Dodaj do ulubionych

Jak Rosja wykorzystuje obiekty kosmiczny na Krymie

10.12.20, 16:29
Centrum komunikacji kosmicznej dalekiego zasięgu powstało na Krymie w 1961 r. I było częścią 85 centrum łączności radiowej dalekiego zasięgu z obiektami kosmicznymi (jednostka wojskowa 34436 "Coral").
W czasach radzieckich Centrum służył do: sterowania lotami międzyplanetarnych stacji kosmicznych przy realizacji międzynarodowych programów kosmicznych „Wenera”, „Mars”, „Astron”, „Wega”, „Fobos”, „Granat”, „Interball -1 ”; sterowanie załogowymi statkami kosmicznymi z serii „Wostok”, „Woschod”, „Souz” i inne; pozyskiwanie i przetwarzanie informacji naukowych z laboratoriów kosmicznych z serii „Luna”, „Lunokhod”; zapewnienie sterowania statkiem kosmicznym do różnych celów (nawigacja, komunikacja, telewizja, meteorologia, teledetekcja Ziemi itp.).
Środki optyczne były częścią międzynarodowej sieci środków optycznych i służyły do pomiarów trajektorii na statkach kosmicznych. W Centrum znajduje się największy w tamtym czasie na świecie i unikalny pod wieloma parametrami teleskop RT-70 o średnicy anteny 70 metrów.
Po rozpadzie ZSRR odziedziczone przez Ukrainę obiekty Centrum zostały zdemilitaryzowane i ponownie przeznaczone do użytku przede wszystkim do zadań cywilnych oraz w interesie gospodarki i środków utrzymania państwa.
W okresie niepodległości Ukrainy, w 1996 r., na bazie Centrum powstało Narodowe Centrum Zarządzania i Badań Kosmicznych przy ówczesnej Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (obecnie Państwowa Agencja Kosmiczna Ukrainy).
Krymskie obiekty kosmiczne (Centrum kontroli lotów statków kosmicznych (Vitine, Krym); Centrum kontroli kosmicznej (Vitine, Krym); Południowe Centrum Obserwacji Radiotechnicznych (Sewastopol, Krym)) stanowiły podstawę kosmicznej infrastruktury naziemnej Ukrainy.
Te środki techniczne były wykorzystywane przez Centrum do rozwiązywania różnych zadań z zakresu działalności kosmicznej w interesie państwa, w szczególności: kierowania statkami kosmicznymi do różnych celów; otrzymywanie, przetwarzanie i dostarczanie konsumentom informacji z teledetekcji i informacji naukowych; badanie przestrzeni kosmicznej za pomocą radioteleskopu RT-70; monitorowanie sytuacji geofizycznej; kontrola przestrzeni i nawigacja.
W latach 1995–2014 krymskie obiekty były wykorzystywane do sterowania krajowymi statkami kosmicznymi z serii „Sicz” (National Remote Sensing System), do wykonywania zadań związanych z nawigacją kosmiczną, a także do dostarczania danych do badań kosmicznych.
Od 2013 roku plany dalszego wykorzystania obiektów naziemnych Centrum, zgodnie z Krajowym Ukierunkowanym Programem Przestrzeni Naukowo-Technicznej Ukrainy na lata 2013-2017, obejmowały: zapewnienie zarządzania przyszłym ukraińskim satelitą „Lybid”; zapewnienie zarządzania i systematycznego pozyskiwania danych z przyszłych krajowych systemów kosmicznych „Sich” i „Ionosat”; wsparcie geoinformacyjne i monitorowanie sytuacji kryzysowych z wykorzystaniem pojazdów naziemnych i kosmicznych oraz zaspokojenie potrzeb użytkowników informacji teledetekcyjnych na Ukrainie i inne.
Po zajęciu Krymu przez Federację Rosyjską Ukraina straciła wszystkie naziemne obiekty krymskie. W związku z tym w 2014 roku, w celu przywrócenia kontroli operacyjnej nad Centrum Narodowym i jego oddziałami, kierownictwo Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy zdecydowało o przeniesieniu Centrum na kontynent Ukrainy, do miasta Kijowa.
Centrum zostało zmuszone do stworzenia nowych i modernizacji istniejących obiektów infrastruktury kosmicznej w innych regionach Ukrainy. Ponadto w 2015 roku na bazie Krymskich Naziemnych Sił Kosmicznych Ukrainy powstał 40 odrębny kompleks dowodzenia i produkcji Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji i rozpoczął się proces militaryzacji cywilnych obiektów kosmicznych na półwyspie.
Na dzień dzisiejszy Rosja kończy budowę optycznego centrum laserowego dla wojskowego systemu kontroli przestrzeni kosmicznej na podstawie zdobycia Ukrainy. Centrum ma stać się jednym z obiektów systemu kontroli przestrzeni kosmicznej rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
Ponadto 22 października Stałe Przedstawicielstwo Ukrainy przy ONZ na posiedzeniu Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ ogłosiło militaryzację cywilnych obiektów kosmicznych na okupowanym Krymie przez Rosję. „Rosja militaryzuje cywilne obiekty kosmiczne przechwycone na okupowanym Krymie.
Przeniesienie NIP-16 pod Eupatoria pod kontrolę rosyjskiego Ministerstwa Obrony świadczy o wzmocnieniu militarystycznego komponentu rosyjskiej polityki wobec Krymu i przestrzeni kosmicznej ”, - mówi się w komunikacie misji ukraińskiej przy ONZ w mikroblogu na Twitterze.
Tym samym Rosja narusza podstawowe postanowienia Międzynarodowego traktatu o zasadach działalności państw w badaniu i użytkowaniu przestrzeni kosmicznej.
Rosja planuje wykorzystać pojemność Krymu jako kluczowe ogniwo do sterowania statkami kosmicznymi w ramach programu księżycowego Federacji Rosyjskiej - pierwszy księżycowy statek kosmiczny ma wystartować w 2021 r. i dwa następne (moonwalker i satelita) - do 2025 r.
Równocześnie w rosyjskich planach długoterminowych przewidziano wykorzystanie Centrum Krymskiego w ramach rosyjskiego programu multisatelitarnego „Sfera” - rosyjskiego federalnego programu docelowego zintegrowanego rozwoju kosmicznych technologii informacyjnych na okres do 2030 roku. Jego wdrożenie jest realizowane przez Roscosmos we współpracy z powiązanymi przedsiębiorstwami i organizacjami.
Na wystawie „Armia 2020” ogłoszono, że w ramach realizacji programu „Sfera” łączny skład rosyjskiej sieci satelitarnej do 2030 roku przekroczy 500 urządzeń.
Poinformowano, że Roscosmos zaprosił z budżetu 1,5 biliona rubli na stworzenie systemu satelitarnego „Sfera”, który jest większy niż rozmiar całego Federalnego Programu Kosmicznego Rosji od 2016 do 2025 roku.
Celem Programu jest zapewnienie bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a także realizacja zadań z zakresu nawigacji kosmicznej, łączności kosmicznej, teledetekcji Ziemi, badań naukowych itp. Oczekuje się, że program stworzy nowe usługi dla rosyjskiej gospodarki cyfrowej, zaangażuje powiązane branże high-tech w działalność kosmiczną oraz stworzy nowoczesną infrastrukturę kosmiczną, która zwiększy wpływ Rosji na międzynarodowy rynek kosmiczny.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka