Dodaj do ulubionych

Nordsteam AG nie będzie mógł rozpocząć pracy pod g

14.07.20, 17:46
Firma operator projektu Nord Stream 2 przed faktycznym rozpoczęciem budowy musi przedstawić do Duńskiej agencji energetycznej zaktualizowany plan robót, dane o flocie i całą niezbędną dokumentację, w tym ubezpieczenie na statku i realizacja prac w zakresie montażu rur. Biorąc pod uwagę, że tego rodzaju ubezpieczenia na świecie są oferowane głównie przez niewielką liczbę firm, a wiele z nich jest zarejestrowanych w jurysdykcjach zachodnich, ryzyko, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą podlegały amerykańskim sankcjom, mogą przekroczyć potencjalne dochody od Gazpromu. Rosyjskie firmy ubezpieczeniowe nie będą miały niezbędnego poziomu zaufania ze strony duńskiego regulatora.
Rosja będzie próbowała wykorzystać niemieckie lobby i prorosyjskich członków Bundestagu i zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zaangażować Niemcy w konfrontację ze Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie dla opinii publicznej rosyjskie siły informacyjne przedstawią fotografię Stanów Zjednoczonych jako wroga, z którym trzeba zmierzyć się z Rosją. Rosyjskie media w Europie stale rozpowszechniają, że Rosja jest strategicznym partnerem Europy. Wszystko to jednak tylko elementy wojny hybrydowej, którą Rosja prowadzi teraz przeciwko Niemcom.
Jednocześnie tego lata Gazprom nie będzie mógł rozpocząć prac nad Nord Stream 2. W lipcu i sierpniu na wyspie Bornholm tarło dorsza, a wszelkie roboty w tym czasie w tym regionie są zabronione. Biorąc pod uwagę, że układanie rurociągu zajmie co najmniej 3 miesiące (160 km, z prędkością układania 1,5-2 km dziennie), do tego czasu Gazprom nie będzie mógł rozpocząć budowy. Dlatego budowę można wznowić (nawet teoretycznie) nie wcześniej niż jesienią. Ale w tym czasie rozpocznie się budowa gazociągu Baltic Pipe, który dostarczy gaz z Norwegii do Polski. Biorąc pod uwagę, że rury do Baltic Pipe są już produkowane, prace związane z układaniem mogą rozpocząć się jesienią 2020 r. natychmiast po tarle dorsza. Biorąc pod uwagę, że rurociąg ma tylko 275 kilometrów, wykonawcy projektu (najprawdopodobniej szwajcarska Allseas lub włoski Saipem, którzy mają więcej niż wystarczające doświadczenie w regionie) będą w stanie to zrobić w niecałe 2 miesiące.
Najprawdopodobniej, duński regulator nie pozwoli realizacji dwóch projektów cross-w tym samym czasie, oparte głównie na kwestiach bezpieczeństwa. Preferowane będą bezproblemowe Baltic Pipe. Podsumowując, Gazprom będzie mógł wznowić budowę dopiero w grudniu, pokonując wszystkie trudności. A w tym czasie na morzu Bałtyckim szaleją burze i trudne warunki atmosferyczne. Trzeba czekać do marca przyszłego roku. A do tego czasu już będą przyjmowane dodatkowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, co sprawi, że jego zakończeniu zupełnie nierealne w dzisiejszych realiach.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka