Dodaj do ulubionych

Dzien dobry, witam moich przyjaciol!

15.09.21, 20:55
4 cywilów nieprofesjonalnych poleci w przestrzeń. Co za radość zapanuje na tym globie!
www.cnbc.com/2021/09/15/spacex-inspiration4-launch-here-is-what-you-should-know.html
Obserwuj wątek
   • boavista4 Re: Ni ma to jak cukier! Dzien dobry! 16.09.21, 15:29
    Po prostu dodając odrobinę cukru , naukowcy z Australii wydłużyli żywotność akumulatora, który na jednym ładowaniu mógłby przejechać pojazdy elektryczne dwa razy dalej niż dzisiejsze akumulatory litowo-jonowe.

    Akumulator litowo-siarkowy można ładować 1000 razy, donosi zespół z Monash University w Nature Communications . Natomiast inne dotychczas wykonane urządzenia zawodzą zwykle po kilkuset ładowaniach.

    Akumulatory litowo-siarkowe są obiecującym następcą akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych i samolotów elektrycznych. Teoretycznie mogą zmagazynować pięć razy więcej energii niż litowo-jonowa, co oznacza, że ​​byłyby lżejsze i miałyby dłuższy czas między ładowaniami. Używają również tańszych i bardziej obfitych materiałów .

    Nie wytrzymują jednak zbyt wielu cykli ładowania. Dzieje się tak, ponieważ dodatnia elektroda siarkowa rozszerza się i kurczy drastycznie, gdy nasiąka i uwalnia jony litu, co powoduje, że jest słaba i szybko się rozpada.

    Tymczasem na ujemnej elektrodzie litowej związki siarki osadzają się jak omszały narośl i zaczynają zużywać elektrolit. „W końcu ogniwo wysycha i ulega awarii, co stanowi największe wyzwanie dla chemii akumulatorów litowo-siarkowych” – piszą naukowcy.

    Zespół w zeszłym roku wymyślił rozwiązanie pierwszego problemu. Dodając związek do elektrody dodatniej, stworzyli przestrzeń między cząsteczkami siarki, aby zapewnić dodatkowe miejsce na ekspansję.

    Teraz naukowcy znaleźli sposób na powstrzymanie związków siarki przed ucieczką z elektrody dodatniej, aby nie mogła ona zakryć elektrody litowej. Ich rozwiązanie zostało zainspirowane badaniami geochemicznymi z 1988 roku, które wykazały, że cukry glukoza i celuloza wiążą się ze związkami siarki w osadach geologicznych.

    Zespół dodał związek na bazie cukru do materiału elektrody siarkowej. Odkryli, że związek działa jak spoiwo, tworząc strukturę podobną do sieci, która utrzymuje glukozę w postaci glukozy na elektrodzie.

    Prototypowe ogniwo bateryjne, które stworzyli, miało gęstość energii dorównującą komercyjnym akumulatorom litowo-jonowym, co wskazuje na obiecujące zastosowanie w świecie rzeczywistym. „W niecałą dekadę ta technologia może doprowadzić do powstania pojazdów, w tym autobusów elektrycznych i ciężarówek, które będą mogły podróżować z Melbourne do Sydney bez ładowania” – powiedział profesor inżynierii mechanicznej i lotniczej Mainak Majumder w komunikacie prasowym.

    Źródło: Huang, Y. i in. Spoiwo na bazie sacharydów do wydajnej regulacji wielosiarczków w akumulatorach Li-S. Komunikacja przyrodnicza , 2021.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka