Dodaj do ulubionych

Krzyżówka magiczna

16.11.21, 11:45
https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/haVZa1bXYk4u1iWJ7X.jpg
Obserwuj wątek
  • madohora Re: Krzyżówka magiczna 18.11.21, 15:10
   Dom – przystosowane przez człowieka pod względem konstrukcyjnym i użytkowym miejsce, przeznaczone do celów mieszkalnych. Współcześnie domem („gniazdem”) człowieka są: mieszkanie w bloku lub domu wielorodzinnym, dom jednorodzinny, dom dziecka, dom spokojnej starości itp.
   • madohora Re: Krzyżówka magiczna 18.11.21, 15:11
    Najstarszą formą domów były jaskinie (paleolit), później szałasy i ziemianki (mezolit). Pierwsze budowane domy były jednoizbowe (neolit), w epoce brązu i żelaza występują już trzyizbowe (Biskupin). Wznoszono je z gałęzi oblepianych gliną, drewna i kamienia. W okresie starożytnym w Egipcie, Mezopotamii budowano domy z cegieł ręcznie lepionych z gliny i suszonych na słońcu. Były to budynki wieloizbowe, często z dziedzińcem wewnętrznym, wtedy pojawiły się też budynki piętrowe. W Europie, wykształcił się dom grecki i dom rzymski. Wraz z upadkiem cesarstwa rzymskiego nastąpiło załamanie rozwoju budownictwa. Tradycje domu rzymskiego kontynuowała architektura islamu.
    • madohora Re: Krzyżówka magiczna 18.11.21, 15:11
     W Europie chrześcijańskiej, w okresie wczesnego średniowiecza funkcję domów pełniły warowne zamki i drewniane chaty budowane na terenie grodów i podgrodzi albo jako rozproszone (wieś), na terenach chronionych w sposób naturalny – np. w lesie. W miastach w wieku XIII i XIV dom to przeważnie budynek o drewnianej konstrukcji szkieletowej, które zaczęto zastępować budynkami o ścianach murowanych (budynki w konstrukcji „muru pruskiego” wznoszono jeszcze na początku XX w.). W okresie gotyku w budownictwie miejskim zaczęto wznosić najczęściej dwu-, trzypiętrowe kamienice szczytowe. Parter przeznaczony był na warsztaty rzemieślnicze i sklepiki, piętro służyło jako część mieszkalna, a na poddaszu były magazyny. Począwszy od renesansu, miejskie kamienice zyskują szersze, bogato zdobione fasady z większymi oknami, wzrasta liczba pomieszczeń, wewnątrz budowane są arkadowe dziedzińce. Występują także kamienice z podcieniami i dachy z attykami. Ten typ budownictwa w okresie baroku zaczął pełnić również funkcję miejskich rezydencji przedstawicieli najwyższych warstw społecznych. Kamienice upodobniły się do miejskich pałaców.
  • madohora Re: Krzyżówka magiczna 18.11.21, 15:12
   Budownictwo jednorodzinne wykształciło się w Anglii w XVII w. Kamienice czynszowe pojawiły się na początku XVIII w. w miastach Anglii i Francji (pierwsze domy czynszowe znano już w czasach starożytnych w Grecji i w Rzymie – insula). W czasach dzisiejszych funkcję domów pełnią budynki wielorodzinne (bloki mieszkalne, kamienice) i jednorodzinne.
   • madohora Re: Krzyżówka magiczna 18.11.21, 15:13
    Budynki wielorodzinne: Le Corbusier propagował ideę masowego budownictwa mieszkalnego w postaci bloków mieszkalnych, z których pierwszy budynek (fr. Unité d’habitation) dla 1600 mieszkańców powstał w Marsylii w 1952. Bloki Le Corbusiera wyposażone w tarasy rekreacyjne zwane także ogrodami na dachach płaskich oraz zapewniające duży metraż przypadający na każdą osobę w przeciwieństwie do oszczędnościowych blokowisk znanych z państw komunistycznych są jednak powojennym rezultatem twórczego rozwoju architektury przedwojennego modernizmu i wyciągnięcia wniosków z jego błędów w Europie Zachodniej Jego projekty zabudowy miast opierały się na wyodrębnieniu funkcji mieszkalnej, wypoczynkowej i sfer pracy (biura, zakłady przemysłowe). Domy – jednakowe wieżowce, pozbawione ozdób, o geometrycznych kształtach, sytuowane w pobliżu parków, przeznaczone były dla setek i tysięcy osób. Z tych założeń wywodzą się dzisiejsze osiedla realizowane w Polsce od lat 60. XX w. Od początku lat 90. XX wieku, po zmianie systemu gospodarczego, coraz popularniejsze są domy jednorodzinne. W XXI wieku coraz popularniejsze są tak zwane domy kanadyjskie.
    • madohora Re: Krzyżówka magiczna 18.11.21, 15:26
     Przy bocheńskim Rynku w kamienicy, której szczyt zdobi Oko Opatrzności, ma siedzibę Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. We wnętrzach kamienicy organizowane są różnego rodzaju wystawy, ekspozycje i spotkania.
     • madohora Re: Krzyżówka magiczna 18.11.21, 15:27
      To charakterystyczny punkt na mapie Bochni. Kamienica z napisem Dom Bochniaków, po remoncie elewacji znów nawiązuje do historii. A jest ona budynkiem z II połowy wieku, który został wzniesiony w miejsce starszego. Prawdopodobnie jeszcze wcześniej mieściła się tu waga miejska Bochni. Jest piętrowy z kremową elewacją, z dachem krytym dachówką. Stowarzyszenie, które się w nim mieści zrodziło się z pomysłu, by połączyć kolegów ze szkolnej ławy, podtrzymywać tradycje i przypominać związki uczuciowe z Bochnią – miastem. Dziś działa prężnie, ratuje zabytki, wydaje publikacje historyczne i kulturalne, organizuje spotkania, prowadzi chór, sekcję brydżową i historyczną. W murach Domu Bocheńskiego odbywają się ciekawe wystawy i spotkania. Na stronie Stowarzyszenie można wyruszyć w podróż korzystając z wirtualnych wystaw, między innymi o wybitnych absolwentach bocheńskiego gimnazjum i liceum, wśród których można wymienić prawnika Fryderyka Zolla Starszego, prozaika, dramaturga Ireneusza Iredyńskiego. Obejrzeć wystawę o getcie bocheńskim, karierach chłopskich synów czy Bochniakach na Legionowym Szlaku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka