Dodaj do ulubionych

Wyspa Rosja - ukraińskie pomysły na przyszłość

19.05.22, 09:16
Wyspa Rosja
Остров Россия
МИХАИЛ ДУБИНЯНСКИЙ

www.pravda.com.ua/rus/articles/2022/05/14/7345856/

Oczywiście nawiązanie do powieści "Wyspa Krym", ale chodzi o co innego. Niżej cytuję fragment (tłumaczenie Google). Co myślicie o obecnych koncepcjach polityki Ukrainy?


Idealiści chcieliby wskrzesić warunkowy rok 2000, kiedy konkurencja polityczna i wolność słowa nie zostały jeszcze zniszczone. Ale zarówno pierwszy, jak i drugi marzy o dostatnim życiu.

Obaj wyobrażają sobie integralną i odnoszącą sukcesy gospodarczo Federację Rosyjską, prowadzącą mniej lub bardziej cywilizowaną egzystencję.

Jednak dla Ukraińców, przekonanych o niepowodzeniu dawnej „wyspy Rosji”, taka decyzja jest nie do przyjęcia.

Naszym zdaniem gwarancje bezpieczeństwa Ukrainy nie są związane z efemeryczną cywilizacją Federacji Rosyjskiej, ale z jej fizyczną niezdolnością do agresji.

Przynajmniej Rosja powinna zostać zmiażdżona gospodarczo, żeby nie myśleć o niczym innym niż agendzie przetrwania. Jako maksimum powinien zostać zniszczony politycznie - z rozpadem na kilka osłabionych i walczących podmiotów.

Ani pierwsza, ani druga opcja nie zakładają rosyjskiego dobrobytu.

To nie tylko wzajemne nieporozumienie – to obiektywne starcie interesów. Nie możemy żądać od rosyjskich przeciwników Putina, aby poświęcili marzenie o dobrze utrzymanej „wyspie Rosji”.

Ale opozycyjni Rosjanie nie mają prawa liczyć na wsparcie Ukrainy w realizacji tego atrakcyjnego projektu.

Michaił Dubiniackij

Идеалисты желали бы возродить условный 2000 год, когда еще не была уничтожена политическая конкуренция и свобода слова. Но и первые, и вторые мечтают о благополучной жизни.

И те, и другие воображают целостную и экономически успешную Российскую Федерацию, ведущую более или менее цивилизованное существование.

Однако для украинцев, убедившихся в несостоятельности прежнего "острова Россия", такое решение неприемлемо.

В нашем представлении гарантии украинской безопасности связаны не с эфемерной цивилизованностью РФ, а с ее физической неспособностью к агрессии.

Как минимум Россия должна быть раздавлена экономически – чтобы не думать ни о чем, кроме повестки выживания. Как максимум она должна быть уничтожена политически – с распадом на несколько ослабленных и враждующих между собой субъектов.

Ни первый, ни второй вариант не предполагают российского благополучия.

Это не просто взаимное недопонимание – это объективное столкновение интересов. Мы не можем требовать от российских противников Путина, чтобы они пожертвовали мечтой о благоустроенном "острове Россия".

Но оппозиционные россияне не вправе рассчитывать на украинскую поддержку в отстаивании этого привлекательного прожекта.

Михаил Дубинянский
Obserwuj wątek
  • buldog2 Re: Wyspa Rosja - ukraińskie pomysły na przyszłoś 19.05.22, 19:18
   Nikomu nie chce się nic napisać. Może teraz. Lekko poprawiłem przekład mechaniczny i dodałem (na początku) akapit, który pozwala lepiej zrozumieć cytat:


   Opozycyjni Rosjanie – niezależnie od osobistych motywów – dążą do przywrócenia „rosyjskiej wyspy”. Cynicy chcieliby cofnąć się o kilka lat, kiedy można było swobodnie latać do Europy i bez ograniczeń korzystać z kart bankowych.

   Idealiści chcieliby wskrzesić umowny rok 2000, kiedy konkurencja polityczna i wolność słowa nie zostały jeszcze zniszczone. Ale zarówno jedni, jak i drudzy marzą o dostatnim życiu.

   Wyobrażają sobie integralną i odnoszącą sukcesy gospodarczo Federację Rosyjską, prowadzącą mniej lub bardziej cywilizowaną egzystencję.

   Jednak dla Ukraińców, pewnych niezdolności do istnienia dawnej „wyspy Rosja”, takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia.

   Naszym zdaniem gwarancje bezpieczeństwa Ukrainy nie są związane z efemeryczną cywilizacją Federacji Rosyjskiej, ale z jej fizyczną niezdolnością do agresji.

   Rosja powinna zostać co najmniej zmiażdżona gospodarczo, żeby nie myśleć o niczym innym niż o przetrwaniu. W wariancie maksimum powinna być zniszczona politycznie - z rozpadem na kilka słabych, wrogich i walczących ze sobą podmiotów.

   Ani jedna, ani druga opcja nie zakłada rosyjskiego dobrobytu.

   To nie tylko wzajemne nieporozumienie – to obiektywne starcie interesów. Nie możemy żądać od rosyjskich przeciwników Putina, aby poświęcili marzenie o dobrze utrzymanej „wyspie Rosja”.

   Ale opozycyjni Rosjanie nie mają prawa liczyć na wsparcie Ukrainy w realizacji tego atrakcyjnego projektu.


   **

   Оппозиционно настроенные россияне – независимо от личных мотивов – стремятся к возвращению "острова Россия". Циники хотели бы отмотать ситуацию на несколько лет назад, когда можно было беспрепятственно летать в Европу и без ограничений пользоваться банковскими картами.
     • j-k tatarskie pomysły na przyszłośc - swietne :) 19.05.22, 22:05
      bmc3i napisał:
      > Pytanie czy krymscy tatarzy bedą chcieli żyć w tym raju na Ziemi, gdie tak wolna dyszjet cieławiek.


      jest ich tam tylko 15 % - wiec jak sie (im) nie podoba - to trzeci raz moga wyjechac do Azji Srodkowej.

      (pierwszy raz bylo za Katarzyny II. , a drugi raz za Stalina.)
     • buldog2 Re: ukraińskie pomysły na przyszłośc - swietne :) 19.05.22, 22:21
      Nawet kiedy jest tam rosarmia, nie palą się do tego pomysłu. A niedługo tej armii może tam nie być. Jeśli Amerykanie się na to zdecydują, tymczasowe zniszczenie mostu kerczeńskiego zablokuje większość dostaw dla rosarmii w Chersoniu i okolicach i przybliży zajęcie przez Ukrainę Krymu. Wszystko zależy od tego, co zdecydują Amerykanie (znaczy ile broni przekażą Ukrainie). Na razie nie widać, żeby chcieli dać tyle, żeby Ukraina szybko wygrała, dają tyle żeby wojna trwała, z coraz lepszą pozycją Ukrainy.
   • yabbaryt Re: Wyspa Rosja - ukraińskie pomysły na przyszłoś 19.05.22, 21:44
    Tu nie ma dobrych rozwiązań. Jak Rosja będzie silna to będzie gnoić i eksploatować Europę Środkową. Jak Rosja zostanie podzielona to zza Bugiem prędzej czy później będą stali Chińczycy. Najlepsza byłaby Rosja na tyle słaba aby być niezdolna do agresji i na tyle silna aby obronić swoje granice no ale bez Kuryli, Krymu, Abchazji, OK i Karelii. Rosjanie w tej chwili grają o wszystko. Oni mają w tej chwili ogromny kryzys demograficzny. My też ale nie musimy pilnować tysięcy kilometrów granicy i setek mniejszości etnicznych. Nie musimy utrzymywać tysięcy rakiet czołgów i samolotów, setek okrętów, odległych miast, rozwleczonej infrastruktury. Zgadzam się kacapom nie jest potrzebny dobrobyt bo zaraz zamienią go na nowe tanki. Ale to stan idealny i raczej nierealny.
    • buldog2 Re: Wyspa Rosja - ukraińskie pomysły na przyszłoś 19.05.22, 22:16
     W przewidywalnej przyszłości istnieje NATO. Po ostatnich wydarzeniach w świecie okazuje się być skuteczną przeszkodą przed eksploatacją Europy Środkowej przez Rosję. A gospodarka Rosji to nie gospodarka ZSRR, nie takiego stopnia samowystarczalności, jak Sowieci. A i pod Sowietami bardzo duża część (mówią, że prawie wszystko) wysokotechnologicznej broni produkowana była na maszynach z importu. Produkcję obrabiarek na poziomie światowym sowiecki przemysł opanował w końcu lat 90, kiedy to Sowiety się rozpadły. Później rozwój technologii został zarzucony, technologie utracone. Co kilka lat wybucha dyskusja na temat konieczności budowy przemysłu obrabiarek (maszyn do budowy maszyn), ale to ogromnie trudne zadanie. Japończykom też zajęło to ponad 40 lat (po wojnie), przy czym własną produkcję chronili, żeby był na nią zbyt (bez zbytu nie mogliby budować linii produkcyjnych, prowadzić prac rozwojowych itd. Obecna sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo więcej do odrobienia, a konkurencja dysponuje rynkiem światowym i dzięki temu może więcej zarabiać i szybciej rozwijać się. Obecnie Sowieci są bez szans. Nie mają własnych obrabiarek, produkują korpusy z łożem, wkładają chińskie podzespoły) i mówią, że to sowieckie (a jeśli popatrzeć na klasy dokładności, okazuje się że to szmelc). Polskie obrabiarki, także z elementami z importu są o kilka klas lepsze.
     • yabbaryt Re: Wyspa Rosja - ukraińskie pomysły na przyszłoś 20.05.22, 09:17
      Amerykańscy geopolitolodzy twierdzą że Rosję czeka kolaps cywilizacyjny spowodowany kryzysem demograficznym i upadkiem szkolnictwa technicznego. Stanie się to za parę -kilkanaście lat. Obecnie Rosja ma ostatnie okienko możliwości aby coś zrobić zanim kadra techniczna odejdzie na emeryturę albo zejdzie przedwcześnie na skutek pijaństwa czy niezdrowego trybu życia. I to jest ostatni skok Rosji przed wielka zapaścią cywilizacyjną. Oni chcą sobie zabezpieczyć granice najlepiej na Wiśle albo w Mołdawii. Ultimatum Putina o wycofaniu się jankesów za wielką wodę i wycofaniu instalacji natowskich z krajów środkowoeuropejskich to nie był blef ale świadectwo ruskich pragnień i megalomanii. Agresja na Ukrainę zweryfikowała możliwości armii rosyjskiej. Jeszcze w lutym Łukaszenka twierdził że armia rosyjska w dwa tygodnie dojedzie do Portugalii. Jak to się skończy to nie wiem. Myślę że dobrze ale jankesi chcą najpierw na tym dobrze zarobić.
      • buldog2 Re: Wyspa Rosja - ukraińskie pomysły na przyszłoś 21.05.22, 20:37
       Z tym zarobkiem Jankesów różnie być może. Zarobili tylko raz, po II wojnie i wiadomo, jakie warunki muszą być spełnione, żeby zarobić.
       Rosję czeka kollaps, w tym kryzys demograficzny i wykształcenia, ale jego przyczyny są znacznie głębsze, opisane na kilka sposobów, przez kilka szkół (Achijezjer, Gumilev, Małkow, przy użyciu różnych metodologii początkowe rozchwianie a dalej upadek obecnych struktur państwa prognozują za kilka lat. Czego początki widzimy już.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka