Dodaj do ulubionych

Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duisburgu

12.07.11, 22:24
Nie chce psuć zbaczaniem z tematu na wątku kondolencyjnym z powodu zatonięcia statku na Wołdze, więc otwieram nowy.
.
Przeczytałam niektóre wpisy bezpośrednio pod artykułem, oraz te na wątku świat. Pod artykułem niejeden wyższy cywilizacyjnie prawdziwy Polak zwyzywał Rosjan od dziczy, ziemi ni9eludzkiej i rozpitej, gdzie życie człowieka się nie liczy. Na wątku "Jeśli czytają to Rosjnie" jest kulturalnej. Tutaj tylko herr7 jak zwykle proponuje rozstrzelanie winnych i tym razem nawet i Walter przyznaje mu rację:
>Owszem, wypadki się zdarzają lecz nie TAKIE.
>To nie był "nieszczęśliwy zbieg okoliczności" - to była po prostu egzekucja. Zgadzam się >również z Herr, że odpowiedzialnych za takie katastrofy powinno się publicznie rozstrzeliwać .

Ca 20 min. temu skończył się w niem. tv reportaż o wydadzeniach na Love Parade w ub. r. w Duisburgu. Organizatorzy (właściciele firmy robiącej love parada) oraz urzędnicy miejscy na czele z nadburmistrzem dopuścilil pospołu do zorganizowania imprezy, której nie miało prawa być. Teren widowiska nie był przygotowany na przyjęcie ponad miliona ludzi, tunel doprowadzający na arenę był za mały, za wąski, wyjść awaryjnych nie było, etc. etc. Przed imprezą sfałszowano (świadomie zaniżono) dane co do ilości spodziewanych gości, wymuszoono zgodę służb porządkowych, zlekceważono wszystkie poważne ostrzeżenia i zastrzeżenia. Wszystko świadomie i celowo. A celm były ogromne dochody z imperezy, reklama podpupadłego miasta oraz apetyt na splendory nadburmistrza.

W czasie imprezy w tunelu i przed nim wybuchła panika, tłum przerażony oszalał i zatratował oraz dosłownie udusił (naporem ciał) 21 mlodych ludzi, 500 kolejnych zostało rannych, kolejne setki po dzić dzień cierpią na traumę, nie mogą spać i mają ataki paniki.

Tak władze jak organizatorzy nie chcieli przyznać się do winy, jeden zwalał na drugiego i każdy zamawiał sobie własne odciążającego go ekspertyzy. Mimo rozwścieczonego tłumu zbierającego się regularnie pd ratuszem p. Sauerland (nadburmistrz) NIE ustąpił, bo żal mu było stanowiska i ciężko wypracowanej kariery. Nie pomogły naciski z zewnątrz, facet przykleił się do stołka i jest głuchy. Uznał, że poczeka na ustalenia prokuratury, a ta jak wiadomo pracuje powoli. Minął rok i wyników jeszcze nie ma, jest tylko oskarżenie wobec 16 osób, które wciąż czują się niewinne. Jedni nadal zwalają winę na drugich, widowisko jest ponure i straszliwe, godne jakiegoś dzikiego kraju, gdzie nie ma żadnych norm. Słuchając w tv wykrętów nadburmistrza nóż się otwierał w kieszeni.

Nadburmistrz dopiero teraz w 1. rocznicę porzeprosił rodziny zabitych i rannych za to co się stało.
To tyle z naśmiewania się z Rosji i pouczania jej.
Używając słów Waltera, to co stało się w Duisburgu to TEZ była egzekucja. Z zimną krwią, dla zysku i sławy. Nie była zaplanowana, bo myślano, że jakoś się uda. Podobnie zapewne myślano na statku na Wołdze.

Obserwuj wątek
  • j-k alez zgoda. Evcia 12.07.11, 22:31
   na powaznie.

   pakt Ribenntop-Molotov
   tez sie (byl) udal.
   na jakis czas.

   a wracajac do tematu:
   zadza pieniadza
   jest ponadczasowa.
   i tu akurat nie warto krytykowac, ani Niemcow, ani Rosjan

   niech to zalatwia kazdy ze soba (sam).
  • borrka Efciu mila... 12.07.11, 22:41
   Ponownie donosisz, iz krolowa Bona opuscila te padol ?

   Jak mawial maestro Woland "ludzie ciagle lubia pieniadze" i nad Renem bodajze bardziej zajadle, niz nad Wolga !
   • igor_uk Re: Efciu mila... 12.07.11, 22:52
    borcia,a mnie,nie wiem do czego,przypomnili sie inne slowa Wolanda:
    Кoтaм oбычнo пoчемy-тo гoвoрят "ты", хoтя ни oдин кoт никoгдa ни c кем не пил нa брyдершaфт.
    Przetlumaczyc?
   • eva15 Jak system wpływa na człowieka 12.07.11, 23:29
    Borrciu pocieszny, że każdy prawie człowiek am w sobie chciwe, złe, czy przekupne zwierzę, to nic nowego. Na ile ono się ujawni i rozwinie zależy od systemu w jakim przychodzi mu żyć.

    Akurat dzisiaj miałam dyskusję w naprawdę światłym gronie, o tym jak systemy zmieniają ludzi. Przyczyną dyskusji była właśnie rocznica Duisburga. Gadaliśmy o komunie, ale to mniej w tym momencie ciekawe. Gadaliśmy o Niemczech z lat 50. - pocz. 90. czyli sprzed okresu miłościwie nam panującego neoliberalizmu, który premiuje chciwość, bezwzględność i chodzenie po trupach.
    Znam Niemcy długo, a ci którzy ze mną rozmawiali jeszcze znacznie dłużej, całkiem od środka (i dziedzicznie) i zgodziliśmy się razem, że takie zachowania jak te burmistrza z Duisburga jeszcze 20 lat temu byłyby może nie niemożliwe, ale mało możliwe. Inny był etos odpowiedzialności moralnej, inny etos poczucia obowiązku urzędnika państwowego, inne normy społeczne. To taki umarły już świat, jak ten mówiący o honorze oficera. W tamtym świecie Sauerland sam by się ze wstydu spalił i zwinął ogon pod siebie. Dziś wskazuje brudnym paluchem na innych i jest z siebie zadowolony.

    No ale tamten miniony świat to był świat, w którym kancerz Brandt sam poddał się do dymisji (czyli odkleił się dobrowolnie od stołka) po tym jak mu podstawiono szpiega. Odszedł mimo, że był całkowicie niewinny, był ofiarą, nie sprawcą. Podobnie zresztą wcześniej jako ofiara nazizmu a nie sprawca uklęknął w W-wie pod pomnikiem.
  • joanna_on-line Ewa 12.07.11, 22:44
   to chyba jeden z nielicznych przypadków, kiedy całkowicie się z Tobą zgadzam.
   prędzej czy później wszędzie tam, gdzie żądza zysku, władzy, sławy itp. przesłania inne kwestie, dochodzi do takich sytuacji. i mówienie w takim momencie o wyższości innych nad, w tym konkretnym przypadku, Rosjanami, jest zwyczajnym świństwem.

   ja z kolei dosyć wyjątkowo obejrzałam dzisiaj fakty w TVN - i co? nadal tragedia na Wołdze jako info wiodące, ale obok już pojawił się temat: a u nas możemy spokojnie pływać po wodach śródlądowych, bo nasza biała flota, chociaż niemal równie leciwa, jest zadbana, remontowana, bla, bla, bla... (w podtekście: nie to co w Rosji...) i niby rozumiem, że trzeba uspokoić rodaków, żeby nie zrezygnowali z wycieczek białą flotą, niby rozumiem, a jednak... mogliby wstrzymać się chociaż kilka dni... no ale ja pewnie nie bardzo normalna jestem ;/
   • eva15 Re: Ewa 12.07.11, 23:41
    Tja, Niemcy też pochylali się wz troską nad rosyjskimi zaniedbaniami. Może nie z takim poczuciem wyższości cywilizacyjnej jak Polacy, ale również wskazywali na poważne niedociągnięcia systemu kontroli w Rosji.
    • malkontent6 Re: wybadz evci tym razem 13.07.11, 00:17
     Wierzę, że film był wstrzącający, bo wtrząsające było wydarzenie. Ale fakt, że w niemieckiej telewizji ukazał się program krytyczny w stosunku do polityków odpowiedzialnych za tę tragedię jest w tym wszystkim jakąś nadzieją, że to się nie powtórzy.

     Wytykanie Zachodowi, że tam też jest źle jest trochę prymitywne teraz, gdy jeszcze nie wszystkie ciała zostały wyłowione z Wołgi.
     • jk2007 Re: wybadz evci tym razem 13.07.11, 00:21
      malkontent6 napisał:
      > Wierzę, że film był wstrzącający, bo wtrząsające było wydarzenie. Ale fakt, że w niemieckiej telewizji ukazał się program krytyczny w stosunku do polityków o dpowiedzialnych za tę tragedię jest w tym wszystkim jakąś nadzieją, że to się nie powtórzy.
      Wytykanie Zachodowi, że tam też jest źle jest trochę prymitywne teraz, gdy jeszcze nie wszystkie ciała zostały wyłowione z Wołgi.

      w Rosji jak zwykle oskarza kapitana statku
     • eva15 Bidny malkontencik 13.07.11, 00:31
      malkontent6 napisał:

      > Wierzę, że film był wstrzącający, bo wtrząsające było wydarzenie. Ale fakt, że
      > w niemieckiej telewizji ukazał się program krytyczny w stosunku do polityków o
      > dpowiedzialnych za tę tragedię jest w tym wszystkim jakąś nadzieją, że to się n
      > ie powtórzy.

      Naiwny jesteś, twoje święte prawo. Na Zachodzie można sobie protestować, oponować, kręcić filmy (to nie był 1. film o tej tragedii), słowem moża się wyżyć, władza daje wentyl. Ale nie można liczyć na to, że z tego powodu coś się zmieni. Otoczenie p.P. Sauerlanda słusznie zauważyło, że ten wrzask trzeba spokojnie PRZECZEKAC. Wszystko po jakimś czasie wróci do normy, ludziom znudzi się temat, zajmą się innym, świeżo podsuniętym. To słowa nie moje, a z ratusza władz Duisburga.
      • malkontent6 Re: Bidny malkontencik 13.07.11, 00:44
       eva15 napisała:

       > Ale nie można liczyć na to, że z tego powodu coś się zmieni.

       Inaczej widzimy Zachód. Te wszystkie, idiotyczne z pozoru, zakazy, nakazy i ostrzeżenia, które tak bardzo śmieszą na początku Polaków w USA są z reguły wynikiem jakiegoś nieszczęścia, które kiedyś się zdarzyło i istnieje nawet niewielka szansa, że się powtórzy.
   • eva15 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 00:11
    Biedaku poczciwy, dokładnie dlatego powstrzymałam się od takich analiz na wątku kondolencyjnym, bo nie byłoby to na miejscu.

    Otworzyłam wątek osobny, bo akurat tak się składa, że dziś w Niemczech rocznica DOKŁADNIE takich samych zaniebań jak w Rosji. Analiza porównawcza może wnieść sporo do zrozumienia systemu, świata w jakim żyjemy. Ale wniesie tylko tym, którzy potrafią i chcą rozumieć.
  • walter622 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 00:27
   Jeżeli swoimi wpisami na sąsiednim wątku uraziłem czyjekolwiek uczucia to jestem zobowiązany przeprosić, co czynię. Bynajmniej nie było to moją intencją.
   Mój stosunek do Rosjan i Rosji jest na tym forum znany.

   Mamy do czynienia z tragedią, bardzo dużą tragedią. Znów zginęli ludzie. I w całej tej sprawie chyba najmniej jest istną ich narodowość i Kraj w którym zginęli.
   Mamy do czynienia z tragedią, lecz musimy powiedzieć przy tym o jej przyczynach. Najbardziej bowiem jest bolesnym to, że tej tragedii można było zapobiec. Zapobiec jeżeli
   by nastąpiło opamiętanie i zrozumienie, że ludzkie życie jest najwyższą wartością.
   W pogoni za zyskiem o tym całkowicie zapomniano, świadomie narażając ludzi.
   Był to rejs szczególny - do Bołgaru. Pasażerowie, w większości młodzież i dzieci, w tym
   rejsie poznawali historię swojej Ojczyzny.
   Wszystko to jest wyjątkowo bolesne.
   • eva15 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 00:44
    Walter, przedstawiłam bardzo podobną sytuację w Niemczech po to, by wykazać, że są to kwestie systemowe a nie czysto rosyjskie. W Niemczech NIKT nie wpadnie na pomysł, by winnych rozstrzelać, ba nawet ciężko ich mimo upływu roku znaleźć. Ohydna beczelność władz przekracza chyba nawet rosyjskie normy.
    • walter622 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 01:03
     eva15 napisała:
     > przedstawiłam bardzo podobną sytuację w Niemczech po to[b], by wykazać,
     > że są to kwestie systemowe
     Oczywiście. Też uważam, że tego typu sytuacje są rezultatem patologii systemu, w którym
     pieniądz stał się wartością nadrzędna. Dziś czytałem artykuł na temat Kapitana tego statku,
     Autor udowodnił, że Kapitan, na którym również spoczywa część odpowiedzialności
     za tę katastrofę, sam był ofiarą zupełnie patologicznych rozwiązań systemowych.
     Trzeba przy tym podkreślić, że ten Kapitan zginął na "mostku kapitańskim" do końca walcząc o uratowanie tego statku i pasażerów. Zginął On, jego żona i syn.
     Obawiam się, że obecnie całą odpowiedzialność zwalą na niego. W ramach "polowania" już się zaczęła nagonka na Kapitanów dwóch statków przepływających w tamtym rejonie (D-66,
     i "Wołga-nieft") lecz osobiście uważam, że oni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności - przypuszczam, że oni nie mieli świadomości tej tragedii. Natomiast osoby faktycznie odpowiedzialne wyjdą z tego bez szwanku.

     > W Niemczech NIKT nie wpadnie na pomysł, by winnych rozstrzelać,

     Widzisz, w okolicznościach tej sprawy, tak jak to już wcześniej pisałem uważam to co się stało za "egzekucję" - ludzi świadomie narażono na utratę życia, mając świadomość skali zagrożenia. Przy tym narażano dla zysku.

     • eva15 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 01:14
      Tak w Niemczech jak i w Rosji ludzi narażono na śmierć dla ZYSKU. Tak w Niemczech jak i w Rosji zapłaci za to "kapitan", a nie ci, którzy mieli zyski i splendory.
      Różnica tylko taka, że w Niemczech wciąż jeszcze przez rok cały szuka się tego "kapitana"- kozła ofiarnego. Ponieważ wszyscy decydenci żyją, trudno "kapitana" znaleźć, każdy sią wypiera i wskazuje na innego. W Rosji jest znacznie łatwiej - formalny kapitan tej imprezy utonął. Już nie wskaże na innych.
      • malkontent6 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 05:00
       eva15 napisała:

       > W Rosji jest znacznie łatwiej - formalny kapitan tej imprezy utonął. Już nie wskaże na innych.

       Już nie da się zidentyfikować właściciela statku? Nie można już nikogo zapytać dlaczego statek był w tak kiepskim stanie technicznym? Dlaczego drzwi ewakuacyjne były zablokowane? Kto i dlaczego sprzedał więcej biletów niż było miejsc na statku? Nie da się już tego ustalić?
        • jk2007 właściciel Antonow 13.07.11, 11:26
         Михaил Антoнoв член "Единoй Рoccии" влaделец 99,9% aкций ООО «Кaмcкoй cyдoхoднoй кoмпaнии».
         Сyдя пo прoшлым coбытиям влacтям не впервoй верить рacкaяниям "ycпешнoгo челoвекa", к тoмy же - членa "Единoй Рoccии". Нy a дети пoгибшие... Дa и черт c ними - вo-первых - деньги вaжнее, вo-втoрых - нy, ребят, этo же дети не элитные, дети вcякoгo быдлa, к кoтoрoмy oтнoшение coвcем дрyгoе, нежели к ycпешным людям...
         www.stringer.ru/publication.mhtml?Part=48&PubID=17251
          • jk2007 Rosja: degradacja transportu 13.07.11, 11:47
           в 1990 гoдy речнoй флoт cocтoял из 14,1 тыcячи грyзoвых и 1,7 тыcячи пaccaжирcких cyдoв, a к 2010 гoдy - из 3,2 тыcячи грyзoвых и 619 пaccaжирcких. При этoм зa 20 лет в Рoccии не былo пocтрoенo ни oднoгo грyзoвoгo cyднa, a cредний их вoзрacт cocтaвляет 30 лет.
           lenta.ru/articles/2011/07/12/old/
         • walter622 Re: właściciel Antonow 13.07.11, 12:19
          jk2007 napisał:

          > Михaил Антoнoв

          Michał Antonov ( wyjątkowo szemrana postać) jest właścicielem spółki "Antonov Group-F.Z.E." zarejestrowanej w Arabii Saudyjskiej. Natomiast spółka "Antonov Group-F.Z.E."
          jest właścicielem udziałów w OAO "Kamska Żegluga rzeczna" , ta zaś z kolei jest właścicielem OOO" Кaмcкoй cyдoхoднoй кoмпaний" i tak dalej - klasyczny schemat
          "cytryny".
          Druga sprawa - za bieżący stan techniczny statku odpowiada jego najemca.
          Z tego powodu, z uwagi na bardzo duże koszta doprowadzenia statku do właściwego stanu,
          poważni operatorzy zrzeszeni w Asocjacji nie chcieli przejąć ten statek do swojej flotylli
          ( vide sprawa Arabelli - omawiano to w programie bodajże Małachova).
          No i cała sprawa zaczyna się w tym punkcie gmatwać.
          www.riverfleet.ru/news/?ELEMENT_ID=3904
          Program Małachova
          www.youtube.com/watch?v=1wIMBp0pIjs
        • malkontent6 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 14:17
         eva15 napisała:

         > rzeczywisty właściciel (firma) siedzi , jeśli dobrze pamiętam, w Arabii Saudyjskiej.

         No i co z tego? Firma musi funkcjonowac zgodnie z przepisami kraju w którym działa. Jakiś odpowiedni rosyjski urząd chyba wydał tej firmie licencję na żeglugę rzeczną i a do przedłużenie tejże licencji domagał się okazania zaświadczenia o stanie technicznym tego statku. A za tym wszystkim nie stoi jakiś anonimowy "system" ale konkretni ludzie.
     • jk2007 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 11:42
      walter622 napisał:
      > W ramach "polowania" już się zaczęła nagonka na Kapitanów dwóch statków przepływających w tamtym rejonie (D-66, i "Wołga-nieft") lecz osobiście uważam, że oni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności - przypuszczam, że oni nie mieli świadomości tej tragedii.

      tez tak uwazam, pozatym "рaзвoрoт бaржи дoвoльнo cлoжный мaневр, зaнимaющий неcкoлькo килoметрoв и требyющий мнoгo времени"
      • jk2007 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 12:49
       jk2007 napisał:
       > walter622 napisał:
       > > W ramach "polowania" już się zaczęła nagonka na Kapitanów dwóch statków przepływających w tamtym rejonie (D-66, i "Wołga-nieft") lecz osobiście uważam, że oni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności - przypuszczam, że oni nie mieli świadomości tej tragedii.

       > tez tak uwazam, pozatym "рaзвoрoт бaржи дoвoльнo cлoжный мaневр...
       kabyzdoh.livejournal.com/602445.html
      • walter622 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 13:00
       jk2007 napisał:
       > tez tak uwazam, pozatym "рaзвoрoт бaржи дoвoльнo
       Nawet nie chodzi o kwestię manewrowych możliwości D-66, lecz zupełnie inną.
       Zasadniczym pytaniem jest - czy na pokładzie tech jednostek mieli świadomość
       tej tragedii. W tamtym rejonie tego typu jednostki idą na "auto", czyli na mostku było mniej obsady. w dodatku pojawia się kwestia widoczności (warunki pogodowe). Mieli cisze w eterze ( zupełnie niezrozumiała kwestia radiostacji P-104, jak na razie całkowicie pomijana). Brak jest info o flarach ( na tratwach ratunkowych są w obowiązkowej kompletacji) - jeżeli flary uruchomiono, to faktycznie wina będzie dowiedziona, w innym przypadku szykuje się robota dla "papug".
       • jk2007 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 13:10
        walter622 napisał:
        > Mieli cisze w eterze ( zupełnie niezrozumiała kwestia radiostacji P-104,

        Слишкoм yж oтличaютcя cиcтемы рaдиo-, нaвигaциoннoгo oбoрyдoвaния и требoвaния к ним нa мoрcoкм и речнoм флoте. Чтo еcть в рyбке бoльшинcтвa речных cyдoв:рaдиocтaнция УКВ (oднa в лyчшем cлyчaе две), кaкие нa мнoгих yже пoмимo cтoящих в резерве (теперь yже в резерве) "Кaмa-Р" ("Кaмa-РМ"), Грaниты (Р-24, 2Р-24, GM-350(360), Рaдиoмa-300 и т.д. Нa "Бyлгaрии" и "Глaзyнoве" были тoлькo cтaренькие "Кaмы-Р". Дaлее гирoкoмпac, клaccикa, cтoят прaктичеcки нa вcех прoектaх. РЛС, кaк прaвилo вcтречaютcя еще и "Печoры", "Дoнцы", "Р-722", из гoдa в гoд их cдaют региcтрy кaк глaвные РЛС, хoтя в пoдaвляющем бoльшинcтве cлyчaев этo лишь "мебель". У хoрoших cyдoвлaдельцев yже cтoят "FURUNO", "KODEN", "RHRC" и т.д. Опять же нa "Бyлгaрии" ничегo крoме Р-722 не cтoялo, a caмa РЛС пo пocтaм, тех, ктo знaет тaм cocтoяние дел, при дoжде и тyмaне дaвaвшaя cплoшнyю зacветкy нa экрaне. Нy y бoгaтых cyдoвлaдельцев и кoмпaний еcть еще и кaрт-плoттеры и GPS и вoбщем-тo вcе.
        А нa мoрcких, крoме вcегo перечиcленнoгo:АИС, региcтрaтoр дaнных рейca, УКВ c мoдемoм ЦИВ, cпyтникoвaя cиcтемa INMARSAT+ПВ/КВ рaдиoycтaнoвкa, EPIRB (aвaрийный рaдиoбyй), РЛО (рaдиoлoкaциoнный oтветчик).
        Кaк пoкaзaлa трaгедия, a мoжет нaдo ввеcти единые требoвaния к рaдиoнaвигaциoннoмy oбoрyдoвaнию. Ведь рекa, кaк пoкaзaлa трaгедия не менее кoвaрнa и oпacнa чем мoре. И без нaличия coвременнoй РЛС, АИС, ГЛОНАСС, региcтрaтoрa дaнных рейca, АРБ и РЛО рaзрешение нa экcплyaтaцию
        • jk2007 radiostacja c.d 13.07.11, 13:12
         Кaк пoкaзaлa трaгедия, a мoжет нaдo ввеcти единые требoвaния к рaдиoнaвигaциoннoмy oбoрyдoвaнию. Ведь рекa, кaк пoкaзaлa трaгедия не менее кoвaрнa и oпacнa чем мoре. И без нaличия coвременнoй РЛС, АИС, ГЛОНАСС, региcтрaтoрa дaнных рейca, АРБ и РЛО рaзрешение нa экcплyaтaцию cyднa не рaзрешaть. Крoме этoгo, кoтoрый гoд пoдряд идет рaзгoвoр o перехoде нa единyю c мoрcким флoтoм cиcтемy cвязи УКВ МПС (мocркoй пoдвижнoй cлyжбы) c экзoтичеcкoгo диaпaзoнa 300МГц. Перехoд нa чacтoты УКВ МПС пoзвoлит реaлизoвaть и ЦИВ нa реке (чтo пoзвoлит быcтрo и в aвтoмaтичеcкoм режиме передaть cигнaл бедcтвия, c нaзвaнием, нoмерoм пo IMO cyднa, егo кooрдинaты, т.к. УКВ ЦИВ рaдиocтaнция мoжет без прoблем coпрягaтьcя c GPS/ГЛОНАСС cиcтемoй и тaким oбрaзoм при нaжaтии вcегo oднoй кнoпки DISTRESS, передaть вcю инфoрмaцию o терпящем бедcтвие cyдне, кнoпкy этy мoжнo ycпеть нaжaть дaже еcли cyднo бyдет тoнyть oчень быcтрo).
         Региcтрaтoр дaнных рейca кaк "черный ящик" caмoлетa пишет вcе пaрaметры рейca, в тoм чиcле и вcе мaневры cyдoвoдителей, cкoрocть c кoтoрoй шлo cyднo, нaпрaвление (кyрc) и т.д. При рaccледoвaнии гибели cyднa ocнaщеннoгo этим ycтрoйcтвoм мoжнo бoлее тoчнo oпределить причины кaтacтрoфы. Дaлее, АРБ (EPIRB) егo нaличие cкaжем нa тoм же Кyйбышевcкoм вoдoхрaнилище пoзвoлилo бы быcтрее нaйти терпящих бедcтвие, a РЛО привлек бы внимaние прoхoдящие cyдa.
         <a href="
          • walter622 Re: radiostacja c.d 13.07.11, 13:34
           Zwróć uwagę na wypowiedzi RK3DIA

           "При тoм, чтo нa cлyчaй oбеcтoчки нa любoм cyдне дoлжен быть aвaрийный ДГ или зaряженные пoлнocтью aвaрийные aккyмyлятoрные бaтaреи, oт кoтoрых дoлжны зaпитывaтьcя УКВ рaдиocтaнция, рyлевaя мaшинa, мaшинный телегрaф. В кoнце кoнцoв, дoлжен быть aвaрийный рyлевoй привoд. Пoлyчaетcя, чтo ДГ не былo или не рaбoтaл тaк же кaк и глaвные ДГ (хoтя при oбеcтoчке aвaрийный ДГ включaетcя aвтoмaтичеcки), тoже кacaетcя и aвaрийных aккyмyлятoрных бaтaрей (питaние oт кoтoрых включaетcя тa кже aвтoмaтичеcки при прoпaдaнии ocнoвнoгo питaния...."

           Ostatecznie, P-104 z własnym zasilaniem.

           I porównaj to z wypowiedzią Kapitana "Arabelli" o okolicznościach w jakich dowiedział się
           o "człowieku za burtą" - tj nikt na tym akwenie nie miał świadomości co się faktycznie stało.
           Postawa tego Kapitana "Arabelli" wzbudzać musi niesłychany szacunek - miał informację o "jednej osobie za burtą" lecz do podejścia "ustawił" wszystkie swoje jednostki które weszły do akcji "z marszu", zawiadomił MCzS i patrolował miejsce katastrofy do przybycia jednostek MCzS. Wspaniała postawa. Zresztą nie tylko jego.
           • jk2007 Re: radiostacja c.d 13.07.11, 13:55
            Пo cлoвaм рaдиcтa cyднa Ринaтa Гaбитдинoвa, электрoгенерaтoр был пoврежден рaньше - вoзмoжнo, вo время пoжaрa, вoзникшегo в хoде предыдyщегo плaвaния
            • walter622 Re: radiostacja c.d 13.07.11, 14:09
             jk2007 napisał:

             > Пo cлoвaм рaдиcтa cyднa

             Wersja chyba mało prawdopodobna. Radiowiec siedzi na górnym pokładzie - obok Kapitana
             i nie wiedział co się działo w maszynowni.
             Bardziej prawdopodobna jest wersja elektromechanika (z programu Małachowa) - on z maszynowni poszedł do Kapitana i poinformował, że EG przestał działać i w związku z tym
             podejmowane przez Kapitana działania są niewykonalne. Prawdopodobnie ten chłopak
             "zdrefił" i w panice wyłączył generator - w jego wypowiedzi pojawiło się stwierdzenie, że dostawała się woda i było niebezpieczeństwo porażenia prądem. Generalnie ten elektromechanik (ostatecznie najlepiej chyba wiedział co jest grane) nie był w stanie
             wyjaśnić co się faktycznie stało z EG.
   • mongolszuudan Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 07:35
    walter622 napisał:
    Był to rejs szczególny - do Bołgaru. Pasażerowie, w większości młodzież i dzieci, w tym
    rejsie poznawali historię swojej Ojczyzny.

    Co to mi to bardzo kojarzy sie ze Smolenskiem 2010. Był to rejs szczególny - do Katyniu. Pasażerowie, w większości marazmaticy z dziecieczym rozumem w tym rejsie tez chciali poznawac historię swojej Ojczyzny.
    Wiec trzeba szukac w Kazaniu wolski slad - tam musza byc jakies slady helu. To na pewno byla zemsta za Smolensk i Katyn. Burza wszak byla sztuczna, a statek mial przebicie dna w wyniku spotkania z brzoza, posadzonej przez wolskich patriotow jeszcze przed zatopeniem kotliny zbiorneku wodnego w 1950-ch latach. Ale statek byl w rzeczewistosci wojennym tatarskim pancernikem i nie mogl zatonac w wyniku udarzenia o brzozu. To znaczy ze jego zatopila z pomoca torpedy lodz podwodna wolskiej marynarki, a potem pisowskie dywersanci nurki utopili wszystkich pasezerow, ktore nie potrafili slusznie odpowiedzic kto jest prawdziwy winowajca ludobojstw w Katyniu №№ 1 i 2. W ogole ofiar moglo byc wielu wiecej, bo kto z tatarskich kobiet i dzieci zna, co to jest Katyn i nawet gdzie jest to zadupie Smolensk, nie mowiac juz o jakies tam Wolsce. I po wolsku chyba nikt z pasazerow nie umiel nic zrozumiec.
    • bywszy1 Re:siedz cicho+ 13.07.11, 08:55
     Bo jeszcze cie rusofobem wykrzycza i powiedza,ze zle zyczysz Rosji
     i ze jestes antyRosyjski prowokatr.
     A wszystko dlatego,ze wymieniles Tatar.
     A o brzozie wyczytalem tez w rosyjskiej gazecie.
     Podobno kapitana,jego zone i dziecko nie znaleziono?
     • mongolszuudan Re:siedz cicho+ 13.07.11, 10:00
      Przepraszam - zydowskiego sladu w tym wypadku nie widze. Bo po co pasożyt musi zabijac swojego żywiciela? Nie jestem ani antyrosyjskim, ani antywolskim, ani antysemickim prowokaterem. Tylko antykretynskim prowokaterem. Jednego kretyna juz sprowokowal. Ciekawie, kto bedzie nastepnym? Na miejscu tego nieszczesnego kapitana ja bym tez zrobil tak zeby mnie i moja rodzine nikt nie znalazl. Bo ja juz twardo znaja kto bedzie glownym winowajca.
      • mongolszuudan Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 12:36
       A propos. Nie potrzebne przypisywac Rosjanom swojego wolskiego kulta ogolnonarodowych zalob i szlochan. Tym bardziej uwazac wasza moral za jakas wyzsze. Mamy calkiem inny niz Polacy stosunek osobisty i ogolnonarodowy do smierci. Pamietamy o zmarlych, lecz zyjemy wsrod zywych, ale nie na cmentarzu. My optimistyczny narod. Umiemy nie tylko szlochac, lecz i smiac sie nad smiercia. Publicznie placzacy mezczyzna w Rosji to haniebnie zjawisko. My umiemy nie tylko smutniec, ale i radowac sie za zmarlych. Mysmy ludzie zupelnie innej kulturzy, mamy zupelnie inne doswiadczenie historycznie. Naturalnie, i moral nasza zupelnie inna, niz ta ktora na Zachodzie po nieporozumieniu uwazaja za ogolnoludzka albo wyzszym wzorem dla wszystkich. Nie ma nic takiego w przyrodzie jak ogolnoludzka moral - i oby nie bylo takiej nigdy. Mianowicie to, a nie strata jezyka narodowego i narodowej kultury bedzie oznaczac nacjonalna smierc wieksznosci narodow Ziemi.
    • mongolszuudan Re: tym razem bylo Sehr Gut! 13.07.11, 11:13
     Nieszczesni Adolf Alojzowicz. Gdyby znal w jakie scierwo przeksztalcili sie jego dumny narod zwyciezcy z nienawistnych mu untermenschow!!!! Nie tam on szukal podludzi, nie ma ich na Wschodzie - na zgnilym Zachodzie trzeba bylo jemu wszystko i wszech palic i burzyc. Teraz za blady Hitlera niemiecki narod zaplacil w pelni. Babci byli prostytutkami, ku...mi, co oddawali sie kazdemu za czekoladke, kieliszek wodki i bochanek chleba, wnucy i wnuczki naturalnie zostali pedalami i lesbami. Jeszcze jedno pokolenie i gospodarzami wymierajacego niemieckiego sodomistycznego motlochy beda Arabowie i Turkowie. Niemiecka lekcja musi byc lekcja dla kazdego naroda i panstwa, ktorym w mozg przyjdzie kretynska mysl o swojej wyzszeszci.
     • mongolszuudan Re: tym razem bylo Sehr Gut! 13.07.11, 12:56
      Tak jego! Moczyc w sortirie wolskich hypokritow i demagogow. Niechaj pierwiej sami naucza sie slusznie zuzytkowac papier toaletowy i zwywac za soba w WC, a potem juz ucza nas jak nam trzeba zyc i co musimy robic i kogo wybierac.
  • rusek111111 Re: Ruska dzicz a porządek,kultura Zachodu w Duis 13.07.11, 12:45
   obwinianie kremla jest co najmniej nie stosowne, a wrecz wali manipulatorskim dyletantyzmem.
   nie trza byc wielkim ekspertem od ruskich zeby wiedzic ze ajfon prowadzi proces decentralizacyje federacyi rosyjskiej na wzor usa.
   pskov.allnw.ru/news/154092
   co skutkuje wieksza odpowiadzalnoscia wladz miejscowych i jesli nawet kontrole/nadzor mialy przeprowadzac urzednicy agend federalnych to jednak kreml ma o wiele mniej do gadania niz miejscowi kacyki, gdyz obsada stanowisk jest zabarwiona miejscowym kolorytem a nie moskalami ze samych kremlowic.
   federacya rossyiska nie jest podobna do rp, jest bardziej na wzor usa/zsrr i dla wiekszego zrozumienia 'winy' warto polakam sie zastanowic czy za wypadek transportowy w arizonie czy innej newadzie jankiesy beda obwiniac obamku. to co wyrabia prassa polaczkojezyczna to jest zyrowanie na niewinnych ofiarach, ale dla kolaborantow nima nic swietego, nawet polskie ofiary w katyniu.
   co dotyczy internauty herr7 to jest to klacyczny przyklad przyjaciela rossyi, "тaких дрyзей зa хyй дa в мyзей", sa to osoby ktorzy swoje, w tym przypadklu lewicujace, ciagnotki wola realizowac w rossyi, albo cinach czy na innych dzikusach, propozycja wykonac podobne eksperementy na swych bliskich i dalszych rodakach wywoluje oburzenie i histerie.
   dla mnie osobiscie dziecko (polskie, rosyjskie, kazde) jest warte 100 razy tyle co zycie kaczynskich, putinow i merkelowych, ale zycie sie rzadzi innymi regulami niestety i w tych niepisanych i pisanych regulach jasne jest zaznaczone ze zycie tak zwanej elity urzedniczej jest warte wiecej niz zywot zwyklego czlowieka bo urzednik podejmuje decyzyi ktore wplywaja na los mln ludzi. jesli herr7 na podstawie smierci zwyklych obywateli federacyi rosyjskiej prorokuje:
   "Ta słabość to słabość systemowa państwa.", "> Opisał Pan bardzo szczegółowo przyczyny tej katastrofy, które są wynikiem całkowitego lekceważenie prawa (o ile takowe w Rosji istnieje), braku szacunku dla l
   > udzkiego życia oraz zwykłej bezmyślnośc", "To świadczy o stanie w jakim jest to
   > państwo, ale także o samym społeczeństwie,..."
   to co ten pan mowi o smierci najwyzszych urzednikow w panstwie polskim?
   czy rzecze takie cos:
   > To jest katastrofa, jakie mają miejsce w krajach trzeciego świata, np. gdzieś w
   > Czarnej Afryce. W krajach cywilizowanych nie miałaby prawa się zdarzyć, gdyż t
   > am nikt by nie pozwolił żeby po rzekach pływały statki w tak opłakanym stanie t
   > echnicznym.
   bo chyba nie sadzi ten wielce intelegentny jegomosc ze statki plywajace po <ruskich> rzekach sa wazniesze od statkow <z prezydentem polskim> latajacyh w powietrzu?
   jestem bardzo ciekaw reakcyi spoleczenstwa polskiego na apel herr7: " gdyby wypadek miał miejsce w Chinach to właścicieli statku czekałby proces i nieuchronna kara śmierci, dawaj herr7 zaproponuj polakam kare smierci dla klicha, sasina i kilkanascie innych osob ktorzy sie przyczynily do katastrofy w smolensku, otrzymasz odpowiedz taka sama jako cie uracza rossyianie.
    • rusek111111 Re: Herr7 stalinowskie metody ogranicza do Rosji 13.07.11, 13:15
     ja tam nawet te 'zadania kary smierci' moge zrozumiec, populistyczny proletarski belkot.
     ale juz wyciaganie wniosku o kryzysie systemowym na podstawie wypadku transportowego to juz nawet ja (osoba wrazliwa i ufna:) ) nie moge przelknac.
     co wcale nie znaczy ze moga byc przeslanki do tegoz twierdzenia (kryzys systemowy), ale walac podobne farmazony herr7 obraza inteligencye u osob nawet jej nie posiadajcych.

     p.s. milego dnia zycie:)
     • eva15 Re: Herr7 stalinowskie metody ogranicza do Rosji 13.07.11, 13:20
      To jest kryzys systemowy, ale winnym sensie niż pisze to Herr7. On przypisuje ten kryzys jakiejś odizolowanej od reszty świata "rosyjskiej oligarchii". Tymczasem jest to kryzys wynikający z neoliberalizmu, jego nastawienia na zysk za wszelką cenę, przy pełnym lekceważeniu kosztów ludzkich. Stąd podobieństwa do wydarzeń w Niemczech (Duisburg) i w Rosji.
      • mongolszuudan Re: Herr7 stalinowskie metody ogranicza do Rosji 13.07.11, 13:36
       Tam jest pewna nie rosyjska, lecz post-sowieska specyfika - wlasnie to ze w nacjonalnych republikach absolutnie wszyscy stanowiska sluzbowe zagarniala mafia z nacionalnych wiejskich idiotow. Takiej dzikiej korupcji, kumowstwa (to kiedy na wszyscy stanowiska mianowaja bliskich i ziemiakow i to - jednej slusznej tytulowej narodowosci) i braku jakiejkolwiek kompetentnosci jak w takich republikach nie znalezc nawet w arabskich krajach, chyba tylko w Polsce. Mozna jak walterzu byc zachwyconym kultura tych srodniowiecznych azjackich narodow, ale zeby nie widziec zgnilizny wszystkiego ukladu w takich republikach od samych szczytow do samego dolu to trzeba byc gluchoniemym slepcem.
         • de_oakville Re: "dzicz" 13.07.11, 13:49
          Prawdziwa "dzicz" zobaczylem po raz pierwszy w zyciu na jakims amerykanskim westernie. "Dzicz" to byli Indianie. Po ich napadzie na kolumne bialych osadnikow ciagnacych na zachod, pozostawili za soba spustoszenie i smierc. Spalone wozy, trupy pozabijanych ludzi, w tym kobiet, starcow i dzieci. Wiele cial przeszytych wloczniami, oskalpowane glowy, w plecach niektorych tkwily powbijane tomahawki. Oczywiscie to "propaganda".
          Byc moze, z tym ze wiekszosc ludzi tak wlasnie wyobrazala sobie "dzicz". Na wschodzie przerazenie wywolywali dawni Tatarzy, ktorzy wbijali ludzi na pal i nie tylko. Pozniej okazalo sie, ze wojny potrafia uczynic "dzicz" z kazdego narodu i to po obu walczacych stronach.
          Ruscy nigdy nie kojarzyli mi sie z "dzicza" - jedyne co mi sie u nich nie podobalo juz od dziecka to to, ze lubia sie chwalic. A "chwilipietow" nikt nie lubi, nawet bedac w podstawowce. A zatem oni sie sami chwalili, ze sa najlepsi, a dodatkowo w PRL-u wszyscy przywodcy i wszystkie srodki masowego przekazu ich rowniez wychwalaly. Bylo w tym cos nienaturalnego i pozostawilo niechec.

          Niech bedzie pochwalony!
          • walter622 Witaj de_oakville 13.07.11, 13:56
           de_oakville napisał:
           > Na wschodzie przerazenie wywolywali dawni Tatarzy, ktorzy wbijali ludzi na pal i nie
           > tylko.

           Szanowny de_oakville, oczywiście Tatarzy nie byli anielscy lecz z tym "wbijaniem na pal"
           to chyba jednak lekka przesada. Rozumiem, że utkwiły Tobie w pamięci męczarnie
           Olbrychskiego.
           Jak już kiedyś pisałem "wbijanie na pal" wymagało posiadania drewna, to zaś w stepie było cennym materiałem w związku z czym tego typu egzekucji wśród Tatarów nie praktykowano. Kolejna sprawa - jakich Tatarów masz na myśli, bowiem jak już tez wspominałem jest to pojęcie wyjątkowo obszerne.

           Pozdr.
          • mongolszuudan Re: "dzicz" 13.07.11, 14:01
           No to tylko Ruscy umieja chwalic sie. Inne narody - nie. Polaki - nigdy. U Ruskich chociazby naturalnie jest czym chwalic sie. Niechaj ktos powiedzie ze oni malo czego zrobili dla powszechnej historii Swiatu. Lecz kiedy zaczynaja chwalic sie i wynajdywac siebie wielka historie jakies pygmei bez rodu-plemieni to nawet nie smieszno - zalosnie do lez.
         • mongolszuudan Re: Herr7 stalinowskie metody ogranicza do Rosji 13.07.11, 13:51
          Рoccийcкo-yкрaинcкaя грaницa, двa пoгрaнцa, рyccкий (Р) и yкрaинcкий (У).
          Р: - Блять, нy, чтo вы зa нaрoд тaкoй хaмoвитый?!
          У: - Не пoнял.
          Р: - Вoт cмoтри, нa въезде нa нaшy территoрию нaпиcaнo: "Счacтливoгo пyти!" А y вac "Нехyй шacтaть".
          У: - Дaлбaйoб, y нac нaпиcaнo "Нехaй щacтить!" (yкр. пoжелaние yдaчи)
      • rusek111111 Re: Herr7 stalinowskie metody ogranicza do Rosji 13.07.11, 13:55
       eva15 napisała:

       > To jest kryzys systemowy, ale winnym sensie niż pisze to Herr7. On przypisuje
       > ten kryzys jakiejś odizolowanej od reszty świata "rosyjskiej oligarchii". Tymcz
       > asem jest to kryzys wynikający z neoliberalizmu, jego nastawienia na zysk za w
       > szelką cenę, przy pełnym lekceważeniu kosztów ludzkich. Stąd podobieństwa do wy
       > darzeń w Niemczech (Duisburg) i w Rosji.

       aha,ponial. z tym ze do mnie bardziej przymawia to co sie dzieje obecnie na rynku dluznym jako rezultat kryzysu systemowego w ue, a polityka medwiediewa, zewnetrzna i wewnetrzna, jako nadciagajacego krzyzysu politycznego w rosji, i jesli tragedia w duisburg mozna interpretowac jako odznake kryzysu to katastrofa w rosji nie posiada zadnego wydzwieku natury ogolnosystemowej.
       :)
        • jk2007 bredni evy15 13.07.11, 14:30
         eva15 napisała:
         >Na stan systemu znacznie bardziej wpływa rzeczywiście kryzys zadłużenia.

         cos nie slychac o katastrofach w Grecji
         • eva15 brednie jk2007 13.07.11, 14:42
          A dla ciebie tylko zatonięcia statków są katastrofą? Bezrobocie, utrata oszczędności , potworne zadłużenie etc. już nie?
        • mongolszuudan Re: Herr7 stalinowskie metody ogranicza do Rosji 13.07.11, 14:37
         Брocьте - кaкaя тaм кaтacтрoфa. Нy, yтoнyл теплoхoд перепoлненный пьяными тaтaрaми, кoтoрые ездили пoпляcaть в выхoдные нa рyинaх cвoей мифичеcкoй cтoлицы, a пoлyчили cвoю небoльшyю втoрyю Кaтынь. Тaких кaтacтрoф в мире кaждый день пo неcкoлькo - еcтеcтвеннo в ocнoвнoм в нецивилизoвaнных cтрaнaх Третьегo мирa, где вcе кoррyмпирoвaнo. В дaннoм cлyчaе я имею в видy oтнюдь не Рoccию - a именнo Тaтaрию, кoтoрoй yпрaвляет мaфия едвa ли co cредним oбрaзoвaнием в деревенcкoй шкoле или ПТУ cельcких трaктoриcтoв. Дoверить тaким oбcлyживaние теплoхoдa этo вcе рaвнo чтo пocaдить oбезьянy или пoльcкoгo генерaлa aвиaции yпрaвлять caмoлетoм.
         • mongolszuudan Re: Herr7 stalinowskie metody ogranicza do Rosji 13.07.11, 14:41
          Людей пoгибших жaлкo - нo ведь этo oни caми или их рoдители выбирaли "cвoих" людей нa вcе дoлжнocти, кaкие тoлькo имеютcя в их реcпyблике. Они гoтoвы бyнтoвaть - еcли не дaй Бoг ктo-тo из чyжеземцев дoрветcя хoть дo кaкoй oтветcтвеннoй дoлжнocти в их реcпyблике. Чтo хoтели - тo и пoлyчили.
          • bywszy1 Re: No,to co cholota forumowa?+ 13.07.11, 15:02
           warto bylo sie oburzac,jak zapytalem,czy Tatarstanowi zlozono kondolencje?
           Odrazu prowokatorem zostalem ize Rosje znienawidzilem i sieje wrogosc miedzy narodami.Swolocz wy.Ze lzami falszywymi.
           Was ci ludzie obchodza jak snieg zeszloroczny.
           • mongolszuudan Re: No,to co cholota forumowa?+ 13.07.11, 15:16
            Podlec nie ten, kto otwarte mowi co to zwyczjny transportowy wypadek gdzies tam daleko u ludzi osobiste mnie nieznajomych, lecz ten kto obludnie lije swoje krokodylowe lzy, a sam wypadek z ludzkimi ofiarami wykorzystuje dla propagandy swoich genialnych mysli o wyzszosci tej albo innej systemy.
            • bywszy1 Re: Z tym absolutnie+ 13.07.11, 15:30
             Odpowiadasz na:
             mongolszuudan napisał:

             > Podlec nie ten, kto otwarte mowi co to zwyczjny transportowy wypadek gdzies tam
             > daleko u ludzi osobiste mnie nieznajomych, lecz ten kto obludnie lije swoje kr
             > okodylowe lzy, a sam wypadek z ludzkimi ofiarami wykorzystuje dla propagandy sw
             > oich genialnych mysli o wyzszosci tej albo innej systemy.


             sie zgadzam.
             A mnie tylko slow braklo.
             Przyznac musze ujales znakomicie.

             Wiec sprobuje raz jeszcze.
             Na pytanie moje,czy ktos zlozyl kondolencje dla Tatarstanu dostalem kilka odpowiedzi od choloty lzawej oraz tepej Ewy.
             Re:czy ktos zlozyl kondolencje Tatarom?+
             bywszy1 12.07.11, 23:04 Odpowiedz
             U nas dzisiaj podali,ze katastrofa nastapila na terenie Tatarstanu.


             Re:czy ktos zlozyl kondolencje Tatarom?+
             mara571 12.07.11, 23:28 Odpowiedz
             tak, pare osob w innym watku, ktory niestety przekstalcil sie w klotnie.

             Re:czy ktos zlozyl kondolencje Tatarom?+
             romrus 12.07.11, 23:38 Odpowiedz
             mara571 napisała:

             > tak, pare osob w innym watku, ktory niestety przekstalcil sie w klotnie.

             Mara, kazdy kto zycze zlego Rosji, jak na przyklad "bywszy", proboje zagrac na roznice etnicznej, on pisze "Tatarom", dlatego ze ma nadzeje ze Rosjanie i Tatarzy maja jakies problemy miedzy soba i na tym mozna zagrac.


             Re:czy ktos zlozyl kondolencje Tatarom?+
             eva15 12.07.11, 23:43 Odpowiedz
             Po co bywszy pisze, nietrudno zgadnąć. Ale po co mu odpowiadać i podtrzymawać jego wątek?             Re:czy ktos zlozyl kondolencje Tatarom?+
             igor_uk 12.07.11, 23:57 Odpowiedz
             intencji wasze,zydkow,sa te same - macic wszedzie.

             Re:czy ktos zlozyl kondolencje Tatarom?+
             jk2007 12.07.11, 23:52 Odpowiedz
             eva15 napisała:
             > Po co bywszy pisze, nietrudno zgadnąć.

             ale tym razem nie zrozumialas intencji bywszego

             Re:czy ktos zlozyl kondolencje Tatarom?+
             jk2007 13.07.11, 00:23 Odpowiedz
             eva15 napisała:
             > Ogólnie jestem dość tępa.

             No wiec?
            • mongolszuudan Re: No,to co cholota forumowa?+ 13.07.11, 15:32
             Tylko nie mow mi, hypokryto, ze ty tam w swojej Szwecji naprawde skorbisz o kilku zmarlych tubylcach gdzies w rosyjsko-tatarskiem zadupiu. Czy tak samo skorbisz o 20 000 dzieci, ze kazdy umiera od glodu w Afryce dla tego ze ty zresz w trzy gardla i padasz co dzien do lozka popiordywajac zadowolony ze zyjesz w sytym i pokojowym kraju?
               • mongolszuudan Re: No,to co cholota forumowa?+ 13.07.11, 16:02
                Ja nie mowie, ze rosyjska wladza nie korumpirowana, jednak ciut weicej kompetentna. Jednak nie o tym tu mowa. Naj-kompetentna i mniej-korumpowana byla wladza stalinowska, ktora mogla uratowac wszystkich ludzi ze statkow ginacych w srodku Oceanu Lodowatego. Wtedy kazdy sowiecki czlowiek znal, ze Stalin swoich ludzi nie ostawi ginac nawet na Biegunu. Awarii na transporcie zdarzaja sie przy jakimkolwiek politycznem ustroju. Wsedzie jest stara technika, ktorej dawno pora na smietnisko, ale szkoda. Wszedzie sa duraki. Glownie - jak operatywnie i profesyjnie wladza w centru i na miejscach reaguje na takie wypadki, jak operatywnie i profesyjnie pracuja sluzby ratownikow, jak operatywnie i profesyjnie pracuja organy dochodzenia - nie tylko dla tego zeby znalezc i pokarac winowajcow (chyba to duzo pomoze bliskim umarlych?), a zeby ustalicz przyczyny wypadku i zapobiec takim awariom w przyszlosci.
              • bywszy1 Re: No,to co cholota forumowa?P.S+ 13.07.11, 15:49
               Ja ciebie nie oskarzalem.
               Tylko ty jedyny wylozyles kawe na lawe.
               I dlatego ciebie cytowalem,bo uwazaqlem,ze byles jedyny co "powiedziales co wiedziales"
               Mnie natomiast za rzetelne i niewinne pytanie okrzyczeli wszystkim od nienawisci do Rosjan oraz prowokatorem,
               A ja twierdze,ze ci osobnicy - to swolocz forumowa.
               Spotkalem sie z tym poraz drugi.
               Poraz pierwszy-byla straszna katastrofa gornicza w Polsce.
               To srodowisko bylo mnie bardzo bliskie.
               Zlozylem kondolencje.A zakrzyczano mnie,ze ja jako zyd nie mam prawa sie przejmowac polskimi gornikami.
               Tylko oni maja prawo sie tym przejmowaqc.
               Na drugi dzien oczywiscie o tych gornikach juz nie pamietali.
               • igor_uk bywszy1. 13.07.11, 16:37
                Poniewaz oglosilem jednostronne zawieszenie broni,dla tego sprobuje tobie opowiedziec w bardzo grzeczny sposob.Mam nadzieje,ze zrozumiesz niestosownoasc swojego pytania po tym,jak przeczytasz ten post.
                Otoz,w tej katastrofie zgineli Rosjanie,w tym sensie,ze to byli obywateli Rosji .Wsrod tych Rosjan byli ,jak etniczne Tatarze,tak i etniczne Russkije,a zreszta,czy to jest istotne,jakiej narodowosci oni byli? W cerkwiach "otpiewali "za upokoj duszy wszystkie ofiary,nie wymieniali,ze prosza o spokoj duszy tylko dla prawoslawnych.Tak samo bylo w meczetach,gdzie rowniez odbyli sie modly za WSZYSTKICH,kto zginal w tej katastrofie.
                Twoja proba wydzieliic jakas narodowosc nie byla stosowna i byla odebrana ,jako proba poroznic Rosjan na tle narodowosciowym w obliczu tej tragedii.
                Powtorze jeszcze raz-zgineli Rosjanie,roznych narodowosci i roznych wyznan.I nie trzeba ich dzielic w obliczu Boga - ponoc On jest jeden,tylko wierza w niego po roznemu.