Dodaj do ulubionych

Dal nam przyklad jak zwyciezac

05.05.21, 08:24
Dzis mija 200 lat od smierci Napoleona Bonaparte. Byl On wielka postacia historyczna dla Francji i dla Polski. Wielu z naszych przodkow bylo legionistami (jak ci na obrazie ponizej). I Jego wrogowie jak Austria, Prusy i Rosja byli tez wrogami polskiej niepodleglosci. W koncu, byl ostatnim, ktory probowal zrobic Ameryke francuska poczynajac od Luizjany. Poswiecmy Mu zatem kilka slow.

Decyzje Napoleona zostawily slady do dzisiaj. Przykladem jest Politechnika w Palaiseau, ktorej dyplom jest do dzis najlepszym dyplomem inzyniera, ktory mozna zdobyc we Francji. I wszyscy mlodzi marza by tam moc studiowac. Byl bardzo zdolnym generalem, ktory wygrywal z wieloma armiami i ktory umial dobierac sobie generalow (liczyly sie glownie rezultaty i "szczescie"). Podobal sie kobietom a takze Polkom jak pani Walewska z ktora mial syna Aleksandra. W koncu widzial swoj kraj "wielkimi oczyma", jak to sie po francusku i stworzyl Imperium, jedyne w historii Francji.

Byl jednak tylko czlowiekiem i zaczal, w koncu, ponosic porazki i ostatnia z nich pod Waterloo, ktora do dzisiaj stoi oscia w gardle stosunkow francusko-angielskich i o ktorym kazdy sobie przypomina wysiadajac z pociagu z Europy do Londynu i wysiadajac na dworcu noszacym nazwe tej bitwy.

Dzisiejsze wladze francuskie maja dosc "ostrozny" stosunek do Napoleona. Troche ze wzgledu na stosunek do niewolnictwa. Ale tez pewnie wielkosc postaci ich bardzo przerasta i sa pewnie troche zazdrosni o skale dzialan i wielkosc dokonan.

PF

Obserwuj wątek
  • borrka Nie podzielam zachwytu 05.05.21, 08:35
   Dla mnie to softowy Hitler.
   Zniszczył całą Europę, no środki techniczne miał słabsze od Adolfa.


   A to, że było nam z nim po drodze, to inna sprawa.
   Polskę zresztą też zubożył niesłychanie.
   • polski_francuz Analogie 05.05.21, 09:06
    borrka napisał:

    " Dla mnie to softowy Hitler. Zniszczył całą Europę, no środki techniczne miał słabsze od Adolfa."

    Jeszcze jedna analogia to porazka w Rosji. Ani jeden ani drugi nie zdawali sobie sprawy z wielkosci tego kraju.

    PF

   • kylax4 Re: Nie podzielam zachwytu 07.05.21, 18:10
    Wręcz przeciwnie, dzięki Napoleonowi Europa zobaczyła, że ancien regime można pokonać, jego podboje wzmocniły ideę Rewolucji Francuskiej i wyzwolenia od monarchizmu.
    Nie porównywałbym go do Hitler, zupełnie nietrafione porównanie.
    • polski_francuz Re: Nie podzielam zachwytu 07.05.21, 19:53
     kylax4 napisał:


     " Nie porównywałbym go do Hitler, zupełnie nietrafione porównanie."

     Wczoraj i dzisiaj slyszaem przez "moje" radio RTL Hymn Polski. A w szczegolnosci o tym, ze "nam dal przyklad Bonaparte jak zwyciezac mamy". Dziennikarze byli dumni z tego kontekstu.

     Kazdy lubi zwyciezac:)

     PF
  • peace2u Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 05.05.21, 09:47
   Na nasze nieszczęście Napoleon nie zaczął wojny z Rosją od odbudowania Rzeczypospolitej. Po kilku latach atak na Moskwę z okolic Smoleńska z pełnym przygotowaniem logistycznym byłby dużo prostszy. Ewentualnie możnaby byłoby zrobić atak na Petersburg.
   Hitler wyciągnął wnioski z porażki Napoleona i dlatego proponował Polsce sojusz który odrzuciliśmy co być może zmieniło rezultat wojny ale ile nas to kosztowało dobrze wiemy.
   • polski_francuz Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 05.05.21, 10:24
    peace2u napisał(a):

    "Na nasze nieszczęście Napoleon nie zaczął wojny z Rosją od odbudowania Rzeczypospolitej."

    Interesujaca uwaga. Pewnie "uzywal" Polski jako sojusznika przeciwko swoim wrogom. Dosc podobnie bylo chyba z powstaniami slaskimi, w ktorych Francja popierala polski Slask przeciwko niemieckiemu Slaskowi. O odbudowe, jak piszesz, trzeba chyba zadbac samemu.

    PF


   • herr7 Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 05.05.21, 11:30
    peace2u napisał(a):

    > Na nasze nieszczęście Napoleon nie zaczął wojny z Rosją od odbudowania Rzeczypo
    > spolitej. Po kilku latach atak na Moskwę z okolic Smoleńska z pełnym przygotowa
    > niem logistycznym byłby dużo prostszy. Ewentualnie możnaby byłoby zrobić atak n
    > a Petersburg.
    > Hitler wyciągnął wnioski z porażki Napoleona i dlatego proponował Polsce sojusz
    > który odrzuciliśmy co być może zmieniło rezultat wojny ale ile nas to kosztowa
    > ło dobrze wiemy.

    1. Napoleon nie mógł odbudować Polski w granicach przedrozbiorowych bez wojny z Rosją (oraz Austrią i Prusami). W 1812 r też odbudowa Polski nie była przyczyną, ale jedynie pretekstem do wojny z Rosją. Polska dla Napoleona nie była podmiotem a przedmiotem uprawianej przez niego polityki. Zresztą obecnie Polska też nie jest podmiotem polityki międzynarodowej. Napoleon był człowiekiem praktycznym. Chędożył więc panią Walewską, ale nawet do głowy mu nie przyszło żeby się z nią ożenić. Podobnie postępował też z Polską - brał to co mu odpowiadało, praktycznie za darmo. Należy go zrozumieć, gdyż musiałby być wielokrotnym bigamistą żeby spełnić oczekiwania wszystkich swoich wasali i dam, które ci wasale mu do łóżka stręczyli.

    2. W 39 r Brytyjczycy obiecali Beckowi wsparcie Zachodu na wypadek wojny z Hitlerem i to wystarczyło, żeby mieć nas w swoim obozie. W Warszawie chyba nikt wtedy nie rozumiał, że był to jedynie brytyjski blef bez pokrycia. Polska elita nie chciała być junior-partnerem Hitlera w jego pomysłach na nowe porządki w Europie. Gdyby Hitler przebił Brytyjczyków i zaoferował nam więcej to historia potoczyłaby się inaczej. Ale Hitler pod względem cynizmu nie mógł się równać z Brytyjczykami.
    • peace2u Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 05.05.21, 11:43
     W tych wszystkich naszych rozważaniach nie uwzględniamy prawdopodobnie najważniejszego czynnika - bankierów.
     Zabory Polski dziwnym trafem powiązane były z upadkiem banków i zniknięciem wszystkich oszczędności.
     Gdzie te ogromne pieniądze poszły można się tylko domyślać.
    • polski_francuz Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 05.05.21, 12:32
     herr7 napisał:

     "Polska dla Napoleona nie była podmiotem a przedmiotem uprawianej przez niego polityki. Zresztą obecnie Polska też nie jest podmiotem polityki międzynarodowej. "

     Polska to sredni kraj, ktory ma pecha geopolitycznego bycia miedzy Rosja a Niemcami/Prusami. Co wymaga od jej liderow inteligencji.

     "W 39 r Brytyjczycy obiecali Beckowi wsparcie Zachodu na wypadek wojny z Hitlerem i to wystarczyło, żeby mieć nas w swoim obozie. "

     To byla naiwnosc i glupota. Ktore poprzez polska geopolityke zamienily sie w tragedie. Kleska wrzesniowa trzeba by wbic w jeden durny leb w jednej z warszawskich dzielnic.

     PF
     • felusiak1 Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 06.05.21, 20:05
      Nie odpuszcza. Zamglilo i oczy zaszly.
      Jeden mundry urodził. ze "Brytyjczycy obiecali Beckowi wsparcie Zachodu na wypadek wojny z Hitlerem i to wystarczyło, żeby mieć nas w swoim obozie." Tak jakbyśmy nie byli w tym obozie od poczatku. W końcu Polska w Wersalu stala po stronie Entanty (zubozonej). Gdyby nie sojusz z Francja i Anglią polska bylaby jak Czechoslowacja. Zaanektowana i nikt nie pisnalby slowa. Ten sojusz rozpoczał wojnę swiatową i postawa brytyjczykow zasluguje na pochwalę.
      Drugi mundry widzi wszystko w kontekście Żoliborskiego. Rozum tak sie przykleił, że nie można oderwać. I ten rozum wyprodukowal takie coś: "To byla naiwnosc i glupota. Ktore poprzez polska geopolityke zamienily sie w tragedie. Kleska wrzesniowa trzeba by wbic w jeden durny leb w jednej z warszawskich dzielnic." Rzecz oczywista, ze jest to i prostackie i bzdurne. W 1939 roku Polska znalazla się w potrzasku, bez wyjścia. A z kleski wrzesniowej wynika jeden wniosek. Nie mozna dopuścić do aliansu Niemiec z Rosja.
      PS. Klęska wrześniowa nie wyglada wcale tak źle jak chca ją malować niektorzy "historycy"
      Niemcy w ciagu 3 miesiecy doszli pod Moskwę majac mniejsze siły niz sowieci.
      • polski_francuz Bardzo dobra polszczyzna 06.05.21, 21:18
       felusiak1 napisał:

       "Ten sojusz rozpoczał wojnę swiatową i postawa brytyjczykow zasluguje na pochwalę. "

       Polacy walczyli we wrzesniu 1939 roku i gineli przez glupawych polskich przywodcow. Wtedy, kiedy zachodni sojusznicy srali w gacie za swoimi liniami obrony. Taki to byl sojusz. Pewnie liczyli na pilotow i zolnierzy polskich by mogli potem ginac za imperium brytyjskie.

       Wiesz felusiak, bronisz anglosaskiej narracji. Powiedzmy, ze jak na Amerykanca dobrze piszesz po polsku. A jak na Teksanczyka, to nawet bardzo dobrze.

       PF


      • borrka Opowiadasz 06.05.21, 21:33
       W dzieciństwie siedziałem często pod stołem brydżowym, przy którym wyżsi sanacyjni oficerowie oceniali nie tak strasznie dawną, w końcu, kampanię.
       Starsi panowie żyli 1939.
       Oceniali bezlitośnie swoich dowódców - mówiąc krótko, była to nieudana wojna od samego początku.

       I tak mi się utrwaliło: byc może "przegrana w powiciu", ale prowadzona raczej marnie.
       Strategia rodem z1920 nie sprawdziła sie.
       Może bardziej taktyka, bo działań strategicznych rozpocząć nie zdołano.
      • peace2u Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 06.05.21, 21:53
       Anglicy juz od dawna sa naszymi wrogami. Zaczynali za krolowej Elzbiety w XVI wieku okradajac statki plynace z polskim zbozem. Naszego zlota II RP do dzisiaj nie oddali, sprzedali Polske w Jalcie Stalinowi i nie pozwolili isc w Londynie w paradzie zwyciestwa mimo naszego udzialu w wojnie. W Powstaniach Slaskich z Wlochami byli po stronie Niemiec. Chcieli ciac nasza wschodnia granice wedlug swojej linii. Naprawde ta nacja sporo nam zabrala. Nawet nasz Poniatowski byl ich masonem.
       Wiecej o Anglikach:
       historia.uwazamrze.pl/artykul/1146376/nasz-czwarty-zaborca-
  • de_oakville Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 05.05.21, 12:26
   Napoleon rozgromil armie pruska pod Jena (1806), a nastepnie, po dwoch tygodniach, wkroczyl do Berlina
   25-tego pazdziernika 1806. Prusacy walczyli wtedy jeszcze wedlug starych zasad i nie mogli sobie dac rady z o wiele bardziej ruchliwymi wojskami francuskimi. Podobno doznali oni wtedy tak wielkiej kleski, ze nie mogli sie z niej podzwignac przez nastepne dwa pokolenia. Znany obraz przedstawia przejazd wojsk francuskich z Napoleonem na czele pod Brama Brandenburska. W tym czasie nie bylo jeszcze Łuku Triumfalnego w Paryzu (tego duzego na Placu Gwiazdy). Wybudowano go dopiero pozniej na czesc zwyciestw Cesarza. Podobno Berlinczycy widzac wojska francuskie na Unter den Linden dziwili sie, co to za dziwne wojsko, ktorego zolnierze nie maja nawet peruk! Byla to podobno bardziej "rewolucyjna chałastra" niz karne wojsko - nie wygladali tak porzadne i schludne jak wojska pruskie (wszyscy zolnierze w dobrze skrojonych mundurach, w perukach itd.), ktore pokonali. A moze mieli peruki tylko nie "pudrowane"?

   Na Unter den Linden ludzie gapili sie na zwycieskie wojska francuskie"

   "Das Volk steht fassungslos Spalier, begafft die einmarschierenden Infanteristen in zerschlissenen Uniformen.
   Diese Bande hat die herausgeputzte preussische Armee besiegt? Die tragen ja nicht eimal Puderperücken!"

   ("Allein gegen den Kaiser", GeoEpoche, nr.79, "Deutschland um 1800")


   Ciekawe spostrzezenia, tym bardziej, ze przed laty Fryderyk Wielki pruski "zmałpowal" podobno armie francuska, te jeszcze królewska, ktora nosila owe peruki. A teraz sami Francuzi ich nie nosza? Swiat stanal "na glowie".

   Zwycieski Napoleon odwiedzil wtedy rowniez grob Fryderyka Wielkiego w Poczdami. W albumie pt. "Bilder Deutscher Geschichte", wydanym w roku 1936 jest obrazek nr. 107 z podpisem "Napoleon przy grobie Fryderyka Wielkiego, 27 pazdziernik 1806". Mial podobno wtedy powiedziec "Gdyby ten jeszcze zyl, nie stalbym tutaj"

   "(BILD 107: NAPOLEON I AM SARGE FRIEDRICHS DES GROSSEN. 27 OKTOBER 1806.
   (Gemälde von Camus.) Nach seinem Siege bei Jena und Auerstedt konnte der Franzosenkaiser wenige Tage später Berlin besetzen. Sein erstes war, in Potsdam die Gruft Friedrichs des Grossen aufzusuchen, vor dessen Sarg er in die Worte ausbrach: "Wenn dieser noch lebte, so stände ich nicht hier."

   ("Bilder Deutscher Geschichte", Werk 12, Hamburg-Bahrenfeld 1936)


   Ciekawe, ze najwieksi geniusze wojskowi Europy, tacy jak francuski Napoleon Bonaparte, czy austriacki Prinz Eugen byli z urodzenia Włochami, a wiec
   przedstawicielami narodu nie uwazanego za zbyt wojowniczy.
   • melikles Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 05.05.21, 12:57
    Z tymi pruskim perukami to mit. Moda radykalnie się zmieniła po rewolucji francuskiej, a za modą francuską szła reszta Europy. Peruki, koronki, pończochy i kolorowe fraki odeszły do lamusa. Na salonach zagościły stonowane szarości i czernie, a w armiach mundury.

    dzieje.pl/sites/default/files/inline-images/201007/Nysa_1.jpg
  • stavros2002 Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 05.05.21, 19:22
   polski_francuz napisał:

   > W koncu, byl ostatnim, ktory probowal zrobic Ameryke francuska poczy
   > najac od Luizjany.


   To robienie francuskiej Ameryki polegało na sprzedaży Amerykanom Luizjany, czyli ówczesnego terytorium na zachód od rzeki Mississipi, sięgającego od Zatoki Meksykańskiej po granicę z Kanadą?
  • de_oakville Kilka powiedzen Napoleona 06.05.21, 01:14
   "Stado baranów dowodzonych przez lwa jest silniejsze od stada lwów dowodzonych przez barana."

   "Kapitulacja to próba ocalenia wszystkiego, z wyjątkiem honoru".

   "Moja sława nie polega na tym, że wygrałem 40 bitew. Waterloo wymazało wspomnienie tych zwycięstw, ale nie wymaże tego co żyć wiecznie będzie – mojego kodeksu cywilnego."

   "Największe zwycięstwo nad kobietą to uciec od niej."

   "Z miłości jest tylko jedno wyjście – ucieczka."

   "Opinia publiczna to dziwka."

   "W Polsce zetknąłem się z V żywiołem: błotem."

   "Wiara jest poza zasięgiem prawa. Jest to najbardziej intymna własność człowieka i nikt nie może żądać aby zdawał z niej rachunek."

   "Wszelki rasizm jest obłędem i łajdactwem."

   "Gdańsk jest kluczem do wszystkiego, co mile widziane!"

   "Na świecie są tylko dwie potęgi: miecz i duch. W końcu miecz zawsze ulega duchowi."

    • de_oakville Re: Kilka powiedzen Napoleona 06.05.21, 12:13
     felusiak1 napisał:

     > Definitywnie Napoleon nie powiedzial tego o rasiźmie bo wtedy tego slowa nie by
     > lo w slownikach.
     >

     Widocznie bylo inne slowo, ktore ktos po polsku niedokladnie przetlumaczyl. Byc moze "rasizm" byl najblizszym slowem. Szukalem tej wypowiedzi Napoleona w oryginale, po francusku, moze w koncu znajde.

     W zrodlach polskich, ponizszy artykul, ktorego autor twierdzi, ze Napoleon i Hitler to to samo, rowniez powoluje sie na ten cytat:

     "Zauroczeni Napoleonem historycy często podkreślają, że był on przeciwnikiem supremacji ludzi białych nad innymi rasami ludzkimi. Wszyscy cytują przy tym jego słowa, że „Wszelki rasizm jest obłędem i łajdactwem". Nie wspominają jednak, że zdanie to padło z jego ust tylko raz, a może nawet zostało mu jedynie błędnie przypisane. Czy rzeczywiście był wrogiem rasizmu?"

     www.rp.pl/Rzecz-o-historii/310089937-Mistrz-zbrodni-Napoleon-Bonaparte.html
     oraz

     cytatybaza.pl/cytat/wszelki-rasizm-jest-obledem-i-lajdactwem.html

   • polski_francuz Gdzie duch pozostal 06.05.21, 08:55
    de_oakville napisał:


    "Na świecie są tylko dwie potęgi: miecz i duch. W końcu miecz zawsze ulega duchowi."


    W paryskich Invalides. Jak odwiedzilem Francje po raz pierwszy w latach 70-tych to odwiedzilem tam grob Napoleona.

    PF
  • peace2u Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 06.05.21, 23:16
   jeszcze dodam tylko jako ciekawostke ze sa tacy jak np Franc Zalewski ktorzy twierdza ze historia wojny Napoleona z Rosja zostala po kilkudziesieciu latach zafalszowana. Ksiazka Tolstoja pisana byla w latach 1863–1869 a wiec po laniu jakie Rosja dostala od Francji w Wojnie Krymskiej 1855. W rzeczywistosci Napoleon pomogl Aleksandrowi pokonac Tartarie, panstwo na wschodzie Moskwy ktorego historia zostala wymazana z malym wyjatkiem w oficjalnych papierach USA z polowy XIX wieku.
   Na potwierdzenie tego ze to byla wspolna akcja Rosji i Francji podaje sie obrazy namalowane zaraz po wojnie na ktorych Kutuzow i Napoloen sa po jednej stronie (z nogami przy bebnie) a wejscie wojsk rosyjskich do Paryza interpretuje sie jako wspolna parade zwyciestwa.
   • boavista4 Re: Dal nam przyklad jak zwyciezac 13.05.21, 01:11
    tak mi cus chodzi po głowie, czy Napoleon byt wielkim człowiekiem kiedy był małym! Taki np. Wykrywacz Kłamstw jest wielki pod każdym względem, dlatego ze cwany, on na Moskwę się nie wybierze, jedyne co zrobi to obrzeza ten watek, ale niech uważa żeby se nie uciąć wala.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka