Dodaj do ulubionych

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny

03.05.20, 12:48
22 listopada 2018 Stephan Harbarth, poseł CDU do Bundestagu i wiceprzewodniczący frakcji CDU/CSU został wybrany przez Bundestag na sędziego niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego od 30 listopada 2018 z opcją zostania jego przewodniczącym po upływie 12-letniej kadencji Andreasa Voßkuhle z SPD w maju 2020.

W tajnym głosowaniu w Bundestagu 46-letni adwokat dostał 452 głosy. 166 posłów głosowało przeciwko niemu, 34 wstrzymało się od głosu. Harbarth otrzymał tym samym wymaganą większość dwóch trzecich głosów.

Z 709 posłów podczas głosowania obecnych było 652. (Posłowie do Bundestagu: CDU 200, CSU 46, SPD 152, AfD 89, FDP 80, Lewica 69, Zieloni 67, bez frakcji 6).

Harbarth został wybrany głosami posłów z CDU, CSU, SPD, Zielonych i FDP. Jego wybór był ukartowany w kuluarach Bundestagu wcześniej, głosowanie w Bundestagu było farsą. W zamian Zieloni i FDP dostają jednego sędziego w trybunale.

Według konstytucji RFN Art. 33 (2) Każdy Niemiec ma równy dostęp do każdego urzędu publicznego w zależności od jego przydatności, kwalifikacji i osiągnięć zawodowych.

Harbarth był do 2018 roku adwokatem, nigdy nie był sędzią i zasiadał w Bundestagu od 2009 roku.

Wybór Harbartha – aktywnego polityka i adwokata na niezawisłego sędziego nie wywołał debat w niemieckich programach telewizyjnych oraz w prasie na temat praworządności w RFN. Jego wybór nie wywołał też żadnych debat w parlamencie lub komisji UE.

de.wikipedia.org/wiki/Stephan_Harbarth
***
de.wikipedia.org/wiki/Bundesverfassungsgericht#Ernennung_und_Vereidigung
***
www.gesetze-im-internet.de/gg/art_33.html

Obserwuj wątek
  • mara571 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 03.05.20, 14:31
   Sa mlode i stare demokracje. W tych starych wszystko wolno politykom. W tych mlodych tylko stara generacja nawroconych komuchow uzyskala akceptacje na tzw zachodzie.
   30 kwietnia o polnocy skonczyla sie kadencja I prezes Sadu Najwyzszego. Prof. Gersdorf nie zwolala wczesniej zgromadzenia powszechnego sedziow SN z powodu pandemii i w trosce o zdrowie wiekowych sedziow SN. Sedziowie mieli wybrac sposrod siebie 5 kandydatow na funkcje I Prezesa SN i przedstawic liste prezydentowi.
   Prezydent skorzystal ze swoich uprawnien i mianowal dr habil. Kamila Zaradkiewicza na stanowisko po I Prezesa.
   I zaczal sie hejt na czlowieka, ktory do roku 2016 byl wielokrotnie wyrozniany i nagradzany przez owczesna wladze. I byl szefem Biura Analiz TK. Wszystko bylo cacy do momentu konfliktu z owczesnym szefem TK prof. A. Rzeplinskim.
   Kiedy przeczytalam w czwartek komunikat KPRP pomyslam z zähem, ze K. Zaradkiewicz nie zostanie prezesem SN. Ale w mediach opozycyjnych zaczal sie hejt, nieoceniona prof. Letowska wydala swoja negatywna opinie.
   Wczoraj K. Zaradkiewicz powiedzial, ze nie bedzie kandydowal. Zwolal jedynie zebranie sedziow SN i zaapelowal od odejscie z SN starszych sedziow z glebokimi powiazaniami z systemem sadownictwa PRL.
   Mam teraz nadzieje, ze I Prezesem SN zostanie nastepna Malgorzata. Prof M. Manowska
   • petronella.kozlowska Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 03.05.20, 17:19
    Mara

    No nie zupełnie tak jest, bo należy sobie postawić pytanie czy tzw. stare kraje unijne są demokracjami?
    Należy zwrócić uwagę na to w czyich rękach są media. Media niemieckie są w rękach niemieckich to i nie było masowej akcji propagandowej przeciwko nominacji Harbartha. Harbarth był aktywny w polityce do dnia swojej nominacji i jest niezwisłym sędzią.


    www.tagesschau.de/multimedia/video/video-474757.html
    www.youtube.com/watch?v=dBb6vcCTsp4

    Przypomnę tutaj, że Gośka Gersdorf odwiedziła 20 lipca 2018 trybunał w Karlsruhe, a dzień przedtem ekolodzy przegrali przed sądem w Karlsruhe batalię o Nordstream 2.
    Wiadomość ta poszła do mediów niemieckich i wielu Niemców pomyślało sobie, że Gersdorf popiera Nordstream 2

    i0.gmx.net/image/812/33079812,pd=2,f=lead-xxl/gerichtspraesidentin-gersdorf-karlsruhe.jpg
    • felusiak1 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 03.05.20, 19:24
     Nie znam się na niemieckim ringu politycznym ale zwrócilo moja uwagę takie bzdurne zdanie: "Należy zwrócić uwagę na to w czyich rękach są media. Media niemieckie są w rękach niemieckich to i nie było masowej akcji propagandowej przeciwko nominacji Harbartha."
     Amerykańskie media są w rękach amerykańskich i mamy codziennie akcje propagandowe przeciwko wszystkiemu oprócz swoich.
     Rozumiem, że ten Harbarth był w wyniku politycznych targów w gabinetach. Kazdy coś dostał w zamian za zgodę. W Polsce PiS nie musi sie targować i ukladać z koalicjantami bo takich nie ma. I pewnie procedury są inne niż w Niemczech.
     • petronella.kozlowska Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 04.05.20, 05:59
      felusiak
      Nie znam się na niemieckim ringu politycznym ale zwrócilo moja uwagę takie bzdurne zdanie: "Należy zwrócić uwagę na to w czyich rękach są media. Media niemieckie są w rękach niemieckich to i nie było masowej akcji propagandowej przeciwko nominacji Harbartha."

      To zdanie nie jest bzdurne. Proszę się zastanowić nad nim i inymi komentarzami moimi lub mary. Aktywny politk CDU jest mianowany 22 listopada, a 30 listopada staje się niezawisłym sędzią. Jego nominacja była parodią. (filmik youtube).
      Jeżeli chodzi o targowanie się, to w niemieckich landach jest podobnie, do 2018 roku CSU rządziła w Bawarii samodzielnie mając po 60% głosów.
      W niedzielę 15 marca odbyły się wybory komunalne w Bawarii, w piatek premier landu zapowiedział restrykcje bo wzrosła z nieznanych względów liczba zachorowań na koronę. Z nieznanych względów.
      Gdzie są niezależne niemieckie media?

      Proszę spojrzeć na tabelkę

      de.wikipedia.org/wiki/Bundesverfassungsgericht#Ernennung_und_Vereidigung

      • felusiak1 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 04.05.20, 06:25
       Zdanie jest bzdurne samo w sobie. To że media są w niemieckich rekach nie ma nic do rzeczy.
       Media maja swój polityczny odcień i Harbartha uznały za swojego. Jedni za bardzo swojego inni za oswojonego. Niemieckość nie ma tu nic do rzeczy. Tu rolę gra polityczne wyznanie.
       Napisałem, ze w USA media są w amerykańskich rekach ale są innego wyznania niż prezydent wobec czego kazdego dnia od rana do wieczora i w godzinach nocnych plynie potok krytyki. Stało się to wręcz śmieszne.
       • petronella.kozlowska Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 04.05.20, 07:38
        Zdanie nie jest bzdurne, bo należy się nad nim zastanowić i odpowiednio je zinterpretować.
        Media amerykańskie są w rękach amerykańskich i krytykują Trumpa, ale poprzedni prezydenci też byli krytykowani.
        Media niemieckie też krytykują niemieckich polityków, ale tylko wtedy gdy im to jest przydatne. Gdy chodzi o Polskę lub Węgry krytykują wszystko. Brak im pluralizmu?
        Brak im krytycznego spojrzenia?
        Media niemieckie jakoś tak mało krytykują partie propagujące pedofilę i wolny handel narkotykami (Zieloni) lub Lewicę, partię która wyszła od enerdowskiej SED i która współrządzi w landach lub nawet rządzi w Turyngii.
        Media CDU krytykują Polskę, ale nie Turyngię. Media SPD milczą, bo SPD jest kolicjantem w Turyngii.
          • felusiak1 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 05.05.20, 01:26
           God, Oh Mighty help me.
           Jak to jakie wyznanie? Polityczne. Prawicowe, lewicowe, centrowe, zielone, rozowe, czerwone, żółte i brunatne, socjaldemokratyczne, narodowo-demokratyczne.......
           Tak zwani dziennikarze maja swoje polityczne poglady. Zwykle pracują w publikatorach zblizonych do ich własnych pogladów. Czasem zdarza sie, ze wpływowa lewicowa gazeta zatrudnia jednego prawicowego felietonistę.

           To teraz powiedz mi która niemiecka gazeta lub tygodnik jest wyznania zblizonego do PiS lub Orbana? Żadna.
           Czy byla jakaś krytyka pakowania TK przez PO w 2015? Nie bylo. Dlaczego? Bo PO to swoi, nasi.
    • mara571 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 03.05.20, 19:25
     Przezylam tzw demokracje ludowa, przezyje tez ta liberalna, w ktorej szczegolna role przypisano sadom i sedziom. Podobno niezaleznym i niezawislym, ale jak sie w praktyce okazuje pilnujacym interesow rzadzacych. Przed kilku laty przejrzalam liste roznych miedzynarodowych gremiow i instytucji, ktore maja obserwowac przemiany w czasie transformacji. Az trudno uwierzyc, ile tych "bezpiecznikow" utworzono i jak sa finansowane.
     Polecam Ci uwazna obserwacje Slowacji, bo tam rzad I. Matovica tez szykuje sie do oczyszczenia sadow. Dzisiejszy meldunek o tylko 3 zakazeniach wskazuje, ze moga sie juz zajac reformami, ktore byly planowane. W marcu aresztowano juz 12 sedziow.
     Obydwie wizyty M. Gersdorf w Niemczech sa skandalem politycznym. I nie chodzi o co mowila, tylko o fakt, ze piata lub szosta osoba w polskim panstwie jedzie do DE na koszt instytucji niemieckich.
     To sa rzeczy niedopuszczalne w normalnym panstwie.
     Media niemieckie wymykaja sie powoli z niemieckich rak (Spriner) i musza miec potezna zadyszke. Bauer sprzedaje Interie Polsatowi.
     Polecam material z 2012.
     voxeurop.eu/de/content/article/3049461-die-krummen-richter-der-slowakei
  • caesar_pl Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 03.05.20, 16:39
   A moze wazniejszy temat raczy poruszyc?. Nie żyje mecenas Stefan Hambura. Reprezentował rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej.
   Studiowal w Niemczech w Bonn i okazal sie wrogiem Niemiec.
   Kompleksy wyszly na zewnatrz..he,he...
   Nie wychowujcie w Niemczech dzieci po polsku.Gdyz wasze dzieci kiedys stwierdza,ze Polska nie nie jest taka jak ja Polacy na podstawie polskiej ja propagandy widza,lecz taka jak ja Europa Zachodnia widzi - czyli co udokumentowane prazrodla mowia.
  • polski_francuz Piekne slowo demokracja 04.05.20, 09:19
   "Wybór Harbartha – aktywnego polityka i adwokata na niezawisłego sędziego nie wywołał debat w niemieckich programach telewizyjnych oraz w prasie na temat praworządności w RFN. Jego wybór nie wywołał też żadnych debat w parlamencie lub komisji UE. "

   Wzialem sobie chwile czasu by sie nad tym watkiem zastanowic. Sadze, ze idea byla taka, aby pokazac ze w wielu krajach europejskich maja miejsce watpliwe manewry zwiazane z wymiarem sprawiedliwosc. Ale to Polska i jedynie Polska i jej manewry sa opisywane w prasie i sa dyskutowane w organach europejskich. A zatem, wg autorki watku, brakuje rownowagi w opisie. I ten brak rownowagi mozna przypisac akcji mediow, ktore sa sa czesto, gesto w niemieckich rekach.

   Zacznijmy moze od definicji. Demokracja, jaka znamy jest rownomiernym rozlozeniem wladzy miedzy egzekutywe, czyli rzad, wladze ustwodawcza czyli sejm i senat ewentualnie i wladze sadawnicza.

   I popatrzmy na systuacje w Polsce. Jaka wladza decyduje o wyborach prezydenckich, jaka wladza powoduje ze premier mowi co mowi i robi co robi, jaka wladza wkracza do historycznych miejsc jak Wawel i czci wydarzenia?

   Ano ta wladza skupila sie w jednym reku. Posla do parlamentu i przewodniczacego partii u wladzy. Czy to jest demokratyczne? Nie jest. Czy wyborcy dali temu czlowiekowi taka wladze? Nie nie dali. Czy to moze szokowac prase, sasiadow europejskich? Moze.

   Moze zacznijmy zatem studowac fundamenty tego, co sie w Polsce i co zadziwia innych dzieje zanim zaczniemy rozwazac inne elementy. W tym prase.

   PF
   • mara571 Re: Piekne slowo demokracja 04.05.20, 16:00
    Mylisz sie niestety. Dzieki sedziow i przede wszystkim Trybunalom Konstytucyjnym prawo jest zmieniane dosc skutecznie i to w przypadkach, kiedy ustawodawca wzbrania sie przed wprowadzeniem zmian. Partie polityczne i poslowie jednak podlegaja ocenie wyborcow co 4 lub 5 lat. Sedziowie sa nieusuwalni lub wybierani na dlugie kadencje i nie podlegaja ocenie schwerena.
    Monteskiuszowi nie chodzilo o taki podzial wladzy.
   • petronella.kozlowska Re: Piekne slowo demokracja 04.05.20, 18:51
    polski_francuz
    W Niemczech najwyższym reprezentantem państwa jest prezydent wybierany przez zgromadzenie federalne składające się w połowie z posłów do Bundestagu i osób nominowanych przez partie polityczne.
    Obecny prezydent był nominowany przez SPD i został wsparty przez Zielonych i FDP. Seehofer wówczas szef CSU, partii siostrzanej CDU chciał dowalić Merkel I spotkał się ze Steinmaierem w restauracji w Monachium. A było to w sobotę. Obaj siedzieli przy stoliku przy oknie także było ich obu (minister SZ i premier landu) widać, no bo przypadkiem firanka była odsłonięta i przypadkowy przechodzień ich sfotografował i fotkę wysłał do BILDa, który ją zamieścił w niedzielę online.
    Kandydatka CDU zadzwoniła do Angeli i powiedziała jej że rezygnuje. I tak Steinmaier został prezydentem.
    www.youtube.com/watch?v=QSYfAeK1vlY


  • czizus Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 04.05.20, 16:23
   Pytanie jest takie - czy te niemieckie działania i wybór sędziego niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego był zgodny z niemiecką konstytucją? Jeżeli był to nie ma tematu. W Polsce, . . . prezydent, premier, łamią notorycznie konstytucję i wybór sędziów do TK odbywał się w cieniu łamanej konstytucji. To jest ta zasadnicza różnica pomiędzy Niemcami i Polską. A media??? Całe szczęści że niektóre prywatne są w rękach "zagranicznych" bo te w polskich, . . . no np. TVP Info to wyjątkowy ściek. Takich kłamstw, matactw, personalnych nagonek na opozycyjnych polityków to nawet w stanie wojennym nie było. Promowanie polityki rządu wcale nie musi oznaczać takiego dna. Dlaczego wybrano w TVP Info takie wyjątkowe dno? ARD i ZDF też takie są?
    • czizus Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 04.05.20, 17:13
     felusiak1 napisał:

     > Czy możesz podać przykłady lamania konstytucji.

     Bardzo proszę:
     1. Odmowa stosowania ustaw poprzedniego Sejmu o wyborze sędziów TK
     2. Nie przyjęcie ślubowań od legalnie wybranych sędziów TK
     3. Niepublikowanie wyroków TK
     4. Niekonstytucyjne przerwanie ustawą mandatu sędziów TK
     5. Skrócenie konstytucyjnej kadencji członków KRS
     6. Zastosowanie prawa łaski w stosunku do osób skazanych nieprawomocnym wyrokiem(M. Kamiński)
     • felusiak1 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 05.05.20, 18:42
      Ad 1. Sejm uchwala ustawy i je nowelizuje. To nie lamie prawa ani konstytucji.
      Ad 2. To nie jest niezgodne z prawem. Prezydent ma absolutne prawo do nie przyjecia slubowań.
      Ad 3. Rząd w tym wypadku złamal prawo.
      Ad 4. Nie mam pojecia o czym mowisz
      Ad 5. Konstytucja nie określa trwania kadencji czlonkow KRS
      Ad 6. Prezydenckie prawo laski jest nieograniczone.
      • czizus Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 06.05.20, 08:44
       felusiak1 napisał:

       > Ad 1. Sejm uchwala ustawy i je nowelizuje. To nie lamie prawa ani konstytucji.
       > Ad 2. To nie jest niezgodne z prawem. Prezydent ma absolutne prawo do nie przyj
       > ecia slubowań.
       > Ad 3. Rząd w tym wypadku złamal prawo.
       > Ad 4. Nie mam pojecia o czym mowisz
       > Ad 5. Konstytucja nie określa trwania kadencji czlonkow KRS
       > Ad 6. Prezydenckie prawo laski jest nieograniczone.

       Nie jestem prawnikiem, więc nie będę się wdawał w jakieś prawnicze dyskusje. Ale dam jeden przykład odnośnie pkt. 6 - jest to uzasadnienie sędziego SN:

       "Nie wytrzymuje krytyki i tu absolutnie nie możemy się zgodzić, że prezydent w ramach własnych kompetencji z art. 139 konstytucji ma takie uprawnienia, że wkroczy w obszar wymiaru sprawiedliwości, bo przepisy konstytucji mu na to nie zezwalają" - zaznaczył w uzasadnieniu uchwały sędzia SN Jarosław Matras.

       Jak podkreślił dopóki nie ma innych zapisów konstytucji prezydent nie może wkroczyć w obszar wymiaru sprawiedliwości, bo wtedy to już nie mamy wymiaru sprawiedliwości, to jest taka konsekwencja.

       Wskazał, że SN zastanawiał się, czy można wydać akt łaski wobec osoby, której prawo gwarantuje status osoby niewinnej. Na czym ma polegać przebaczenie i puszczenie w niepamięć i czego - czynu, co do którego sprawca jest objęty domniemaniem niewinności? Nie ma pozytywnej odpowiedzi na takie pytanie - powiedział sędzia Matras.

       Po prawomocnym wyroku zasada domniemania (niewinności - PAP) upada. Jest prawomocny wyrok i prezydent może, jeśli jest taka jego wola, stosować prawo łaski w jakiejkolwiek chce formule odpowiednio dostosowanej do wyroku (...) wówczas on nie ingeruje w wymiar sprawiedliwości, bo wymiar sprawiedliwości już nastąpił - podkreślił sędzia Matras. Dodał, że wymiar sprawiedliwości jest bowiem rozstrzygnięciem sprawy, czyli zamknięciem prawomocnym sprawy"

       Podobne uzasadnienia odnoszą się do wszystkich przedstawionych pkt.
    • mara571 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 04.05.20, 22:05
     Tak na marginesie: w nocy Onet, portal nr1 w Polsce, wlasnosc Ringer-Springer, opublikowal artykul o dymisji prezydenta Dudy.
     Kancelaria Prezydenta zapowiedziala konferencje prasowa prezydenta na 8:15. Ponoc w Warszawie zawrzalo.
     Tymczasem A. Duda na konferencji oglosil, ze podpisano ostatnia umowe o budowie Baltic Pipe.
     Artykul na Onecie podpisal A. Stankiewicz, laureat wielu nagrod dziennikarskich.
     mobile.twitter.com/AndrzejDuda/status/1257219265897345024
   • mara571 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 04.05.20, 21:47
    Bundesverfassungsgericht pewnych skarg nie dopuszcza, inne oddala.
    Oddalono skarge AfD o zlamanie konstytucji przez dr Angele Merkel w 2015 roku.
    Mimo, iz dwoch sedziow w stanie spoczynku (Di Fabio i H. J. Papier) w swoich ekspertyzach wykazalo, ze doszlo do zlamania konstytucji i miedzynarodowych traktatow, ktore Bundesrepublika podpisala i ratyfikowala.
    • petronella.kozlowska Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 04.05.20, 22:10
     Drugi Senat Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe odrzucił skargę AfD na zachowanie wiceprzewodniczącej Bundestagu Claudii Roth która stwierdziła podczas posiedzenia, że Bundestag w którym obecnych było 90 posłów może uchwalać ustawy. Do uchwalania ustawy potrzebna jest połowa posłów czyli 355.

     Trybunału Konstytucyjny w Karlsruhe usankcjonował jawne bezprawie w Bundestagu.

     www.zeit.de/politik/deutschland/2019-09/bundesverfassungsgericht-afd-hammelsprung-bundestag-antrag-abgelehnt
     • felusiak1 Re: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 05.05.20, 01:44
      To my mamy bardziej przejrzysty system uchwalania ustaw. Potrzeba 218 glosów (na 435) w Izbie Reprezentantów i 60 głosow (na 100) w Senacie ( z wyjatkiem ustw budzetowych gdzie wymagane jest 51 glosow). I nie ma zabaw w quorum i nie ma możliwości uchwalenia ustawy 50%+1 w obecnosci polowy posłow.
      O lauteatach nagród dziennikarskich. W USA taka jest Nagroda Pulitzera. W zeszly roku zostala przyznana tzw dziennikarzom za opis wspólpracy Trumpa z Putinem (chociaz takowej nie bylo) a w tym roku obszerny "dowód" na to, ze amerykańska rewolucja i ogloszenie niepodleglości w 1776 bylo tylko i wylacznie aby utrzymać niewolnictwo. Ów "dowod" był krytykowany ze wszystkich stron i redakcja NYT musiala dokonać sprostowań a nawet usuniecia fragmentow. Tyle te nagrody warte. Nawet nieuzyteczne w zastępstwie papieru toaletowego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka