Dodaj do ulubionych

Czy Polacy to potomkowie Wandalów?

17.07.22, 11:21
Zawsze uważałem, zgodnie z powszechna wiedzą, Wandalów za jedno z germańskich plemion, które szwendało się po Europie, także po terenach polskich a potem gdzieś przepadło w północnej Afryce. Owszem, nasi królowie tytułowali się królami wandalskimi, ale na tej samej zasadzie wschodni Niemcy nazywani byli Prusakami mimo ze niewiele mają wspólnego z bałtyjskimi Prusami. Podobnie anglosascy Brytyjczycy niewiele maja wspólnego z celtyckimi Brytami. Z okazji toczącej się w sąsiednim wątku dyskusji o Gotach, wlazłem ja ci sobie na Wikipedie aby poczytać o Wandalach. a tam na poważnie piszą że plemię to było było przodkiem plemion zachodnio słowiańskich w tym np: Wiślan. Podaje się całkiem rozsądne argumenty z dziedziny genetyki cyt:

Kultury przeworskiej, sukcesorzy Kultury łużyckiej, przodkowie plemion zachodniosłowiańskich w regionie[1][2]. Zamieszkiwali Europę Środkową. Dzielili się na Silingów i Hasdingów, część badaczy jako wandalskie zalicza też plemiona Wiktofalów, Lakringów i Hariów[3].

Potomkowie Wandali w ich metropolii dali początek innym ludom w rejonie - w szczególności Wiślanom, ale też Ślężanom (jako sukcesorom Silingów) czy Lędzianom (sukcerom Luigów)[1][2]. Mimo, że dane na temat dziedzictwa rodowego są jednoznacznie, to z kwestie językowe pozostają ubogie w źródła. Ograniczają się głównie do łacińskich zapisów władców Wandalów, które są utożsamiane z imionami północnogermańskimi.

Pośrednio wspomina o tym Prokopiusz z Cezarei w De bello Vandalico przytaczając opowieść o delegacji europejskich Wandalów do Gejzeryka, stwierdzał, że obecnie (VI wiek) Wandalowie, którzy nie porzucili swych siedzib, zmieszali się z okolicznymi ludami co spowodowało zmiany w całej strukturze. De bello Gothico, opisuje też wędrówkę Herulów

Porównania ujawniły, że DNA mitochondrialne Wandali w porównaniu do dwudziestu (18 współczesnych + 2 historycznych narodów) próbek porównawczych, ma najwięcej wspólnych informatywnych haplotypów z materiałem pochodzącym od próbki dotyczącej współczesnych Polaków[11][12].
Obserwuj wątek
  • de_oakville Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 11:58
   Pamietam, ze juz jako dziecko czytywałem w polskiej prasie, ze np. "wandale zdemolowali ławki w parku"
   albo, ze "wandale wypuscili wode ze stawu w Jelitkowie". A zatem mozliwe, ze potomkami Wandalów jestesmy, ale nie wszyscy - tylko bardzo niewielka czesc.:)
   • szwampuch58 Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 12:03
    Duza grupa wandali zajmuje sie zarzadzaniem lasow polskich
    • boomerang Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 18.07.22, 01:05
     Popij karminadla kornem to ci przejdzie.
   • boomerang Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 18.07.22, 00:46
    To dlatego że plemię Wandali, chrześcijan obrządku zwanego arianizmem (dziś już nieistniejącego) nagrabiło sobie u chrześcijan obrządku rzymskiego, tępiło ich do samego końca. Wyznawcami arianizmu byli też Ostrogoci i Wizygoci, ale w przeciwieństwie do Wandali, dali się w którymś momencie przekabacić na obrządek rzymski. Wandale nigdy nie porzucili arianizmu, nigdy nie uznali papieża, a po tym jak przegrali z przeważającymi siłami Konstantynopola, zostali przez chrześcijan poniżeni określeniem wandale, które do Wandali zupełnie nie pasowało, gdyż Wandale byli utalentowani i cywilizowani, czego dowód dali gdy przyszli z pomocą, obawiającym się o swoje życie, wdowie i córkom (na ich prośbę) zamordowanego cesarza rzymskiego. Wandale zachowali się jak dżentelmeni. Przybyli do Rzymu z Afryki, gdzie żyli w państwie ogrodów, którymi zachwycał się żyjący między nimi rzymski poeta Luxorius. Król Wandali Genzeryk (Gęsierzyk?) poślubił wdowę po cesarzu, a jego syn córkę zamordowanego cesarza. Zabrali je do swoich ogrodów w Afryce wraz z posagiem, co w chrześcijaństwie nazywa się dziś złupieniem Rzymu, a przecież mogli Rzym podpalić, czego obawiał się papież.
    • yabbaryt Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 18.07.22, 08:37
     Wandalizm – umyślne niszczenie bez wyraźnego powodu cudzego mienia, zwłaszcza publicznego. Słowo pochodzi od starożytnego germańskiego plemienia Wandalów[a], którym przypisuje się barbarzyńskie zniszczenie zdobytego Rzymu (w rzeczywistości nie zniszczyli oni miasta, a dokonali grabieży). W tym pejoratywnym znaczeniu, po raz pierwszy słowo wandalizm użyte zostało w XVIII-wiecznej Francji.
  • prze.nick Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 14:20
   Kronika Kadłubka i legenda o Wandzie uznawana za wymyśloną wygląda zupełnie inaczej w świetle innej rzekomej podróbki kroniki Prokosza
   a jeszcze mamy cos takiego
   slavia-lechia.pl/jasnogorski-poczet-wladcow-polski-id12

   Gdy zwiedzacie Częstochowę, a dokładniej klasztor na Jasnej Górze, zwróćcie uwagę na Jasnogórski Poczet Władców Polski, od Lacha do ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Znajduje się on w Sali Rycerskiej i większość osób czy wycieczek zwiedzających Jasną Górę w ogóle się przy nim nie zatrzymuje.

   Ciekawostką jest, że ten obraz, pochodzący z połowy XVIII wieku, przedstawia 14 władców przed Mieszkiem I, co może tylko potwierdzać, że do zaborów Lach, Krak, Wanda czy Popiel nie byli uważani za postacie legendarne, ale uznawano ich oficjalnie za dawnych - co prawda pogańskich - władców Polski, skoro ich wizerunki widniały na ścianie największego polskiego sanktuarium obok królów chrześcijańskich.

   Obraz został namalowany w połowie XVIII wieku na podstawie pocztu polskich władców autorstwa Francuza Benoita Farjata w 1702 roku.


   Na ostatnich dwóch polach domalowano w czasie zaborów postać Cara Aleksandra i carskiego orła, które teraz są zamalowane.

   W roku 1990 Krystyna Szczekocka -Mystek wydała album z krótkim opisem biogramów wszystkich przedstawionych w poczcie.
   Tomasz Kosiński
   18.05.2016

   Czyli kronika Kadłubka i legenda o Wandzie to prawda a my Po-Lachy to Wanda-Lachy
   • prze.nick Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 14:31
    i jeszcze (niestety później sfałszowana przez Augusta II Mocnego) Kronika Długosza również wspomina legendę o Wandzie jako o fakcie historycznym
    • szwampuch58 Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 14:39
     Ogolnie wiadomo ze rzucila sie do rzeki bo Niemiec jej nie chcial.....i o co takie larmo robisz?
     • prze.nick Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 14:44
      taką macie wersję za Odrą? To ona nie chciała tego pajaca
      pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_(legendarna_księżniczka)

      W kronice Wincentego Kadłubka Wanda rządziła Polską po odsunięciu od władzy syna Kraka, splamionego zbrodnią bratobójstwa. Po czasowym bezkrólewiu panowanie miał jej powierzyć ogół społeczeństwa („senat”, możni, chłopi), ponieważ była ostatnią z rodu Kraka[4]. Najechana przez niejakiego „tyrana lemańskiego” (czyli niemieckiego) staje na czele wojsk i zmusza wroga do odwrotu. Książę alemański wygłasza pochwalną pieśń na cześć Wandy i popełnia samobójstwo[a]. Zaś królewna rządziła długo i szczęśliwie, zostając do śmierci dziewicą. Kadłubek dodaje, że od niej, mówią, pochodzić ma nazwa rzeki Wandal, ponieważ ona stanowiła środek jej królestwa; stąd wszyscy, którzy podlega­li jej władzy, nazwani zostali Wandalami.

      W tej wersji nie ma wzmianki o utopieniu się w Wiśle[b]. Pojawia się ona dopiero w późniejszej Kronice wielkopolskiej[c]. Powszechnie znaną wersję zawdzięczamy natomiast Janowi Długoszowi, który nadał najeźdźcy niemieckiemu imię Rytygier[5]. W wersji niemieckiej u Johannesa Micraeliusa Wanda i niemiecki rycerz byli parą; śmierć ukochanego wstrząsnęła Wandą[6].

      W kronikach polskich i zagranicznych (Długosz i Georgius Aelurius[7]) wspomina się niekiedy o jej dwóch siostrach. Jedną z nich miała być założycielka Pragi, Libusza, a drugą Waleska, uchodząca za założycielkę Kłodzka. Stąd teoria łącząca krakowskiego Kraka z czeskim Krokiem, który wg Kroniki Czechów miał mieć trzy córki: Kazię, Tetkę i Libuszę[8].
      • szwampuch58 Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 15:18
       legenda – gatunek literacki; opowieść lub cykl opowieści o postaci czy postaciach historycznych (albo uważanych za historyczne)
       Czyli bery i bojki dla czukow
      • yabbaryt Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 15:19
       na ile te legendy maja w sobie ziarno prawdy? Trudno powiedzieć. Czy wczesni Polacy nazywali się Wandalami ponieważ mieli swoje pamiec historyczną, czy o Wandalach dowiedzieli sie od kronikarzy z zachodu. Trudno to powiedzieć gdyż nasze kroniki powstały zbyt późno. Mamy nadal ogromna luke jeżeli chodzi o wiedzę o tym co sie tu działo od czasu najazdu Hunów do pierwszych władców Polan. A jest to okres około 500 lat, bez kronik, bez instytucji. To były czasy ogromnego kolapsu cywilizacyjnego.
       • prze.nick Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 17.07.22, 15:38
        Badania genetyczne i archeologiczne potwierdzają autentyczność kroniki Prokosza znalezionej na początku XIX wieku a spisanej w wieku X.
        tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/tag/kronika-polska-prokosza/
        Mnóstwo informacji na temat przedchrześcijańskiej historii naszego narodu a którą chcieli nam wymazać Kościół (niestety) i Niemcy.
        • boomerang Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 18.07.22, 01:08
         chcieli nam wymazać Kościół (niestety) i Niemcy.

         Kościół i Niemcy to była w Średniowieczu jedna ręka. Jagiełło nie wykorzystał zwycięstwa pod Grunwaldem ze strachu przed klątwą Papieża.
      • boomerang Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 18.07.22, 01:03
       Ten Niemiec nie był Niemcem, bo Niemiec wtedy nie było. Był księciem Państwa Wielkomorawskiego. Wanda miała podwójne życie. Jej czeski odpowiednik Libusza też się rzuciła do rzeki, tyle że do Wełtawy. Krak i Krok to też pewnie jeden i ten sam król. Kraków i Praga były miastami jednego państwa. Później gdy się rozdzieliły trzeba było też rozdzielić historie, która stała się legendą i ta sama legenda dostała się Polakom oraz Czechom.
       • prze.nick Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 18.07.22, 07:40
        pl.wikipedia.org/wiki/Krok_(władca_Czech)
        Krok – legendarny książę Czechów[1], w Kronice Czechów Kosmasa zapisany jako łac. Crocco (w późniejszych kopiach jako Groh i Grecko)[2].

        Według Kosmasa był następcą Czecha (Bohemusa). Krok był według kronikarza doskonałym władcą; wybudował gród koło Zbečna, nazwany jego imieniem Krakov.

        Krok miał trzy córki:

        Kazi – uchodzi w tradycji za doskonałą lekarkę, która umiała leczyć ziołami różnorakie choroby.
        Tetka – według kronikarza Kosmasa z Pragi wprowadziła ona w kraju wszelakie zabobony, przesądy i pogańskie ceremonie.
        Libuša – była najmłodszą, ale najmądrzejszą z sióstr. Była to wyjątkowa kobieta, która na wszystko miała mądrą odpowiedź. Po śmierci Kroka została jego następczynią.
        O mądrych rządach Kroka i jego trzech córkach pisze też Kronika Dalimila[3].

        Żyjący w XVI wieku czeski kronikarz Václav Hájek z Libočan wyliczył datę śmierci Kroka na 709 rok. Podawał też rok 683 jako datę przeniesienia siedziby książęcej na Wyszehrad[3]. W XIX i XX wieku podejmowane były próby odnalezienia archeologicznych śladów związanych z Krokiem[3].

        Czeskie relacje Kroku wykazują podobieństwa z przekazami o Kraku[1]. Jan Długosz utożsamił czeskiego Kroka z polskim Krakiem


        Wygląda na to, porównując czeski Krakov z polskim Krakowem, że to Czesi zabrali kawałek naszej historii.
        • boomerang Re: Czy Polacy to potomkowie Wandalów? 18.07.22, 09:46
         Czasy Kraka i Wandy to w przybliżeniu czasy t.zw. Państwa Samona, po którym nastąpiło Państwo Wielkomorawskie, które obejmowało Kraków oraz Wiślicę. Jedyna wzmianka o Państwie Samona pochodzi z kroniki Franków, więc nie jest to wzmianka w pełni wiarygodna. O Kraku/Kroku nie ma tam nic, a Samo to frankoński kupiec, który został królem pierwszego państwa słowiańskiego. Bajka frankońska nie do uwierzenia. Frankowie nigdy nie podbili kraju między Wisłą i Odrą. Ciekawe dlaczego, skoro rozprzestrzenianie chrześcijaństwa było w ich interesie.
  • petronella.kozlowska Którzy królowie? 17.07.22, 23:28
   yabbaryt napisał:
   Owszem, nasi królowie tytułowali się królami wandalskimi,
   • prze.nick Re: Którzy królowie? 17.07.22, 23:38
    Książę Mieszko I

    Wedle napisu na kolumnie Zygmunta, Waza był 44 władcą czyli było 14 władców przed Mieszkiem
    I jak w gębę strzelił zgadza się z pocztem królów na Jasnej Górze
    • prze.nick Re: Którzy królowie? 18.07.22, 00:07
     www.cda.pl/video/5516819e
     Mieszko I. - Król Wandalów. cz. 1/3. -NWO. Przedkatolicka Historia Polski
    • stefan4 Re: Którzy królowie? 18.07.22, 00:12
     prze.nick:
     > Wedle napisu na kolumnie Zygmunta, Waza był 44 władcą czyli było 14 władców przed Mieszkiem

     Zaraz, zaraz, właśnie policzyłem wg Wikipedii. Zacząłem od Mieszka I a nie od przedmieszkowych bohaterów sag ludowych. Wyszło mi, że Zygmunt III Waza był 47-ym władcą Polski. Istotnie, trzech po drodze jest dyskusyjnych, więc na 44 Wiki się zgadza.

     Jeśli Tobie wyszło manko na 14 hersztów, to być może nie wziąłeś pod uwagę seniorów z rozbicia dzielnicowego. Bo jeśli i tych typów wliczać, to legendarni przywódcy polskich wandali nie są potrzebni, żeby rachunek się zgodził.

     - Stefan
     • prze.nick Re: Którzy królowie? 18.07.22, 00:14
      pl.wikipedia.org/wiki/Legendarni_władcy_Polski
   • prze.nick Re: Którzy królowie? 17.07.22, 23:52
    Mieszko II Lambert
    www.salon24.pl/u/lusatia/735860,mieszko-ii-lambert-krol-wandalow-polakow

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka