Dodaj do ulubionych

Mit o utraconej ukraińskiej bombce A

01.01.16, 21:07
Były prezydent Leonin Krawczuk rozprawił się z mitem o utraconej ukraińskiej bomce A. Ukraińcy mieli tylko wyrzutnie, głowice były rosyjskie. Poza tym na ezygnację z tej broni naciskali Amis i Unia:

"Gdyby Ukraina zachowała broń jądrową, trzeci największy arsenał na świecie, Rosja nie mogłaby zająć Krymu i Donbasu. Pan wspierał zawarcie w 1994 roku. Memorandum Budapeszteńskiego. Dziś nie żałuje pan tego?

-Chyba nie bardzo wiecie, czym była na Ukrainie broń jądrowa. Została zbudowana i rozlokowana przez Związek Radziecki. Ukraina jej nie wyprodukowała i jej nie kontrolowała. Owszem, 165 rakietowych wyrzutni stało na ukraińskiej ziemi, ale głowice jądrowe przyjechały z Rosji, tam powstały. Zresztą zgodnie z prawem żywotność tych pocisków wygasała w 1997 roku. Powinniśmy byli wtedy je zmienić, a chodziło o tysiące głowic jądrowych. Oczywiście, teoretycznie moglibyśmy te stare oddać Rosji i poprosić Rosjan o nowe, ale oni nigdy by się na to nie zgodzili. Stalibyśmy się wówczas zakładnikami przestarzałej technologii, mielibyśmy groźbę nie jednego Czarnobyla, ale wielu Czarnobyli.

Zresztą zachodnie kraje, a przede wszystkim Stany Zjednoczone, w które były skierowane wszystkie te głowice, zaczęły wywierać na nas coraz większą presję, abyśmy pozbyli się tej broni. W latach 1991–1993 zaczęli nas szantażować, grozili sankcjami."

www.rp.pl/Swiat/312169864-Zachod-oszukal-Ukraine.html#ap-3
Obserwuj wątek
  • wasyl_szuja No to jak evka? 01.01.16, 21:25
   Wg ciebie bomb nie było.
   Ok.
   Ale z tekstu wynika, że głowice były na terenie Ukrainy.
   Przeterminowane? Nie szkodzi. Rosjanie używają w Donbasie przeterminowanej amunicji i chwalą sobie taką utylizację.
   Co do tego szantażu...I tak sytuację wykorzystała Rosja. USA nie szantażowało Ukrainy by ją rozbroić i napaść. Tu raczej chodziło o odwilż po upadku ZSRR i chęć budowy lepszego świata.
   • yurek11111 Do tego mowimy o innych czasach... 01.01.16, 21:33

    Rosja i USA nie postrzegaly sie wtedy jako wrogowie,nawet wczesny Putin nie postrzegal USA i Zachod-u jako wrogow,dlatego Rosja i USA mowily jednym glosem na temat ukrainskich glowic,wtedy dogadywali sie co do zmniejszenia panstw posiadajacych bron nuklearna ,stad naciski USA ,by Ukraina oddala nuki Rosji,gdyby bylo inaczej,USA nie chcialaby wzmacniac Rosjie,jeszce ukrainskimi glowicami ...
   • pijatyka Syfcia rytualnie bredzi 02.01.16, 02:09

    Kazdy akapit wywiadu z Krawczukiem to oskarżenie kacapii, jej natury i jej polityki - a ta dostrzegła w nim tylko obalenie jakiegoś - rzekomego - mitu

    Byly prezydent Ukrainy nie mówi nic nowego, niekoniecznie też we wszystkim musi miec rację (zwłaszcza co do znaczenia posiadania broni jadrowej w ogole, niekoniecznie jakiegoś gigantycznego arsenału).
    Jednak jego gorycz wobec - łatwowiernego i krótkowzrocznego (wówczas) - Zachodu jest zrozumiała, wręcz oczywista, a powody znane i jasne tak po wywiadzie, jak przed wywiadem.
  • banderom_nie Re: Mit o utraconej ukraińskiej bombce A 01.01.16, 21:30
   Tych mitów jest więcej,jednym z nich jest to,ze Rosja,przyjmując Krym,złamała porozumienia,zawarte w swoim czasie.Od momentu,gdy Ukraina pozbawiła Krym autonomii,umowa stała nieaktualna,na co w swoim czasie Ukraińcom wskazywali.Ale oni to wtedy olali i dziś starają się o tym nie wspominać.
    • nie-tak Re: gdy Ukraina pozbawiła Krym autonomii 02.01.16, 02:48
     pijatyka napisała:

     >
     > A ty, sorokin, o czym znowu bredzisz?
     >
     > Kiedy niby nastapiło to rzekome pozbawienie autonomii (dzień, miesiąc,
     > rok) i na czym mialo polegać?
     ...........................
     do książek ciemniaczku byś nauczył się wreszcie czegoś a nie plótł bzdur na forum.

     Cytat:
     man machte mit der Autonomen Republik, was man wollte. 1992 verabschiedete der Oberste Rat (früher Gebietssowjet) unter der Führung Nikolai Bagrows eine Verfassung der Krim, die de facto der Verfassung eines souveränen Staates entsprach. Ich stimmte dagegen, weil ich verstand, dass dies einen Konflikt mit Kiew auslösen würde. Wenige Tage später bestellte Krawtschuk Bagrow nach Kiew ein. Letzterer berief nach seiner Rückkehr eine Sitzung ein, und der Oberste Rat setzte das drei Tage zuvor verabschiedete Grundgesetz außer Kraft.

     Nach diesem ersten Erfolg erhielt Kiew freie Hand für die weitere Beschränkung der Vollmachten der autonomen Republik. Der nächste Schlag wurde uns 1995 versetzt, als der ukrainische Präsident Leonid Kutschma wider der Verfassung die Präsidentschaft auf der Krim abschaffte. Man kann Juri Meschkow, den ersten und einzigen Präsidenten der Republik Krim (1994 und 1995), unterschiedlich betrachten, aber er war tatsächlich der legitim gewählte Präsident, der Held seiner Zeit, der die Unterstützung der meisten Krim-Einwohner genoss.

     Simferopols Konfrontationskurs mit Kiew führte dazu, dass auf der Halbinsel kriminelle Gruppen die Macht an sich reißen konnten. Auf den Straßen wurde viel geschossen. Die Menschen hatten Angst, ihre Häuser zu verlassen. Sieben Jahre lang musste Krim eine instabile Situation durchleben, bis der Oberste Rat der Krim unter meiner Führung im Jahr 1998 ein neues Grundgesetz verabschiedete.
  • felusiak1 efka nie zamulaj 01.01.16, 21:31
   w memorandum budapesztańskim rosja gwarantowala ukrainie nienaruszlność granic i jak widzimy jej gwarancje nie warte papieru na którym złozyła podpis.
   A twój ulubiony mersheimer już w 1994 roku powiedział, że ukraina rezygnując z broni nuklearnej naraża się na agresję ze strony rosji. jak widać jego przepowiednia spełniła się.
   • eva15 Feluś, nie piździj 01.01.16, 21:48
    Podpisy i gwarancje dały również USA i EU.
    Te kraje tyłkiem nie ruszyły, gdy Krym zdecydował się na separację i później na przystąpienie do FR. USA dobrze bowiem wiedziały, że to nie była żadna rosyjska napaść, tylko secesja , ale tylko tobie i innym bystrzakom zamula się głowy bajkami o agresji.

    Ponadto - USA i EU dobrze wiedzą, że Chruszczow złamał prawo - tak międzynarodowe jak i ówczesne radzieckie - przyłączając samowolnie Krym do Ukrainy. Zresztą - nie było żadnej Ukrainy, była tylko ukraińska republika radziecka.
    • wasyl_szuja Re: Feluś, nie piździj 01.01.16, 21:55
     Zachód gwarancje podtrzymuje. Nie uznał zaboru Krymu przez Rosjan, oficjalnie dla nas jest to dalej część Ukrainy. Zauważ, że nawet w naszych forumowych wypowiedziach mówimy o rosyjskiej okupacji Krymu i tak już pozostanie, aż wróci do macierzy.
     I tak, była to zbrojna napaść. Gdzie obce, nieproszone wojska, tam wojna.
     Cały ZSRR powstał w wyniku zamachu stanu, a prawo w nim tak naprawdę było legalnym bezprawiem. Chruszczow miał takie same prawo oddać Ukrainie Krym, jak Jeżow mordować niewinnych ludzi w czasie wielkiego terroru.
   • banderom_nie Re: efka nie zamulaj 01.01.16, 21:50
    felusiak1 napisał,jak zwykle,byle co:

    > w memorandum budapesztańskim rosja gwarantowala ukrainie nienaruszlność granic
    > i jak widzimy jej gwarancje nie warte papieru na którym złozyła podpis.

    Nie było żadnego naruszenia ukraińskich granic.Na moment podpisania memorandum Krym był republika autonomiczna w składzie Ukrainy.Odbierając Krymu autonomie,Kijów złamał warunki.
  • lubat Re: Kto by pomyślał... 01.01.16, 21:38
   ...Krawczuk to nastojaszyj... tfu.. prawdziwy Polak. Nie wiedziałem, że sam fakt urodzenia w naszym kraju powoduje przesiąknięcie mentalności Polaka-prawdziwka.
   My, naród ukraiński (polski) jesteśmy szlachetni, praworządni i miłujący pokój, ale otaczają nas zaciekli wrogowie, którzy od stuleci czyhają na naszą wolność i niewinność naszych dziatek.

   W ustach Krawczuka, radzieckiego polityka z pierwszego szeregu, oskarżenia pod adresem sowieckiego systemu brzmią dosyć idiotycznie. Ale to chyba duch czasu - u nas też komunistyczni dygnitarze, ci nieliczni, którzy się uchowali, także narzekają na komunę:)
   • yurek11111 Re: Kto by pomyślał... 01.01.16, 21:50
    Widzisz lubaciku co sie porobilo,dla ewci ,"komunistyczny dygnitarz",jak go nazwales ,to autorytet,chociaz trzeba uczciwie przyzac,ze z tortu podanego przez Krawczuka,ewcia tylko rodzynki jej przydatne wybiera,bo caly tort to jedne wielkie oskarzenie Rosji i Putina...
    • lubat Re: Kto by pomyślał... 01.01.16, 21:58
     eva15 napisała:

     > Niemniej - co do mitów o rzekomej ukraińskiej bombce A ma rację.


     Nawet mitomanom się zdarzają "wypadki przy pracy" i powiedzą coś całkiem z sensem.
     Ale akurat za to nasze forumowe "myśliwce" (to od słowa myśleć - przy Nowym Roku nie chcę używać inwektyw typu byszczaki;) ostro go krytykują. Podejrzewam, że nie tylko ci, tutaj na forum.
     • 5magna Re: Kto by pomyślał... 01.01.16, 22:10
      Na jak to Ukraina ma dalej atom. 19 reaktorow. No wybuchu termicznego nie zrobia ale promieniowanie nawet lepsze.. Rosja zdziadowana, Unia bogata to dawaj za pieniedzmi. Wylaczyc pompy chlodzace jak wiaterek wieje na Zachod......
      • yurek11111 Re: Kto by pomyślał... 01.01.16, 22:23
       Rykoszetem jeszcze Kremlowi sie moze oberwac...:-))))

       re:Na jak to Ukraina ma dalej atom. 19 reaktorow. No wybuchu termicznego nie zrobi
       > a ale promieniowanie nawet lepsze.. Rosja zdziadowana, Unia bogata to dawaj za
       > pieniedzmi. Wylaczyc pompy chlodzace jak wiaterek wieje na Zachod......
  • banderom_nie Dlaczego bystrzaki ślinią się? 01.01.16, 23:11
   Watek Ewy został oparty na konkretnym artykule,w którym padły konkretne słowa.Wydawałoby się,wystarczę napisać do Ewy słowa podziękowania za to,ze zwróciła uwagę na ten artykuł, i na tym wszystko,ale byszczaki dostali od razu za.eba,jak by Ewa coś zmyśliła.
   Byszczaki,co z wami jest nie tak? Dlaczego za każdym razem wy potwierdzacie,ze macie,jak te psy Pawłowa,nie rozum,a tylko odruchy bezwarunkowe?
   • nie-tak Re: Dlaczego bystrzaki ślinią się? 01.01.16, 23:45
    banderom_nie napisał(a):
    > Byszczaki,co z wami jest nie tak? Dlaczego za każdym razem wy potwierdzacie,ze
    > macie,jak te psy Pawłowa,nie rozum,a tylko odruchy bezwarunkowe?
    ------------------------------
    bo oni są od robienia chau, chau na forum gdyż na więcej ich nie stać.
    ............................................................
    lese / czytaj: Zwei Mustereuropäer, die Europa nicht braucht
    www.nachdenkseiten.de/?p=28670
    www.zlv.lu/spip/spip.php?article15666
   • eva15 Re: Dlaczego bystrzaki ślinią się? 01.01.16, 23:58
    Mit o tym, że Rosja złamała porozumienia z Budapesztu jest śmieszny i zakłamany, bo sugeruje, że Rosja podpisała je sama ze sobą. Tymczasem obok Rosji stroną porozumienia były USA i EU i to one naciskały na to, by odebrać małpie brzytwę. Brzytwę, która była rosyjską (radziecką), a nie ukraińską produkcją.
    Wyjątkowo zgodnie i Rosja i cały Zachód uznały Ukrainę za nieobliczalną małpę, którą należy rozbroić.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka