Dodaj do ulubionych

Krzyżówka tematyczna z hasłem

10.11.22, 17:39
KRZYŻÓWKA Z HASŁEM
Obserwuj wątek
    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:39
      Po rozwiązaniu krzyżówki w kolorowych polach pojawi się jednowyrazowe hasło
      • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:42
        ▶Idzie w górę na wyścigach
        • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:42
          ▶Niemiecka waluta przed euro
          • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:43
            ▶Jak masz mini - kredyt to ją spłacasz
            • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:43
              ▶Gazon
              • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:44
                ▶Achtel
                • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:44
                  ▶Choroba trzody np. amerykański ...świń
                  • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:45
                    ▶Czerwony w naszyjniku
                    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:45
                      ▶Można ją mieć lub w niej uczyć
                      • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:46
                        ▶"Krzyżówkowa" papuga
                        • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:47
                          Najbardziej znany - Wawelski (legenda o Szewczyku Dratewce)
                            ▶Trzech na scenie
                              ▶Kończy partię szachów
                              • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:48
                                ▶Duża ropucha
                                • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:48
                                  ▶Wiosną na rzece
                                  • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:49
                                    ▶Imię byłego selekcjonera naszej drużyny
                                    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:49
                                      ▶Zjawa
                                      • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:50
                                        ▶Wróżka ma szklaną, kulawy metalową
                                        • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 10.11.22, 17:52
                                          ▶Jedno z imion pingwina z bajki
                                            ▶Bohaterka z "Pustyni i w puszczy"
                                              ▶Miara gruntu
                                              • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:48
                                                AR
                                                • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:32
                                                  A to taka stara
                                                  Gruntu miara
                                            • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:48
                                              MEA
                                              • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:31
                                                Opiekunka Nel
                                                Ale o tym wiesz
                                          • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:47
                                            POK
                                            • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:31
                                              Idą święta
                                              A ja za dobrze
                                              Tej bajki nie pamiętam
                                          KULA
                                          • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:30
                                            Mój drogi
                                            Jesteś dla mnie kulą u nogi
                                        MARA
                                        • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:29
                                          Czy to jawa
                                          czy to zjawa
                                      LEO
                                      • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:28
                                        Czy to pech
                                        Że to też lew
                                  • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:46
                                    KRA
                                    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:28
                                      Wiosna na rzece
                                      Lecz o tym wiecie
                                  AGA
                                  • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:27
                                    To nie są blagi
                                    Nie dotykaj agi*

*Ich skóra wydziela trującą substancję
                                MAT
                                • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:26
                                  Powiem to tak
                                  Szach i mat
                            • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:45
                              TRIO
                              • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:25
                                Jak to szło
                                To było trio
                            SMOK
                            • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:25
                              Wolę by mnie połknął smok
                              Niż zjadł smog
                          ARA
                          • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:24
                            Zawsze mówię że ara
                            To jest papuga stara
                      • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:44
                        KLASA
                        • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:23
                          Dobra nasza
                          Pierwsza klasa
                      KORAL
                      • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:23
                        Ja się nie chwalę
                        Tam są korale
                    POMÓR
                    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:22
                      Różne mamy epidemie
                      Czy gdzieś jeszcze jakaś drzemie
                • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:43
                  ÓSMAK
                  • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:22
                    Ja opowiem ci tę bajkę
                    Ósmak czyli achtel
                KLOMB
                • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:17
                  Gdzie się z miast klomby podziały
                  Czy w betonie powyrastały
              RATKA
              • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:16
                A to ci gratka
                Taka mini - ratka
          • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:41
            MARKA
            • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:15
              Przebrała się miarka
              Ty mi płacisz w markach
        • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:41
          BOMBA
          • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:14
            Wczoraj jakiś trąba
            Krzyknął w górę "bomba"
            Choć to na wyścigach było
            Jakoś źle się skojarzyło
      • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:35
        W dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, pracownicy firm kooperujących z kopalniami, naukowcy z wydziałów górniczych wyższych uczelni oraz osoby tam studiujące). Karczmy piwne przeznaczone dla dozoru górniczego organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie.
    • balzack Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 09:49
      HASŁO: BARBÓRKA
    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:33
      Za kilka dni będzie Barbórka
      A ja ją spędzę w górkach
    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:34
      Barbórka (dawna pisownia Barburka), Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy[5]. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych[
      W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny.
      Karczmy piwne, wbrew powszechnej opinii, nie mają długiej tradycji – pojawiły się na stałe w latach 80. XX wieku (wcześniej, w poprzedniej dekadzie, odbywały się tzw. spotkania gwarków przy piwie). Do tego okresu Barbórka była uroczystością religijno-rodzinną, bez zakrapianych imprez tylko dla górników. Według dr Beaty Piechy-von Schagen władze Polski Ludowej, organizując świeckie imprezy, chciały zmniejszyć ich religijny charakter. Również combry babskie w dzisiejszej formie to tradycja świeża, z lat 90. XX wieku, niemająca nic wspólnego z oryginałem – imp
    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:36
      Karczma piwna odbywa się według pewnego stałego, rytuału. Uczestnicy zasiadają przy dwóch długich stołach, starsi (stare strzechy) oraz młodsi (młode strzechy), dzielą się na tzw. tablice lewą i prawą, współzawodniczą ze sobą na punkty, władzę nad tablicami sprawują tzw. Kontrapunkty powoływani przez Wysokie Prezydium w sprawach piwnych i nie tylko piwnych, nigdy nieomylne. Karczma oficjalnie rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego. Podczas biesiady śpiewane są pieśni i piosenki górnicze, opowiada się dowcipy, zasłużonych nagradza się szpadami górniczymi, wręczane są również prezenty nawiązujące w jakiś sposób do śmiesznych wydarzeń mających miejsce od ostatniej biesiady.
    • madohora Re: Krzyżówka tematyczna z hasłem 02.12.22, 16:36
      Górnicy podczas karczmy piwnej są obowiązkowo ubrani w mundur górniczy. Za nieprawidłowo skompletowany mundur, np. za źle dobrane skarpetki, Górnicze wysokie prezydium karze zakuciem w dyby lub wypiciem piwa z solą.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka