Dodaj do ulubionych

Co jeszcze może i powinna zrobić Polska

27.06.22, 20:23
Przekazanie Piorunów, haubic, czołgów też, to było dobre posunięcie. Moim zdaniem należy przekazać kolejne haubice, bo je mamy, a rosyjski atak nam nie grozi (nawet gdyby chciano nas atakować, wszystkie siły lądowe związane na Ukrainie).

Tak myślałem i doświadczenia ukraińskie to potwierdziły, w walce lepiej sprawdzają się lekkie M777, niż prawie 50-tonowe haubice na gąsienicach. Te pierwsze pociągnie każda wojskowa ciężarówka, w lekkim terenie nawet mały samochód sobie poradzi.

Potrzebne są nam nie nowe czołgi, ale natychmiastowe duże inwestycje w produkcję Piorunów i podobnych rakiet. W produkcję haubic, ale jeszcze wcześniej w wielkoseryjną produkcję amunicji do nich. Taką jaką mają Czesi i tu licencja byłaby właściwym rozwiązaniem.

Na dodatek coś. Putin jest dziś wrogiem, ale błaznowanie to kiepskie potraktowanie sprawy, odpowiednie dla przygłupów i dla dzieci. Jeśli można walczyć, to ze zbrodniarza nie robi się przedmiotu żartów, to tylko poprawia jego wizerunek.

Chciałbym zwrócić uwagę na to zdjęcie:

[img]https://ghall.com.ua/wp-content/uploads/2022/06/Putin.png[/img]

Czy Putin nie ma zębów? Na to wygląda. Nie chodzi o przygłupiaste powtarzanie "armia rosyjska nie ma zębów" (no, jeszcze ma i to niemało), ale o to, że może lekarstwa wykończają go tak, że stracił zęby. Umie kto coś powiedzieć?
Obserwuj wątek
  • buldog2 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 27.06.22, 20:48
   Oczywiście, produkować amunicję dla siebie i na eksport, a dziś w pierwszej kolejności, czy na równi z naszą armią, dostarczać ją Ukrainie.
   Rosyjski Kurier Wojskowo-Przemysłowy, poważne wydawnictwo, kilka lat temu pisał że roczna produkcja amunicji przez rosyjskie fabryki wystarcza na prowadzenie przełamania na odcinku 10 km przez tydzień. Zapewne od tamtego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło. Ale tak jest jeszcze ogromna ilość zapasów z czasów sowieckich. Nie tak celne, mniej skuteczne, ale jest ich mnóstwo. Sam nie mam pojęcia ile, ale czytam, że starczy na kilka miesięcy, może jeszcze przez zimę.

   Cały czas dostawy z Zachodu będą rosnąć, a możliwości rosyjskie będą się zmniejszać.
   Polski potencjał produkcji amunicji nie jest do końca wykorzystany i można z niego sporo więcej uzyskać. Są kooperanci, można zlecać im sporą część produkcji.
  • borrrka Broń, to zakres decyzji NATO i USA 27.06.22, 21:59
   Nie mamy tu niezależności.

   Ale Polska może zorganizować leczenie rannych żołnierzy na dużą skalę.
   I to może być własna inicjatywa i wykorzystanie ukraińskich uciekinierek.
   Logistycznie wszystko za tym przemawia.
   Plus opieka nad sierotami i półsierotami, tak jak robili to Szwedzi w trakcie Wojny Zimowej.

   Armaty powoli dają już wszyscy.
   Pomoc humanitarna nie zostanie nam zapomniana, a o to też chodzi.
   Aby zło wojny posłużyło celom pozytywnym.
   --

   Droga pani z telewizji
   Niewielki móżdżek mam i nie jestem w stanie
   Zdań wielce mądrych tuzin wkuć na pamięć
   Bo pełno w nich trudnych słów
   • buldog2 Re: Broń, to zakres decyzji NATO i USA 27.06.22, 23:09
    Kilka dni temu widziałem ukraińskiego żołnierza na wózku (z opiekunem). Polski mundur polowy, do wózka przyczepione chorągiewki polska i ukraińska. Mnie taka ostentacja zawsze trochę razi, ale w ogóle OK. Przyglądam się, ręce i nogi ma i ogólnie w dobrej kondycji, może niedługo wózek nie będzie potrzebny (chyba że neurologia).

    Ale w temacie wątku. Armat coraz więcej, ale amunicji nie. Co komu z armaty, jak nie może z niej strzelać. O tym powinno się pisać teraz najczęściej. Bo amunicję wyprodukować w miarę szybko możemy, a już artylerii rakietowej nie.

    Polecam rosyjskie wpisy na forach.
    informator.ua/ru/rossiyane-ob-obstrele-trc-v-kremenchuge-poka-kloun-zelenskiy-ne-podpishet-kapitulyaciyu-vy-budete-pogibat

    Nie spodziewałem się, że pójdzie szybko aż tak.
    Łatwo nobilitować nienawiść.
  • yabbaryt Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 27.06.22, 22:48
   'w walce lepiej sprawdzają się lekkie M777'
   no niekoniecznie. Sa to haubice holowane. Po oddaniu strzału trzeb je złozyc wziąść na hol i odjechać. A to oznacza czas wystarczajaco długi aby ściągnąć na siebie ogień kontrbateryjny. Rosjanie mają radary artyleryjskie i działa dalekiego zasiegu. Podobna amerykańskie haubice ponosza duże straty. Artyleria samobieżna jest znacznie szybsza w ucieczce spod ognia kontrbateryjnego. Zgadza sie Kraby to cieżkie krowy. Lepsze byłyby chyba Cesary na podwoziu cięzarówek ale tego nie mamy. Mozemy podesłać jeszcze kilkadziesiąt Krabów. Ogołocimy nasze wojska, ale Rosjanie raczej na nie napadną w najblizszym czasie.
   • buldog2 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 27.06.22, 23:01
    M777 mają krótsze lufy i mniejszy zasięg, to łatwiej je dosięgnąć. Ale nie przesadzałbym z tym powolnym odjazdem. Na holu powinny być cały czas i po wystrzeleniu pocisków holownik powinien z miejsca ruszyć, może to mogłoby być szybsze, niż u Kraba. Czytałem czy słyszałem (nie pamiętam), że Ukraińcy wolą M777 właśnie ze względu na mobilność.
      • stasi1 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 28.06.22, 08:50
       Odjechanie te 100 metrów nic nie da. Jeśli dostaną się pod ogień przeciwnika raczej nic o wielkość ciężarówki w promieniu .5 km nie przetrwa. Dlatego tak dobre są niby kraby. Praktycznie może zmienić stanowisko od razu, do tego musi dostać bezpośrednio. Odłamki nic jej nie zrobią
       • buldog2 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 28.06.22, 11:48
        Żeby zniszczyć wszystko w promieniu .5 km, czyli na powierzchni ok. 3/4 km2, trzeba by ok. 100 pocisków (przy założeniu, że pocisk niszczy w promieniu 40-50m, co już jest wątpliwe, że tak dużo, i jeszcze że się równo rozłożą, co już jest niemożliwe), do tego wystrzelić je prawie jednocześnie.
        Tyle armat i amunicji do nich to chyba nawet oni nie mają. Ale może masz rację, choć moim zdaniem nie do końca.
        • stasi1 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 04.07.22, 20:06
         Teoretycznie granat f1 razi w promieniu 200 metrów, praktycznie w promieniu 50 metrów nie ma szans trafić w czlowieka. Jednak 152 mm pocisk daje większe i więcej odłamków więc bez problemu tą ciężarówkę da się zniszczyć. Ogólnie wyszło że można odjechać te sto metrów i po problemie
   • bmc3i Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 28.06.22, 03:35
    yabbaryt napisał:

    spod ognia kontrbateryjnego. Zgadza sie K
    > raby to cieżkie krowy. Lepsze byłyby chyba Cesary na podwoziu cięzarówek ale te
    > go nie mamy.


    Dlaczego tak uważasz? Armatohaubice nie strzelają zwykle stojąc na autostradzie, lecz w szczerym polu, w ktorym podwozie gąsienicowe zapewnia większą mobilność i prędkość, niż podwozie samochodowe.    Mozemy podesłać jeszcze kilkadziesiąt Krabów. Ogołocimy nasze wojs
    > ka, ale Rosjanie raczej na nie napadną w najblizszym czasie.


    Poki co Ukraina zamówila w HSW 60 nowych Krabów. Najwiekszy ko teaktveksportowy polskiej zbrojeniówki w historii.
  • bmc3i Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 28.06.22, 03:38


   Przeciwnie. Ukrainę do wojny skutecznie podjudziła Rosja. Najskuteczniej jak tylko można. Napadając na nią. Ukraina nie ma wiec wyjscia, nie pozostało jej nic innego jak tylko walczyć o swoją wolność, suwerenność, niepodległość, przyszłość i życie własnych obywateli.
    • buldog2 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 28.06.22, 12:22
     To jest już świetny plan (oczywiście, są lepsze), ale żeby zrealizować Hagę, trzeba by było doprowadzić do upadku Rosji. W dłuższej perspektywie (roku, dwóch) niewykluczone, tylko nie wiem, czy będzie taka wola. Jeden Biden to może być za mało. Rządzący prędzej zgodzą się na denuklearyzację z gwarancjami bezpieczeństwa własnego i majątków, niż na to, że sami pójdą do pudła.
  • szwampuch58 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 28.06.22, 12:04
   Wczoraj wysluchalem wywiadu z pania minister Poludniowej Afryki,prosta kobieta prosto powiedziala:
   1:Wojna na Ukrainie trwa juz 14 lat
   2: Nikt,poza uczestnikami,nie zna prawdziwych powodow
   3:Zachodnie mocarstwa od 14 lat nie robia nic
   4:Przyklad mojego rodaka Mandeli udowadnia ze tylko rozmowy prowadza do zakonczenie konfliktow
   • buldog2 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 28.06.22, 12:36
    Ad. 1. Jakie 14 lat? Coś pomyliła Ukrainę z Gruzją. Tam, zgoda, było inaczej, ale jeśli ona tak zna się na rzeczy, jak mówi, to wiele się po niej spodziewać nie ma co.
    Ad. 2. Też do końca powiedzieć nie można, że nic nie wiemy. O innych powodach też coś wiadomo, ale czy one usprawiedliwiają rozpętanie wojny (planowano anschluss, ale kiedy nie wyszło, rozpętano wojnę), jeszcze wyjątkowo okrutnej (jak zwykle, kiedy wojna jest domowa albo prawie). Moim zdaniem żadne powody tego nie usprawiedliwiają, w tym nie usprawiedliwiają okrucieństw i zbrodni wojennych.
    Ad. 3. Co takiego miałyby robić "mocarstwa zachodnie"? Napaść i zniszczyć potencjalnego agresora? Coś jeszcze albo coś innego? Co? Ta pani mówi niezupełnie rozsądnie.
    Ad. 4. Kiedy obecne przestępcze władze załamią się, będzie można prowadzić rozmowy. Jak najbardziej.
     • wykrywacz_klamcow słabo wołodia 28.06.22, 14:55
      szwampuch58 napisał:

      > 3:Ta pani twierdzi ze tylko rozmowa konczy konflikty


      konfliktu nie trzeba byłoby kończyć, gdyby nazistowska rosja go nie zaczęła. Skoro zaczęła wojnę to i może zakończyć - wystarczy, żeby się wycofali na pozycje sprzed marca 2014.
    • melikles Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 29.06.22, 07:18
     Ad.4 Przykład Mandeli i rozmów pokazuje, że konflikt można rozwiązać, kiedy reżim jest totalnie skompromitowany i izolowany na arenie międzynarodowej, gospodarka pada, a efektem rozmów jest upadek reżimu i wyłonienie demokratycznego rządu.

     Bardzo ładny przykład podałeś, popieram :)
      • wykrywacz_klamcow jaki jest sens gadania z mordercą i psycholem? 30.06.22, 10:48
       szwampuch58 napisał:

       > Kolejny" malutki" podejmuje sensowne dzialanie:Prezydent Indonezjii Widodo rozm
       > awia z zainteresowanymi wojownikami o mozliwosciach zakonczenia tej wojny .
       > NATO tylko belkocze wiecej wojska,broni,amunicji....zenujace
       >

       możesz przybliżyć ten sens, bo w przeciwnym razie twój post jest tak samo żenujący jak tłumaczenia twojego kagiebisty o nieczynnym centrum handlowym
       defence24.pl/analizy/krzemienczuk-bestialski-atak-na-cywili
       wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-nie-atakujemy-celow-cywilnych-putin-komentuje-ostrzal-centru,nId,6126624

       -----------
       art. 117 §3 Kodeksu karnego:
       Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej lub publicznie pochwala wszczęcie lub prowadzenie takiej wojny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
        • wykrywacz_klamcow sierioża to wy chcecie wojny 30.06.22, 12:06
         szwampuch58 napisał:

         > Chory czlowieku,ty i reszta jastrzebi chcecie tylko wojny...o probach pokojoweg
         > o wyjscia z matni nawet nie informujecie
         > www.teraz.sk/spravy/indonezsky-prezident-chce-sprostredkova/644233-clanok.html

         wy jesteście chorzy, bo wszczeliście wojnę a teraz w płacz, że nikt nie chce z wami gadać
         skoro nie chcecie wojny to wracać do siebie za Ural i będzie po wojnie
         czegoś nie rozumiecie rusku?
      • wykrywacz_klamcow podyskutuj sam z tym śmieciem putinem 30.06.22, 11:41
       tak wyglądał atak ruskich nazistów na "nieczynne" centrum handlowe, w którym niby składowano materiały wybuchowe
       i to byłoby na tyle z dyskusji z nazistowskim terrorystą

       -----------
       art. 117 §3 Kodeksu karnego:
       Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej lub publicznie pochwala wszczęcie lub prowadzenie takiej wojny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
   • wykrywacz_klamcow da, da wołodia ;) 28.06.22, 12:38
    szwampuch58 napisał:

    > Wczoraj wysluchalem wywiadu z pania minister Poludniowej Afryki,prosta kobieta
    > prosto powiedziala:
    > 1:Wojna na Ukrainie trwa juz 14 lat
    > 2: Nikt,poza uczestnikami,nie zna prawdziwych powodow
    > 3:Zachodnie mocarstwa od 14 lat nie robia nic
    > 4:Przyklad mojego rodaka Mandeli udowadnia ze tylko rozmowy prowadza do zakoncz
    > enie konfliktow
    >
    >

    niech ta pani wróci do szkoły albo lepiej niech odda za szkołę, bo niewiele z niej wyniosła
    ad 1. od 2014 naliczyła 14 lat brawo :P
    ad 2. nikt poza ruskim nazistą tego nie wie i jego psychiatrą
    ad 3. wschodnie "mocarstwa" za to robią dużo, bo rozwalają miasto za miastem, mordują, gwałcą itp.
    ad 4. niech to powie swojemu kumplowi naziście putinowi, że zamiast wszczynać wojny trzeba było rozmawiać :P

    ruska swołocz jak zwykle odwraca wszystko do góry nogami :P

    -----------
    art. 117 §3 Kodeksu karnego:
    Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej lub publicznie pochwala wszczęcie lub prowadzenie takiej wojny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
   • bmc3i Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 28.06.22, 13:24
    szwampuch58 napisał:

    > Wczoraj wysluchalem wywiadu z pania minister Poludniowej Afryki,prosta kobieta
    > prosto powiedziala:
    > 1:Wojna na Ukrainie trwa juz 14 lat
    > 2: Nikt,poza uczestnikami,nie zna prawdziwych powodow
    > 3:Zachodnie mocarstwa od 14 lat nie robia nic
    > 4:Przyklad mojego rodaka Mandeli udowadnia ze tylko rozmowy prowadza do zakoncz
    > enie konfliktow


    Chyba że temu Mandeli przystawią pistolet do skroni i nacisną spust.
  • szwampuch58 Re: sierioża to wy chcecie wojny 30.06.22, 21:47
   Z 24 godzinym opuznieniem ulanki nadwislanskie zdecydowali sie cusik napisac
   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28641362,prezydent-indonezji-po-spotkaniu-z-putinem-przekazalem-mu-wiadomosc.html#do_w=60&do_v=309&do_st=RS&do_sid=717&do_a=717&s=BoxNewsImg3
   • stefan4 Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 03.07.22, 10:07
    yabbaryt:
    > Polska jest trzecia jeżeli chodzi o wielkość pomocy dostarczoną Ukrainie.
    > Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na tych którzy twierdza, że PIS wspiera
    > Putina i jest partia prorosyjską.

    PiS nie wspiera Putina. PiS tylko przez lata robiło wszystko, co mogło, dla zrealizowania mokrego snu Putina o rozwaleniu Unii Europejskiej i zaprowadzeniu na wschodzie Europy praw i obyczajów rosyjskich. Obecnie tą rolę przejęli ziobryści, a główny nurt PiSu zrobił się ambiwalentny, czyli ni-taki-ni-siaki.

    Czy ktoś wie, jaka część polskiej pomocy dla Ukrainy została tam skierowana przez instytucje kontrolowane przez PiS, a jaka przez samorządy, organizacje pozarządowe i prywatnych ludzi?

    Ale i względem tej drugiej kategorii pomocy, PiSowi należy się uznanie za to, że nie wtykało swoich chciwych łap między potrzebujących a ludzi dobrej woli...

    - Stefan
   • tapatik Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 03.07.22, 12:27
    yabbaryt napisał:

    > Polska jest trzecia jeżeli chodzi o wielkość pomocy dostarczoną Ukrainie.

    Druga, pierwsza jest Ameryka, potem długo długo nic, potem jest Polska, potem Wielka Brytania.

    businessinsider.com.pl/gospodarka/te-kraje-najbardziej-pomagaja-ukrainie-pokazali-twarde-dane/8lkbwl5
    > Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na tych którzy twierdza,
    > że PIS wspiera Putina i jest partia prorosyjską.

    Ukrainę w większym stopniu wspierają zwykli obywatele niż rząd.
    • europitek Re: Co jeszcze może i powinna zrobić Polska 14.07.22, 10:52
     Weź pod uwagę, że idąc tokiem narracji Stefana, do pomocy pisowsko-rządowej należałoby też zaliczyć np. "Caritas" oraz organizacje założone przez sympatyków PiS-u.
     Biorąc pod uwagę wyniki wyborów to pewnie łatwiej byłoby policzyć ilościowe wsparcie opozycji dla Ukrainy w całej polskiej pomocy ze źródeł pozarządowych..

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka