Dodaj do ulubionych

Osroznie z Bialorusia.

11.08.20, 04:04

Bialorus jest krajem niepodleglym ,ale rzadzi tym krajem dyktator ,ktory traktuje swoj kraj jak wlasny folwark,
Zastanowmy sie i ocenmy realnie ,czy nasze dobre intencje wobec Bialorusi nie pociagna za soba calego szeregu wydarzen ,ktore przyniasa tragedie i nieszczescia,a my wyjdziemy na glupich(oby tylko)
Majdan doprowadzil do wojny,tysiecy zabitych ,utraty terytorium i podzialu w narodzie,Do czego moze doprowadzic obalenie Lukaszenki,tego nie wiem,ale moja rada dla Bialorusinow jest taka.Lukaszenka nie bedzie zyl wiecznie,a czas leci szybko i ten czas mozna wykorzystac na budowe nowoczesnego bogatego kraju.Bialorusini uczcie sie patrzac na bledy Ukrainy.Spokoj,spokoj i jeszcze raz spokoj i wytrwalosc!!!
Obserwuj wątek
  • herr7 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 08:22
   Białoruś jest terytorium o które konkurują Zachód (jego najbardziej agresywna część) oraz Rosja. Łukaszence przez długie lata udawało się zachować równowagę, lawirując pomiędzy Zachodem a Rosją. W odróżnieniu od Rosji i Ukrainy, gdzie władzę przejęła oligarchia, która wzbogaciła się na grabieży zasobów tych państw Łukaszence udało się zachować najważniejsze aktywa w rękach białoruskiego państwa, co nie podoba się szczególnie w Rosji. Białoruś z jednej strony jest biednym krajem, ale poziom życia przeciętnego mieszkańca jest tam dużo wyższy niż w Rosji czy na Ukrainie. Na Białorusi są też lepsze drogi, lepsza i bardziej dostępna służba zdrowia oraz edukacja, która jest na wyższym poziomie. Ale za to nie ma tam dolarowych miliarderów, jak w Rosji i na Ukrainie.
   Status quo nie odpowiada wielu ludziom, głównie miejskiej inteligencji której się wydaje, że zmiana reżimu i zastąpienie go przez reżim demokratyczny spowoduje, że w kraju tym zapanuje dobrobyt. Można zrozumieć ich aspiracje, ale ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że dobrobyt zależy od zupełnie innych czynników. Jeżeli zwycięży Majdan to Białoruś podzieli los Rosji i Ukrainy, tamtejsze zasoby zostaną "sprywatyzowane" a zwykli ludzie znajdą się z ręką w nocniku. Demokracja może spowodować wzrost dobrobytu tylko pod jednym warunkiem, kiedy Zachód okaże Białorusi bezzwrotną pomoc i to w dużym rozmiarze. Tyle, że Unia stoi obecnie przed problemem zapaści gospodarek państw południowej Europy, USA od dawna nikomu nie pomagają, a Polska czy Litwa też nie przeznaczą swoich zasobów na wspieranie dobrobytu na Białorusi. Z drugiej strony, po załamaniu się cen ropy Rosja znalazła się w sytuacji, kiedy jej nie stać na wspieranie Łukaszenki, kiedy rosyjskie państwo musi wspierać własnych oligarchów. Białoruś mogą uratować jedynie Chiny, które mają na to odpowiednie środki.
   • buldog2 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 09:05
    Otóż nie. Białoruś przez ponad dwie dekady otrzymywała ogromną bezzwrotną pomoc od Rosji, w sumie we wszystkich postaciach (kredyty, dostęp do rynku itd.) ćwierć biliona dolarów albo więcej (ok. 10 lat temu szacowano ją na 150-200 miliardów). 250-300 miliardów dolarów na 10 milionów ludności, jak się to ma do wielkości programów unijnych? I co? I nic.

    Wyłącznie zmiana metod zarządzania, likwidacja programów socjalnych w rozmiarach nieodpowiadających możliwościom gospodarki, biedniejsze życie i rozwijanie efektywnej dochodowej gospodarki, ze wsparciem tych sektorów, które mają potencjał eksportowy. Starania o dostęp do rozwiniętych rynków UE, na inne nie ma co liczyć, ułatwienia, zwolnienia podatkowe dla inwestycji w przemyśle, rolnictwie.
     • amunicyjny1 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 09:53
      buldog2 napisał:

      > W informatyce to Białoruś sama jest potęgą, potrzebne wejście w związki z gospo
      > darką unijną, na inne zyskowne raczej nie ma co liczyć, tak mi się wydaje.
      >


      Po co dla EU Białoruś? żadnych minerałów, rynek zbytu mały. Mają przenieść tam montownie z Polski? Po co? Do zbierania pomidorów u baora starczymy my i Rumuni.. A może Białorusy dostaną worek forsy od EU? Ukraińcy dostali. Jedynie co Białoruś ma, to przemysł, i wydajne rolnictw. Ale to akurat dla UE jest wadą, choć do naprawienia
        • amunicyjny1 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 11:20
         Tak ku pamięci
         forsal.pl/artykuly/1062403,eksport-jest-naszym-narodowym-bohaterem-ale-to-kolos-na-glinianych-nogach.html

         Dobrym przykładem jest ''bilans handlowy'' Polska-Niemcy. My chwalimy się nadwyżką, oni też ....Tylko że nam zostaje statystyka a im forsa
        • czizus Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 11:38
         amunicyjny1 napisał(a):

         > wtop.ek napisał:
         >
         > > Jakie montownie?
         >
         > Może wymieńmy nasze fabryki, będzie łatwiej i szybciej...

         To czy to są nasze fabryki czy zagraniczne jest bez znaczenia dla budowania zamożności ludzi ale i kraju. Zarówno "nasze fabryki" jak i te zagraniczne maja podobne lub takie same obciążenia finansowe. Podatek od nieruchomości, zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników, ZUS, CIT, opłaty leasingowe, koszty bankowe, . . .etc. To wszystko zostaje w kraju a pracownik zarabia lepiej im pracuje wydajniej i na nowoczesnych stanowiskach pracy a te często tworzyły firmy zagraniczne. Prawo zbudowane w czasie transformacji ustrojowej było korzystne dla prowadzenia działalności gospodarczej.

         Polacy z kolei zbudowali olbrzymią ilość małych i średnich firm w zasadzie we wszystkich branżach z dominującą motoryzacyjną, meblarską i żywnościową oraz różnorakie usługi w ITI. Firmy te sprzedają swoje produkty głównie do UE.

         Polski PKB per capita jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy od białoruskiego a w 1989 r. były podobne. Ale Polska poszła droga zachodnią a Białoruś po wyborze Łukaszenki sowiecką i rosyjską. Dzisiaj Białoruś przy Polsce to biedny i zacofany kraj a Białorusini przy Polakach to biedacy.

         I jeszcze jedno: Fundusze unijne pomogły zmodernizować kraj(autostrady i drogi w ogóle, lotniska, kolej, rewitalizacja miast, infrastruktura, oczyszczalnie ścieków, . . . . etc.) Oczywiście ludzie dzięki tym inwestycjom zarabiali ale jednak swoją zamożność i dobrobyt zawdzięczają głównie własnej przedsiębiorczości, pracowitości a także dostępowi do rynku europejskiego, likwidacji granic w UE i wszelkim korzyściom wynikającym z członkostwa w UE.

         Białoruś byłaby w zupełnie innej sytuacja w każdym aspekcie gdyby od razu poszła polską drogą!! Teraz ta druga będzie dość trudna ale czy niemożliwa?


    • kochany-pershing Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 09:28
     Skad ty wytrzasneles te 250-300 mld dolarow? A moze napisz, zebt lepiej zabrzmialo, ze od Rosji dotala billion dolarow, albo moze i ze dwa...
     Bialorus nie jest ani bogata, ani biedna. Wyksztalconym ludziom zyje sie dobrze.
     • herr7 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 09:50
      To są brednie putinowców. Zamiast napisać co się stało z miliardami petrodolarów, które Rosja zarobiła kiedy ceny ropy były wysokie, lub jak to jest możliwe, że mała Białoruś mające kiepskie gleby potrafi wytworzyć nadwyżki mleka, masła i sera i sprzedawać je w Rosji, a sama Rosja nie potrafi nawet wyprodukować dostatecznej ilości warzyw? Skąd się biorą te paradoksy?

      Łukaszenkę chce obalić Putin na spółkę z globalistami. Globaliści nie mogą darować Łukaszence tego, że nie zamroził gospodarki w odpowiedzi na Covid, a sami Białorusini nie umierają przez to tysiącami. Co pokazuje, że mamy do czynienia z gigantyczną blagą.
      • buldog2 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 10:47
       Pytania i kwestie, które stawiasz, to zupełnie inny temat. Istotny, ale inny.
       Dlaczego RB potrafi sprzedawać FR mleko, masło itd.? Bo Rosja odpowiednio płaci. Za odpowiednie pieniądze można je produkować w Norwegii i na Grenlandii też.
       Nie wiem, jak z warzywami, ale w zbożach Rosja bije rekordy eksportu.
      • buldog2 ...putinowców? 11.08.20, 18:34
       Wobec tego sięgnijmy do organicznie antyputinowskiego reddevol. We wspomnianym artykule czytamy:

       Теперь следующий вопрос: во сколько РФ обходилась ежегодно эта "дружба народов"?

       Ответ простой: до 2014 года примерно в 8-12 миллиардов долларов каждый год, потом суммы стали корректироваться. Из чего складываются эти цифры?

       1. Беспошлинный и поддерживаемый на уровне Москвы и Минска экспорт белорусских товаров в РФ. Прежде всего, это сельскохозяйственная продукция. Ее Минск реализует в РФ примерно на 3,5-4 миллиарда долларов в год. Продать ее где-либо вне РФ просто невозможно (страны ЕС не допускают ее на свой рынок в сколько-нибудь значительных объемах).

       Помимо сельскохозяйственных товаров с 2014 года в дело пошел и серый "реэкспорт" — все ознакомились с таким явлением, как белорусские устрицы, белорусско-французские сыры и т.п. Этот канал тянул еще на 1-2 миллиарда долларов в год (лишь в 2018 году удалось немного его обрезать).

       2. Получение от РФ нефти и газа по льготным ценам (без экспортной пошлины) и затем реэкспорт этих углеводородов (не считая также платежей за переработку российской нефти на своих НПЗ). Кстати, именно Лукшенко главный противник отмены в РФ экспортной пошлины и поднятия ставки НДПИ, ибо это приведет к росту цен на получаемую республикой нефть. Свои потери от этого "налогового маневра" Минск уже оценил в 11 миллиардов долларов и будет прогибать Москву на выплату этой дани.

       3. Практически безвозвратные кредиты. Из-за специфики своей экономики Белоруссия, несмотря даже на серьезную поддержку от РФ, к 2014 году оказалась лишь функцией российской. Поэтому в последние годы Минск существует в режиме финансового зомби, являясь практически банкротом. Спасают его от "долговой ямы" заимствования, из которых российские республика возвращает крайне скупо и в режиме получения новых финансовых вливаний (т.е. через перекредитовку). Помимо кредитов от РФ, Минск берет в долг и у финнсовых структур ЕвразЭСа. Вот пример за 2017 год:

       "За 2017 год общая сумма государственных займов Белоруссии составила $4,04 млрд. Из них $1,4 млрд приходятся на еврооблигации, $1,309 млрд составили займы у правительства и банков России, $800 млн — у Евразийского фонда стабилизации и развития (ЕБРР), $306,6 млн — у банков КНР, $159,4 млн — у Международного банка реконструкции и развития (МБРР) и еще $65,2 млн — у ЕБРР и Северного инвестиционного банка (СИБ)".

       Как видим, из 4 миллиардов долларов кредитов РФ обеспечила более половины. Помимо всего этого можно вспомнить, что РФ за свой счет за 11 миллиардов долларов строит для Белоруссии атомную электростанцию. Она позволит Белоруссии сократить до минимума, например, зависимость от поставок газа. Про окупаемость этого проекта лучше молчать.

       Поэтому реальная подоплека стандартных ежегодных российско-белорусских "терок" — в основном, экономическая. Минск выбивает из Путинленда кредиты, льготные цены на нефть и газ, определяет транзитные тарифы и так далее. И с каждым годом для Москвы все сложнее содержать гордую республику, потому что сырьевая экономика РесФеда стремительно теряет свою маржинальность.

       Od 1994 "do 2014 roku z grubsza 8-12 miliardów dolarów rocznie". Zaokrąglijmy do 10 miliardów, czyli tylko w tym okresie, 200 miliardów dolarów. Po tym podsumowaniu, w dalszej części cytatu mowa o tym, co konkretnie się na wymienioną wartość składa. A lista profitów nie jest kompletna, o czym nie chce mi się nawet pisać, bo długo opowiadać.

       Wniosek ogólny: do rozmowy należy się lepiej przygotować. Ja to wiem przecież.
       • buldog2 Re: ...putinowców? 11.08.20, 18:42
        Bardzo podobne szacunki można spotkać w wielu źródłach, bez względu na ich afiliacje polityczne. Nikt choć trochę w temacie tego nie kwestionuje, co najwyżej przemilcza.
     • buldog2 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 10:43
      Skąd? 10 lat temu badałem temat i doszukałem się ok. 140 miliardów, licząc średnio. Najwyższe oszacowania sięgały wtedy 200 miliardów.
      Ale doliczmy do tego co wtedy było, standardowe odsetki, kolejne kredyty i dostęp do ros. rynku. A jeszcze cła eksportowe i to, co ekipa Łuki z tym wyprawiała (kradła ile się dało i za każdym razem, kiedy złapano za rękę, udawała zdziwienie i zapewniała "więcej tego nie będzie").
      Spokojnie wyjdzie ponad 200 miliardów, ile dokładnie, trudno policzyć. Przyznaję, mnie się tego śledzić i liczyć wszystko nie chce, ale Białoruś skubała Rosję w sposób najbardziej skuteczny.

      Polecam choćby artykuł
      reddevol.com/articles/zahvat_belorussii_cherez_trup_lukashenko
      Trochę na temat też, a znakomicie przedstawia mniej znane aspekty relacji RU-BY.

      Tyle, że te pieniądze nie budowały gospodarki państwa, a były przejadane i marnotrawione na różne pseudosocjalistyczne pomysły.
      • amunicyjny1 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 11:06
       Już się znowu zaczyna. Teraz Łukaszenka został miliarderem, najwyższa cyferka [jaką spotkałem] to 18 miliardy dolców.. Pestka, Janukowycza wyceniano na 100 miliardów.. Druga sprawa że mimo usilnych starań, nic nie znaleziono.
       • buldog2 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 17:45
        To nie moje niezależne szacunki, to liczby wzięte z rosyjskiego mainstreamu. Jeśli chodzi o Janukowycza i jego syna, pamiętam, że kupował gaz bez akcyzy, jako do ogrzewania. A sprzedawał w swoich stacjach już jako "samochodowy" i nadwyżkę chował do kieszeni. Już nie pamiętam na jakie, ale na spore pieniądze go podsumowali. A np. urzędnik kancelarii Juszczenki okradł polskie PGNiG na kwotę co najmniej 4 miliardów dolarów, już tu o tym mówiliśmy. Sprawę miała załatwiać kancelaria prezydenta Kaczyńskiego, nietrudno się domyślić, co załatwiła.
         • buldog2 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 18:39
          Nie żartuję. Ukradziono polskie udziały we wspólnie odkrytym złożu "koncentratu naftowo-gazowego". Minimalne szacunki wartości skradzionych udziałów (zbadana część złoża) wyniosła 4 miliardy dolarów. Sprawą zajęło się i chciało nagłośnić ją Radio Zet, ale powiedziano im, że zrobi to kancelaria Kaczyńskiego. Sam ten temat Zetce "nadałem", na tym forum rozmawialiśmy już o tym kilka lat temu. Ja to wiem przecież.
          • amunicyjny1 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 18:49
           buldog2 napisał:

           > Nie żartuję. Ukradziono polskie udziały we wspólnie odkrytym złożu "koncentratu
           > naftowo-gazowego". Minimalne szacunki wartości skradzionych udziałów (zbadana
           > część złoża) wyniosła 4 miliardy dolarów. Sprawą zajęło się i chciało nagłośnić
           > ją Radio Zet, ale powiedziano im, że zrobi to kancelaria Kaczyńskiego. Sam ten
           > temat Zetce "nadałem", na tym forum rozmawialiśmy już o tym kilka lat temu. Ja
           > to wiem przecież.
           >

           Podobnie wirtualnie okradziono Polskę z gazu łupkowego. Co to za złoże?
           • buldog2 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 19:26
            10 lat minęło, myślisz, że pamiętam? Pamiętam sprawę, kilka lat temu opisywałem ją ze szczegółami tu na tym forum. Na pewno mam to na dysku, ale w archiwum niewielki porządek i nie chce mi się szukać.
   • hatteras Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 12:57
    Dziekuje za bardzo madry wpis.Masz doskonala ocene sytuacji jaka panuje w tym kraju.
    Ta biedna i z natury bardzo dobra dziewczyna wybrala emigracje i apeluje o spokoj. I mam nadzieje ,ze na Bialorusi zapanuje spokoj. Nie warto przelewac krwi ,ani marnowac zycia na cos co nie ma przyszlosci.Ukraina jest tego dowodem. Lukaszenka jaki jest taki jest,ale z pewnoscia nie jest to glupi facet i pod jego '"panowaniem" Bialorusini zajda napewno dalej niz inne postsowieckie republiki.
  • lubat Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 13:09
   Jędrzej Bielecki: Zachód nie ma żadnej oferty dla Białorusi
   "Wobec kryzysu za Bugiem Europa musi wybrać: poświęcić swoje wartości albo interesy. Nie chce ani tego, ani tego. Więc nie zrobi nic."

   www.rp.pl/Analizy/308109935-Jedrzej-Bielecki-Zachod-nie-ma-zadnej-oferty-dla-Bialorusi.html
   • amunicyjny1 Re: Osroznie z Bialorusia. 11.08.20, 13:18
    lubat napisał:

    > Jędrzej Bielecki: Zachód nie ma żadnej oferty dla Białorusi
    > "Wobec kryzysu za Bugiem Europa musi wybrać: poświęcić swoje wartości albo inte
    > resy. Nie chce ani tego, ani tego. Więc nie zrobi nic."
    >
    Mądrze. Szkoda że tak nie myślano przed gruzowaniem Libii
    Nie masz nic lepszego do zaproponowania, nie wtrajaj się, bo ludzie cie przeklną
    • j-k Polska wpadka na Bialorusi... 11.08.20, 16:52
     amunicyjny1 napisał(a):
     > Mądrze. Szkoda że tak nie myślano przed gruzowaniem Libii

     by the way,...

     amunicyjny, mam dla Ciebie amunicyjny prezent z Bialorusi :)
     .
     www.facebook.com/photo.php?fbid=1025256504544399&set=a.317803231956400&type=3
       • j-k Re: Polska wpadka na Bialorusi... 11.08.20, 17:39
        amunicyjny1 napisał(a):
        > Choć to może jakaś wersja eksportowa .Ale afera słaba, chyba że ktoś wykaże róż
        > nice między polską a białoruską ''d..'' i strzelanie do jednej jest demokratycz
        > ne, a do drugiej nie


        napisalem o tej "ciekawostce" to pol zartem - pol serio...

        nawet Bialorusini rozumieja, ze bronia handluje dzis kazdy z kazdym...
  • herr7 Łukaszenka a Putin 14.08.20, 13:59
   hatteras napisała:

   >
   > Bialorus jest krajem niepodleglym ,ale rzadzi tym krajem dyktator ,ktory traktu
   > je swoj kraj jak wlasny folwark,
   > Zastanowmy sie i ocenmy realnie ,czy nasze dobre intencje wobec Bialorusi nie p
   > ociagna za soba calego szeregu wydarzen ,ktore przyniasa tragedie i nieszczesci
   > a,a my wyjdziemy na glupich(oby tylko)


   Wklejam link do artykułu, w którym autor porównuje rządy Łukaszenki i Putina, zwracając uwagę na zmęczenie obywateli tych państw swoimi przywódcami. Zarówno w Rosji, jak i na Białorusi ludzie chcą zmian. Głównym grzechem Łukaszenki jest to w oczach Białorusinów, że rządzi za długo. Wydaje się im, że jak nastąpi tam demokracja to pensje będą mieć jak na Zachodzie. Autor pisze, że na tle Rosji, Białoruś jako kraj jest w znacznie lepszym stanie, co jest właśnie zasługą Łukaszenki, tak jak jest zasługą Putina, że w Rosji prawie 50% obywateli tu ludzie biedni lub bardzo biedni. Ale za to Rosja ma wielu dolarowych miliarderów, podczas gdy na Białorusi ich nie ma. O ile odejście Łukaszenki prawie na pewno będzie oznaczać, że strajkujący obecnie robotnicy znajdą się wkrótce na bruku to odejście Putina i zastąpienie go przez np. Miedwiediewa doprowadzi jedynie do tego, że trwające obecnie procesy rozkładu Rosji nie przyhamują, a być może przyśpieszą. Jak pokazują wydarzenia ostatnich 30 lat, przy całkowitej pasywności armii i tajnych służb.

   svpressa.ru/society/article/273184/
   • borrka Wystarczy tego twierdzenia, by wątpić 14.08.20, 15:06
    Autor pisze, że na tle Rosji, Białoruś jako kraj jest w znacznie lepszym stanie

    Sam fakt, iż dziadostwo batkine jest równiej podzielone, nie zmieni wyraźnej przewagi Matuszki pod względem PKB per capita.
    Jestem ostatnim, który by bronił Wowana, ale petrodolary zrobiły swoje.
    Z Białorusi bije beznadzieja, z Rosji niesprawiedliwość społeczna.
    Uwielbiam niesprawiedliwość społeczną!
   • lecavalier2 Re: Łukaszenka a Putin 14.08.20, 20:34
    herr7 napisał:

    > Wklejam link do artykułu, w którym autor porównuje rządy Łukaszenki i Putina, z
    > wracając uwagę na zmęczenie obywateli tych państw swoimi przywódcami. Zarówno w
    > Rosji, jak i na Białorusi ludzie chcą zmian (...)

    W roku 2018 Putin wygrał wybory z wynikiem 76,69% przy frekwencji 67,50%.
    Za zmianą konstytucji w 2020 roku zagłosowało 77,92% przy frekwencji 65%.
    Na jakiej podstawie wnioskujesz o "zmęczeniu obywateli" Putinem ?
    • herr7 Re: Łukaszenka a Putin 14.08.20, 21:48
     lecavalier2 napisał:

     >
     >
     > W roku 2018 Putin wygrał wybory z wynikiem 76,69% przy frekwencji 67,50%.
     > Za zmianą konstytucji w 2020 roku zagłosowało 77,92% przy frekwencji 65%.
     > Na jakiej podstawie wnioskujesz o "zmęczeniu obywateli" Putinem ?


     W kraju, gdzie pod byle pozorem komisja wyborcza nie rejestruje kandydatów i gdzie nie istnieje niezależny system liczenia głosów? Wybory w Rosji są farsą. Ich wynik zawsze będzie wynosił >70% poparcia przy >70% frekwencji, gdyż Putin chce pokazać, że ma poparcie >50% obywateli. Gdyby wybory były uczciwe, a wcześniej poprzedzałaby je debata z udziałem Putina to uzyskałby on jedynie połowę tego co sobie przypisał. Inaczej oznaczałoby to, że Rosjanom jest wszystko jedno, kto nimi i jak rządzi. Władimir nigdy orłem intelektu nie był, ale jego poczynania, choćby w ostatnim roku pokazują, że staruszek zupełnie utracił kontakt z rzeczywistością.
  • jk2007 czemu Litwa wspiera Łukaszenke? 17.08.20, 15:22
   Litwa jest nadal gotowa współpracować z Białorusią w kwestii tranzytu towarów przez teren Litwy i port w Kłajpedzie, a w miarę możliwości – zwiększania tych dostaw. Białoruś poszukuje alternatywnych dostaw surowca. Na razie kupiła 80 tys. ton ropy naftowej z Norwegii – surowiec tankowcem do portu w Kłajpedzie, a stamtąd kolejami litewskimi na Białoruś. Z możliwości eksportu przez port w Kłajpedzie korzysta m.in. jedyny na Białorusi producent nawozów potasowych Belaruskalij, którego ładunkiem zajmuje się spółka Birių krovinių termianlas (BKT). W ciągu minionego roku przeładowała ona ok. 10 mln ton ładunku, z czego 98 proc. stanowiła produkcja firmy Belaruskalij. Przedstawiciele litewskiego rządu zadeklarowali, że Litwa mogłaby pomóc Białorusi także w kwestii dostaw gazu.
  • jk2007 czemu Trump wspiera Łukaszenke? 21.08.20, 13:17
   Białoruś jako pierwsza w świecie dostanie amerykańską ropę naftową specjalnej mieszanki Orzeł Biały, która nazwę zawdzięcza godłu Polski. To efekt zagadkowej inicjatywy firm z USA i Polski.
   wyborcza.pl/7,155287,26138538,amerykanska-ropa-polskiej-marki-dla-bialorusi.html
   kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/do-klajpedy-zawinal-drugi-tankowiec-z-amerykanska-ropa-dla-bialorusi/
    • herr7 celem globalistów jest depopulacja Europy Wschodni 23.08.20, 11:13
     boavista4 napisał(a):

     > Uktaina jest najbiedniejszym krajem Europy, a pomyslec ze przed ta zmiana byla
     > tylko troche biedniejsza od Polski.
     > Dzis jest na poziomie Ugandy, a odplyw ludnosci jest nadzwyczajny.

     Celem globalistów jest depopulacja Europy Wschodniej. To co się nie udało dokonać Hitlerowi podczas wojny robione jest teraz rękami oligarchii rosyjskiej i ukraińskiej. Większych różnic pod tym względem między Rosją a Ukrainą nie ma. Wyjątkiem jest Białoruś, gdzie nie zniszczono służby zdrowia, a jej poziom jest obecnie wyższy niż w czasach ZSRR. W Polsce zaszły podobne przemiany i jeżeli ktoś zachoruje to zwykle przechodzi gehennę na niewydolnych SOR-ach. Celem tych wszystkich działań jest redukcja populacji, skutkiem czego Słowianie są obecnie najszybciej wymierającymi narodami na świecie. Wystarczy spojrzeć w statystyki dotyczące koronawirusa, gdzie zawarte są dane dotyczące liczby mieszkańców. W perspektywie, chodzi o przejęcie ogromnych terytoriów, bogatych w lasy, gleby uprawne i wodę, tj. zasobów które będą się coraz bardziej liczyły. Rosyjska prowincja jest praktycznie pozbawiona mieszkańców. W wioskach gdzie 100 lat temu żyło 1000 mieszkańców żyje obecnie zwykle kilkoro starych ludzi. Większość rosyjskich wsi to jedynie znaki na mapie, nikt w nich już obecnie nie mieszka. Tereny, które niegdyś uprawiano zarastają krzakami.
     • europitek Re: celem globalistów jest depopulacja Europy Wsc 27.08.20, 09:31
      herr7 napisał:
      > Celem globalistów jest depopulacja Europy Wschodniej. To co się nie udało
      > dokonać Hitlerowi podczas wojny robione jest teraz rękami oligarchii
      > rosyjskiej i ukraińskiej.

      To się działo już w czasach ZSRR pomimo silnej kontroli ruchu ludności. A latach 70, zeszłego wieku to już było zauważalne nawet gołym okiem. W Polsce też był to problem, z którym władze nie dawały sobie rady.
      To powszechna prawidłowość mająca niewielki związek ze zmniejszaniem się wielkości populacji.

      > Celem tych wszystkich działań jest redukcja populacji, skutkiem czego Słowianie
      > są obecnie najszybciej wymierającymi narodami na świecie. Wystarczy spojrzeć
      > w statystyki dotyczące koronawirusa, gdzie zawarte są dane dotyczące liczby
      > mieszkańców.

      Podstawowy wpływ na wielkość populacji (i kierunek jej rozwoju) ma gospodarka, a dokładniej jej konkretny ustrój. Na przykładzie byłych demoludów można to pokazać z dokładnością do roku-dwóch jak zmiana stosunków gospodarczych wywoływała prawie natychmiastową zmianę poziomu rozrodczości, częstości samobójstw i ogólnej umieralności. Już dekadę temu robiono na temat badania w skali międzynarodowej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka