Dodaj do ulubionych

Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld zł

25.09.17, 12:08
tylko przez 10 lat!!!...w latach 2005-2015
do 2005 pewnie ze 3-4 razy tyle,byc moze wiecej...to w tych czasach trwalo najwieksze rozkradanie-czytaj dzika prywatyzacja.

Wiekszosc polskich "zasluzonych " dla koncernow zachodnich,otrzymalo fuchy w biurokracji EU i maja polskie problemy gospodarcze,gdzies....swoje zarobili,rodziny ustawili.
Reszta cieszy sie bezkarnoscia okupujac stolki w spolkach i spoleczkach.
biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/ile-firmy-zagraniczne-wyslaly-pieniedzy-z-polski/qrj3n1
Ile za te zmarnowane pieniadze mozna byloby zrobic w Polsce?
Obserwuj wątek
   • yurek11111 Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 28.09.17, 20:58
    A jak Polska rzadzona przez PIS, nie daje sie doic to dra sie wnieboglosy....
    Na poczatek nie dostali 250 000 euro za nie przyjetego migranta , grzecznie ogon podkulili i od rozdzielnika na przymus odstapili ...'
    27 do 1 to byla potyczka , mozna rzec przegrana przez Polske,chociaz najwiekszym przegranym w tej potyczce byl Tusk , bo zostac na urzedzie przy sprzeciwie panstwa z ktorego sie pochodzi to jednak Pyrrusowe zwyciestwo ,glowne bitwy Polska wygrywa....
   • yurek11111 Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 28.09.17, 21:27
    Dzisiaj Morawiecki podsumowal ...
    Obecni na konferencji poświęconej przyszłemu budżetowi UE politycy usłyszeli z ust Mateusza Morawieckiego również sporo gorzkich słów prawdy. Przypomniał on, że „zdradzona po II Wojnie Światowej Europa Wschodnia zawarła w 2004 r. ze szczęśliwą Europą Zachodnią wielki kontrakt”. Kraje przystępujące do UE otworzyły swoje rynki na dobra i kapitał z Zachodu. Dzięki temu Zachód w przyspieszonym tempie mógł przejąć przedsiębiorstwa z tych krajów, zalać własnymi produktami, korzystać z ich siły roboczej. Morawiecki zwrócił uwagę, że co prawda do nowych krajów UE napływają fundusze unijne, ale 80 proc. z każdego euro wraca do firm z Zachodu.

    - Ten kontrakt jest dzisiaj naruszany. Dobra krążą bez przeszkód, kapitał z Zachodu pomaga firmom z Zachodu, nasi ludzie budują dobrobyt w krajach starej UE, tymczasem w obszarze, w którym moglibyśmy wzmacniać się krok po kroku, proponuje się ograniczenie swobody świadczenia usług wbrew wcześniejszym orzeczeniom TS UE w Luksemburgu i Komisji Europejskie. Ten wielki kontrakt, który ma szansę podnosić konkurencyjność całej UE względem innych obszarów świata w dobie globalizacji, dzisiaj jest postawiony w stan wątpliwości – oznajmił wicepremier Morawiecki.
    niezalezna.pl/204222-morawiecki-zawstydzil-unijnych-technokratow-przypomnial-o-zdradzonej-po-wojnie-europie-wschodniej

    • czizus Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 29.09.17, 10:12
     yurek11111 napisał:

     > Dzisiaj Morawiecki podsumowal ...
     > Obecni na konferencji poświęconej przyszłemu budżetowi UE politycy usłyszeli z
     > ust Mateusza Morawieckiego również sporo gorzkich słów prawdy. Przypomniał on,
     > że „zdradzona po II Wojnie Światowej Europa Wschodnia zawarła w 2004 r. ze szcz
     > ęśliwą Europą Zachodnią wielki kontrakt”. Kraje przystępujące do UE otworzyły s
     > woje rynki na dobra i kapitał z Zachodu. Dzięki temu Zachód w przyspieszonym te
     > mpie mógł przejąć przedsiębiorstwa z tych krajów, zalać własnymi produktami, ko
     > rzystać z ich siły roboczej. Morawiecki zwrócił uwagę, że co prawda do nowych k
     > rajów UE napływają fundusze unijne, ale 80 proc. z każdego euro wraca do firm z
     > Zachodu.


     Nie było innego wyjścia jak zaangażowanie kapitału zagranicznego w krajach bloku wschodniego w tym inwestycji bezpośrednich. Morawiecki pokazuje, że nie ma pojęcia o gospodarce, na co wskazuje min. ten jego wielki program gospodarczy, który nie jest żadnym programem i nigdy nie zadziała. A ta "niezależna" to wylęgarnia propagandy, zero kompetencji, zero merytorycznych analiz.
     Polskie, czeskie, węgierskie czy rumuńskie firmy padałyby jak muchy gdyby samodzielnie chciały funkcjonować na wolnym europejskim rynku. Były bardzo słabe we wszystkim i nie miały żadnych szans na stworzenie nowoczesnych, świetnie zarządzanych firm konkurujących z zachodnimi. Wszystkiego trzeba było się nauczyć od początku, doświadczenie gospodarcze z lat komunizmu był marnej jakości i potrzeba było lat żeby przystosować się się do reguł wolnego rynku.
     Te inwestycje bezpośrednie, napływ kapitału, nowe fabryki, przejmowanie starych i ich modernizowanie, itd., itd. to jedyny sposób na zmodernizowanie polskiej i innych wschodnich gospodarek i to wielki dar że tak się stało. A reforma Balcerowicza była absolutnym sukcesem co potwierdzają wszyscy wybitni ekonomiści.

     To nie ma znaczenia kto prowadzi jakieś budowy, inwestycje za pieniądze unijne. Jeżeli potrzebne są jakieś urządzenia b. dobrej jakości to kupuje się urządzenia b. dobrej jakości i jeżeli takie urządzenia produkują Niemcy a Polska nie produkuje to chyba normalne, że kupujemy je od Niemców, Włochów czy Holendrów. Tunel w warszawskim metrze wierci firma włoska bo potrafi to robić a polskie firmy nie, itd., itd. Więc narzekanie, że 80% wydatkowania środków unijnych wraca do firm zachodnich jest absurdalne. No i niech wraca ale autostrady, oczyszczalnie ścieków, lotniska, porty, szkoły, przedszkola, etc. pozostają w Polsce, więc i wilk syty i owca cała.
     Do tego wszystkiego dochodzą nowe miejsca pracy tworzone przez zachodnie firmy, zachodnie inwestycje czy dzięki wydatkowaniu funduszy unijnych. Tylko polskie firmy nie utworzyłyby tylu nowoczesnych miejsc pracy. To biadolenie Morawieckiego jest bez sensu i oderwane od rzeczywistości. Niech Morawiecki założy dobre okulary i popatrzy sobie jak bez tego "ohydnego oszustwa zachodu" bez tego "wrogiego kapitału" i bez członkostwa w UE poradziły sobie takie kraje jak Ukraina, Białoruś czy nawet Rosja(zajmująca 1/7 pow. ziemi i posiadająca w ziemi całą tablicę Mendelejewa) a przed 1989 r. Polska i te kraje były na podobnym poziomie i gdzie byłaby Polska gdyby nie ten "ohydny zachodni kapitalizm".
     • jabbaryt Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 01.10.17, 11:11
      "Morawiecki pokazuje, że nie ma pojęcia o gospodarce, na co wskazuje min. ten jego wielki program gospodarczy, który nie jest żadnym programem i nigdy nie zadziała."
      Gdyby rozpisać konkurs na na autora najgłupszych wypowiedzi na FS, to ty czisus masz moja nominacje. Morawieckie sie nie zna na gospodarce i właśnie z tego powodu akcjonariusze PRYWATNEGO banku BZ WBK powołali go na prezesa tej instytucji. W okresie kierowania przez niego tą instytucją bank stał się jednym z trzech największych banków w kraju. Rozumiem że na gospodarce to się znają Balcerowicz i Lewandowski. W związku z tym mam pytanie, czy oni kiedyś pracowali w prywatnym sektorze, czy ktos kiedyś powierzył im zarząd nad prywatnymi pieniędzmi? Obawiam się że te śmierdziele przez całe swoje życie pierdzieli w państwowe ewentualnie unijne stołki, ale nikt ich nigdy nie dopuscił do kierowania prywatną firmą. Oni potrafią tylko niszczyć.
       • czizus Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 01.10.17, 20:44
        yurek11111 napisał:

        > Ja juz to zauwazylem jak lizus , tfu,czizus jeszcze jako przyjaciel ameryki pis
        > al na forum....😀


        A co takiego zauważyłeś?? Przecież ty jesteś wyjątkowym matołem, o gospodarce nie masz zielonego pojęcia a wszelką wiedzę czerpiesz z tego czego nauczyłeś się w komunistycznych szkołach, obecnie powtarzanych przez PIS-owską władzę i propagandę.
      • czizus Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 01.10.17, 20:40
       jabbaryt napisał:

       > "Morawiecki pokazuje, że nie ma pojęcia o gospodarce, na co wskazuje min. ten j
       > ego wielki program gospodarczy, który nie jest żadnym programem i nigdy nie zad
       > ziała."
       > Gdyby rozpisać konkurs na na autora najgłupszych wypowiedzi na FS, to ty czisus
       > masz moja nominacje.

       No nie, to ty z tą koreańską drogą jesteś absolutnym liderem. No to teraz udowodnij tę moją "najgłupszą wypowiedz" i pokaż, ale tak konkretnie i merytorycznie - na czym polega ten gospodarczy program Morawieckiego.

       Czekam z zapartym tchem!!
   • 1.melord Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 30.09.17, 01:13
    starywro-bel napisał(a):

    > Pieniadze te melordzie zmarnowane nie zostaly
    > aczkolwiek korumpiarze i spolki puscili je w ruch zdobywajac za nie dobra ktor
    > e robol wyprodukowal. Musisz wiedziec melordzie ze pieniadze ukradzione, wypran
    > e I wyludzone trafiaja na runek co sie nazywa demokratyczna gospodarka rynkowa
    > .

    od kilku lat euforia w prasie,TV, jak to zagraniczny kapital inwestuje w Australii
    ceny domow/mieszkan w ciagu kilku lat wzrosly 100-150% i wiecej w wyniku tych "inwestycji"

    Dziwiono sie jedynie dlaczego najwiekszy skok w cenach jest w Sydney i Melbourne....w takim Brisbane czy Adelajde- niewielki.

    Obecnie okazalo sie ze przez 4 najwieksze banki AU(90% udzialu) przez lata prano miliardy dolarow i kupowano "inwestowano" w/g felusiaka, cokolwiek atrakcyjnego wpadlo w rece nie dbajac o cene zakupu....typowa pralnia pieniedzy gdzie nawet zwrot 50% lewych pieniedzy(np z narkotykow) jest atrakcyjna okazja.
    (w Polsce prano pieniadze przez dlugie lata i robi sie to dalej)
    Po krotkim szumie,sprawe zaczeto zamiatac pod dywan....tak jak to sie robi w demokracji gdy niebezpieczne "swedzenie" zaczyna dotykac gornych polki decydentow.
  • felusiak1 Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 02:21
   Transfer zysków jest rzeczą normalną na całym świecie.
   Wrzask, który podnosisz nie świadczy dobrze o twojej znajomości rzeczy.
   Zadaj sobie inne pytanie. Ile ludzi zatrudniają te zagraniczne firmy w Polsce i ile ci ludzie i te firmy zapłacily podatków do polskiego fiskusa. I nie pisz mi tu, ze te firmy nie płacą podatku dochodowego w Polsce bo jeszcze bardziej ośmieszysz się w moich oczach.
   Płacą ZUS i pobory pracownikom od których fiskus pobiera podatek. Wywołują aktywność gospodarczą gdyż pracujacy w tych zagranicznych firmach kupują w sklepach, chodzą do kina i restauracji itd. Alternatywą dla tego jest bezrobocie. I nie pisz mi, ze byłyby polskie firmy, które zatrudniłyby tych ludzi. Jakie polskie firmy?
   • derivata Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 10:25
    Za gazeta prawną:Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat wyniosły ponad 712 mld zł, a średnio rocznie napływało do kraju 26 mld zł - wskazuje raport ośrodka analitycznego Polityka Insight, ogłoszony w środę na konferencji w Ministerstwie Rozwoju.

    Inwestycje te przyczyniły się do wzrostu popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego, pojawienia się nowoczesnych technologii, rozwoju przedsiębiorstw, usprawnienia procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw, poprawy produktywności firm i ich pracowników, podwyżek płac i spadku bezrobocia, a w konsekwencji wzrostu PKB Polski - podkreślają autorzy opracowania.

    Jak zauważył podczas prezentacji raportu główny ekonomista Polityka Insight Adam Czerniak, PKB Polski dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym w 2015 r. był o 15,6 proc. wyższy, niż gdyby żadne inwestycje nie napłynęły.

    "Gdyby nie to, to Polska byłaby na poziomie PKB per capita zbliżonym do Kazachstanu" - zaznaczył.

    Czerniak wskazał również, że z bezpośrednich inwestycji zagranicznych korzysta także budżet państwa. Powiedział, że jedna trzecia dochodów z CIT w Polsce pochodzi właśnie od międzynarodowych korporacji.Autorzy raportu zwracają uwagę, że napływ inwestycji zagranicznych miał też efekty społeczno-gospodarcze, m.in. przyczynił się do wzrostu zatrudnienia o 8,5 proc. i wzrostu płac o 8,9 proc.

    Jednocześnie - według nich - przełożył się na spadek nierówności dochodowych o ok. 5 proc. "Dzieje się tak, ponieważ inwestycje zwykle płyną do tych sektorów, gdzie siła robocza jest relatywnie tania, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu popytu na pracę i zwiększenia wynagrodzeń w tych branżach" - podkreślają.

    Raport zauważa również, że dzięki FDI dochody podatkowe państwa w latach 1991-2015 wzrosły o średnio 2,7 proc. Największe wpływy przyniósł wzrost obrotów, który przełożył się na zwiększenie dochodów z VAT o średnio 7,3 proc., w dalszej kolejności wzrosły dochody z CIT (o 4,7 proc.), a także z PIT (o 1,7 proc.) i składek na ubezpieczenia społeczne (o 1,6 proc.). Baza podatkowa - szacuje - podniosła się w tym czasie o 10-12 proc.
    Ciao
    • czizus Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 11:07
     derivata napisała:


     >
     > "Gdyby nie to, to Polska byłaby na poziomie PKB per capita zbliżonym do Kazachs
     > tanu" - zaznaczył.


     Otóż. Więc te brednie jak to ten "ohydny kapitał zagraniczny" zniszczył polski przemysł(w zasadzie coś czego w ogóle nie było) i te socjalistyczne wypociny Morawieckiego to o kant doopy.
     • 1.melord Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 14:09
      czizus napisal:

      "ohydny kapitał zagraniczny" zniszczył polski przemysł(w zasadzie coś czego w ogóle nie było)

      przemyslu nie bylo??
      by zbyt duzo nie wymieniac...staz odbywalem w Ursusie,ciagniki np.C-360 proste, tanie i w zasadzie niezawodne eksportowano w swiat (Polacy czekali w kolejkach),pare tys ludzi bylo zatrudnionych,park maszynowy nie byl najgorszy,ciagle cos dokupywano/wymieniano.....zaorane

      Zaklady "Wola"-silniki budowano nawet do czolgow 'Twardy"....zaorane
      (po roku z Ursusa trafilem do zakladow Wola-blizej z domu)
      "Silniki te stosowano zarówno do napędu głównego niewielkich jednostek pływających, szczególnie kutrów rybackich i pilotówek, ciężkich maszyn budowlanych oraz jako napęd agregatów prądotwórczych w różnych zastosowaniach morskich, przemysłowych i kolejowych. Różne wersje tych silników, są do dziś popularne jako napęd lądowych urządzeń wiertniczych. "


      Simens wykonczyl wroclawskie Elwro kupujac za "grosze",ludzi rozpedzil ,maszyny/oprzyrzadowanie dopiero co kupione w USA i Japonii wywiozl do Niemiec.....zaorane
      Komputery-Odry produkowane tam, sterowaly bodajze "Kozienicami" do 2012 r.

      komu to przeszkadzalo?
      No...Deutz-Fahr do spolki z Claas nie byli zachwyceni polska produkcja,Siemens i inne koncerny zza Odry rowniez,tepe "Solidaruchy" dolozyly takze swoj gwozdz do trumny polskiego przemyslu.
     • engine8 Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 17:43
      Zalezy jak to czytac. Obcy kapital moze byc poczatkiem czegos dobrego albo niekoniecznie.
      Wystarczy ze ten obcy kapital zniszczyl POLSKI przemysl i zastapil go swoim - ba, lepszym, nowoczesniejszym i wydajniejszym a wiec nic tylko sie cieszyc?
      Prawda jest ze ludzie dostali prace, panstwo podatki a obcy kapital tanszy , bardziej konkurencyjny produkt i na dobra sprawe wszyscy powinni byc zadowoleni.
      Ale teraz i ludzie pracujacy i panstwo sa teraz calkowicie zalezni od tego co ten kapital dalej zrobi.
      Moze np sie wycofac albo szantazowac poniewaz on ma sznurki w rekach.. a to juz nie takie wesole?

      Ale jesli Polacy (rzad przede wszsytkim) zrozumieja w czym rzecz, i rzad pomoze a ludziom stworzy sie warunki aby mogli sie nauczyc jak to robic samemeu i powoli "polski" przemysl przerodzi sie w POLSKI to bedzie calkiem dobrze. Alternatywa niestety nie jest dobra.
      • engine8 Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 18:49
       No ale sztuka polega na tym aby Polacy rozwijali te mysli i czerpali korzysci we wlasnym krajua a to ze nikt nie broni to za malo poniewaz jesli nikt nie stwarza ku temu przyjaznych warunkow to oplaca sie bardziej wyjechac i rozwinac to gdzies indziej.
       Np tu gdzie mieszkam mozna otworzyc maly biznes w domu bez zadnych pozwolen czy jakichkolwiek podatkow "z gory". Ba, wolno odpisywac z podatkow straty przez kilka lat.
   • 1.melord Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 13:31
    felusiak1 napisal:

    >Płacą ZUS i pobory pracownikom od których fiskus pobiera podatek.

    .. to jedyna prawdziwa inf. reszta to propagandowa papka jak to inwestycje zagraniczne wzbogacaja kraj.
    Wzbogaca, owszem....jak Hindus zbudowalby Hute Katowice od podstaw-kupujac gotowa za 10% wartosci wydoil Polske i Polakow ,przy pomocy .....innych Polakow (Walesa,Balcerowicz i inna egoistyczna i pazerna swolocz)
    Fiat nie placil podatkow i za energie elektryczna przez ponad 25 lat
    Takich przykladow dziesiatki

    Przy okazji:
    geopolityka.robertbrzoza.pl/polska-kolonia/jak-wywieziono-z-polski-kilkanascie-miliardow-dolarow/
     • 1.melord Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 30.09.17, 00:25
      felusiak1 napisał:

      > jesteś kompletnym ignorantem melord.

      no pewnie... ty zas ekspertem od zeszlorocznego sniegu
      ty juz nie pizdzisz felusiak, ty juz pier...sz

      inwestycja to zbudowanie czegos od podstaw...nie zdajesz sobie sprawy ile trwa i kosztuje wysilku-wszelkiego np.wybudowanie huty
      kupienie juz gotowej za 10-20% kosztow nazywasz inwestycja,ktora nota bene eksploatuje sie do oporu bez powaznych remontow czy wymiany maszyn i urzadzen, po czym sie wycofuje/porzuca

      tak sie dzieje rowniez w Australii
      Sprywatyzowana 10-12 lat temu energetyka, konczy "zajezdzanie" turbin gdyz "obcy kapital" nie mial zamiaru rozbudowywac/remontowac/ inwestowac .....jedynie doic,zadowalac akcjonariuszy ,co tez sie stalo.
      Obecnie zaczynaja wystepowac braki w dostawach energii,"obcy kapital" twierdzi,ze nie posiada wystarczajacych srodkow na remonty/inwestycje wiec zamknie najbardziej wyeksploatowane elektrownie jesli Panstwo nie pomoze sfinansowac budowy nowych blokow energetycznych.
      Grozi wiec krach energetyczny...blackout.
      To jest zwykly szantaz "obcego kapitalu" a zarazem ogolnie przyjeta procedura w tego typu "inwestycjach".
      Panstwo/Rzad nie ma wyjscia,musi wpakowqc kilka miliardow dolarow by kryzysowi enegetycznemu zapobiec, by ....... "obcy kapital" mogl dalej doic.

      Gdyby "obcy kapital" zbudowal ta/inne elektrownie od podstaw ...to by o nie dbal
      • felusiak1 Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 30.09.17, 01:42
       kompletny ignorant to mało powiedziane.
       wypisujesz pietrowe bzdury. przykład z elektrowniami jest chybiony gdyż ceny energii elektrycznej nie są wolnorynkowe.
       twój płacz o hucie sprzedanej za 10-20% kosztów przyprawia o salwy smiechu. Koszt niekoniecznie odzwierciedla wartość.
       Twoja definicja inwestycji (zbudowanie czegoś od podstaw) dowodzi, że nie masz najmniejszego pojecia o ekonomii. Piszesz z pozycji inzyniera. To tak jakby fryzjer dawał wyklad o medycynie.
    • derivata Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 18:03
     Melord, weszłam 1x jeszcze, ale już napisać nie mogę, więc skrotami. Nie wiem jaki masz cel, ale widze, że to co robisz to nie dyskusja a zwykle podburzanie do konfliktu. Zakladam, że sam pracujesz u Polaka lub jesteś polskim pracodawcą, nie kupujesz innych jak polskie produkty i usługi, jeździsz polskim samochodem i jadasz polski schabowy z polskimi ziemniakami. Wazne aby obcy kapitał Cię nie ubogacił. To twój wybór jeśli tak żyjesz. Ja żyję inaczej i cieszę się, ze Polacy, których znam, pracują dla zagranicznego inwestora. Są jedynymi, którzy mają aktualnie pracę. Dlatego nasze podejście do życia jest tak różne jak odległość między biegunami. Miłego weekendu życzę. I pamietaj, podczas kolacji nie sięgam broń poże po wino. To obcy inwestor. A jak już sięgniesz po wino polskie...to dużo zdrowa życzę..
     • engine8 Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 18:57
      Obcy kapital jest dobry jesli nie jest on celem ale droga do celu..a wiec nie mozna wpadac w skrajnosci ale trzeba miec na uwadze przyszlosc...
      Jesli sasiad ci zaproponuje ze postaw w twojej stajni swoja krowe ktora bedziesz karmil i doil i za to mozesz sobie wziac polowe mleka. Jak sie krowa zestarzeje alba zacznie dawac malo mleka to on ja wymieni ... niezly interes co nie? Gwarantowane mleko..
      Ale czy nie byloby lepiej byloby zaproponowac ze zgadzasz sie karmic i doic za 1/3 mleka ale cialatka od tej krowy beda Twoje?
      • czizus Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 29.09.17, 19:12
       engine8 napisał(a):

       > Obcy kapital jest dobry jesli nie jest on celem ale droga do celu..a wiec nie m
       > ozna wpadac w skrajnosci ale trzeba miec na uwadze przyszlosc...


       Absolutna racja. Tyle, że mowa o tym co było a transformacja ustrojowa i budowanie w Polsce gospodarki rynkowej było oparte o prywatyzację, napływ kapitału zagranicznego i otwarcie się na zachód. To właśnie czynił prof. Balcerowicz i zrobił to dobrze.
       Polacy musieli się uczyć dosłownie wszystkiego ale chyba to się udało bo nastąpił olbrzymi awans cywilizacyjny całego kraju i ludzi w krótkim czasie. Oczywiście teraz czas na własne projekty, własne pomysły, wspieranie tych pomysłów, na maksymalne ułatwienia w otwieraniu i prowadzeniu firmy, itd. To banał, ale poprzednia władza, niby liberalna, całkowicie nie poradziła sobie właśnie z tym banalnym problemem. Jeżeli ktoś otwierał firmę, to ZUS musiał płacić natychmiast w następnym miesiącu po zgłoszeniu uruchomienia działalności gospodarczej niezależnie od tego czy miał jakiekolwiek przychody czy nie miał ich w ogóle. Młodzi ludzie marzyli żeby zostać urzędnikiem na państwowej posadzie a nie żeby otworzyć własną firmę.
       Koszmar i to w czasie rządów niby liberałów.
       • engine8 Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 30.09.17, 02:35
        Lat temu nascie Taiwan np zrobil ogromna akcje aby sciagnac swoich rodakow ze Stanow i dal im wspanaile warunki aby rozkrecili ich ekonomie na bazie swojej praktyki w Stanach.
        Niestety podejrzewam ze Rodacy sa zbyt ambitni (nie powiem zazdrosni) aby przyznac ze ich ziomkowie ktorzy przebywali nascie lat i zdobyli praktyke na zachodzie mieliby dostac kierowniecze stanowiska i ukierunkowac kraj troche inaczej?
     • 1.melord Re: Niesamowita propaganda i bezdenna ignorancja 30.09.17, 00:29
      derivata napisała:

      > Melord, weszłam 1x jeszcze, ale już napisać nie mogę, więc skrotami. Nie wiem j
      > aki masz cel, ale widze, że to co robisz to nie dyskusja a zwykle podburzanie d
      > o konfliktu. Zakladam, że sam pracujesz u Polaka lub jesteś polskim pracodawcą,
      > nie kupujesz innych jak polskie produkty i usługi, jeździsz polskim samochodem
      > i jadasz polski schabowy z polskimi ziemniakami. Wazne aby obcy kapitał Cię ni
      > e ubogacił. To twój wybór jeśli tak żyjesz. Ja żyję inaczej i cieszę się, ze Po
      > lacy, których znam, pracują dla zagranicznego inwestora. Są jedynymi, którzy ma
      > ją aktualnie pracę. Dlatego nasze podejście do życia jest tak różne jak odległo
      > ść między biegunami. Miłego weekendu życzę. I pamietaj, podczas kolacji nie się
      > gam broń poże po wino. To obcy inwestor. A jak już sięgniesz po wino polskie...
      > to dużo zdrowa życzę..


      Drogie dziecko
      Od 36 lat nie mieszkam w Polsce
      Nie bede komentowal Twojego "wrozenia z fusow"...to bez sensu.
      Milego weekendu zycze rowniez
   • mara571 Nie o to chodzi Felusiak 29.09.17, 21:21
    Na czele listy jest Holendia, nie Niemcy, ktorzy faktycznie sporo zainwestowali w fabryki zwane montowniami im. L.Balcerowicza.
    Holenderskie zyski pochodza z najwiekszej inwestycji czyli sprzedazy trzeciegio Co do wielkosci Banku Slaskiego ponizej jego prawdziwej wartosci. To byla pierwsza wielka prywatyzacja, narzucona przez Bank Swiatowy (consensus waszyngtonski). Zupelnie niepotrzebna z punktu widzenia polskich interesow. Ale w porownaniu do Uni Credit ING jest OK.
    To jest zestawienie wg zeznan podatkowych i oficjalnie odprowadzonych dywident.
    Sa jednak inne firmy dzialajace w Polsce o gigantycznych obrotach jak np Schwarz Stiftung, ktore placa zerowy CIT (Lidl i Kaufland).
    Inny model unikania podatku CIT to umieszczenie firmy w Irlandii (Google) lub w Luksemburgu.
    Lub oplaty licencyjne za logo marki: za Orange odplywa do Londynu miliard zlotych rocznie. Niezaleznie od wysokie finansowych firmy.
    Jesli nie czytales, polecam:
    www.bloomberg.com/view/articles/2017-09-12/how-western-capital-colonized-eastern-europe
    -----
    Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

    Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
    • yurek11111 Re: Nie o to chodzi Felusiak 29.09.17, 22:19
     felusiak zamula jak zwykle ,do jednego worka wrzucil transferowanie z Polski zyskow do panstw skad kapital naplynal , co jest zrozumialym frycowym placonym przez Polske za brak rodzimego kapitalu po transformacji 1989-90 ,z ' wyciekiem' 540 mld zlotych przy zbyt liberalnym podejsciu do tematu tych ktorzy w tym okresie rzadzili Polska ,a tak liberalne podejscie bylo niczym innym niz okradaniem Polski i polskiego spoleczenstwa....
     Z tekstu :
     'Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że kwota ta obejmuje dochody - zarówno zwolnione z opodatkowania jak i podlegające opodatkowaniu - uzyskane w Polsce przez podatników posiadających siedzibę lub zarząd na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE z tytułu dywidend i innych przychodów (dochodów), z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, odsetek, opłat licencyjnych, przychodów z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych itd.'

     We wszystkich powyzej przytoczonych przypadkach wine ponosza ci ktorzy podchodzac 'liberalnie ' do tematu pozwalali na wyplyw z Polski gotowki badz nieopodatkowanej badz czy to z nieswiadomosci , czy tez za wymierne korzysci ,nie chcieli badz nie potrafili, zadac i egzekwowac od firm zagranicznych pieniedzy naleznych Polsce , uwzgledniajac koszty jakie te firmy przedstawialy z tytulu udziału w zyskach tych firm osób prawnych, odsetek, opłat licencyjnych, przychodów z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych itd ....
     • felusiak1 Re: Nie o to chodzi Felusiak 30.09.17, 01:56
      ty zamulasz yurek. ja wyjasniam, ze transfer zyskow jest codziennością. takowe wyplywają z Niemiec, z Francji i z Holandii do innych krajow. I nie jest to zaden wyciek. Cieżkie miliardy wypływają z USA i nikt nie placze i nie wrzeszczy.
      Ale jeśli traktujesz to jak wyciek to najprostszą metodą jest zatkanie odplywu z tym, ze zatykajac odpływ tamujesz przypływ. Zagraniczne firmy placą wszystkie należne podatki zgodnie z obowiazujacym prawem.
      Nie ulegaj propagandzie.
      Powiedzmy, ze polska firma kupiła sobie fabrykę we Francji. Wypracowuje zysk i po zapłaceniu podatku transferuje miliony do Polski. Widzisz w tym coś złego?
    • felusiak1 Re: Nie o to chodzi Felusiak 30.09.17, 02:40
     mara, wydaje się że bładzisz. Dyskusja jest o rzekomym okradaniu biednej Polski poprzez transfer zyskow za granicę a nie o podatku CIT.
     Wpływy z podatku CIT to w Polsce okolo 10% wszystkich wpływow budżetowych. Nie widzę problemu. Wszystkie podatki płacą osoby fizyczne gdyż one są końcowym odbiorcą towarów i uslug. Podatek CIT jest wliczony w cene i odprowadzany zatem w konsekwencji jest płacony przez nabywcę. Osobiście jestem zdania, ze podatek CIT nie powinien istnieć gdyż jest to podatek od kapitału. Podobnie podatek od osób fizycznych z tytułu pracy, która nie powinna być opodatkowana.
     Zatem zostaje konsumpcja i majatek czyli podatek od nabywanych towarów i uslug i podatek od nieruchomości.

     Przeczytałem polecony artykuł z niedowierzaniem. Nie lubię propagandy.
     Ktoś nieobeznany w terminologii czytając ten artykuł odniesie wrazenie, ze sytuacja we wschodniej Europie jest tragiczna
     Spogladając na wykres "Net investment position relative to GDP" laik jest przerazony. A jest to jedynie pozycja ksiegowa wynikajaca z deprecjacji. Powiedzmy, ze deprecjacja biurowca ( po polsku chyba uzywa sie terminu amortycacja) rozłozona jest na 20 lat. Zatem każdego roku odlicza się 5% kosztu budowy. Po dwudziestu latach wartość ksiegowa wynosi ZERO chociaż wiadomo, ze faktyczna wartość może wielokrotnie przekraczać ksiegowy koszt.
     Dalej czytam o tym jak wiekszość aktywów jest w posiadaniu zagranicznych bankow. A co to są aktywa? To są kredyty udzielone przez te banki. Powiedzmy, ze ktoś wziąl kredyt hipoteczny na 30 lat. Po spłaceniu nieruchomość jest własnościa nabywcy. Innymi słowy napływ zagranicznego kapitału do wschodniej Europy pozolił nadrobić zaległości w poziomie zycia milionom ludzi i to według autorów jest niedobre.
     • 1.melord zamulasz Felusiak 30.09.17, 13:01
      zagraniczne firmy nigdy nie placily zadnego podatku w Polsce (oprocz z pracowniczych glodowych pensji) bo taka byla umowa/kontrakt z Solidaruchami.....czesto nie placily za energie,wode,gaz itp.
      Kazdy Rzad III RP chcial sie wykazac obnizeniem wskaznika bezrobocia dokladajac do i tak dzikiej prywatyzacji...pare/kilkanascie miliardow zadluzenia wiecej...who cares...po nas to chocby potop.
       • yurek11111 Re: zamulasz Felusiak 30.09.17, 20:33
        Pewnie ze okradaja ,ale juz nie na taka skale jak zaraz po transformacji gdy po jednej stronie stanely korporacje wycwiczone w bojach przekretow finansowych a po polskiej stronie urzednik nie majacy zbyt duzego pojecia o funkcjonowaniu machiny oszustw podatkowych majacy za wspolpracownika przekupnego polityka , pamietam ze w latach 90-tych tajemnica poliszynela bylo ze uchwalenie ustawy sejmowej korzystnej dla banksterow badz korporacji kosztowalo 3 miliony zlotych....
        felusiak wprowadziles do watka pojecie 'transfer zyskow' nie wyjasniajac ze pojecie ma dwojakie znaczenie , transfer dywidend od zainwestowanego kapitalu ,co jest prawidlowoscia i nikt z tego tytulu nie czyni inwestujacym zarzutow i 'cwaniacki' transfer zyskow do firm-corek , powiazanych z firma-matka , transfer majacy na celu wymiganie sie od placenia podatku , badz zmniejszenie kwoty podatku , a tu korporacje maja do dyspozycji szeroki wachlarz sposobow takich jak :

        Za pomocą opłat licencyjnych, których olbrzymie koszty skutecznie zmniejszają osiągnięty w Polsce zysk. Przykładowo francuskie Orange, po zmianie marki Telekomunikacja Polska na Orange, pobiera opłatę w wysokości 1,6% przychodu ze sprzedaży produktów związanych z tą marką. Można by uznać, że to mało, ale np. w III kwartale 2013 roku przychody spółki wyniosłych 3,196 mld zł. Oznacza to, że 51 mln złotych zostało legalnie wytranferowane do Francji i wliczone w koszty spółki (nie zapłacono od nich podatku w Polsce).

        - Za pomocą manipulacji cenami produktów. Przykładowo firma z Niemiec produkuje jogurt X, którego koszt wytworzenia to 30 gr i sprzedaje go swojej spółce córce po cenie 1 zł za sztukę. "Polska" spółka nakłada na niego marżę i sprzedaje go po cenie 1,1 zł (+VAT). Spółka niemiecka zarabia na jogurcie 70 gr, a polska 10gr. Co w tym oburzającego? To, że firma w Niemczech sprzedaje ten sam jogurt do supermarketu po 50 gr (i tyle wynosi realna cena hurtowa).

        - Za pomocą sprzedaży technologii i know-how. Również za takie rzeczy spółki córki, muszą płacić swoim "mamusiom".

        - Za pomocą świadczenia specjalistycznych usług na rzecz spółki córki. Mogą to być usługi doradcze i konsultingowe, mogą to być szkolenia. Za wszystko jednak trzeba płacić.

        wspieramrozwoj.pl/artykul/46/transfer-zyskow-za-granice-unikanie-podatku

        • felusiak1 Re: zamulasz Felusiak 01.10.17, 08:19
         yureczku, zamulasz i sypiesz anrgdotami. A wszystko przez CIT. Oto zagraniczne firmy nie placą podatku w Polsce czym w twoich i melorda oczach okradają kraj. Obaj widzicie drzewa a nie widzicie lasu.
         Trudno dyskutuje się o ekonomii z osobami, które nie posiadają elementarnej wiedzy w temacie i podpierają się anegdotalnymi artykułami z prasy.
         • yurek11111 Re: zamulasz Felusiak 01.10.17, 19:51
          Trudno sie dyskutuje z osoba ktora mysli ze wszystkie rozumy pozjadala i reszte traktuje z pozycji profesora chociaz 'studenci' udowadniaja ze prawi banialuki....😀
          Zauwaz ze ta ekonomia nie wytrzymuje proby z rzeczywistoscia , przykladem dodrukowanie po kryzysie 2008 setek miliardow dolarow , co powinno skutkowac inflacja i oslabieniem wartosci $US ,a widzimy ze inflacja w normie a dolar silniejszy...
          • lont12 Re: zamulasz Felusiak 01.10.17, 23:59
           problem z ekonomią, która wciąż nie jest nauką, pomimo że przyznają nagrody nobla z ekonomii... kupa śmiechu... ekonomiści posługują się bardzo prostymi wzorami matematycznymi, acz z wielką ilością niewiadomych, co te wzory czyni bezużytecznymi. Ekonomiści nie są jeszcze na tym poziomie co inżynierowie, którzy potrafią robić użytek z matematyki wyższej. Efekt tego taki, że technologia się rozwija i ułatwia nam życie, a ekonomia drepcze za rynkowymi spekulantami.
          • felusiak1 Re: zamulasz Felusiak 02.10.17, 07:21
           No i wyszło, ze nie wiesz o czym piszesz. Nigdy nie dodrukowano dolarow. Media sprzedały ci gniota a ty uwierzyłeś a wystarczy wykazać nieco ciekawości aby dowiedzieć się w jaki sposób zabezpieczono płynność finansową bez dodruku.
      • monalisa2016 Re: zamulasz Felusiak 30.09.17, 18:03
       1.melord napisał(a):

       > zagraniczne firmy nigdy nie placily zadnego podatku w Polsce (oprocz z pracowni
       > czych glodowych pensji) bo taka byla umowa/kontrakt z Solidaruchami.....czesto
       > nie placily za energie,wode,gaz itp.

       Przecież poniżej w poście napisałam, gdzie były gały i rozum kiedy cos podpisywały, poszły na spacer?
       Z czym do ludzi!
  • monalisa2016 Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 30.09.17, 02:19
   Nie rozumie żalów musztardy po obiedzie!
   Ktoś chciał wprowadzenia nowoczesności jak i zatrudnienia w Polsce, ktoś podpisał umowy, a teraz żale, wyrzuty i zarzuty?
   Gdzie były gały i rozum kiedy cos podpisywały, poszły na spacer?
   Z czym do ludzi!

   Jest zawsze i wszędzie cos za cos, nie ma nic za darmo ale to jest jeszcze nieświadome obecnym rządzącym, oni chcą wszystko gratis bo im sie to należy (tak sobie myślą). :-)
  • karbat Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 30.09.17, 18:57
   caly swiat chcial, polskiego ursusa , polska odre, polskie statki
   polski wegiel , polskiego fiata . polska nie nadazala z produkcja


   bylo super

   ale przyszedl simens , niemiec, i puscil to wszysto ww z torbami
   kombinuje ,- pisdak umyslowy

   pisdak umyslowy,- myslenie proste ,jak konstrukcja cepa


    • felusiak1 Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 01.10.17, 08:32
     znowu anegdotalne przykłady. Cytuję: "Część to także świetnie zapowiadające się przedsięwzięcia prywatnych polskich przedsiębiorców, którzy jednak zamiast rozwijać przedsięwzięcia w oparciu o własny kapitał, woleli dać się podkupić zagranicznym inwestorom."
     Jaki własny kapitał? Naczelnym celem od początku transformacji było i nadal jest sciagniecie do kraju kapitału i ten proces przyniósł i nadal wspaniałe efekty. Jedynie pseudopatrityczni frustraci maja z tym problem. Widocznie tęsknią za Polską 1989 kiedy nikt nie transferował zysków za granicę.
     Przyczyną frustracji jest zachłanność polskiego fiskusa. Gdyby CIT wynosił zamiast 19% jedynie 10% to podatki CIT byłyby płacone w Polsce i być może byłaby to wieksza suma niż ta obecnie przy 19%.
     Zadaj sobie pytanie czy podniesienie podatków o 20% objawi się wiekszymi o 20% wpływami do skarbu państwa..
     • jabbaryt Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 01.10.17, 11:15
      neokońcki bulshit. Obniżanie podatków to droga do nikąd. W Polsce stawka 19% wcale nie jest wysoka. Ale są kraje które oferują niższe stawki. Tylko jak my obniżymy to tamci także obniżą. Jak wprowadzimy stawke 4% to Irlandia wprowadzi stawkę 1%. I co tez wtedy będziesz doradzał aby obniżyc stawki CITu?
      • felusiak1 Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 01.10.17, 17:00
       Jeśli obniżanie stawek podatku to droga do nikąd to znaczy, ze aby gdzieś dojść należy podatki podwyższać. Wtedy dopiero bedzie dobrze.
       Napisałem wcześniej, ze CIT nie powinien istnieć gdyż ten podatek w rzeczywistości jest płacony przez końcowego nabywcę towaru lub usługi czyli jest wliczony w cenę. Jeśli firma nie sprzeda swoich produktów to nie osiagnie zysku i nie zapłaci CIT.
       Można też podwyższyć podatek od nieruchomości i zamiast 74 grosze za metr pobierać 7 złotych i 40 groszy.
        • czizus Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 01.10.17, 21:05
         yurek11111 napisał:

         > Mozna nie obnizac i nie podwyzszac podatkow obowiazujacych w Polsce ,tylko uszc
         > zelnic wyplyw cwaniacko nieopodatkowanych zyskow zagranicznych firm i korporacj
         > i i bedzie czym sie rzadzic, podobnie jak PIS zrobil to ze sciagalnoscia VAT-u.
         > ...


         PIS matołku niczego nie zrobił ze ściągalnością VAT. Może i zrobił, ale sztuczny zabieg - polegający na tym, że nie zwraca się VAT-u przedsiębiorcom w stosownym czasie, tylko przeciąga się to na koniec roku, . . . . . żeby statystyki dobrze wyglądały. Więc sprawdz, jakie kwoty VAT będą oddawane przez państwo pod koniec 2017 r. i na początku 2018. Jak to zbilansujesz to zobaczysz faktyczną ściągalność VAT.
        • felusiak1 Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 02.10.17, 07:54
         Firmy zagraniczne działają zgodnie z prawem i zgodnie z prawem robią wszystko aby płacić jak najmniej podatku.
         Polskie firmy działają dokladnie w ten sam sposób. Wszystkie firmy tak działają. To są statutowe wymagania publicznych przedsiebiorstw.
         Ja, osobiście robę wszystko aby płacić jak najmniej podatku. Ty zapewne też tak czynisz i nie zarzucasz sobie cwaniactwa.
         I skończ już te banialuki o niepłaceniu podatkow. 33% wpływów z CIT pochodzi od firm zagranicznych. Te firmy zatrudniaja tysiace ludzi, którzy płacą PIT i VAT. Te firmy placą VAT.
         Polskie prawo mówi, ze usługi niematerialne swiadczone na terytorium RP przez firmy nie posiadające siedziby w Polsce są zwolnione od podatku to gdzie tu widzisz cwaniactwo?
         • lont12 Re: Firmy zagr. wydoily Polske na ponad 530 mld z 02.10.17, 08:39
          > Firmy zagraniczne działają zgodnie z prawem i zgodnie z prawem robią wszystko aby płacić jak najmniej podatku.

          W jaki sposób to robią? Ano zatrudniają drogich i cwanych doradców podatkowych, którzy potrafią lepiej zinterpretować prawo podatkowe, bo prawo podatkowe jest tak sformułowane żeby dało się go różniście interpretować. Trzeba się przyjrzeć bliżej z profilu tym, którzy to prawo formułują, a nawet śledzić ich w momencie formułowania tego prawa, pod kątem przepływu tak zwanych nieuprawnionych opłat, zwanych potocznie łapówkami... no nie, na tym wysokim poziomie to już nie są ordynarne łapówki, łapówki to na niższych szczebelkach, takich bardziej powiatowych...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka