Dodaj do ulubionych

Zmiana wladzy w Unii Europejskiej

16.05.19, 08:23
Nadchodzace wybory do parlamentu europejskiego wprowadzaja troche dyskusji i duzo roznic w pogladach. Najciekawsza wydala mi sie dyskusja TV z szecioma mozliwymi kandydat(k)ami na stanowisko szefa komisji europejskiej o ktorej pisze Spiegel i w ktorej pani Vestager mowila interesujaco o tym, ze jesli ma sie prace to powinno sie za nia moc godnie zyc. Dziennikarze uwazaja, ze wystapienie pani Vestager bylo najciekawsze i ze ma ona szanse na stanie sie nowa szefowa komisji europejskiej.

Zabrala tez glos w wywiadzie prasowym dla Süddeutsche Zeitung pani Merkel mowiac m.in. o swoich dyskusjach z prezydentem Francji. Niektorzy uwazaja, ze pani Merkel na szanse na przejecie stanowiska szefa Rady Europejskiej, pana Tuska. W taki sposob mielibysmy kobiece wladze Europy.

W koncu "slon a sprawa polska". Wysluchalem kilka dni temu w RTL opinii jednego z waznych przywodcow europejskich sprzed kilku dziesiecioleci, bylego prezydenta, Walerego Giscard-d'Estaign. Prezydent uznal, ze powiekszenie Europy do 28 czlonkow bylo bledem bo mentalnosc nowych jej czlonkow z ex-demoludow jest zupelnie inna. I wiele energi wymaga ich przekonywanie.

Niestety, trudno mu odmowic racji.

PF
Obserwuj wątek
  • czizus Re: Zmiana wladzy w Unii Europejskiej 16.05.19, 11:44
   polski_francuz napisał:


   > W koncu "slon a sprawa polska". Wysluchalem kilka dni temu w RTL opinii jednego
   > z waznych przywodcow europejskich sprzed kilku dziesiecioleci, bylego prezyden
   > ta, Walerego Giscard-d'Estaign. Prezydent uznal, ze powiekszenie Europy do 28 c
   > zlonkow bylo bledem bo mentalnosc nowych jej czlonkow z ex-demoludow jest zupel
   > nie inna. I wiele energi wymaga ich przekonywanie.
   >
   > Niestety, trudno mu odmowic racji.

   Moim zdaniem nie ma nawet grama racji. Pytanie jest takie, co byłoby gdyby te nowe kraje z demoludów nie zostały przyjęte do UE? Prawie na pewno byłyby już w strefie wpływów Rosji, być może mocno niestabilne, . . . . . coś na wzór Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii, bo na pewno w Polsce, w Czechach, na Węgrzech, . . . itd., byłyby cały czas duże naciski na zbliżenie się do UE a Rosja mocno, różnymi środkami, również różnymi szantażami gospodarczymi by temu przeciwdziałała. A to mogłoby kończyć się różnymi majdanami, . . . . generalnie dużą niestabilnością. Tego by chciał ten Francuz??? Niemcom chyba to rozszerzenie raczej nie przeszkadza pomimo PIS-owskiego debilnego "wstawania z kolan" a widać to po b. wysokich obrotach handlowych Niemiec z Polską, sporej jednak integracji i coraz lepszej komunikacji międzyludzkiej Polaków i Niemców. Jednak osiągnięto bardzo dużo przez te 15 lat a mówią o tym i Niemcy i Polacy a to dopiero początek tego pozytywnego dla wszystkich procesu, który ma wymiar długookresowy.
   Oczywiście pojawiło się sporo problemów z których najtrudniejszy to chyba ta duża migracja zarobkowa, konkurencja cenowa na różne produkty czy usługi ale raczej nie brak porozumienia w/s przyjmowania imigrantów bo to chyba był błąd Niemiec i starej Europy. Te problemy musiały się pojawić i trzeba je stopniowo niwelować ale coś za coś. No chociażby pojawienie się sporego rynku w naszej części Europy.
   Zasadniczym plusem przyjęcia demoludów do UE jest zapewnienie stabilizacji, pokoju i rozwoju w tej części Europy i nie było żadnego innego sposobu żeby to zrealizować. Niemcy bardzo dobrze to rozumieją, lepiej niż Francuzi bo zależy im na tym, żeby mieć na swojej wschodniej granicy państwo im przyjazne, państwo stabilne i demokratyczne z którym mogą rozwijać współpracę gospodarczą i każdą inną tak jak z Holandią, Belgią czy Francją. Ta granica to z Polską ale to dotyczy i pozostałych demoludów.


   • polski_francuz Re: Zmiana wladzy w Unii Europejskiej 16.05.19, 13:29
    "Moim zdaniem nie ma nawet grama racji. Pytanie jest takie, co byłoby gdyby te nowe kraje z demoludów nie zostały przyjęte do UE? "

    Popatrzmy na sprawe inaczej. Wspolnota europejska jest jak wspolnota malzenska. I kazdy z malzonkow cos wnosi: rozwage, majatek itd. Wlaczenie ex-demoludow mozna porownac do malzenstwa starszego pana z mloda pania (albo odwrotnie). I ten starszy(a) wiele rzeczy juz przezyl i na wiele rzeczy maja juz poglad. Ten mlodszy wszystko odkrywa po raz pierwszy i wiele rzeczy sa dla niego problemem. I to opoznia wiele procesow gdzie zgoda malzonkow jest niezbedna.

    PF
    • engine8 Re: Zmiana wladzy w Unii Europejskiej 16.05.19, 19:15
     Aha, zalezy jaki model malzenstwa to bedzie bo na razie to wiecej zarabiajcy malzonek to panisko i decydent a ten mniej - do garow?

     No i tu mozna sie doszukac podobienstw?

     A starszy Pan z mloda to zwykle tak ze maja niewiele wspolnego jesli chodzi o charaktery ale on sie moze na chwalic a ona ciagnie mu z portfela kase i lajdaczy z innymi/mlodszymi...

     I tu pewnie tez
    • pijatyka Giscard jęczy bez sensu 05.06.19, 17:33

     Nie tyle należało "nie przyjmować nowych krajów", co opracować i wprowadzić - tak dla nowych, jak starych - skuteczne mechanizmy dyscyplinujące w przypadku naruszania europejskiego prawa, łamaniu podstawowych zasad demokracji, trójpodziału władzy itp (aż do wyrzucenia z Unii włącznie)

     Żeby nie było tak, że członkiem UE beztrosko pozostaje sobie kraj, który w swoim aktualnym stanie - jak teraz Polska czy Węgry - jako państwo-kandydat nie miałby na członkostwo żadnych szans.

  • felusiak1 Ha ha hahaha haha ha h 16.05.19, 16:45
   A kto wybiera szefa komisji europejskiej? No wlaśnie. Pani Vestager krygowała sie do Merkel i Macrona mówiac do publiczności w telewizji. Ta publiczność nie ma głosu. Ale Merkel i Macron mają. Omówią w gabinetach kto ma być a potem dowie się o tym szeroka publiczność.
   Według byłego Walerego mentalność jest inna. No tak, dzieci się buntują, są knąbrne, nie chcą nas słuchać. A przecież my wiemy lepiej co jest dla nich dobre.
   A stosunki małżeńskie to są z UK. I rozwód jest w toku z tym, że ta ździra nie daje się wy,,chać
   i jest gwalcona. Zgodzą się na rozwód jak odda biżuterię i majtki. To i tak dobrze bo zachowa biustonosz i rajstopy.
  • boomerang Re: Zmiana wladzy w Unii Europejskiej 16.05.19, 22:05
   o ktorej pisze Spiegel i w ktorej pani Vestager mowila interesujaco o tym, ze jesli ma sie prace to powinno sie za nia moc godnie zyc. Dziennikarze uwazaja, ze wystapienie pani Vestager bylo najciekawsze i ze ma ona szanse na stanie sie nowa szefowa komisji europejskiej.

   Domyślam się że pani Vestager chce podnieść płace urzędników w budżetówce, a jeśli się nie ma pracy, bo zamknęli elektrownię na węgiel, to co wtedy?
   • karbat Re: Zmiana wladzy w Unii Europejskiej 17.05.19, 00:05
    boomerang napisał:

    > pani Vestager mowila interesujaco o tym, ze jesli ma sie prace to powinno sie za nia moc >godnie zyc.

    Eureka ! , - ze jesli ma sie prace to powinno sie za nia moc godnie zyc

    ze tez do tej pory nikt na to nie wpadl .

    >Dziennikarze uwazaja, ze wystapienie pani Vestager bylo najciekawsze
    >i ze ma ona szanse na stanie sie nowa szefowa komisji europejskiej.

    ona ladnie mowi …. i , ze to ona spowoduje, ze wszystko bedzie super …
    musi byc jakas kolejna zbawicielka
    zbawicieli w sroc , a .. niezadowolonych jeszcze wiecej .


Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka