Dodaj do ulubionych

Dlaczego własnie Gorbaczow?

03.07.14, 21:13
Dlaczego własnie Gorbaczow?

Gorbaczow jest w tym samym wieku co ja. Kilka dni temu przeczytałem post (na rosyjskim forum), w którym był oskarżony o rozpad Związku Radzieckiego. Moim zdaniem kraj rozpadł się spontanicznie, gdy prawda o ciemnych stronach stalinizmu stała się znana. Tak, Gorbaczow, przywódca KPZR, i jego polityka "głasnosci," odegraly duza role. Ale reformy wprowadzone przez Prezydenta kraju, Yeltsyna, były nie mniej ważne. To samo można powiedzieć o poprzedniku Gorbaczowa, Chruszczowie, o Sołżenicynie, o Shalamowi i Pasternakowi, i o autorach wielu innych opublikowanych wreszcie dokumentów.

Karl Marks mówił, że koncentrując się na postaci z wyjątkowych jednostek, takich jak Lenin, Stalin i Gorbaczowa, nie jest wystarczające. On najprawdopodobniej spróbował by zidentyfikować błedy dokonane przez tych, którzy kierowali udało gospodarka kraju, koncentrując się na nacjonalizacji środków produkcji na kolektywizacji rolnictwa, i na odnoszenie sie do niektorych mniejszosci narodowych.

Ludwik Kowalski, autor "Pamietnik Bylego Komunisty" ===> csam.montclair.edu/~kowalski/life/intro.html

P.S.
Rosyjski autor napisał:

"Сyдить Гoрбaчёвa неoбхoдимo! Этo врaг, диверcaнт кoтoрый рaбoтaл нa зaпaднyю рaзведкy!"
"Gorbaczow musi byc poddany pod sad? Ten wrog i dywersant i pracował na usługi wschodniego wywiadu."
Obserwuj wątek
  • drugiwojwa Re: Dlaczego własnie Gorbaczow? 04.07.14, 00:26
   Owszem rozpadł się spontanicznie przy czynnej pomocy Gorbaczowa. Sam sie chwalił że obalił komunizm w ZSRR. A ten ustrój ówczas przypominajacy raczej socjalizm (nadbudowa)
   jakoś łączył narody zamieszkałe w ZSRR. Po jego likwidacji zapanował chaos, każdy ciągnął w swoją stronę aby szybko aie wzbogacić i stać się elitą nowych państw. Doszło do walk.
   Żądza zysku, posiadania i władzy stała się motorem wszelkich poczynań wysokich urzedników, dygnitarzy partyjnych, generałów, zmieszanych z krylinalistami, kombinatorami, oszustami.
   Wyżej wymienieni stali się szybko włascicielami prawie wszystkiego co państwowe - wzięli kredyty którem im umorzono. Ale to już za Jelcyna,
   Gorbaczow mógł i miał prawo zaaresztować Jelcyna, ale tego nie zrobił bowiem po prostu nie chciał. Takie miał przekonania że kopitalizm uczyni z ZSRR raj.
   Raj powstał też, tak że jedni zgarnęli ile się dało i prysnęli za granicę a gołodupcy zostali na miejscu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka