Dodaj do ulubionych

Krzyz z sasiadami

01.03.21, 10:29
Polska opinia publiczna jest, na ogol, przeciwko Niemcom. Jak sie jest u wladzy to bardzo latwo jest napuscic Polakow na zachodnich sasiadow. Dlaczego? Ano zaczeli wojne, mordowali na lewo i prawo, wprowadzili podczas okupacji rasowe prawa a nawet tramwaje mialy miejsca "nur für Deutsche".

Skad to wiemy? Ano wielu wie z opowiadan Rodzicow czy Dziadkow. Ale, ze powojenne pokolenie starzeje sie juz, niestety, to pozostaja filmy w ktorych obraz Niemca jest obrazem bardzo negatywnym albo negatywnym. I te negatywne przesady filmy upowszechniaja i przekazuja mlodszym pokoleniom.

I to dochodze do kamienia, ktory ruszyl lawine moich refleksji. Ogladalem kilka dni temu DVD z filmem Terence Younga "Potrojny krzyz" z Krzysiem Plummerem i Romka Schneider (BTW jest na jutubie ). Film jest o podwojnym agencie brytyjskim, ktory szpiegowal dla Anglikow w Niemczech a dla Niemcow w Anglii. I co najdziwniejsze, szpiegowal za pieniadze. Ogladajac film, opadla mi szczeka. Jak to za pieniadze? Przeciez chodzilo o wolnosc! o zycie! o honor! A tu nagle pieniadze. Placili jedni, placili drudzy a piekna Romka, niemiecka arystokratka, sie zakochala nawet w Brytyjczyku.

Pierwsza refleksja bylo to, ze Young nic nie rozumie z 2ws. i ze nakrecil sobie film o Bondzie tylko go wstawil w kontekst niemieckiej okupacji. Ale, i co najdziwniejsze, film pokazywal Niemcow jak Brytyjczykow. Troche lasych na pieniadze, moze troche bardziej zdyscyplinowanych i wiernych Führerowi i z troche mniejszym poczuciem humoru. Ale jednak, jako ludzi jak i inni.

I moze tedy jest droga by rozsadnie ustawic stosunki Polakow z Niemcami? Pokazac ich podczas 2 ws. jako ludzi z ludzkimi problemami i z ludzkimi cechami charakteru.

PF
Obserwuj wątek
    • peace2u Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 11:13
      Czy autor wie jak wyglądało wychowywanie dzieci przez ofiary II WŚ z PTSD (czy jak się to po polsku nazywa)? To nie były pogadanki o wojnie tylko często brutalne odreagowywanie na bezbronnych własnej traumy.
      • polski_francuz Kwadratura kola 01.03.21, 11:57
        peace2u napisał(a):

" Czy autor wie jak wyglądało wychowywanie dzieci przez ofiary II WŚ z PTSD (czy jak się to po polsku nazywa)? To nie były pogadanki o wojnie tylko często brutalne odreagowywanie na bezbronnych własnej traumy."

Historia sie toczy. Ta polsko- niemiecka toczyla sie do tej pory kolem. Warto sprobowac z tego kola spuscic powietrze. Albo, kto wie, zrobic je bardziej kwadratowe. By sie historia nie powtorzyla, ale poszla naprzod.

Gra nie jest latwa, ale jest warta swieczki.

Pozdro

PF
        • peace2u Re: Kwadratura kola 01.03.21, 12:07
          Jestem wnukiem więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego. Widziałem ile zdrowia go ten obóz kosztował. Nie żywił do Niemców nienawiści ale odszkodowania za obóz nigdy nie dostał. Problemem nie jest podejście Polaków do Niemców a Niemców do Polaków.
          • polski_francuz Re: Kwadratura kola 01.03.21, 12:18
            peace2u napisał(a):

Jestem wnukiem więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego. Widziałem ile zdrowia go ten obóz kosztował. Nie żywił do Niemców nienawiści ale odszkodowania za obóz nigdy nie dostał. Problemem nie jest podejście Polaków do Niemców a Niemców do Polaków.

Jakos problem trzeba rozwiazac. I nie ma co sie sprzeczac od ktorego konca zaczynac. Powiedzmy, ze Niemcy pomogli Polsce by wejsc do EU. Co dalo poczatek zakwitu Jej ekonomii i poprawy zycia Jej obywateli.

PF
          • vermieter Re: Kwadratura kola 01.03.21, 13:02
            peace2u napisał(a):

> Jestem wnukiem więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego. Widziałem ile zdrow
            > ia go ten obóz kosztował. Nie żywił do Niemców nienawiści ale odszkodowania za
            > obóz nigdy nie dostał. Problemem nie jest podejście Polaków do Niemców a Niemcó
            > w do Polaków.

tzw. więźniom funkcyjnym odszkodowanie za pobyt w obozie nie przysługuje
            • peace2u Re: Kwadratura kola 01.03.21, 13:20
              Sugerujesz że mój dziadek był funkcyjnym? Nie dostał odszkodowań bo nie był Żydem tylko był żołnierzem podziemia. W chwili wyzwolenia ważył 40 kilogramów.
              Ochłapy dla Polaków Niemcy dali po kilkudziesięciu latach zdaje się w latach dziewięćdziesiątych.
    • de_oakville "Powracajcaca fala" 01.03.21, 11:58
      polski_francuz napisał:

> Polska opinia publiczna jest, na ogol, przeciwko Niemcom. Jak sie jest u wladzy
      > to bardzo latwo jest napuscic Polakow na zachodnich sasiadow. Dlaczego? Ano za
      > czeli wojne, mordowali na lewo i prawo, wprowadzili podczas okupacji rasowe pra
      > wa a nawet tramwaje mialy miejsca "nur für Deutsche".

Pamietam, ze kiedy mieszkalem w PRL-u to zupelnie nie kojarzylem Niemiec tamtego okresu (zarowno RFN jak i NRD) z ich przeszloscia z II Wojny Swiatowej. Mialem wrazenie, ze byli hitlerowcy albo wymarli jak "dinozaury", albo zostali osadzeni przez Aliantow i skazani, a inni "odpokutowali" za wlasne grzechy. Niemcy kojarzyly mi sie glownie z Franzem Beckenbauerem, Gerdem Müllerem, "lokomotywa" nowoczesnosci i postepu dla naszego regionu, nawet calej Europy. Poniewaz w tamtych czasach krolowala na swiecie muzyka anglo-saska ("Beatlemania", "the swinging sixties"), Niemcy kojarzyly mi sie rowniez z Astrid Kirchherr, kobieta, ktora wykreowala beatlesowska fryzure w czasach, kiedy nieznani jeszcze Beatlesi koncertowali w Hamburgu, grajac
      w tamtejszych lokalach "do koltleta" (w Sankt Pauli). W latach studenckich i pozniejszych lecialem do Londynu i do Hamburga jak do podobnej "Mekki", byl to dla mnie ten sam swiat, lubilem jednakowo Niemcy jak i kraje anglo-saskie. Niechec do kogokolwiek, a tym bardziej nienawisc nie byla mi zupelnie potrzebna "do szczescia". Tak jak 9/11 byl dla dla wielu ogromnym szokiem (dla mnie rowniez - pozbylem sie zludzen, ze swiat w 21-wieku bedzie nareszcie lepszy niz w wiekach poprzednich), tak dostep do internetu i czytanie wypowiedzi wielu osob, ktorym z jakiegos powodu niechec i nienawisc do innych narodow jest potrzebna, otworzyly mi oczy, ze nie wszyscy sa psychicznie zdrowi, pomimo ogromnych mozliwosci rozwoju jakich nigdy do tej pory nie mieli. Dzis, aby zachowac rownowage, trzeba by bylo sie odciac od wszystkich "internetow", poniewaz "chore mozgi" wielu piszacych, ktorzy "wylewaja" tu "swoje wody" mieszaja sie, chcac niechcac, z "wodami" innych, zatruwajac je i powodujac koniecznosc ciaglego "oczyszczania". Zastanawiam sie, czy niechec do Niemiec u sporej ilosci Polakow nie bierze sie ze swiadomosci, ze Niemcy sa panstwem niezwykle silnym, ktore wszystkich innych w Europie "przytlacza"? I zebysmy nawet "staneli na glowie", to zawsze bedziemy tylko w ich "cieniu", nawet nabywajac ich wszystkie zalety. Z tego prostego wzgledu, ze Polska liczy dwa razy mniej mieszkancow niz Niemcy. Dobra rada to pewnie "robic swoje", najlepiej jak potrafimy, zupelnie bez potrzeby pielegnacji jakichs niecheci czy nienawisci do kogokolwiek. Z tym, ze trudno czasem nie odpowiadac atakiem na atak.

"Was kümmert es den Mond, wenn ihn der Hund anbellt!"
    • vermieter Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 12:00
      moze tedy jest droga by rozsadnie ustawic stosunki Polakow z Niemcami? Pokazac ich podczas 2 ws. jako ludzi z ludzkimi problemami i z ludzkimi cechami charakteru.

współpraca Polaków z Niemcami podczas wojny układała się znakomicie, wydawali Żydów okupantowi pro bono, wcześniej skasowawszy ofiary
      nie ma co ustawiać, wystarczy nie zaprzeczać faktom i przyznać się do grzechów
      • boavista4 Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 12:31
        Ktos ma wielkki interes zeby Polske sklocic ze swoimi zachpdnim i wschodnim sasiadem., zeby Polske wystawic na odstrzal tak jak to bylo w 1939 roku, A te filmy w czyich rekach sa , bo nie sa w rekach polskiego nierzadu! A wiec walczym z sasiadami i Kosciolem , przygotowujemy wlasnorecznie grunt pod nastepne zabory i nidewole!
        • engine8 Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 22:37
          Chyba tu chodzi o cos innego...
          Polska ma inna nacje na karku ktora sie upomina o rekompensate za mienie bezspadkowe i Polska takiej kasy nie ma oraz legalnie niczego nie musi wyplacac. Ale ze za tym stoi wielki Brat co to od cxasu do czasy przypomina o tym co my tu komu nawet jak nie musimy to powinnismy wyplacic to moze byc na dluzszy czas problem
          Ale ktos widac wpadl na pomysl ze jakby Niemcy wyplaci Polsce odszkodowania to mozna by tym zaplacic i miec swiety spokoj.
      • peace2u Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 12:33
        Czyli o to chodzi. Niemcy niewinni i tylko Polacy mordowali Żydów? I ciekawe komu tak bardzo zależy na takim przekłamaniu historii.
        Niech zgadnę że to Polska która nie dostała odszkodowania za wojnę ma z własnej kieszeni płacić organizacjom żydowskim?
        Mnie się takie coś nie bardzo podoba.
    • petronella.kozlowska Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 12:56
      polski_francuz napisał:

nawet tramwaje mialy miejsca "nur für Deutsche".

w tramwajach znajdowały się miejsca "nur für Deutsche".

Z tego wynika, że z tramwajów wolno było korzystać tylko Polakom i Niemcom, ale nie prześladowanym nazistom.
      • peace2u Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 13:04
        Mam wrażenie że polski_francuz ma dobre intencje ale jest trochę naiwny. Brak kompromisu nie jest winą Polaków.
        Niemcy i Żydzi chętnie wykorzystają naszą naiwność bez zmrużenia oka.
        Rosjanie są zresztą tacy sami jak 2 wymienione wyżej nacje.
        One nie liczą się ze słabymi i znają tylko argument siły.
      • polski_francuz Lekcja polskiego 01.03.21, 18:17
        petronella.kozlowska napisała:

" Z tego wynika, że z tramwajów wolno było korzystać tylko Polakom i Niemcom, ale nie prześladowanym nazistom."

Wynikaloby gdybym napisal, ze byly tylko takie (nur für Deutsche) miejsca. Dobrze jest pisac ale lepiej jest zrozumiec, co autor chcial powiedziec.

PF
    • j-k P_F - tak bylo 30 lat temu, a dzis... 01.03.21, 15:22
      jest juz zupelnie inaczej.

Swiat sie bardzo zmienil przez te 30 lat - jesli chodzi o stosunki polsko-niemieckie

w srednim i mlodym pokoleniu nie ma zadnej niecheci do Niemiec i Niemcow - a czesto widzi sie nawet podziw.

w Niemczech tez niechec do Polakow w wiekszosci wyparowala, a jesli jeszcze sie gdzieniegdzie tli - to za sprawa kradziezy samochodow , ktora 20 lat temu byla w Niemczech plaga, ale od jakiegos czasu problem wlasicie zniknal

(slawne zdanie: - " noch nicht verloren, schon in Polen")

• polski_francuz Re: P_F - tak bylo 30 lat temu, a dzis... 01.03.21, 18:36
        j-k napisał:

"jest juz zupelnie inaczej.

Swiat sie bardzo zmienil przez te 30 lat - jesli chodzi o stosunki polsko-niemieckie w srednim i mlodym pokoleniu nie ma zadnej niecheci do Niemiec i Niemcow - a czesto widzi sie nawet podziw.
        "

Masz racje. Ale dojscie do wladzy populisty w Polsce pokazala, ze antyniemiecka karta da sie grac i wygrywac wybory. Jest zatem duzo do zrobienia by poprawic te stosunki.

Stad me uwagi.

PF
    • czizus Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 16:31
      Ja mam jednak wrażenie, że stosunki polsko-niemieckie w sensie każdym ale i na płaszczyżnie międzyludzkiej rozwijają się bardzo dobrze. Mówię to na przykładzie swoich dość jednak skromnych kontaktów z Niemcami. Podobne wrażenia ma mój syn a temat II w.ś. wśród młodych w zasadzie nie istnieje, . . . . . . . . więc bredzenie dzisiaj o jakichś reparacjach to wyjątkowa głupota i niekompetencja . Jesteśmy sojusznikami i mamy budować przyszłość a nie ciągle rozpamiętywać wojnę. Wszystko rozwijało się bardzo dobrze ale przyszedł PIS i "wstał z kolan" znaczy się w bolszewickim stylu zaczął burzyć co się tylko da a z Niemiec i Niemców zrobili sobie głupole głównego wroga. Doszło do tego, ze jak Tusk składał życzenia partii CDU po niemiecku, to został wyzwany przez PIS-owskich debili od zdrajców. Zdrajca bo mówił po niemiecku - czy można wyobrazić sobie większe skretynienie??? Wydaje się jednak, że pomimo dużego wysiłku PIS nie napsuł zbyt dużo. Ludzie są po prostu mądrzejsi od PIS-u.
      • felusiak1 Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 17:13
        Stereotypy się zmieniają wraz z nowymi pokoleniami. Moi rodzice mieli do niemcow i sowietów stosunek emocjonalny. Ja z kolei mialem emocjonalny stosunek do sowietów ale nie do niemców. Moja corka nie ma emocji na tym polu. Raczej "ostroznie z nimi".
        • engine8 Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 22:49
          Ja to wogole sie wychowalem w rodzinie gdzie ojciec spedzil wiekszsc wojny pracujac na gospdarstwie hitlerowca ktory byl na wojne ale ze go tam dobrze traktowano to nie mail do nich urazy a wrecz zrobil wiel przyjaznych ukladow..
          Rodzina Matki cuerpial od Rsjan bardzo jako ze dotkenlo ich wszytko co najgorsze lacznie z Syberia i Katyniem a niemcy przeszli przz ich wies 2x i w sumie wielkiej krzywdy nukomu nie robili. Zachwywali sie jak profesjnalini zolnierze.. Mieli nawet jedego oficera na utrzymaniu w domu a ten im podowiadal kiedy co ukryac a kiedy samemu sie ukrywac wiec tez ogornej urazy -w porownaiu do Rosjan, nie nosili.
          I jak ich przesiiedli na ziemie zachodnie to mieszkali razem z Niemcami w jednym domu i nikt ze soba nie walczyl a obie strony rozumialy sytuacje w jakiej sie znalezli wbrew swojej woli.
          Tak ze ja do Niemoc osobistej urazy nie mialem i nie mam a Rosjanie nawet za mich czasow przysporzyli mie wiecej problemow i stresow (bo mieszkalem w okupowanym przez nich Polskim miescie) wiec pozostali u mnie na liscie skurwysynow.
          • tuttifrutti1234 Re: Krzyz z sasiadami 02.03.21, 07:12
            engine8 napisał(a):

> Ja to wogole sie wychowalem w rodzinie gdzie ojciec spedzil wiekszsc wojny prac
            > ujac na gospdarstwie hitlerowca ktory byl na wojne ale ze go tam dobrze traktow
            > ano to nie mail do nich urazy a wrecz zrobil wiel przyjaznych ukladow..

założę się, że posuwał gospodynię, takie słomiane wdowy były gorące :)
      • polski_francuz Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 18:40
        czizus napisał:

"Ja mam jednak wrażenie, że stosunki polsko-niemieckie w sensie każdym ale i na płaszczyżnie międzyludzkiej rozwijają się bardzo dobrze... Wydaje się jednak, że pomimo dużego wysiłku PIS nie napsuł zbyt dużo. Ludzie są po prostu mądrzejsi od PIS-u. "

Populisci, ja Kaczynski, graja na sentymentach i emocjach, ktore istnieja. Warto je zmienic. Rozsadni, jak Ty, i wielu innych nie potrzebuja nowych wskazowek.

Ale wielu potrzebuje.

PF
        • felusiak1 Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 20:00
          Kaczyński nie jest populistą. Jest obiektem głebokiej nienawiści ludzi z którymi nie można negocjować.
          Nienawiśc jest tak silna, ze zasłania pole widzenia.
          Ameryka jest łatwiejsza do obsrywania. Tu wrogów nazywaja rasistami.
    • boomerang Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 20:45
      Jest wyjście. Jeśli Niemcy zapłacą Polsce odszkodowanie za 2WŚ to Polska stanie się najbogatszym krajem w Europie i Polacy pokochają Niemców. Kochani Niemcy, czegóż nie robi się dla miłości.
      • engine8 Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 22:40
        No jak Niemcy wyplaca to Polska nie bedzie ich dlugo miala bo przekaze na inne cele np rekpmensate za mienie bezspadkowe.
        A wtedy pojdze w eter nowa historyjka o braterstwie pomiedzy sasiadami i bracmi wychowanymi na naszej ziemi...
    • szwampuch58 Re: Krzyz z sasiadami 01.03.21, 21:28
      Podczas rozmowy na skoczni zaczęto grać hymn niemiecki. - Robimy przerwę? Wysłuchamy niemieckiego hymnu? - spytał Żyła, zdejmując z głowy czapkę. Dziennikarz odpowiedział, żeby skoczek kontynuował
      Bez komentarza
    • czizus Re: Krzyz z sasiadami 02.03.21, 12:17
      jorl napisał:

>
      >
      > Razem budowac z Niemcami przyszlosc. Ale NS2 juz budowac nie, prawda drogi cziz
      > usie?
      > Wiec nie klam. Tylko daletgo chcesz wspolnie z Niemcami bo dostajesz kase z Nie
      > miec, jak sie kasa skonczy bo subwencje beda zabrane juz nie bedziesz przyjacie
      > lem Niemiec.
      > Ale zawsze bedziesz przyjacielem Ameryki, to napewno. Dlaczego zmieniles nick z
      > przyjaciel.ameryki? Odpowiedala prawdzie gwarantowanie.

Widzę, że uparłeś się , . . . . . . . bo faktycznie każdym wpisem udowadniasz że jesteś kompletnym idiotą. A ja - wykształcony Polak - kacapskich bredni nie komentuję.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka