Dodaj do ulubionych

Jak zabijają Rosjanie

02.06.18, 22:14
Jak zabijają Rosjanie

Świat nie wie, co się dzieje w rosyjskich laboratoriach

Świat wie niewiele na temat tego, co się dzieje w rosyjskich laboratoriach - powiedział PAP Grzegorz Kuczyński, autor książki "Jak zabijają Rosjanie”. Jak dodał, doniesienia przedstawicielki Ukrainy Iryny Friz na temat prac w Rosji nad niebezpiecznymi środkami biologicznymi są prawdopodobne.

Jak podała IAR, zdaniem Ukrainy Moskwa prowadzi prace nad wirusami ebola i wirusami choroby marburskiej pod pozorem badań nad nowymi szczepionkami. Agencja poinformowała, że Iryna Friz, przewodnicząca delegacji ukraińskiej do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, przekazała raport w tej sprawie przedstawicielom Sojuszu.

"Problemem, jeśli chodzi o rosyjski program broni biologicznej jest to, że tak naprawdę świat wie niewiele na temat tego, co się dzieje w rosyjskich laboratoriach" - powiedział PAP Grzegorz Kuczyński, autor książki "Jak zabijają Rosjanie".

"To, co powiedziała przedstawicielka Ukrainy na temat prac, które mają być prowadzone na terenie Rosji nad niebezpiecznymi, groźnymi dla zdrowia i życia ludzkiego środkami biologicznymi, patogenami, które mogą być wykorzystane jako broń biologiczna, to niestety jest bardzo prawdopodobne" – ocenił. I dodał, że można wysnuć taki wniosek, "chociażby z tego względu, że Rosja od bardzo dawna nie wpuszcza międzynarodowych ekspertów do swoich obiektów, w których jest podejrzenie, że takie prace prowadzono w czasach sowieckich".

Ekspert tłumaczył, że obecny program broni biologicznej w Rosji jest w dużej mierze kontynuacją programu sowieckiego. „Prace nad bronią biologiczną prowadzono już od lat 20-tych, tak naprawdę w pewnym momencie to było oczko w głowie szefów sowieckiej bezpieki” – wskazał Kuczyński. I powiedział: „testowano tę broń biologiczną na więźniach NKWD w takim niewielkim, mało znaczącym, nierzucającym się w oczy budynku niedaleko Łubianki”.

Ekspert wskazał, że w latach 20-tych Sowieci pracowali nad takimi patogenami jak np. tularemia czy tyfus. "W latach 70-tych Związek Sowiecki przystąpił do konwencji o broni biologicznej (Konwencja o zakazie prowadzenia badań, produkcji i gromadzenia zapasów broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej oraz o ich zniszczeniu, sporządzona w Moskwie, Londynie i Waszyngtonie dnia 10 kwietnia 1972 r. – PAP) i zgodnie z tą konwencją powinien zlikwidować wszelkie posiadane zapasy broni biologicznej, i zaprzestać prowadzenia prac nad taką bronią" – przypomniał Kuczyński.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że w 1973 roku Sowieci powołali do życia cywilną instytucję - Główną Agencję Przemysłu Mikrobiologicznego, która jest znana bardziej pod nazwą Biopreparat. "Oficjalnie ona zajmowała się pracami nad szczepionkami, w rzeczywistości kontynuowała prace wcześniej prowadzone przez sowieckich naukowców nad bronią biologiczną" - wyjaśnił.

Kuczyński zaznaczył, że "dzięki temu, że na przełomie lat 80-tych i 90-tych na Zachód zbiegło dwóch bardzo ważnych, wysokich rangą pracowników tego Biopreparatu - Władimir Pasiecznik w 1989 r. zbiegł do Wielkiej Brytanii, a w 1992 r. do Stanów Zjednoczonych Ken Alibek, wiemy dużo więcej na temat tego, co robił Biopreparat, poczynając od początku lat 70-tych". I dodał, że był to okres, "kiedy oficjalnie Związek Sowiecki prac nad bronią biologiczną nie prowadził, a w rzeczywistości te prace były kontynuowane tylko pod innym cywilnym przykryciem".

Według Kuczyńskiego "z relacji Pasiecznika i Alibeka wynika, że ten program, tak naprawdę, był wielokrotnie większy, niż zakładały zachodnie wywiady: CIA, MI6". Jak mówił: "szacuje się, że mogło być w ten program zaangażowanych nawet 60 tys. osób, z czego ok. 10 tys. naukowców, w tym od 1 tys. do 2 tys. ekspertów zajmujących się wyłącznie śmiercionośnymi truciznami. Prace były prowadzone na terenie całego Związku Sowieckiego, w co najmniej 40 różnych ośrodkach i tak naprawdę nie wiemy dokładnie, ile z nich działa do dnia dzisiejszego".

Kuczyński przypomniał, że Moskwa wciąż twierdzi oficjalnie, że prac nad bronią biologiczną nie prowadzi, a Rosja jest sygnatariuszem tej konwencji jako prawny spadkobierca Związku Sowieckiego. Zwrócił jednak uwagę, że "w ubiegłym roku amerykański Departament Stanu wydał raport, w którym ostrzega, że tak naprawdę od 1992 r. te raporty, które zgodnie z konwencją Rosja musi corocznie przedstawiać, są bardzo wybrakowane. Jest tam mnóstwo białych plam, nie ma tam wielu informacji, w każdym razie na podstawie tych raportów nie można stwierdzić kategorycznie, że takich prac Rosja nad bronią biologiczną nie prowadzi".

Zdaniem eksperta jedynym okresem, kiedy Rosjanie byli w tej sprawie transparentni, był początek rządów Borysa Jelcyna. "Jelcyn, tak jak w wielu innych sprawach, przyznał się do tego, że Sowieci prowadzili prace nad bronią biologiczną, mimo że byli sygnatariuszem konwencji o broni biologicznej i wtedy, przez niecałe dwa lata Rosja była pod tym względem transparentna" - mówił Kuczyński.

Zaznaczył też, że mniej więcej od połowy lat 90-tych coraz częściej zdarza się, że eksperci międzynarodowi nie są wpuszczani do rosyjskich laboratoriów. "Ja tutaj przypomnę, są takie trzy miasta - Kirow, Siergijew Posad i Jakaterynburg, gdzie od końca zimnej wojny nie wpuszczono żadnego zachodniego eksperta, który mógłby stwierdzić, że takich prac nad bronią biologiczną w tych laboratoriach się nie prowadzi" - powiedział Kuczyński.

I podkreślił, że "biorąc pod uwagę to, co się dzieje z bronią chemiczną, chociażby to, co się wydarzyło w sprawie (byłego oficera rosyjskiego wywiadu - PAP) Siergieja Skripala, należy z dużą dozą prawdopodobieństwa podchodzić do tezy, że Rosja takie prace nad bronią biologiczną wciąż prowadzi".

Kuczyński zaznaczył, że w czasach sowieckich broń biologiczna była opracowywana pod dwojakim kątem. "Raz - użycia jej w celach, powiedzmy, szpiegowskich, czyli w celu dokonania jakiegoś skrytobójstwa (…), no i drugi cel to jest wykorzystanie broni biologicznej na masową skalę, w wypadku regularnej wojny". Jak dodał: "W Związku Sowieckim były całe gigantyczne magazyny, gdzie składowano tony wąglika, ospy i innych patogenów, patogenów krzyżowanych, nad którymi specjalnie pracowano w tych laboratoriach, aby one były odporne na wszelkie znane antybiotyki".

W ocenie Kuczyńskiego dzisiaj można zakładać, że broń biologiczna, nad którą mogą pracować Rosjanie, jest np. przeznaczona do takich celów, jak choćby zamach na Skripala w Wielkiej Brytanii.

"Zresztą ja przypomnę, że Pasiecznik, który jako pierwszy ujawnił skalę działania Biopreparatu w czasach sowieckich, w 2001 r. zmarł w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii i teraz po zamachu na Skripala jego syn zwrócił się do władz brytyjskich, żeby tą sprawą jeszcze raz się zająć, sprawdzić, czy to nie był zamach przeprowadzony przez rosyjskie służby" – powiedział Kuczyński. I dodał, że "Pasiecznik po ucieczce do Wielkiej Brytanii był pracownikiem rządowego brytyjskiego laboratorium w Porton Down na przedmieściach Salisbury" - miasta, gdzie próbowano otruć Skripala substancją chemiczną.

Obserwuj wątek
  • felusiak1 Re: Jak zabijają Rosjanie 02.06.18, 22:47
   To nie jest dobry temat. Być może, jestem przekonana, jest to prawdopodobne to czyste spekulacje.
   Czasy sowieckie dobiegły końca bodajrze w 1991 a nie w 2001. Ludzie piszą ksiażki aby zarobić trochę gotówki im wiecej sensacji tym lepiej ma sie sprzedawać.
   • wiktor_jerofiejew Re: Jak zabijają Rosjanie 03.06.18, 20:42
    felusiak1 napisał:

    > To nie jest dobry temat. Być może, jestem przekonana, jest to prawdopodobne to
    > czyste spekulacje.
    > Czasy sowieckie dobiegły końca bodajrze w 1991 a nie w 2001. Ludzie piszą ksiaż
    > ki aby zarobić trochę gotówki im wiecej sensacji tym lepiej ma sie sprzedawać.

    Fakt jest faktem ze ruSSkie nie dopuszczaja nikogo do swoich laboratoriow w zamknietych miastach a to juz swiadczy ze ruski cos kombinuje i nie nalezy im wierzyc ...
    Metody jakimi sie posluguja a co ostatnie lata pokazaly ewidentnie swiadcza o ich ukrytych i wrednych podstepnych poczynaniach
    Podobnie jest z ukrytymi koksowniami dla ich pseudosportowcow i skrytobojczych morderstwach przeciwnikow politycznych , klamstwach na temat zestrzelenia malezyjskiego samolotu itd itd a innych przykladow mozna mnozyc...

   • wiktor_jerofiejew Zbyt długo lekceważyliśmy roSSyjskie zagrozenie 04.06.18, 06:05
    Podstawowym wyzwaniem dla Zachodu jest zrozumienie, z kim naprawdę mamy do czynienia. Baudelaire pisał, że największym trikiem diabła jest przekonanie nas, że nie istnieje. Podobnie wielu ludzi wierzy, że Rosja pragnie pokoju i stabilności na świecie - mówi "Wyborczej" dr Victor Madeira, specjalista od wywiadu.
    Rozmowa z dr. Victorem Madeirą* z brytyjskiego Institute of Statecraft
    Maciej Czarnecki: Dlaczego tyle słyszymy o rosyjskich szpiegach w Wielkiej Brytanii? Chodzi o wrogów Kremla, którzy schronili się w Londynie, postrzeganie Brytyjczyków jako słabego ogniwa Europy w obliczu brexitu czy wręcz przeciwnie – dobrą robotę brytyjskich służb, które ujawniają kolejne powiązania?
    Victor Madeira: Liczą się wszystkie te powody i jeszcze parę innych. Częściowo chodzi o strategiczne znaczenie Zjednoczonego Królestwa dla Europy, częściowo o postrzeganie kraju przez Moskwę – słusznie czy nie – jako tego, który jest bardziej zainteresowany zarabianiem pieniędzy niż przeciwstawianiem się agresji.

    ttp://wyborcza.pl/7,75399,23489128,miasta-szpiegow-zbyt-dlugo-lekcewazylismy-rosyjskie-zagrozenie.html
    • amg10 Wiktorze, czy ty popierasz dazenia 04.06.18, 22:27
     Zachodu do wojny z Rosja ??

     Jesli TAK to popierasz dazenia do anihilacjii gatunku ludzkiego na planecie Ziemia.

     Jesli NIE to powinienes popierac budowe mostow wspolpracy i porozumienia z Rosja.

     Innej alternatywy nie ma.

     Jak jest wiec Twoj wybor ?
  • xystos Re: Jak zabijają Rosjanie 04.06.18, 22:10
   wiktor_jerofiejew 02.06.18, 22:14
   Jak zabijają Rosjanie

   Świat nie wie, co się dzieje w rosyjskich laboratoriach
   ________________________________

   a czy ktoś wie co dzieje się w
   laboratoriach amerykańskich,
   izraelskich,chińskich,japońskich
   i w wielu innych krajach?

   Tobie zależy na słabej Rosji
   i wiekszej mocy Syjonistów,
   miej jaja i podaj panieńskie
   nazwisko twojej Matki.
  • j-k Jezeli zabijają skutecznie - to dobrze 05.06.18, 16:10
   bo w tym fachu - to jest jedyne kryterium oceny.

   reszte opowiadania moz sz se miedzy bajki wlozyc - bo kogo to interesuje ?

   Zobacz - jakiego gnoju narobili Jaruzelskiemu ci - co mieli usunac Popieluszke, a spartolili robote.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka