Dodaj do ulubionych

Ksiestwo jak krolestwo

25.09.21, 11:09
Krolestwo wlasnie sie poklocilo z Europa o niezaleznosc sadow i z sasiadami z poludnia o zatruwanie wod gruntowych. Kresowiacy rodem z ksiestwa mogli tylko powzdychac z zalu za brakujacym jagiellonskim rozsadkiem. Ale nie za dlugo, bo nagle wpada im w oczy informacja o starciu ksiestwa z nowym mocarstwem - Chinami.

O co chodzi? Ano, o otwarcie w Wilnie reprezentacji dyplomatycznej Tajwanu. A Chiny sie zgadzaja najwyzej na reprezentacje Taipei. I sie Wilniucy obrywaja obelgi od chinskiej prasy. I co na to litewski MSZ? Ano (za Der Spiegel no. 33, 2021, str. 74), Litwa walczy z komunizmem i brakiem wolnosci i dla Litwinow wazne sa "wpierw wartosci moralne a dopiero za nimi ida interesy" mowi litewski minister SZ. I Chiny odwoluja z Wilna swego ambasadora.

Chyba rzeczywiscie potrwa troche zanim i ksiestwo i krolestwo nabiora troche rozsadku i dostosuja do skomplikowanego swiata.

PF
Obserwuj wątek
  • a.jej.rkoniak Re: Ksiestwo jak krolestwo 25.09.21, 13:43
   Władze Litwy przykazały pracownikom państwowym pozbycia się pewnych modeli telefonów chińskich, które mają kilka ukrytych funkcji. M.in. łaczą się z serwerem w Singapurze. Litwini leją równo na Chinńczyków.
   • europitek Re: Ksiestwo jak krolestwo 25.09.21, 19:41
    To wcale nie jest wyjątek.
    W czasach gdy Francuzi rządzili naszą tepsą, kiedy uruchamiałeś Neostradę to jakiś programik wyłaził z twojego kompa w świat jako pierwszy. Kiedy zareklamowałem to w teleserwisie tepsy to się bardzo zdziwili. Ale można było sobie z tym poradzić wywalając całą ich aplikację dostępową i działając tylko na samych sterownikach i zewnętrznej przeglądarce.
  • borrrka Bandyta od Łupaszki napisał kiedyś... 25.09.21, 14:16
   Że to państwo Lechitów "zawdzięcza" swe szaleństwa kresowym żubrom.
   Że gdyby nie Litwa w szerokim znaczeniu, Bolanda byłaby takimi racjonalnymi Czechami.

   Jako człowiek Wschodu uwielbiam szaleństwa, swąd płonących chutorów i wrzask gwałconych mołodyci, więc mi ta ocena zupełnie nie przeszkadzała.
   Ale dziś Pribałtyka raczej wykazuje estoński zimny rozsądek.
   To o czym piszesz jest czymś nowym.
   • polski_francuz Re: Bandyta od Łupaszki napisał kiedyś... 25.09.21, 19:26
    borrrka napisał(a):

    " Że to państwo Lechitów "zawdzięcza" swe szaleństwa kresowym żubrom. Że gdyby nie Litwa w szerokim znaczeniu, Bolanda byłaby takimi racjonalnymi Czechami."

    Wlasnie sie dowiedzialem, ze moj Ojciec byl zwiazany z banda Lupaszki. A pominawszy aspekt osobisty, ja widze Jagiellonow jako racjonalnych wladcow powiekszajacych ksiestwo+krolestwo. I nie widze ich jako szalonych. Moje szalenstwo, o ktorym piszesz, to byla bardziej Ukraina.

    Albo we Wroclawiu wykladano nam inna historie niz w Warszawie?

    PF


     • borrrka Jagiellonowie są antytezą tego zjawiska 26.09.21, 09:50
      Jasienica bardzo negatywnie traktował oddziaływanie WKL na Polskę.
      Jako źródło chaosu, który zniszczył Kraj zbudowany przez ... litewskich Jagiellonów.
      I nie odnoszę wrażenia, że chodziło mu o role tych, których dziś określamy mianem Litwinów.
      • polski_francuz Re: Jagiellonowie są antytezą tego zjawiska 26.09.21, 10:56
       borrrka napisał(a):

       " Jasienica bardzo negatywnie traktował oddziaływanie WKL na Polskę. Jako źródło chaosu, który zniszczył Kraj zbudowany przez ... litewskich Jagiellonów."

       Ostatnia przeczytana ksiazka Jasienicy to Polska Piastow. Polska Jagiellonow czeka cierpliwie na swoja kolej:) Poczekaj, poczekaj, przeczytam i siem wypowiem. A potem jeszcze czeka mnie Rzeczypospolita Obojga Narodow. Juz raz je wszystkie kiedys czytalem ale gdzies sie zapodzialy w dysku pamieci:)

       A owczesni Litwini to pewnie dzisiejsi Bialorusini, chcesz powiedziec? Ale ten spolegliwy charakter Bialorusinow, ktory znam, niezbyt pasuje tu do obrazu.

       PF
       • borrrka Z Jasienicą można sie nie zgadzać 26.09.21, 11:25
        Ale czytać warto.

        Jasno trzeba zaznaczyć, iż przypisywanie jakiejkolwiek narodowości tym tzw. królewiętom, rzekomo równym szlachcicowi na zagrodzie, nie ma sensu.
        Oszalałe ambicje, anarchia, ale i przeciwstawianie się setki lat Moskwie.
        I dlatego nie ma miejsca na jednoznaczne oceny, jakich próbuje Jasienica.
        • polski_francuz Re: Z Jasienicą można sie nie zgadzać 26.09.21, 11:32
         borrrka napisał(a):


         " I dlatego nie ma miejsca na jednoznaczne oceny, jakich próbuje Jasienica."

         Jasienica, o ile pamietam, mial tez swoje osobiste pobudki i motywacje.

         Ocenic nie jest latwo. Ale uproscic trzeba by isc do przodu i nie ryzykowac znow milionow polskich zyc. I lekcja historyczna jest chyba taka, ze dzisiajsza polska "raison d'Etat" powinien byc taki by wybrac mniejsze zlo. I isc za Europa.

         PF
        • borrrka PS. Żmudzini 26.09.21, 11:39
         Tak się porobiło, że dziś nadają kierunek.
         I sobie wymyślili, iż są takimi południowymi "szwedamI".
         To stary pomysł i nigdy nie zapomnę, jak siedziałem na piętrze wileńskiego lotniska i miałem taką przygodę, iż piłem piwo za piwem.
         Był rok 1993 i na płycie ustawił sie litewski rząd, czekając na przybycie delegacji szwedzkiej.
         Samolot nie przylatywał, śnieg padał, a oni czekali.
         I czuło się niejako, jak dalece nie chcą ponownie wstąpić do tej samej wody - polskiej, czy ruskiej.
         • boomerang Re: PS. Żmudzini 27.09.21, 00:41
          Wygląda na to że Polska popełniła błąd podejmując się zabójczej wojny ze Szwedami, podczas gdy Litwini (Janusz Radziwiłł) byli za Unią Rzeczypospolitej ze Szwecją. W ten sposób uniknęlibyśmy rozbiorów.
  • felusiak1 Re: Ksiestwo jak krolestwo 25.09.21, 18:37
   Falszywa narracja zorala ci to co pod sufitem i brniesz coraz głębiej.
   Weźmy to zdanie: "Wilniucy obrywaja obelgi od chinskiej prasy". Nie ma czegoś takiego jak chińska prasa.
   Zatem obelgi są prosto z biura politycznego CCP.
   Czesi nie zarzucają zatruwania wód lecz obniżenie ich poziomu. Kopalnie po niemieckiej stronie granicy nie obnizaja poziomu.
   Myslę, że pogadalibyśmy sobie jeśli wrocilbyś do realiow.
   Nie boli cię głowa od tego Naczelnika?
   • polski_francuz Re: Ksiestwo jak krolestwo 25.09.21, 19:31
    felusiak1 napisał:


    " Myslę, że pogadalibyśmy sobie jeśli wrocilbyś do realiow. Nie boli cię głowa od tego Naczelnika?"

    Polskie realia sa jakie sa. Watek jest o tym, ze Europa srodkowa idzie powoli w strone demokracji. Ciekawe bylo, ze 3 mln Litwa ma tez swoje zdanie n/t zjednoczenia Chin z Tajwanem:)

    PF

    • felusiak1 Re: Ksiestwo jak krolestwo 26.09.21, 04:12
     Każdy ma swoje zdanie ale tylko Litwa sie nie boi.
     Unijna Europa zachodnia idzie w kierunku faszyzmu a Europa środkowa narazie sie broni ale ulegnie silniejszym już niedlugo.
     Kiedyś bylem przeciwny przystapieniu do Unii. Potem byłem zdziwiony, ze wszystko poszlo gladko i widać niesamowity skok wzwyż. A teraz bylbym za opuszczeniem Unii. Duktatura Komisariatu nie budzi mojej aprobaty. ale ja ani wtedy ani teraz nie zyję w Polsce i nie mam głosu co w sumie jest dobre. Nie powinno być głosowania w konsulatach. Tylko obywatele RP zamieszkali na stale w Polsce i głosujacy w Polsce.
     • polski_francuz Re: Ksiestwo jak krolestwo 26.09.21, 11:03
      felusiak1 napisał:

      " Każdy ma swoje zdanie ale tylko Litwa sie nie boi. Unijna Europa zachodnia idzie w kierunku faszyzmu a Europa środkowa narazie sie broni ale ulegnie silniejszym już niedlugo."

      Zachodnia Europa ma swoje problemy. Imigracja i zatracanie tozsamosci jest jednym z najwazniejszych. Moze brak energii do pracy tez. Przerazaja mnie te dane o liczbie miejsc pracy do podjecia. Faszyzmu jakos nie widze. Zobaczymy, kto dzis wygra w Niemczech (chyba Scholz) i kto w przyszlym roku we Francji (oby nie Zemmour). A ze Litwini maja odwage to dobrze.

      "Nie powinno być głosowania w konsulatach. Tylko obywatele RP zamieszkali na stale w Polsce i głosujacy w Polsce."

      Zgadzam sie z tym. Latwo decydowac o losie innych zyjac gdzie indziej. Zbyt latwo.

      PF
   • pijatyka Re: po niemieckiej stronie nie obniżają poziomu 26.09.21, 12:12

    Najwyraźniej - nikt tam dotąd nie podnosił takiego problemu (odleglość od granicy? inne warunki geologiczne?)

    Wiadomo, że stosunki wodne psuje Belchatów i odkrywki zespołu PAK - i tam okoliczne gminy albo walczą albo już dostały odszkodowania.

    Ale pepikom dumne zjeby z PiSuaru nie zapłacą, bo nie i już.
  • boomerang Re: Ksiestwo jak krolestwo 26.09.21, 00:39
   potrwa troche zanim i ksiestwo i krolestwo nabiora troche rozsadku i dostosuja do skomplikowanego swiata

   Świat nie taki znowu skomplikowany jest. "Emperor" ma zawsze rację, przynajmniej tyle powinny małe kraiki wiedzieć, zwłaszcza że z cesarzami i carami miały już wcześniej do czynienia.
  • de_oakville Re: Ksiestwo jak krolestwo 26.09.21, 12:04
   Gdyby nie unia z Litwa to bylibysmy Czechami? Byc moze nasza "czeska mentalnosc" mialaby wtedy inny wplyw na czasy Kmicica. Byc moze nie dopuscilibysmy wtedy do zaborow. Cesarstwo Austro-Wegierskie lokowalo swoj przemysl, w tym zbrojeniowy, glownie w Czechach, gdyz wedlug autora ksiazki "For God and Kaiser", Richarda Bassetta, Wenzel Liechtenstein, wielki reformator armii austriackiej wiedzial cos na temat Czechow:

   "He knew that the Bohemians of mixed German and Czech race were not only the quickest wits in the Empire but that they combined resilience with toughness, humour with imagination, practicality with energy and above all
   a sense of theatre with coolness under fire. How did he know this? He knew this because vast tracts of Bohemia and Moravia belonged to his family, who administered them with trementous care and intelligence. Truly can it be said that Bohemia elevated the House of Liechtenstein to something beyond mere Alpine aristocracy. Placing the artillery headquarters in Budweis, he also ensured that his artillerists were paid a third more than the rank and file infantry"   Ale gdyby zabory mimo wszystko byly to nabralibysmy chcac niechcac i tak sporo "rosyjskiej" mentalnosci (jak podobno DDR-owcy). Nie tyle "imperialnej buty", ale "cwaniactwa". Polacy nie sa w tak duzym stopniu jak Czesi "of mixed German and Polish race". Co ciekawe, podobno przed wojna zarowno Polacy jak i Czesi uwazali
   uwazali kraj drugiej strony za "panstwo sezonowe". Taka mentalnosc wyrobila sie u tych narodow przez wieki zycjacych "w cieniu" Wielkich Niemiec i Wielkiej Rosji.
   A dzis uwazam, ze w Unii Europejskiej nalezy mimo wszystko byc i to "za wszelka cene". Dzis nie mozna byc "Nowhere Man". Piosenke pod takim tytulem napisal kiedys (i skomponowal) John Lennon.

   Nowhere Man

   "He's a real nowhere Man,
   Sitting in his Nowhere Land,
   Making all his nowhere plans
   for nobody.

   Doesn't have a point of view,
   Knows not where he's going to,
   Isn't he a bit like you and me?

   Nowhere Man, please listen,
   You don't know what you're missin',
   Nowhere Man, the world is at your command.

   He's as blind as he can be,
   Just sees what he wants to see,
   Nowhere Man can you see me at all?

   Nowhere Man, don't worry,
   Take your time, don't hurry,
   Leave it all 'till somebody else
   lends you a hand."


   Oto ona wykonywana przez "The Beatles" w Monachium.

   www.youtube.com/watch?v=2YfQIJo295M
  • 1.melord Re: Ksiestwo jak krolestwo 26.09.21, 12:13
   >Krolestwo wlasnie sie poklocilo z Europa o niezaleznosc sadow i z sasiadami z poludnia o zatruwanie wod >gruntowych

   Krolestwo ma duzo racji...nie zatruwa wody jedynie obniza poziom wod gruntowych co jest znanym zjawiskiem od wielu,wielu lat na swiecie,ktore wystepuje w poblizu wszelkiego rodzaju kopaln .
   Zadna komiszarz EU z nadania (nie wyboru) nie powinna wtacac sie w wewnetrzne sprawy Polski,prawne rowniez...niech najpierw naprawia u siebie.
   Czesi nie mozna powiedziec,ze sa wrogo do Polski nastawieni ale jak maja okazje to lubia szpilke wbic w czule miejsce. (po cichu maja pretensje do ziem cieszynskich,klodzkich i znacznej czesci Dolnego Slaska)
   Gdy bylem 3 lata temu w Teplicach,przy piwie pokojowo na ten temat dyskutowalismy...co je /bylo czyje.

   >>informacja o starciu ksiestwa z nowym mocarstwem - Chinami.

   Ksiestwo...takich ksiestw w Chinach (ok 3 mln luda) jest dziesiatki jesli nie setki?, zabralo sie za wojne z nimi podobnie jak "potega" Pacyfiku AU (25mln) by przypodobac sie i byc poklepanym po plecach przez "sojusznika' z za wielkiej wody,ktoremu grunt usuwa sie spod stop.
   Prawdopodobnie 80-90% panstw na swiecie nie wie,ze takie ksiestwo istnieje,lecz coz...nikt im nie zabrania wojowac.(moze Sejny na jakis czas odpuszcza).
   • polski_francuz Re: Ksiestwo jak krolestwo 26.09.21, 13:34
    1.melord napisał(a):


    "Krolestwo ma duzo racji...nie zatruwa wody jedynie obniza poziom wod gruntowych co jest znanym zjawiskiem od wielu,wielu lat na swiecie,ktore wystepuje w poblizu wszelkiego rodzaju kopaln. Zadna komiszarz EU z nadania (nie wyboru) nie powinna wtacac sie w wewnetrzne sprawy Polski,prawne rowniez...niech najpierw naprawia u siebie."

    Gra europejska to gra zespolowa. Kaczynski nie potrafi grac zespolowo. Tu jest problem.

    " Ksiestwo...takich ksiestw w Chinach (ok 3 mln luda) jest dziesiatki jesli nie setki?, zabralo sie za wojne z nimi podobnie jak "potega" Pacyfiku AU (25mln) by przypodobac sie i byc poklepanym po plecach przez "sojusznika' z za wielkiej wody,ktoremu grunt usuwa sie spod stop. Prawdopodobnie 80-90% panstw na swiecie nie wie,ze takie ksiestwo istnieje,lecz coz...nikt im nie zabrania wojowac.(moze Sejny na jakis czas odpuszcza)."

    Myslisz, ze Litwa chce sie przypodobac Stanom? Interesujace. Ale, jesli nawet to graja gre na zbyt duzej szachownicy. To nie jest jest ich szachownica. I robia ten same glupoty co Polska.

    PF
   • jorl9 Re: Ksiestwo jak krolestwo 26.09.21, 18:03
    1.melord napisał(a):


    > Krolestwo ma duzo racji...nie zatruwa wody jedynie obniza poziom wod gruntowych
    > co jest znanym zjawiskiem od wielu,wielu lat na swiecie,ktore wystepuje w pobl
    > izu wszelkiego rodzaju kopaln .

    Jasne nie zatruwa to tylko PF wie ze gdzies dzwonia ale w jakim kosciele juz nie. To u niego normalne.
    Ale wody zbiera w swoja dziure z okolicy to fakt. Mnie dziwi ze musi taka kopalnia cos z ta woda robic ktora splywa z okolicy. Napewno pompuje bo by w blocie byla ale dokad ta wode wypomowywuje? Co z nia? I musi od cholery tego pompowac jak z okolicy wszystko wysycha. A metoda jest prosta, ogrodzic kopalnie ekranami gleboko wbitymi w ziemie i woda z okolicy nie bedzie zbierana. I do tego pompy kopalniane nie beda musialy pompowac conajmniej jej duzo, tez zysk dla kopalni przeciez.
    I jakos tak mysle ze inne kopalnie maja takie ekrany no ale ta polska nie chce ich zbudowac. Naprawde duzo taniej? Na pompach sie przeciez przy tym oszczedza.

    > Zadna komiszarz EU z nadania (nie wyboru) nie powinna wtacac sie w wewnetrzne s
    > prawy Polski,prawne rowniez...niech najpierw naprawia u siebie.

    Zadna komisarz z Komisji Europejskiej nie ma wladzy jakiejkolwiek np. w nakladaniu kar. Tez Parlament Europejski a i TSUE. Bo Polska moze przeciez, tak jak to robi z innymi wyrokami, tapetowac sobie sciany w Belwederze czy gdzies tam takimi wyrokami. Jak nie chce zaplacic a nie chce przeciez. I Unie na drzewo z takim gadaniem wysylac.
    A gadanie ze z subwencji beda kary potracone to tylko gadanie przeciez. Bez znaczenia. Bo potracic subwencji musialaby ta rzeczywista wladza w Unii czyli Rada Europejska. A Rada Europejska to zbior premierow/predziow krajow Unii, w tej chwili 27. Ale aby subwencje jakiemus krajowi obciac to mozna jak wszystkie pozostale cvzyli teraz 26 krajow Unii sie na to zgodzi. Wystarczy ze jeden to zawetuje i pieniadze musza plynac. Bo wynikaja z PKB/leb i z wzoru matematycznego. Tez i te nowe koronkowe musza plynac, to opuzniania przekazania tego do Rady Europejskiech przez KE jest bezprawne i napewno dlugo KE tego nie moze robic.
    Tak ze nie wiem dlaczego melord, zreszta i inni czesto czepiaja sie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiemu, TSUE, czyli cial nie majacych, jak co do czego, zadnej mozliwosci nalozenia skutecznych kar np. na Polske. Moga tylko gadac, nic wiecej. A Polska z Wegrami ma uklad i jak jednemu z nich Rada Europejska ma zabrac subwencje to drugi wetuje i wszelkie Komisarze itd sa tym samym na drzewo wysylani. I tylko moga smiech Polski posluchac a kasa i to cala i tak musi plynac.
    Taki jest stan prawny w Unii na dzien dzisiejszy.
    Doucz sie melord jak chcesz dyskutowac bo pizdzisz. Jak f1 i stado innych tutaj.

    Acha, a czy Rada Europejska to jest dla Ciebie drogi melord demokrytyczna czy nie? Ciekawe byloby jak uwazasz. Bo ona ma jako jedyna w Unii realna wladze. OK przez tandem Polska Wegry tez do bani ale to na teraz. Bo chyba sie to ma zmieniec i weto juz nie wedzie w sprawach kasy funkcjonowac. Ale to przyszlosc, terazniejszosc jest jak wyzej.
    • 1.melord Re: Ksiestwo jak krolestwo 27.09.21, 02:44
     drogi jorlu dziewiaty....czasami piszesz rozsadnie, czasami pizdzisz o co posadzasz tutaj(forum) prawie wszystkich.

     Zacznijmy od negatywnego dla Polski scenariusza.
     Do wlady w RP dochodzi rudy namiestnik Angeli i poddaje sie bez dyskusji orzeczeniu EU i zamyka kopalnie i elektrownie.
     Kilka tys. ludzi laduje na bruku,kilknascie tys. POzbawia ogrzewania w domach(ogrzewanie z elektrowni) kilkadziesiat,moze kilkaset tys? pozbawia pradu.
     Wyjscie pozostaje jedno-prad trzeba bedzie kupic od Niemca z elektrowni podobnej do tej zamknietej polskiej ,polozonej kilkanascie czy kilkadziesiat km od naszej......Niemcy juz rece zacieraja z radosci.

     scenariusz kompromisowy...
     Problem z wodami gruntowymi u Czechow trwa od lat.
     Czy nie mozna bylo poczekac jeszcze pol roku,kiedy Czesi wybiora nowy rzad(obecny staje okoniem,uzywa pewnie konflikt w walce wyborczej ?) posadzic obie strony w Brukseli wraz z przedstawicielami Parlamentu EU ,ktory by naciskal na obie strony by do kompeomisu doprowadzic.

     wszechpotezna wladza EU olewa slabych (Polska,Wegry,inni)
     Niezaprzeczalnym faktem jest,ze od stuleci Polska ma fatalna polityke zagraniczna i do dnia dzisiejszego niz sie nie zmienilo.We wszystkich aspektach czolgamy sie by czasami podazac na kolanach.
     Skonfliktowani jestesmy ze wszystkimi sadsiadami na okolo,nawet w EU gdzie polscy eurodeputowani powinni trzymac "sztame" donosza na wlasny kraj bo sa akurat w opozycji.

     EU(ogolnie)...poszla po najmnieszej linii oporu zamknac i koniec plus kara pol mln E.
     To nie jest decyzja demokratycznych wladz EU,to zamordyzm
     Tutaj wlasnie nasz drogi jorl dzieiwiaty (nie folsdojcz jeszcze ale blisko) popiera decyzje "niemickiej" EU......nie sluchaja ,udrzyc po kieszeni i na dodatek zabrac kase(doplaty)

     W w/w poscie piszesz,ze EU moze ze swoimi decyzjami wlazic na drzewo,gdyz Polska i Wegry maja prawo weta,w innym straszysz ,ze to sie zmieni i w radzie EU bedzie glosowanie wiekszosciowe i wreszcie znienawidzonym przez Ciebie ostblokowcom dobiora sie do dooopy,by nie marnowac twoich podatkow na wspieranie niezadowolonych decyzjami EU.....wtedy IV Rzesza stanie sie faktem.
     Ordung musia byc ...sluchaja albo walic po kieszeni ,zapominasz jednak,ze Polska sporo doklada do EU a za dwa/trzy lata? wyjdzie na zero-wplaty/doplaty
   • de_oakville Trzeba nieraz posluchac "starszych i madrzejszych" 28.09.21, 11:51
    1.melord napisał(a):

    > Zadna komiszarz EU z nadania (nie wyboru) nie powinna wtacac sie w wewnetrzne s
    > prawy Polski,prawne rowniez...niech najpierw naprawia u siebie.
    > Czesi nie mozna powiedziec,ze sa wrogo do Polski nastawieni ale jak maja okazje
    > to lubia szpilke wbic w czule miejsce. (po cichu maja pretensje do ziem cieszy
    > nskich,klodzkich i znacznej czesci Dolnego Slaska)

    "Starsi i madrzejsi" w stosunku do nas to nie tylko Zydzi, tak jak chcialby zawsze forumowy senhor Dobry Widok ("Boa Vista", a moze nawet Piekny Widok :"Belvedere", "Bellevue"). Polska przejela kiedys Chrzescijanstwo od Czechow, a zatem oni, juz od zarania dziejow, byli nieco "madrzejsi", bardziej zachodni. Nie chcielismy przejac od Niemcow, ktorzy byli jeszcze "madrzejsi", bo bardziej zachodni od Czechow i zetkneli sie z Cesarstwem Rzymskim, a nie tylko z hordami Dzingis Chana. Jak sie zostalo przyjetym kiedys do "Klubu Bogaczy", jak sie na swiecie okreslalo w latach 80-tych i pozniejszych "Unie Europejska", to trzeba od razu zalozyc, ze ma ona swoje zalety i wady. Trzeba wazyc, co sie bardziej oplaca. A z pewnoscia sie nie oplaca ani wystapienie z Unii, ani wierzganie nogami tylko dla samego protestu. Trzeba szukac kompromisu. Klotliwosc tylko po to, zeby pokazac swoja waznosc, zeby zawsze postawic na swoim nie zawsze poplaca. Nieraz "trzeba sie nagiac, zeby nie dac sie zlamac". Roznice pomiedzy polemika a klotnia, tak w Polsce popularna, dobrze wyjasnia w swoim ponizszym komentarzu red. Eliza Michalik.

    www.youtube.com/watch?v=Rt8ZnqoNy3w
    • polski_francuz Wpierw dyskusja potem kompromis 28.09.21, 12:28
     de_oakville napisał:

     "Trzeba szukac kompromisu. Klotliwosc tylko po to, zeby pokazac swoja waznosc, zeby zawsze postawic na swoim nie zawsze poplaca. Nieraz "trzeba sie nagiac, zeby nie dac sie zlamac". Roznice pomiedzy polemik a a klotnia, tak w Polsce popularna, dobrze wyjasnia w swoim ponizszym komentarzu red. Eliza Michalik.www.youtube.com/watch?v=Rt8ZnqoNy3w"

     Wysluchalem troche i sie ucieszylem, ze taka ladna Polka takie sensowne rzeczy mowi. Moze nie jest tak z nami zle i mamy ludzi z sensem a nie tylko "zdradzieckie mordy":).

     A ze lubie, jak Lew Tolstoj, ustawiac kolumny jedna za druga, to bym dodal, ze wpierw nauka dyskusji a potem nauka kompromisu. Ta druga jest jeszcze trudniejsza.

     Pozdro

     PF
  • jorl9 Re: Ksiestwo jak krolestwo 27.09.21, 10:47
   Bijesz piane melord

   1.melord napisał(a):


   > Zadna komiszarz EU z nadania (nie wyboru) nie powinna wtacac sie w wewnetrzne s
   > prawy Polski,prawne rowniez...niech najpierw naprawia u siebie.


   Wiec jeszcze raz, Komisja Europejska, bo zapewne o tym mowisz, patrz wytluszczone, nie ma zadnej wladzy, tzn nie moze np. na Polsce nic wymusic niewazne jak bedzie sie wysilala. Zgadzasz sie z tym czy nie drogi melord?

   1. Tak, zgadzam sie, nie ma zadnej realnej wladzy nad Polska czyli niewazne co sobie gada, to takie towarzystwo wzajemnej adoracji, imieniny cioci Kloci itd.

   2. Nie, ma faktyczna realna wladze nad Polska, moze za pomoca sankcji bolesnych dla Polski, a to jest zabranie pieniedzy, subwencji czy koronkowych z Unii, tym samym na Polsce cos wymusic.

   No jak, sprawa prosta, jeden z dwoch punktow do wyboru, co wybierasza?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka