Dodaj do ulubionych

Kompleksy i ich skutki

07.07.22, 12:41
W szkolnej klasie niejeden tzw. "slaby uczen" moze miec kompleksy w stosunku do prymusa. Leczenie z tych kompleksow powinno u niego polegac na wiekszej mobilizacji i przylozeniu sie bardziej do nauki. Moze sie po pewnym czasie okazac, ze dogoni prymusa a nawet go przegoni. Tak jest jednak tylko wtedy, kiedy jego tymczasowa "ulomnosc" jest spowodowana wylacznie lenistwem, brakiem czasu do nauki itp., a nie wrodzonym brakiem zdolnosci czy niskim IQ. Bo jezeli to drugie ma miejsce, to wtedy prymusa nigdy nie dogoni. Podobne kompleksy moze miec ktos o przecietnej urodzie w stosunku do innej osoby o aparycji tzw. "amanta". Cierpi na mniejsze powodzenie u kobiet, chociaz moze te swoja "nizszosc" nieco "zniwelowac" bedac wysportowany, wyjatkowo kulturalny czy bogaty. A jesli nie ma zadnych "atutow" tego rodzaju? A przy tym wyjatkowo odpychajaca powierzchownosc? Moze byc uczciwy, dziekowac Bogu, ze zyje, ze jest zdrowy i robic jak najlepiej to, co potrafi.

Jednak wiele osob z kompleksami nie koncentruje sie na "podciaganiu sie w gore" tylko na "spychaniu innych w dol" - tych osob, ktorym zazdroszcza. Maja w sobie tzw. "bezinteresowna zawisc". Odczuwaja wrogosc w stosunku do innych obcych ludzi, tylko dlatego, ze sami pod jakims wzledem im nie dorownuja. Tych najbardziej rozniacych sie od nich najbardziej nienawidza, oczerniaja ich, oblewaja ich "pomyjami" i posadzaja publicznie o najgorsze cechy, przemawiajac do swoich "wiernych", rownie zakompleksionych jak oni sami. Nie moga "przetrawic", ze w Unii Europejskiej inni sa najwazniejsi (Niemcy sa najwazniejsze), podczas gdy dla nich "Polska jes najwazniejsza" i bardzo cierpia, ze jest najwazniejsza tylko i wylacznie dla nich jako Polakow, a nie dla wszystich Europejczykow. Bo chcieliby byc najwazniejsi nie tylko w Polsce, ale w calej Europie i dyktowac swoje zasady calej Europie. Nie sa w stanie tego czynic "fizycznie", wiec uparli sie, ze sa "z wyzszej polki" moralnie i inni powinni z nich brac przyklad. Sa w swoim mniemaniu "niedocenionymi prymusami" i jesli ktos spoza granic ich kraju nie potrafi ich docenic ani im przyklasnac to "kij mu w oko", mowiac eufemistycznie. Ujmuja sie falszywie rozumianym "honorem" szkodzac najbardziej samym sobie i calej "zalodze" oraz "pasazerom" na statku, ktorym dowodza. Rosja jest rowniez w swoim mniemaniu "najwazniejsza na swiecie" tylko niedoceniana. I chce zdobyc "autorytet" w sposob destrukcyjny wobec innych zamiast skoncentrowac sie na naprawie siebie samej, leczac z korupcji, pijanstwa i innych plag ja gnebiacych. Wiele rzecy na swiecie postawionych jest "na glowie". Niekulturalny "buc" niosacy nad glowa flage narodowa i rzucajacy petardami w balkony mieszknacow na trasie przemarszu narodowcow uwaza sie za "lepszego Polaka" i za "prawdziwego Polaka". A wszystkich innych - w tym wielu piszacych na tym forum, za "nieprawdziwych", bo ugodowych i niewystarczajaco "radykalnych".
Obserwuj wątek
  • yabbaryt Re: Kompleksy i ich skutki 07.07.22, 14:19
   Nie twierdzę, że Niemcy mają wobec polski kompleksy albo poczucie niższości. Jednak zazdroszczą nam pewnych rzeczy i robią wszystko abyśmy nie mogli z tego korzystać. Mam tu na myśli ogromne złoża węgla, które wystarcza Polsce na minimum 200 lat. Jednak Niemcy robią wszystko aby zniszczyc polskie górnictwo i enegerykę węglową opartą na polskim weglu. Wykorzystują swoje duze wpływy w UE aby wymóc na Polsce zamykanie kopalń i przechodzenie na niestabilna energetyke wiatrową, gdzie dziwnym trafem akurat Niemcy produkuja turbiny wiatrowe.
   • polski_francuz Patriotyzm energetyczny 07.07.22, 16:14
    yabbaryt napisał:

    "Nie twierdzę, że Niemcy mają wobec polski kompleksy albo poczucie niższości. Jednak zazdroszczą nam pewnych rzeczy i robią wszystko abyśmy nie mogli z tego korzystać. Mam tu na myśli ogromne złoża węgla, które wystarcza Polsce na minimum 200 lat. "

    Polska nalezy do najbardziej zanieczyszczonych krajow i powietrze ma wiele szkodlowych dla zdrowia molekul. Powoduje to wiele chorob systemu oddechowego i innych. Wegiel spalany zanieczyszcza bardziej niz inne zwiazki bardziej niz czyste weglowodory. Co wiesz bo rozumiesz chemie.

    Dlatego m.in. w Niemczech postawiono na wiatr, rozwija sie fotowoltaike. W Polsce tez, widac ocieplenie klimatyczne, pewnie fotowoltaika jest rozwiazaniem.

    W koncu, Niemcy dbaja o swoje interesy. I coz w tym zlego. Nie napadaja na sasiadow i pozwalaja mi kochac moje rodzinne miasto Wroclaw, nie kazac mi kochac Breslau. Tym sie roznie od wschodnich sasiadow, ktorzy napadaja na sasiadow bez zadnego waznego powodu. Innego, ze im sie polityka sasiada nie podoba.

    Wiec sie troche uspokoj i wytlumacz, jak mozesz, szefunciowi, ze klimat to wazna sprawa.

    PF
    • yabbaryt Re: Patriotyzm energetyczny 07.07.22, 17:05
     Cała Europa emituje około 8% globalnej emisji CO2. Polska coś ponizej 1%. Jakbysmy nawet zjechali do zera to w skali globalnej efekt będzie znikomy.
     Niemcy nie odchodzą od wegla tylko ęgiel odchodzi od Niemiec gdyż kończą się im złoża. Dlatego wchodzą w OZE i fotowoltaikę chociaz sa to niestabilne źródła energii.Do stabilizacji systemu używają ruskiego gazu ziemnego. Niech sobie w to wchodzą. Ale zmuszaja inne kraje do kupowania tych mało efektywnych źródeł energii przerzucając tym samym koszty na kraje biedniejsze.
     Może Polska jest zanieczyszczona ale nie wynika to z emisji duzych elektrowni, bo te maja wszelkiego rodzaju filtry i czujniki. Zanieczyszczenia wynikają z tzw niskiej emisji czyli domowych pieców niskiej klasy. W tych piecach pali sie często plastiki i inne świństwa, gdyż wielu biednych ludzi nie stać na opał.
     Jednak choroby układu oddechowego nie wynikają z zanieczyszczeń powietrza. Główna przyczyna to papierosy i wóda. Najwięcej zachorowań na raka płuc jest w zielonym województwie warmińsko mazurskim. Niedaleko na Mazowszu jest powiat Ostroł,eka koło elektrowni weglowej i tam zachorowalność na raka płuc jest wielokrotnie niższa niż na Mazurach.
     • felusiak1 Re: Patriotyzm energetyczny 07.07.22, 18:42
      Rzucasz grochem o ściane. To towarzystwo codziennie słucha nabożeństw Kościoła Katastrofy Klimatycznej i na kolanach przyjmuje komunię od Świetej Grety. Oprócz tego codziennie pobiera wytyczne od pana Adama i jego przyjaciół. Racjonalna opinia wywołuje odruch jak ten ponizej. Psy Pawłowa zaszczekają na śmierć. Pogryzłyby gdyby mogły.
     • stavros2002 Re: Patriotyzm energetyczny 07.07.22, 19:10
      OJP

      "choroby układu oddechowego nie wynikają z zanieczyszczeń powietrza"

      novamed.pl/blog/uklad-oddechowy-astma-pochp

      yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.oai-journals-pan-pl-107643/c/oai-journals-pan-pl-107643_full-text_Studia_20KPZK_20182_20t.II_2013_20Kuchcik__20Milewski.pdf
       • yabbaryt Re: Patriotyzm energetyczny 07.07.22, 19:32
        Głównym schorzeniem nowotworowym w Polsce jest rak płuca. W 2014 roku stanowił on 14%
        spośród zachorowań wśród 155 tys. przypadków wszystkich chorób nowotworowych.
         W latach 2005–2014 zachorowalność na raka płuca nieznacznie wzrosła. W 2014 roku wyniosła
        57,2/100 tys. osób. Corocznie notuje się coraz więcej zachorowań kobiet oraz coraz mniej wśród
        mężczyzn.
         W latach 2002–2014 wartość standaryzowanego współczynnika umieralności z powodu raka
        płuca (Standardised Death Rate, SDR) zmalała z 52,4/100 tys. osób do 45,1/100 tys. osób. Wśród
        mężczyzn wartość SDR zmalała z 99,7/100 tys. osób do 73,4/100 tys. osób, a wśród kobiet
        wzrosła z 19,3/100 tys. osób do 25,3/100 tys. osób. Jednocześnie w tym samym okresie
        obserwowano wzrost liczby zgonów na raka płuca.
         Rak płuca jest pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych w Polsce. W 2014 roku odpowiadał
        za 24% ogółu zgonów z powodu nowotworów.
         Wartości wskaźników zachorowalności i umieralności w Polsce są wyższe od średnich wielkości
        europejskich. Jednocześnie w większości krajów europejskich, podobnie jak w Polsce, występuje
        różnica wielkości tych wskaźników wśród mężczyzn i kobiet.
         Jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka płuca jest palenie tytoniu. Według
        danych Eurostat, regularnie pali papierosy 22,7% Polaków (28,8% mężczyzn i 17,2% kobiet),
        w porównaniu do 19,2% osób w Europie (23,2% mężczyzn i 15,5% kobiet).
         Liczba zarejestrowanych nowych przypadków raka płuca jest niższa od liczby zgonów z powodu
        raka płuca (w roku 2014 odpowiednio ok. 22 tys. wobec 23 tys.), co świadczy
        o niedorejestrowaniu przypadków zachorowań, choć jakość orzeczeń o przyczynach zgonów
        także nie jest pewna.
     • stefan4 Re: Patriotyzm energetyczny 08.07.22, 00:15
      yabbaryt:
      > Cała Europa emituje około 8% globalnej emisji CO2.

      Nie 8% tylko 11.2%. Europa: 3 794mln ton; świat: 33 875mln ton. Źródło:
          www.statista.com/statistics/205966/world-carbon-dioxide-emissions-by-region/
      Przy tym w Europie mieszka 9.6% ludności świata. Źródło:
          www.worldometers.info/world-population/population-by-region/
      Wobec tego emitujemy na osobę o 17% ponad średnią światową.

      Argument, że mnie jest mało, więc cokolwiek zrobię, to wywrze ,,znikomy efekt'' w skali globalnej, powtarza się w dyskusjach o klimacie ciągle od nowa. I zawsze towarzyszy mu te nieszczęsne 8%, które już od dawna nie ma związku z rzeczywistością.

      - Stefan
      • yabbaryt Re: Patriotyzm energetyczny 08.07.22, 09:50
       Globalna redukcja CO2 jest możliwa tylko wtedy kiedy wszytkie państwa uprzemysłowione zaczną stosować politykę dekarboniżacji. Nie uważam, że to ma jakikolwiek sens ale rozważamy teoretycznie.
       Jeżeli zaczniemy dekarbonizować przemysł europejski to przeniesie sie tam gdzie energia jest tańsza i nie zdekarbonizowana np. do Chin lub Ameryki. Nie zmniejszy to globalnej emisji CO2. Raczej emisja wzrosnie bo dodatkowo dowóz towarów do Europy tez będzie pochłaniał duże ilości paliw kopalnych.
       • stefan4 Re: Patriotyzm energetyczny 08.07.22, 10:35
        yabbaryt:
        > Globalna redukcja CO2 jest możliwa tylko wtedy kiedy wszytkie państwa
        > uprzemysłowione zaczną stosować politykę dekarboniżacji. Nie uważam,
        > że to ma jakikolwiek sens

        Krok za krokiem, nie wszystko od razu. Na razie przestałeś powoływać się na te mityczne 8% — na dzisiaj tyle wystarczy. Dalsze postępy może jutro, albo w przyszłym tygodniu.

        - Stefan
  • polski_francuz Re: Kompleksy i ich skutki 07.07.22, 16:43
   de_oakville napisał:

   "Jednak wiele osob z kompleksami nie koncentruje sie na "podciaganiu sie w gore" tylko na "spychaniu innych w dol" - tych osob, ktorym zazdroszcza. Maja w sobie tzw. "bezinteresowna zawisc".

   Ta zawisc swiadczy o nich ale takze o ich otoczeniu i o presji otoczenia na to, ze sie urodzili w Polsce a nie w Szwajcarii czy w Singapurze.

   Ale forum to forum i wazne jest by moc sobie porozmawiac, wymienic poglady, zrozumiec kogos, kto co innego przezyl i czego innego sie nauczyl. I jesli ten ktos pisze kulturalnie i z sensem to i forum ma sens i jest warte uczeszczania.

   I tu dodam, ze zyskalismy nowego kolege, ktorego warto czytac i starac sie zrozumiec: Stefana. A wiec nie jest tak zle i badzmy optymistami:).

   Pozdro

   PF
  • borrrka Kompleksów nie da się uniknąć 07.07.22, 18:32
   W pewnym okresie do moich obowiązków należało przyjmowanie nowych pracowników do amerykańskiej firmy w Warszawce.
   Okres profesjonalnych head hunterów już mijał, poza tym kosztowali straszną kasę.
   Ja robiłem to za darmo, w ramach normalnej roboty.
   I o tyle lepiej, że potem sam musiałem się z nimi bujać.
   Był czas tzw. słoików z Mazur i Podlasia.
   Na ogół sprawdzali sie, ale przy najlepszych chęciach nie da się ukryć, iż przynajmniej na początku mocno odbiegali od standardów warszawskich.
   I to niedostosowanie do naszego Paryża (Wschodu, Wschodu!) budziło frustrację i karmiło kompleksy.

   Reakcja była dwojaka - szybko nadrobić versus zemścić się na aborygenach.
   I tak samo jest w skali makro.
  • felusiak1 Re: Kompleksy i ich skutki 07.07.22, 18:33
   Mówiłem, ze deoakvil odleciał i wlasnie udowodnił swoj odlot.
   On nie lubi PiSu. Czyni to z odległej Kanady. Ale nie mówi wprost.
   Ubiera awersję w kolorowe kaftany i nawet dorzuca Rosje do tej mamałygi.
   Słowotok i salatka ze słow.
    • felusiak1 Re: Kompleksy i ich skutki 12.07.22, 19:10
     Moja logika wydaje się dziwna ludziom złożonym przez chorobę totalnego antypisizmu.
     Napisales: "Tych najbardziej rozniacych sie od nich najbardziej nienawidza, oczerniaja ich, oblewaja ich "pomyjami" i posadzaja publicznie o najgorsze cechy, przemawiajac do swoich "wiernych", rownie zakompleksionych jak oni sami." To jak ulal pasuje do Giertycha Romana.
     Obie strony obrzucają sie pomyjami. Obie strony wieszaja psy na rywalach. Czy nie wydaje ci się dziwne, ze ty dostrzegasz tylko jedna strone? I ty dajesz mi wykład o logice?
     • de_oakville Re: Kompleksy i ich skutki 13.07.22, 12:35
      felusiak1 napisał:

      > Obie strony obrzucają sie pomyjami. Obie strony wieszaja psy na rywalach. Czy n
      > ie wydaje ci się dziwne, ze ty dostrzegasz tylko jedna strone? I ty dajesz mi w
      > ykład o logice?


      Nie stawiaj znaku rownosci pomiedzy panem Giertychem a panem Prezesem, zeby wziac pod uwage tylko te mala, ale jakze charakterystyczna "probke" zachowan obu stron. I moze tylko ostatni niewielki "watek". Prezes to populista, ktory caly czas stara sie rozbudzic antyniemieckie nastroje w spoleczenstwie polskim, a konkretnie wsrod najmniej wyksztalconych i najbardziej zacofanych jego grup, na ktorych bazuje. Po co mu ta antyniemieckosc? Zeby zadowolic Putina, ktory dazy do rozbicia Unii Europejskiej? Unia Europejska go widac doskwiera, bo taka Polska w "obozie radzieckim" byla straszliwie zacofana, a w Unii Europejskiej stala sie kwitnaca? Moze jest z tego powodu zazdrosny, podobnie jak z tego, ze "mali Ukraincy" mogli sobie jezdzic do grupy Schengen bez wiz, a "wielcy Rosjanie" musieli za wizy slono placic? Polska stala sie kwitnaca glownie dzieki niemieckiej "sile napedowej" dla calej wolnej Europy. Prezes moze o tym nie wie? Ze Niemcy po II-giej Wojnie Swiatowej sie zmienili i nie sa juz tymi co za Hitlera. Charakter podobny jak za Hitlera maja natomiast nacjonalisci, ktorych w zadnym kraju nie brakuje, w Polsce rowniez. Rosja dala Polsce po wojnie czesc dawnego niemieckiego terytorium, z domami, meblami, fortepianami i zegarami, ktore Polacy wzieli "za darmo". Byla to jednak rekompensata za krzywdy doznane podczas II-giej Wojny Swiatowej. Gdyby to ode mnie zalezalo, to nie bralbym zadnego takiego terytorialnego "podarunku" od Stalina, tylko wymagalbym od Niemcow odpowiedniego pienieznego odszkodowania. I za te pieniadze odbudowalbym Warszawe, zbudowalbym "od zera" jakis nowy polski Wroclaw lub Szczecin. A tak, chcac nie chcac, dostalismy te ziemie, a ponadto po roku 1989 Unia Europejska (z najwiekszym udzialem Niemiec) postawila Polske "na nogi". Dzieki Niemcom ja sam moglem mieszkac na ich terytorium przez 17-miesiecy po opuszczeniu PRL-u i miec zapewniony dach nad glowa oraz niezle utrzymanie. A pozniej zafundowali mi bilet do Kanady, na ktory niezbyt zamoznego imigranta z Polski nie byloby wtedy stac. I takich jak ja bylo wielu. Ja z Niemcami jestem "kwita". I mysle, ze wiekszosc Polakow rowniez. Starali sie naprawic bledy przeszlosci w takim stopniu, w jakim mogli. Ale pan Prezes nie jest z nimi "kwita". Zada dalszych pieniedzy i odszkodowan, ktore jakoby powinni nam "wyplacac". Czy to jest to madre i rozsadne? Mysle, ze nie. Komus bardzo zalezy na ponownym rozpaleniu wrogosci pomiedzy Polakami i Niemcami, komus kto chce caly czas "macic", bo nic innego zrobic nie potrafi. Kto to taki? Latwo zgadnac.
      Kazdy czlowiek jest tylko czlowiekiem. Niemcy sie zmienili, ale jezeli spotka ich dlugotrwala wrogosc ze strony duzych odpowiednia "urobionych" grup polskiego spoleczenstwa, to wowczas i oni przestana byc nastawieni przyjaznie. A na Nowogrodzkiej i na Kremlu "otworza wtedy butelki szampana".
      • felusiak1 Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 20:10
       Masz wenę. Z "obrzucania politycznych rywali blotem" zeszło na atakowanie niemcow żeby pomóc Putinowi. Oto wstretny, niewdzieczny Naczelnik chce wyciagnąc pieniadze od Niemiec a przeciez dostał fortepiany, meble i zegary. W tej konwencji nie da sie rozmawiać.
       Twoim zdaniem niemcy są madrzejsi i wiedzą co robią i polacy powinni podporzadkować się ich woli a nie podskakiwać. Kurdupel podskakuje. Ale to ci sami niemcy, ktorzy poszli za Adolfem jak w dym.
       To ci sami niemcy, którzy weszli w konszachty z Bolszewią w kwestii gazu nie ogladajac sie na unijnych partnerow. To ci sami niemcy, ktorzy zamkneli elektrownie atomowe i teraz otwierają weglowe aby podolać potrzebom. I to jest dobrze. Ale takie same elektrownie w Polsce to źle.

       Myślę, że powinieneś wreszcie ocknac się i ujrzeć rzeczywistość. Twój Trudeau przyprawia mnie o torsje. Tobie nie przeszkadza. Czytasz rzadową prasę i ogladasz rzadową telewizję i nie dostrzegasz rzeczy, których ja nie jestem w stanie nie widzieć. Zastanawiam się dlaczego opuściłeś PRL. Wszak PRL zostal ci we krwi.
       • de_oakville Pies, kot i mysz 16.07.22, 12:20
        felusiak1 napisał:

        > Masz wenę. Z "obrzucania politycznych rywali blotem" zeszło na atakowanie niemc
        > ow żeby pomóc Putinowi. Oto wstretny, niewdzieczny Naczelnik chce wyciagnąc pie
        > niadze od Niemiec a przeciez dostał fortepiany, meble i zegary. W tej konwencji
        > nie da sie rozmawiać.
        > Twoim zdaniem niemcy są madrzejsi i wiedzą co robią i polacy powinni podporzadk
        > ować się ich woli a nie podskakiwać. Kurdupel podskakuje.

        Naczelnik jest w Polsce najwazniejszy i chcialby byc pewnie rowniez najwazniejszy w calej Europie. Uwaza sie za najmadrzejszego, a jego "wyznawcy" w kraju (i wielu Polakow np. w USA) go w tym utwierdzaja. Prawda jest jednak taka, ze panstwa nie sa sobie rowne. Jedne sa ludniejsze od drugich. Sa kraje duzo silniejsze ekonomicznie od innych i to stanowi wykladnik ich sily. Trudno, zeby duzy pies traktowal na rowni kota, a kot traktowal na rowni mysz. Tak sie sklada, ze Polska przy swoich "panstwach osciennych" jest slabsza militarnie od Rosji i nie dorownuje gospodarczo i ludnosciowo Niemcom. Nic zatem nie poradzi na to, ze jest "myszą" zmuszoną do ciąglego przebywania w bliskim towarzystwie "kota" (Niemiec) i "psa" (Rosji). Jednak zyje wsrod "zwierzat" "udomowionych", ktore sie nawzajem toleruja. Pies nie chce zagryzc kota, a kot nie chce pozrec myszy. Panuje wiec "pokojowe wspolistnienie" (zapomnijmy na chwile o dzisiejszych "wybrykach" Rosji).
        Mysz moze jedynie innym zaimponowac umiejetnoscia wspolzycia ze swoimi wiekszymi sasiadami. Moze im zaimponowac kultura, podejmowaniem rozsadnych decyzji, zwyciestwami w zawodach sportowych z udzialem innych "myszy", ale nie z udzialem "lwów". Mysz w stanie furii i wsciekla np. na kota, obrzucajaca go wyzwiskami i szczerzaca na niego zeby moze tylo sobie samej zaszkodzic. Moze zostac wykluczona z tego towarzystwa i zmuszona do siedzenia bez przerwy w "mysiej dziurze". Dzieje sie tak wtedy, kiedy jest nieswiadoma swoich wlasnych rozmiarow, nie patrzy w lustro i chce ogladac psa i kota tylko z dalekiej perspektywy, kiedy sa odpowiednio "male". Urodzilem sie w PRL-u z polskim "garbem przeszlosci", o ktory sie wcale nie zabiegalem. Stalin podarowal wczesniej Polsce czesc terytorium Niemiec, ktorych ludnosc, gospodarujaca tam od pokolen, zostala po prostu wyrzucona. A w Polsce komunistycznej "dorobiono" odpowiednie teorie, ze po prostu "wrocilismy po wiekach na swoje". Trudno to "kupic" komus myslacemu ot tak, bez zastanowienia i na "pstrykniecie palcow". A chyba spora czesc narodu to jednak "kupila" tak jak obecnie "kupuje" postawe Naczelnika. Na wschodzie maja rowniez swojego Naczelnika. I rowniez wszystkie jego teorie "kupuja" bez zastrzezen i w dodatku z fanatyzmem.
        • felusiak1 Re: Pies, kot i mysz 16.07.22, 23:26
         Wiem, ze Naczelnika obsesyjnie nienawidzisz i dorabiasz do tego patriotyczna narrację. Można i tak ale to może świadczyć, ze albo jesteś unsophisticated albo cierpisz na syndrom oderwania od realiow. Raczej to drugie bo do pierwszego nie pasujesz. Ten syndrom zadaje cierpienia milionom ludzi. Trochę mi ich szkoda, ale tylko troche. Dokonujesz dziwnej projekcji. Jest tak jak ty sobie to wyobrazasz. Nie jest. Kto maszerowal z pochodniami krzycząc "jebać PiS"? To może nie pisz o tych wyzwiskach. Obie strony nie szczedzą sobie inwektyw ale twoja strona prezentuje sie znacznie gorzej.
         Twoja opowieść o kocie i myszy jest zenujaco naiwna i falszywa. Niemcy nabroili w Europie budując dwa rurociagi bez ogladania się na innych. Widzieli w tyn korzyść dla siebie a jeśli szkodzilo to Polsce, Ukrainie, krajom nadbaltyckim to xuj im w D. Teraz płacimy za to, narazie na Ukrainie. Czy te dobre Niemcy pomagają Polsce w kosztach ukraińskich uchodźcow?
         Polska ma swoją racje stanu, ktorą niemcy wraz z klakierami starają się udusić. Polska nie tańczy do ich muzyki pod Naczelnikiem zatem probują stworzyć sytuację w ktorej PiS przegrałby wybory i nowa wladza dalaby im doopy z radością. Mogę zapewnić niemcow, że nie da. Będzie ładnie mowić ale doopy nie da. Czy nie wydaje ci się wielce nipokojace, ze ościenny kraj chce dyrygować życiem politycznym w Polsce? Pewnie tego nie dostrzegasz w atypisowskiej mgle.
         I na koniec nie placz już nad tymi beiednymi wypedzonymi. Ich miejsce zajęli inni wypedzeni.
         Takie były czasy. "Podarował" Churchill, Truman i Stalin. To ich podpisy widnieją pod czymś co można nazawać paktem Ribbentrop-Molotow 2. Bolszewia otrzymala dokladnie to co podpisala z Hitlerem i jeszcze troche.
  • boomerang Re: Kompleksy i ich skutki 08.07.22, 05:51
   Niemcy mają kompleks swojej procentowo małej "aryjskości", co nie idzie w parze z ich wybujałym mniemaniem o swojej wyższości. Polakom zazdroszczą jasnych włosów, niebieskich oczu i dobrego humoru.
   • yabbaryt Re: Kompleksy i ich skutki 08.07.22, 09:55
    Niemcy chyba zazdroszczą nam niemieckości, bo ich kraj jest coraz mniej niemiecki. Słyszałem takie powiedzenie niemieckie: Jak chcesz życ jak w prawdziwych Niemczech to przenieś sie z Niemiec do Polski.
    • stefan4 zazdrośni Niemcy??? 08.07.22, 10:27
     yabbaryt:
     > Niemcy chyba zazdroszczą nam niemieckości

     boomerang:
     > Niemcy [...] Polakom zazdroszczą jasnych włosów, niebieskich oczu i dobrego humoru.

     prze.nick:
     > Oraz tego że nie wzięliśmy ich przydziału inżynierów z Afryki.

     yabbaryt:
     > Niemcy chyba zazdroszczą nam niemieckości, bo ich kraj jest coraz mniej niemiecki.
     > Słyszałem takie powiedzenie niemieckie: Jak chcesz życ jak w prawdziwych Niemczech
     > to przenieś sie z Niemiec do Polski.

     Panowie, z której części Niemiec wyskrobaliście takich zazdrośników? Mnie to się nigdy nie udało. Nigdy nie natrafiłem na Niemca, który by czegoś zazdrościł Polakom en bloc.

     Oczywiście może trafić się Niemiec, który konkretnemu człowiekowi zazdrości kondycji fizycznej, albo pięknej żony, albo jeszcze czegoś tam... i nawet może się okazać, że ten człowiek przypadkowo jest Polakiem. Ale że zazdroszczą kto? co? — Niemcy, komu? czemu? — Polakom, tak ogólnie? Hmmm...

     To już bardziej rozumiem, że w bliższym spotkaniu z Polakiem taki Niemiec gorączkowo myśli, co i jak powiedzieć, żeby gościowi nie było przykro:
         ,,— Tak, macie piękne góry, i wspaniale odbudowaliście Gedansk (hoffentlich habe ich den Namen
           recht
     ), aż trochę mnie robicie eifersüchtig...''
     i proponuje następne piwo.

     - Stefan
      • stefan4 Re: zazdrośni Niemcy??? 08.07.22, 18:48
       prze.nick:
       > www.money.pl/emerytury/tysiace-niemieckich-emerytow-przeprowadzaja-sie-do-polski-placa-nawet-ponad-10-tys-zl-miesiecznie-6644206837656416a.html

       W różnych miejscach świata Niemcy kupują domki na lato, albo na emeryturę. Czy masz porównywalne statystyki dla Hiszpanii, Grecji lub Norwegii?

       - Stefan
       • prze.nick Re: zazdrośni Niemcy??? 08.07.22, 19:03
        wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-niemieccy-emeryci-coraz-czesciej-decyduja-sie-na-emigracje-s,nId,6109049
        polegam na prawdomówności interii
        Coraz więcej emerytów wyjeżdża z Niemiec
        Według najnowszych danych do 1 lipca 2021 r. wypłacono łącznie 21,224 mln emerytur, z czego w 2020 r., według niemieckiego ubezpieczyciela emerytalnego, wypłacono 248 tys. emerytur obywatelom Niemiec, którzy przebywali za granicą. Na przestrzeni lat liczba emerytów-emigrantów stale rośnie.

        Niemieccy emeryci decydują się na Polskę
        Z rankingów dotyczących krajów, w których najchętniej osiedlają się niemieccy emeryci, króluje Polska. Tuż z nią plasują się Czechy, Węgry, Austria oraz Hiszpania. Chętnie wybierane są też Szwajcaria, Portugalia i Włochy.      • caesar_pl Re: zazdrośni Niemcy??? 08.07.22, 19:05
       Duża część mieszkańców "Rezydencji" z Zabełkowa to natomiast Polacy, którzy długo pracowali w Niemczech - aż w końcu na emeryturę zechcieli wrócić do ojczyzny.
       Większość!

     • yabbaryt Re: zazdrośni Niemcy??? 08.07.22, 10:53
      Ja sobie nie sam nie wymysliłem tego niemieckiego powiedzonka. Oczywiście w Nieczech jest znacznie wyzszy poziom życia, ale wielu Niemców jest zmęczonych multi-kulti i lewacką rewolucja obyczajową, gangami arabskimi, czy bójkami w miejscach publicznych.
     • tuttifrutti1234 Re: zazdrośni Niemcy??? 08.07.22, 16:57
      stefan4 napisał:

      ,,— Tak, macie piękne góry, i wspaniale odbudowaliście Ged
      > ansk (hoffentlich habe ich den Namen
      >       recht
      ), aż trochę mnie robicie eifersüchtig..
      > .''

      po niemiecku to nie eifersüchtig lecz neidisch,
      i nie próbuj ze mną o tym dyskutować
   • de_oakville Re: Kompleksy i ich skutki 12.07.22, 12:16
    boomerang napisał:

    > Niemcy mają kompleks swojej procentowo małej "aryjskości", co nie idzie w parze
    > z ich wybujałym mniemaniem o swojej wyższości. Polakom zazdroszczą jasnych wło
    > sów, niebieskich oczu i dobrego humoru.

    Jezeli (niektorzy) Niemcy maja jakies kompleksy to pewnie tylko ten, ze nie sa powszechnie uwazani za 1-szy narod na swiecie. Na przyklad w Polsce. Wedlug wielu Niemcow, Ameryka po wojnie "zagarnela" slawe, ktora sie im "nalezy" i "nalezala". Przeciez podwaliny podboju kosmosu w ktorym rywalizowaly wielkie powojenne mocarstwa USA i ZSRR, stworzyli Niemcy, a pierwsza rakieta z prawdziwego zdarzenia wystartowala na Pomorzu (V2). Za amerykanskim ladawniem na Ksiezycu stal glownie geniusz Niemca von Brauna. Ale takich dziedzin bylo przeciez o wiele wiecej. Z niemieckich sukcesow i osiagniec "czerpaly pelnymi garsciami" wszystkie zwycieskie mocarstwa, wykorzystujac je dla siebie (OK- mialy rowniez wspaniale wlasne osiagniecia). U niektorych Niemcow te "kompleksy" wyrazaja sie poprzez pewien stopien arogancji.
    Polacy lubia porownywac sie z Niemcami, podobnie jak Rosjanie lubia porownywac sie z Amerykanami. I wielu reprezentantom obu tych slowiansko-jezycznych nacji wydaje sie, ze sa pod wieloma wzgledami "lepsi" od tych swoich "odpowiednikow" na Zachodzie. Widac im to potrzebne dla lepszej kondycji psychicznej. Ale ktos kiedys madrze powiedzial: "Kochamy nasz kraj nie dlatego, ze jest najlepszy, tylko dlatego, ze jest nasz".
    (choc 1/3 jego terytorium, tzw. "ziemie zachodnie" przez setki lat byla nieniecka i uksztaltowana przez Niemcow).
    • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 11:20
     II wojna światowa: największy rabunek w historii świata – porwanie niemieckiej elity intelektualnej, skonfiskowane patenty, skradzione wynalazki. Niemiecki urząd patentowy ukrył niektóre ze swoich najbardziej tajnych patentów w głębokim na 500 metrów szybie w Heringen i ułożonych warstwowo pojemnikach z ciekłym tlenem na górze. Kiedy zespół poszukiwawczy Amerykańskiego Komitetu ds. Celów Wywiadu Połączonych znalazł ich, wydawało się bardzo wątpliwe, czy kiedykolwiek zostaną odzyskane. Dokumenty, choć czytelne, były w tak złym stanie, że rozpadłyby się w drodze na powierzchnię. Tak więc zespół z kamerą został spuszczony do szybu, a patenty zostały zmikrofilmowane.

     – Co znaleźliśmy? Chcesz kilka głośnych przykładów kolekcji tajnych dokumentów wojennych? Szef wywiadu Technicznego Wydziału Wywiadu Przemysłowego otworzył szufladę biurka i wyjął najmniejszą rurkę próżniową, jaką kiedykolwiek widziałem. Był o połowę mniejszy od kciuka.

     „Zauważ, że to ciężka porcelana – nie szkło – i dlatego praktycznie niezniszczalna. Ma moc tysiąca watów – jest to jedna dziesiąta wielkości tuby amerykańskiej o tej samej mocy. Dziś znamy tajemnicę produkcji.

     "A tu jest coś..." Wyciągnął ze szpulki kawałek przypominającej brązową papierową wstążkę. Miał pół cala szerokości, z matową i błyszczącą stroną.

     – To taśma magnetofonowa – powiedział. „To plastik, z jednej strony metalizowany tlenkiem żelaza. W Niemczech wyparła już nagrania winylowe. Jednodniowe programy radiowe można namagnesować na jednej rolce. Możesz rozmagnesować taśmę, wytrzeć ją i nagrać na niej nowy program. Bez igieł, więc absolutnie bez hałasu i bez zużycia. Godzina kołowrotka kosztuje 50 centów.«
     • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 11:39
      II wojna światowa: największy rabunek w historii świata – porwanie niemieckiej elity intelektualnej,


      A co Niemcy zrobili innym i kto to wszystko zaczął?
      Nasz wybitny matematyk Stefan Banach w czasie wojny dostał "fuchę" w niemieckim instytucie wirusologii i badań nad tyfusem Rudolfa Veigla jako karmiciel wszy.
      • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 12:58
       Niemcy napadli na Polskę nie dlatego, by zrabować polskie patenty, maszyny i technologie. Polska była 4tym najbiedniejszym państwem Europy. Rolnictwo w Poznańskiem było za Niemców porównywalne z duńskim, w 1939 rolnictwo w Polsce było na poziomie feudalnym. Niemcy potrzebowali przestrzeni życiowej i Polaków jako robotników przymusowych. Dziś nazywani są Polskimi Robotnikami Nieprzymusowymi.
       • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 13:12
        To biedne państwo 2 lata po odzyskaniu niepodległości po 123 latach systemowego niszczenia Polaków przez zaborców skopało tyłek Sowietom i odebrało Niemcom sporą część Śląska. Można teraz tylko spekulować gdzie byśmy byli w 1939 roku gdyby nie zbrodniczy sojusz Rosji i Niemiec od XVIII wieku.
        • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 13:34
         Wygraliście pod Warszawa ze źle uzbrojonym zbiorowiskiem Bolszewickim, a nie z dobrze uzbrojona armia rosyjska,ktora pokonał Hindenburg.Górnego Śląska nie odebraliście Niemcom, Alianci wam go podarowali w celu osłabienia Niemców.Spekuluj sobie dale, jak jedno z najbiedniejszych państw w 1939 wyglądałoby dzis gdyby nie było wojny.Byli byście najbiedniejsi w Europie, wyssani ekonomicznie przez potężne Niemcy.
         Pod koniec II wojny światowej Niemcy osiągnęły niekwestionowaną globalną supremację w wielu dziedzinach nowoczesnej technologii. Jest to nadal rozpoznawalne na zewnątrz w ogromnej dominacji niemieckich naukowców w przyznawaniu Nagród Nobla. W ujęciu procentowym aktywność niemieckich badaczy i wynalazców na międzynarodowym rynku sponsoringu przekroczyła udział, jaki mają dziś niemieccy badacze wielokrotnie.
         Gdyby Niemcy nie zostały całkowicie zniszczone i ograbione podczas II wojny światowej i po niej, prawdopodobnie byłyby w stanie przez wieki zdominować przynajmniej Europę, jeśli nie świat, technologicznie, a tym samym coraz bardziej gospodarczo i politycznie, gdyby tylko chciały i zrobił to umiejętnie. Ta dynamika w niemieckich badaniach i biznesie, widoczna już przed I wojną światową, była koszmarem dla Anglosasów, którzy dopiero niedawno podbili siłą pół świata i nie chcieli ustąpić tej pozycji lepszej, spokojniejszej pozycji. konkurent.
         • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 13:47
          Biedne Prusy dzięki poparciu Anglii i drenowaniu fałszywą monetą Rzeczpospolitej oraz na fakcie że na tron w Petersburgu wdrapała się pruska uzurpatorka uzyskały przewagę w Rzeszy. Było to militarystyczne i feudalne państwo które stworzyło zjednoczone Niemcy.
          W Prusach pańszczyznę zniesiono dopiero po laniu od Napoleona.
          Tak więc mocno naciągasz tę wielkość Niemiec. Londyn ich stworzył i Londyn ich ukrócił choć np w Powstaniach Śląskich był po stronie Niemiec.
          • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 14:46
           Prusy to tylko jedno z wielu państw niemeickich.Królowie angielscy od 17 wieku to przecież Prusacy.Prusy wprawdzie zjednoczyły Niemcy,ale zanim doszło do zjednoczenia to Święte Cesarstwo Narodu Niemieckiego było europejska potęga.Nie zapominaj o Cesarzach niemieckich jak Karol Wielki,czy Ottonowie albo Barbarossa.Nie zapominaj o Hanzie,najbogatszych w owych czasach związku miast pod przywództwem Lubeki.Kraków,ktory dzis podziwiasz,zaprojektowali i wybudowali Niemcy.Kościół Mariacki należał do niemieckich mieszczan,msze po polsku odbywały w drugiej kolejności.
           W dniu 5 czerwca 1257 r., wzorując się na Wrocławiu[61], książę Bolesław V Wstydliwy, jego matka Grzymisława i żona św. Kinga nadali miastu przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim w Koperni koło Pińczowa. Zasadźcami byli trzej wójtowie: Gedko Stilvoyt, Jakub z Nysy i Dytmar Wolk z Wrocławia. Nowo wytyczone miasto zostało zasiedlone głównie przez przybyszów ze Śląska i Niemiec, co tłumaczy fakt posługiwania się językiem niemieckim przez mieszczaństwo krakowskie do XVI w. Wtedy też powstał charakterystyczny szachownicowy układ miasta, w który wpasowano zachowane elementy wcześniejsze (ul. Grodzka, kościół Mariacki). Pomiędzy Krakowem a Wawelem istniała osada Okół, dawne podgrodzie, która została wcielona do Krakowa przez króla Władysława Łokietka po buncie wójta Alberta.
           Na początku XVI polscy rajcy zaczęli domagać się spolszczenia kościoła należącego do gminy niemieckiej. W opozycji do nich stanęli niemieccy burmistrzowie miasta Cipsar, Morsztyn, Ajchler i Szyling, którzy bronili swego stanu posiadania. W spór wdał się również sejm, który w 1537 i pod naciskiem szlachty uznał edyktem Zygmunta I, żeby poranne nabożeństwa niemieckie ograniczyć do poobiednich[6].
           Nie dziwota ze w polskim słownictwie znalazły sie tysiące niemieckich slow.
           • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 15:21
            Potęgę niemiecką na bardzo długi czas złamali pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku Polacy. Potem główną siłą niemiecką byli Habsburgowie ale oni opierali się nie tylko o same państwa niemieckie. W XVIII wieku przełożono wajchę - August II Mocny rozwalał Rzeczpospolitą, Niemcy inwestowali w Moskwę Piotra I, którą niedługo przejęli za wyjątkiem panowania Elżbiety. August II dążył do rozbioru Rzeczpospolitej a potem August III pozwalał Prusom na drenowanie naszego systemu fałszywą monetą. Nas to zrujnowało a Prusom pozwoliło sfinansować koszty wojny 7 letniej. Same Prusy to były w większości zgermanizowane ludy Bałtów i Słowian. Natomiast Austria to zgermanizowane ludy słowiańskie. Stąd Prusacy i Austriacy mieli sporo znajomo brzmiących nazwisk (moje ulubione to te kończące się na -itz).
            Jak powiedział Nietzche - Dziękuję niebu, że we wszystkich swoich instynktach pozostałem Polakiem.
            ownetic.com/cytaty/dziekuje-niebu-ze-we-wszystkich
            oraz że Niemcy tylko dlatego są wielkim narodem bo płynie w nich dużo polskiej krwii
            www.allgreatquotes.com/quote-146734/
            • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 15:34
             a jak raz Habsburgowie wyciągnęli łapki po polską korone to pretendent znalazł sie na pare lat w polskiej niewoli
             pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Byczyną
             nieco wcześniej polski król skopał tyłek Hanzie po czym udał się na wschód gdzie skopał tyłek Moskwie
             pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Batory
             • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 15:47
              Wiosną 1577, Winkelbruch wyszedł na czele armii z miasta i postanowił zaatakować wojska koronne hetmana Jana Zborowskiego stacjonujące pod Tczewem. 17 kwietnia 1577 doszło do rozstrzygającej bitwy pod Lubiszewem, w której wojsko gdańskie zostało rozgromione przez szarżę husarii koronnej i poniosło klęskę.

              Następnie wojska Batorego podeszły pod Gdańsk i przystąpiły do oblężenia miasta. Oblężenie trwało do końca roku 1577 i było zupełnie nieefektywne. Armia królewska nie była zdolna stawić czoła nowoczesnym systemom fortyfikacyjnym, nie posiadała również wystarczającej liczby armat i żołnierzy niezbędnych do skutecznego przeprowadzenia działań oblężniczych. Klęską dla Batorego zakończyła się także próba zdobycia Twierdzy Wisłoujście, broniącej wstępu do gdańskiego portu. Wojska polskie ponosiły również porażki w wyniku kontrataków mieszczan. W grudniu polski król uległ i przy mediacji niemieckich książąt Brandenburgii i Saksonii zawarł porozumienie z Gdańskiem[1].
              Skutki

              Władze gdańskie zobowiązały się do złożenia hołdu Stefanowi Batoremu oraz zapłacenia kontrybucji w wysokości 200 tysięcy złotych królowi oraz 20 tysięcy klasztorowi oliwskiemu. W zamian za to zniesiono wszelkie restrykcje gospodarcze nałożone na miasto w czasie wojny. Statuty Karnkowskiego zostały ostatecznie uchylone podczas sejmu w roku 1585, dzięki czemu Gdańsk odzyskał pełnię praw i wolności, czyniących to miasto uprzywilejowanym w stosunku do innych miast Rzeczypospolitej.

              Wykorzystując zaangażowanie Rzeczypospolitej w wojnie z Gdańskiem, w lipcu 1577 główna armia moskiewska, dowodzona osobiście przez Iwana IV, wtargnęła do Inflant rozpoczynając wojnę polsko-rosyjską (1577–1582).

              Gdzie tu mowa o Hanzie?I to ma być ten "polski sukces"????
               • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 16:09
                Archiwum Gdanska do 1945 spisane jest po niemiecku. Pochodzenie nazwy Gdańsk: Gothiskandza – według Jordanesa, pierwsza siedziba Gotów po opuszczeniu Skandynawii (Skandza). Znajdowała się prawdopodobnie w rejonie Dolnej Wisły i na Wysoczyźnie Elbląskiej, na terenie dzisiejszych Borów Tucholskich, Zaborów i Krajny[1].

                Kronikarz gocki Jordanes zanotował, że Goci opuścili Skandzę, swoje pierwotne siedziby, prowadzeni przez króla Beriga. Po przepłynięciu Bałtyku osiedlili się w kraju, który nazwali Gothiskandza. Wkrótce przenieśli się na ziemie Rugiów, zamieszkujących wybrzeże, i przepędzili ich stamtąd. Później pokonali swych nowych sąsiadów – Wandalów.

                Po pewnym czasie, gdy przeminęły co najmniej cztery pokolenia królów po Berigu, i Filimer syn Gadariga został nowym królem, liczba Gotów się zwiększyła. Filimer postanowił, że wszyscy opuszczą Gothiskandzę i wyruszą do nowego kraju, zwanego Oium (Scytia).
                • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 16:18
                 ha ha nawet nie chce mi się wchodzić w te sfałszowane niemieckie kroniki i historię bo Wandalowie to byli Polacy                 Paweł Szydłowski
                 31.1K subscribers
                 Historia Polski to dzieje federacji Wandalów[Wiślan] i Gotów[Bałtów]. Historia mnogich imperiów Wielkiej Lechi. Pierwszym katolickim imperium Gotów i Wandali było imperium Bolesława Chrobrego, któremu Otto III złożył hołd lenny w roku 1000. Ostatnim państwo Jagiellonów czyli Wiślan[Wandali] i Gotów[Litwy]. To ta federacja w czasach przedkatolickich stanowiła Wielką Lechię. 25 stycznia premiera www.swiatksiazki.pl/wandalowi... TU PODSTAWA ŻRÓDŁOWA DO CYTATÓW ZAWARTYCH W KSIĄŻCE. BIBLIOGRAFIA: Ademari Cabannensis Chronicon, Pascale Bourgain, Brepols Publishers,
                 Turnhout 1999.
                 Al-Masudi, From the Meadows of Gold, Penguin Books, 2007.
                 Annales. Économies, Sociétés, Civilisations. 1973.
                 Apulejusz, Złoty osioł, Warszawa 1976.
                 Baszko, Kronika Lechitów i Polaków, Warszawa 1822.
                 Biblia Internetowa.
                 Biblia Tysiąclecia.
                 Boguphali II, Chronicon Poloniae, Warsaviae MDCCL II.
                 Chronice Dzirsvea, Kraków 2013.
                 Claudii Ptolemai Geographia, Hildesheim [etc.], Georg Olms, 1990.
                 Die eilung Polens in den jahren 1773, 1793, 1796 und 1815, Berlin
                 1864.
                 Diodorus of Sicily, e Library of History, Harvard University Press 1967.
                 Dzierzwa, Kronika Polska przez Dierswę w końcu XII wieku napisana
                 (franciszkańska), Warszawa 1823.
                 Gall Anonim, Kronika polska, Internet.
                 — 2 6 9 —
                 Helmold, Kronika sławiańska z XII w., Warszawa 1862.
                 Herodot, Dzieje, Czytelnik, 2002.
                 Jan Długosz, Roczniki dziejów polskich, ksiąg dwanaście, Kraków 1867.
                 Jordanes, Dzieje Gotów, Zgorzelec 2015.
                 Jordanes, Gotica, Latin & English, Internet.
                 Józef Flawiusz, Dawne dzieje Izraela, Warszawa 1993.
                 Józef Flawiusz, Przeciw Apionowi i Autobiografia, Oficyna Wydawnicza
                 Rytm 1997.
                 Józef Flawiusz, Wojna żydowska, Warszawa 1992.
                 Juliusz Cezar, O wojnie domowej, Czytelnik, 1951.
                 Kasjusz Dion, Historia rzymska, Wrocław 1967.
                 Kronika Pawła Piaseckiego, biskupa przemyskiego, Kraków 1870.
                 Kronika uczonego Fredegara, Warszawa 2017.
                 Kroniki węgierska na początku XII w napisana i czeska z początku XI w.,
                 Warszawa 1823.
                 Kronika wielkopolska, Kraków 2010.
                 La vie de Charlemagne, Eginhard Éditeur: Belles lettres.
                 Marcin Bielski, Kronika polska, Warszawa 1829.
                 Pliniusz Starszy, Historia naturalna, Biblioteka Narodowa, 1961.
                 Plutarch, Greek and Roman Lives, Dover Publications, Inc. 2005.
                 Prokopiusz z Cezarei, Historia sekretna, Państwowy Instytut Wydawniczy
                 1977.
                 Prokopiusz z Cezarei, Historia wojen, Kraków 2013.
                 Prokopiusz z Cezarei, O budowlach, Warszawa 1998.
                 Revue Historique, Presses Universitaires de France.
                 Strabo, Geography, Loeb Classical Library.
                 Swetoniusz, Żywoty cezarów, Ossolineum, 1987.
                 Szydłowski Paweł, Tajemnice Pisma Świętego, Wydawnictwo WGP,
                 Warszawa 2007.
                 Śrimad Bhagavatam, Los Angeles, California 90034.
                 Tacyt, Roczniki, Dzieje, Germania, Czytelnik, 1957.
                 e Kabbalah Unveiled (1887), Kessinger Publishing Company, Montana,
                 USA.
                 e Secret Book of John, e Gnostic Gospel, Skylight Paths Publishing
                 2005.
                 Wa n da l o w i e , c z y l i Po l a c y
                 — 2 7 0 —
                 ietmar, Kronika biskupa merseburskiego ietmara, Biblioteka „Kijowski”,
                 Internet PDF.
                 Tytus Liwiusz, Dzieje od założenia miasta Rzymu, Wrocław 1953.
                 Wiktor z Wity, Historia prześladowań wandalskich w Afryce, Drukarnia
                 w Warszawie.
                 Wincenty Kadłubek, Kronika polska, Biblia „Kijowski”
                 • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 16:31
                  Wulfila, Ulfilas (ur. 310, zm. 383) – duchowny rzymski pochodzenia grecko-germańskiego, tłumacz Biblii, misjonarz i apostoł Gotów działający w IV wieku.

                  Wulfila urodził się w mieszanej rodzinie. Jego ojciec był Gotem, a matka Greczynką z Kapadocji. Kształcił się w klasztorach na terenie Mezji. Należał do uczniów biskupa Euzebiusza z Nikomedii[1], pod którego wpływem stał się wyznawcą doktryny arianizmu, potępionej na soborze nicejskim I w 325 r. jako herezja.

                  W 341 roku został konsekrowany na biskupa Taurydy i wysłany jako apostoł do plemion Gotów osiadłych nad Dunajem. Pod wpływem działalności Wulfili i jego następców Germanie, początkowo skłonni przyjąć trynitaryzm, odrzucili tę doktrynę i stali się gorliwymi arianami[2].

                  Pierwsza zwrotka Ojcze Nasz po Gocku:
                  Das Vaterunser in Gotisch (c. 350)
                  atta unsar vu ïn himinam weihnai namo vein
                  Vater unser du in Himmel geweiht Name dein
                  qimai þiudinassus þeins wairþai wilja þeins
                  komme Reich dein werde Wille dein
                  swe in himina jah ana airþai hlaif unsarana
                  so in Himmel und auf Erde Laib unsere

                  Nawet dla nieoblatanego widać,ze to język niemiecki.
                  Zajmijmy sie faktami a nie teoriami.
                  • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 16:37
                   ha ha ha
                   mapki rozmieszczenia genów pokazują juz wyraźnie że Niemcom kończą się argumenty typu podrobione kroniki
                   natomiast okazuje się że rzekoma podróbka Prokosza to autentyk.
                   Historycy na zachodzie zaczynają juz przyznawać że Słowianie są na swoich ziemiach od 4 tysięcy lat.
                   Ostatnie badania genetyczne Wikingów pokazały że nie była to grupa etniczna a po prostu wieloetniczne wojsko
                   Natomiast ostatnio rosyjscy historycy zaczynają przyznawać że Waregowie pod Nowogrodem spotkali się ze Słowianami ale nie wschodnimi lecz zachodnimi!
                  • stefan4 Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 11:38
                   caesar_pl:
                   > Prusy to tylko jedno z wielu państw niemeickich.Królowie angielscy od 17
                   > wieku to przecież Prusacy.

                   Nie Prusacy tylko Sasi, Hanower leży w Dolniej Saksonii. I nie od wieku XVII, tylko od roku 1714, a to już wiek XVIII.

                   I ci królowie anngielscy nie ,,są'' Sasami, tylko ,,byli'' Sasami. Unia Hanoweru z Wielką Brytanią wygasła w 1837; dopiero potem Hanower stał się pruski. A jak jakiś Sas czy Prusak wyemigrował do Wielkiej Brytanii, to jego dzieci tam urodzone są już pół-Brytyjczykami, jego wnukowie są już Brytyjczykami pełną gębą, a u prawnuków pamięć o pochodzeniu z Saksonii czy Prus jest już tylko rodzinną legendą. Dlatego królowie angielscy nie są żadnymi Prusakami czy Sasami, tylko Anglikami. I to całkiem niezależnie od tego, skąd zaczerpnęli geny.

                   caesar_pl:
                   > Pochodzenie nazwy Gdańsk: Gothiskandza – według Jordanesa, pierwsza
                   > siedziba Gotów

                   Tutaj masz kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy Gdańska. Twoja teoria jest najbardziej egzotyczna.

                   caesar_pl:
                   > Pierwsza zwrotka Ojcze Nasz po Gocku:
                   [...]
                   > Nawet dla nieoblatanego widać,ze to język niemiecki.

                   ,,Dla nieoblatanego'' widać, że co druga linijka jest po niemiecku, bo to jest tłumaczenie. Po ,,gocku'' jest w tym fragmencie to (usunąłem linijki niemieckie):

                   > atta unsar vu ïn himinam weihnai namo vein
                   > qimai þiudinassus þeins wairþai wilja þeins
                   > swe in himina jah ana airþai hlaif unsarana

                   ,,Dla nieoblatanego'' (o ile jest bardzo nieoblatany) może być widać, że to też jest po niemiecku:

                       Onze Vader die in de hemel zijt, Uw naam worde geheiligd,
                       Uw koninkrijk kome, Uw wil geschiede,
                       op aarde zoals in de hemel.

                   Tymczasem to tylko holenderski...

                   - Stefan
                   • yabbaryt Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 14:44
                    obecna królowa Elżbieta II wywodzi się z saksońskiego rodu Wettynów (tych samych którzy panowali w Polsce). Natomiast książę Karol wywodził się z północno-niemieckiej dynastii Oldenburgów.
                   • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 19:58
                    Wystarczy pierwsza linijka - Vater unser im Himmel ...name dein.To niezaprzeczalnie dzisiejszy niemiecki.
                    Holenderski to tez niemiecki.
                    Prusacy czy Saksończycy to Niemcy,jak Krzyżacy...he,he..
                    Teorie teoriami, jakis PRLowski historyk wymyśli sobie,ze nazwa Gdańsk pochodzi od...ubikacji.he,he..Wy Poljaki to macie naprawdę poczucie humoru.

                       • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 21:17
                        Gdyż Prusacy i Saksończycy oraz Krzyżacy to według Polaków Niemcy. Miałem napisać, ze królami angielskimi od 17 wieku byli Niemcy.Kto by przypuszczał,ze dla Polaka Hanower i Prusy to to rozni Niemcy.
                        Od 1692 Hanower był 9. Elektoratem Świętego Cesarstwa Rzymskiego (oficjalna nazwa: Chur-Brunswick-Lüneburg, nieoficjalnie także Chur-Hannover, Kurhannover lub Hanower), po tym, jak książę Ernst August wprowadził wymóg primogenitury w 1682 roku.
                        Po tym, jak elektor Georg Ludwig wstąpił na brytyjski tron ​​jako Jerzy I w 1714 r., przeniósł swoją rezydencję z Hanoweru do Londynu.
                        Hanower przegrał wojnę 1866 po stronie Austrii. W ramach zaborów pruskich Prusy włączyły Królestwo Hanoweru do swojego terytorium jako prowincję Hanower.
                        Królowie angielscy byli na najpierw Niemcami pochodzenia saskiego a później Niemcami pochodzenia pruskiego.
                    • stefan4 Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 21:19
                     caesar_pl :
                     > Wystarczy pierwsza linijka - Vater unser im Himmel ...name dein.To
                     > niezaprzeczalnie dzisiejszy niemiecki.

                     Przecież Ci już wyjaśniałem. Co druga linijka w Twoim cytacie jest niemiecka, bo
                         została !
                         w dzisiejszych !
                         czasach !
                         przetłumaczona !
                         na !
                         niemiecki !
                     i ten przekład został powtykany między linijki oryginału. Jak nie zrozumiesz z tymi wykrzyknikami, to już nie wiem, co robić. No, może tak: tu masz dowód, że język polski to również niemiecki, bo znany polski wierszyk tak brzmi:

                         Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie.
                         Litauen! Wie die Gesundheit bist du, mein Vaterland!
                         Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
                         Wer dich noch nie verloren, der hat dich nicht erkannt.
                         Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
                         In deiner ganzen Schönheit prangst du heut' vor mir,
                         Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.
                         So will ich von dir singen, – denn mich verlangt nach dir!

                     caesar_pl :
                     > Nawet dla nieoblatanego widać,ze to język niemiecki.

                     Prawda, że widać?

                     caesar_pl:
                     > Holenderski to tez niemiecki.

                     Mnie tam rybka, ale są miejsca w Europie, gdzie za takie stwierdzenie mógłbyś do domu powrócić z... bólem zęba.

                     - Stefan
                     • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 21:26
                      atta unsar þu in himinam weihnai namo þein
                      qimai þiudinassus þeins wairþai wilja þein
                      swe in himina jah ana airþai hlaif unsarana
                      þana sinteinan gif uns himma daga jah aflet uns
                      Orginalne brzemienie jezyka Gockiego.Zrozumie Niemiec,Polak ani beeeeeee...he,he....
                      • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 21:29
                       Oryginalne? Skąd wiesz że oryginalne? Niemcom właśnie sypie sie misternie sfałszowana historia w XIX wieku gdy Polacy nie mieli swojego państwa.
                       Kiedys w sądzie jak matka miała dobrze gadane to alimenty dostawała a teraz badania genetyczne załatwiają sprawę.
                       I właśnie genetyka obnaża niemieckie kłamstwa.
                      • boomerang Re: Kompleksy i ich skutki 17.07.22, 01:01
                       Orginalne brzemienie jezyka Gockiego.Zrozumie Niemiec,Polak ani beeeeeee...he,he....

                       Którego języka gockiego? Bo były co najmniej dwa (Gotów skandynawskich i Gotów wschodnich, czyli Ostrogotów), albo i trzy, bo Czesi to też Goci - Bohemi to słowiańska wersja Gotów (Boh=Got), przykład Karel Gott :).
                       • stefan4 Re: Kompleksy i ich skutki 17.07.22, 09:54
                        boomerang:
                        > Czesi to też Goci - Bohemi to słowiańska wersja Gotów (Boh=Got), przykład Karel Gott :).

                        A jak ktoś lubi wyGODę, to musi być ateistą...

                        caesar_pl:
                        > atta unsar þu in himinam weihnai namo þein
                        > qimai þiudinassus þeins wairþai wilja þein
                        > swe in himina jah ana airþai hlaif unsarana
                        > þana sinteinan gif uns himma daga jah aflet uns
                        > Orginalne brzemienie jezyka Gockiego.

                        To nie jest żadne ,,brzemienie'' tylko transkrypcja na literki z grubsza przypominające łacinkę. Żeby ,,brzemieniało'', musiałbyś włączyć dźwięk.

                        caesar_pl:
                        > Zrozumie Niemiec

                        Szczerze wątpię. Przy okazji wypróbuj na jakimś Niemcu, który nie zajmuje się zawodowo starodawnymi Gotami.

                        - Stefan
            • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 15:38
             Co mają Krzyżacy wspólnego z potęga Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego?Przecież bitwa pod Grunwaldem nie była bitwa z Cesarstwem Niemieckim lecz rycerstwa polsko-litewskiego z Zakonnikami ok.600 rycerzy i ich najemnym,platnym rycerstwem z całej Europy.Piastowie Śląscy walczyli po stronie Krzaków.Wraz ze śmiercią Karola IV w 1378 r. pozycja władzy Luksemburczyków w cesarstwie została szybko utracona, gdyż stworzony przez niego system zarządzania szybko się rozpadł. Jego syn Wenzel został nawet usunięty przez czterech reńskich elektorów ,20 sierpnia 1400 z powodu jego oczywistej niekompetencji.[59] Zamiast niego na nowego króla wybrano palatyna Renu - Ruprechta. Jednak jego siła i zasoby były zdecydowanie za małe, aby móc rozwijać efektywną działalność rządową, zwłaszcza że Luksemburczycy nie pogodzili się z utratą królestwa. Po śmierci Ruprechta w 1410 r. Zygmunt Luksemburczyk,elektor brandenburski, który był królem Węgier od 1387 r., był ostatnim Luksemburczykiem, który objął tron. Zygmunt musiał borykać się ze sporymi problemami, zwłaszcza że nie miał już władzy w cesarstwie, ale został cesarzem w 1433 roku. Polityczny promień działania Zygmunta sięgał daleko na Bałkany i Europę Wschodnią.
             Ponadto w tym czasie istniały problemy kościelno-polityczne, takie jak zachodnia schizma, którą można było wyeliminować za Zygmunta jedynie poprzez odwołanie się do koncyliaryzmu. Wielkim wyzwaniem były wojny husyckie od 1419 r. Prosperujące dotychczas gospodarczo ziemie korony czeskiej zostały w dużej mierze zdewastowane, a sąsiednie księstwa znalazły się w ciągłym zagrożeniu z powodu wojen husyckich. Spory zakończyły się w 1436 r. Umową Bazyleską, uznającą Kościół Utrakwistów w Królestwie Czech i Marchii Morawskiej. Walka z czeskimi herezjami doprowadziła do poprawy stosunków między papieżem a cesarzem.
             Gdzie przylepiłbyś byś w tym fragmencie niemieckiej historii Bitwę pod Grunwaldem?
              • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 15:49
               en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Grunwald
               Germans generally saw the Teutonic knights as heroic and noble men who brought Christianity and civilization to the east, although many came to the region with more material motives.[10] In August 1914, during World War I, Germany won a battle against Russia near the site. When the Germans realized its propaganda potential, they named the battle the Battle of Tannenberg,[125] despite it having actually taken place much closer to Allenstein (Olsztyn), and framed it as revenge for the Polish–Lithuanian victory 504 years earlier. To cement this symbolism, Germany built the Tannenberg Memorial, which became the tomb of the national hero Paul von Hindenburg.[126]

               Nazi Germany later exploited the sentiment by portraying their Lebensraum policies as a continuation of the order's historical mission.[11] For example, SS Chief Heinrich Himmler told Nazi Germany's leader Adolf Hitler on the first day of the Warsaw Uprising in August 1944: "After five, six weeks we shall leave. But by then Warsaw, the capital, the head, the intelligence of this former 16–17 million Polish people will be extinguished, this Volk that has blocked our way to the east for 700 years and has stood in our way ever since the First Battle of Tannenberg."

               Według angielskiej wiki jak najbardziej Hitler z otoczeniem przeżywali te porażkę której 512 rocznicę obchodzimy dzisiaj.
               • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 16:03
                Grunwald 1410 - Polacy w armii krzyżackiej

                • Wbrew utartym mitom, bitwa pod Grunwaldem nie była polsko-niemieckim starciem
                • Wojska krzyżackie były wieloetniczne, służyli w nich również Polacy
                • Niektórych z nich znamy z imienia
                Kronikarze z XV i XVI wieku dostrzegali ogromne znaczenie bitwy, a w wiekach kolejnych pamięć o sromotnej klęsce, jaką zadaliśmy Krzyżakom, była skrzętnie pielęgnowana, choć niestety również zniekształcana.

                W XIX wieku, w duchu polskiego romantyzmu, Grunwald stał się symbolem polskiego oporu przeciw pruskiemu najeźdźcy, a tacy twórcy jak Jan Matejko (malarz obrazu ''Bitwa pod Grunwaldem) i Henryk Sienkiewicz (autor powieści ''Krzyżacy'') propagowali ideę ''krzepienia serc''. W okresie rozbiorowym bitwa pod Grunwaldem stała się elementem budowy naszej tożsamości narodowej i wpłynęła na świadomość historyczną całych pokoleń Polaków.
                Jak to możliwe ze polska szlachta za króla obrała Niemca Augusta Mocnego? Zapomnieli Grunwald i nienawiść do Niemców?
                • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 16:13
                 a to skąd wytrzasnąłeś? Wiesz jak Niemcy w czasie okupacji szukali własnie tego obrazu aby go zniszczyć?! Moskale zas szukali innego obrazu Matejki "Hołd Szujskich".
                 Natomiast nielegalną koronację Augusta II Mocnego można uważać za utratę niepodległości. Legalnie wybrany na króla Polski został krewny Ludwika IV książę Conti pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Ludwik_de_Bourbon-Conti
                 • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 20:06
                  Czyli Państwo Polsko-Litewskie było starciem z Zakonem?I to ma być ten wielki historyczny sukces zwycięstwa Państwa Polsko-Litewskiego nad Niemcami??????Górnoślązacy uważają ,ze Polacy są świetnymi ogrodnikami, przesadzanie maja we krwi.Może dlatego tylu Polaków pracuje u Holedrow w szklarniach?
                   • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 20:35
                    Bitwa pod Grunwaldem (zwana w języku niemieckim pierwszą Bitwą pod Tannenbergiem „Schlacht bei Tannenberg”, a w języku litewskim Bitwą pod Żalgirisem „Žalgirio mūšis”) – jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników)[4], stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, w czasie trwania wielkiej wojny między siłami zakonu krzyżackiego, wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie (głównie z Czech, z wielu księstw śląskich, z Pomorza Zachodniego i z pozostałych państw Świętego Cesarstwa Rzymskiego) oraz Prusów[5] pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi i litewskimi.
                    Za twoje wątpienie dostałbyś od Litwina po pys....Ale jesteś typowy Polak, moralność Kalego - zwyciezylismy sami a jak przegraliśmy to inni byli winni.
                      • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 20:51
                       I myślisz że wszyscy Polacy mają za niego świecić oczami? Rozumiem że ty jesteś na łasce i niełasce Niemców i ci wstyd. A mnie wszystko jedno co potomkowie zbrodniarzy którzy jeszcze nie wypłacili nam odszkodowań wygadują.
                        • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 21:04
                         Niemcy dają ci znać że nie jesteś jednym z nich bo za słabo sie starasz. A ty swoją nienawiść do siebie z powodu wychowania w PL próbujesz tutaj wylać na tych którzy są w PL. Bardzo częsta postawa "polskich" Niemców.
                         Jakoś Polacy mieszkający w USA, Kanadzie czy Australii są znacznie spokojniejsi od tych z Niemiec. To nie jest dzieło przypadku. Szwaby to chyba największe wampiry energetyczne na świecie.
                • yabbaryt Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 20:24
                 Co za brednie. Polska po zwycięstwie pod Grunwaldem nie miała jakiś antyniemieckich uprzedzeń. Rzesza Niemiecka sama w sobie była konstelacją wielu państw o sprzecznych interesach. Mit Grunwaldu powrócił w czasie zaborów. Zresztą dla Niemców po zjednoczeniu też Grunwald okazał sie bolesnym wspomnieniem i robili co mogli aby zmyć ta hańbę. Ale to było w obu przypadkach patrzenie nacjonalistyczne nie uwzgledniajace tego, że w średniowieczu inaczej patrzono na pewne sprawy.
               • prze.nick Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 16:03
                Owszem ale głównie skąd pochodzili rycerze?
                Po Krzyżackiej stronie to byli głównie Niemcy a po stronie Jagiełły głównie Polacy i to oni rozstrzygnęli wynik z całym szacunkiem dla rycerzy z Francji czy Anglii oraz pułków smoleńskich czy lekkiej jazdy litewskiej czy tatarskiej
                • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 15.07.22, 16:18
                 Kampania przeciwko Polsce (1157)

                 Pod rządami Conrada III. Bolesław wydalił swojego brata Władysława II Wygnanca. Władysław II ożenił się z Agnieszką z Babenbergu. Jej matką była Agnieszka, siostra cesarza Henryka V i babka Barbarossy. Bolesław odmówił teraz płacenia cesarzowi zwyczajowej corocznej daniny. Przede wszystkim Barbarossa obawiał się, że wydalenie jego krewnych zaszkodziło reputacji imperium.[46] Zgodnie ze standardowymi działaniami wojennymi Barbarossa spustoszyła diecezje wrocławską i poznańską latem 1157 r. Dzięki pośrednictwu Władysława Czeskiego i innych książąt Bolesław poddał się boso. Po raz pierwszy nagie miecze na szyi są przekazywane jako atrybut uległości na północ od Alp.[47] Bolesław zmuszony był przysiąc, że „jego wygnany brat nie został wygnany na hańbę Cesarstwa Rzymskiego”[48]. Złożył przysięgę wierności, zapłacił cesarzowi znaczne sumy i obiecał wziąć udział w następnej kampanii włoskiej z 300 jeźdźcami pancernymi.
                 Bajkopisarz Sienkiewicz pewnie tez o tych nagich mieczach czytał i wykorzystał w swojej bajce.
          • caesar_pl Re: Kompleksy i ich skutki 16.07.22, 20:02
           Poczucie biedy jest relatywne. To bieda w Niemczech:
           www.lwl.org/marsLWL/de/instance/picture/Fotodokumentation-der-LVA-Westfalen-Wohnungsnot-und-Wohnbaufoerderung-in-Westfalen-1920er-bis-1950er-Jahre.xhtml?oid=180141753&ls=L2RlL2luc3RhbmNlL2tvLnhodG1sP29pZD0zNjgxJnJlbElkPTEwMDEmZnJvbU9pZD0zNjgxJmJvcmRlcnM9dHJ1ZSZyZXN1bHRJbmZvVHlwZUlkPTE3MiZ2aWV3VHlwZT10aHVtYnMmc29ydERlZmluaXRpb249QVJDSElWRU5VTUJFUi0xJnRodW1iU2NhbGVJbmRleD0wJnJvd0NvdW50c0luZGV4PTU!&rs=37
           A to bieda w Polsce w tamtym czasie :
           krowoderska.pl/bieda-ii-rzeczpospolitej-na-zdjeciach-mam-20-lat-pragne-pracowac-i-zyc-uczciwie/