Dodaj do ulubionych

Bez wirusów nie byłoby życia.

14.04.20, 17:58
Ludzkość (przynajmniej ogół) źle utożsamia wirusy z chorobami. Tymczasem one są odpowiedzialne za powstanie życia na Ziemi. Pierwsze związki chemiczne, od których zaczęło się życie, przypominały wirusy.
Codziennie 800 mln wirusów na cząsteczkach pyłu, opada na każdy m2 powierzchni naszej planety. 800 mln na każdy m2.

Niektóre wirusy infekują inne wirusy. Odkryto wirus Sputnik (sic!), który żył wewnątrz większego mamawirusa i konkurowały o metabolity.

Niektóre grzyby, takie jak Pseudogymnoascus destructans, które zabijają nietoperze, wywołując syndrom białego nosa, produkują więcej zarodników, gdy są zainfekowane przez wirusy.

W przypadku ludzi wirusy zwane bakteriofagami, pomagają zwalczać infekcje bakteryjne. Część RNA/DNA wirusów stała się częścią ludzkiego kodu genetycznego, przekazując geny pomagające nam przetrwać.
Mamy w sobie miliony typów wirusów i bakterii. Bez nich bylibyśmy martwi.
Liczba kombinacji typów interakcji, między ludzkimi komórkami a wirusami, jest praktycznie niekończona.

Nasza wiedza o wirusach, znacznie się rozszerza. Tylko w kwietniu 2019 roku zidentyfikowano ok. 195.000 gatunków wirusów. To 20 razy więcej, niż znano wszystkich wirusów w 2015 roku.

Co ciekawe, badacze sprawdzają różnorodność wirusów dzięki metagenomice. Polega to na tym, że szuka się genów wirusowych, w próbce środowiskowej, bez wyszukiwania konkretnego wirusa. Daje to obraz zagęszczenia wirusowego w badanej próbce. Wywołuje to pewien problem, tzw. ciemnej materii, czyli materiału wirusowego, którego nie da się przyporządkować do konkretnego wirusa.
Obserwuj wątek
  • kylax4 Re: Bez wirusów nie byłoby życia. 14.04.20, 18:06
   Życie społeczne wirusów.

   Wirusy komunikują się między sobą, decydując czy współpracować, czy konkurować ze sobą.
   Ta komunikacja jest zależna od niewielkich białek, zwanych peptydami, które przenoszą informacje między wirusami. W przypadku bakteriofagów, czyli wirusów atakujących bakterie, koordynują one działanie między sobą, decydując czy być aktywnymi, czy w stanie uśpienia. Różne gatunki wirusów mają różne sygnały. Są nawet w stanie, podsłuchiwać inne wirusy, a także nosiciela.
  • czizus Re: Bez wirusów nie byłoby życia. 14.04.20, 21:58
   Z tego wywodu najbardziej przekonuje mnie ten wirus od Sputnika. To faktycznie prawdziwy i niezwykle jadowity wirus!! Również dość grożny!. Aaaaale nie za bardzo - no powiedzmy tutaj w Polsce. Dlaczego? Bo bardzo dobrze znamy sowieckie kłamstwa i matactwa i nie dajemy się na nie nabierać tak jak niektórzy na zachodzie. Ale to oznacza, że zadanie Polski i Polaków to mówienie o prawdzie na każdym kroku, w każdej sytuacji i wszędzie gdzie się tylko da.Uświadamianie ludzi na zachodzie co to takiego Rosja, . . . . .itd! To już się dzieje i to tylko tylko tyle!.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka