Dodaj do ulubionych

Witaj maj, piekny maj ...

02.05.13, 15:35
"Witaj majowa jutrzenko,
Swiec naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenka,
Ktora w calej Polsce slynie".


Vivat Poniatowski, Vivat Potocki, ...Vivat Mosci Malachowski i Kollataju.

Pierwsza w Europie, druga na Swiecie ... nomen omen po amerykanskiej. Byc moze wlasnie tutaj nalezy szukac zrodla naszej sympatii do narodu amerykanskiego.

Czyz to nie ta Konstytucja stala sie symbolem dazen narodu polskiego do odzyskania niepodleglosci i suwerennosci Rzeczypospolitej?


"Na ustroniu jest ruina,
W ktorej Polak pamiec chowal,
Tam za czasow Konstantyna
Szpieg na nasze lzy czatowal".


Obserwuj wątek
  • aritmus Niech sie swieci piekny maj. 03.05.13, 02:46
   Byc moze wlasnie tutaj nalezy szukac zrodla naszej sympatii do narodu amerykanskiego

   Kazimierz Pulaski, Tadeusz Kosciuszko, a pozniej Padarewski. Radosc i smutek. Chwala i zdrada oraz nadzieja po drugiej stronie Atlantyku.
   • przyjacielameryki Re: Niech sie swieci piekny maj. 03.05.13, 10:37
    W Polsce leje i to akurat w tak ważnym dla Polaków i Polski dniu ale niech się święci piękny maj i pamiętajmy zawsze o dacie 3 Maja. Konstytucja 3 Maja, co prawda spózniona i nie "skonsumowana" ale najnowocześniejsza w Europie w tamtych czasach i bliska tej amerykańskiej, była jednak nadzieją i wyznacznikiem naszych wartości. Polacy i Amerykanie zawsze byli i są bardzo sobie bliscy z wielu powodów ale najogólniej mówiąc - z powodów wspólnych wartości. Polacy właśnie w USA często w różnych trudnych okresach znajdowali swoją nową ojczyznę, swój dom. Tam zawsze mogli uciec przed gwałtem, zbrodniami i prześladowaniami różnej maści okupantów, zaborców itp. i tak mogli pracować, rozwijać się budować życie swojej rodziny ale i USA.
    Ameryka chociaż bardzo daleko, z powodów wielorakich więzi historycznych, olbrzymiej polskiej emigracji i oczywiście wspólnych wartości jest naszym naturalnym sojusznikiem i partnerem.

    Ps. Po wyrwaniu się z okupacji rosyjskiej po 1989 r. mamy niepodległą Polskę o którą walczyliśmy przez lata. Cele i idee Konstytucji 3 Maja zostały zrealizowane dopiero teraz. Jesteśmy członkami najważniejszych elitarnych międzynarodowych organizacji: gospodarczej - UE i militarnej - NATO, staliśmy się ważnym, cenionym i przede wszystkim suwerennym państwem europejskim. Doceńmy te wszystkie fakty, jeżeli nawet nie wszystko funkcjonuje w Polsce tak jak trzeba i wiele trzeb jeszcze zmienić. Doceńmy tę wolność i niepodległości którą sobie wywalczyliśmy po tylu latach wszelkich zaborów i okupacji. Kochajmy tę Polskę taką jaka ona jest i naprawiajmy jej wady.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka