Dodaj do ulubionych

"Koronawirus stoczy się wzdłuż buta"

01.04.20, 11:18
Czyli jakie sa konsekwencje oczekiwanie i mniej oczekiwane pandemii, biorac za przklad kraj, gdzie koronawirus grasuje w najlepsze

Co sie dzieje jak pieniedzy braknie a chce sie jesc?

Brak pieniędzy, by kupić choćby najpotrzebniejsze artykuły spożywcze i środki czystości w 60-milionowym kraju, który jeszcze do niedawna był w pierwszej piątce światowych potęg, to także skutek SARS-CoV-2. Na Sycylii ludzie stoją w kolejkach do supermarketów, w środku wyładowują po brzegi wózki i bez płacenia wytaczają je na zewnątrz, gdzie zdobycze pakują do bagażnika, by odjechać z piskiem opon do domu. Zrozpaczeni kasjerzy i kierownicy sklepów wezwali na pomoc policję i karabinierów. Od paru dni wyjść z supermarketów pilnują umundurowani funkcjonariusze. Ludzie jednak nadal czekają, by wejść do środka, choć często nie mają pieniędzy, by zapłacić za towar. Niektórzy noszą przepisowe maseczki i wszyscy respektują zasady „social distancing”.

Biedni staja sie biedniejsi

Zakazy i ograniczenia poruszania się wprowadzone przez włoskie władze sprawiły, że niemal z dnia na dzień pracę stracili drobni uliczni sprzedawcy, ludzie, którzy zapewniali rodzinom byt, zajmując się handlem obwoźnym, niezatrudnione na żadnych umowach sprzątaczki i pomoce domowe, osoby, które dotąd wiązały koniec z końcem, nie gardząc żadnym zajęciem, choćby nielegalnego parkingowego

Mafia szuka miejsca dla siebie

I wprawdzie dane ministerstwa spraw wewnętrznych wskazują, że nawet o 75 proc. spadła w niektórych rejonach liczba zgłoszeń drobnych kradzieży, przypadków wyrwania torebki, zdzierania zegarków z ręki wystawionej przez okno samochodu lub złotych łańcuszków z szyi, to rośnie obawa, że zwłaszcza na południu Włoch mafia będzie próbowała wykorzystać dla własnych celów rosnący w społeczeństwie niepokój. Tym bardziej że z powodu koronawirusa i ona ponosi spore straty. Przecież teraz, kiedy wszystko zamknięte, nikt nie zapłaci przestępcom haraczu, nikt nie ugnie się przed stale rosnącymi żądaniami mafiosów. Bo przecież każdy hotelarz z Taorminy czy Agrigento wie, że w najbliższych miesiącach żadnych turystów na Sycylii nie będzie.

Francja nie jest az tak podzielona. Bogatsi z paryzewa "wzbogacaja" swoja obecnoscia biedniejsze i cieplejsze regiony. Siejac, przy okazji, koronowirusa. Podzial jest raczej widoczny na biednych przedmiesciach gdzie jest slabsza opieka panstwa i nizsza dyscyplina.

Ale, u nas i na ogol, ludzie sa dosc zdyscyplinowani i przestrzegaja kwarantanny.

PF
Obserwuj wątek
    • kylax4 Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 11:48
      Chyba lepiej siedzieć w ciepłej Prowansji, na prowincji, niż w mieście.
      Prędzej zarazisz siebie, lub kogoś innego w gęstym mieście, a nie na wsi.

--
      1. Polski tzw. kościół katolicki, to nic innego jak banda faszystów.
      2. Democracy such as America needs an adversary or a conflict as George Orwell said, “To keep the fabric of society intact.”
        • kylax4 Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 13:13
          Wirus i tak już się rozprzestrzenił. Teraz trzeba siedzieć w domu. A jeśli wychodzić to tam gdzie nie ma ludzi.

--
          2. Democracy such as America needs an adversary or a conflict as George Orwell said, “To keep the fabric of society intact.”
      • jorl Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 12:42
        wojciech.2345 napisał:

> Nie wyobrażam sobie takiego zachowania Polaków w supermarketach.
        > Jesteśmy lepiej wychowani?

Wczoraj opowiadala mi wlasnie moja kochanka, telefonowalem z nia, ta z Polski jak jej znajoma kasjerka z Biedronki ma dosctej pracy. Klienci wrzeszcza na nia, zawsze klienci w Polsce byli paskudni dla obslugi w sklepie ale teraz to chamstwo sie zwielokratnia.
        Ale fakt, nie kradna. Jeszcze. Zobaczmy jak dlugo bo fabryki zaczynaja w Polsce stawac, najpierw Ukraincow sie wyrzucilo, teraz idzie to dalej. I pieniadze sie ludziom beda niedlugo konczyc.
        Co wtedy?

--
        Pozdrowienia

czizus dnia 12.12.17, 13:17 napisał:
        > Czy Polak zawsze musi udowadniać że jest kompletnym idiotą???
        • wojciech.2345 Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 13:10
          jorl napisał:
          > Wczoraj opowiadala mi wlasnie....
          -------------------------------
          A ja właśnie przed chwilą przeczytałem co następuje:

W dzielnicy Kilonii - Gaarden nieznany sprawca rozbił szybę stojącego na parkingu samochodu i ukradł z niego... sześć opakowań papieru toaletowego i dwie wiertarki. Kradzieże papieru toaletowego stają się w Niemczech normą.

Policjanci z niektórych regionów Niemiec informują o fali typowych włamań, ale nietypowych kradzieżach. Złodzieje nie “polują” już na samochody, rowery czy portfele. Teraz na “topie” jest… papier toaletowy.
          ....
          www.mypolacy.de/niemcy,0/newsy/absurdalne-kradzieze-w-de-nie-uwierzysz-co-teraz-kradna
          • jorl Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 14:16
            wojciech.2345 napisał:

> W dzielnicy Kilonii - Gaarden nieznany sprawca rozbił szybę stojącego na parkin
            > gu samochodu i ukradł z niego... sześć opakowań papieru toaletowego i dwie wier
            > tarki. Kradzieże papieru toaletowego stają się w Niemczech normą.

A to ze stalo sie norma to Polak wymyslil a drugi Polak jak Ty pisze. Ja czytywalem Polakow mieszkajacych w Niemczech jak klamali bo im tu niedobrze. I wypowiedz Polaka ze jest norma jest statystycznie przez Ciebie w2345 uznana. Znowu rozjuszony i rozjuszenie na mozg twoj drogi w2335 pada? Jasne, tak jest.

Wezmy ten samochod. Jak papier toaletowy jest taki pozadany to posiadacz tego paieru chyba by do domu zaniosl. Czyzby mial mieszkanie tak zapakowane zachomikowanym paierem ze mu sie nie mescilo? I trzyma w magazynie pod tytulem samochod?

> Policjanci z niektórych regionów Niemiec informują o fali typowych włamań, ale
            > nietypowych kradzieżach. Złodzieje nie “polują” już na samochody, rowery czy po
            > rtfele. Teraz na “topie” jest… papier toaletowy.
            > ....

Dziesiaj w moim sklepie, < 100m drzwi-drzwi od domu lezal papier towaletowy do kupienia. Nawet bez policjanow jak w USA co widzialem.

--
            Pozdrowienia

• wojciech.2345 Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 14:31
              jorl napisał:
              > Dziesiaj w moim sklepie, < 100m drzwi-drzwi od domu lezal papier towaletowy
              > do kupienia. Nawet bez policjanow jak w USA co widzialem.
              --------------------------------------------------
              Z Internetu:

Niemiecka policja poinformowała o kradzieży 50 tysięcy maseczek przeznaczonych dla klinik medycznych w Kolonii. Maski zniknęły z centrum logistycznego. Kradzież zgłosił odpowiednim służbom jeden z pracowników hali.
              ....
              To nie pierwszy przypadek kradzieży maseczek ochronnych w ostatnim czasie. W Dolnej Saksonii policja prowadziła dochodzenie w sprawie kradzieży 1200 maseczek. W Berlinie natomiast zniknęły duże ilości środków dezynfekujących, respiratorów, rękawic i odzieży ochronnej skradziono z oddziału intensywnej terapii dzieci w szpitalu klinicznym Charité.

Mogę tak cytować bez końca.
              • jorl Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 14:34
                wojciech.2345 napisał:

> jorl napisał:
                > > Dziesiaj w moim sklepie, < 100m drzwi-drzwi od domu lezal papier towa
                > letowy
                > > do kupienia. Nawet bez policjanow jak w USA co widzialem.
                > --------------------------------------------------
                > Z Internetu:
                >
                >
                >
                > Niemiecka policja poinformowała o kradzieży 50 tysięcy maseczek przeznaczonych
                > dla klinik medycznych w Kolonii. Maski zniknęły z centrum logistycznego. Kradzi
                > eż zgłosił odpowiednim służbom jeden z pracowników hali.
                > ....
                > To nie pierwszy przypadek kradzieży maseczek ochronnych w ostatnim czasie. W Do
                > lnej Saksonii policja prowadziła dochodzenie w sprawie kradzieży 1200 maseczek.
                > W Berlinie natomiast zniknęły duże ilości środków dezynfekujących, respiratoró
                > w, rękawic i odzieży ochronnej skradziono z oddziału intensywnej terapii dzieci
                > w szpitalu klinicznym Charité.
                >
                >
                > Mogę tak cytować bez końca.

Cytuj. Wiem, rozjuszony jestes.
                Moze dzieki temu cytowaniu wylewu do mozgu nie dostaniesz?

--
                Pozdrowienia

• czizus Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 15:05
          jorl napisał:

> wojciech.2345 napisał:
          >
          > > Nie wyobrażam sobie takiego zachowania Polaków w supermarketach.
          > > Jesteśmy lepiej wychowani?
          >
          > Wczoraj opowiadala mi wlasnie moja kochanka, telefonowalem z nia, ta z Polski j
          > ak jej znajoma kasjerka z Biedronki ma dosctej pracy. Klienci wrzeszcza na nia
          > , zawsze klienci w Polsce byli paskudni dla obslugi w sklepie ale teraz to cham
          > stwo sie zwielokratnia.
          > Ale fakt, nie kradna. Jeszcze. Zobaczmy jak dlugo bo fabryki zaczynaja w Polsce
          > stawac, najpierw Ukraincow sie wyrzucilo, teraz idzie to dalej. I pieniadze si
          > e ludziom beda niedlugo konczyc.
          > Co wtedy?

No i znowu kłamie, mataczy, sieje wrogą propagandę. Znowu udowadnia, że jest nie tylko idiotą ale i kłamcą - takim w kremlowskim stylu.

Tu gdzie ja mieszkam jest idealny porządek w sklepach, bardzo wysoka dyscyplina ludzi, kulturalna obsługa klientów. Mogą się gdzieś zdarzyć wyjątki i takie podłe bolszewickie zachowania. Ale to nie licząca się rzadkość. Generalnie Polacy okazali się mądrym, zdyscyplinowanym społeczeństwem. Kolejny raz jestem dumnym Polakiem.
      • kylax4 Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 13:14
        Na razie ludzie mają pieniądze. Jak się skończą, to zobaczysz...

--
            • jorl Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 14:32
              wojciech.2345 napisał:

> Obserwuję tę stronę:
              > www.dlahandlu.pl/koszyk/towar/ziemniaki-na-wage-1-kg,35.html
              >
              > Ziemniaki traktuję jako punkt odniesienia dla cen artykułów spożywczych.
              > Żona twierdzi, że dawno takiej ceny ziemniaków nie było.

To znaczy sa teraz wyzsze jak dotad czy nizsze? Te ceny kartofli? Bo nie wiem.
              Ale spojrzalem, u mnie, w moim sklepie sa chyba tansze jak teraz w Polsce, nawet jak sie uwzgledni ze PLN spada do €

--
              Pozdrowienia

• wojciech.2345 Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 14:58
                jorl napisał:
                > To znaczy sa teraz wyzsze jak dotad czy nizsze? Te ceny kartofli? Bo nie wiem.
                > Ale spojrzalem, u mnie, w moim sklepie sa chyba tansze jak teraz w Polsce, nawe
                > t jak sie uwzgledni ze PLN spada do €
                --------------------------------------
                Zapytałem jeszcze raz żonę o cenę ziemniaków rok temu.
                Przypomniała sobie, że rok temu kupowała po 2,5-3 zł.
                Trochę przesadziłem.

Teraz mamy 3,24 zł, a jeszcze kilka dni temu było 3,03 zł.

PS. Wg mnie ceny żywności w Europie poszybują do nieba.
                Jak będzie? Zobaczymy.
                • kylax4 Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 01.04.20, 15:24
                  Żywności produkuje się dość na świecie. Problem jest z załamanym łańcuchem dostaw.

--
                  • boavista4 Re: "Koronawirus stoczy się wzdłuż buta" 04.04.20, 04:43
                    czosnek kosztowal w NY 1 dolara, dzis - 4 dolary (5glowek)
                    W Paraty płaciłem rok temu za kilo mango 6 reali, dziś 3 reale, ale banany były po 2 /kilo, dziś 6 reali kilo.
                    rok temu autobus Paraty - Sao Paulo kosztował 45 reali - czas podroży 6 godzin. 2 tygodnie temu to samo kosztowało przeszło 100 reali a czas wydłużył się do 12 godzin. Obecnie komunikacja jest zamknięta.
    • felusiak1 Dyrdymały udajace reportaz 01.04.20, 18:36
      Paszkwil udajacy reportaż. Dawno temu mowiłem, ze dziennikarstwo upadlo i zamiast dziennikarzy i reporterów mamy pontyfikujacych wojownikow o społeczna sprawiedliwość.
      Przeczytałem calość. Bzdura goni bzdure.
      • boavista4 Re: Co oznacza wyrazenie, ze 04.04.20, 18:14
        ZAKŁAD EPIDEMIOLOGII CHORÓB ZAKAŹNYCH I NADZORU Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej
        Meldunki o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań
        na grypę w Polsce w 2020 roku
        wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/2020/2020.htm
        Zgony z powodu palenia papierosów: pulsmedycyny.pl/z-powodu-palenia-co-roku-umiera-w-polsce-sredniej-wielkosci-miasto-945791
        Zgony z powodu zapalenia płuc: oddechzycia.pl/nauka/w-polsce-co-roku-z-powodu-zapalenia-pluc-umiera-12-tysiecy-osob-swiatowy-dzien-zapalenia-pluc/
        Włoski naukowiec o sytuacji we Włoszech: www.ekspedyt.org/2020/03/28/kolejny-wloski-naukowiec-mowi-latwo-prosto-i-prawdziwie-o-glupocie-politykow-i-szalenstwie-epidemii/?cn-reloaded=1&cn-reloaded=1
        Dane statystyczne dotyczące zachorowań na korona wirusa na całym świecie:
        gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
        www.worldometers.info/coronavirus/country/poland/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka