Dodaj do ulubionych

Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacja

01.02.13, 09:39

W Rosji czesto spotykam sie z opinia ze Rosja to nie kraj, ale oddzielna cywilizacja ktora zyje wedlug swoich kryteriow i przeciwstawia swoje idealy i wartosci - zachodnim. Obecny kryzys pokazal ze kapitalistyczny model rozwoju czlowieka to slepa ulica.
Przedwczoraj rosyjski kanal TV "Рoccия" wyemitowal film pod tytulem:
"Плaнетa Вaвилoн: Хрoники великoй рецеccии" - Planeta Babilon: Kroniki wielkiej recesji.
Nie podaje linku do filmu bo zrodel w sieci z tym filmem jest mrowie. Wystarczy skopiowac tytul do wyszukiwarki..
Autor filmu w ciagu pol roku objezdzil Europe, Ameryke i Azje. Rozmawial z bezrobotnymi, bankierami, przemyslowcami i partyjnymi dzialaczami. Film stara sie przeciwstawic rosyjski model rozwoju cywilizacyjnego - zachodniemu. Na razie nie trafilem na obcojezyczna wersje filmu, wiec zacytuje kilka fragmentow.
Weteran US-Army do rosyjskiego reporter:
"Dogadajmy sie teraz - jesli w przyszlosci spotkamy sie na wojnie z roznych stron frontu, ty nie bedziesz strzelac do mnie, a ja do ciebie!"
Cziczwarkin (rosyjski biegly oligarcha, teraz w Londynie):
"Czlowiek to zwierze ktore kieruje sie instynktami."
"Bog - to wymysl dla slaby, dla mnie on jest niepotrzebny."

P.S.
Moze ktos juz znalazl link do innych wersji jezykowych?
Obserwuj wątek
    • mongolszuudan Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 11:05
      Jesli ktos objawia siebie i innych ludzmi zwiezmi, jesli mowi ze Boga nie ma i to wymysel dla slabych, niech nie czeka i nie szuka dla siebie sada boskiego i sprawiedliwosci ludzkiej. Zwierzy beda mordowac podobnych super-zwierzow po bestialsku, wedlug zwierzeciego prawa. I niechaj milcza obroncy praw. Prawa pisza sie dla ludzi i bronia ludzi.
    • bywszy1 Re:no,coz+ 01.02.13, 11:21
      Radziecki socjalizm-niedoszly komunizm upadl.
      Szwedzki komunizm-socjalizm nie wytrzymal prob.
      Kapitalizm juz od kilku wiekow kuleje.I to dosc mocno.
      Wszystkie trz,to slepa ulica.
      Chociaz kapitalizm wije sie jak piskorz.
      A czy w Rosji nie jest kapitalizm?jezeli nie,to co?

[u]Weteran US-Army do rosyjskiego reporter:
      > [i]"Dogadajmy sie teraz - jesli w przyszlosci spotkamy sie na wojnie z roznych
      > stron frontu, ty nie bedziesz strzelac do mnie, a ja do ciebie!"[/[/u]
      Gdzies cztalem wypowiedz Czeczenca(jak jeszcze byla wojna),absolwenta leningradzkiego uniwersytetu.
      Stara sie strzelac w Russkic pierwszy,by tamci,byli jego koledzy z lawy studenckiej,nie postrzelili jego.
    • mongolszuudan Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 11:54
      To ruska cywilizacja raczej wziela wiekszy uddzial w stworzeniu europiejskiej, niz przeciwne. Nawet wasz wzor prawdziwego rycerza europiejskiego Ivanhoe to byl realny personaz historii - Ruski z pochodzienia, przodkem ktorego byl ruski rycerz XI w., trzymajcie sie mocno, zeby nie upasc z krzesla - Ivan Choojev. To nie brzydki zart, takie bylo realne jego przezwysko. Biedna Lady Rovena! Gdyby wiedziala z kim chcie wziec slub... I jakie siebie nazwysko bierze.Ivanhoe - Rosjanin Ivan Ch00jev
      • mongolszuudan Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 12:16
        Powiedzial szczur wysanawszy nos ze szczeliny polowej. Twoje panstwo, co nawet nie potrafilo zostac Imperium, jest w stanie permanentnego rozkladu juz w przeciagu 300 lat. Jeszcze jeden rozklad i rozlogac sie wiecej niczemu bedzie. Rozklad mozgu u was juz wyprzedzal rozklad waszego panstwa i degeneracje narodu. Ale i oni postepuja.
        • edek_vilola Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 12:50
          Argentynczyk lub rodowity Kanadyjczyk moze patrzec na Rosje jak na ciekawa cywilizacje. Zna ja "z obrazka", nie zetknal sie z nia osobiscie, a jesli sie zetknie to tej z najlepszej strony. Jako turysta - stanie na Placu Czerwonym, obejrzy spektakl w teatrze Balszoj, odwiedzi Ermitaz, przezyje "biale noce" zakropione szampanem. Wyjedzie podtem z Rosji i powie, ze bylo wspaniale, wspaniali ludzie, piekne kobiety. Spojrzenie podobne jak spojrzenie Polaka na cywilizacje japonska, tajlandzka itp.
          Natomiast spojrzenie Polaka na Rosje jest zupelnie inne, bo my poznalismy w przeszlosci ten kraj z roznych stron, nie tylko z tej dobrej. Mowimy rowniez jezykiem slowianskim i wyczuwamy mentalnosc i sposob myslenia Rosjan, mogac porownac je do Zachodu, z ktorym rowniez bezposrednio graniczymy. I moglismy porownac stosunki w bylym zaborze rosyjskim z innymi zaborami. W rosyjskim bylo wiecej zacofania i zamordyzmu. Mniej tolerancji i wiecej fanatyzmu. Wiecej cwaniactwa i oszustwa, zeby przezyc i utrzymac sie na powierzchni. Dlatego dla wiekszosci Polakow "cywilizacja rosyjska" to zadna alternatywa i "no match" w stosunku do cywilizacji zachodniej. Oczywiscie, sa szanse na zmiane takiego nastawienia, ale bledna one w miare jak Rosja przypomina nam ciagle, ze jej mentalnosc niewiele sie zmienila, jest nadal agresywna i nachalna. Wtedy skutek bywa odwrotny do zamierzonego.
          Odnosnie Boga, naleze do ludzi, ktorzy uwazaja, ze Bog istneje. Czlowiek to "maszyna" bardzo inteligentnie skonstruowana, zwierzeta i rosliny rowniez. Czlowiek sam siebie nie skonstruowal, tak jak skonstruowal samolot lub mercedesa. Musiala istniec jakas inteligencja, ktora to uczynila. Przeciez nie "proznia" i "nicosc", ktore inteligencji nie posiadaja.
          • mongolszuudan Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 13:49
            Nie masz pojecia czym jest Rosja, ty znaffco samozwane. Akurat ludzi postronne, z nie otrutym odwieczna propaganda, nie zombowanym mozgem, sa zdolni uwidziec co jest w realnosci, lecz nie to, co chca zobaczyc, co juz wiedzaja ze zobacza, nawet nie gdzie nie wyjezdzajac. Jest dobra poslowica: Swinia wszedzie brud odszukaje. To o takich jak ty. Juz jak ty piszesz nazwe teatra BAlszoj, swiadczy, ze ani czarta nie znasz o Rosji. A bajki o zamordizmie w Imperium Rosyjski i zwlaszcza w stosunku Polakow, to juz po prostu bred paranoikow.
            • edek_vilola Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 02.02.13, 01:06
              mongolszuudan napisał:

> Nie masz pojecia czym jest Rosja, ty znaffco samozwane. Akurat ludzi postronne,
              > z nie otrutym odwieczna propaganda, nie zombowanym mozgem, sa zdolni uwidziec
              > co jest w realnosci, lecz nie to, co chca zobaczyc, co juz wiedzaja ze zobacza,
              > nawet nie gdzie nie wyjezdzajac. Jest dobra poslowica: Swinia wszedzie brud od
              > szukaje. To o takich jak ty. Juz jak ty piszesz nazwe teatra BAlszoj, swiadczy,
              > ze ani czarta nie znasz o Rosji. A bajki o zamordizmie w Imperium Rosyjski i z
              > wlaszcza w stosunku Polakow, to juz po prostu bred paranoikow.

Jezeli kultura twoich wpisow mialaby byc odzwierciedleniem kultury osobistej przecietnego Rosjanina, to musze przyznac, ze mam mimo wszystko nieco lepsze zdanie na temat Rosji od wnioskow ktore tymi wpisami nasuwasz. Zreszta jak widac, Rosjanie podobnie jak Polacy sa rozni. Romrus to kulturalny Rosjanin, Igor obraza slownie osoby, ktore go wyprowadza z rownowagi. Wielu Polakow czyni podobnie. Jest jednak drobna roznica - to jest polskie forum, wiec obrazanie kogos w "jego wlasnym domu" przez gosci lub osoby obce to wyjatkowa arogancja i bezczelnosc.
    • eva15 Poważne wątki mają zero szans na forum 01.02.13, 13:08
      No i jeszcze raz się potwierdziło, że poważne wątki mają zero szans na forum.

Ani jeden post nie odnosi się do filmu, który jest podmiotem tego wątku. Jedni się jak zawsze wygłupiają, inni piszą nie na temat, co im akurat do głowy przyjdzie.
      • romrus Re: Poważne wątki mają zero szans na forum 01.02.13, 13:44
        eva15 napisała:
        > Ani jeden post nie odnosi się do filmu, który jest podmiotem tego wątku.
        > Jedni się jak zawsze wygłupiają, inni piszą nie na temat, co im akurat do głowy przyjdzie.

Film bardzo dobry, a to ze nie ma reakcji to nic dziwnego. Trwa okolo godziny i na razie, niestety, jest wylacznie po rosisjku.

W filmie nie ma nic o cywylizacji rosijskiej, to Darek po prostu robi taki swoi wnioski.
        Jest tylko wywiad z rosijskim mnichem, ale on mowi wylacznie o Babylonu i zyciu ludzskim.

Bardzo ciekawe spojrzenie na Swiat w wywiadzie z muzulmanskim muftiem.

W skrocie:
        -nowa religia to pieniadz i konsumpcja;
        -jej zwolenniki "maja oczy, ktory nie widza, uszy, ktory nie slysza, sierca, ktory nie bija";
        -ten kto nawiazuje komuc swoja wiare nie jest muzulmanem, to jest Amerikanin;

Film o ogulnym braku moralnosci w dzisejsym zglobalizowanym Swiecie.
        • eva15 Film obejrzałam i to dokładnie 01.02.13, 13:51
          Ja ten film obejrzałam i to dokładnie (niektóre kawałki nawet 2 razy), mam w domu od południa rzemieślników, czyli mam czas wolny.
          Mój rosyjski absolutnie wystarcza, by wszystko, co mówią w filmie zrozumieć, zresztą na wszelki wypadek włączyłam sobie modus z napisami (nie były potrzebne, poza tym są niedoskonałe). Mam sporo uwag na temat tego filmu, ale widząc co wyprawia się na tym wątku, odechciało mi się pisać, to tak jakby gadał do ściany.
        • yurek11111 Zaznaczam ze jeszcze "Babilonu..." nie obejrzalem, 01.02.13, 20:15
          ...ale mam pytanie romrus, a nawet dwa,czy do "zglobalizowanego swiata" zaliczasz tez Rosje, i jak tam z nowa religia pieniadza i konsumpcji ,i jak tam z moralnoscia w Rosji, bo widzisz, smierdzi to "dulszczyzna" ,gdy ktos widzi zdzbla na Zachodzie, a nie chce widziec "belki" u siebie,jak mawial ktos tam, "nie rzucaj kamieniami jak mieszkasz w szklanym domu" ...

romrus napisal:
          "W skrocie:
          > -nowa religia to pieniadz i konsumpcja;
          > -jej zwolenniki "maja oczy, ktory nie widza, uszy, ktory nie slysza, sierca, kt
          > ory nie bija";
          > -ten kto nawiazuje komuc swoja wiare nie jest muzulmanem, to jest Amerikanin;
          >
          >
          > Film o ogulnym braku moralnosci w dzisejsym zglobalizowanym Swiecie.
          • romrus Re: Zaznaczam ze jeszcze "Babilonu..." nie obejrz 02.02.13, 09:06
            yurek11111 napisał:
            > ...ale mam pytanie romrus, a nawet dwa,czy do "zglobalizowanego swiata" zaliczasz tez Rosje, i jak tam z nowa religia pieniadza i konsumpcji

Na razie nie, chociaz od 1991 Rosja wyraznie w tam tym kierunku dryfowala.
            Na dzis nikt nie da korporacja miedzunarodowym w Rosji rzadzic.

>i jak tam z moralnoscia w Rosji, bo widzisz, smierdzi to "dulszczyzna" ,gdy ktos widzi zdzbla na Zachodzie, a nie chce widziec "belki" u siebie,jak mawial ktos tam, "nie rzucaj kamieniami jak mieszkasz w szklanym domu" ...

Z moralnosca jest o wiele lepiej, niz bylo w latach 90-ch.

Wtedy premier Gajdar z ekipy waszego ukochanego Jelcyna pod klaskanie doradcow z Zachodu doslwnie powiedzial, ze po to zeby reformy w Rosji byli skuteczny, ta czesc Rosjan, ktora nie jest w stanie do nich sie dostosowac i dac sie rady w nowych warunkach, ma wymrzec. Chodzilo o emerytow i starsze pokolenie ogolnie.

Nie mozesz nie przyznac, ze polityka socialna w krajach zachodnich po upadku ZSSR i komune ogolnie sie zmenila. Kiedys ze strachu przed teoriami marksistowskimi to wlasnie na zachodzie byl socializm, a nie w ZSSR.

20 lat temu nie mozna bylo nawet sie wyobrazic, ze n/p Amerikanie beda masowo wyrzucany z domow przez banki, bo nie sa w stanie splacic kredytow, a nie sa w stanie bo masowo traca prace, a prace traca, bo korporacji, nalerzacy do tych samych bankow, masowo przenosza produkcje do komunistycznych Chin.

Co do mieszkania w szklanym domu, to sie zgadzam w 100%, tyle ze kameniami sie rzuca ktos inny.

Jesli dzisejszy stabilny i przewidziwialny ustroj w Rosji, nie daj Boze, p@dolnie, dopiero wtedy beda jaja, ale waszy madrale-polityki wiele wlasnie do dla tego robia.

Zapametaj, Yurku, w Rosji nie bedzie zadnej "demokratycznej prozachodniej" rewolucji nigdy. Kazda ewentualna rewolucja w Rosji bede miala charakter czerwono-nacjonalistyczny.
            Mnie to w zaden sposob nie pasuje, dlatego popieralem i bede popieral dzisejsza wladze, mam dosyc przemian ustrojowych i zawiruch.

W 1991 wyszedlem na ulice, komuna padla, ale czuje sie oszukany, bo chodzilo nie tylko o to. Ja sie bardzo dobrze daje rady, ale pokolenie moich rodzicow zostalo oszukane i obrabowane.

Po za tym, nie po to w 1991 poparlem tego gnoja Jelcyna, zeby on przez dwa lata z czolgow rostrzelal parlament kraju, bo mu nie odpowiadali decyzji. I nie po to, zeby on nachlany w 3D rozpetal wojne w Czeczenii, od ktorej do dzis mame czkawke.
              • romrus Re: Zaznaczam ze jeszcze "Babilonu..." nie obejrz 02.02.13, 18:38
                yurek11111 napisał:
                > Za pare lat, gdy odsuniecie Putina od wladzy,i wyjda na jaw jego "szmaty", zrozumiesz swoje bledy i powiesz to samo co dzis mowisz o Jelcynie....

Nie zrozumielesz nic z tego, co napisalem.

Nie chodzilo o "szmaty" jelcynowskiej rodziny, chodzilo o zmiany ustrojowy na zlecenie USA.

W ministerstwie skarbu panstwa za Jelcyna siedzialo cale pietro amerikanskich doradcow, ktory wymyslili przekret stolecia pod nazwa "priwatyzacja Rosji", to ze z tego przekretu cos tam odpadlo coreczke Jelcyna to nie warty uwagi drobiazg.

Krajem rzadzil nie Jelcyn, tylko tak zwana "siedmiobankierszczyna", 7 bankierow, sami prawdziwy Ruscy, tyle ze jarmolkach. Za wojne w Czeczenii ponosi odpowiedzialnosc jeden z nich, niejaki Berezowski, ktory przekonal Jelcyna.

Za ostrzal Dumy z czolgow, za falsyfikacje wyborow 1996, gdzie Jelcyn wystartowal z wynikiem ponizej 5%, ale "wygral".

Jaki kolwieik 'szmaty" Putina to nic, w porownaniu z rzadami Putina.

Co do jego odsunencia, to po nim wybory sie odbeda w sposob bardzo prosty.
                Jesli polityk podoba sie Zachodowi i ma jego poparcie - w zyciu nie bedzie mial zadnych szans w wyborach. Absolutnie zadnych.

Z tego powodu bajdurzenie Zachodu o "dobrym" Miedwiedziewie to totalna bzdura.
                Od momentu, kiedy Departament Stanu powiedzial "on nam sie podoba", facio juz przegral.

P.S. Co do okradania "narodu rosijskiego", mnie osobiscie nikt nie okrada.
                To co zarabiam jest moje i nie oddam, a wiecej nikt mi nie jest nic winen.
                Synowi tez sa w stanie sami sobie dac rady w tym zyciu.
    • lubat Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 14:02
      Darek, ja oglądałem obszerne fragmenty tego filmu, i dla mnie było to w bardzo dużym stopniu powtórzenie filmu - dokumentu, który leciał pewnie już z rok temu na kanale Planete "Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs". Wbrew tytułowi mowa w filmie nie była tylko o tym banku, ale także o jego "braciach" w kasie.

Ten rosyjski film ma przeciwwagę w postaci mnicha, francuski jest mocno skondensowany na pokazywaniu mechanizmów wyciskania kasy z całego świata, wskazywaniu, którzy światowi politycy byli lub dalej są na żołdzie największych banków.

www.planeteplus.pl/dokument-nowi-wladcy-swiata-bank-goldman-sachs_39170
    • j-k Nihil novi w Rassiji - stara jak Swiat dyskusja 01.02.13, 14:06
      miedzy ZACHODNIAKAMI - mowiacymni, ze Rosja jest czescia cywilizacji zachodniej skrzywiona tylko przez mongolski najazd

a WSCHODNIAKAMI (czy "patriotami") podreslajacymi, ze to odrebna cywilizacja.

Dla mnie dobra miara rzeczywistosci jest podejscie do INDYWIDUALIZMU
      - Na Zachodzie
      - W Rassiji
      - w Chinach.

dla bedacych/bywajacych w tych trzech krajach polecam odpowiedz komu Rosjanom blizej ?
      - Zachodowi , czy Chinom ?
        • j-k Re: Nihil novi w Rassiji - stara jak Swiat dyskus 01.02.13, 14:17
          Dajesz wyraz swoim uczuciom, jednakze, gdy do badan przylozy sie obiektywne miary socjologiczne np:

relacje : czlowiek (obywatel) - spoleczenstwo - panstwo

- to wychodzi co innego, niz to co piszesz.
          wychodzi to, co pisze o tym Borrka.

Dla jasnosci dodam, ze spoleczenstwo obywatelskie w Rassiji (chociaz w ograniczonej skali) istnieje.

W Chinach - NIE.
          • mongolszuudan Re: Nihil novi w Rassiji - stara jak Swiat dyskus 01.02.13, 14:23
            Twoj borrka bredzi, dokladniej - klamie. Nigdy on nie uznaje w rzeczewistosci, ze Rosja to takie same panstwo europiejskie jak kazde europiejskie panstwo. Wspaniale wiedzaje, ze to nie tak i wlasnie z tego powodu wszystka jego nienawisc do Rosji. W Rosji ma nie bardziej 10 procentow ludnosci z europiejskim mentalitetem, i choc ich - tych wyrodkow glosnie slychac, realnie oni bezsilnie. Zadnym sposobem nie mozna zlamac dusze calego pozostalego narodu rosyjskiego, zrobic z niego to, czym on nigdy nie byl, nie jest i nie bedzie. Nikomu z modernizatorow Rosji to zrobic nie udalo sie.
            • romrus Re: Nihil novi w Rassiji - stara jak Swiat dyskus 01.02.13, 14:30
              mongolszuudan napisał:
              > To nie spoleczestwo obywatelskie, to znikome spoleczenstwo zdrajcow

Nie o to chodzi.
              Jedyne spoleczenstwo obywacelskie w Rosji, ktore Doktor dobrze zna to jego sobutylniki, czyli ty, z kim on chlal wodke ze sloika trzylitrowego na brzegu Okeanu Spokojnego:-)
              • j-k to byl robotnik i celnik... 01.02.13, 15:19
                romrus napisał:

> Jedyne spoleczenstwo obywacelskie w Rosji, ktore Doktor dobrze zna to jego sobu
                > tylniki, czyli ty, z kim on chlal wodke ze sloika trzylitrowego na brzegu Okean
                > u Spokojnego:-)

To byl robotnik i celnik- czyli zwykli ludzie...
                natomiast odwiedzalem czasem pewna zaprzyjazniona lokalna redakcje...
                Pismaki mowili mi prywatnie o Rosji mniej wiecej to - co i ja tu pisze...

Putin ma z niektorymi problem co ?

• j-k Nihil novi w Rassiji - ciag dalszy :) 01.02.13, 15:16
              mongolszuudan napisał:

> To nie spoleczestwo obywatelskie, to znikome spoleczenstwo zdrajcow i stosunek
              > do nich u pozostalego spooleczenstwa wlasnie jak do zdrajcow. Twoje 'spoleczens
              > two obywatelskiw' nie reprezentuje ani Rosji, ani Rosjan, nic nie reprezentuje
              > oprocz swojej gotownosci do zdrady Ojczyzny.

"Demokraci reprezentuja tylko samych siebie i to zdrajcy ojczyzny"

- jak bym ideologa Suslowa slyszal z czasow CCCP...

teskno Ci za komuna?
              • mongolszuudan Re: Nihil novi w Rassiji - ciag dalszy :) 01.02.13, 16:01
                To ideologia nie Suslowa, ale mas. W odroznieniu od ciebie wiekszosc ludzi w Rosji nie czytaja gazet i nie ogladaja telewizora, a o zyciu sadza ze wlasnego doswiadczenia i zdrowego sensu. Niemozliwie oszukac propaganda narod, ktory kiedys zrozumiel czym propaganda odroznia sie od realnosci. chyba tylko na Zachodzie czy w Ameryce mozna zombowac motloch bez konca. My pieriestrojku i nowe myslenie historyczne, ktore odtworzylo nam ''cala prawde'' juz przezylismy. Wasz kolej cos dowiedziec sie o siebie, czego wam bylo by bardzo nie przyjemnie o siebie dowiedziec sie. Jak przezyjecie takie doswiadczenie, laskawie prosimy wtedy opowiesc nam o propagandzie o prawdziew historycznej. Dopoki nie wam, bezmozgie ofiary zombowania uczyc nas co jest prawda a co nie.
                • j-k Rassijanie nie ogladaja TiVi i nie czytaja gazet ? 01.02.13, 16:10
                  ze nie czytaja gazet - to jeszcze uwierze...
                  dawniej pakowalo sie zakupione sledzie w egzemplarz "PRAVDY" - a teraz sa worki plastikowe...

Ale ze nie ogladaja wieczorem TiVi ?
                  - to co robia ?

- dzieci ? - malowato ich u was...
                  - a przeciez nie wszyscy Chleja, prawda ? :)
                  • mongolszuudan Re: Rassijanie nie ogladaja TiVi i nie czytaja ga 01.02.13, 16:27
                    Powiedziemy tak - nie ogladaja propagandy. Polityka w Rosji w ogole nikogo nie obchodzi. Nie uwierzysz ja nie wiem kto jest merzem mojego miasta i gubernatorzem mojego obwodu i jestem pewny ze tego nie znaja w naszym miescie 9 z 10 mieszkancow. I wspaniale zyja bez tej wiedzy. A co z tego ze w Polsce naprzyklad roznie grupy motlochu gryzc gotowi siebie wzajemnie z powodu tego kto bedzie tam poslem sejmu? Jak byli oni motlochem, ktory te poslowie olewaja i beda zawsze olewac czym chca i jak chca, takim samym motlochem oni i pozostana sie. Tylko oszukuja siebie samich swoich rzekomym udzialem w polityce. Lepiej samemu olewac polityku, niz byc ppozytecznym idiotem na sluzbie politykanow.
    • jk2007 znowu Ruska Cywilizacj zawiodla 01.02.13, 14:13
      Уничтoжен еще oдин aмерикaнcкий cпyтник.
      Рaкетa-нocитель «Зенит-3SL» co cпyтникoм Intelsat-27 yпaлa в oкеaн через 40 cекyнд пocле зaпycкa.
        • romrus Mame tu dwoch rusologow 01.02.13, 14:21
          mongolszuudan napisał:
          > No i czemu cieszysz sie, paskudzo?

Jeden to emigrant z Bialorusi z karta Polaka, drugi to emigrant z Banderowszczyzny.

W dwoch tworza prawie ze Uniwersitet sowietologii:-)
                • romrus Re: No jestem z Czuchonii i co:) 01.02.13, 14:38
                  borrka napisał:
                  > Ciebie Romrus, jakbys mial watpliwosci.

Mieszkam w ingermanlandskiej wsi w domu, kupionom od ingermanlandskiej rodziny, ktora wyjechala do Finlandii. Wioska jest dwa razy starsza od Petersburgu.
                  I niby co?
                  Jestem typowym przykladem mentalnosci wschodniej.
                    • romrus Re: Ciekaw jestem... 01.02.13, 15:34
                      borrka napisał:
                      > Reprezentujesz mentalnosc czuchonsko-mongolsko-slowianska.
                      > Niewiele wspolnego ze wschodnia.

...co wspolnego maja pomiedzy soba Czuchoncy, czyli Finnowi, z Mongolami.

Tylko w zapalonym banderowskim mozgu moze powstac takie polaczenie.

Dla mnie naiblizszy narody to Tatarzy i Osetyjczyki, a naiblizsza religia poza prawoslawiem - to islam, a nie katolicyzm, czy protestantyzm.

Wschod, Boria, Wschod.

To ty caly czas plywasz jak kawalek czegos tam pomiedzy nami, a Zachodem, ale nie nalerzysz ani do jednego, ani do drugiego. Stale plywajacy kawalek i tyle.
                      • borrka Niewiele maja wspolnego... 01.02.13, 16:39
                        Ale wplywy mongolskie i czuchonskie oddzialywaly na slowianskie plemiona na terenie Rosji.
                        Ta hybrayda, odrzucana przez Zachod, malo ma wspolnego ze Wschodem, z jego wyrafinowaniem i pracowitoscia Azjatow.
                        Chinczyk uwaza "Ruskiego" za glupiego i leniwego barbarzynce.
                        Blednie, ale go lekcewazy.

A religia ?
                        Bizantyjska mutacja, niemal identyczna doktrynalnie z Katolicyzmem, istotnie, rozniaca sie od protestantow.
                        Z Islamem macie tyle wspolnego, ze Muzulmanie Rosji nienawidza.
                        • romrus Re:O czym oni... 01.02.13, 16:52
                          borrka napisał:
                          > Chinczyk uwaza "Ruskiego" za glupiego i leniwego barbarzynce.

...ciebie mowili w klubu nocnym na Wasilewska po chinsku, na ktorym ty rowniez rozmawiasz.

To odpowiedz Chinczyka na komentarz na Youtube.

Ответ нa вaш кoмментaрий к видеo "前蘇聯歌曲 《神聖的戰爭》 解放军合唱团"
                          Chinese is the most friendly people in this world for Russian

Tyle w temacie.
                  • wojciech.2345 Re: Mame trzeciego:-) 01.02.13, 14:47
                    mongolszuudan napisał:
                    > Co takiego okropmego zrobiles, ze uwazasz., ze ciebie nie dadza rosyjskiej wizy
                    > ? Nie boj sie, w Rosji nikogo nie rozstrzeliwaja za to, ze on pisze na jakims t
                    > am forum Swiat.
                    -------------
                    Piszę o przeszłości.
                    20-30 lat temu nie dostałbym wizy by zobaczyć
                    np. Syberię.

Stare dzieje.
      • jk2007 Re: znowu Ruska Cywilizacj zawiodla 01.02.13, 14:38
        «Рoccия рacпoлaгaет caмoй крyпнoй тихooкеaнcкoй грyппирoвкoй cпyтникoв. Ещё ни oднoмy гocyдaрcтвy не yдaлocь зaтoпить cтoлькo нoвых cпyтникoв в Тихoм oкеaне» :))))
        versia.ru/articles/2013/jan/21/ropot_kosmodroma
            • jk2007 :) 01.02.13, 15:01
              Рoccия пoкa не cпocoбнa прoизвoдить coвременные микрocхемы, импoртные же элементы, кoтoрые, кaк теперь выяcняетcя, зaкyпaлиcь в Китaе и Тaилaнде, не были приcпocoблены для рaбoты в кocмичеcких ycлoвиях – a этo oбoрaчивaетcя техничеcкими cбoями.
              versia.ru/articles/2013/jan/21/ropot_kosmodroma
                • jorl Re: :) 01.02.13, 20:54
                  mongolszuudan napisał:

> Naprawde, juz nikt w Europie i Ameryce nie produkuje wlasnych mikroschem. U wsz
                  > ystkich chinskie.

Nastepny znawca przemyslu sie odezwal.
                  A wiec tak naprawde w Chinach tych pekinskich sie niewiele elementow elektronicznych produkuje. Poza tym to co sie produkuje to tylko na maszynach zachodnich na dokumentacjach zachodnich, testuje sie testerami zachodnimi. Jakies proste koncepcyjne roboty moze ci pekinscy inzynierowie wykonuja przy tej produkcji ale niewiele.
                  Ale jak sie juz produkuje to predzej na Tajwanie. Ale i tam na maszynach nie tajwanskich a napewno nie na chinkich komunistycznych.
                  Przyznaje ze i z Chin mozna elementy elektroniczne kupic. nazywa sie je w zargonie fachowcow w Niemczech "china ware". Czyli chinski towar. A co to takiego? Ano bywa, i my tez tak miewamy, ze jakies elementy elektroniczne juz nie sa produkowane. Ale nasi klienci zamawiaja dalej te urzadzenia i wtedy sie szuka po Swiecie kto te pare tysiecy scalonych ukladow gdzies ma. Wtedy Chinczycy ci komunistyczni wytwarzaja te elementy ale one z zewnatrz tylko sa tymi co potrzeba. Maja obudowy napisy oryginalne. Bo w Chinach sie dosc sporo zamyka w obudowach uklady scalone zachodnich firm wiec maszyny do tego maja. I staraja sie klienta oszukac.
                  Wlasnie ostatnio potrzebowalismy po 10 tys sztuk. ukadow scalonych fmy NXP czyli dawnego Philipsa. Amerykanska firma zaoferowala, je przyslali i sie okazalo china ware.
                  Smieszy mnie gadanie o Chinach jako potedze w elektronice.
                  Do tego np. Intel ma swoje fabryki i w USA. I nie tylko Intel. Np. Microchip tez, wlasnie procesory Microchipu uzywamy w naszych urzadzeniach rozmawiam z przedstwicielami z tych firm i oni mowia jak to jest.
                  Mysle tez ze ludkowie jak zobacza na jakims ukladie scalonym Made in China to im sie wydaje ze Chiny juz taka potega. A po prostu w Chinach, tych pekinskich jest wykonywany ostatni etap w ich produkcji. Zamykanie w obudowie. I ten wlasnie stawia ten stempel Made in.. kto ostatni ma je w rekach.

Zawracanie glowy.

Pozdrowienia
    • eva15 Główny, zasadniczy temat filmu 01.02.13, 14:41
      Wg mnie zasadnicza wymowa filmu dotyczy etyki, moralności w życiu gospodarczym i społecznym, czyli fundamentów, na których społeczeństwa stoją, lub raczej braku tych fundamentów.

Jeśli Rosja dokładnie skopiuje system zachodni, doczeka się dokładnie tych samych problemów i dramatów na niewyobrażalną skalę i nie będzie tu żadnych różnic cywilizacyjnych między nią (Rosją) a Zachodem.
      Opisem tych problemów/dramatów, które film przedstawia zajmować się nie będę, mnie są one dobrze znane, tak z publikacji, filmów jak i autopsji życia na Zachodzie.

Z kapitalizmem to jak z tygrysem. Jeśli go wypuścisz z terenu ogrodzonego na zupełną swobodę, to cię zagryzie i rozszarpie na strzępy. Takim ograniczeniem swobody tygrysa był kiedyś ZSRR. Proponując system alternatywny wymuszał na kapitaliźmie ludzką twarz.
      Ta ludzka twarz kapitalizmu to było silne państwo narzucające tak bankom jak i koncernom cały szereg ograniczeń i chroniące tym samym słabszych.

Co ciekawe - przynajmniej w Niemczech miało to wiele wspólnego z religią i etyką. Niemiecka społeczna (dosłownie socjalna) gospodarka rynkowa - Soziale Marktwirtschaft- powstała, jeśli chodzi o jej teoretyczne założenia, w ścisłej współpracy z nauką socjalną kościoła katolickiego (Katholische Soziallehre).
      Tja w dawnej RFN zwanej dziś czasem "Republiką Reńską" jezuicki teolog, ekonomista i filozof Oswald von Nell-Breuning byą doradcą ministerialnym rządu Adenauera (CDU), wpływał na ukształtowanie programu gospodarczego pażstwa, obok tego współtworzył dla SPD tzw. "Godesberberger Programm" oraz współpracował ściśle ze związkami zawodowymi (DGB).

Kapitalizm reński opierał się na silnym fundamencie nauki socjalnej kościoła i między innymi ddlatego miał bardzo przyjazne oblicze dla zwykłych ludzi - robotników, pracowników najemnych.

• jk2007 rosyjska mantra: "Moskwa - III Rzym" 01.02.13, 14:53
        byl juz na ten temat film
        «Гибель империи. Визaнтийcкий yрoк» (aвтoр cценaрия и ведyщий – aрхимaндрит Тихoн Шевкyнoв, режиccер – Ольгa Сaвocтьянoвa).
        pravfilms.ru/load/filmy/dokumentalnoe_kino/film_quot_gibel_imperii_vizantijskij_urok_quot_smotret/2-1-0-185
      • mongolszuudan Re: Główny, zasadniczy temat filmu 01.02.13, 15:05
        Roznica ma. Kapitalyzm juz dawno jest wypuszczony na swobode na terenach Rosji i Rosja juz sie stala ofiara teggo tygrysa, straty od wprowadzienia ktorego w naszym kraje (jak materialnie, tak i ludzkie), okazali sie bardziej strasznymi, niz straty w rezultacie II WS. I to wlasnie z tego powodu, ze ten obcy dla Rosji ustroj, zwlaszcza w takich dawkach i z podobnej szybkoscia wprowadzony byl prawie smiertelnym dla gospodarki naszego kraja, dla przechowania naszego narodu. Napewno kazdy inny narod, oprocz rosyjskiego, zginal by, zlamal sie na zawsze od podobnej terapii szokowej. My jakos tam to przezyli, choc ze stratami okropnymi, i teraz mamy pewnosc, ze przezyjemy koniec tego ukladu i juz doczekamy sie powrota do naszych wartosci, a gdy ten proces bedzie zbyt trwalym i sami przyspieszymy jego.
        • eva15 Re: Główny, zasadniczy temat filmu 01.02.13, 15:14
          Tak, to całkowita prawda w odniesieniu do okresu Jelcyna, wtedy faktycznie wypuszczono zachodniego, silnego, dobrze wypasionego tygrysa na zupełnie bezbronny tłum,. No i rozszarpywał, co mu wpadło pod pazury.

Rzecz w tym, że miądzy tamtym kapitalizmem a obecnym są w Rosji znaczne różnice. Jeśli się wzmocni władzę państwa, można nad tygrysem przynajmniej częściowo zapanować.
          • wojciech.2345 Re: Główny, zasadniczy temat filmu 01.02.13, 15:24
            eva15 napisała:

> Tak, to całkowita prawda w odniesieniu do okresu Jelcyna, wtedy faktycznie wypu
            > szczono zachodniego, silnego, dobrze wypasionego tygrysa na zupełnie bezbronny
            > tłum,. No i rozszarpywał, co mu wpadło pod pazury.
            >
            > Rzecz w tym, że miądzy tamtym kapitalizmem a obecnym są w Rosji znaczne różnice
            > . Jeśli się wzmocni władzę państwa, można nad tygrysem przynajmniej częściowo z
            > apanować.
            --------------
            Ty Gołąbeczko,
            czasami napiszesz coś z sensem.

Twoja diagnoza jest OK.
            Recepta(y) tragiczna(e).
          • eva15 Re: Główny, zasadniczy temat filmu 01.02.13, 15:36
            P.S. Wg mnie echa tej dawnej niemieckiej, reńskiej socjalnej gospodarki rynkowej można zobaczyć w programie gospodarczym Putina. Obojętne czy wzrost płac, rent, czy budownictwo socjalne to wszystko są tematy wplecione w Rosji w obecny rozwój gospodarczy. Możliwe, że raz to wychodzi lepiej raz gorzej, ale jest, istnieje jako program.
            Sprawy socjalne są na dziejszym zachodzie jedynie chwytliwym tematem przedwyborczym. Działania praktyczne wybranego rządu są później odwrotne.
    • wojciech.2345 korepetycje dla Darka 01.02.13, 15:01
      Darku
      Można mówić o imperium rosyjskim.
      Można mówić o kulturze rosyjskiej.
      Ale nie można mówić o cywilizacji rosyjskiej.

Kultura to wieżyce kościołów w mieście.
      Cywilizacja to jakość pisuarów, ubikacji, ... .

Inną częścią ciał konsumuje się kulturę, a inną cywilizację.
      Tę pierwszą konsumuje się górną częścią ciała,
      a tę drugą dolną częścią.

Darku, to jest abc intelektualne.
      Ty nie masz NAWET świadomości tych dystynkcji

Sorry, ale nie masz tego co się nazywa formacją intelektualną.
      Powinieneś zażądać zwrotu pieniędzy od swoich nauczycieli.
      Byli leniuchami i debilami.
        • wojciech.2345 Re: korepetycje dla Darka 01.02.13, 15:10
          mongolszuudan napisał:
          > W glowie masz ubikacje z pisuarem, przyglupie, jesli cywilizacja u ciebie kojar
          > zy sie wlasnie z ubikacjej z pisuarem. Biedny niedonosek.
          -----------
          No to czym się różnią terminy "kultura" i "cywilizacja".
          Aleksandrze, to jest intelektualne ABC.
      • romrus Re: korepetycje dla Darka 01.02.13, 15:24
        wojciech.2345 napisał:
        > Cywilizacja to jakość pisuarów, ubikacji, ... .
        > Inną częścią ciał konsumuje się kulturę, a inną cywilizację.
        > Tę pierwszą konsumuje się górną częścią ciała, a tę drugą dolną częścią.

Wlasnie o tym jest tym film.
        Jesli cywilizacje sprowadzic na poziom d@py, to nastepuje jej koniec.

"Spengler terminy "kultura" i "cywilizacja" używa do oznaczania różnych faz tego samego procesu. Dopóki rozwija się i kwitnie, jest kulturą, gdy przestaje być twórczą i wyczerpuje się staje się cywilizacją".
        pl.wikipedia.org/wiki/Oswald_Spengler
        • wojciech.2345 Re: korepetycje dla Darka 01.02.13, 15:33
          romrus napisał:
          > "Spengler terminy "kultura" i "cywilizacja" używa do oznaczania różnych faz teg
          > o samego procesu. Dopóki rozwija się i kwitnie, jest kulturą, gdy przestaje być
          > twórczą i wyczerpuje się staje się cywilizacją".
          > pl.wikipedia.org/wiki/Oswald_Spengler
          ------------
          Naprawdę?

Przecież Rzym to 0% kultury i 100% cywilizacji.
    • jk2007 czolg T-34: Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 15:48
      ttolk.ru/?p=14810
      "...Трaнcмиccия. Техник, рaбoтaвший c ней, был пoрaжён тем, чтo oнa oчень пoхoжa нa те, c кoтoрым oнa рaбoтaл 12-15 лет нaзaд. Былa зaпрoшенa фирмa, кoтoрaя приcлaлa чертежи cвoей трaнcмиccии А-23. Кo вcеoбщемy yдивлению, чертежи трaнcмиccии oкaзaлиcь тoчнoй кoпией приcлaнных. Пoрaзилo нac не тo, чтo oнa былa cкoпирoвaнa c нaших кoнcтрyкций, a тo, чтo мы oткaзaлиcь oт неё 15 лет нaзaд кaк ycтaревшей.
      Мы cчитaем, чтo co cтoрoны рyccкoгo кoнcтрyктoрa, пocтaвившегo её в тaнк, былa прoявленa нечелoвечеcкaя жеcтoкocть пo oтнoшению к вoдителям (трyднo рaбoтaть).
      Вo время экcплyaтaции нa ней пoлнocтью выкрoшилиcь зyбья нa шеcтернях. Их химичеcкий aнaлиз пoкaзaл, чтo термичеcкaя oбрaбoткa oчень плoхaя и не oтвечaет никaким aмерикaнcким cтaндaртaм. Мaшины oкaзaлиcь oчень тихoхoдными. И Т-34, и КВ-1 хyже преoдoлевaли cклoны, чем любoй aмерикaнcкий тaнк. Очень вoзмyщaет плoхaя рaбoтa кoрoбки передaч. Её мoжнo переключaть тoлькo 2 людям. Мы oтпрaвим рyccким кoнcтрyктoрaм нaшy кoрoбкеy передaч, нa зaменy штaтным нa Т-34».

В резyльтaте aмерикaнцы oтпрaвили в СССР мнoжеcтвo coбcтвенных технoлoгий, кoтoрые зaменили прежние, coветcкие, нa Т-34.

• wojciech.2345 brawo JK2007 01.02.13, 15:52
        Nie przeczytałem Twojego postu.
        Post polski czytam 1 minutę, angielski 5 minut,
        a rosyjski 25 minut. Dlatemu nie znam tekstu rosyjskiego.

Ale trafiłeś.
        T-34 to symbol cywilizacji.
    • malkontent6 Pytanie. 01.02.13, 15:53
      Darku, czym się różni ten program od artykułów z prasy sowieckiej na temat upadku Zachodu? Pamiętam te dzieła z lektoratu języka rosyjskiego w czasach studenckich, wymowa była bardzo podobna
      • eva15 Re: Pytanie. 01.02.13, 15:58
        Gdybyś obejrzał film, to byś wiedział, a tak wtrącasz się do dyskusji nie znając tematu.
        W filmie wyraźnie widać. czym, się różni.
        • malkontent6 Re: Pytanie. 01.02.13, 16:07
          Ewciu, pytałem, bo nie wiem czy warto ten film oglądać. Propagandę sowiecką jeszcze dobrze pamiętam, sprowadzała się mniej więcej do tezy - Zachód zły, ZSRR krainą szczęśliwości. Krótki opis filmu, który Darek tu zaprezentował, jakoś dziwnie przypomina to co pamiętam z młodośc - sfrustrowany Zachód vs. usmiechnięty Wschód.
          • eva15 Re: Pytanie. 01.02.13, 16:15
            Film był kręcony na ZACHODZIE i wypowiadają się w nim BEZ rosyjskich komentarzy ludzie Zachodu. Różni - bezrobotni, głodni, protestujący, bankierzy, finansiści, naukowcy, politycy (m.in. niemiecki eks-kanclerz).
            Obok tego, osobno są wypowiedzi duchownych islamu, prawosławia i katolicyzmu z różnych stron świata.
            Z twojego punktu widzenia lepiej nie oglądać, bo nawet oczyma ludzi Zachodu świat wygląd inaczej niż w twoich marzeniach.
            • wojciech.2345 Re: Pytanie. 01.02.13, 16:19
              Autor wątku to człek naiwny i mający odloty.
              Poleca coś godnego uwagi?
              Jestem zaskoczony.

Filmu oglądać mi się nie chce.
              Wątpię by było to dla mnie interesujące.
            • malkontent6 Re: Pytanie. 01.02.13, 16:21
              Z twojego opisu wynika, że jest to dość typowy program, które są dość często nadawane w burżuazyjnej amerykańskiej telewizji. Głod, bieda, bezrobocie itp.

Jak widzisz burżuazyjne media są w stanie otwarcie pisać o problemach świata w którym funkcjonują.
                • malkontent6 Re: Pytanie. 01.02.13, 16:53
                  Ewciu, byłaś uprzejma napisać:

"Film był kręcony na ZACHODZIE i wypowiadają się w nim BEZ rosyjskich komentarzy ludzie Zachodu. Różni - bezrobotni, głodni, protestujący, bankierzy, finansiści, naukowcy, politycy (m.in. niemiecki eks-kanclerz). Obok tego, osobno są wypowiedzi duchownych islamu, prawosławia i katolicyzmu z różnych stron świata. "

Dlatego odpowiedziałem, że nie muszę oglądać rosyjskiej telewizji, żeby coś takiego zobaczyć, bo mam to na miejscu w burżuazyjnych mediach.
          • mongolszuudan Re: Pytanie. 01.02.13, 16:19
            A czym dzisiejsza propaganda zachoodnia odroznia sie od sowieckiej? Zachod dobry. Rosja i wogole wszyscy, kto nie Zachod - zli. Roznica taka, ze w Rosji oprocz propagandy w telewizji, radio, prasie dosyc roznych innych opinii na kazdy gust. Media nie ma obowiazku pisac i demonstrowac cos w korycie jednej ideologii. Zakazanych tematow po prostu nie istnieje. Ciebie tego naturalnie nie wyobrazic. Zeby wiedziec co to jest prawdziwa swoboda slowa trzeba zyc wewnatrz spoleczenstwa, gdzie ona rzeczewiscie istnieje. To ze jest swoboda slowa w aszym rozumieniu to tylko uboga parodia.
            • wojciech.2345 Re: Pytanie. 01.02.13, 16:22
              mongolszuudan napisał:
              > A czym dzisiejsza propaganda zachoodnia odroznia sie od sowieckiej?
              -----------------
              Ta rosyjska (sowiecka) jest the best.
              Nawet izraelska nie jest tak "dobra".

Jesteście mistrzami wśród oszustów.
            • malkontent6 Re: Pytanie. 01.02.13, 16:25
              mongolszuudan napisał:

> Roznica taka, ze w Rosji oprocz propagandy w telewizji, radio, prasie dosyc roznych innych opinii na kazdy gust.

Nie wiem jak to wygląda w Rosji, ale w USA media są bardzo zróżnicowane. Nawet forumowi komsomolcy wiedzą kto to jest Alex Jones. :)
              • mongolszuudan Re: Pytanie. 01.02.13, 16:32
                Naprawde? W USA ma media w ktorych mozna byc zachwyconym Stalinem albo Lukaszenka, pisac o brudnych Niggerach, i parchatych Zydzach, kwestiniowac Holocaust, chwalic Hitlera i podczas rosyjako-osetynskiej wojny dawac prawdziwe reportaze ze frontu? Jesli to tak beda bardzo zdumionym.
          • eva15 Re: Pytanie. 01.02.13, 16:21
            P.S. Darek trochę nie tak ujął temat. Nikt w filmie nie przeciwstawia rosyjskiego modelu cywilizacji zachodniemu modelowi. Trochę nie o tym ten film. Poczytaj, co napisałam, bo go chyba dość precyzyjnie przedstawiłam najważniejszy wątek.
    • przyjacielameryki Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 16:23
      Ja też uważam tak jak Borka. Rosja absolutnie nie stworzyła żadnej cywilizacji(koń by się uśmiał), małpuje zachód od samego początku tj. od XVII w. Robi to nieudolnie a swoją fuszerkę, lenistwo, pijaństwo i brakoróbstwo nazywa tzw. "duszą rosyjską", której oczywiście nikt poza Rosjanami nigdy nie rozumiał i nigdy nie zrozumie. Jasne!
      Te "Pałace Kultury" w Moskwie to nieudolne naśladowanie Chicago, cały Sankt Petersburg powstał w oparciu o wzorce holenderskie, a przemysł zbrojeniowy w oparciu o kradzież zachodnich technologii(no chyba że tę umiejętność nazwiemy cywilizacją rosyjską. Hi!, hi!). Obecnie Rosjanie nawet własnej waluty nie traktują poważnie, liczy się dla nich tylko amerykański dolar albo europejskie euro.
      A kto czerpie wzorce z Rosji, a co Rosja ma do zaproponowania innym w ramach tej swojej "cywilizacji"? Korupcję, pijaństwo, zniewalanie i martyrologię narodów i państw sąsiednich, najniższą średnią życia w Europie, biedę, brud, fatalne zarządzanie państwem, zacofanie cywilizacyjne, zacofanie technologiczne, nie liczenie się nawet z własnym społeczeństwem, zamordyzm, brak państwa prawa, brak i utrudnianie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, . . . . . . ???
      Fantastyczne!!

Ps. Śmiech na sali!!
        • przyjacielameryki Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 16:57
          romrus napisał:

> przyjacielameryki napisał:
          >
          > > biedę, brud, fatalne zarządzanie państwem
          >
          > wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12976321,119_mln_ludzi_w_UE_zagrozonych_bieda_i_wykluczeniem_.html
          >
          >
          > > Ps. Śmiech na sali!!
          >
          >
          > No wlasnie:-)

Romrus, w jakim świecie Ty żyjesz???? Gdyby do Rosji zastosować wymogi i standardy UE to mielibyście wręcz tragiczny obraz, w szczególności na prowincji(Rosja to chyba nie tylko Moskwa i Petersburg). Ty do góry podskakujesz, jak przeczytasz o walce z wykluczeniem społecznym i zawodowym w UE, ale tutaj owszem są takie problemy, tyle że mówi się o nich głośno, definiuje się je i walczy się z tymi problemami przy jednoczesnej bardzo uważnej kontroli społecznej i właśnie mediów.
          Rosji faktycznych problemów nie znamy bo ci dziennikarze którzy starali się o nich pisać albo nie żyją albo poturbowani leżą w szpitalach a normy i wymogi rosyjskie znacznie odbiegają od europejskich. Więc odpuść sobie takie uwagi.

• romrus Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 17:15
            przyjacielameryki napisał:
            > Romrus, w jakim świecie Ty żyjesz????

W realnym.

>Gdyby do Rosji zastosować wymogi i standardy UE to mielibyście wręcz tragiczny obraz

Dawaj sporobujeme.

"W 2013 r. urodzi się w naszym kraju ok. 390 tys. dzieci. Blisko 35 proc. z nich przyjdzie na świat w rodzinach, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 539 zł. To poziom pozwalający zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby życiowe. Tzw. minimum egzystencji, wynosi ok. 500 zł na osobę".

Panstwowy minimum egzystencji w Rosji, od ktorego sie liczy pomoc socjalna, zasilki, etc, wynosi w przeliczeniu na zloty n/p:

Smolensk - 768;
            Jamal-1085;
            Kamczatka-1339.

To troche wiecej niz 500, przy tym ze paliwo w Rosji kosztuje co naimniej dwa razy tansze, oplaty komunalny - co naimniej trzy razy.

O poziomach wynagrodzenia i bezrobocia z litosci nie wspominam.

Teraz mozesz dalej piepszyc o standartach europejskich, jak nalerzy emeritowanemu PRL-owskiemu propagandiscie.
            • przyjacielameryki Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 17:45
              romrus napisał:

> O poziomach wynagrodzenia i bezrobocia z litosci nie wspominam.
              >
              > Teraz mozesz dalej piepszyc o standartach europejskich, jak nalerzy emeritowane
              > mu PRL-owskiemu propagandiscie.

Romrus, jakie dane, jaka wiarygodność??? Nie ośmieszaj się. W Rosji jest gigantyczne rozwarstwienie ale ,mnie chodzi o prowincję. Więc skoro nie masz pojęcia jak jest na rosyjskiej prowincji to zamiast powtarzać kremlowską propagandę przeczytaj sobie ten niżej artykuł to będziesz wiedział:
              A to cytat z tego artykułu:
              "Według ponurego dowcipu mieszkańcy prowincji uważają stołeczne pensje za numery telefonów. Specjaliści przytaczają smutne dane z regionów: lekarz czy nauczyciel nierzadko zarabia 8–10 tys. rubli (800–1000 zł), na niewiele większą pensję może liczyć wykwalifikowany tokarz czy inżynier technolog. 6–7 tys. rubli miesięcznie uważa się w Rosji za granicę biedy. Jeśli przyjąć łagodniejsze kryteria, o biedzie można mówić w odniesieniu do 15 proc. ludności. Jeśli zastosować te ostrzejsze i bliższe zachodnim standardom, dotyka ona aż 30 proc. społeczeństwa."

Więcej pod adresem www.polityka.pl/swiat/analizy/1518226,1,podzialy-klasowe-w-rosji.read#ixzz2JfNaaLfw

• romrus Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 19:23

>W Rosji jest gigantyczne rozwarstwienie ale ,mnie chodzi o prowincję.

Ty masz dane z kazdego regionu Rosji o srednim wynagrodzenii, w tym z glebokiej prowincji.

I to nie Kreml, lecz niezalezny portal dla szukajacych pracy.

www.mojazarplata.ru/main/srednemesjachnaja-nominalnaja-nachislennaja-zarabotnaja-plata/2012

>Więc skoro nie masz pojęcia jak jest na rosyjskiej prowincji

Czy ja w ogole cos wiem o tym Swiecie?
                O Europie nic nie wiem, teraz sie wyjasnia ze o Rosji tez nie.

Tylko ty wiesz wszystko i o wszystkim:-)
        • przyjacielameryki Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 17:02
          wojciech.2345 napisał:

> No wiesz PA,
          > jak możesz być tak bezczelny.
          >
          > Beczka dziegciu, a gdzie ta odrobina mniodu?

Masz rację Wojtek. Kultura, czyli balet, literatura, muzyka, . . . rosyjska, to faktycznie światowy poziom. Mówimy jednak o kulturze życia przeciętnego człowieka, o cywilizacji szarego człowieka i o prozie życia, również tego codziennego!
      • mongolszuudan Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 01.02.13, 16:38
        Malpujesz ty Hameryku, dupowlazie pindosowski i twoj wlasny kraj nie ma nie tylko swojej cywilizacji, nawet wlasniej nie lacinskiej kultury nie ma. Nie pomnicie zadnego imioni waszych poganskich bogow, - wogole nie macie zadnej pamieci o swoim narodzie, jego historii w poganskie czasy - niby z Ksiezycu wy spadli, i sasiedzi wasi nie postarali sie wam niczym pomoc, nie ma u was zadnego pomnika waszego wlasnego jezyka w starozytnie czasy, i nawet 1-szu historie dla was napisal w obcym jezyku Gall. Czyja by krowa myczala, twoja by milczala.
      • johnny-kalesony Re: Planeta Babilon : Zachod vs. Ruska Cywilizacj 04.02.13, 16:59

> Ja też uważam tak jak Borka. Rosja absolutnie nie stworzyła żadnej cywilizacji(
        > koń by się uśmiał), małpuje zachód od samego początku tj. od XVII w. Robi to ni
        > eudolnie a swoją fuszerkę, lenistwo, pijaństwo i brakoróbstwo nazywa tzw. "dusz
        > ą rosyjską", której oczywiście nikt poza Rosjanami nigdy nie rozumiał i nigdy n
        > ie zrozumie. Jasne!

Bardzo trafnie ujął to Joseph Conrad w swoim "Jądrze Ciemności", tworząc postać Rosjanina, adiutanta samozwańczego dyktatora Kurtza. Przypominam - Kurtz jest Niemcem, którzy dla Rosjan mają postać pół-boską, otoczoną nimbami i wszelkimi możliwymi aureolami.

Pozdrawiam
        Keep Rockin'
    • zeitgeist2010 dziwna kolokacja 01.02.13, 18:21
      darekvtb napisał:

W Rosji czesto spotykam sie z opinia ze Rosja to nie kraj, ale oddzielna cywilizacja ktora zyje wedlug swoich kryteriow i przeciwstawia swoje idealy i wartosci - zachodnim. Obecny kryzys pokazal ze kapitalistyczny model rozwoju czlowieka to slepa ulica (...)

coś w stylu „wyluzowany Arab” albo „angielska kultura picia kawy”. Leksykalny zgrzyt.

O ilo mi wiadomo panstwo rosyjskie ukonstytuowało sie w XVII wieku. Jedyna cywilizajca, ktorej doswiadczyłem sobiscie chinska ma 4000 lat na karku i bardzo bogate i spójne alternatywne dziedzictwo duchowe i techniczne.

Rosja ze swoja slabo zaludniona powierzchnia jawi sie raczej jako wiecznie niestabilny i niespójny kraj rozpaczliwie poszukujący jakiejs wlasnej tozsamosci.

Wlasne ideały, kryteria i wartosci?

Milion podaje sie za Zydow w Izraelu. Inni superbogaci zwiali na Cypr, do Londynu albo gdziekolwiek byleby nie kraj pochodzenia.

Rosyjscy studenci, ktorych poznałem są zdecydowanie prozaochodni.
    • mara571 drogi Darku 01.02.13, 18:35
      obejrzalam pierwszych 20 min tego filmu i ciagu dalszego nie bede ogldac.
      Przykro mi, ale ja nie cenie filmow, nawet z najszlachtnieszym poslaniem, ktore etapuja widza obrazami, sa chaotycznie zestawione (akcja, ujecia, wypowiedzi skacza od kraju do kraju) i nie wiadomo gdzie (poza nazwa kraju) zrobiono ujecia i przede wszystkim kiedy.
      Wloski przemysl wlokienniczy jest w likwidacji od 30-40 lat, kopalnie w Asturii zamykane sa od lat (widac na zdjeciach, ze pokazuja kopalnie zamkniete przed wielu laty). W sieci znalazlam informacje, ze w roku 2009 zatrudnialy 14 tys osob. Dzisiaj sa w likwidacji.
      Przyczyna tych nieszczesc jest zgoda na globalizacje. Pracy nie ubylo tylko powedrowala gdzie indziej.
      Jeszcze krotko o Schleckerze. Firma upadla, bo jej wlasciciel nie zmienil koncepcji dzialania od momentu jej zalozenia i nie byl w stanie walczyc z konkurentami, ktorzy w miedzyczasie pojawili sie na rynku. Jak zawsze w takich przypadkach, najwyzsza cene za plajte placa pracownicy.
      Sa filmy dokumentalne, ktore cenie. Jedyne co w Polsce ogladam w telewizji WSI24 to filmy w serii "Ewa Ewart poleca". W publicznej niemieckiej tivi mozna tez obejrzec sporo ciekawych dokumentow o spokojnej narracji.
      I tego mi najbardziej zabraklo w tych 20 poczatkowych minutach tego filmu.
        • mara571 Re: drogi Darku 01.02.13, 19:33
          szkoly skonczylam jeszcze w PRL. Jeszcze jako 25 latka mowilam biegle po rosyjsku.
          Dzisiaj juz nie mowie plynnie, ale mam kilka osob w grupie, ktore zamiast rozmawiaja w parcy po rosyjsku i wszystko rozumiem.
          • igor_uk mara,mnie sluchaj o czym gadaja "ruscy". 01.02.13, 19:40
            Bo w prace trzeba pracowac.Ale nawet nie to jest najwazniejsze.Wazniejszym jest to,ze zaczynasz zapominac swoj jezyk ojczysty.
            mara571 napisała: "Dzisiaj juz nie mowie plynnie, ale mam kilka osob w grupie, ktore zamiast rozmawiaja w parcy po rosyjsku i wszystko rozumiem. "
          • mongolszuudan Re: drogi Darku 01.02.13, 19:48
            Wiemy jak wy biegle rozumiecie i mowicie po-rosyjsku. Jeden wasz dowodca samolotu tez tak uwazal, lecz ja slychalem wlasnymi uszami jak on mowil po rosyjsku i wlasnie z tego powodu przestal rozmowiac z rosyjskimi kontrolorami bo w rzeczewistosci to bylo bez wszelkiego sensu. I ta jego wiedza byla jedna z przyczyn dlaczego on rozmazal no lasu wlasnego prezydenta i cala elite Polski. A jak polskie znaffcy rosyjskiego rozszyfrowywali glosy z filmu ''ze strzalami'' cala Rosja wtedy umierala ze smechu. I co najwazniej zadnemu z polskich przyglupow niemozliwie bylo udowodnic ze Rosjanin rozumie lepiej rozmowy w jezyku ojczystem i wszystko co tam pisali im Rosjanie i ja tej liczbie te wielkie znaffcy Rosji olewali cieplym ..
              • mongolszuudan Re: drogi Darku 01.02.13, 20:11
                To napewno jedynie co oni potrafili zrozumiec - i to tylko dlatego, ze krzyczal po-polsku, ale nie staral sie mowic na jakiejs tam papuaskiej gwarze, ktora on zz nieznanego powodu uwazal za jezyk rosyjski, ktorym on jakby rozmowial biegle. Chyba tylko sam z soba. Trzeba dodac, ze on jawnie nie rozumiel i tego co jemu odpowiadaja kontrolorzy.
                • mongolszuudan Re: drogi Darku 01.02.13, 20:18
                  Kazdy normalny czlowiek nie majac doswiadczenia aktywnego wykorzystowania obca mowa poprosil by locmana, dla ktorego ten jezyk ojczysty czy zrozumialy, czyli poprosil by wyslac kontrolorow ktore umieja po angielska. Tylko Polak jest pewny ze jemu wcale nie potrzebne uczyc rosyjskiego zeby umiec im mowic i wszystko rozumiec. A jesli on jeszcze w szkole nie uczyl rosyjskiego - no w takim razie on umie mowic po rosyjsku lepiej Puszkina.
        • eva15 Re: drogi Darku 01.02.13, 19:36
          Marze się nie podoba,. że film pokazujący szkody wywołane globalizmemw wielu krajach, pokazuje wiele krajów. To pokazywanie wielu krajów tak ją zniechęciło, że przestała oglądać.

To tak jakby komuś się nie podobobało, że film np. o sportowcach pokazuje sportowców.
          • mara571 Re: drogi Darku 01.02.13, 20:28
            mam chyba prawo napisac, co mysle i jak film odbieram.
            Znam lepsze, nie tak chaotyczne, nie stawiajace sobie za zadanie pokazanie skutkow globalizacji w wielu miejscach w ciagu 1 godz.