Dodaj do ulubionych

Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dla PL?

15.05.22, 16:31
Uważam, że to koniec Imperialnej Rosji...
Obserwuj wątek
  • j-k Que sera ? - Ameryki nie odkrywasz... 15.05.22, 16:41
   janadam59 napisał:
   > Uważam, że to koniec Imperialnej Rosji...


   Ameryki nie odkrywasz...
   - bo takie jest zdanie i cel USA... wykrwawic obie strony.

   tylko, ze ja Uważam - ze zadna ze stron tej wolny nie wygra. obie beda przegrane.
   i bedzie jakis zgnily kompromis.

   co bedzie dalej : ? - I Ukraina i Polska beda na pasku USA.

   i nie martw sie co z Polska - Amerykanie zdecyduja to za nas...

   J.K.
   40 lat w polityce.
   • buldog2 Re: Que sera ? - Ameryki nie odkrywasz... 15.05.22, 16:52
    Z grubsza tak, z tym, że Ukraina odzyska anektowane terytoria i niewykluczone, że sięgnie dalej (mówi się, tradycyjnie o Krasnodarskim Kraju, Kubaniu, ale większe plany są też).
    Najprawdopodobniej jeszcze nie w tym roku, a dopiero po kompletnym padnięciu Rosji i jej tzw. elit (albo po zmianie władzy na taką, która będzie zależna od Stanów).
    Wszystko zależy od USA. Ukraina będzie zrujnowana, ale pieniądze na odbudowę zapewne dostanie ogromne - od Rosji i Zachodu.
    Poziom bezpieczeństwa Polski zapewne wzrośnie.
   • buldog2 Re: Que sera ? - Ameryki nie odkrywasz... 15.05.22, 16:56
    Post niby powtórzony, ale go nie widać. Dlatego jeszcze raz, może kursywą przejdzie.

    Z grubsza tak, z tym, że Ukraina odzyska anektowane terytoria i niewykluczone, że sięgnie dalej (mówi się, tradycyjnie o Krasnodarskim Kraju, Kubaniu, ale większe plany są też).

    Najprawdopodobniej jeszcze nie w tym roku, a dopiero po kompletnym padnięciu Rosji i jej tzw. elit (albo po zmianie władzy na taką, która będzie zależna od Stanów).

    Wszystko zależy od USA. Ukraina będzie zrujnowana, ale pieniądze na odbudowę zapewne dostanie ogromne - od Rosji i Zachodu.

    Poziom bezpieczeństwa Polski zapewne wzrośnie.
    • j-k Ukrainskie marzenia 15.05.22, 17:06
     buldog2 napisał:
     > [i]Z grubsza tak, z tym, że Ukraina odzyska anektowane terytoria i niewykluczon
     > e, że sięgnie dalej (mówi się, tradycyjnie o Krasnodarskim Kraju, Kubaniu, ale
     > większe plany są też).


     Ukrainskie marzenia:

     ja proponowalem zaklad Ukraincowi (pozytron) , moge i Tobie :)

     Ukraina zapewne przegoni Russkich ze swojej Ziemi - ale Krymu nie odzyska.
     • buldog2 Re: Ukrainskie marzenia 15.05.22, 17:25
      Stany chcą mieć tam bazę, więc myślę, że to się uda. Chyba że baza w Noworosyjsku, ale to tym bardziej.

      Poza tym z wojskowego punktu widzenia zdobycie Krymu jest łatwiejsze, niż pozostałych terytoriów. W przypadku odzyskania panowania nad drogą wzdłuż wybrzeża (Mariupol, Chersoń) Rosjanie nie będą mogli uzupełniać garnizonu na Krymie, bo którędy? Mostem? (nie będzie czynny) Morzem? (niemożliwe).
      • bmc3i Re: Ukrainskie marzenia 15.05.22, 20:01
       buldog2 napisał:

       > Stany chcą mieć tam bazę, więc myślę, że to się uda. Chyba że baza w Noworosyjs
       > ku, ale to tym bardziej.

       To kto Ci powiedział? Kanał 1, czy Sputnik jak zwykle? A jak US chcą tak bardzo mieć bazę na Morzu Czarnym, to dlaczego nie mają w Odessie albo w będącej terytorium NATO rumuńskiej Konstancy?


    • lubat Re: Que sera ? - Ameryki nie odkrywasz... 15.05.22, 19:46
     buldog2 napisał:

     > [i]Z grubsza tak, z tym, że Ukraina odzyska anektowane terytoria i niewykluczon
     > e, że sięgnie dalej (mówi się, tradycyjnie o Krasnodarskim Kraju, Kubaniu, ale
     > większe plany są też).


     Nie zapominaj o Przemyślu, Sanoku, Chełmie i paru innych prastarych ukraińskich miastach;)
  • yabbaryt Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 15.05.22, 20:55
   mam nadzieję, że Ukraina wykorzysta przewagę technologiczną nad Rosją uzyskaną dzięki dostawą sprzętu z Zachodu. Mam tu na myśli haubice kal 155mm dalekiego zasięgu oraz nowoczesne środki rozpoznania artyleryjskiego takich jak drony, rozpoznanie satelitarne w czasie rzeczywistym i radary artyleryjskie. Dzięki temu. Ukraińcy będą mogli precyzyjnie razić cele rosyjskie, sami znajdując się po za zasięgiem kacapskich armat. Najpierw powinni wytłuc po kolei kacapska artylerie gdzie kacapy maja ogromną przewagę ilościową a nie jakościową. Potem eliminacji ruskiej artylerii powinni precyzyjnie tłuc kolejne cele takie jak czołgi, BWPy, stacje radarowe i cokolwiek cennego znajdzie się w zasięgu strzału. Kolejne etapy to drobne taktyczne ofensywy tak aby wojska ukraińskie przesuwały się w kierunku rosyjskich magazynów czy węzłow komunikacyjnych po to aby je likwidować za pomocą tejże artylerii. I tak do usranej śmierci ostatniego kacapa na ziemi ukraińskiej. Chodzi o to aby wytłuc jak najwięcej ruskiego sprzętu a tracić jak najmniej swoich swoich ludzi. Kacapy jak któryś przeżyje to będzie nazad do Matuszki drałował w onucach.
   • boavista4 Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 15.05.22, 22:48
    Na kilka dni przed 9 maja świat wstrzymał oddech, a w każdym razie – takie można było odnieść wrażenie na podstawie wiadomości płynących z niezależnych mediów głównego nurtu, powtarzających albo informacje przygotowywane przez ukraiński Sztab Generalny, albo przez wywiad amerykański lub brytyjski, no i oczywiście – wykoncypowane na własną rękę przez dziennikarzy tubylczych – co też w rocznicę zwycięstwa nad Niemcami wykoncypuje zbrodniarz wojenny, zimny ruski „nazista” Putin, który będzie przyjmował w Moskwie defiladę „bandytów”.

    Telewizja rządowa i zaprzyjaźnione z nią media, darzone niesłabnącą życzliwością przez rząd „dobrej zmiany” i spółki Skarbu Państwa, rywalizują z telewizjami nierządnymi, kto wymyśli lepsze obelgi i bardziej zjadliwe przymiotniki na określenie Rosji i Rosjan.
      • bmc3i Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 16.05.22, 03:06
       europitek napisał:

       > Misiowaty to prosty mużyk i sądzi wszystkich według siebie. Jego najbardziej in
       > teresuje zachapanie Ukrainy, więc posądza wszystkich o takie same intencje.


       To nie jest tak prymitywna intencja. Byłej głowie państwa Mordoru chodzi o wbicie klina między Polaków i Ukraińców. W Polsce propagują "banderowców", a na Ukrainie "Polaków chcących odbierać Ukrainie Lwów". Divide at impera.

       • europitek Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 16.05.22, 15:48
        bmc3i napisał:
        > Byłej głowie państwa Mordoru chodzi o wbicie klina między Polaków
        > i Ukraińców.

        Masz rację, ze chodzi właśnie o to, ale to właśnie jest prosta intencja i zbudowane na niej prostackie teksty zakładające, że inne państwa i narody tylko czyhają, żeby urwać innym kawałek ich terytorium. Tak rozumują kremliny, ponieważ sądzą po sobie - "jeśli my tak robimy, a jesteśmy strasznie mądrzy i sprytni, inni też tak chcą i robią". Stąd też przekonanie, że "argumentacja rozbiorowa" będzie trafiać do innych tak samo mocno i będzie odnosić pożądany skutek.
        Jak widać z realu na razie jest wręcz odwrotnie, ponieważ to Ukraińcy )a raczej Ukrainki i ukraińskie dzieci) "okupują" Polskę... i nikt im tego nie wypomina, a wręcz odwrotnie. Dla prostego kremlina świat stanął na głowie! On słowa Dudy, że między Polską i Ukrainą nie ma granic jest w stanie pojąć tylko w jeden sposób - ktoś kogoś okupuje lub wchłania. W logice "ruskiego miru" nie ma inaczej.
  • boomerang Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 16.05.22, 03:41
   Rosję widziałbym w granicach z roku 1385.
   Ponadto optowałbym też za reaktywowaniem państwa Bułgarów Nadwołżańskich, dziś zwanych Czuwaszami. Może Węgry byłyby zainteresowane tym projektem, jako że język czuwaski pokrewny jest językowi węgierskiemu, niesłusznie nazywanemu madziarskim.
      • prze.nick Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 16.05.22, 05:17
       Chyba ci się Smoleńsk z Moskwą pomylił.
       pl.m.wikipedia.org/wiki/Radymicze

       Według XII-wiecznej Kroniki Nestora Radymicze pochodzili z Lachów, wzięli nazwę od Lacha Radyma i osiedlili się nad Sożą: Polanie (...) byli rodu słowiańskiego, Drewlanie (...) wywodzili się z tychże Słowian, Radymicze zaś (...) – z Lachów[1]. Dana wzmianka wywołuje spory naukowe o pochodzeniu Radymiczów. Jefim Karski uważa, że określenie z Lachów zostało użyte w pojęciu geograficznym, tj. Radymicze przywędrowali nad Soż z ziem sąsiadujących z Polską. Teorii Karskiego przeczy wzmianka o tym, że Radymicze byli z rodu Lachów. Zdaniem Gieorgija Wiernadskiego w źródłowym w lasiech jest błąd i należy odczytywać to jako w jasiech (Alanowie w kronikach ruskich), co by oznaczało, że Radymicze przywędrowali z Krymu lub Kaukazu. Ta teza nie ma podstaw, bowiem w dalszym tekście Kroniki Nestora wielokrotnie pojawia się zwrot w lasiech i jednoznacznie dotyczy on Polski. Dmitrij Lichaczow stwierdza, że zwrot ot roda lachów dotyczył wyłącznie Lacha Radyma, który zdobył władzę nad plemieniem. W tym przypadku tekst, w którym Radymicze zostali przeciwstawieni Drewlanom i Polanom, oraz zwrot ot roda słowienska przy opisie pochodu Włodzimierza na Radymiczów w 984 roku oznaczałby, że władcy Polan dnieprzańskich pochodzili ze Słowian, a sami Polanie Słowianami nie byli[2]. Marceli Kosman dowodzi, że Nestor mógł zasłyszeć nazwę podkarpackiego miasta Radymna lub imię arcybiskupa Radzima Gaudentego i dlatego skojarzył zachodnie pochodzenie Radymiczów
      • prze.nick Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 16.05.22, 05:28
       Chociaż obaj możemy mieć rację co do polskości Smoleńska i Moskwy
       pl.m.wikipedia.org/wiki/Wiatycze

       Według Nestora Wiatycze i Radymicze mieli pochodzić od Lachów (Polaków) („ot roda lachow”)[2] i początkowo zamieszkiwać tereny Mazowsza i Podlasia[3], co sugeruje ich pochodzenie od plemion zachodniosłowiańskich. Nestor w Powieści minionych lat wskazuje, że zarówno Wiatycze jak i Radymicze nie zaliczają się do plemion wschodniosłowiańskich[4]. Nestor nie zaliczał Lachów do „Słowian” — przez nazwę tę rozumiał, wg dzisiejszej terminologii, „Słowian wschodnich”. Dla niego Lachowie (Lędzianie) byli to Słowianie polscy (jako odrębna grupa), podobnie traktował Słowian naddunajskich i Słowian morawsko-czeskich, których nie zaliczał do „Słowian” w swoim rozumieniu jako plemion „wschodniosłowiańskich”[5][6]. Źródłem mającym tu największą wagę jest zapiska Powieści Dorocznej pod rokiem 981[7]

       W leto 6489 ide Wołodimer' k Liachom' i zaja grady ich: Peremyszl', Czerwien', i iny grady jeże sut' do sego dnie pod' Rusiu. W sem że letie i Wiaticzi pobiedi i wiezłożi na nia dan' ot niaouga, jakoże otci (otec) jego imasze.
       Co w polskim tłumaczeniu brzmi następująco[8];

       Roku 6489 [981]. Poszedł Włodzimierz ku Lachom i zajął grody ich: Przemyśl, Czerwień i inne grody, które do dziś dnia są pod Rusią. Tegoż roku i Wiatyczów zwyciężył i nałożył na nich dań od pługa, jaką i ojciec jego brał.
       Wiatycze istnieli co najmniej do końca XII wieku, a ostatnia pisemna wzmianka w źródłach na ich temat pojawia się w 1197 roku, jednak ich odrębność etniczna zachowała się jeszcze co najmniej do XIV wieku.
  • mlody774 Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 16.05.22, 18:37
   Konflikt na Ukrainie juz osiagnol swoje cele. Wojna się skończyła i Ukraina sromotnie przegrała, na dodatek została z potężnym długiem do spłacenie na rzecz zachodu. Co zepchnie ja do krajów trzeciego świata. Wszystkie przydatne okręgi dla Federacji Rosyjskiej, które są zamieszkałe głownie przez Rosjan, juz są opanowane. Teraz tylko pozostalo oczyścić te tereny z banderowców/batalionów azow.
   • prze.nick Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 16.05.22, 18:49
    Osiągnął?! Rosyjski mit o jedności narodu ukraińskiego z rosyjskim rozsypał sie w drobny mak. Rosja zyskała wroga na wieki. Nam i Ukraińcom zajęło wieki żeby dojść do punktu sprzed 1648 roku a Rosja bez Ukrainy nie będzie już wiele znaczyć. Wejście Szwecji i Finlandii do NATO z nawiązką niszczy strategiczny zysk Rosji związany z anschlussem Białorusi.

    pl.wikipedia.org/wiki/Inwazja_Rosji_na_Ukrainę_(2022)
    Cele wojskowe i polityczne
    Według amerykańskiego wywiadu plan działań zakładał: osiągnięcie panowania w powietrzu w ciągu pierwszych 12 godzin, sparaliżowanie łączności, okrążenie Kijowa i zmuszenie ukraińskiego rządu do ucieczki w ciągu 48 godzin, a następnie wprowadzenie marionetkowego rządu po 72 godzinach[37]. To, że zakładano osiągnięcie celów wojny w ciągu trzech dni, potwierdziła pośrednio także depesza rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti opublikowana automatycznie 26 lutego rano, mówiąca o zjednoczeniu Ukrainy z Rosją[38]. Najistotniejszym celem do zdobycia była ukraińska stolica – Kijów – którego opanowanie, zwłaszcza w razie ucieczki władz, ułatwiłoby wprowadzenie nowych rządów[37]. Podkreślano, że zdobycie Kijowa miałoby również dużą wartość symboliczną, zarówno jako stolicy, jak i z powodów historycznych, jako pierwszego ważnego ośrodka państwowości wschodniosłowiańskiej (Rusi Kijowskiej)[37].

    Niemiecki wywiad przed rozpoczęciem inwazji przewidywał, że po zdobyciu terytorium utworzony zostanie marionetkowy parlament Ukrainy w postaci Rady Ludowej, który miałby wybrać rząd[37]. Nadałoby to sytuacji po inwazji pozory legalności, a oporni lub niebezpieczni obywatele trafiliby do obozów[37]. Wywiad amerykański ostrzegał, że w Rosji przygotowywane są listy osób uznawanych za wrogie, w tym działaczy politycznych, społecznych i organizacji pozarządowych, oraz mieszkających tam białoruskich i rosyjskich dysydentów[37]. Nowe władze ukraińskie mogłyby razem z Białorusią i Rosją utworzyć państwo związkowe, nawiązujące terytorialnie do byłego ZSRR[37]. Brytyjski wywiad sugerował przed inwazją, że kandydatem Rosji na prezydenta Ukrainy mógł być były ukraiński deputowany Jewhenij Murajew[37]. W grę wchodziłby również ukrywający się w Rosji były prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz, którego pozbawienie władzy Rosja uznawała za nielegalne[37]. W razie częściowego tylko powodzenia inwazji możliwy był rozbiór Ukrainy, na przykład z kolaboracyjnym rządem na wschodzie[37].


    Przejęty przez Ukraińców sprzęt rosyjskich dywersantów
    Oceniano, że oprócz osiągnięcia celów geopolitycznych, inwazja na Ukrainę miała przynieść Putinowi szybki sukces i przez to zdecydowanie umocnić jego władzę w kraju[39]. Strona rosyjska liczyła przy tym na słaby opór, a także bierność lub poparcie ze strony rosyjskojęzycznych obywateli stanowiących znaczną część wschodniej Ukrainy[39]. Do takich oczekiwań mogły tym bardziej skłonić Rosję doświadczenia z zajęcia Krymu oraz części obwodów Ługańskiego i Donieckiego w 2014 roku[40]. Z późniejszych relacji jeńców rosyjskich wynikało, że wojsko rosyjskie nie było przygotowane na zdecydowany opór, a wręcz żołnierze byli przez dowódców przekonywani, że będą „witani kwiatami”[41]
   • europitek Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 16.05.22, 18:51
    To w rosyjskojęzycznej części Ukrainy też mieszkali banderowcy? Rosjanie banderowcami?

    > Wojna się skończyła i Ukraina sromotnie przegrała,

    O, nareszcie coś nowego w tej nudziarskiej kremlowskiej propagandzie! To jakieś chwilowe zawahanie, a może to powiew zmian na szczycie?
    Czekamy na kolejne odkrycia z propagandowych wykopalisk.
   • bmc3i Re: Ukraina wygra wojnę z Rosją! Co to oznacza dl 17.05.22, 03:35
    mlody774 napisał:

    > Konflikt na Ukrainie juz osiagnol swoje cele. Wojna się skończyła


    No patrz, wojna się skończyła, a przecież nawet się nie zaczęła... Nie ma żadnej wojny przecież, kto twierdzi inaczej to nazista na pasku Zachodu i na 15 lat za kraty u Was.


    i Ukraina sro
    > motnie przegrała


    To skąd te straty u Was - 1/3 armii w piach lub w szpitalu? Skąd ponad 6o0 potwierdzonych za pomoca video zniszczonych lub przejętych przez armię ukraińską waszych czołgów? Skąd wojsko ukraińskie z Charkowa pod ruską granicą? Uważaj, bo jeszcze będziecie musieli bronić Moskwy przed oblężeniem i chować dzieci, kobiety i starców w moskiewskim metrze, jak Ukraińcy musieli się chować w Kijowie....

    na dodatek została z potężnym długiem do spłacenie na rzecz z
    > achodu.

    Nie ma żadnego długu. Zatwierdzona przez US Kongres ustawowa Ukraine Lend Lease Act, wprost zabrania administracji domagać się zwrotu jakichkolwiek pieniędzy za amerykańską pomoc.


    Co zepchnie ja do krajów trzeciego świata. Wszystkie przydatne okręgi d
    > la Federacji Rosyjskiej, które są zamieszkałe głownie przez Rosjan, juz są opan
    > owane. Teraz tylko pozostalo oczyścić te tereny z banderowców/batalionów azow.


    Zrównaliście Ukrainę z ziemią, to fakt - ale nikt się niczego innego po was nie spodziewał, jesteście z tego znani. Tym niemniej, Ukraina dostanie reparacje wojenne od Rosji - sfinansowane z zajętego na całym świecie majątku Rosji, plus pieniądze na odbudowę z Unii Europejskiej o których już się w UE mówi oraz z USA. Wy zaś zostaniecie na dziesięciolecia tym pariasem świata którym dzisiaj jesteście, z którym wstyd się nawet spotkać, a za spotkanie z kimkolwiek z was przegrywa się wybory, i z którym nikt nie chce nawet w piłkę grać, nie mówiąc o robieni biznesu. Już niedługo będziesz mógł pisać na tym forum jedynie korzystając z komputera opartego na ruskich lampach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka