć z palnika. Dodać czekoladę, odstawić na 2 minuty, wymieszać do jej rozpuszczenia i powstania gładkiego sosu czekoladowego. Lekko przestudzić.
        Jajka i cukier rozmącić rózgą kuchenną. Dodać przestudzoną czekoladę i wymieszać. Dodać wanilię, przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Wymieszać rózgą do połączenia się składników i powstania gładkiej mieszanki czekoladowej. Formę o minimuffinów posmarować masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać. Masę czekoladową nałożyć do foremek na minimuffiny nie więcej niż do ¾ ich wysokości.
        Piec w temperaturze 180°C około 10 minut. Minibrownie powinny wyrosnąć i lekko popękać. Wyjąć z piekarnika, odłożyć do wystudzenia w formie, następnie ostrożnie podważyć widelcem i wyjąć na kratkę. Wyjąć z piekarnika, odłożyć do wystudzenia w formie, następnie ostrożnie podważyć widelcem i wyjąć na kratkę. Śmietanę kremówkę ubić razem z cukrem pudrem. Przełożyć do jednorazowego rękawa cukierniczego zakończonego okrągłą tylką. Na kawałki brownie wyciskać krem, następnie układać świeże truskawki i dekorować znowu kremem, tworząc pompony.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 16:47
        POLĘDWICZKI W CIEŚCIE FRANCUSKIM

2 polędwiczki wieprzowe
        2 opakowania ciasta francuskiego
        słoik suszonych pomidorów odsączonych z zalewy
        200 g pieczarek
        kubek śmietany 12%
        1 mała cebula
        przyprawy: sól, pieprz, rozmaryn
        olej do smażenia
        dwie łyżki mleka

Polędwiczki natrzeć solą i pieprzem, a następnie krótko obsmażyć i odstawić do wystygnięcia. Na patelni podsmażyć cebulę, następnie dodać pokrojone w paski suszone pomidory, posiekane pieczarki oraz sól, pieprz i rozmaryn. Dodać śmietanę i zagotować, a następnie odstawić na bok do wystudzenia. Ciasto francuskie rozwinąć i posmarować sosem śmietanowo-pomidorowym, następnie położyć na obydwu kawałkach mięso i zawinąć jak roladę. Posmarować ciasto mlekiem i wstawić do piekarnika rozgrzanego do ok. 190 stopni Celsjusza. Po 20 minutach wyjąć, pokroić w plastry podawać
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 18:16
        TRZYWARSTWOWY KOKTAJL JAGODOWY

4 banany, 2 szklanki jagód, 2 szklanki mleka migdałowego, 2 łyżki masła orzechowego, 3 łyżki płatków owsianych błyskawicznych, 1 łyżeczka jagód, syrop klonowy, orzechy, jagody

Umyj i osusz owoce. Zamrożonego banana zmiksuj z mlekiem i łyżką masła orzechowego. Masę podziel na trzy części. Jedną część schłodź w lodówce. Drugą część zmiksuj z połową jagód, połową płatków owsianych i 1/2 łyżki masła orzechowego. Trzecią część zmiksuj z pozostałym masłem, płatkami i owocami. Rozlej koktajl do wysokich szklanek, zaczynając od warstwy najciemniejszej a kończąc na najjaśniejszej. Udekoruj.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 19:07
        CIASTO Z GALARETKAMI

galaretki w kolorze czerwonym, zielonym, żółtym i pomarańczowym
        kefir
        żelatyna
        biszkopciki
        ulubione owoce

Wcześniej przygotować galaretki w kolorze czerwonym, zielonym, żółtym i pomarańczowym w połowie objętości wody podanej na opakowaniu, wylać do płaskich naczyń i odstawić do zastygnięcia, potem pokroić w kostkę. 3 razy po 400 ml kefiru (może być jogurt lub kwaśne mleko) spienić mikserem i dodać opakowanie żelatyny na 2,5 l rozpuszczonej według instrukcji na opakowaniu, zmiksować, ewentualnie dosłodzić, wymieszać delikatnie z przygotowanymi kolorowymi galaretkami, wylać na biszkopt (ewentualnie biszkopciki), można do masy dodać ulubione owoce (truskawki, jagody itp.).
        Gdy całość zastygnie, wylać czerwoną galaretkę. Wstawić do lodówki.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 19:27
        ŚNIEŻNY PUCH

20 dag herbatników kakaowych
        ok 1 kg sera mielonego z wiaderka
        2 śnieżki w proszku
        szklanka mleka
        5 łyżek cukru pudru
        2 galaretki cytrynowe
        pół litra wrzątku
        100 dag wiórków kokosowych
        2 łyżki masła
        łyżka cukru

Średniej wielkości blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i rozłożyć herbatniki. Galaretki rozpuścić we wrzątku i ostudzić. Śnieżki ubić z mlekiem na sztywno i dodawać stopniowo cukier i ser mielony. Zmiksować do połączenia składników i powoli dolewać tężejącą galaretkę. Wylać na herbatniki. Wstawić do lodówki, aby stężało.
        Przygotować posypkę: masło stopić, dodać cukier i wiórki kokosowe. Podsmażyć, mieszając do zrumienienia. Ostudzić i posypać wierzch ciasta. Ciasto włożyć do lodówki, najlepiej na noc.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 19:44
        PIERNICZKI

2,5 szklanki mąki pszennej
        1 szklankę mąki żytniej chlebowej
        kostkę zimnego masła
        1 całe jajko + 1 żółtko
        2 łyżeczki przyprawy do piernika
        1 łyżkę kakao/karobu
        5-6 łyżek miodu
        płaską łyżeczkę sody
        Lukier:
        1 białko
        1-1,5 szklanki cukru pudru

Na stolnicę wysypujemy obie mąki, sodę, przyprawę do piernika i karob/kakao. Mieszamy to ze sobą.
        Dodajemy masło i siekamy nożem na jak najdrobniejsze kawałeczki, następnie szybko rozcieramy w palcach. Dodajemy jajka i miód.
        Zagniatamy elastyczne ciasto, które nie będzie kleiło się do rąk.
        Wkładamy do woreczka i chowamy na przynajmniej godzinę do lodówki.
        Ciasto wałkujemy na maksymalnie 0,5cm grubości - nie więcej. W trakcie pieczenia mocno podrośnie. Staramy się nie podsypywać za dużo mąką.
        Wycinamy różne kształty za pomocą foremek.
        Wycięte pierniczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w 180 stopniach około 15 minut. Uważamy, bo druga i kolejne blachy pieką się znacznie szybciej - ledwo zdążymy zdjąć upieczone pierniczki z blachy, te które wstawiliśmy do piekarnika przed chwilą, już zaczynają bardzo mocno pachnieć, studzimy.
        Przygotowujemy lukier, dosypując stopniowo do białka cukier puder i miksując. Lukier ma być bardzo gęsty, żeby nie spływał nam z pierniczków i żeby dało się nim rysować wzorki.
        Lukier nakładamy do rękawa cukierniczego. Dobieramy tylkę z małą, okrągłą ''ołówkową'' końcówką i rysujemy dowolne wzory.
        Polukrowane pierniczki zostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia.
        Suche chowamy do szczelnego słoja
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 19:52
        https://www.gify.net/data/media/147/boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0408.gif
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 20:03
        KRYZYSOWA CZEKOLADA

1 kostka margaryny
        2 szklanki cukru
        1/2 szklanki wody
        6 łyżek kakao
        1 paczka mleka w proszku

Dodatki do wyboru kto co lubi : rodzynki, migdały, każdego rodzaju orzechy, kokos, suszone owoce, połamane herbatniki lub wafelki. Można układać swoje kompozycje smakowe. Margarynę, cukier i wodę włożyć do garnka, gotować na małym ogniu około 5-7 min. ciągle mieszając. Zdjąć z pieca, dodać paczkę mleka wymieszaną z kakao. Mocno i energicznie wymieszać, aż masa stanie się gładka. Dodać przygotowane dodatki wg uznania. Wyłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia posmarowanym masłem. Schłodzić w lodówce przez 24 godziny.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 20:11
        https://www.gify.net/data/media/147/boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0309.gif
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 23:09
        Szczypta tymianku i cząbru w panierce doda filetom aromatu
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 23:11
        Orzechy włoskie zawierają magnez, błonnik i dobre tłuszcze
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 23:13
        Jagody goi - długotrwale reagują na stężenie glukozy we krwi
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 23:15
        PRZEKĄSKA RYŻOWA

2 marchewki, 1/2 selera, pietruszka, 1/4 pora, 2 cebule, 5 łyżek masła, ząbek czosnku, 15 dag świeżych lub mrożonych grzybów, 20 dag ryżu do risotto, 1/2 szklanki białego wina, 2 łyżki przecieru pomidorowego

Pietruszkę, seler, por, marchewkę i cebulę obierz, umyj. Zalej wodą i ugotuj bulion. Grzyby namocz w wodzie. Drugą cebulę posiekaj w kostkę i podsmaż na oleju. Dodaj czosnek, ryż, pokrojone grzyby i zalej winem oraz odrobiną bulionu. Duś do miękkości. Resztę bulionu i koncentratu zagotuj. Nadaj kształt porcjom ryżu. Wyłóż na talerz i polej sosem.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 23:19
        LIKIER PIERNIKOWY

śmietana 30% 500 ml
        cukier puder 70 g
        czekolada mleczna 100 g
        domowa przyprawa korzenna 2 łyżeczki (jeśli ze sklepu dajemy 3 łyżeczki)
        wódka 200 ml

Śmietankę z cukrem pudrem podgrzewamy w rondlu, ale nie zagotowujemy. Do ciepłej dodajemy połamaną na kawałki czekoladę i odstawiamy na 5 minut.
        Po tym czasie zawartość rondla dokładnie mieszamy i studzimy.
        Po wystudzeniu dodajemy przyprawę korzenną i wódkę, mieszamy i odstawiamy w zamkniętym słoiku na dobę do lodówki.
        Następnego dnia likier przelewamy przez gęste sitko i wlewamy do butelek. Przechowujemy w lodówce.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 23:24
        https://www.gify.net/data/media/147/boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0096.gif
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 23:30
        CYTRYNKI

cytryna, 2 sztuki
        smietana kremowkia, 1/3 szklanki
        jogurt o smaku cytrynowym, 1/3 szkanki
        cukier, 1 lyzeczka
        sok z cytryny, 1 lyzeczka (mozna wiecej)

Cytryny wyszorowac, odkroic czubki i wydrazyc miazsz ze srodka. Bita smietane ubic z cukrem, nastepnie dodac sok z cytryny i jogurt. Zmiksowac wszystko razem. Gotowym kremem napelnic cytryny. Wstawic deser do lodowki na okolo godzine
        Do smietany mozna dodac smietan-fix, wtedy krem bedzie sztywniejszy.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 15.12.20, 23:49
        https://www.gify.net/data/media/147/boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0824.gif
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 16.12.20, 00:00
        KORZENNO - MIODOWE PIERNICZKI

mąka pszenna 50 dag
        cukier 20 dag
        jajko 2
        masło miękkie 25 dag
        miód płynny 4 łyżki
        przyprawa korzenna 2 płaskie łyżki

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Masło utrzeć z cukrem na jasną masę, Dodać jajka i zmiksować. Dodać miód i przyprawę korzenną oraz stopniowo mąkę i ucierać. Z ciasta uformować kulę, spłaszczyć i schłodzić w lodówce ok. 1,5 godz. Następnie partiami wałkować na grubość ok. 5 mm, podsypując mąką i wycinać ciasteczka. Gotowe ciastka przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. i piec ok. 10 min. w temp. 190 stopni. Uważać aby się za mocno nie przyrumieniły, bo będą zbyt twarde.
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 16.12.20, 18:18
        https://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/ELSBPvSSRV0rxVbTnX.jpg

Utrzeć z cukrem
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 22.08.18, 18:52
      SAŁATKA ŁOSOSIOWO - JAJECZNA

15 dag wędzonego łososia, 3 jajka, główka sałaty karbowanej, garść szpinaku, 8 pomidorków koktajlowych, 1/4 cebuli, 10 dag fety, oliwa, sól, pieprz, 2 łyżki szczypiorku

Jajka ugotuj na twardo, wystudź. Obierz, pokrój na ćwiartki. oprósz solą i pieprzem. Pomidorki umyj, przekrój na pół. Fetę pokrój w kostkę. Cebulę w piórka. Łososia w paski. Szpinak i sałatę umyj, osusz, poszarp na kawałki. Ułóż je w misce a na nich jajka, pomidorki, cebulę, fetę i łososia. Oprósz całość solą i pieprzem, dodaj oliwę. Posyp szczypiorkiem.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 22.08.18, 19:02
      SAŁATKA MAKARONOWO - DROBIOWA

45 dag makaronu, 4 szklanki pieczonego mięsa kurczaka. po 1/2 szklanki winogron różowych i zielonych15 dag suszonej żurawiny, 1 szklanka orzechów nerkowca

Makaron ugotuj na pół twardo, odcedź, wystudź. Wymieszaj go z winogronami i kurczakiem. Dodaj żurawinę. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Polej sosem (przepis poniżej). Schłódź godzinę. Przed podaniem posyp orzechami.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 22.08.18, 19:25
      POMIDORY Z NATKĄ I KUSKUSEM

5-6 łyżek kaszki kuskusk, duży pęczek natki pietruszki, 1 duży pomidor malinowy, 2-3 łyżki oliwy, sok z 1 cytryny, odrobina otartej skórki z cytryny, sól, pieprz

Kuskus zalej wrzącą wodą 1 cm ponad poziom. Przykryj, odstaw do ostygnięcia. Natkę wypłucz, dokładnie osusz i posiekaj razem z łodygami. Pomidory sparz, ściągnij skórkę a miąższ pokrój w kosteczkę. Oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny. Dopraw solą i pieprzem. Kuskus rozdrobnij widelcem, połącz z natką, pomidorem, skórką z cytryny i oliwą.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 22.08.18, 19:35
      SAŁATKA Z TUŃCZYKA Z FASOLĄ

1 szklanka ugotowanej fasoli Jasiek, 1 puszka tuńc z tuńczyka w kawałkach, w oliwie, 1 mała czerwona cebula, 1 ząbek czosnku, sok z cytryny, sól, pieprz, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki

Tuńczyka odsącz z zalewy, oliwę zachowaj. Rybę rozdrobnij widelcem. Czosnek obierz, przeciśnij przez praskę. Fasolę zalej połową oliwy z tuńczyka. Wymieszaj z czosnkiem. Odstaw na 10 minut. Cebulę obierz, pokrój w cieniutkie piórka. Połącz przygotowane składniki z natką. Dopraw sokiem z cytryny, pieprzem i solą. Schładzaj przez kilka godzin w lodówce.
    • balzack Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 23.08.18, 19:13
      SALATKA MEKSYKANSKA

Opakowanie nschos, awokado, 1/2 puszki czerwonej fasoli, 1/2 puszki kukurydzy, maly strak czerwonej papryki, 1/2 opakowania mieszanki salat, 12 kolorowych pomidorkow koktajlowych, kilka galazek kolendry

Kukurydze i fasole przelej woda. Awokado pokroj w polplasterki a papryke w paski. Pomidorki pruzekroj na polowki. Wymieszaj fasole i kukurydze, pomidorki i 1/2 awokado. Polej sosem. Odstaw na 60 minut. Na polmisek wyloz salate. Wierzch udekoruj reszta awokado oraz kolendra.Dookola uloz nachos.
    • balzack Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 23.08.18, 20:33
      SALATKA CEZAR

Pojedyncza piers z kurczaka, 3 grubsze kromki bulki, oliwa, zabek czosku, salata, garsc pomidorkow koktajlowych, parmezan, sol, pieprz, majonez jogurtowy

Piers natrzyj sola i pieprzem, usmaz na oliwie. Wystudz, pokroj w plasterki. Kromki bulki skrop oliwa, natrzykj czosnkiem, pokroj w kostke i zrumien na suchej patelni. Pomidorki przekroj na polowki. Na talerzu uloz salate, na niej piers z kurczaka, pomidorki, grzanki. Oprosz pieprzem . Posyp startym parmezanem. Majonez podaj osobno.
    • balzack Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 23.08.18, 21:26
      ZIEMNIAKI Z KOPERKIEM

75 dag malutkich ziemniskow, 2 peczki rzodkiewki, koperek

Ziemniaki obierz, ugotuj. Rzodkiewke oczysc, umyj, pokroj w plasterki. Koperek umyj, odusz, poszatkuj. Ziemniaki wymieszaj z rzodkiewka i koperkiem. Polej sosem jogurtowym.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 23.08.18, 23:09
      KWASKOWATE PORZECZKI

1 duża gruszka, 1 czerwone jabłko, 1 brzoskwinia, 3/4 szklanki agrestu, 1/3 szklanki czerwonych porzeczek, 1/2 puszki mandarynek, sol z limonki (lub cytryny)

Mandarynki osącz, zalewę wymieszaj z taką ilością soku z limonki żeby była słodko - kwaśna. Gruszkę i jabłko obierz bez obierania, pokrój w kosteczkę. Od razu polej zalewą z sokiem (owoce nie ściemnieją). Tak samo pokrój brzoskwinię. Agrest oczyść, pokrój na połówki. Porzeczki oderwij od szypułek. Do gruszki i jabłka dodaj pozostałe owoce. Delikatnie wymieszaj. Całość schłodź.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 23.08.18, 23:21
      Nowozelandzcy naukowcy zbliżyli się do poznania związku między tym co jemy, a naszym samopoczuciem. Z badań, w których wzięło udział ponad 400 studentów i studentek, wynika, że jeśli spożywamy w ciągu dnia więcej warzyw i owoców, to czujemy się lepiej - odczuwamy więcej pozytywnych emocji, jesteśmy bardziej kreatywni, a także zaangażowani w to, co robimy, mamy silniejsze poczucie celowości - niż kiedy jemy ich mniej.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 23.08.18, 23:22
      Osoby, które jadły więcej warzyw i owoców, były generalnie bardziej zadowolone z życia, kreatywne i zaangażowane. Co ciekawe, zjedzenie większej ilości roślin danego dnia łączyło się z pozytywnym wynikiem tylko tego dnia. Już nazajutrz nie było tego efektu. Naukowcy podejrzewają, że może mieć to związek z korzystnymi dla zdrowia składnikami odżywczymi, takimi jak antyoksydanty, które zmniejszają stany zapalne toczące się w organizmie. Nie zapominajmy też, że witamina C, obecna w warzywach i owocach, wspomaga produkcję dopaminy - hormonu szczęścia - w organizmie
      • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 16.12.20, 23:23
        Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia. Ciasto potrzebuje stałej temperatury aby wyrosło
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 23.08.18, 23:24
      Do tej pory badano głównie związek diety z samopoczuciem w podstawowym rozumieniu - albo czujemy się dobrze, albo źle. Tymczasem w tym eksperymencie zwrócono uwagę na samopoczucie w szerszym rozumieniu - jako poczucie sensu i celowości życia, zaangażowanie w codzienne czynności, kreatywność.
    • madohora Re: Zielono mi - jarmuż, seler naciowy, awokado s 23.08.18, 23:28
      Uwielbiam sytuacje, kiedy AMERYKAŃSCY UCZENI odkrywają po licznych badaniach, coś co nasze babcie - zwłaszcza te mieszkające na wsi - wiedzą czy wiedziały od dawna i to bez żadnych badań

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka