Dodaj do ulubionych

Zielona kolumna Putina

26.03.22, 15:00
Tekst linku

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy - pisze "Die Welt".

Rosja uzależniła Europę od swoich surowców wspierając ruchy ekologiczne?
"Die Welt": Od lat pojawiają się sygnały, że Moskwa - chcąc sama sprzedawać więcej gazu i ropy - wspiera aktywistów w USA i Europie w ich walce z paliwami kopalnymi

Interesy zachodnich obrońców klimatu i rosyjskiego dyktatora Władimira Putina były zbieżne, choć ich motywacje była odmienna - ocenia niemiecki dziennik.

Od lat pojawiają się sygnały, że Moskwa - chcąc sama sprzedawać więcej gazu i ropy - wspiera aktywistów w USA i Europie w ich walce z paliwami kopalnymi - zauważa "Die Welt" w opublikowanym w czwartek artykule. Dodaje, że w różnych źródłach pojawiały się informacje o finansowaniu przez Rosję różnych organizacji pozarządowych.
"Rosyjski rząd przekazał 82 miliony euro europejskim stowarzyszeniom ochrony klimatu, których celem jest zapobieganie produkcji gazu ziemnego w Europie" - pisze gazeta. Zaznacza, że były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen informował w 2014 roku, że Rosja wspierała organizacje ekologiczne "w celu utrzymania europejskiej zależności od rosyjskiego gazu". Zarzuty te odpierał wtedy m.in. Greenpeace.
Europa, podobnie jak USA, posiada ogromne zasoby gazu łupkowego. Na początku pierwszej dekady XXI wieku duże firmy energetyczne w Europie były gotowe do rozwoju eksploatacji tych pokładów. "Ale zasoby pozostały w ziemi, presja aktywistów klimatycznych na firmy i rządy doprowadziła do odwrócenia się inwestorów" - podkreśla "Die Welt", powołując się na ustalenia dzienników "Financial Times" i "New York Times". Dodaje, że wtedy załamały się poszukiwania nowych złóż gazowych w Europie.

Eksperci zastanawiali się nad "nagłym" pojawieniem się dobrze zorganizowanych grup, zajmujących się zwalczaniem procesu szczelinowania w Europie Wschodniej, gdzie Rosja sprzedaje swoją energię - zauważa niemiecki dziennik.

Wielki sprzeciw wobec wydobycia gazu ziemnego w Europie sprawił, że gaz z Rosji stał się atrakcyjny. Europa radykalnie ograniczyła wydobycie gazu ziemnego konwencjonalnymi metodami - 15 lat temu wydobywano więcej gazu, niż eksportowała Rosja. Kontynent europejski pokrywa obecnie około 40 proc. swojego zapotrzebowania na gaz ziemny dostawami z Rosji - wylicza "Die Welt".

W ostatnich latach szczególnie Niemcy uzależniły się od energii z Rosji. Wycofując się z energetyki jądrowej, zaplanowały dziesiątki nowych elektrowni gazowych, gdzie głównym dostawcą surowca miała być Rosja - podkreśla gazeta.

"Kiedy były prezydent USA Donald Trump oświadczył w 2018 roku, że Niemcy uzależniły się od Rosji w zakresie dostaw energii, niemieccy dyplomaci wyśmiewali to. Jednak rosyjska inwazja na Ukrainę bezlitośnie ujawniła tę zależność Niemiec. Kanclerz Olaf Scholz przyznał wprost, że Niemcy są uzależnione od rosyjskiego gazu" - zaznacza "Die Welt".

Jak podsumowuje gazeta, walka z wydobyciem gazu ziemnego w Europie i USA nie posłużyła ostatecznie ochronie klimatu. Gaz ziemny jest nadal spalany, tyle że pochodzi z Rosji. Elektrownie jądrowe zostały zamknięte na rzecz energetyki opartej na gazie. Wojna na Ukrainie spowodowała wzrost cen gazu ziemnego, przez co rośnie zapotrzebowanie na węgiel - a to powoduje wzrost emisji CO2. Z powodu braku alternatywy dla rosyjskiego gazu Niemcy biorą pod uwagę przedłużenie funkcjonowania elektrowni węglowych - zauważa "Die Welt".
Obserwuj wątek
  • yabbaryt Re: Zielona kolumna Putina 26.03.22, 15:01
   Niech sobie ten artykuł poczytają ci forumowi pożyteczni... co tak dzielnie walczyli z polska kopalnią węgla w Turowie i tych co tak brzydziła polska energetyka węglowa oparta na własnych surowcach.
    • yabbaryt Re: Zielona kolumna Putina 28.03.22, 09:59
     otóż ne zamierzam tego rozumieć. Budowanie obecnie elektrowni atomowych w Polsce jak się ma Rosję za sąsiada to samobójstwo. Energetyka gazowa jak widać nie działa. Pozostaje polski wungiel. O wiatraczkach przez litość nie wspomnę. Kto optuje za innymi opcjami ten jest zdrajca suwerenności Polski. I tak naprawdę jedyna partia która stoi na straży suwerenności Polski to Solidarna Polska.
     • stefan4 Re: Zielona kolumna Putina 28.03.22, 10:58
      yabbaryt:
      > I tak naprawdę jedyna partia która stoi na straży suwerenności Polski to Solidarna Polska.

      Dlatego że najobficiej rzuca oskarżeniami o zdradę?

      To ja spróbuję stanąć w szranki. Kto głosi suwerenność opartą na węglu, ten jest zdrajcą Ziemi, zdrajcą zdrowego rozsądku, zdrajcą długoterminowego rachunku ekonomicznego i zdrajcą idei szacunku do współobywateli.

      Czy za taką niezbitą argumentację dostanę przynajmniej Zero?

      - Stefan
     • stavros2002 Re: Zielona kolumna Putina 28.03.22, 11:20
      Z polskim węglem jest ten problem, że jest słabej jakości i wydobywać go trzeba coraz drożej, z coraz większej głębokości.

      A zniszczenie środowiska i choroby ludzi widać na mapach i w statystykach.
  • bmc3i Re: Zielona kolumna Putina 26.03.22, 15:05
   yabbaryt napisał:

   > Tekst linku
   >
   > Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od ros
   > yjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończył
   > y się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspiera
   > nych pieniędzmi z Moskwy - pisze "Die Welt".
   >
   > Rosja uzależniła Europę od swoich surowców wspierając ruchy ekologiczne?
   > "Die Welt": Od lat pojawiają się sygnały, że Moskwa - chcąc sama sprzedawać wię
   > cej gazu i ropy - wspiera aktywistów w USA i Europie w ich walce z paliwami kop
   > alnymi
   ".

   Zieloni chcą zaprzestania używania weglowodorów w ogóle, a nie nie wydobywania ich w Niemczech i sprowadzania go z Rosji. Czyli jesli Rosjanie wspieraja zielonych, to strzelają sobie w stopę.
    • bmc3i Re: Zielona kolumna Putina 26.03.22, 22:34
     yabbaryt napisał:

     > A widziałeś zielonych protestujących pod rosyjskimi kopalniami albo szybami gaz
     > owymi? Protestują tylko w Europie ze szczególnym uwzlędnieniem Polski.

     A widziales w ogóle jakichs protestujących w Rosji? Co sie z nimi stało?
     • j-k widzialem 27.03.22, 00:03
      bmc3i napisał:
      > A widziales w ogóle jakichs protestujących w Rosji? Co sie z nimi stało?


      nic. bylo ich ca. 15 tys.

      pozamykali ich.
      • bmc3i Re: widzialem 27.03.22, 00:08
       j-k napisał:

       > bmc3i napisał:
       > > A widziales w ogóle jakichs protestujących w Rosji? Co sie z nimi stało?
       >
       >
       > nic. bylo ich ca. 15 tys.
       >
       > pozamykali ich.

       Pytanie nie było co prawda skierowane do Ciebie, ale odpowiedź Ty tez masz, na pytanie dlaczego Zieloni nie protestują w Rosji.
  • j-k niech ten die Welt nie fantazjuje :) 26.03.22, 15:13
   yabbaryt zapodał:

   > Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od ros
   > yjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończył
   > y się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspiera
   > nych pieniędzmi z Moskwy - pisze "Die Welt".


   - niech ten die Welt nie fantazjuje , bo nie bylo czego probowac, jako, ze w Europie nie ma po prostu wiekszych zloz gazu ziemnego. - a te co sa - powoli sie wyczerpuja.

   dla przykladu wydobycie krajowe w PL pokrywa 1/5 zapotrzebowania i wiecej wydobyc sie nie da.

   J.K.
   Zwolennik energetyki atomowej.
  • caesar_pl Re: Zielona kolumna Putina 26.03.22, 19:53
   Niemcy maja złoża gazu łupkowego wystarczające na 40 lat pełnego zaspokojenia zapotrzebowania.Ale ta metoda pozyskiwania gazu jest nieekologiczna wiec Niemcy będą kupować nieekologiczny gaz z USA.Duracy czy co?
   • caesar_pl Re: Zielona kolumna Putina 26.03.22, 20:42
    www.youtube.com/watch?v=hFMMeqC8fuY
    Jeszcze niedawno,przed wojna na Ukrainie,Niemczory(nierzad Niemiecki) krytykowali Katar od rana do wieczora ze nie przestrzega praw obywatelskim,ze tani robotnicy z Pakistanu i Bangladeszu pracują za grosze,ze mieszkają w KZ tach ...ojej,jak Niemczorom przyszłych Nachodzcow zal.Ale gaz kupią gaz z Kataru.
    www.youtube.com/watch?v=hFMMeqC8fuY
    • boavista4 Re: Zielona kolumna Putina 26.03.22, 21:14
     A po o komu bedzie gaz ?
     Ludzie s iij e wytluja do zera o prawa hunanitar e na Ukrainie. I nie bedzie potrzeby na zadna energie. Nawet pan Gates sie nie ostanie, bo go zona udusi, a zone zlikwiduje czas.
    • petronella.kozlowska caesar_pl napisał: 26.03.22, 21:17


     Czy ta twoja Sahra krytykowała kiedyś prawa człowieka w Rosji?

     Gloria Viagra i Lady Bitch Ray (w bieli) reprezentowały Linke w wyborach prezydenta RFN.
     Może Sahra wybrałaby się z nimi do Moskwy?

     www.pressreader.com/austria/heute-niederosterreich-ausgabe/20220214/281556589249270

     Przedtem

     www.presseportal.de/pm/63589/1455771
     obecnie Sahra mieszka w Silwingen

     saargau-blog.de/tag/lafontaine/
     • caesar_pl Re: caesar_pl napisał: 26.03.22, 22:00
      Warunków pracy i pobytu Polskich Robotników Nieprzymusowych w Niemczech tez nie skrytykowała.Agnieszka do Thiermanna przyjeżdża od lat, więc wiedziała, że zbiór szparagów to ciężka praca. Wiedziała też o dwóch tygodniach "roboczej kwarantanny" po przyjeździe. Ale po ponad miesiącu w izolacji ma już dość. - Jesteśmy jak niewolnicy. Naszą grupę pilnuje dwóch ochroniarzy i przewożą nas tylko z domu do pracy i z powrotem.Ilona boi się zarażenia, więc odmawia dalszej pracy. - Gdybym wiedziała, że tak będzie, to bym nie przyjechała - mówi. W swoim pokoju czeka na koniec kwarantanny, żeby wrócić do Polski. Za każdy nieprzepracowany dzień firma odciąga jej opłatę za zakwaterowanie. "Robocza kwarantanna" oznacza zakaz opuszczania miejsca zakwaterowania - z wyjątkiem pracy. To rozwiązanie skrojone w czasie pandemii na potrzeby niemieckich fabryk, rzeźni i farm, w których pracują pracownicy sezonowi, przeważnie z Europy Wschodniej. Nawet wybuch epidemii nie zatrzymuje produkcji. Tak jak na farmie Henricha Thiermanna.

      Thiermann jest jednym z największych producentów szparagów w Niemczech. Na około tysiącu hektarach w Dolnej Saksonii i Brandenburgii setki pracowników z Europy Wschodniej co roku zbierają tony tych ukochanych przez Niemców warzyw.
      Panie!Jak w Katarze.Tylko ze nie wrzucają zwłok robotnika ,który na bauszteli zginal bo nie było odpowiedniego zabezpieczenia ,do wykopu i nie zasypują.
      Może w Rosji jak w Katarze,tez zasypują?
   • privus Re: Zielona kolumna Putina 26.03.22, 21:48
    Niemcy zamknęły się produkcją 4,9 mld m3 gazu w ubiegłym roku. Zapotrzebowanie na gaz w Niemczech ma wzrosnąć obecnych 90 miliardów metrów sześciennych do 110 mld m sześc. do 2034 roku. Nie sądzę, by różnice mogły być uzupełnione społecznym biogazem a Ciebie o takie zdolności nie posądzam :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka