Dodaj do ulubionych

2 Wampirów z Teheranu-historia lubi się powtarzać

13.07.20, 18:11
Na głównym placu w Teheranie, stolicy Persji w 1934 roku odbyła się publiczna egzekucja przez powieszenie Alego Asgara zwanego "Wampirem z Teheranu". Udusił on 28 dzieci, by wydrzeć im serce. Wedle starej legendy perskiej krew z serca dzieci posiada tę właściwość, że przez wypicie jej człowiek staje się niewidzialny
Ali Asgar zabijał swe niewinne ofiary i pił z nich krew aby osiągnąć niewidzialność potrzebną mu do dalszych zbrodni.
Policja z wielkim trudem zdołała obronić zbrodniarza przed chcącym go zlinczować tłumem. Po egzekucji zwłoki Wampira zostały wystawione na jeden z publicznych placów.
Obserwuj wątek
   • madohora Re: 2 Wampirów z Teheranu-historia lubi się powta 13.07.20, 18:12
    Ali Asghar Borudżerdi urodził się w roku 1893 w Borudżerd w zachodnim Iranie (wówczas Persji), a jako ośmiolatek trafił u boku matki do znanej skądinąd irackiej Karbali, stamtąd zaś, w 1907 roku, pojechał do Bagdadu. To tam zaczął molestować seksualnie, a z czasem i mordować nastoletnich chłopców (głównie włóczęgów i męskie prostytutki) - obrońcy dowodzili później, że powodem takiego zachowania było dorastanie w "moralnie wątpliwym miejscu", czyli prowadzonej przez jego braci kawiarni, oraz fakt, że rodzina zabroniła mu się żenić. Po jakimś czasie (acz niespecjalnie prędko, skoro miał na sumieniu już 25 istnień) pętla śledztwa zaczęła się wokół niego zacieśniać, w ostatnim więc momencie zbiegł do Teheranu. Tam, prowadząc skromne życie (jako tragarz i sprzedawca warzyw) mordował dalej. W grudniu 1933 w Teheranie znaleziono pierwsze ciała zamordowanych przez niego chłopców (zmasakrowane, pozbawione głów); Asghar został aresztowany, zwolniony i ponownie aresztowany, po czym, po krótkim procesie, uznany winnym i stracony na placu Sepah. W śledztwie przyznał się do zarzucanych mu czynów i szczegółowo opisał morderstwa.
    • madohora Re: 2 Wampirów z Teheranu-historia lubi się powta 13.07.20, 18:13
     Proces Asghara Borudżerdi, pierwszego perskiego seryjnego zabójcy, zrobił ogromne wrażenie na współczesnych, był szeroko omawiana w prasie i pracach naukowych. Ciekawe, jak ówczesny spór między tradycjonalistami a modernistami przeglądał się w tej sprawie: podnoszono teorie Lombroso, szermowano hasłami, to o "ciemnocie", to o "bezbożności". Sam Ali Asghar Borudżerdi natomiast bronił się, wychodząc zarazem z pozycji naukowych, proreformatorskich, jak i moralno-religijnych. Dowodził, że według przeprowadzonych przez niego obliczeń, każda męska prostytutka zaraża syfilisem do 300 mężczyzn, zatem podjął się misji oczyszczania miast z występku, nawet jeśli ceną za to miałaby być kara śmierci - w tej sytuacji zostanie męczennikiem narodowym, który złożył życie na ołtarzu czystości społeczeństwa.
     • madohora Re: 2 Wampirów z Teheranu-historia lubi się powta 13.07.20, 18:14
      Sąd nie przyjął tych wyjaśnień (nam, którzy znamy sporo takich morderców, "wykorzeniających zło", też trudno je przyjąć), niewiele też dała apelacja. Widoczną na zdjęciu egzekucję przeprowadzono 26-go czerwca 1934 roku na placu Sepah. Trudno dojść do ładu z nazwami w Persji/Iranie, bo tam co rewolucja, to jakaś zmiana - Sepah oznacza bodajże armię i za szachów taką nazwę nosiło inne miejsce. Dzisiejszy plac Sepah leży gdzieś daleko i jest mało imponujący, a jego nazwa odnosi się chyba do innej armii (bo do Armii Rewolucji); nie znam perskiego, więc szukam po omacku, może ktoś mnie poprawi. Wygląda na to, że ówczesny plac Sepah nazywał się później Tupchane, a obecnie to "plac imama Chomejniego" i faktycznie leży w samym centrum miasta. Kolumnada widoczna za szubienicą należała, jak się zdaje, do budynku komendy głównej perskiej policji:
       • madohora Re: 2 Wampirów z Teheranu-historia lubi się powta 13.07.20, 18:18
        Minęło 70 lat:

        Mohammed Bijeh (ur. 7 lutego 1975, zm. 16 marca 2005) – irański seryjny morderca i pedofil nazywany „pustynnym wampirem z Teheranu”. Przyznał się przed sądem do zgwałcenia i zamordowania 16 chłopców w wieku 8-15 lat, między marcem a wrześniem 2004 roku. Prawdopodobnie ofiar było więcej.
        Bijeh zwabiał chłopców na pustynię na przedmieściach Teheranu mówiąc im, że będą poszukiwali zamieszkujących ją zwierząt. Został skazany na karę chłosty – 100 ciosów biczem oraz karę śmierci. Wspólnik Bijeha został skazany na karę 100 ciosów biczem oraz 15 lat więzienia.
        16 marca 2005 roku Bijeh przed tłumem 5 tysięcy ludzi został przykuty do słupa i zadano mu 100 ciosów biczem. Krewnemu jednej z ofiar udało się przedostać przez tłum i dźgnąć Bijeha nożem. Po chłoście nałożono Bijehowi na szyję nylonową linę i podniesiono na wysokość 10 metrów. Mohammed Bijeh zmarł po kilku minutach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka