Dodaj do ulubionych

Wejscie smoka na Bialorus....

03.05.20, 15:38
Moze dzieki temu Lukaszenka mogl oprzec sie zakusom Putina....
Tylko czy chinska ekspansja na Bialorus jest korzystna dla Polski?
Smiem watpic....

"kredytów i pożyczek na łączną sumę 7,4 mld dol. Do poważnego, gospodarczego i handlowego zaangażowania doszło więc jeszcze przed rozpoczęciem zupełnie nowej, geostrategicznej gry w ramach inicjatywy BRI.

Prawdziwy przełom nastąpił podczas wizyty Xi Jinpinga, pierwszej tego typu w wykonaniu chińskiego przywódcy, na Białorusi w kwietniu 2015 r. Podpisano kilkadziesiąt porozumień na łączną kwotę 15,7 mld dolarów, a więc niebotyczną z punktu widzenia tego relatywnie biednego kraju o ograniczonych możliwościach i kontaktach. Obejmowały przede wszystkim projekty infrastrukturalne, głównie przemysłowe i komunikacyjne, ale też np. szkoły, multikina, a nawet kasyna, nie mówiąc o chińskiej pomocy w budowie systemu rakietowego Polonez. Oferta była więc bardzo szeroka."
www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/co-chiny-robia-na-bialorusi/
Obserwuj wątek
    • jorl Re: Wejscie smoka na Bialorus.... 03.05.20, 16:22
      yurek_1111 napisał:

> Prawdziwy przełom nastąpił podczas wizyty Xi Jinpinga, pierwszej tego typu w wy
      > konaniu chińskiego przywódcy, na Białorusi w kwietniu 2015 r. Podpisano kilkadz
      > iesiąt porozumień na łączną kwotę 15,7 mld dolarów, a więc niebotyczną z punktu
      > widzenia tego relatywnie biednego kraju o ograniczonych możliwościach i kontak
      > tach. Obejmowały przede wszystkim projekty infrastrukturalne, głównie przemysło
      > we i komunikacyjne, ale też np. szkoły, multikina, a nawet kasyna, nie mówiąc o
      >  chińskiej pomocy w budowie systemu rakietowego Polonez. Oferta była więc bardz
      > o szeroka."

E tam. CHrlowcy zaczynaja miec tak ogromne problemy ze te ich Jedwabne Szlaki ida sie juz jeb.c.
      Pic na wode i fotomontaz.
      Te pieniadze, miliardy nigdy tam nie byly i niebeda.

Ale zaciekawilo mnie cos innego. Z tego artykulu wszedlem na strone tego parku na Bialorusi. I zdziwilem sie ze jest w 4 jezykach w tym w jakims smiesznym, podobnym do rosyjskiego nazwanym BY. To ma chyba byc bialoruski czy jak? Przeciez on nie jest oficjalny na Bialorusi jak wiem, oficjalnym jest rosyjski. Ja wiem ze sie na Zachodzie probuje podtrzymywc fikcje o istnieniu tego chlopskiego jezyka a wiec ta strona to jest na Zachodzie dla nich zrobiona czy jak?
      • yurek_1111 Re: Wejscie smoka na Bialorus.... 03.05.20, 16:50
        Tu jest sporo na temat jezyka na Bialorusi z ciekawa teza:

Bialoruski dzisiaj jest "przykryty" przez rosyjski. A teraz moja wlasna kontrowersyjna teoria: gdyby Polska nie upadla w 1795 roku to bialoruski bylby dzisiaj dialektem jezyka polskiego. Tylko czy mozliwy jest dialekt jezyka polskiego z np. r', ktore nie zamienilo sie w rz? Moze musielibysmy wtedy inaczej spojrzec na jezyk polski.

woofla.pl/co-kazdy-powinien-wiedziec-o-sytuacji-jezykowej-na-bialorusi/
          • yurek_1111 Re: Wejscie smoka na Bialorus.... 03.05.20, 17:12
            Nie widze tu nic smiesznego
            Siostra mamy w czasie wojny mieszkala w Grodnie, kiedys ja zapytalem czy umiala po rosyjsku badz bialorusku, odpowiedziala ze nie znala ani rosyjskiego ani bialoruskiego a porozumiewala sie mowiac polskim, ktory w Grodnie byl rozumiany w okolo 90 % ,
            a po wsiach gdzie jezdzono na zakupy jaj i rabanki, polski byl rozumiany w 70-80 % ...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka