Dodaj do ulubionych

Szlachectwo zobowiazuje

18.04.21, 15:58
Zostalem mianowany przez kolezanke Florydczanke komunista. Szlachectwo zobowiazuje a wiec podywaguje conieco n/t roznych komun do ktorych mozemy nalezec i n/t im sluzenia.

Czym jest komuna? Zacznijmy od definicji. Jest nia wspolnota losow i grupa ludzi (nie tylko ludzi jednak) wokol nas w stosunku do ktorych czujemy przynaleznosc.

Zacznijmy od opisu zaczynajac od najmniejszej komuny (w sensie liczba komunardow). No wiec najmniejsza komuna jest rodzina. Podstawowa komorka spoleczenstwa akceptowana na calym swiecie bo zapewnia powiekszanie homo sapiens. Troche niebezpieczna dla rodziny jest tendencja do rozwodow a takze zmiana modelu w ktorym kobiet poswiecaly sie rodzinie. Ale rodzina pewnie pozostanie rodzina poki ludzie beda istnieli.

Troche wieksza jest komuna, ktora mozna nazwac "wspolnota spedzania wolnego czasu". Jest nia klub tenisowy, forum dyskusyjne (jak forum swiat na ten przyklad) ale takze kluby dzentelmanow w UK czy jim podobne stowarzyszenia. Czasem wiezi takich komun sa silne. Wtedy pewnie jak pobudzaja do myslenia, czy pozwalaja sie lepiej czuc i poznawac interesujacych ludzi.

Nastepna co do wielkosci komuna jest pewnie grupa ludzi w pracy. Wiele firm ma swoje haslo integracyjne. Przykladem dobrze znanym jest General Electric, ktorej szef Jack Welch rozwinal ientyfikacje wokol hasla o jakosci (total quality). Silna osobowosc ma a raczej mial tez Siemens i wielu bylo dumnym z bycia Siemensianem. Ale firmy sie zmieniaja z czasem i ze zmianami ekonomii. Jedne sie przystosowuja a inne niezbyt i odchodza w przeszlosc.

Kolejna jest komuna lokalna. Taka jak np. stan/prowincja gdzie sie spedza emeryture. Mozna sie poczuc Kalifornijczykiem, Taksanem czy Florydczanka bo jest ladna pogoda, ludzie wokol sa, na ogol zadowoleni. Ale jak nadejdzie jakis huragan czy padnie elektrycznosc to sie wiezi oslabiaja. Ja czuje wspolnote losow z mieszkancami mego rodzinnego Wroclawia, bo wielu z nas musialo opuscic "dworki szlacheckie znad brzegow ruczaju" by sie znalezc zupelnie innym otoczeniu.

Nastepna komuna jest narodowa. Latwa do zdefinowania i do bycia z niej dumnym, jak sie poozostaje u siebie. Troche trudniejsza do identyfikacji jest emigracja. Latwiej sie zintegrowac daleko od ziem ojczystych, troche trudniej - blisko. Czasem ta bliska emigracja prowadzi do wyrzeczenia sie tradycji katow z ktorych sie pochodzi. A wiec do pewnego rodzaju klamania samemu sobie. Ta komuna czasem wymaga poswiecen. Trzeba placic podatki, czasami trzeba pojsc za Ojczyzne w boj i oddac zycie. A wiec to komuna wazna socjalnie i ekonomicznie. Chociaz nacjonalizm nie jest poztytywny i czesto do do konfliktow prowadzi.

W koncu jest wspolnota ludzka - tych, ktorzy zyja na Ziemi. Ta wspolnota sie dopiero rodzi. Bo ludzie (i zwierzeta, chociaz one sie nie skarza pubicznie) zaczynaja powoli rozumiec, ze granice narodowe nie zatrzymuja wirusow, zmian klimatycznych, zanieczyszczania srodowiska.

Sadze, ze z czasem i wiekiem, ta najwieksza komuna zyjacych na Ziemi staja sie najwazniejsza. I wymaga rozwiniecia poczucia i przynaleznosci i przydatnosci.

PF
Obserwuj wątek
    • de_oakville Re: Szlachectwo zobowiazuje 18.04.21, 18:23
      Wazne jest za kogo sam sie uwazasz, a nie to, co inni tu o Tobie pisza.

"Gdybym byl Żydem, to bym tak o sobie mowil" jak powiedzial kiedys pewien bardzo znany Polak, ktoremu wypominano, ze nie ma w 100% polskich korzeni. Uwazal sie za Polaka i to mu wystarczylo.

"Gdybym byl komunista, to bym tak o sobie mowil" - moznaby sparafrazowac.
      • yurek_1111 Re: Szlachectwo zobowiazuje 18.04.21, 20:22
        Szlachectwo zobowiazuje , a snobizm bije na glowe...

""Gdybym byl komunista, to bym tak o sobie mowil" - moznaby sparafrazowac."

Wspolczesne komuchy odzegnuja się od komuny , choc komunaly prawia...
        • de_oakville Re: Szlachectwo zobowiazuje 19.04.21, 11:42
          yurek_1111 napisał:

> Wspolczesne komuchy odzegnuja się od komuny , choc komunaly prawia...

To rowniez prawda, z tym, ze to jest zupelnie inna kategoria ludzi niz PF czy (nieskromnie) ja.
          Najlepszym przykladem tych, ktorych masz na mysli, jest spora grupa wsrod obecnie sterujacych RP. Podaja sie za prawice, a wielu ma PRL-owskie, komunistyczne korzenie. Ze dwie osoby maja takie twarze, ktore pasowalyby "jak ulal" na trybune podczas defilady zwyciestwa w Moskwie w 1945 roku (obok Molotowa, Malenkowa, Mikojana, Ordżonikidze, Chruszczowa, a moze nawet samego Stalina). A ze ktos czasem krzyknie
          "komunisci i zlodzieje" albo "precz z komunizmem" to tylko dowod na to, ze ludzkie struny glosowe sa w stanie wydac kazdy dzwiek, w zaleznosci od aktualnej koniunktury.
          Inna dziwna rzecza, lansowana tu przez niektorych sa tzw. "oszukane wybory" w USA. Na mojej mapie sa dwa rodzaje krajow na swiecie. Takie w ktorych mozliwe sa "oszukane wybory" - np. Rosja, Bialorus, Wenezuela, Honduras, ... no, niestety, wspolczesna Polska. I sa takie kraje, w ktorych "oszukane wybory" sa niemozliwe - np. Szwajcaria, Szwecja, Dania, Holandia, ... no Kanada, Wielka Brytania i USA rowniez. Konstytucja USA, wiele instytucji prawnych w USA zawsze byly i sa nadal wzorem dla swiata. I to sie niewiele zmienilo, choc USA po 11 wrzesnia zmienily sie bardzo. Rezultatem tego jest rowniez, ze spora czesc polonii w USA przestala wierzyc w USA. Czyszby przyczyna tej niewiary byla "bratnia", slowianska propaganda (wiadomo o jaki kraj chodzi).
          Nie ta powierzchniowa "szyta grubymi nicmi" tylko ta "podskorna", znacznie bardziej wyrafinowana, ktora mogla nawet wykreowac np. "czlowieka bizona".

• boomerang Re: komuna 18.04.21, 22:33
      Słownik PWN podaje następującą definicję kimuny:
      grupa ludzi żyjących razem na zasadach wspólnoty własności i pracy

P_F: najmniejsza komuna jest rodzina

Nieprawda. Rodzina nie jest komuną. W rodzinie jest hierarchia. Pieniądze nie są dzielone po równo między wszystkimi członkami rodziny.

P_F: Nastepna co do wielkosci komuna jest pewnie grupa ludzi w pracy.

Nieprawda. Grupa ludzi w pracy nie jest komuną. W zakładach pracy jest hierarchia, jedni rządzą drugimi. Zarobionymi pieniędzmi też nie dzielą się po równo.

P_F: Nastepna komuna jest narodowa.
      Nieprawda. Nawet naród radziecki nie osiągnął stanu komuny, choć teoretycznie usiłował.

Florydczanka chyba miała rację nazywając cię komunistą, bo ty wszędzie widzisz komuny, troją ci się w oczach.
      • polski_francuz Re: komuna 19.04.21, 09:05
        boomerang napisał:

" Słownik PWN podaje następującą definicję kmuny: grupa ludzi żyjących razem na zasadach wspólnoty własności i pracy
        "

Sprobuj podyskutowac stosujac moja definicje. Po to ja dalem.

PF
          • polski_francuz Re: komuna 19.04.21, 11:04
            boomerang napisał:

" Komuna jest wspólnotą własności i pracy, a nie wspólnotą losów. Nie wprowadzaj słabiej wykształconych w błąd."

Aby tego uniknac zdefiniowalem pojecia, ktore chce dyskutowac.

PF
          • tuttifrutti1234 Re: komuna 19.04.21, 13:40
            boomerang napisał:

> Komuna jest wspólnotą własności i pracy, a nie wspólnotą losów. Nie wprowadzaj
            > słabiej wykształconych w błąd.
            >

to można być słabiej wykształconym od francuza? niemożliwe
    • senioryta13 Re: rece opadaja 19.04.21, 01:43
      polski_francuz napisał:
      > Nastepna komuna jest narodowa. Latwa do zdefinowania i do bycia z niej dumnym,
      > jak sie poozostaje u siebie.

Niestety, ponownie bede musiala sama siebie pochwalic .

Ty przeciez zwiales, wiec skad wiesz, ze ci co pozostali sa z niej dumni, przeciez ja w koncu wzieli i obalili, zapomniales ?
      • polski_francuz Re: rece opadaja 19.04.21, 09:10
        senioryta13 napisał:

" Niestety, ponownie bede musiala sama siebie pochwalic .

" Ty przeciez zwiales, wiec skad wiesz, ze ci co pozostali sa z niej dumni, przeciez ja w koncu wzieli i obalili, zapomniales ?"

Wspolnota narodowa ciagle istnieje. Choc sie nie wszyscy/wszystkie do niej poczuwaja. Jesli chodzi o system polityczny to sie zmienil. I chwalic Pana. Pisz na temat watku a nie na temat forumowiczow. Oni nie sa tematem.

PF
          • polski_francuz Re: rece opadaja 19.04.21, 12:30
            senioryta13 napisał:

" Zaczepiles mnie pierwszy i teraz probujesz sie wykrecic. "

Twoj wpis, n/t perfekcyjnego komunisty mnie zainspirowal do zastanowienia. Jego efektem jest ten watek. Wole ruch posuwisty od zwrotnego.

Pozdro

PF
            • senioryta13 Re: rece opadaja 19.04.21, 12:38
              polski_francuz napisał:
              > Twoj wpis, n/t perfekcyjnego komunisty mnie zainspirowal do zastanowieni
              > a. Jego efektem jest ten watek. Wole ruch posuwisty od zwrotnego.

Mozesz nawet napisac prace naukowa, juz mi to nie przeszdza a tym bardziej utwierdza.
              • polski_francuz Re: rece opadaja 19.04.21, 13:12
                senioryta13 napisał:

"Mozesz nawet napisac prace naukowa,..."

Pisze, pisze, nie prace ale ksiazke. I witam wiosne, ktora powoli do nas przychodzi. Jestem w komunie spragnionych temperatur okolo 20°C:)

PF
                • senioryta13 Re: rece opadaja 19.04.21, 13:25
                  polski_francuz napisał:
                  > Pisze, pisze, nie prace ale ksiazke. I witam wiosne, ktora powoli do nas przych
                  > odzi. Jestem w komunie spragnionych temperatur okolo 20°C:)

Winszuje zatem wspol-towarzyszy.
                  To raczyles nas tu cytatami z nowo powstalego dziela , a czy cos o znakach zodiaku znajdzie sie ? ciekawam kolejnych wynaturzen.
                  • polski_francuz Re: rece opadaja 19.04.21, 19:17
                    senioryta13 napisał:

" To raczyles nas tu cytatami z nowo powstalego dziela , a czy cos o znakach zodiaku znajdzie sie ? ciekawam kolejnych wynaturzen."

Nie tu, ale troche nizej. Ciekawosc to dobra cecha. Powinna byc jednak stowarzyszona z uczciwoscia i samokrytycznoscia.

BTW, jestes samokrytyczna?

PF
            • senioryta13 Re: rece opadaja 19.04.21, 13:32
              polski_francuz napisał:
              > Twoj wpis, n/t perfekcyjnego komunisty mnie zainspirowal do zastanowienia

Nie przekrecaj, to nie tak bylo, ale brniesz dalej I nie wiem po co.
    • petronella.kozlowska Re: Szlachectwo zobowiazuje 19.04.21, 20:21
      polski_francuz napisał:

Zostalem mianowany przez kolezanke Florydczanke komunista. Szlachectwo zobowiazuje

Zostalem mianowany przez kolezanke Florydczanke komunista. Szlachectwo zobowiazuje

Goebbels

1. Jestem niemieckim komunistą.

Ich bin deutscher Kommunist.

Pamiętniki - Die Tagebücher von Joseph Goebbels: sämtliche Fragmente, Teil 1, Band 1, Saur 1987, S. 27

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka