Dodaj do ulubionych

Panstwo europejskie

21.05.17, 08:24
Interesujacy wywiad z Thomasem Schmidem, dziennikarza z FAZ i Welt

Sytuacja po wyborach we Francji:

Owszem, to porażka dla nich obu. Uważali, i pewnie nadal uważają, UE za słabą i podatną na szantaż. Zakładali, że UE jest niepopularna w całej Europie. Ale najwyraźniej tak nie jest. Więcej: chaotyczne postępowanie rządu partii Kaczyńskiego i brutalna polityka Orbána wielu ludziom uprzytomniła, dokąd może doprowadzić polityka dająca pierwszeństwo wyłącznie własnemu narodowi. Wielu Europejczyków ma krytyczny stosunek do UE – jednak bynajmniej nie chce wylewać dziecka z kąpielą. Kaczynski i Orbán, ale także Trump i wcale nie tacy dżentelmeńscy Brytyjczycy otworzyli im oczy. I dzięki im za to.

Piekna idea panstwo europejskiego:


Chwileczkę. Jak wiadomo, historia to ląd mało znany, a przyszłość – ląd całkiem nieznany. Dlatego jestem ostrożny. Kto wie, może za 20, 30, 50 czy 100 lat zjednoczona Europa będzie państwem. Nie można tego wykluczyć. Historia potrafiła zaskakiwać. I pięknie by było, gdyby kobieta elektryk z Mazur i rybak z Bretonii, fiński fizyk i plantator cytryn z Salerno kiedyś czuli się – i to w pozytywnym sensie – obywatelami wspólnego państwa. Ale do tego jeszcze daleka droga.

...i troche realizmu

Prawda jest przecież taka, że wielu, bardzo wielu obywateli Europy jest sceptycznych wobec jednoczenia. W większości punktów nie podzielam tego sceptycyzmu. Ale przecież muszę go brać serio. Gdyby dziś zaaplikować UE nowe silne pchnięcie wspólnotowe, to tylko wzmocniłoby to siły odśrodkowe w UE, i rządy wcześniej czy później objęliby przeciwnicy UE.


PF
Obserwuj wątek
  • lont12 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 08:43
   Pięknie by było gdyby kobieta elektryk z Mazur, rybak z Bretonii, fiński fizyk i plantator cytryn z Salerno władali językiem niemieckim od kołyski. Język angielski już się sam wyeliminował.
  • wojciech.2349 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 10:26
   Chyba krytyka Węgier i Polski jest brakiem zrozumienia sytuacji.
   Te dwa kraje są nastawione najbardziej entuzjastycznie do UE.
   Może to Bruksela powinna posypać głowę popiołem.
   Idiotyczne teksty Timmermansa i Tuska czasami można odbierać jak występy oratorskie Nikodema Dyzmy.

   A tutaj o poparciu UE:
   Polacy i Węgrzy rekordzistami. Najbardziej lubią UE
   www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/poparcie-dla-ue-w-polsce-i-europie-sondaz-poparcia-dla-ue,650660.html
   • 1.melord Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 13:23
    >Polacy i Węgrzy rekordzistami. Najbardziej lubią UE

    Polacy zawsze byli etuzjastami...Rzad polski pozbyl sie za frico, paru milionow bezrobotnych,ci z kolei otrzymali szanse pracy na zmywakach EU zasilaja przy okazji polski budzet paru miliardami funtow czy euro.
     • monalisa2016 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 14:51
      wojciech.2349 napisał(a):

      > Tusk pisząc o zagrożeniach dla UE wymienił Trumpa.
      > Jankesi źle wybrali? On ma czelność to oceniać.
      >
      > Przecież ten Tusk to Dyzma.
      ..........................
      Własnie on, ten z bożej łaski "demokrata" bierze sobie prawo do krytyki woli amerykańskiego społeczeństwa wyrażonej w wolnych demokratycznych wyborach. No, no zaraz posypią sie wpisy o rosyjskiej bajce integrowania w amerykańskie wybory, oszczędźcie sobie waszych bajek mam na to kontra-argumenty. :-)
      Trzeba powiedzieć wprost niekompetentna osoba na stanowisku.
    • 1.melord Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 14:37
     polski_francuz napisał:

     > Ludzie - tak, rzady - nie.
     >
     > PF

     Rzady Polski i Wegier uwazaja,ze niemiecki (EU) "drang nach osten" tez ma swoje granice.
     Merkel przy pomocy Tuska zdominowala polska gospodarke,teraz chce jeszcze Polska,Wegrami i innymi zniwelowac blad ktory popelnila sciagajac do Niemiec 1.5 mln. obcych kulturowo Europie ludzi(drugie tyle zapewne podaza z Afryki).
     Nie dziwi wiec opor Polski i Wegier... enough is enough
  • de_oakville Najpierw dbac o dobre sasiedztwo 21.05.17, 11:45
   Jak mowi holenderskie przyslowie (z ktorym sie zgadzam) "dobry sasiad jest lepszy niz odlegly przyjaciel" "Een goede buur is beter dan een verre vriend"[en chude bü:r yz beter dan en fere fri:nd], nalezy pielegnowac przede wszystkim dobre stosunki z sasiadami, z Europa. I to nie wybiorczo "lepszy-gorszy" ("dobry Wegier, zly Niemiec") tylko na zasadzie - "im blizszy sasiad tym wazniejszy", w tym sensie, ze bardziej trzeba dbac o dobre i przyjazne stosunki z kims kto mieszka "przez plot" niz z kims kto mieszka dwie ulice dalej.
   Bez unizonosci, ale rowniez bez uprzedzen i kompleksow. Dzisiejsza Polska to kraj europejski i nowoczesny. Z wygladu bez dwoch zdan, ale nie calkiem jeszcze z mentalnosci u wszystkich Polakow. Do tej nowoczesnosci i europejskosci pasuje mi twarz i mentalnosc Tuska, Komorowskiego, a nawet Walesy, krory "wyrabal" przed laty Polsce droge do swiata i do nowoczesnosci. Nie bardzo pasuje natomiast wiele twarzy obecnej "wierchuszki", nadasanych, ktore zdaja sie pielegnosac uprzedzenia i fobie wobec Niemiec, wobec Francji i innych krajow. Lubia natomiast Wegry, moze Slowacje, a wiec panstwa mniejsze i mniej ludne niz Polska. Lubia sie po prostu czuc kims najwiekszym i plywac jak szczupak w otorzeniu plotek. Nie chca swojego widoku na tle delfinow czy wielorybow. A zatem tak jak w dawnej Rzeczypospolitej "szlachcic na zagrodzie rowny wojewodzie". Dazenie do wielkosci to jednak takze uczenie sie od innych, postepowanie podobne w rzeczach dobrych celem dorownania i wyprzedzenia. Jesli sie jednak nie chce przebywac wsrod tych, od ktorych sie mozna czegos nauczyc, to sie nigdy niczego nie nauczy. Oby taka postawa sie zmienila albo trwala jak najkrocej,
   • polski_francuz Re: Najpierw dbac o dobre sasiedztwo 21.05.17, 13:42
    Z sasiadami zawsze najtrudniej. Stara europejska tradycja to popieranie sasiadow sasisadow. Francja i Anglia popieraly Polske by oslabic Niemcy, Niemcy popieraly Ukraine by oslabic Polske itp.

    A trzeba sie jakos zabrac za polubienie blizszych sasiadow. Motywacja glowna idzie z Niemiec, ktorzy chca na drodze pokojowej osiagnac co im sie nie udalo na drodze militarnej.

    PF

    PF
   • lont12 "wyrabal" przed laty Polsce droge do swiata i do n 21.05.17, 22:29
    Piszesz o Wałesie, zapominając że sam nie wyrąbywał, bo pomagał mu Mietek Wachowski, oraz kilku innych ubeków, no a wszystkich pogodziła pani Kiszczakowa, twierdząc że to jej małżonek obalił komunę. W pewnym sensie się z panią Kiszczakową zgadzam, choć bliżej prawdy jest twierdzenie że komuna sama się rozpadła, bo jej formuła się wyczerpała. Mentalności Komorowskiego nie chce mi się nawet poruszać.
    • j-k komuna sama sie przewrocila... 22.05.17, 19:26
     lont12 napisał:
     choć bliżej prawdy jest twierdzenie że komuna sama się rozpadła, bo jej formuła się wyczerpała.


     i to jest wlasciwa uwaga.
     ze przypomne tu slawne zdanie Lecha Walesy...:
     - ja obalilem Komune ?
     - alez skad...
     ledwie stala na nogach i sie cala chwiala...
     - ja tylko do niej podszedlem i lekko ja popchnalem...

     Dr. J.K.
     w 1981 przew. "S" w jednym z warszawskich zakladow przemyslowych.
   • zeitgeist2010 Re: dobre sasiedztwo do Deoakvilla 08.04.20, 16:55
    Deoakville:

    Nie bardzo pasuje natomiast wiele twarzy obecnej "wierchuszki", nadasanych, ktore zdaja sie pielegnosac uprzedzenia i fobie wobec Niemiec, wobec Francji i innych krajow.

    W dalszym ciagu szefuje Polsce wierchuszka nadasanych czyli merytorycznie nie mozna nic wniesc przeciwko twojej linii argumentacji.

    Lubia natomiast Wegry, moze Slowacje, a wiec panstwa mniejsze i mniej ludne niz Polska. Lubia sie po prostu czuc kims najwiekszym i plywac jak szczupak w otorzeniu plotek. Nie chca swojego widoku na tle delfinow czy wielorybow. A zatem tak jak w dawnej Rzeczypospolitej "szlachcic na zagrodzie rowny wojewodzie".    >Tutaj tez trudno wbic sie w twoje ogrodzenie. Ale sprobuje. PiS I Kaczor niekoiecznie chca plywac jak szczupak.

    Odwoluja sie do Madziarow, Austriakow I idei srodmorza. Inna koncepcja przywodztwa w Unii. Rzeczypospolita niekoniecznie jawi sie jako szczupac wsrod plotek. Chorwacja chwycila za gardlo Francje w futbolu. Polacy to cizba obozowa w tym sporcie.

    Dorzuce za darmo inny element. Katolicyzm, ktorym gra PiS. Klasyczne nacje tego wyznania: Hiszpanie, Irlandia a takze Portugalia olala to zaproszenie. Ale Kaczor sie nie zmienil. Szedl dalej do przodu. Wedlug swojej gwiazdy. Aktualna strategia I taktyka walki z Povid 19 tez jest oryginalna, swojska, polsko kompetentna. MImo iz nasi lekarze i pielegniarki ratuja z opresji NOrwegie I szweciej.


    Dazenie do wielkosci to jednak takze uczenie sie od innych, postepowanie podobne w rzeczach dobrych celem dorownania i wyprzedzenia. Jesli sie jednak nie chce przebywac wsrod tych, od ktorych sie mozna czegos nauczyc, to sie nigdy niczego nie nauczy. Oby taka postawa sie zmienila albo trwala jak najkrocej,    Ciekawe byloby uslyszec, czego Polska moglaby sie nauczyn od Komisji eruro I parlamentu euro. Chyba niewiele.

    Przyzwolenie na Masowa imigracje z bliskiego wsch i afryki - 3 swiata - to destrukcja Europy. To nie ma NIC wspolnego z globalizacja , rownoscia, otwartoscia itd. Nie w taki sposo i nie w takich ilosciach. Tutaj - indeed- Europe should learn from USA and Canada instead of spitting out nonsens about Trump.

    Jezeli chodzi o panstwa norodowe to tez jest cieniutko. Ja bym powiedzial >: Od niemcow dopasowanie taktyki I strategii do osiagalnych celow wlasnego narodu. To samo od Madziarow, Finow I Szwedow.

    Tutaj PiSpolska dziala raczej racjonalnie I oryginalnie, po swojsku. NIe wiedzialbym , czego moznaby sie od Holandii Nauczyc poza cechami wymienionymi przeze mnie powyzej.

  • monalisa2016 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 12:57
   Cos dla entuzjasty promowania "europejskiego" państwa, to może spotkać nas wszystkich bez wyjątku jak tak dalej pójdzie z tymi władzami. Pefcia odpowiada to twojej fantazji?
   www.bayernkurier.de/ausland/25116-islamismus-erobert-den-balkan/

   Pefcia zna język niemiecki, niech poczyta sobie co dzieje sie w Kosowie i postępuje bez największego oporu dalej na cały europejski kontynent.
   • szwampuch58 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 13:17
    Powiedz to temu nowemu "prezydentowi "za Oceanu pojechal do tych "poganiaczy wielbladow" tanczy w ich rytmy i jeszcze sprzedaje zabawki do zabijania za miliardy dolcow...zamiast wiecznie "opluwac" Europe....Europejko
    i0.gmx.net/image/510/32336510,pd=3,f=lead-xxl/us-praesident-donald-trump-saudi-arabien.jpg
  • bywszy2 Re: czy mozna podac historyczny przyklad+ 21.05.17, 12:58
   panstwa czy narodu,ktore pojawily sie bez boli porodowych.
   Kiedys rodzily sie przy pomocy ognia i miecza.
   Obecnie nie sa te czasy.
   Ale niewiadomo jak to sie rozwinie.
   Dotyczy to rowniez i UE.
   Wprawdze narazie zaspokaja sie to tylko gadaniem.
   Co do mentalnosci i kompleksow narodowych - to jest inna para kaloszy.
    • engine8 Re: czy mozna podac historyczny przyklad+ 21.05.17, 18:15
     I Polacy sobie zdaja sprawe ze w tym PGRze nie beda miec stanowisk decydentow ale beda robotnikami i jak sie dobrze przysluza to moze brygadzistami. A teraz oczywiscie trzeba ich troche podkarmic aby po piersze uzaleznic od unijego garnuszka a po drugie chudy i glodny do roboty sie nie bedzi nadawal.
     • bywszy2 Re: moze bym sie z panem i zgodzil+ 21.05.17, 18:55
      engine8 napisał(a):

      > I Polacy sobie zdaja sprawe ze w tym PGRze nie beda miec stanowisk decydentow a
      > le beda robotnikami i jak sie dobrze przysluza to moze brygadzistami. A teraz o
      > czywiscie trzeba ich troche podkarmic aby po piersze uzaleznic od unijego garnu
      > szka a po drugie chudy i glodny do roboty sie nie bedzi nadawal.

      <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
      Ale w takim razie nie rozumie po co pchaj swoj leb w petle?
      Fatum jakies,czy sa masochistami?
      Albo chca podoic UE i pokazac potem fige?
      Ale w takim razie moga przedobrzyc.
      A nie lepiej w takim przyåadku skonczyc to dojenie,zwrocic to,co wydoili i pokazac UE cztery litery.
      To bylo by bardziej uczciwe.
      A moze jednak nie zdaja sprawy z tego co pan twierdzi.
      Albo to nie jest prawda?
      P.S
      Pozatym odnosze wrazenie,ze wieksze klopoty zaczely sie w UE po przyjeciu bylych demoludow.
      Czesto na wyrost .
      z obiecankami,ze sie "poprawia".
      To jest moje prywatne zdanie.
     • suender Re: czy mozna podac historyczny przyklad+ 21.05.17, 19:50
      engine8 21.05.17, 18:15

      > I Polacy sobie zdaja sprawe ze w tym PGRze nie beda miec stanowisk decydentow ale beda
      > robotnikami i jak sie dobrze przysluza to moze brygadzistami.

      W państwie EU nie będzie się prowadziło statystyk, kto i z jakiej narodowości dostaje jakie stanowisko, bo to by była dyskryminacja i szkodliwe metkowanie ludzi. Z tej prostej przyczyny nie będzie możliwe wtedy ocenienie przywilejów ludzi z tych dzisiejszych niby narodów (które de' facto nie są narodami a zlepkiem różnych etni), jakie stanowiska się im dostaną.
      Więc nawet kiedy Twoje przewidywanie jest trafne, nie będzie mogło być zweryfikowane. Czyli takie gdybania są dziś wielkie nic warte!

      Pozdr.
        • engine8 Re: czy mozna podac historyczny przyklad+ 22.05.17, 00:35
         Dotyczy praktycznie wszytkich poniewaz wszytkie Twoje zalozenia mowiace o tym ze spoleczenstwo bedzie homogeniczne i nie bedzie roznic, czy podzialow jest bledne.
         Zawsze byla jest i bedzie kwestia czy dane grupy / narody sa wlasciwie reprezentowane
         • suender Re: czy mozna podac historyczny przyklad+ 22.05.17, 12:33
          engine8 22.05.17, 00:35

          > Twoje zalozenia mowiace o tym ze spoleczenstwo bedzie homogeniczne
          > i nie bedzie roznic, czy podzialow jest bledne.

          - Nie zakładam, że będzie homogeniczne bo i kraje wchodzące do państwa UE nie są homogeniczne
          (obecnie Polska też nie jest homogeniczna).

          - Założeniem nie moim, lecz twórców idei państwa UE jest by już od momentu startu nie faworyzować jeżeli nie w rzeczywistości etni to przynajmniej w statystyce nie odnotowywać jak one wyglądają w zakresie osiąganych stanowisk czy ich statusu. Więc jeżeli tak będzie faktycznie to Twoje gdybanie (choćby było nawet uzasadnione nie znajdzie potwierdzenia w oficjalnych dokumentach państwa UE), więc będzie nie weryfikowalne. Prawda?

          - Przyjmując dalej Twe założenie iż tak się nie stanie (będą od początku oficjalne dokumenty państwa UE że jakieś etni są faworyzowane) państwo UE nie przeżyje nawet startu, a wtedy Twoje twierdzenie: ".... ze w tym PGRze nie beda miec stanowisk decydentow ale beda robotnikami i jak sie dobrze przysluza to moze brygadzistami." też się nie sprawdzi, gdyż państwa UE nie będzie. Prawda?

          Jaśniej już nie potrafię!

          Pozdr.
  • kylax4 Artykuł zupełnie pomija kontekst geopolityczny. 21.05.17, 14:01
   Wszelkie analizy sytuacji Unii Europejskiej, bez uwzględniania realiów geopolitycznych, gospodarczych i szeroko pojętej demografii w skali kontynentalnej, nie są wiele warte.


   Problemem UE nie są tacy, czy inni populiści, lub negatywne nastawienie części Europejczyków do UE. To tylko SKUTEK czynników geopolitycznych, ekonomicznych i demograficznych.


   Zasadniczym powodem obecnego stanu Europy, jest co innego.

   Pierwsza kwestia jest geopolityczna.

   Europa jest rozgrywana na zasadzie divide et impera przez zewnętrzne mocarstwa: Rosję i USA.
   I żeby było jasne, ja nie winię za to Waszyngtonu, czy Moskwy, bo to jest normalna gra geopolityczna. Europa sama jest sobie winna, że daje się w ten sposób rozgrywać.
   To normalne, że związek prawie 30 państw, często z rozbieżnymi interesami, animozjami historycznymi, różną mentalnością, jest łatwo skłócić. Zresztą nawet w przypadku braku wpływu sił zewnętrznych, jest duże prawdopodobieństwo, że Europa pogrążyłaby się w czymś na wzór polskiego "liberum veto" i ciągłych kłótni jednych z drugimi.


   Druga kwestia, to sprężenie zwrotne między demografią a ekonomią.

   Europa traci wpływy, bo się starzeje, co jest jednym z czynników prowadzących do permanentnej recesji gospodarczej, co powoduje, że ludziom pogarsza się poziom, życia. Do tego należy dodać coraz większe zadłużenie wszystkich: państw, obywateli, firm.

   Jedno napędza drugie. Starzejące się społeczeństwa nie są w stanie spłacić coraz większych długów. I odwrotnie. Długi powodują, że ludzie nie chcą się rozmnażać.

   Oprócz demografii, nadmierna biurokracja i regulacja praktycznie każdego aspektu życia milionem przepisów, powoduje, że ludzie tracą inicjatywę, bo wysiłek jest nieproporcjonalny do rezultatów.

   Jednocześnie Europa ciągle jest niebywale atrakcyjna dla miliardów, biednych ludzi z całego świata. Stąd kryzys migracyjny, będzie trwać.
   • felusiak1 Re: Artykuł zupełnie pomija kontekst geopolityczn 21.05.17, 17:29
    No, no. Prawie dobrze. Mam zastrzerzenia do "Długi powodują, że ludzie nie chcą się rozmnażać." Przestali rozmnażać się zanim przyszły długi.
    Powiedziałbym, ze permanentna recesja jest wynikiem "nadmiernej biurokracji i regulacji praktycznie każdego aspektu życia milionem przepisów, co powoduje, że ludzie tracą inicjatywę, bo wysiłek jest nieproporcjonalny do rezultatów." Dodałbym jeszcze, że regulacje podwyższają koszty.
    • suender Re: Artykuł zupełnie pomija kontekst geopolityczn 21.05.17, 17:55
     felusiak1 21.05.17, 17:29

     > Powiedziałbym, ze permanentna recesja jest wynikiem "nadmiernej biurokracji i regulacji praktycznie każdego aspektu
     > życia milionem przepisów, co powoduje, że ludzie tracą inicjatywę, bo wysiłek jest nieproporcjonalny do rezultatów."

     Jeszcze większym problemem jest aktualna biurokracja dwuszczeblowa w UE, to są regulacje centralne w UE i w jej poszczególnych państwach, które wzajemnie sobie b. często przeczą i na ich ujednolicenie w obrębie Państwa pod nazwą UE się szybko nie zanosi. Największymi oportunistami są kraje środka geograficznego UE, które chcą by tylko na ich modłę organizować ustrój tego państwa, ale prędzej czy później i one popuszczą bo wiedzą iż lepiej razem niż osobno!
     Jest oczywiste iż państwo UE jest bardzo niesmaczne Putinowi, bo zdetronizuje wielkiego białego niedźwiedzia.
     Słusznie, wielkie białe niedźwiedzie nich pozostaną na dalekiej północy za Uralem!

     Pozdr.
    • kylax4 Nieprawda. 22.05.17, 13:27
     Jeszcze w latach 60. i na początku lat 70. XX wieku, dzietność nawet w Niemczech, czy Japonii była prawie na poziomie 2.0, czyli zastępowalności pokoleń.


     Dopiero późne lata 70. i 80. to gwałtowny spadek przyrostu, dziwnym trafem jest to skorelowane z przechodzeniem gospodarki na rozwój oparty o dług.
    • j-k bzdety+ 21.05.17, 20:19
     akurat w Szwecji sie to nie sprawdza.

     - bogaci rodza tyle samo dzieci, co biedni.
     (gdyz tam, poki co, wszyscy maja rowne szanse rozwoju)
     • bywszy2 Re: bzdety pana J-K+ 22.05.17, 00:03
      j-k napisał:

      > akurat w Szwecji sie to nie sprawdza.
      >
      > - bogaci rodza tyle samo dzieci, co biedni.
      > (gdyz tam, poki co, wszyscy maja rowne szanse rozwoju)
      <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
      A zaczelo sie od tego jak biedni Polacy zaczeli sie w Szwecji osiedlc.
      Nu,ale teraz Szwecja calkiem zbiedniala - relatywnie.
    • wojciech.2349 Re: dziwne,ale+ 21.05.17, 20:20
     bywszy2 napisał:

     > Ogolnie,Im bogatsza i wyksztolcona rodzina rodzi mniej dzieci.
     ----------------
     Im więcej wiedzą, tym bardziej są impotentami.
     Tak jest jak się uwierzy w argumenty "oponenta."
     • bywszy2 Re: dziwne,ale+ 22.05.17, 00:07
      wojciech.2349 napisał(a):

      > bywszy2 napisał:
      >
      > > Ogolnie,Im bogatsza i wyksztolcona rodzina rodzi mniej dzieci.
      > ----------------
      > Im więcej wiedzą, tym bardziej są impotentami.
      > Tak jest jak się uwierzy w argumenty "oponenta."
      <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
      Przyklad:
      Szwecja vs. Chiny,Indie,rozne Banlgle czy Kraje muzulmanskie i inne.
  • j-k Panstwo europejskie - to odlegla perspektywa. 21.05.17, 17:40
   polski_francuz zacytował:

   "Prawda jest przecież taka, że wielu, bardzo wielu obywateli Europy jest sceptycznych wobec jednoczenia....
   Gdyby dziś zaaplikować UE nowe silne pchnięcie wspólnotowe, to tylko wzmocniłoby to siły odśrodkowe w UE, i rządy wcześniej czy później objęliby przeciwnicy UE."


   ISTOTNIE.
   Panstwo europejskie - to odlegla perspektywa.
   pisze to tu conajmniej od DEKADY

   i nie m sie co ta idea teraz podniecac - bo sa pilniejsze sprawy...

   - chociazby: - jak stawic czola azjatyckiej konkurencji gospodarczej,
   czy jak zatrzymac potok imigrantow.

   • suender Re: Panstwo europejskie - to odlegla perspektywa. 21.05.17, 18:09
    j-k 21.05.17, 17:40

    > Gdyby dziś zaaplikować UE nowe silne pchnięcie wspólnotowe, to tylko wzmocniłoby to siły odśrodkowe w UE,
    > i rządy wcześniej czy później objęliby przeciwnicy UE."

    Zgadzam się, że tylko wtedy kiedy owo "silne pchnięcie" było by inicjatywą gadających głów z wierchuschki UE.
    Gorzej jak "bardzo silne kopnięcie" stworzy nadchodzące poważne zagrożenie ekonomiczno-militarne z Chin, Putina, albo nawet od USA. Wtedy nie będzie czasu na czcze dyskusje i będzie to być albo nie być dla starej Europy, której potencjał jest jeszcze b. duży (Rosja wysiada w przedbiegach!).
    Tylko patrzeć co przyniesie czas do końca półtorej dekady, czyli 2010-2025.
    Ale się będzie działo ...

    Pozdr.
  • engine8 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 18:09
   Mnie sie to panstwo europejskie jakos skojarzylo z teoria PGR-ow za Stalina... mialo byc tak pieknie i tak dobrze i tak sprawiedliwie bo wszyscy by rowno i solidnie pracowali a plony rowno i sprawiedliwie dzelili...
   Ludzie - zwlaszcza w Europie gdzie jest tyle tak roznych narodowosci i kultur - chca jak chopi polscy kiedys miec male, moze nie za bogate ale swoje. Nie chca oddac i wlozyc tego wszytkiego co maja i co szanuja przez pokolenia do wspolnego kotla aby z tego zrobic europejski bigos gdzie kucharzem bedzie Niemiec a Francuz czy jakis Belg bedzie dzielil i rozdawal i jak to zwykle bywa - tym co ich lubi zaczrpnie z dna a tych co nie lubi albo pyskuja da wode z wierzchu mimo ze do kotla wsadzile jego tlustego swianiaka.

   • bywszy2 Re: to po jaka cholere+ 21.05.17, 19:05
    Ludzie - zwlaszcza w Europie gdzie jest tyle tak roznych narodowosci i kultur - chca jak chopi polscy kiedys miec male, moze nie za bogate ale swoje. Nie chca oddac i wlozyc tego wszytkiego co maja i co szanuja przez pokolenia do wspolnego kotla aby z tego zrobic europejski bigo

    Wstepuja do UE?.
    Zeby sie najesc i nie podziekowac?
   • walgierz rozszyfrujmy UE - Utopia Europejska 21.05.17, 19:08
    ...oglądam film francuski "Za jakie grzechy, dobry Boże?" (Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?)

    Francuscy burżuje mają cztery córki, trzy wyszły z Araba, Żyda i Chińczyka... czwarta oczywiście wychodzi za Murzyna... najlepszy tekst ojciec tego ostatniego mówi o francuzach, że to rasiści itp,. a on przyszły oblubieniec mówi, że są tolerancyjni i mają zięciów jak wyżej, na to papa Murzyna, czy to jacyś... komuniści.

    Ta unia europejska, to to też jedna wielka komedia.
   • czizus Re: Panstwo europejskie 22.05.17, 08:38
    engine8 napisał(a):


    > Ludzie - zwlaszcza w Europie gdzie jest tyle tak roznych narodowosci i kultur -
    > chca jak chopi polscy kiedys miec male, moze nie za bogate ale swoje. Nie chc
    > a oddac i wlozyc tego wszytkiego co maja i co szanuja przez pokolenia do wspoln
    > ego kotla aby z tego zrobic europejski bigos gdzie kucharzem bedzie Niemiec a F
    > rancuz czy jakis Belg bedzie dzielil i rozdawal

    Tyle, że w tym hipotetycznym państwie europejskim nie będzie żadnego wrzucania do wspólnego kotła, bo np. co takiego miałoby być wrzucane co bezpośrednio dotyczy zwykłych ludzi?? Życie w tzw. małych ojczyznach nie ulegnie żadnym przymusowym zmianom bo po co i dlaczego??
    • walgierz a eurokomuchy w zaparte 22.05.17, 09:30
     czizus napisał:
     > Tyle, że w tym hipotetycznym państwie europejskim nie będzie żadnego wrzucania
     > do wspólnego kotła, bo np. co takiego miałoby być wrzucane co bezpośrednio doty
     > czy zwykłych ludzi?? Życie w tzw. małych ojczyznach nie ulegnie żadnym przymuso
     > wym zmianom bo po co i dlaczego??

     A eurokomuchy w zaparte, a dokwaterowywanie na siłę czyli przymusowo pod groźbą kar, imigrantów, to nie jest wrzucanie do jednego kotła?

     W tym fajnym francuskim filmie co oglądałem ojciec czwórki córeczek, zaczął żonę wyzywać od katokomunistek (kato-katoliczek), bez przerwy powtarzał jestem golistą nie rasistą, w końcu opracował plan pieprzyć to wszystko sprzedaje dom rozwodzi się i jedzie w podróż dookoła świata, w planach miał też ożenek z jakąś egzotyczną dupą.

     Do czego te eurokomuchy ludzi doprowadzają;]
     • czizus Re: a eurokomuchy w zaparte 22.05.17, 10:36
      walgierz napisał:

      >
      > A eurokomuchy w zaparte, a dokwaterowywanie na siłę czyli przymusowo pod groźbą
      > kar, imigrantów, to nie jest wrzucanie do jednego kotła?
      >

      Nie jest i widać, że nie rozumiesz idei solidarności a powinieneś bo sama nazwa już wiele mówi Polakom. To rozdzielanie imigrantów nie jest w żadnym wypadku już taką ustabilizowaną polityką migracyjną UE ale pojawił się problem we Włoszech i w Grecji zalewanych każdego dnia setkami imigrantów których wcale nie zapraszali. Włochy i Grecja nie radzą sobie więc UE w ramach solidarności rozdziela tych migrantów. Jest problem już teraz i trzeba go jakoś rozwiązać a nie bredzić o eurokomuchach. Polska decyzją poprzedniego rządu miała przyjąć 9 tys imigrantów a jest to bardzo mała liczba i można byłoby tym ludziom pomóc bez najmniejszego kłopotu, wcześniej prześwietlając ich przeszłość. Ale debil Błaszczak straszy Polaków terrorystami, straszy że będzie tak samo jak w Belgii i we Francji ale tam są miliony a migracja zaczęła się zaraz po II wojnie ś.. Ten Błaszczak to wyjątkowy tępak i debil. Widać że tylko wykonuje rozkazy Naczelnika.
      Polska Kaczyńskiego, Szydło i Dudy kompromituje ideę solidarności. Ale z drugiej strony co te PIS-owskie miernoty mogą wiedzieć o solidarności skoro w ogóle nie uczestniczyli w walce z komuną i w transformacji ustrojowej.
      • 1.melord Re: a eurokomuchy w zaparte 22.05.17, 11:58
       czizus napisal:

       > To rozdzielanie imigrantów nie jest w żadnym wypadku już taką ustabilizowaną polityką migracyjną UE ale pojawił się >problem we Włoszech i w Grecji zalewanych każdego dnia setkami imigrantów których wcale nie zapraszali. Włochy i >Grecja nie radzą sobie więc UE w ramach solidarności rozdziela tych migrantów. Jest problem już teraz i trzeba go jakoś >rozwiązać

       Najpierw nalezy rozwiazac problem nowo przybywajacych tzn BLOKADA TOTALNA na granicy wod terytorialnych Libii,Turcji
       Inaczej KE rozdzielac beda do us...nej smierci.

       Niestety ....zmanipulowany niemiecka propaganda z "polskich" pismidel czizus jest jednym z wielu nawiedzonych ,ktorzy nie rozumieja ,ze najpierw nalezy zlikwidowac przyczyne europpejskiego balaganu i zaczac po malu deportacje, gdyz wielu ktorzy przybyli do EU nie mialo nigdy stycznosci z zadnym konfliktem wojennym.
       Pozostalych Merkel sama "lyknie"-to ona zapraszala.
       • czizus Re: a eurokomuchy w zaparte 22.05.17, 12:46
        1.melord napisał(a):

        > czizus napisal:
        >
        >
        > Niestety ....zmanipulowany niemiecka propaganda z "polskich" pismidel czizus je
        > st jednym z wielu nawiedzonych ,ktorzy nie rozumieja ,ze najpierw nalezy zlikwi
        > dowac przyczyne europpejskiego balaganu i zaczac po malu deportacje, gdyz wielu
        > ktorzy przybyli do EU nie mialo nigdy stycznosci z zadnym konfliktem wojennym.
        > Pozostalych Merkel sama "lyknie"-to ona zapraszala.


        Nic nie łyknął, Grecja i Włochy nie zapraszały a to stamtąd a nie z Niemiec ma być ta relokacja. Dlaczego kłamiesz? No tak, sowieci już tak mają.
        Owszem. A. Merkel popełniła błąd ale już się z niego wycofuje. Deportacje i ochrona granic to jedno i w tym kierunku powinna pójść polityka UE(coś na wzór Australii) a natychmiastowe rozwiązanie problemu migrantów we Włoszech i Grecji to druga i do tego niezwykle pilna sprawa.

        • 1.melord Re: a eurokomuchy w zaparte 22.05.17, 13:23
         no wlasnie...(coś na wzór Australii)
         od tego trzeba natychmiast zaczac...nie straszyc

         >>A. Merkel popełniła błąd ale już się z niego wycofuje

         heh ...wycofuje sie do Wegier i Polski
         sama nie potrafi poniesc konsekwencji swojego bledu...
  • czizus Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 19:02
   Państwo europejskie to co prawda przyszłość ale to jedyny słuszny cel dla Europy biorąc pod uwagę wszelkie argumenty w tym geopolitykę. Najzwyczajniej w świecie nie ma innego wyjścia w kontekście powstawania kolejnych mocarstw jak Chiny, Indie, Brazylia, . . Obecne doświadczenia UE pokazują bardzo dużo korzyści z integracji, tej na obecnym poziomie, jeszcze bez państwa europejskiego. Jednak zbudowanie jednego organizmu politycznego, gospodarczego i finansowego wydaje się konieczne i nieuchronne bo tylko taki spójny organizm będzie miał siłę, będzie funkcjonalny, wydajny i konkurencyjny wobec świata. Ścisła integracja kilku państw już istniała wcześniej w ramach np. beneluxu i działa do dzisiaj bardzo dobrze. Faktem jest, że Europa to zlepek wielu państw ze społeczeństwami o bardzo różnych tradycjach i zwyczajach, nieco innych systemach edukacyjnych, politykach społecznych, . . . . . ale sam ten fakt nie jest i nie będzie przeszkodą w zbudowaniu organizmu o tych samych wartościach, zasadach, prawach czy prowadzeniu polityki finansowej jeżeli te zasady zostaną faktycznie wprowadzone. Żadne dyrektywy, czy inne zarządzenia unijne nie zlikwidują w Polsce tradycji Świąt Wielkanocnych, Święta Zamarłych czy Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia - specyficznie obchodzonych w Polsce. Każdy kraj bezboleśnie pozostanie przy swoich wieloletnich tradycjach jednocześnie stosując wspólne zasady odnośnie prawa, finansów, gospodarki czy polityki zagranicznej.
   Projekt państwa europejskiego to projekt długookresowy, trudny, obliczony na lata ale już teraz trzeba nad nim pracować i to się dzieje. Sprawa obecnej biurokracji unijnej jest mocno przerysowana i nie prawdziwa a problemem są rodzime krajowe biurokracje a nie ta unijna ale temat chwytliwy dla antyunijnej propagandy. To rodzima biurokracja hamuje przedsiębiorczość a nie unijna. Sztywne przepisy i regulacje muszą obecnie funkcjonować przy założeniu budowania wspólnego rynku, prawa, . . itd. Te przepisy trzeba wdrożyć we wszystkich krajach a na to potrzeba czasu. Nie da się inaczej!! Ale wierzę, że z czasem nastąpi duża liberalizacja i wolność gospodarcza bo tylko taki ustrój obniży koszty i pobudzi przedsiębiorczość. To wiedzą wszyscy.
   Problemy demograficzne są ale one dotyczą i tak konkretnych państw a nie UE jako takiej. Ta sprawa w kontekście jednak wzrostu gospodarczego ściśle łączy się z niedoborem siły roboczej i ten problem będzie się tylko pogłębiał w całej UE. Niemcy już szukają młodych pracowników w Polsce, często uczniów których szkolą w swoich szkołach płacąc im stypendia. Problem braku rąk do pracy dosięgnie za kilka lat również Polskę. To wszystko oznacza, że przepływ ludzi, pracowników w UE musi funkcjonować bo tego potrzebują gospodarki różnych państw. Z drugiej strony ta sytuacja wywołuje niezadowolenie miejscowych, bo tani pracownicy z Europy Środkowo-Wsch. zabierają im miejsca pracy i to jest obecnie największy problem społeczny w UE. Nie gospodarczy, bo przedsiębiorstwa korzystają z takich pracowników ale społeczny. Brexit był spowodowany głównie olbrzymim napływem taniej polskiej siły pracowniczej a nie żadną biurokracją Brukseli. Tyle, że teraz Brytyjczycy będą tylko tracić.
   Wspólna waluta jest dobrym rozwiązaniem znacząco ułatwiającym prowadzenie handlu zagranicznego i to się podoba ludziom w UE. Grecja ma kłopoty nie przez euro a przez fatalnie prowadzoną politykę gospodarczą i finansową. Przedsiębiorcom w Polsce, zarówno tym polskim jak i zagranicznym najbardziej przeszkadza brak Polski w strefie euro. Więc euro nie jest problemem, jest korzyścią ale pod warunkiem stosowania elementarnych praw ekonomicznych.

   Więc to ujadanie na UE i euro wszelkiej maści nacjonalistów czy skrajnych prawicowców to bredzenie, straszenie i negowanie ale bez żadnej alternatywy, czy jakiegokolwiek pomysłu. Tym bredzeniem skompromitowała się właśnie M. Le Pen w kampanii wyborczej. Powrotu do XIX-wiecznych państw z granicami, cłami, nacjonalizmami, co w XX w. dało dwie wyniszczające wojny światowe nie ma i nie będzie.
   Zbudowanie jednego państwa europejskiego to genialny pomysł.
   • monalisa2016 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 19:40
    czizus mało wiedzy, ogrom nierealnego idealizmu jak i fantazji ale za to dużo napisane bajecznych marzen.
    Kto chce czytać tak długie posty, wystarczy ze okiem zerknie i widzi już klujące zdania, Polska i Euro, Brexit itd.
    Gdybyś znał przynajmniej język niemiecki podesłała bym ci parę rzeczy bys w końcu zrozumiał jak to wszystko funkcjonuje dla otrzeźwienia zaczadzonej propagandą neoconskiej głowy.
    Nie było i nie będzie wojny, co za idealizm który zaprzecza faktom!
    Co było na Bakanach i co sie znowu tam szykuje?
    Co jest na Ukrainie z woli i podżegania Unii i Stanów?
    Oj nieracjonalne puste głowy!

      • monalisa2016 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 20:49
       Mamy wyśmienite kabarety które wytłumaczą w humorystyczny sposób jak to wszystko funkcjonuje w Unii, mamy też świetnych czołowych polityków w opozycji (AfD/Niemcy, FPÖ/Austria) którzy też nie próżnują ale sie na sprawie znają przez to są zwalczani, dyskryminowani przez media każdym sposobem nawet i kryminalnym w państwach a szczególnie przez Unie.
       Czego sie boja wielkie "społeczne" partie ze prześladują i dyskryminują opozycje?
       "Społeczne" celowo w cudzysłowiu gdyż nie są społecznymi partiami reprezentującymi jak i broniącymi społecznych interesów.

    • czizus Re: Panstwo europejskie 22.05.17, 13:14
     monalisa2016 napisał(a):


     > Nie było i nie będzie wojny, co za idealizm który zaprzecza faktom!
     > Co było na Bakanach i co sie znowu tam szykuje?
     > Co jest na Ukrainie z woli i podżegania Unii i Stanów?
     > Oj nieracjonalne puste głowy!


     Masz w sobie coś z rycerza. Zakutą główkę.
     • monalisa2016 Re: Panstwo europejskie 22.05.17, 23:04
      czizus zamiast całodziennego siedzenia na forum poczytałbyś dobre analizy dla euro i strefy euro, pomyślał i być może przyszedłszy do takiego samego mianownika ze wspólna waluta może być zastosowana tylko w krajach o podobnym standardzie przemysłu, handlu, struktur socjalnych, podatkowych jak i bankowości.

      Masz najlepszy przykład z polityki przed secesyjnej Stanów kiedy długi jak i zyski poszczególnych regionów/stanów zcentralizowano tak ze bogate stany musiały pracować na biedne, a biedne urządzały sobie hulajdusza na koszt bogatszych, do czego ta polityka doprowadziła?
      Polecam, marsz do historycznych książek piszących o zjednoczeniu Stanów. :-)

      Co jest w Unii?
      Ano to samo, do tego samego sie dąży.
      Na razie jest jeszcze Wielka Brytania w Unii, co będzie i co grozi unii kiedy opuści ona unię?
      Tja?
      Ano Sperrminorität po polsku prawo veta. :-)
      Tja?

      Ano będzie jak nie zreformuje sie unia do tego czasu będzie to co było w Stanach, czyli biedniejsze państwa będą żyli na koszt bogatszych.

      Chce tu widzieć spokój i pokój w unii.
      Pokojowa nagroda Nobla przyznana samym sobie (Thorbjörn Jagland, EU :-)), pójdzie sie kąpać. :-)

      Niemcy, Austria, Holandia, resztę trzeba zapomnieć nie będą w stanie utrzymać bardaku jak spowodował Maastricht a co mówić utrzymać 27 państw.
      Czym sie to skończy, w najlepsze i pokojowe rozwiązanie, rozpad Unii ale na przykładzie obejścia sie Brukseli z Wielką Brytanią nie wróży to nic dobrego.
      Co do pefci, szkoda mi na niego czasu, człowiek mieszkający w Francji i jeszcze z takim światopoglądem i takim zrozumieniem sedna sprawy?
      Przestraszające!!!      • car_fox Re: Panstwo europejskie 23.05.17, 00:07
       "Masz najlepszy przykład z polityki przed secesyjnej Stanów kiedy długi jak i zyski poszczególnych regionów/stanów zcentralizowano tak ze bogate stany musiały pracować na biedne, a biedne urządzały sobie hulajdusza na koszt bogatszych, do czego ta polityka doprowadziła? "

       No wlasnie do czego?
       Bo z tego co widac te biedne i hulaszcze Stany sa coraz biedniejsze a te bogate mimo ze ciagle utrzymuja te biedne to sa coraz bogatsze i wiekszosc ludzi wolalaby mieszkac w tych bogatych gdyby ich tylko bylo stac..
       A czy w Uni juz tak nie jest?
       • monalisa2016 Re: Panstwo europejskie 23.05.17, 00:34
        car_fox skoncentruj sie na polityce przed-secesyjnej Stanów i do czego doprowadziła polityka zcentralizowania długów jak i zysków a nie wybiegaj na przód.
        Ano do wojny secesyjnej po której wprowadzono ze każdy stan odpowiada prawnie jak i gospodarczo sam za siebie, teraz kumasz o co biega?

        Zamiast zapytania sie co oznacza Sperrminorität po polsku prawo veta w unii, wyrywasz sie z niezbyt dobrymi porównaniami dotyczących Stanów które zrobiły jeden błąd w Bretton-Woods który pogrąża Stany do dziś. Ale nie o to mi chodziło!!!
        Czym grozi Sperrminorität po polsku prawo veta po odejściu Wielkiej Brytanii z Unii?
        Czym była konferencja południowych krajów unii w Atenach w wrześniu 2016?
        Co robiła kanclerz Merkel przed każdym szczytem Unii z względu na Sperrminorität po polsku prawo veta południowych krajów Unii?
        Co grozi Unii jeśli nie przeprowadzi sie reformy Sperrminorität po polsku prawo veta?
        Jaka ciężkość miała Wielka Brytania w klauzurze Sperrminorität po polsku prawo veta?
        Jaka ciężkość będą miały kraje południa unii gdy nie przeprowadzi sie reformy Sperrminorität po polsku prawo veta po odejściu Wielkiej Brytanii?
        Czym to grozi unii?

        Własnie, własnie nie zada żaden tych pytań ale dyskutują znaFFFcy o unii a to sa najważniejsze wręcz palące sprawy dotyczące istnienia jak i pokojowej współpracy unii.

        Kiedy nauczycie sie wreszcie czegoś z bożej łaski obywatele Unii??? :-)
        • monalisa2016 Re: Panstwo europejskie 23.05.17, 00:55
         Celowo napisałam słowo Sperrminorität po niemiecku by sie niektórzy doszkolili w wiedzy o unii. :-), :-)

         Juz nie pamiętam kto, ale mi sie wydaje ze powiedział były szef Bundesbanku (Bank Narodowy) w Niemczech *Axel Weber ze na studiach dotyczących ekonomii zapomniano w Europie, wręcz zniesiono naukę historii, teraz mamy to co mamy w Unii.

         *Axel Weber rzucił ręcznik (powód: Unia, Merkel????, nie podał powodu), odszedł z Bundesbanku na własną prośbę, teraz jest szefem najwalniejszego banku w Szwajcarii.
        • car_fox Re: Panstwo europejskie 23.05.17, 00:55
         Cos Ty tu naciagasz.. Zakladasz ze to co sie stalo i przez jakie etapy przeszly Stany to regula ktora mozna rozciagnac na caly swiat i na zawsze wiec nie ma rady bedzie EU wojna ?
         A wojna secesyjna miala wiecej przyczyn niz polityka dlugow... i EU wcale nie probuje kopiowac swojego modelu na USA
         No jak nie bedzie wojny "secesyjnej" to co bedzie?
         Wiele rzeczy ktore kiedys doprowadzaly do wojny teraz sie zalatwia albo sie zalatwiaja inaczej.
  • lont12 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 21:39
   UE była założona pod pretekstem uniemożliwienia wojen w Europie. Tak to mędrcy tłumaczyli głupim Jasiom. Zważywszy że wojny w Europie wywoływały z reguły Niemcy, to przywództwo Niemiec w UE jest absolutnie uzasadnione, bo przecież nie będą się bić sami z sobą. Szkoda że mędrcy nie przewidzieli wojen nowego typu, czyli partyzantki miejskiej w wykonaniu zmilitaryzowanych oddziałów muzułmańskich.
    • monalisa2016 Re: Panstwo europejskie 21.05.17, 22:22
     polski_francuz napisał:

     > "...w Europie wywoływały z reguły Niemcy..."
     >
     > Tak jest, szczegolnie ta ostatnia agresja Ukrainy a
     >
     Zapomniałeś Majdan?
     Kto przyjeżdżał na Majdan bruździć i podżegać, Rosjanie?
     Zapomniałeś "Fuck the EU" najważniejszą doradczyni Obamy do spraw Wschodniej Europy?
     Zapomniałeś Odesse czy Majdanie i przyrzeczenia unijne wyjaśnienia okrutnej zbrodni?
     Wyjaśnili ja?
     Dlaczego nie wyjaśnili tych zbrodni dotychczas i winnych nie zaprowadzili do Haagi?
     Wschodnia Ukraina miała by tak samo skończyć jak wielu na Majdanie czy w Odessie?
     Wschodnia Ukraina i Krym odgraniczyli sie od przestępców i nie chcieli tak skończyć jak wyżej wymienieni w Odessie czy na Majdanie, czy jak morderstwa czystki na terenie całej Ukrainy.

   • bywszy2 Re: Panstwo europejskie 22.05.17, 00:15
    lont12 napisał:

    > UE była założona pod pretekstem uniemożliwienia wojen w Europie. Tak to mędrcy
    > tłumaczyli głupim Jasiom
    . <<<<<<<<<<<<<<<
    <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    Początkiem powojennej integracji europejskiej było powstanie w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. W 1958 roku została utworzona Europejska Wspólnota Gospodarcza i to jej bezpośrednią następczynią jest Unia Europejska.
    A pozniej do niej zaczeli sie pchac inni.
   • de_oakville Nie chcemy wiec "lokomotywy". Odczepiamy sie. 22.05.17, 11:47
    lont12 napisał:

    > UE była założona pod pretekstem uniemożliwienia wojen w Europie. Tak to mędrcy
    > tłumaczyli głupim Jasiom. Zważywszy że wojny w Europie wywoływały z reguły Niem
    > cy, to przywództwo Niemiec w UE jest absolutnie uzasadnione, bo przecież nie bę
    > dą się bić sami z sobą.

    Przed 45-ciu laty takie kraje jak Portugalia czy Hiszpania uchodzily w zachodniej Europie za bardzo biedne i zacofane w stosunku do Francji, Niemiec czy Anglii. Byly one zacofane nie tylko gospodarczo ale i ustrojowo (co idzie w parze), np. w Portugalii rezim Salazara tkwil
    ciagle kolonialnej przeszlosci i trudno mu bylo dopasowac sie do wspolczesnosci XX-tego wieku.
    Po przyjeciu tych krajow do EWG, dokonaly one olbrzymiego skoku gospodarczego i dzis prawie nie ustepuja przodujacym. "Motorem napedowym" calego europejskiego postepu i "lokomotywa" ciagnaca "stary kontynent" do nowoczesnosci byly po wojnie zawsze Niemcy (Szwecja rowniez, ale jako kraj o 10-cio krotnie mniejszej ludnosci, byla nowoczesna bardziej dla samej siebie niz dla innych).

    W 21-szym wieku podobna szanse otrzymala Polska i inne byle kraje bylego bloku wschodniego. I podobnie jak dawniej Hiszpania czy Portugalia, dokonal sie w nich ogromny postep i to w stosunkowo krotkim czasie. Dzis panuje w Polsce taki dobrobyt w porownaniu
    z PRL-em, ze wielu ludziom "poprzewracalo sie w glowach" i nie wiedza "na jakim swiecie zyja". Na pytanie "Co jest wazniejsze Slonce czy Ksiezyc?" sklonni sa odpowiadac "Ksiezyc, bo w dzien i tak jest widno". Przenoszac ten dowcip na szyny ("kawal na szynach") powiadaja oni "Niech sie lokomotywa od nas odczepi, bo wagon, w ktorym siedzimy i tak jedzie do przodu. Ano jedzie i dalej bedzie jechal nawet po odczepieniu lokomotywy. Z tym, ze bedzie jechal coraz wolniej. Jak sie poszczesci i bedzie z gorki
    to pojedzie dluzej, jak sie mniej poszczesci to pod gorke i krocej. Moze nawet po pewnym czasie pojedzie do tylu. Bo Niemcy to "narod genialny", ktory wymyslil w przeszlosci wszystkie napedy - silniki elektryczne, spalinowe, dieslowskie (Anglicy wymyslili silnik parowy). Tak wiec "lokomotywa" to prawie wylacznie ich dzielo. Niemcy mialy noblistow liczonych w dziesiatki, Polska tyle mniej wiecej co Wegry, ktorych mozna policzyc na palcach jednej reki, moze dwoch i to glownie w dziedzinie literatury i mniej niz Wegry w dziedzinie techniki.

    Ale moge sie mylic, nie naleze przeciez do najmlodszego pokolenia Polakow, urodzonego juz w UE. Pieknego, pewnego siebie, optymistycznego. Jako "stary ramol" pamietam jeszcze czasy, kiedy czlowiekowi po przyjezdzie z Polski do RFN-u wydawalo sie, ze znalazl sie w raju. Rodziny
    odwiedzajace nas w Niemczech wiozly wtedy z powrotem do Polski kartony soku bananowego czy pomaranczowego jako "rarytasy" bedace przedmiotem podziwu i niemal adoracji. Wielu twierdzi, ze nie ma szans na to aby samodzielna Polska nie dala sobie doskonale rady,
    kiedy tak doskonale daja sobie rade kraje azjatyckie, od ktorych Polacy w PRL-u czuli sie o wiele bogatsi i zdoniejsi. Pamietam nawet dowcipy, ze jednym z wielkich krajow Azji maja wprawdzie bombe atomowa, ale nosza ja na bambusowym kiju. minister pracy nazywa sie tam [b[Ciąg-Ciulu-Ciąg[/b] a minister budownictwa Pęk-Tynk. I jesli teraz oni przegonili pod wieloma wzgledami nawet USA, to co dopiero my Polacy. Wielu wierzy, ze za 20 lat to Polska, a nie Niemcy bedzie najbogatszym krajem i "lokomotywa" Europy. Innymi slowy, zastapi Niemcy, co do ktorych nie musimy sie czuc ani na jote mniej postepowi, zdolni i atrakcyjni. Chcialbym w to wierzyc, ale zycie nie nauczylo mnie dostatecznie optymizmu. Przeciwnie - w PRL-u nabawilem sie chronicznego pesymizmu, ktorego pewnie nie pozbede sie do konca swych dni. Na szczescie mlode wspolczesne pokolenie Polakow jest inne. Nie nauczone, ze Polska jest mala i ze musi sie trzymac ZSRR jak dziecko spodnicy matki, aby inni (w wiekszosci zli) nie zrobili mu krzywdy.
    • walgierz Re: Nie chcemy wiec "lokomotywy". Odczepiamy sie. 22.05.17, 12:13
     de_oakville napisał:

     > Ale moge sie mylic, nie naleze przeciez do najmlodszego pokolenia Polakow, urod
     > zonego juz w UE. Pieknego, pewnego siebie, optymistycznego. Jako "stary ramol"
     > pamietam jeszcze czasy, kiedy czlowiekowi po przyjezdzie z Polski do RFN-u wyda
     > walo sie, ze znalazl sie w raju.

     Wy macie duże problemy z arytmetyką Polska wymiera, w tym euroraju, 1.3 dzietności to wymarcie wielomilionowej populacji w 200-300lat. Zatruta mikroplastikem i metyloretęcią żywność, to dalsze problemy z dużo dzieci kalekich i dewiantów, to jest genocid.
     • suender Re: Nie chcemy wiec "lokomotywy". Odczepiamy sie. 22.05.17, 12:58
      walgierz 22.05.17, 12:13

      > Polska wymiera, w tym euroraju, 1.3 dzietności to wymarcie wielomilionowej populacji w 200-300lat.

      Aktualna liczność w RP to ok. 36 ml. czyli jak mrówków. Te mrówki oblazły zaanektowując lasy, pola, góry, zaśmiecili mikroplastikem i metyloretęcią żywność, i stąd też dużo dzieci kalekich i dewiantów.
      Nie lepiej jest także w innych nawet przodujących krajach UE.

      Wniosek: Pogłowie białych w Europie powinno być zmniejszone min. o 50%, wtedy tu przyroda odetchnie i trochę zresetuje się. Nasi potomkowie będą mogli prowadzić bardziej życie na łonie natury, a nie w sztucznych obłędnie drogich w budowie kurortach. Przy okazji nawet Afryka zyska, bo na miejsce białych w Europie napłynie kilkanaście mil. kolorowych i tu nauczą się nowych technologii i odejścia od wojen plemiennych.
      Natomiast w odciążonej nieco Afryce zaroi się od dzikiej egzotycznej przyrody, dla delektowania się nią odrestaurowanego społeczeństwa z Europy.
      Czyli same zyski, oczywiście pewne boleści będą, bo muszą być!

      Pozdr.
      • engine8 Re: Nie chcemy wiec "lokomotywy". Odczepi 22.05.17, 18:13
       Tzn jesli poglowie bialych spadnie o 50% to jakiego koloru poglowie ma go zastapic?
       Bo jesli wogole poglwie ma spadnac to aby to nie wyrzycilo krajow z balansu zajmie kilka pokolen chocby dlatego ze system emerytalny jest taki ze bie zaze pokolenie utrzymyje emerytow a ilosc emerytow rosnie bo ludzie zyja coraz dluzej.
       I dopuki tego systemu sie nie zmieni potrzeba duzo rak do pracy aby ten system nie zbankrutowal.
       M in dlatego chyba Niemcy biora imigrantow.. Jedynie czego nie przewidzilei to to ze ci imigranci tam nie jada aby pracowac ale zerowac.
       • suender Re: Nie chcemy wiec "lokomotywy". Odczepi 22.05.17, 21:26
        engine8 22.05.17, 18:13

        > chocby dlatego ze system emerytalny jest taki ze bie zaze pokolenie utrzymyje emerytow a ilosc emerytow rosnie
        > bo ludzie zyja coraz dluzej.

        Jesteś człowiekiem małej wiary w postęp techniczny. Zakładając przykładowo, że w I połowie 19 w. na jednego emeryta pracowało 12 aktywnych zawodowo, to w II połowie już tylko 11. W I połowie 20 w. pracowało na emeryta 8, a w II, 5. W I połowie 21 w. na emeryta pracuje już tylko 2, a w II będzie tylko 0,2. Tak się dzieje już od lat a tempo tych zmian nie jest liniowe, może nawet wykładnicze.
        W 22 w. masa wytwarzanych dóbr pro capita będzie tak duża, że trzeba będzie obniżyć wiek emerytalny do chyba nawet 45 lat, by miał kto te dobroci konsumować. Ten rosnący proces rozwojowy może jednak zakłócić jakaś ogólno-kontynentalna wojna, albo katastrofa kosmiczna.
        Nie ma się więc czym martwić.

        Pozdr.
        • polski_francuz Postep postepowi nierowny 22.05.17, 22:08
         "W 22 w. masa wytwarzanych dóbr pro capita będzie tak duża, że trzeba będzie obniżyć wiek emerytalny do chyba nawet 45 lat, by miał kto te dobroci konsumować."

         Problem jest gdzie indziej i znany jest juz od lat 60-tych ubieglego stulecia (Raport Rzymski). Na konsumpcje nie starczy naturalnych surowcow a jej rezultaty, takie jak smieci i opakowania, zatruwaja juz oceany.

         Nie mowiac juz o efektach spalania, z ktorych najniebezpieczniejszy jest dwutlenek wegla.

         I tak postep techniczny dobiega czy juz nawet dobiegl do swoich granic. Po nim moze juz tylko nastapic postep ekologiczny.

         PF
         • lont12 Re: Postep postepowi nierowny 22.05.17, 23:06
          Nie mowiac juz o efektach spalania, z ktorych najniebezpieczniejszy jest dwutlenek wegla.

          ...a ja sobie szkodliwość dwutlenku węgla lekceważę i codziennie wypijam parę butelek napojów gazowanych... nic na to nie poradzę że woda z dwutlenkiem węgla lepiej mi smakuje niż woda z kranu...co prawda czasem się człowiekowi beknie i wypuści trochę CO2 do atmosfery, albo co gorsza wyemituje trochę metanu wraz z bąkiem, ale i tak jest dobrze, bo podatku węglowego od brzydkich fizjologicznych funkcji organizmu jak na razie nie ustanowiono
         • kylax4 Raport Rzymski nie ma racji. 23.05.17, 01:07
          Surowców jest cała masa już w obiegu. Znaczną część materiałów można odzyskać, dzięki recyklingowi, wody jest nieskończona ilość w oceanach (odsalanie), a prąd można uzyskać ze słońca, wiatru, wody, lub fuzji nuklearnej.

          Malthus nie miał racji, ani w XIX wieku, tak jak Klub Rzymski nie miał racji w XX wieku, i tak jak piewcy "końca świata" nie mają racji w XXI wieku.


          Aczkolwiek trzeba im oddać sprawiedliwość, że zwrócili uwagę na bardzo ważne kwestie, jak ochrona środowiska, ograniczenie przyrostu, skończoną ilość surowców itd.

          Ludzkość jest innowacyjna, i przystosuje się do nowych warunków.
         • suender Re: Postep postepowi nierowny 23.05.17, 07:16
          polski_francuz 22.05.17, 22:08

          > i znany jest juz od lat 60-tych ubieglego stulecia (Raport Rzymski).
          > I tak postep techniczny dobiega czy juz nawet dobiegl do swoich granic.

          - Raport Rzymski prawie nie uwzględnia postępu w technologiach odzysku surowców wtórnych, a na niego kładzie się teraz największy akcent. Z tego wytryska już źródło surowców co rekompensuje ich ubywanie z dotychczasowych źródeł naturalnych. Fakt najtrudniejszym obecnie rosnacym problemem jest pozyskiwanie energii, ale i na to znajdzie się rozwiązanie.

          - Stwórca dał człowiekowi ogromną pomysłowość, którą on wykorzystywać powinien więcej w kierunku DOBRA niż ZŁA, a wtedy zbiór jego dobrych konceptów (w tym ekologicznych) nie wyczerpie się!

          Pozdr.
          • polski_francuz Re: Postep postepowi nierowny 23.05.17, 07:41
           Postep w odzysku pewnie jest ale sadze, ze dynamika jest wolniejsza niz dynamika wzrostu produktow. Czesto produkty sie odzyskuje w krajach jak Indie, by pozatruwac biedniejszych. Podobnie wiele "trujacych" fabryk po prostu sie delokalizuje do biedniejszych krajow.

           Inna uwaga jest taka, ze surowce sa corza glebiej i sa coraz trudniejsze do wydobycia. Ropa z glebokosci 10 km tu przykladem. I o wiele latwiej o pomylke a za nia o katastrofe naturalna (jak ta w Luizjanie o ile pamietam).

           Poza tym nowy raport powinien uwzgledni wykorzystywanie informatyki do skracania zycia niektorych produktow jak pralki czy maszyny do mycia naczyn. Ktore padaja po pewnym, zaprogramowanym, czasie. Jak widac postep techniczny i ekologia nie zawsze dzialaja w tym samym kierunku.

           PF
           • walgierz Postęp jest skokowy mamy jego bariery i regresy 23.05.17, 19:13
            Tak samo jest z postępem cywilizacyjnym, można poczytać Lucio Ruso "Zapomniana Rewolucja"(naukowa) państwa helenistyczne były cywilizacyjnie i naukowo na poziomie XVIII wiecznej Europy, Rzym był już regresem naukowym, a okres chrześcijaństwa okresem ciemnym i ciemnoty.

            By doszło do załamania cywilizacyjnego wystarczy taka kaskada, mamy katastrofę klimatyczną, wybuch trzech dużych wulkanów w ciągu paru lat może obniżyć temperatury o 2-3 stopnie C, i to na kilkadziesiąt lat, to wywoła klęski głodu, migracje i wojny, dodajmy do tego epidemie, czy pandemie.

            Takie coś się stało w VI wieku i to był definitywny koniec starożytności, u nas wtedy temperatura była taka jak w Laponii, nie da się uprawiać zbóż, możliwa jest jeszcze hodowla.
        • engine8 Re: Nie chcemy wiec "lokomotywy". Odczepi 22.05.17, 23:03
         No i tego co bedzie w 22 w niestety nie bedziemy w stanie ani ocenic ani obalic Twojej teorii..

         Ci jakos nie pokazuja aby do 2100 te proporcje spadly ponizej 1.... A jak na razie to przyrost naturalny w wielu krajach Europy nie utrzyma nawet tego
         blogs.scientificamerican.com/observations/ratio-of-workers-to-retirees-will-plummet-worldwide1/
      • walgierz Re: Nie chcemy wiec "lokomotywy". Odczepi 22.05.17, 20:44
       Ja mam inne wnioski zakazać plastikowych opakowań pod drakońskimi karami, opakowania tylko szklane lub w papier, żywność dotowana i uprzywilejowana prosto od chłopa bez żadnych konserwantów, mniej kosztownej opieki zdrowotnej, co ma umrzeć niech umiera, zamienić szpitale w domy opieki dla starców (umieralnie). Reszta szpitali to zwykłe porodówki.

       Oczywiście z średniego pokolenia jak ktoś chce się leczyć to tylko za prywatne pieniądze i dobrowolne ubezpieczenia.

       Choć może ten pomysł zastępowaniem białasów, murzynami można by zmodyfikować, od razu wprowadzić prawa murzyńskie, które i tak oni w końcu wprowadzą, mniej cywilizacji, i będziemy się mnożyć jak murzyni.
    • de_oakville "Allen Menschen recht getan..." 22.05.17, 14:52
     Jak mowi polskie przyslowie:

     "Jeszcze sie taki nie urodzil co by kazdemu dogodzil".

     W niemieckim wydaniu:

     "Allen Menschen recht getan, ist eine Kunst, die niemand kann.“

     Wielu wierzy, ze Prawo i Sprawiedliwosc bedzie pierwszym, ktory tego dokona.
  • polski_francuz Re: Co wnosi do dyskusji post debilka czizus? 22.05.17, 22:13
   Czizus wnosi analize, sympatie do Niemiec i Francji i wiare w przyszlosc Europy, ktora z nim dziele. Rozumiem, ze ci sie ten optymizm nie podoba. I chyba tez wiem dlaczego.

   To forum stalo sie interesujace i o wiele spokojniejsze jak sie webbryda wyniosla na aquanet. I masz pewnie racje, ze sie cenzor troche tu nudzi.

   I czeka pewnie na festiwal opolski by se pospiewac. Liczmy na to, ze sie doczeka.

   PF
  • car_fox Re: Panstwo europejskie 23.05.17, 04:59
   No jedyne co musisz pamietac to robic tak jak zalecaja na samolotach - zanim zalozysz maske z tlenem innym - zaloz najpierw sobie.. Podobnie z napelnianiem glowy - najpierw swoja nalezy napelnic bo z pustego to ani Salomon nie naleje jak to mowi stare porzekadlo.
  • felusiak1 Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 23.05.17, 06:03
   przynajmniej w najbliższych 20 latach.
   Im wiecej dyktatu z Brukseli tym wiekszy opór.

   Ale załóżmy, ze takie państwo powstanie, państwo federalne z prezydentem jako organem wykonawczym. I tu powstaje pytanie jak wybierać prezydenta. Czy decydować będzie ilość głosów czy też przyjety zostanie system podobny do amerykańskiego tak aby ludne państwa takie jak Niemcy, Francja, Włochy, Polska i Hiszpania nie mogły forsować swojego kandydata kosztem takich państw jak Czechy, Litwa, Łotwa, Belgia czy Holandia.
   Jaki będzie parlament? Dwuizbowy czy jednoizbowy. Jeśli dwuizbowy to czy izba wyższa będzie podobna do amerykańskiego senatu gdzie każdy stan ma dwóch senatorów bez wzgledu na ilość mieszkańców.
   Innymi słowy nie da się przeprowadzić zjednoczenia czy federalizacji bez uprzedniego określenia systemu władzy. Bez określenia co jest w gestii rzadu federalnego a co pozostaje w gestii poszczególnych państw. W konkluzji - nie da się przeprowadzić zjednoczenia bez drastycznego ograniczenia władzy rządu federalnego.
   Z tego co czytam wygląda na to, ze nikt się tymi rzeczami nie przejmuje natomiast wielu propagatorow popycha mgliste idee utopii.
   • czizus Masz rację felusiak, 23.05.17, 09:09
    na razie to tylko idea. Na zdefiniowanie szczegółów sprawowania władza za wcześnie. To będzie długi i trudny proces i niech na początek zadziała wspólna waluta we wszystkich państwach UE. Jeżeli ludzie będą zadowoleni i nie powtórzy się wariant grecki nastąpią kolejne kroki.
    Obecnie zwykli ludzie we Francji, w Holandii, czy Niemczech są generalnie zadowoleni z euro i nie wyobrażają sobie powrotu do walut narodowych o czym przekonała się prawicowa populistka M. Le Pen.
   • pijatyka Absurdalne stawianie sprawy 23.05.17, 09:57

    Żadna z wymienionych trudności nie wydaje się sama w sobie nie do przezwyciężenia; z drugiej strony - używając dokładnie tych samych argumentów można udowodniać, że USA też są niemożliwe ;->

    Zresztą zalążki instytucji europejskiego superpaństwa już dziś istnieją; parlament, rząd (Komisja Europejska), prezydent (przewodniczący Rady Europejskiej), bank centralny, waluta etc.
    Nie trzeba żadnej rewolucji - kompetencje i tak powoli przepływają od stolic państw członkowskich do Brukseli. Pozostaja do uzgodnienia detale (ew. zmiana sposobu wyboru władz, harmonizacja polityki pięnieżnej, obronnej itp. )


    Ktoś mógłby powiedzieć, że niepodległe stany amerykańskie łatwiej było zjednoczyć niż państwa narodowe, bo wszyscy (poza Indianami) czuli się w podobnym stopniu imigrantami; niemniej należy pamiętać, że nawet tam zajęło to ponad 100 lat i kosztowało krwawą wojnę domową.
    Mam nadzieję, że my w Europie wszystkie wzajemne wojny mamy już za sobą...
    • mara571 ano wlasnie Komisja Europejska 24.05.17, 20:21
     niby rzad, bez mandatu spolecznego. Ludzie skierowani przez rzady krajow czlonkowskich Unii bez poparcia krajowych parlamentow. Malo tego: sa kryteria ktore pozwalaja odrzucic kandydata (Malta, poprzednia kadencja, kandydat zbyt katolicki, mial odpowiadac za zdrowie).
     W rezulatacie KE jest zbiorem przypadkowych osob pod kierunkiem alkoholika. Komisarze nia maja wlasnych programow. Od lat istnieje w Brukseli agenda dyrektyw, ktora musza realizowac. Agenda, ktora powstala najczesciej z inspiracji lobbyistow.
     To truizm, ale przypomne, ze dzieki wiekszosci dyrektyw maleje konkurencyjnosc europejskiej gospodarki.
   • suender Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 23.05.17, 10:15
    felusiak1 23.05.17, 06:03

    > Im wiecej dyktatu z Brukseli tym wiekszy opór.

    Dla jednych z Brukseli płynie dyktat, dla innych zwykłe potrzebne regulacje, niezbędne dla lepszego kształtowania EU.
    Najgorsze w tym jest to, że malkontenci ograniczają się tylko do krytykanctwa kierownictwa EU, ale sami nie za bardzo zgłaszają swe konstruktywne propozycje (mimo, że mają swych przedstawicieli w kręgu jej wierchuszki), ba nawet nie starają się przekonać podobnie myślących do swych pomysłów.
    Patrz taka GB będąc w EU praktycznie nie zgłaszała propozycji naprawczych (a miała znaczący w niej głos) tylko ni stąd, ni zowąd nagle krzyknęła Brexit. Czy to z jej strony było poważne zachowanie?

    > I tu powstaje pytanie jak wybierać prezydenta. Czy decydować będzie ilość głosów czy też przyjety
    > zostanie system podobny do amerykańskiego tak aby ludne państwa takie jak .....

    Tu Ci przyznaję rację, tym nie mniej takie oto me przemyślenia:

    a) być może już w zaciszu gabinetów te problemy są rozważane i powstaje zarys przyszłej konstytucji EU .

    b) ujawnienie owych zarysów przyszłej konstytucji jest jednak ryzykowne, gdyż rozgorzała by po tym ognista dyskusja bez końca i bez konkretnych ustaleń, bo każdy by ciągnął w swoją stronę nie bacząc na to iż kompromis w relatywnie krótkim czasie musiał by być osiągnięty.

    c) Lepiej jest chyba dać taką konstytucję do dyskusji tylko tym, którzy z góry potwierdzą że niezależnie od wszystkiego wstąpią do takiego państwa zwanego EU i z tego zamiaru się nie wycofają.
    Co by było, wyobraź sobie gdyby nawet wszyscy obecni członkowie EU zgodzili się w ciągu np. 1 roku taką konstytucję zaakceptować (jakimś cudem), a potem do państwa EU by nie weszli krzycząc na końcu, że ich poprzedni rząd (rządy w państwach się zmieniają) zgodził się na to co obecny rząd uważa za niekorzystne (vide Polska). Wtedy tylko siąść i płakać!

    Pozdr.
     • walgierz nawiedzeni Europejczycy i imperialni Rosjanie 23.05.17, 19:23
      to ten sam typ człowieka, tak samo Rosja (federacja) i Europa (unia), jest to identyczna idea, Rosjaninem jest Buriat, Tatar i Czeczen, Europejczykiem Węgier Bask czy Holender.

      Siłą Europy którego pojęcia nie lubię bo jest ahistoryczne, byłą różnorodność, konkurencja miedzy jej państwami, to dla tego Chiny przegrały, bo tam rządziła jakaś super popieprzona kontrolująca, wszystko biurokracja.

      W Europie nawet jak gdzieś rządzili idioci, to w innym kraju ludzie bardziej do rzeczy, dlatego tu doszło do przełomu i rewolucji przemysłowej, bodźcem postępu były też wojny europejskie, wyższa forma konkurencji.
     • suender Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 23.05.17, 20:06

      monalisa2016 23.05.17, 18:51

      - @suender jak sie czujesz w obliczu Manchester oraz wszystkim nie tylko zamachom ale morderstwom,
      - gwałtom, brutalnym napadom i rozbojom przeprowadzanym w Europie i na Europejczykach?

      Mnie zaś najbardziej ciekawi, kto rzeczywiście przy takich zamachach w szatenhintergruncie stoi.

      W tej materii bardzo skłoniła mnie do namysłu analiza pewnego internauty.
      On powołuje się na dawne odkrycie detektywów; "Ten jest winny przestępstwa, kto na nim odniósł korzyść."

      Jego analiza wygląda tak:

      Stratę ponieśli kolorowi uchodźcy, bo po zamachu spotęgują się jeszcze bardziej protest ludzi niechętnych uchodźcom.
      Stratę poniosło tzw. Państwo Islamskie gdyż mając już złą prasę w Europie otrzyma jeszcze gorszą.

      Zysk osiągnęły zorganizowane grupy (ala dawny Ku-Klux-Klan) biologicznie nienawidzące kolorowych.
      Oni to dyskretnie (przez kolorowych podstawionych pośredników) wynajmują tamtych kamikadze wciskając im ciemnotę, że oni niby są wojownikami Allacha w wale przeciw chrześcijańskiej ludności Europy.
      Broń dla zamachowców, wytyczanie celów, i inne koszta biorą na siebie biali z w/w organizacji. Na dodatek robią drastyczne nagrania z zamachów, by jeszcze bardziej przerazić spokojnych obywateli EU i pozyskać ich do swych szeregów anty , by naciskali na swe rządy .......

      Pozdr.

      P.S.
      Sam myślę jeszcze nad tym, - może ty masz jakiś koncept ..., bo:
      "Wir muessen wissen, - und wir werden wissen! [David Hilbert]"
      • polski_francuz Logika i fanatyzm 23.05.17, 20:35
       "Ten jest winny przestępstwa, kto na nim odniósł korzyść."

       Jako czytelnik kryminalow zabiore glos. To co piszesz jest sluszne. Niekiedy. Albowiem wiele zbrodni jest popelnionych z glupoty, z zemsty, i bez liczenia sie z jakimkolwiek zyskiem. I, moim zdaniem, na sentymencie zemsty gra panstwo islamskie. Nikt nie atakach terrorystycznych nie zyskuje, bo zemsta jest sentymentem negatywnym a nie pozytywnym.

       Natomiast logike mozna i nalezy zastosowc w stosunku do tych muzulman, ktorym sie udalo, ktorzy jakos tu zyja i zycie sobie chwala. To oni, rzeczywiscie, najwiecej traca. I to powinien by ich job by zwalczac terroryzm.

       W ich wlasnym interesie.

       PF
      • walgierz Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 23.05.17, 20:45
       > W tej materii bardzo skłoniła mnie do namysłu analiza pewnego internauty.
       > On powołuje się na dawne odkrycie detektywów; "Ten jest winny przestępstwa, kto
       > na nim odniósł korzyść."

       To idiotyzm, że ktoś odnosi z czegoś korzyść, nie przesądza o winie, ale trzeba się nad tym zastanowić, zanim coś się rozsądzi, stare rzymskie i niczego nie przesądzające.

       "cui bono (fuerit)? łac., [wym. kui...] komu to miało przynieść korzyść? komu to wyjść miało na pożytek?; por. cui prodest...

       Etym. - sędzia rzymski Lucius Cassius Longinus (ok. 125 p.n.e.) zalecał uwzględnianie tego pytania przy rozpatrywaniu spraw; por. Cyceron (Pro Milone, 12; Filippiki, 2, 14, 35)."


       > Jego analiza wygląda tak:
       >
       > Stratę ponieśli kolorowi uchodźcy, bo po zamachu spotęgują się je
       > szcze bardziej protest ludzi niechętnych uchodźcom.
       > Stratę poniosło tzw. Państwo Islamskie gdyż mając już złą prasę w
       > Europie otrzyma jeszcze gorszą.
       >
       > Zysk osiągnęły zorganizowane grupy (ala dawny Ku-Klux-Klan) biologicz
       > nie nienawidzące kolorowych.

       > Oni to dyskretnie (przez kolorowych podstawionych pośredników) wynajmują tamtyc
       > h kamikadze wciskając im ciemnotę, że oni niby są wojownikami Allacha w wale pr
       > zeciw chrześcijańskiej ludności Europy.

       To musiało być skrzyżowanie jehowca z lewakiem obaj wierzą w utopijny raj, w którym lew będzie spał obok baranka, nie czyniąc mu krzywdy. Ignorowanie natury i praw natury, a hasła islamistów są bardzo prymitywne, naturalne i dla tego ich nakręcają, odbiorą niewiernym kobiety i ziemie (walka o terytorium i prokreację). Podburza ich Ares z Eryniami ;]

       ps. Człowiek to trzeci szympans, ten wojujący.
      • monalisa2016 Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 23.05.17, 22:57
       @suender kto stoi w tle sprowadzania "lekarzy, informatyków, inżynierów, itd" jak twierdziła Merkel wraz Til'em Schweiger'em i paru jeszcze innych z innych państw?
       Obydwie wypowiedzi wymienionych z nazwiska osób można znaleźć na wideo, sa upamiętnione.
       Likwiduje sie na YouTube wypowiedzi zastępcy szefa EU a konkretnie Frans'a Timmermans'a który twierdził ze narodowe państwa będą wygumowane (zlikwidowane) w Europie, a mimo tego ludzie je ponawiają, na Google można je jeszcze spotkać, tu masz więcej:

       www.google.de/?gfe_rd=cr&ei=GiogVb6XLMSHOuLOgMAH#q=Vizepr%C3%A4sident+der+EU-Kommission:+monokulturelle+Staaten+ausradieren!

       - kto zwozi ich statkami?
       - kto daje im rady by wyrzucali paszporty i podawali sie za Syryjczyków?
       - kto daje im rady by przybierać nawet do 20 nazwisk by kasować kasę?
       - kto wyposaża ich w Smartphone
       - kto robi reklamę na Bliskim Wschodzie jak i w Afryce ze w Europie czekają na nich z pieniędzmi, z autami, z domami i do wzięcia blondynkami?
       - czego dotyczą tajne spotkania J-C. Junckera albo włoskiego premiera z Sorosem?
       - itd można jeszcze duzo wymieniać z samych wypowiedzi migrantów.

       O co własnie tu chodzi ze wbrew woli narodów sprowadza sie bez sprawdzenia identyfikacji, pochodzenia jak i wieku masowo ludzi do Europy?

       Widzę ze posługujesz sie niezbyt przejrzystym językiem niemieckim :-) robisz wrażenie jakbyś pisał z Niemiec i jeszcze taki światopogląd?
       Posługujesz sie dla argumentacji niezbyt mądrym cudzym tekstem, robi to wrażenie ze łykasz propagandę bez zastanowienia jak bocian żaby, nie czytałam wszystkich twoich postów ale na pare rzuciłam okiem z wielkim przerażeniem.
       • suender Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 24.05.17, 13:35
        monalisa2016 23.05.17, 22:57

        > Widzę ze posługujesz sie niezbyt przejrzystym językiem niemieckim :-) robisz wrażenie
        > jakbyś pisał z Niemiec i jeszcze taki światopogląd?

        - Bez przesady, oprócz jednego zdania "Wir muessen wisse ..." (sygnaturka), oraz paru słów, napisałem tu nic więcej.!

        - W niemieckim jestem zanurzony od dzieciństwa (tj.przed 64 laty) wtedy Cię nawet jeszcze w planie nie było, miała Maedchen.
        Z racji mej profesji (tłumaczenie rękopisów w SUETTERLIN na druk LATEINISCH) bywam i tam i tu. Jeżeli wiesz co to za robota, to bardzo mi miło!

        - Radzę, Ci byś się obudziła i nie tkwiła mentalnie 100 lat do tyłu. Dzisiaj są media (w szczególności internet) tak rozpowszechnione, że nie trzeba wszędzie na świecie być by dosyć dobrze wiedzieć (w tym samym dniu) co się gdzie dzieje. Gdzie masz Twój Wecker?

        Pozdr.

        "Wir muessen wissen, - und wir werden wissen! [David Hilbert]"
         • suender Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 24.05.17, 16:39
          monalisa2016 24.05.17, 14:40

          > z czego mam sie obudzić?

          Ze spania ciągle w warunkach geopolitycznych sprzed 100 lat, gdzie nie było wszędobylskich i b. szybkich i różnorodnych mediów. Bo twierdzisz, że skąd kto pisze jest dziś ważne, że masz mnie za nieznającego zupełnie stanu rzeczy w dzisiejszej BRD, ani w Europie, etc.

          > ze nie masz żadnych kontra-argumentów na fakty postawione w moim poprzednim poście?

          - Czy chodzi o zapodany link do strony z Google, gdzie 100 tematów do czytania jest?
          Wybacz, przeczytałem kilka i nic nadzwyczajnego tam nie znajduję. Owszem jest różna sieczka , artykuły pismaków, zakapturzonych lewaków w szeregach prawicowców i odwrotnie.
          Tak czytam od w miarę na bieżąco różne media i wyciągam z nich wnioski dla siebie, oraz dla mych bliskich, na - forum rzucam je bardzo rzadko.

          - Proszę, nie rzucaj mi zdaniami typu: "łykasz propagandę bez zastanowienia jak bocian żaby, ..." Wiem, że Tobie to na forum często zarzucają coś takiego i chcesz odreagować. Ale dlaczego akurat ja mam być kozłem ofiarnym.

          Pozdr.
          • monalisa2016 Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 24.05.17, 17:58
           suender juz sie nie usprawiedliwiaj, czytasz prase bez logicznego myślenia i piszesz nam tu bez obecnej wiedzy bajki o przyszłych naszych emeryturach ze migracja jest potrzebna dla zabezpieczenia ich.
           Co powiedział Sigmar Gabriel?
           Ano ze ci nowi goście Unii i Merkel będą dopiero za minimum 10 lat zdolni podjąć jako taką prace, za minimum 10 lat będą do tego za starzy i kto ich zatrudni?
           Za 10 lat jak tak dalej pójdzie z programem Industrie 4.0 być może większość fabryk będzie pracować z minimum pracowników co nie gwarantuje wystarczających miejsc pracy dla tubylców.
           Wiec wytłumacz mi człowieku jak migranci będą pracować na nasze emerytury, przecież przekonujesz tu formuowiczów tym co ci wmówiły media a co łyknąłeś bez krytycznego zastanowienia sie jak i bez elementarnej wiedzy?
           Ci nowi będą do końca życia żyć z zasiłków i będą oskubywać nasze przyszłe emerytury, już dziś mówi Merkel ze nie gwarantuje przyszłych emerytur dla nas.
           Co dziś uchwalono, ano Betriebsrente a wiesz jak ona wygląda?
           Jednym słowem następne oszukaństwo na narodzie!

           • suender Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 24.05.17, 20:27
            monalisa2016 24.05.17, 17:58

            > ze migracja jest potrzebna dla zabezpieczenia ich.

            Pisałem tylko, że emigranci mogą (Modalverb) być też użyteczni. Zgadzam się, że duża część w pierwszym pokoleniu będzie żyła w 70% na sozjalu, ale dzieci z mieszanych małżeństw (jest ich coraz więcej) już nie koniecznie, właśnie też chcę na to wskazywać. Pamiętaj: "Jeder Anfang ist schwer!".
            Piszesz, że to nawet potwierdza Sigi G., że za 10 lat widzi szansę na zaciągniecie ich do pracy. Jestem tego samego zdania.

            > jak migranci będą pracować na nasze emerytury

            A tak jak część kolorowych pracuje na emerytury w USA.

            > co łyknąłeś bez krytycznego zastanowienia sie jak i bez elementarnej wiedzy?

            Znowu kompleks niedowartościowania?

            > uż dziś mówi Merkel ze nie gwarantuje przyszłych emerytur dla nas.

            Anielka ma odwagę powiedzieć smutną prawdę. Ale z którego kraju na globie władza gwarantuje emerytury, - z sozjalistycznej Boliwii?

            > oszukaństwo na narodzie!

            - A jaki naród masz na myśli, z Twojego ulubionego Soviet Junion?

            - Zum SchluB: Gutes Mädchen, sei endlich vernünftig und sag keinen Unsinn mehr!
            Ich glaub, daB es ein Lützel Zeit für Dich noch ist, weil Du noch jung bist, - nicht Wahr?

            Na koniec tylko dla Cię Enerdowekie pozdrowienie: Hochachtungsvoll !
            Also: Gute Nacht, schlaf gut und träum süß !

            Der alte Sünder ...
            • polski_francuz Pierwotniak lub program 24.05.17, 22:53
             Der alte Sünder miej litosc nad pierwotniakami. Dosc podobnie reagowalem na nie-taczke z rok temu (nieco gorsza niemczyzna przyznaje). Ale wiele to nie pomoglo.

             Inna hipoteza, jak kto mi na jej temat podsunal, to mozliwosc ze to jest program komputerowy. I jako program nie rozumie sensu wpisow.

             PF
            • monalisa2016 Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 24.05.17, 22:55
             suender czym odpowiadasz na przedstawione ci fakty?
             Dalej niewiedzą, co powiedziała Andrea Nahles, co powiedział szef BAMF Frank-Jürgen Weise, co powiedział były szef ifo Institut Hans-Werner Sinn?

             Powiedzieli ze niski procent, jednocyfrowy procent migrantów ma jako takie kwalifikacje reszta to analfabeci, a ty tu wyskakujesz z (cytat z twojego postu) "że duża część w pierwszym pokoleniu będzie żyła w 70% na sozjalu"

             Kto to utrzyma?

             Widzisz jak przyłapuje sie cie na faktach jak i totalnej niewiedzy atakujesz zaraz personalnie, co za dyskutant z ciebie?


             • walgierz Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 25.05.17, 07:47
              A powiedzieli czy zdążą wyleczyć drogich imigrantów, zanim stracą swoje emeryckie łebki. "Myślał indyk (emeryt) o niedzieli, a sobotę łeb mu ścieli"

              "Veronica, dyrektorka ośrodka dla uchodźców w Szwecji, musiała iść na zwolnienie, bo jeden z jego mieszkańców, najwyraźniej chory psychicznie, groził jej i córce, że podetnie im gardła."
              • caesar_pl Re: Żadnego Państwa Europejskiego nie będzie 12.01.20, 20:59
               I pomyslec ze jeszcze niedawno Szwedzi uwazani byli za najokrutniejszy narod Europy.Przez nich wydarzyla sie najbrutalniejsza w dziejach Europy wojna 30 toletnia,w Polsce tzw.Potop,w nastepstwie ktorej 50% ludnosci Europy utracilo zycie.W porownaniu ze Szwedami Hitler to maly epizod.
   • mara571 Żadnego trwalego Państwa Europejskiego nie będzie 24.05.17, 08:04
    SZE czy panstwo Europa to nic innego jak IV Rzesza, czyli dominacja Niemiec nad calym kontynentem.
    Nikt jeszcze nie zauwazyl, ze FAZ, gazeta, ktora nie publikuje fake news, poinformowala o tajnym spotkaniu komisarzy niektorymi europoslami
    www.polskieradio.pl/78/2807/Artykul/1767885,FAZ-euro-dla-calej-UE-do-2025-roku
    Poniewaz nie nalezy wierzyc informacjom niezdementowanym:
    tvn24bis.pl/pieniadze,79/ke-dementuje-ze-chce-do-2025-r-wprowadzic-euro-calej-unii,741970.html
    Przypominam, ze zarowno KE jak i Polska mowia o koniecznosci zmian Traktatu Lizbonskiego, tylko mysla o zupelnie innych kierunkach.
    Operacja "Macron prezydentem Francji" byla jednym z elementow tej wielkiej operacji.
     • polski_francuz Niemiecki Mayflower 24.05.17, 09:26
      Niemcy sa motorem postepu w SZE i to jest OK. Zyje sie tu niezle a w kazdym razie lepiej niz w SZR (Stany Zjednoczone Rosji). A jak juz SZE powstana to przyjda inni, zdolniejsi, ambitniejsi i bardziej dostosowania do ducha czasow.

      Bedzie tak jak z pasazerami Mayflower i ich potomkami. Coz znacza dzisiaj? Niewiele.

      I ciekaw jestem: zyjesz w Niemczech i jestes bardzo z tego zycia nieszczesliwa?

      PF
      • mara571 pomylka 24.05.17, 19:59
       Rosja juz od dawna jest wielonarodowym imperium i jej obywatele sa tym zachwyceni. Poparcie dla Putina ma zwiazek z jego polityka odbudowania dawnej sfery wplywow. To dziwny narod, ktory godzi sie na kiepskie warunki zycia w zamian za poczucie sily i wplywow. Juz za czasow carskich tak bylo.

       Pamietasz jeszcze Stefana Kawalca, ktory towarzyszyl Balcerowiczowi w pierwszej fazie polskiej transormacji?
       Jesli chcesz toprzeczytaj wywiad z nim na temat euro i Francji:
       jagiellonski24.pl/2017/05/22/kawalec-z-euro-nie-dogonimy-zachodu-1-czesc-wywiadu/
       jagiellonski24.pl/2017/05/23/kawalec-strefa-euro-gra-o-sumie-ujemnej-rozwiazmy-ja-uratowac-unie-2-czesc-wywiadu/
       • polski_francuz Re: pomylka 24.05.17, 22:38
        Co do Rosji to podobnie do Ciebie pisal Kapuscinski w "Imperium", a zatem masz pewnie racje.

        Co do Kawalca, to miej litosc nad leniwym polskim Francuzem i powiedz mi w kilku slowach o co biega.

        Pozdro

        PF
        • mara571 Re: pomylka 25.05.17, 06:38
         tracisz czas na czytanie Polityki i Spiegla i nie masz czasu na wazne analizy?
         O czym jest ten wywiad? O zaletach posiadania wlasnej waluty w warunkach otwartych rynkow i konkurencji na nim, o placach i ich "nieelastycznosci w dol ", co powoduje wzrost bezrobocia, o migracji wewnetnej i trwalej degradacji regionow mimo transferu pieniedzy z regionow bogatych. I analiza przypadku francuskiego,porazki Hollande. Rady dla Macrona, z ktorych on nie skorzysta. O koniecznosci dekompozycji strefy euro. O niebezpieczenstwach trwalej i wysokiej nadwyzki eksportowej Niemiec.
         Warto poswiecic 15 min na przeczytanie i przemyslenie.
        • thomsoro Re: pomylka 25.05.17, 09:11
         Glowna tera artykulu: jak bedzie kryzys to np. Sosnowiec zdewaluuje swoja walute. Jeden SLN bedzie tam warty 0,0001EUR albo mniej. To zapewni wzrost gospodarczy i powszechny dobrobyt.
    • czizus Re: Żadnego trwalego Państwa Europejskiego nie bę 24.05.17, 10:11
     mara571 napisała:

     > SZE czy panstwo Europa to nic innego jak IV Rzesza, czyli dominacja Niemiec nad
     > calym kontynentem.

     W Sputniku tak napisali? Niemcy są naturalnym liderem w UE a każda większa organizacja ma i musi mieć lidera. To straszenie Niemcami to ważny fragment propagandy kremlowskiej do której, raczej nieświadomie przyłączył się nasz debilny PIS. Wstyd!
     Tzw. "niemiecka Europa" to bardzo chwytliwy slogan propagandy nacjonalistyczno-prawicowej wspieranej przez Kreml.
     To dobrze, że tym liderem są Niemcy bo skoro potrafili zbudować bardzo dobrze swoje państwo, administrację, gospodarkę, finanse, . . . itd, to raczej dobrze to rokuje dla SZE. Właśnie taki lider jest potrzebny Europie.

     Ps. Co ty jeszcze robisz w tych "ohydnych" Niemczech. Przenieś się najlepiej do Rosji , . . . . . .!
     Moi znajomi i przyjaciele(polscy emigranci z lat 1985-1986) mieszkający i pracujący w Niemczech(lekarze), jakoś nie boją się tzw. "niemieckiej Europy", odwrotnie - chcą takiej. Potrafisz to racjonalnie wytłumaczyć??
     • monalisa2016 Re: Żadnego trwalego Państwa Europejskiego nie bę 24.05.17, 13:09
      czizus napisał:

      > W Sputniku tak napisali? Niemcy są naturalnym liderem w UE a każda większa orga
      > nizacja ma i musi mieć lidera. To straszenie Niemcami to ważny fragment propaga
      > ndy kremlowskiej do której, raczej nieświadomie przyłączył się nasz debilny PI
      > S. Wstyd!

      To jest tak jak zna sie tylko jeden język i nie ma sie możliwości poczytania odpowiednich mediów z poza granicy Polski, w Niemczech pisało sie także o tym co zarzucasz Sputnikowi, nawet Merkel prosiła by było to bardziej dyskretnie.

      Powiedzmy szczerze nie ma takiego napędowego motoru w Unii jakim są Niemcy, jeszcze wątpliwości albo pretensje?
      Unijni aparatczyki dobrze wiedzą ze nie może istnieć unia bez Niemiec i ich napędowego motoru jakim jest przemysł i innowacja w nim.