Dodaj do ulubionych

A może wątek kulinarny XI

• madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 14:48
      ROLADA Z SERCEM

Składniki na 1 roladę: MASA NA WZORKI:
      -50 g. masła -50 g. cukru pudru -50 g. mąki
      -50 g. białka -barwnik spożywczy czerwony
      BISZKOPT :30x40:
      -4 jajka -120 g. cukru -70 g. mąki tortowej
      -70 g. mąki ziemniaczanej -1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia -2 łyżki oleju
      BISZKOPT :15x40:
      -2 jajka -60 g. cukru -35 g. mąki tortowej -35 g. mąki ziemniaczanej
      -1/2 łyżeczki proszku do pieczenia -1 łyżka oleju
      GALARETKA: -3 galaretki wiśniowe -1 l. wody
      1.KREM Z MASCARPONE:
      -250 ml. śmietanki 30 % -250 g. serka mascarpone -10 g. cukru pudru
      -10 g. żelatyny -ok.1/3 szklanki wody
      2.KREM Z MASCARPONE:
      -250 ml. śmietanki 30 % -250 g. serka mascarpone -10 g. cukru pudru
      -10 g. żelatyny -ok.1/3 szklanki wody

Wcześniej namalować wzorki na papierze do pieczenia, zostawiając 1/4 niemalowaną. Obrócić papier i delikatnie natłuścić. masa na wzorek- Rozetrzeć miękkie masło z cukrem pudrem, mąką, białkiem i barwnikiem. Przygotować rożek papierowy w który powkładać masę. Dobrze rożek zawinąć i zabezpieczyć. Końcówkę rożka minimalnie obciąć i malować wzorki. Na tą natłuszczoną stronę a wykałaczką wyrównać.Delikatnie postukać blaszką 30x40 cm. i schłodzić w lodówce.Można to zrobić wieczorem. biszkopt-Białka ubić ze szczyptą soli i po trochu dodawanym cukrem.Miksując dodawać po żółtku. Przesiewać tam mąkę z proszkiem do pieczenia. Jednocześnie mieszać ale już łopatką, dolewając też olej.Teraz wyjąć blaszkę z lodówki i delikatnie wylać ciasto "łyżka za łyżką". Wyrównać górę. Piec ok.15 min.w 175 *C. Po wyjęciu z piekarnika, obkroić boki przy blaszce. Przykryć ściereczką i deską i obrócić. Delikatnie ściągać papier z biszkoptu. Starać się nie uszkodzić wzorków. Odstawić biszkopt do wystygnięcia. Odkroić minimalnie boki przy wzorku i odkroić tą część nienamalowaną. Będzie zbędna, bo za mała na przykrycie rolady. Upiec drugi biszkopt ale w węższej blaszce i bez wzorków. Ja robiłam jednocześnie dwie rolady to upiekłam w tej samej blaszce.Wyciąć pas na przykrycie rolady, będzie to spód rolady. Przygotować keksówki półokrągłe. Ja takich nie miałam, to zrobiłam półokrągłe rynienki z grubszych podkładów na torty. galaretka-Galaretki rozpuścić w przegotowanej gorącej wodzie. Ostudzić i przelać do jakiegoś naczynia, ja przelałam do zafoliowanej keksówki. Zrobić to wieczorem i schłodzić przez noc w lodówce. Wyjąć galaretkę z folią na deskę. Wykrajać foremką serduszka. Układać jedno obok drugiego, górą w dół. krem-Żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie i ostudzić do ciepłego.Śmietankę ubić z serkiem i cukrem pudrem. Na koniec dolewać letnią żelatynę i krótko zmiksować. Wylać na biszkopt w tunelu. Rozprowadzić tak, żeby było wgłębienie na galaretki. Zaraz ułożyć rządek galaretkowych serduszek, brzuszkami do dołu. Krem drugi zrobić taki sam i pokryć dokładnie galaretki. Krem robiłam w dwóch etapach, bo bałam się że za szybko mi zastygnie i nie zdążę ułożyć galaretek. Przykryć przygotowanym pasem z biszkoptu. Całość schłodzić kilka godzin w lodówce, najlepiej na całą noc. Roladę obrócić na deskę i zdjąć zabezpieczenia. Odkroić boki rolady. Przełożyć na paterę. Kroić ostrym nożem w plastry.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 15:02
      TORT W KSZTAŁCIE SERCA

Biszkopt: 5 jajek ¾ szklanka cukru ¾ szklanka mąki pszennej 3 łyżki mąki ziemniaczanej
      Bita śmietana: litr śmietany 36% 3 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w ¾ szklanki gorącej wody 4 – 5 łyżek cukru pudru cukier waniliowy

Biszkopt:
      Żółtka oddzielić od białek, i ubić z nich sztywną pianę. Do sztywnej piany z białek dodawać małymi porcjami cukier, dalej ubijając. Dodawać po jednym żółtka, nie przestając ubijać. Obie mąki przesiać, dodać do piany, delikatnie wymieszać najlepiej łyżką. Ciasto podzielić na dwie równe części wylać do obu form wyłożonych papierem do pieczenia.
      Piec w temperaturze 160 -170 C około 20-25 minut (do tzw. suchego patyczka). Upieczone biszkopty pozostawić do wystudzenia, i dopiero wówczas przekroić na trzy blaty. Bita śmietana:
      Schłodzoną śmietanę z cukrem pudrem i waniliowym ubić na sztywno, pod koniec ubijania cały czas miksując powoli wlewać przestudzoną rozpuszczoną żelatynę, miksować jeszcze chwile aby śmietana połączyła się z żelatyną. Bitą śmietanę podzielić na dwie części, jedną połową śmietany posmarować blaty oraz wierzch i boki obu biszkoptów.
      Okrągły biszkopt przekroić na pół, tak aby uzyskać dwie równe części (fotka poniżej jak złożyć tort w kształcie serca). Kwadratowy biszkopt ułożyć „ukośnie” tak aby przyłożone po bokach półokręgi utworzyły kształt serca. Pozostałą częścią śmietany dokładnie posmarować tort, oraz ozdobić np. rozetkami z bitej śmietany. Wstawić do lodówki na całą noc.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 15:11
      OWOCOWY DESER MASCARPONE

opakowanie serka mascarpone (250 g)
      ok. 125 ml śmietanki 30%
      4 łyżki cukru
      2 łyżki miodu
      ok. 25 dag mrożonych owoców

Zamrożone owoce wsyp do rondelka, posyp dwoma łyżkami cukru i smaż na małym ogniu.
      Dodaj dwie łyżki miodu i smaż do chwili, kiedy zrobi się już prawie płynna konfitura.
      Zostaw do wystudzenia. Serek mascarpone i śmietankę (wszystko dobrze schłodzone) ubij z dwoma łyżkami cukru na sztywną pianę. Do części ubitej masy możesz dodać 2 łyżki chłodnej konfitury przetartej blenderem. Podawaj schłodzone w pucharkach.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 15:19
      MALINOWE BABECZKI

Na około 24 babeczki:
      2 szklanki mąki pszennej
      3/4 szklanki cukru
      2 łyżeczki proszku do pieczenia
      1 łyżeczka cukru waniliowego
      1 szklanka jogurtu naturalnego
      2 jajka
      3/4 szklanki oleju
      3 łyżki syropu malinowego
      Dodatkowo:
      250 g mascarpone
      4 łyżki śmietanki słodkiej 12%
      1 łyżka cukru pudru
      ½ czekolady
      5 ciasteczek petite beurre
      24 łyżeczki syropu malinowego
      100 g malin (mogą być mrożone)
      Babeczki przygotowujemy w następujący sposób:
      Składniki suche (mąkę, cukier, proszek do pieczenia i cukier waniliowy) mieszamy w jednej misce.
      Składniki mokre (jogurt, jajka, olej i sok malinowy) mieszamy w drugiej misce.
      Mokre składniki dodajemy do suchych i całość mieszamy łyżką, tylko do połączenia, ciasto nie musi być gładkie.
      Foremkę na babeczki wykładamy papilotkami i w każdej umieszczamy ¾ łyżki ciasta. Do każdej foremki wkładamy po 2-3 maliny i wlewamy małą łyżeczkę syropu malinowego. Maliny przykrywamy ciastem (po ½ łyżki na każdą babeczkę) (ciasto powinno zajmować ok. ¾ papilotki, żeby po upieczeniu za bardzo nie wystawało). Babeczki pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 18-20 minut, aż się zarumienią. Po wyciągnięciu z piekarnika odstawiamy do ostygnięcia.
      W tym czasie rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej, czekamy aż przestygnie i na papierze do pieczenia lub sztywnej folii wykonujmy dekoracje (u mnie to łopatki, grabki, kaczki, motylki). Czekoladę zostawiamy do zastygnięcia, później wkładamy razem z papierem do lodówki.
      Mascarpone, cukier puder i śmietankę ubijamy do uzyskania gęstego kremu.
      Na każdą babeczkę kładziemy po łyżeczce kremu i rozprowadzamy po powierzchni.
      Ciastka kruszymy do uzyskania konsystencji piasku i posypujemy nimi babeczki. Dowolnie ozdabiamy.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 15:30
      KAWA MASŁEM

2 łyżeczki kawy (ja używam włoskiej kawy do espresso)
      łyżka masła
      zimna woda

Kawę w tygielku zalewamy zimną wodą, mieszamy, gotujemy do pojawienia się piany (wrzenia). Kawę przez sitko wlewamy do kubka z masłem. Miksujemy spieniaczem do mleka.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 15:34
      NIEBIESKA WRÓŻKA

Sok pomarańczowy z mango 1/3 części
      blue curacao (likier) 1/3 części
      wódka 1/3 części

Do szklanek wkładamy lód (u mnie 3 kostki), wlewamy składniki w podanej kolejności, delikatnie, żeby utworzyły się warstwy. Blue Curacao nieco zmiesza się z sokiem, ale generalnie powinno utrzymać się na powierzchni.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 15:40
      Springtime Cooler

proporcje na 1 drinka:
      wódka 50ml
      Blue Curacao likier 20 ml
      sok z cytryny 20 ml
      nektar pomarańcza mango 60 ml
      lód kilka kostek

Wszystkie składniki umieszczamy w shakerze i wstrząsamy. Przelewamy do szklanki wypełnionej lodem.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:04
      DOMOWA BUBBLE TEA

Do zrobienia bubble tea w domu będziemy potrzebować:
      zieloną herbatę
      Sok malinowy
      granulki tapioki ok. 1/2 szklanki
      kostki lodu
      mrożone owoce lub świeże
      3/4 szklanki cukru
      Zieloną herbatę zalałam gorącą wodą ok. 80 stopni. Odstawiłam by się zaparzyła i ostygła, wstawiłam do lodówki. Zagotowałam wodę z cukrem i wyspałam do niej tapiokę. Gotowałam 1 godzinę do momentu aż kuleczki zrobiły się przezroczyste. Wyłączyłam ogień pod garnkiem i pozostawiłam kuleczki w gorącej wodzie jeszcze przez 15 minut. Odcedziłam po tym czasie. Do szklanki nakładałam po 3 kostki lodu, po 3 – 4 łyżki kuleczek i zalałam zieloną herbatą. Dodałam na koniec mrożone owoce oraz sok malinowy.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:09
      DOMOWE CAPUCINO

1/2 szkl. kawy rozpuszczalnej
      1/2 szkl. cukru
      1/2 szkl. zimnej wody mineralnej
      1 szkl. gorącego mleka

Do wysokiego naczynia wsypać kawę, cukier i wlać wodę. Woda musi być prosto z lodówki.Ubijać mikserem 3-5 minut, aż powstanie gęsty krem. Następnie kremem napełnić filiżanki do połowy. Wlać gorące mleko. Delikatnie wymieszać krem z mlekiem. Na wierzch każdej filiżanki położyć resztę kremu
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:14
      GIN TRUSKAWKOWY

Gin truskawkowy 40ml
      Wino musujące 100ml
      Sok z limonki10 ml
      Truskawki kilka sztuk
      Kostki lodu
      Opcjonalnie woda mineralna gazowana (dopełnić)
      świeża mięta
      Cytryna
      Cukier drobny

Gin, sok z limonki, i szampana wlać do shakera i wymieszać.
      Brzegi szklanki posmarować cytryną i zanurzyć w drobnym cukrze Przelać do szklanki, dodać pokrojone w plasterki truskawki, listek mięty i kostki lotu. Opcjonalnie dopełnić wodą mineralną. .
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:24
      KOKTAJL BANANOWO - CZEKOLADOWY

200 ml mleka
      1 banan
      2 łyżeczki kakao
      1 łyżeczka miodu
      5 migdałów

Obieramy banana i kroimy na kawałki wrzucamy do kielicha blendera. Zalewamy mlekiem, dodajemy kakao, miód oraz orzechy całość miksujemy na najwyższych obrotach.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:29
      KOKTAJL MALINOWO - PORZECZKOWY

porzeczki czarne, szklanka
      maliny, 1 i 1/2 szklanki
      jogurt naturalny, ok 200 g
      mleko, ok 1/2 szklanki
      cukier brązowy, 3-4 łyżeczki

Owoce umyć i zmiksować dokładnie z jogurtem, i mlekiem,posłodzić cukrem do smaku i jeszcze zmiksować.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:34
      KOKTAJL MALINOWO - PORZECZKOWY

czarna porzeczka 1 szkl.
      maliny duża garść
      miód 3-4 łyżeczki
      mleko 2 szkl.
      lody waniliowe 1 - 2 gałki (opcjonalnie)

Porzeczki opłukać i pozbyć się szypułek (ta czynność jest najbardziej pracochłonna smile ). Zmiksować wszystkie składniki blenderem. Ilość miodu i mleka zależy od indywidualnych upodobań. Schłodzić w lodówce przed podaniem
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:38
      KOKTAJL MALINOWY

Maliny
      świeża mięta
      Mleko
      Cukier

Świeże maliny myjemy i wrzucamy do meleksa/ miksera dodajemy listki mięty i miksujemy razem. Dodajemy odrobinę cukru według uznania oraz mleko, i znowu miksujemy. Podajemy schłodzony.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:50
      SHOT Z GALARETKI I ALKOHOLU

galaretki o dowolnym smaku,
      150 ml alkoholu na jedną galaretkę, / my dodałyśmy wódkę/, może być gin, rum,

Galaretkę przygotować wg. przepisu na opakowaniu, ale dodając mniejszą ilość wody. Ostudzić i dodać alkohol..no i bawić się kolorami, kształtami
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:52

Galaretkę przygotować wg. przepisu na opakowaniu, ale dodając mniejszą ilość wody. Ostudzić i dodać alkohol..no i bawić się kolorami, kształtami
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:52

• madohora Re: A może wątek kulinarny XI 29.05.20, 16:54
      KOKTAJL PORZECZKOWO - MORELOWY

Maślanka ok 2 szklanki
      Porzeczki czerwone lub czarne ok 3/4 szklanki
      Morele ok 4-5 szt
      Miód lub cukier (opcjonalnie)

Porzeczki obrać,umyć.
      Morele umyć i pozbawić pestki.
      Wszystkie składniki zmiksować i ewentualnie dosłodzić miodem lub cukrem
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 30.05.20, 16:28
      OPONKI SEROWE LUKROWANE

oponki: 2 kostki sera białego, 6 żółtek,
      2 łyżeczki proszku do pieczenia, 4 szklanki mąki, 2 łyżki masła, 2 łyżki jogurtu,
      lukier: 1 białko, 1 szklanka pudru, sok z cytryny,
      dodatkowo: masło lub smalec do pieczenia, barwnik, kolorowe posypki

Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy proszek, żółtka, masło, jogurt i ser.
      Całość dokładnie zagniatamy.
      Posypujemy delikatnie mąką i wałkujemy na cienkie ciasto.
      Szklanką wykrawamy kółka, i robimy dziurkę w środku.
      Na walentynki - oponki serduszka.
      Na patelni rozpuszczamy kostkę masła.
      Oponki smażymy z dwóch stron na rumiano.
      Uwaga! szybko są gotowe!
      Osuszamy na ręczniku papierowym.
      Białko ubijamy na sztywną pianę, dodajemy sok z połowy cytryny.
      Następnie cały czas miksując dodajemy stopniowo puder.
      Część lukru miksujemy z czerwonym barwnikiem.
      Lukier nożem nakładamy na oponki, ozdabiamy kolorową posypką.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 30.05.20, 16:33
      NALEŚNIKI

300 g mąki pszennej
      2 łyżeczki proszku do pieczenia
      szczypta soli
      2 łyżki cukru
      3 jajka (M)
      50 g Delmy Maślany smak 80% tłuszczu
      350 ml mleka

Dodatkowo:

1 łyżka Delmy Maślany smak 80% tłuszczu
      miód lub syrop klonowy
      owoce
      Delmę Maślany smak 80% tłuszczu roztop. Jajka ubij z cukrem na puch, dodaj mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą, mleko i roztopioną Delmą Maślany smak 80% tłuszczu. Wszystko wymieszaj mikserem.
      Małą patelenkę rozgrzej, posmaruj odrobiną Delmy Maślany smak 80% tłuszczu i wlej łyżkę stołową ciasta. Przykryj pokrywką i smaż na małym ogniu.
      Gdy na powierzchni ciasta pojawią się pęcherzyki powietrza, przewróć placek na drugą stronę i smaż, aż się zarumieni. W ten sposób usmaż wszystkie placki. Podawaj polane miodem lub syropem klonowym i posypane owocami.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 30.05.20, 16:37
      DESER Z OWOCAMI

Serek homogenizowany 25 dag
      galaretka 2 szt (kolorowa)
      Bakalie 1/2 szklanki
      owoce sezonowe 1/2 szklanki

Galaretki rozpuścić osobno w 1 szklance wrzącej wody, wystudzić i pokroić w grube kostki. Serek wymieszać z owocami i bakaliami ( kilka odłożyć do dekoracji) Nakładać serek i galaretkę na przemian do ozdobnych pucharków, udekorować i przełożyć w chłodne miejsce.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 30.05.20, 16:43
      SERNIK NA ZIMNO

spód
      ciastka biszkoptowe podłużne 200g
      mleko 100ml
      masę
      serek wniliowy 750g
      śmietana 30 % 330 ml
      galaretka cytrynowa 2
      woda gorąca 2 szkl
      cukier 3 łyżki
      wierzch
      galarteka malinowa 2
      woda gorąca 4 szkl
      owoce różne 500g

Do przygotowania naszego sernika na zimno z owocami potrzebna nam będzie forma o rozmiarach 35 na 31. Zabieramy się za galaretki ,cytrynową rozpuszczamy w 2 szklankach gorącej wody natomiast malinową w 4 szklankach gorącej wody. Galaretki ,odstawiamy do stężenia. Śmietanę ubijamy pod koniec ubijania dodajemy cukier i ubijamy jeszcze z 30 sekund. Dodajemy nasze serki waniliowe i mieszamy łyżką ,aż się dobrze połączą . Do naszej masy serowej wlewamy tężejącą galaretkę cytrynową i mieszamy łyżką ,aż dobrze się połączy. Wstawiamy do lodówki na 15 min. Biszkopty maczamy w zimnym mleku i układamy w formie. Na ułożone biszkopty wykładamy masę serową. Na ułożone owoce wylewamy część galaretki i sernik wstawiamy do lodówki na 30 min.Po 30 minutach wylewamy pozostałą galaretkę i sernik wstawiamy na 4 godziny do lodówki lub na całą noc.
    • madohora Re: A może wątek kulinarny XI 30.05.20, 17:05
      Autentyk:
      Jak widzę tzw. burgery to zawsze przypomina mi się pewna sytuacja sprzed lat z moim wykładowcą, starszym już panem:
      - Wiecie dzieci, cały czas mnie zastanawiało co to są te burgery. Pewnego dnia przechodząc obok MC Donalda wszedłem i zamówiłem sobie. Jakież było moje zdziwienie, że ja przez cały czas jadłem te burgery - (klopsy z bułką) tylko u nas w domu to to się karminadle* nazywało!

*Co kraj to obyczaj, on to tak wymawiał

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka