Dodaj do ulubionych

Dlaczego zawsze tak przezywamy wizyte prez. USA

01.07.17, 20:03
Ojciec Trump przyjeżdża do Polski. Dlaczego tak bardzo przeżywamy wizytę prezydenta USA?

W książce „Koniec hegemonii Ameryki” (2008) amerykański dziennikarz i intelektualista Fareed Zakaria pisze, że najprościej zrozumieć krajobraz polityczny świata przełomu XX i XXI w. przez pryzmat głośnego konfliktu o Pietruszkę. W 2002 r. na maleńkiej i niezamieszkanej wyspie w okolicach Gibraltaru zwanej Perejil, czyli właśnie Pietruszka, pojawiło się 12 żołnierzy marokańskich, którzy wbili tam swoją narodową flagę. Nie spodobało się to Hiszpanom uważającym, że wysepka należy do nich. Momentalnie wysłali 75 żołnierzy, którzy posłali Marokańczyków do domu, i wbili w ziemię aż dwie hiszpańskie flagi. Maroko uznało to za akt agresji; młodzież na ulicach Rabatu krzyczała, że za pokrytą pietruszką wyspę będą przelewać krew, podczas gdy wokół wysepki pojawiły się helikoptery i okręty hiszpańskie.

Konflikt dotyczący skrawka lądu, na którym pasą się kozy, był może niespodziewany i absurdalny, ale domagał się rozwiązania. Naturalnym mediatorem były ONZ, Unia Europejska czy choćby Francja, która miała z oboma krajami przyjazne stosunki, ale to USA musiały zakończyć spór. Zakaria cytuje Colina Powella, ówczesnego sekretarza stanu, który z rozbawieniem wspominał: „Myślałem sobie: co ja mam z tym wspólnego? Dlaczego Stany Zjednoczone są nagle w samym środku tej kabały? (...) Postanowiłem szybko doprowadzić do kompromisu (...) W basenie Morza Śródziemnego był już późny wieczór, a moje wnuki miały zaraz wpaść do nas popływać”. Powell wysłał kilka faksów i mediacje się skończyły, zanim jego wnuki zdążyły porządnie naciągnąć na głowy czepki.
Tato przyjeżdża

Historia Pietruszki, choć marginalna, trafnie podsumowuje ówczesną pozycję Ameryki w świecie: była ona niczym sprawiedliwy i charyzmatyczny ojciec, który spogląda z wysokości na kłótnie niesfornych dzieci i potrafi skutecznie posłać je do łóżka, nie przerywając przy tym codziennych zajęć. Jeśli byli tacy, którym ten obraz wydawał się z gruntu fałszywy, a ojcowski image Ameryki jedynie maską nałożoną na chciwy imperializm, to na pewno nie byli to Polacy. My całą swoją tożsamość jako najpierw pretendującego do wolności, a potem wolnego gracza na arenie międzynarodowej oparliśmy właśnie na posiadaniu amerykańskiego taty.

Cały artykuł przeczytasz w Magazynie Dziennika Gazety Prawnej i na e-DGP
Obserwuj wątek
   • wiktor_jerofiejew Re: "Przeżywamy"? 'Przeżywaj' za siebie. 02.07.17, 18:19
    Wy bedziecie przezywac ...mnie tam NIE bedzie ...LOL

    Wiecej wyrozumialosci dla innych, Jest Ci znane takie okreslenie jak : Empatia ... a ( zupelnie NIE znane jest to slowo w roSSjii)
    - w koncu to przywodca JEDYNEGO MOCARSTWA na swiecie dzieki ktoremu mamy jako taki spokoj , w koncu mamy NAJMNIEJ wojen niz przez ostatnie 2000 lat , i NIEZAPRZECZALNIE jest to zasluga PRZEDE wszystkim USA i ich przywodcom ,czy ci sie to podoba czy nie ...

    " kazdy rusek jest swoistym niedolega
    Iwan Piotrowicz jest zbyt gruby .Ma pasek pod brzuchem.
    Wasyl Wasiljewicz jest zbyt przetarty . Ma dziurawe obie kieszenie.
    Mikolaj Iwanowicz nigdy nie obcina paznokci u nog. Same mu sie obcinaja.
    Panna z zebami ma porwana koszule nocna .Apatycznie wylewa sie z niej niemyty cycek.
    Maria Mikolajewna ani razu w zyciu nie korzystala z papieru toaletowego . I nic - zyje...
    Oto dlaczego . Ruskie maja wspanialy balet "

    "Encyklopedia duszy ruskiej"
    Wiktor Jerofiejew

    reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/
   • wiktor_jerofiejew Re: Dlaczego zawsze tak przezywamy wizyte prez. U 03.07.17, 18:44
    No jest mi "bardzo przykro " ze cie spotkalo taka "krzywda " w tak mlody wieku ...ROFTL ...
    Ale wiesz , Amerykanie maja na to lekarstwo i moze da sie cos z " tym " zrobic ...LOL
    “Rosja – to najbardziej paskudny, do wymiotów obrzydliwy kraj w całej historii świata. Metodą selekcji wyhodowano w nim monstrualne moralne potwory, dla których samo pojęcie Dobra i Zła wywrócone jest na lewą stronę. W całych swoich dziejach ta nacja tapla się w gnoju i chce utopić w nim cały świat”.

    (Iwan Iljin – filozof rosyjski, działacz Białej Emigracji).

    “Z przerażeniem myślę, kogo urodzi to pijane krwawe bydło, które przechwyciło władzę w Rosji i co będzie się działo z moim krajem za 2-3 pokolenia. Zresztą, co tu myśleć. Wszystko jest mniej więcej jasne”.

    (Iwan Bunin – rosyjski pisarz).

    “W sercu ruskiego narodu kipi silna, nieposkromiona namiętność do podbojów – jedna z tych namiętności, które wyrastają jedynie w duszach ludzi uciemiężonych i karmią się biedą całego narodu. Nacja ta, z natury zaborcza, chciwa na skutek pozbawiania jej wszystkiego, uniżoną pokorą u siebie w domu próbuje z góry okupić swoje marzenie o tyrańskiej władzy nad innymi narodami.
    Oczekiwanie na sławę i bogactwa pozwala jej zapomnieć o ciągle przeżywanym poniżeniu; klęczący niewolnik marzy o dominacji nad światem, ma nadzieję, że zmyje z siebie hańbiące piętno rezygnacji z jakiejkolwiek wolności społecznej czy osobistej”.

    (Markiz Astolphe-Louis de Custine – wiele podróżował po Rosji. “Rosja w 1839 r.”).

    “Naród, który nienawidzi wolności, kocha niewolnictwo, kocha kajdany na swoich rękach i nogach, brudny fizycznie i moralnie. Gotowy w dowolnej chwili stłamsić wszystkich i wszystko”. (Iwan Szmielow – pisarz rosyjski).
    “Obudźcie mnie za sto lat i zapytajcie, co się teraz dzieje w Rosji. A ja wam odpowiem: piją i kradną”.

    (Michaił Sałtykow-Szczedrin – rosyjski pisarz).

   • lecavalier Re: Moze Ty. ja przezywalem tylko wizyte Kennedyé 06.07.17, 20:36
    j-k napisał:

    > w 1962...
    > ale byla to pierwsza wizyta amerykanskiego Prezydenta w PL,
    > a ja bylem wtedy jeszcze dzieckiem...
    >
    > ale limuzyne Prezydenta i entuzjazm na warszawskich ulicach pamietam do tej por
    > y.

    Niesamowite - pamiętasz nie tylko limuzynę prezydenta Kennedy`ego ale i
    entuzjazm na warszawskich ulicach !!! A najciekawsze w tym jest to,
    że takiej wizyty NIGDY NIE BYŁO.

    Innymi słowy - ciemniak taki jak Ty stworzył fake news (nieświadomie)
    na forum ale gromada innych ciemniaków nie była nawet w stanie tego zauważyć
    bo ich wiedza jest na jeszcze niższym poziomie niż Twoja. Czyli grupa ślepych dyskutuje
    o kolorach.

  • wiktor_jerofiejew Re: "Przeżywamy"? 'Przeżywaj' za siebie. 04.07.17, 07:33
   Masz racje szmaciuk , dla SSojuza okazal sie do dooooopy , HeHe
   A tyle ,nadzieji moSSkovy mieli w stosunku do niego , tyle ze przesadzili z ta napascia hakerska i troche opinia publiczna dzowiedzial sie o kontaktach ludzi Trupma z otoczeniem faSSzystow KGB
   No, i doooopa zbita ryzy szczur zacieral parszywe raczki , juz sie wital z gaska ... a tu kop w jaja ... i wlAdolf lezy jeczy i steka ... a drugi kop w jaja w putinowSSie gacie spotkal go z Francjii ... HEHE
   Znowu doooooopa ... miala byc oplacana bubelkami ruSSka faszystka , a ty NIESPODZIANKA - i kop w SSowiecki ryj...LOL
  • wiktor_jerofiejew Re: Dlaczego zawsze tak przezywamy wizyte prez. U 04.07.17, 21:11
   ty biedaku pocieszny zawsze dostarczach nam uciechy swoja "polszczyzna " i swoim "poziomem umyslowym "
   Czy tobie udalo sie kiedys napisac wiecej niz JEDNO zdanie i do tego z sensem...

   “Naród rosyjski znajduje się w skrajnie smutnym stanie: jest chory, biedny, zdemoralizowany. W osobie dużej części swojej inteligencji, chociaż i nie może być formalnie uważany za pozbawionego rozumu, jednak opanowany jest przez kłamliwe idee, graniczące z manią wielkości i manią wrogości do niego ze strony wszystkich. (…) Wyobraża sobie nieistniejące niebezpieczeństwa i buduje na nich najbardziej bezsensowne pomysły.
   Rosjaninowi wydaje się, że wszyscy sąsiedzi go krzywdzą, niedostatecznie gną kolano przed jego wielkością i na wszelkie sposoby przeciwko niemu knują. Każdego ze swoich domowników oskarża on o to, że chce mu zaszkodzić, oddzielić się od niego i przejść na stronę wrogów – a za wrogów uważa on wszystkich sąsiadów”.

   (Władimir Sołowiow – rosyjski mistyk religijny, filozof i poeta).

   “Każde odebranie terytorium, każdą przemoc, każdy ucisk był przez Rosję dokonywany nie inaczej niż pod pozorem oświecenia, liberalizmu, wyzwolenia narodów”.

   (Fryderyk Engels).

   “Z innymi narodami europejskimi można osiągać cele przy poszanowaniu człowieka, z Rosjanami – to nie tak… Mam do czynienia nie z ludźmi, ale ze zwierzętami, których chcę przerobić na ludzi”.

   (car Piotr I).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka