Dodaj do ulubionych

Stambuł: Haga Sofia będzie ponownie meczetem

10.07.20, 19:00
Dzisiaj w piątek Naczelny Sąd Administracyjny Turcji uchylił status muzeum dla dawnego kościoła prawosławnego z charakterystyczną kopułą, który stał się po 1453 roku meczetem i od 1935 muzeum.

Hagia Sofia zostanie ponownie meczetem.

Wkrótce potem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w serwisie twitter, że Hagia Sofia zostanie oddana w ręce władz religijnych Diyanet i otwarta na modlitwy muzułmańskie.
Obserwuj wątek
   • europitek Re: Stambuł: Haga Sofia będzie ponownie meczetem 10.07.20, 21:53
    zeitgeist2010 napisał:
    > bylem tam trzykrotnie. na drugim pietrze jest napis w pismie runicznym upamietn
    > iajacy Vikingow , ktorzy stanowili straz przyboczna sultanow.
    > Uczmy sie

    Ty chyba powinieneś się pouczyć historii Europy. Kiedy w Konstantynopolu pojawili się sułtani po Wikingach nie było już śladu.
    • petronella.kozlowska Re: Stambuł: Haga Sofia będzie ponownie meczetem 13.07.20, 08:53
     Ten pan ma mocne komentarze, ale rzadko na temat.

     Do Niemiec przybywa corocznie ponad 10 tys. azylantów z Turcji, obywateli tureckich. Oprócz tego przybywa z Turcji ponad 15 tys. osób w ramach łączenia rodzin.
     Niemcom przybywa co 10 lat miasto tureckie z 250 tys. ludności.

     Erdogan i inni tureccy politycy organizują wiece wyborcze w Niemczech na których min. ci azylanci krzyczą z radości i zachwycają się polityką Erdogana, żyjąc z niemieckich zasiłków.

     Piątek jest dla muzułmanów dniem świątecznym.
     W piątek komisja UE przyznała Turcji dodatkowe 500 milionów euro na uchodźców z Syrii. Kilka godzin później sąd turecki anulował status museum dla Haga Sofii, co dla muzułmanów ma ogromne symboliczne znaczenie.
     Jest to zwycięstwo islamu nad Europą, która płaci haracz.

     W tym tonie też prasa zbliżona do Erdogana informuje o decyzji sądu.
     -
     Jeśli przeczyta się to, co napisały tureckie gazety bliskie rządowi następnego dnia, to można się przestraszyć się i zaniepokoić. Wskrzeszenie Hagi Sofii było "zwiastunem wyzwolenia Meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, muzułmanie opuszczają fazę bezkrólewia". W innej gazecie mówi się o "ratowaniu Turcji przed tyranią krzyżowców", a w trzeciej: "Łańcuchy zostały zerwane, dzięki Bogu".
     Może to zostać źle zinterpretowane jako hałaśliwe prace zlecone cenzurowanych mediów. Ale widać też, co to jest: wypowiedzenie wojny.

     Liest man, was regierungsnahe türkische Zeitungen am Tag danach geschrieben haben, wird einem angst und bange. Die "Wiederauferstehung der Hagia Sophia" sei der "Vorbote zur Befreiung der Al-Aksa-Moschee in Jerusalem, die Muslime verlassen die Phase des Interregnums". In einem anderen Blatt schwadroniert einer von "der Rettung der Türkei aus der Tyrannei der Kreuzfahrer", ein Dritter sagt: "Die Ketten wurden gesprengt, Gott sei es gedankt." Man kann das als lärmende Auftragsarbeiten gleichgeschalteter Medien missverstehen. Man kann es aber auch betrachten als das, was es ist: eine Kampfansage.

     www.sueddeutsche.de/politik/hagia-sophia-in-istanbul-waghalsiger-schritt-567-jahre-zurueck-1.4964543
     • wykrywacz_klamcow da, da swietłana 14.07.20, 11:12
      petronella.kozlowska napisała:

      > bla, bla, bla...

      przecież Erdogan w Turcji prowadzi identyczną politykę jak kaczyński w Polsce, a tego z kolei pochwalasz i kłaniasz mu się co ranek na dywaniku ;)
      Erdogan mówi, że wstaje z kolan i nie będą mu w obcych językach mówić gdzie będą się modlić, kaczyński robi to samo tylko z kościołem katolickim. Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy polityką obu panów.
      • petronella.kozlowska Re: da, da swietłana 14.07.20, 19:07
       Skąd wiesz co robię rano?

       Erdogan nie prowadzi identycznej polityki jak Kaczyński.
       Celem Erdogan jest islamizacja Turcji i stworzenie w niej państwa religijnego. Takich celów nie ma PiS.

       Opozycja w Turcji siedzi w więzieniach albo ucieka do Niemiec, do Niemiec uciekają też Kurdowie tureccy. Według najnowszych statystyk przyjeżdża do Niemiec kilkaset azylantów z obywatelstwem tureckim miesięczenie, Turcja jest na czwartym miejscu „krajów azylowych“.
       Rząd Merkel też instrumentalizuje kościoły, które poprzez Diakonię albo Caritas zarabiają na krocie na azylantach. Ewangelicy kupili nawet statek by łowić tzw. rozbitków, których jakoś było mało podczas korony.


       www.bamf.de/SharedDocs/Meldungen/DE/2020/20200706-asylgeschaeftsstatistik-juni.html;jsessionid=08E6A303CA89037FBC46083DFBB0C148.internet561?nn=282772
       Na stronie 21 znajdziesz informację, że w 2019 roku 10.784 obywateli tureckich złożyło podanie o azyl w RFN. Turcja była na trzecim miejscu.

       Na stronie 43 znajdziesz informację, że w 2019 roku 2.979 obywateli tureckich otrzymało prawo pobytu z powodu prześladowań przez rząd Erdogana.

       Fotki Merkel z Erdoganem znajdzeisz w sieci. Najlepsze są te fotki gdy za Merkel jest flaga turecka. Idiotka kwiczała z radości, że Erdogan ją przyjął.

       www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Statistik/BundesamtinZahlen/bundesamt-in-zahlen-2019-asyl.html?view=renderPdfViewer&nn=284738
       • wykrywacz_klamcow da, da swietłana 15.07.20, 10:01
        petronella.kozlowska napisała:
        > Skąd wiesz co robię rano?
        >

        Tak trudno zgadnąć? ;)


        petronella.kozlowska napisała:
        > Erdogan nie prowadzi identycznej polityki jak Kaczyński.
        > Celem Erdogan jest islamizacja Turcji i stworzenie w niej państwa religijnego.
        > Takich celów nie ma PiS.
        >

        Oczywiście, że nie, miliony na kościół, oddawanie gruntów kościołowi za darmo lub za złotówkę, fundusze kościelne, miliony dla rydzyka, kampania wyborcza w kościołach i zawierzanie Polski kościelnym bożkom, pierwsza wizyta prezydenta w watykanie, to nie państwo kościelne - baw mnie dalej :P


        petronella.kozlowska napisała:
        > Opozycja w Turcji siedzi w więzieniach albo ucieka do Niemiec, do Niemiec uciek
        > ają też Kurdowie tureccy.

        w Polsce na opozycję i ludzi nie popierających działań reżimu pis 24h na dobę leci nienawistna propaganda w tvpis, manifestanci są dręczeni kontrolami, legitymowaniem bezzasadnym, aresztami i sprawami sądowymi. A ile ludzi ucieka z Polski? Sama uciekłaś, więc nie pitol mi tutaj o różnicach - popierasz nazistów, tylko jeszcze nie potrafisz się do tego przyznać :P
  • de_oakville Nie wiedzialem, ze nie jest meczetem 21.07.20, 07:01
   Wiedzialem, ze kiedys nie byla meczetem, jeszcze zanim Turcy zdobyli Konstantynopol. Ale po zdobyciu Konstantynopola przerobili ja na meczet. Kopula jeszcze bizantyjska, ale wokol niej cztery minarety. Wlasnie Hagia Sophia oraz Blekitny Meczet to dwa najslynniejsze meczety Istambulu. Tak mi sie zawsze wydawalo. Teraz dowiedzialem sie, ze byla muzeum i nie odprawiano tam nabozenstw. Teraz zaczna odprawiac na nowo. W sumie niewielka zmiana.
   • petronella.kozlowska Re: Nie wiedzialem, ze nie jest meczetem 21.07.20, 09:38

    W sumie niewielka zmiana.
    Zmiana jest poważna.

    Haga Sofia była muzeum od 1934 roku, ale Erdogan zapowiedział jeszcze w 2019 roku, że muzeum zostanie zlikwidowane, po czym znaleziono dokumenty z 1935 roku według których muzeum zostało założone nielegalnie. 10 lipca w piątek komisja UE przyznała Turcji dodatkowe 500 milionów euro na uchodźców z Syrii
    Kilka godzin później sąd turecki anulował status museum dla Haga Sofii, co dla muzułmanów ma ogromne symboliczne znaczenie. Jest to zwycięstwo islamu nad Europą, która płaci haracz.

    Merkel powiedziała że nie dąży do zerwania rozmów o członkostwie Turcji w UE, po likwidacji muzeum.

    Potem Erdogan powiedział w wywiadzie, że likwidacja muzeum to jest „uwolnienie się z łańcuchów niewolnictwa“.

    www.focus.de/politik/ausland/nach-umwandlung-zur-moschee-erdogan-reagiert-auf-kritik-zu-hagia-sophia-befreiung-von-ketten-der-sklaverei_id_12223395.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka