Dodaj do ulubionych

Polakow z Grodzienszczyzny moze spotkac ciezki los

27.02.21, 14:10
Jestem pelen podziwu i uznania,ze po latach komuny,w ktorych nie istniala ani jedna polskojezyczna szkola na Bialorusi Polacy przetrwali na tej ziemi.
Dzisiaj sa doskonale zorganizowani pod przywodstwem Pani Andzeliki Borys.Boje sie jednak ,ze w Minsku lub nawet w Moskwie zapadna wrogie Polakom decyzje.
Nalezy zawsze pamietac co stalo sie z polskimi okregami autonomicznymi w ZSRR 1937-38
Mam nadzieje ,ze do tego nie dojdzie ,ale mam zle przeczucia.
Obserwuj wątek
  • jk2007 Żołnierze Wyklęci: zbrodnie przeciwko 02.03.21, 23:12
   etnicznym Białorusinom. W związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wydarzeniami w Hajnówce MSZ Białorusi wydało specjalne oświadczenie: „Radykalnie prawicowe uroczystości na terenach gęsto zaludnionych przez etnicznych Białorusinów w Polsce są jawną, cyniczną zniewagą pamięci ofiar band żołnierzy wyklętych oraz otwartym przyzwoleniem na gloryfikację nazizmu”.
   Wszyscy dobrze wiemy, że żołnierze ci zostali wyklęci za to, co zrobili, w tym za zbrodnie przeciwko etnicznym Białorusinom na terenie województwa białostockiego. Były to przestępstwa zorganizowane, zabójstwa na tle etnicznym i religijnym.Najbardziej znany jest dowódca Romuald Rajs „Bury”, którego uznano za osobiście odpowiedzialnego za zamordowanie kilkudziesięciu obywateli Białorusi. Na Białorusi nie ma takich dni ani „bohaterów”, którzy braliby udział w masakrach Polaków. I nigdy nie będzie. Dlatego ze strony Rzeczypospolitej Polskiej i władz państwowych, które prowadzą taką politykę historyczną, jest to wyraźny przejaw braku szacunku dla Białorusi.
   • hatteras Re: Żołnierze Wyklęci: zbrodnie przeciwko 03.03.21, 03:36
    @jk2007
    Nigdy tego nie pojme,jak bandytow mozna traktowac jako bohaterow narodowych,
    Lupaszko rostrzelal matke z czteroletnim synkiem na rekach(Ewa Gorska),rostrzelal tez dwumiesieczne niemowle!!! ........a ja tlumaczylem Ukraincom ,ze UPA to bandyci ,bo mordowali kobietry i dzieci.
      • hatteras Re: Żołnierze Wyklęci: zbrodnie przeciwko 26.03.21, 02:03
       Tu nie chodzi o 15 dni wiezienia,tu chodzi o los calej mniejszosci polskiej zyjacej na Bialorusi.Potrzeba rozumu ,sprytu i dyplomacji,a nie patriotycznych emocji.Te 15 dni to jest naprawde ostatni dzwonek aby sie opamietac,bo nastepne wyroki beda po 15 lat lagru o obostrzonym rygorze.

       • kalllka Re: Żołnierze Wyklęci: zbrodnie przeciwko 26.03.21, 09:16
        po prostu dopytuje, dostała 15 dni więzienia czy aresztu (?) no i co mogli zrobić zamiast manifestacji.. kaziukami.
        Na marginesie, zauważ, retoryka- oparta o lamenty, utyskiwania ,ze coś powinni(!) nie zrobili, to najpopularniejszy, w naszej ojczyźnie, przepis na kwas chlebowy: bez składników ale z broń Boże!
        Ps
        Nie gniewaj za końcowy przytyk;
        taka ogólna refleksja mnie naszła gdy twoje -bezpośrednie i szczerze zainteresowane sytuacja na Białorusi wpisy, zakłócił ten końcowy..


     • herr7 Re: Żołnierze Wyklęci: zbrodnie przeciwko 26.03.21, 08:03
      hatteras napisała:

      > Kochani,
      > Ja po prostu czulem ,ze cos sie stanie i stalo sie. Pozamykali dzialaczy,pozamy
      > kaja szkoly i zacznie sie rusyfikacja na calego.
      > ...a mozna bylo siedziec cicho i robic swoje.

      W podobno demokratycznej Polsce Mateusz Piskorski spędził prawie trzy lata w więzieniu za to, że ośmielił się założyć partię uznaną przez władze za prorosyjską. Dla przypomnienia, partia obecnie rządząca uważana jest przez wielu za partię proamerykańsko-żydowską, PO zaś za partię proniemiecką.
      Piskorskiego próbowano oskarżyć o szpiegostwo na rzecz Rosji, Chin oraz....Iraku. Skończyło się na tym, że oskarżono go o zatruwanie stosunków polsko-ukraińskich. Piskorski siedział w więzieniu, w którym go pobito, ale żaden z tzw. autorytetów moralnych nie stanął w jego obronie. Bronili go ludzie z marginesu polityki, a nie ci powszechnie znani. Aresztowanie Piskorskiego stanowi rodzaj cezury. Pokazuje to, że Trzecia RP wzorem Drugiej RP dryfuje w stronę zamordyzmu.

      Polityka władz RP wobec Białorusi to popis cynizmu i arogancji. Z drugiej strony, obecna elita jest niezwykle łagodna wobec przejawów banderyzmu na Ukrainie oraz w samej Polsce. W jedynej we Lwowie polskiej szkole średniej wisi tablica poświęcona katowi Polaków Romanowi Szuchewiczowi. To tak jakby w jakiejś szkole żydowskiej wisiała tablica poświęcona Himmlerowi. Żydzi jako naród poważny nigdy by na taki afront nie pozwolili. To świadczy jaki jest w istocie stosunek ukraińskich elit do Polski i Polaków.

      W Polsce epigonów banderyzmu toleruje się wśród władz ukraińskich organizacji. Można więc dodać, że partia probanderowska jest w Polsce jedną z najsilniejszych w strukturach władzy. Brakuje tam tylko partii propolskiej.
      • hatteras Re: Żołnierze Wyklęci: zbrodnie przeciwko 27.03.21, 01:44
       Staralem sie wytlumaczyc moim ukrainskim kolegom dlaczego UPA to bandyci,bo tylko bandyci morduja kobiety i dzieci powiedzialem.Tylko jedna osoba wyrazila przekonanie,ze mnie rozumie ,ale poparcia nie uzyskalem.
       Donald Tusk potrafil porozumiec sie z Putinem i otrzymal szacunek zrozumienie i godnie uczcili pamiec pomordowanych oficerow w Katyniu.
       Kaczynscy i caly PiS chcieli ubic kapital polityczny w Katyniu ,zakonczony katastrofa,podzialem w narodzie ,A Putin wszedl na wojenna sciezke i mamy taka Rosje jakiej chcial PiS- czyli odwiecznego wroga.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka