Dodaj do ulubionych

Wojna dyplomatyczna Moskwy z Madrytem.

14.12.17, 18:31
Swoją cyberkampanią na rzecz niepodległości Katalonii Moskwa zmieniła Hiszpanów we wrogów Kremla.

Szef wywiadu zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin nie zawahał się w ten weekend powtórzyć najpoważniejszych zarzutów katalońskich separatystów wobec hiszpańskiego rządu.

„Kiedy nie spodobały im się wyniki referendum (niepodległościowego z 1 października – red.), nie tylko ich nie uznali, ale jeszcze poddali represjom organizatorów głosowania" – powiedział o władzach Hiszpanii, ale także całej Unii.

To była kolejna reakcja Moskwy na zarzut wspierania secesji i próby rozbicia kraju, jaki Kremlowi stawia hiszpański rząd. Na początku tygodnia sprawę otwarcie podniósł w Brukseli szef dyplomacji Hiszpanii Alfonso Dastis. Uznał, iż zagrożenie jest tak poważne, że wymaga odpowiedzi na poziomie całej Unii
Wyjątkowo niepokojące są zarzuty hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych, że Rosja chce osłabić Hiszpanię" – wtórowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Do takiej wymiany inwektyw z Rosją od lat jest przyzwyczajona Polska czy Wielka Brytania, ale nie Hiszpania. To przecież położony na drugim końcu Europy kraj, gdzie od upadku dyktatury Franco niezwykle silne są nastroje pacyfistyczne.

Sondaż waszyngtońskiego Pew z maja pokazuje, że tylko 55 proc. Hiszpanów wspiera członkostwo w NATO – wobec 65 proc. Francuzów, 77 proc. Niemców i 89 proc. Polaków.

PSOE wystąpiło do wicepremier Soraya Saenz de Santamaria o informacje o działaniach Rosji. Zdaniem hiszpańskiego wywiadu ofensywa Kremla w mediach społecznościowych i w całej cyberprzestrzeni co prawda nie zmieniła znacząco poparcia dla niepodległości w samej Katalonii, ale odniosła ogromny sukces w przekonaniu międzynarodowej opinii publicznej do propagandy secesjonistów. Chodzi w szczególności o cztery tezy: w dniu referendum 1 października Madryt doprowadził do „brutalnej" pacyfikacji „pokojowo głosujących" Katalończyków (faktycznie trzy osoby trafiły do szpitala); w Hiszpanii są więźniowie polityczni (to określenie w stosunku do zatrzymanych członków rządu regionalnego, którzy dopuścili się zdrady państwa, za nieuprawnione uznaje nawet Amnesty International); Unia była głęboko podzielona w sprawie reakcji na kryzys kataloński (faktycznie żaden jej kraj nie zaangażował się w proces mediacji); w Madrycie wciąż rządzą „frankiści" forsujący represje wobec Katalonii (Katalonia do jeden z regionów o największej autonomii w Unii Europejskiej).

ROSYJSKIE WSPARCIE
Przy wsparciu Amerykanów Hiszpanie ustalili, że 55 proc. wszystkich profili internetowych lansujących takie tezy pochodziło z Rosji (a 30 proc. z Wenezueli). Ogromną rolę w rozpowszechnieniu antyhiszpańskiej propagandy Kremla odegrał Edward Snowden i Julian Assange – z szefem WikiLeaks 9 listopada spotkał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie jeden z czołowych nacjonalistów katalońskich Oriol Soler.

Rząd wie, że bardzo wiele z tych przekazów powielanych przez media społecznościowe wyszło z terytorium Rosji – mówi minister obrony Maria Dolores de Cospedal.

„Stosunki dyplomatyczne" z „władzami Katalonii" próbowali także nawiązywać „szef MSZ Osetii Południowej" Dmitrij Modojew i lider rosyjskich separatystów w Donbasie Aleksandr Zacharczenko.

Esteban Gonzalez Pons, rzecznik rządzącej w Madrycie Partii Ludowej w europarlamencie, uważa jednak, że Rosja ma szerszy cel niż podział Hiszpanii. Chodzi o rozbicie, a przynajmniej osłabienie Unii. Putin prowadzi politykę wrogą wobec Wspólnoty, od kiedy w 2013 r. Bruksela (z inicjatywy Polski) próbowała wciągnąć Ukrainę w krąg integracji.

Ale inicjatywa Kremla może się obrócić przeciw Rosji. Jest teraz wielce prawdopodobne, że dzięki zmianie nastrojów w Madrycie antyrosyjski obóz w Unii mocno się skonsoliduje.

– Nie tak to miało wyglądać. Nikt w Moskwie nie chciał, aby zaangażowanie Rosji po stronie Katalonii wyszło na jaw. To wcale nie jest sukces – mówi „Rz" Alexander Rahr, jeden z nielicznych zachodnich ekspertów, którzy mają dostęp do współpracowników Putina.

Obserwuj wątek
   • zeitgeist2010 a to ci sie udalo :) 15.12.17, 13:06
    5magna napisał(a):

    > A co Katalonia gorsza od Krymu nie moze decydowac sama o sobie ?

    Katalonia jak Krym sama decyduje o sobie z czerwonoarmiejscami na zielono na Las Ramblas, Barceloneta i Sants-MOnt-Juic :) Vale ...
    • wiktor_jerofiejew Rzeczywiscie Tatarzy sami "zdecydowali " 15.12.17, 17:44
     No rzeczywiscie Tatarzy krymscy zdecydowali zeby isc znow w moSSkiewska niewole i sami sobie zalozyli petle na szyje i kaganiec , bo przeciez pod bagnetami kremla bylo im tak dobrze ze nawet " caly swiat zaakceptowal " zbrojna napasc i grabierz Krymu przez roSSyjskiego ZBIRa...

     “Rosja – to najbardziej paskudny, do wymiotów obrzydliwy kraj w całej historii świata. Metodą selekcji wyhodowano w nim monstrualne moralne potwory, dla których samo pojęcie Dobra i Zła wywrócone jest na lewą stronę. W całych swoich dziejach ta nacja tapla się w gnoju i chce utopić w nim cały świat”.

     (Iwan Iljin – filozof rosyjski, działacz spoleczny.)


     zeitgeist2010 napisał:

     > 5magna napisał(a):
     >
     > > A co Katalonia gorsza od Krymu nie moze decydowac sama o sobie ?
     >
     > Katalonia jak Krym sama decyduje o sobie z czerwonoarmiejscami na zielono na La
     > s Ramblas, Barceloneta i Sants-MOnt-Juic :) Vale ...
     >
     >
     >
     >
  • zeitgeist2010 constitucionalistas supera en votos (44,9%) 15.12.17, 13:19
   wiktor_jerofiejew napisał(a):

   >
   > – Nie tak to miało wyglądać. Nikt w Moskwie nie chciał, aby zaangażowanie Rosji po stronie Katalonii wyszło na jaw. To wcale nie jest sukces – mówi „Rz" Alexander Rahr, jeden z nielicznych zachodnich ekspertów, którzy mają dostęp do współpracowników Putina.

   politica.elpais.com/politica/2017/12/14/actualidad/1513272702_380771.html
   Mowilo sie o tych serverach w Rosji i Wenezueli. Trudno stwierdzic jak to z tymi webbrygadami jest naprawde.

   Duch Franco poradzil sobie z clownami typu Puidgemona i jego poprzednika Masa. Wladze zarekwiroawly mu dom. A Puidgemon podpisze kazda lojalke.

   Wybory 21 grudnia beda rowne. Na dzisiaj 45% do 42% dla strony pro-hiszpanskiej.

   A ALexander Rahr jest rzeczywiscie warty sluchania. Wie co mowi.
   • wiktor_jerofiejew "mundrego" az milo posluchac ... 20.12.17, 19:48
    kylax4 napisał:

    > samostanowienie narodów. Niepodległość uzyskują tylko te twory, które są w inte
    > resie mocarstw, jak USA i Rosja.
    >
    > Gdyby niepodległość Katalonii była np. w interesie USA i Wlk. Brytanii, to już
    > dawno byliby niepodlegli, a Madryt nie miałby nic do gadania.

    "mundrego" az milo posluchac ... Padajcie narody na kolana...

    “Muszę wyrazić swoją smutną opinię o człowieku rosyjskim – ma on tak słaby system mózgowy, że nie jest zdolny do postrzegania realnej rzeczywistości. Dla niego istnieją tylko słowa. Jego odruchy warunkowe są skoordynowane nie z działaniami, a ze słowami”.

    (Iwan Pawłow – akademik rosyjski, fizjolog. )

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka