Dodaj do ulubionych

Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwencji.

20.07.22, 17:33
W religii katolickiej jest jest przykazanie nie zabija.
Nie mogę zrozumieć jak to przykazanie ma się do pewnych praktyk księży.
Ma to dwa wymiary:
- podejście do tematu wojen
- podejście do tematu zabijania i jedzenia zwierząt.

Temat wojen: instytucja kapelana wojskowego, błogosławienie przez księży rycerzy-żołnierzy idących na front (zabijać innych);
kult rycerzy/żołnierzy zabijących wrogów na wojnie.

Podejście do tematu zabijania i jedzenia zwierząt.
W większości krajów katolickich jest tradycja jedzenia miesą zwierząt - "nie zabijaj".
A temat święcenia kiełbasy (mięso zabitych zwierząt) przez księży na Wielkanoc?
Dla mnie jest to wszystko sprzeczne i niekonsekwentne :-( !

I na koniec cytat

Do prostego człowieka
Julian Tuwim

Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia
Gdy „do ludności" „do żołnierzy"
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab i byle szczeniak
Wodwieczne kłamstwo ich uwierzy
Że trzeba iść i z armat walić
Mordować grabić truć i palić
Gdy zaczną na tysiączną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem
I judzić „historyczną racją"
O piędzi chwale i rubieży
Ojcach pradziadach i sztandarach
O bohaterach i ofiarach
Gdy wyjdzie biskup pastor rabin
Pobłogosławić twój karabin
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba
Że za ojczyznę bić się trzeba
Kiedy rozścierwi się rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników
A stado dzikich bab z kwiatami
Obrzucać zacznie „żołnierzyków"
O przyjacielu nieuczony
Mój bliźni z tej czy innej ziemi
Wiedz że na trwogę biją w dzwony
Króle z panami brzuchatemi
Wiedz że to bujda granda zwykła
Gdy ci wołają „Broń na ramię"
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami
Że coś im w bankach nie sztymuje
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę
Rżnij karabinem w bruk ulicy
Twoja jest krew a ich jest nafta
I od stolicy do stolicy
Zawołaj broniąc swej krwawicy
„Bujać to my panowie szlachta"
Obserwuj wątek
    • stefan4 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwencji. 20.07.22, 21:34
      dwukropek_salambek_dwukropek13:
      > Ma to dwa wymiary:
      > - podejście do tematu wojen
      > - podejście do tematu zabijania i jedzenia zwierząt.

Niektórzy twierdzą, że ,,nie zabijaj'' jest nieprawidłowym tłumaczeniem hebrajskiego przykazania, które powinno być przekładane na ,,nie morduj''. I teraz hulaj-dusza w interpretacjach, które zabicie jest, a które nie jest morderstwem. Ja nie znam hebrajskiego, ale łacińskie ,,non occides '' znaczy dokładnie ,,nie będziesz zabijać''.

W tradycji judaistyczno-chrześcijańsko-islamskiej to przykazanie nigdy nie było traktowane poważnie. Ponoć w buddyzmie jest inaczej, ale nie widziałem tego z bliska.

> I na koniec cytat

To tutaj masz inny cytat o ,,szczęśliwym'' kresie patriotycznych uniesień:

Plugawy okrzyk żołnierski coraz rzadziej wybuchał
          i słabiej łąkę zwęgloną rwetes bitwy bezcześcił.
          Ostatni obrońcy ojczyzn już wyzionęli ducha,
          dym opadł. I ziemia cicho westchnęła, że nareszcie. . .

Widziałem: na rzece pełnej krwi promyk słońca błyszczał,
          i czułem: deszcz z ciężkiej chmury spływał na lasu zgliszcza,
          i jeszcze wschód się czerwienił, i jak pochodnia płonął.

Przez ściółkę czarną jak żużel przebiegło spazmem drżenie,
          wzbudziło rwącą tęsknotę w nasionku niespalonym,
          by dalej. . . i wyżej. . . w niebo, rosnąć! pęcznieć! do dzieła!
          dymiące pogorzeliska w zielone puszcze zmieniać. . .
          bociany sadzać na dachach. . .
                                                  Wtem wyrósł z niego kiełek.
          Ukryty nieznany tropizm na wolność go prowadził,
          wodą zmieszaną z popiołem odżywiał się i sycił,
          namacał trup generała, wzrósł na jego rozkładzie. . .

I znów zwyciężyło życie!

- Stefan
      • dwukropek_salambek_dwukropek13 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwencji. 21.07.22, 17:24
        "Niektórzy twierdzą, że ,,nie zabijaj'' jest ...................Ponoć w buddyzmie jest inaczej, ale nie widziałem tego z bliska"

Stefan4 - poniżej odpowiadam na twój powyższy wpis.

To bardzo ciekawe co piszesz Kolego.
        Muszę to przemyśleć !
    • caesar_pl Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwencji. 20.07.22, 21:55
      Papierze mieli dzieci.Czyli te wszystkie przykazania sa nieaktualne.
      • stefan4 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 21.07.22, 07:20
        caesar_pl:
        > Papierze mieli dzieci.

Nie na papierze tylko w łóżku. Pościel papierowa nie jest specjalnie popularna.

caesar.pl:
        > Czyli te wszystkie przykazania sa nieaktualne.

Non seguitur, czyli: co ma piernik do wiatraka? Z tego, że ktoś tam zrobił dziecko, nijak nie wynika zezwolenie na zabijanie. To raczej te dzieci na papierze są ,,nieaktualne''.

- Stefan
    • summerland Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwencji. 20.07.22, 22:41
      To chyba dotyczy tylko ludzi bo zwierzeta sa dane czlowiekowi w jego posiadanie aby mu sluzyly rowniez za pokarm. Moze chodzi o niemordowanie zwierzat (znecanie sie nad nimi) ale humanitarne zabijanie.
      Mnie zastanawia czy mozna zabic we wlasnej obronie ale chyba nie.
      • senioryta13 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 21.07.22, 20:48
        summerland napisała:
        > Mnie zastanawia czy mozna zabic we wlasnej obronie ale chyba nie.

Tak , mozna.
        • stefan4 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 22.07.22, 10:55
          summerland napisała:
          > Mnie zastanawia czy mozna zabic we wlasnej obronie ale chyba nie.

senioryta13:
          > Tak , mozna.

Pewnie, istnienie zjawiska jest dowodem możliwości jego istnienia. Różni tacy jak Aleksander Macedoński, Dżyngiz-chan, Piłsudski, Stalin, Hitler, George Bush, Putin itp. wykazują, że zabić można nawet bez powoływania się na obronę własną. Więc można zabić. Kropka.

Ale pytającemu pewnie chodziło o to, czy należy zabijać w obronie własnej. Legendarny Jezus z Galilei podobno głosił, że nie można, i coś tam wspominał o dwóch policzkach, a także kazał kumplowi schować miecz i nie ucinać napastnikowi drugiego ucha. Ale jakoś wcześniej nie sprzeciwiał się temu, że ten kumpel chodził uzbrojony... A potem przez wieki jego następcy w jego imię podrzynali gardła, palili żywcem, nabijali na pal i wynaleźli więcej sposobów zadawania okrutnej śmierci niż przepisów kulinarnych zawiera największa książka kucharska.

Państwowe instytucje przeznaczone do masowego mordowania najczęściej nazywają się ,,Ministerstwo Obrony'', albo podobnie; najbardziej niebezpieczne państwowe mafie przestępcze mają zwykle ,,bezpieczeństwo'' w nazwie. Ludzka hipokryzja jest nieskończona...

- Stefan
          • prze.nick Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 22.07.22, 11:10
            Jezus nic nie powiedział o trzecim policzku a patrząc na to co jest w ostatniej księdze NT pobłażania na końcu nie będzie nawet dla samego Lucka.
            W buddyzmie jest nawet historia jak w jednym z wcieleń Budda zabił niedoszłego mordercę.
            • buldog2 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 14:22
              Cytat z NT, nie chce mi się szukać i dlatego pana poproszę.
              • prze.nick Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 22:46
                w ostatniej jest rozwinięcie tego fragmentu (też mi się nie chce teraz szukać w Apokalipsie św. Jana) z ewangelii Mateusza 25:
                Sąd Ostateczny
                31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. 34 Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! 35 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; 36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". 37 Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? 38 Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? 39 Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" 40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". 41 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! 42 Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; 43 byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie." 44 Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" 45 Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". 46 I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».
          • dwukropek_salambek_dwukropek13 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 11:45
            Stefan - co do moim zdaniem skrajnie negatywnego zjawiska zabijania innych ludzi w imię narzucania im swojej religii, poglądów etc - PEŁNA ZGODA!

Uważam, że jest to bardzo negatywne - należy to potępiać i karać !
            • buldog2 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 14:43
              Jak to robić, jeśli naprzeciw ciebie, twojej rodziny stanie morderca z karabinem maszynowym. Albo będzie gdzieś indziej i będzie uruchamiał starty rakiet jądrowych?
          • buldog2 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 14:37
            Nie chodzi o możliwość wykonawczą zabijania, jest oczywistym, że ona istnieje.
            Chodzi o dopuszczalność zabijania z punktu widzenia moralności. Jak wiadomo, systemów etycznych jest wiele, podobnie rozstrzygnięć kwestii. Dżiniści, na przykład, uważają, że nie można zabić niczego co żyje, ale rośliny jedzą (za wyjątkiem pestek, a co z marchwią itp.), wodę piją przez tkaninę, żeby nie połknąć muszki itp. To było spójne, kiedy nie wiedzieli o pierwotniakach, bakteriach i wirusach, a co dziś?

I dlaczego oficjalne stanowisko KK w kwestii etyki, tyle razy zmieniane, uważa się za bezdyskusyjne?
            Krótko (kilkadziesiąt lat po narodzeniu Jezusa) przed pacyfistycznymi i nie uznającymi zabijania chrześcijanami stanął dylemat: pogodzić się z Cesarstwem czy zostać zdelegalizowanymi. Rozwiązanie znaleziono szybko: wymyślono wojny sprawiedliwe, w których zabijać (broniąc szerszych wartości) wolno i należy, i te drugie, wiem to od kolegi fachowca (po ATK).
            • dwukropek_salambek_dwukropek13 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 14:44

Buldog - odpowiadam.

"I dlaczego oficjalne stanowisko KK w kwestii etyki, tyle razy zmieniane, uważa się za bezdyskusyjne?"
              Tego nie wiem ale wiem że jest to chore !

Co do reszty twojego wpisu - PEŁNA ZGODA!
              • dwukropek_salambek_dwukropek13 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 14:46

Buldog - odpowiadam.

"Stary, i Nowy Testament pełne są sprzeczności".
                Jest to w pełni chore !
                PEŁNA ZGODA!
      • dwukropek_salambek_dwukropek13 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 11:42
        Człowiek wszakże od zwierząt różni się między innymi tym, że ma możliwość abstrakcyjnego myślenia, możliwość empatii, możliwość rozumienia potrzeb i zachowań innych istot
        - a w szczególności tego, że inne istoty mają instynkt życia i chcą żyć a nie chcą tego by stać się białą kiełbasą w wielkanocnej święcące albo a karpiem w galarecie na wigilijnym stole, gdzie ludzie obżerają się do niewyobrażalnych granic rytualnymi 12-toma potrawami a potem liczą ile kilogramów przytyli w Święta.

Skoro jako ludzie mamy te możliwości empatii to fajnie by było jakbyśmy z nich korzystali!

Piąte przykazanie: "Nie zabijaj"
        Znalazłem teki cytat ze Starego Testamentu - Księga Rodzaju:
        "Potem Abraham sięgnął ręką po nóż, aby zabić swego syna.
        Ale wtedy Anioł Pański zawołał na niego z nieba i rzekł: «Abrahamie, Abrahamie!» A on rzekł: «Oto jestem».
        Anioł powiedział mu: «Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna».
        Abraham, obejrzawszy się poza siebie, spostrzegł barana uwikłanego rogami w zaroślach. Poszedł więc, wziął barana i złożył w ofierze całopalnej zamiast swego syna"

No to "nie zabijaj" czy "zabijaj"?

Gdzie tu logika? Gdzie tu konsekwencja?
        • buldog2 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 06.08.22, 14:40
          Żeby uporządkować, można byłoby przywołać rozróżnienie pomiędzy etyką normatywną i opisową.
          Ale trzeba pamiętać, że i Stary, i Nowy Testament pełne są sprzeczności.
        • stefan4 Re: Piąte - "Nie zabijaj" - brak konsekwe 07.08.22, 15:28
          > No to "nie zabijaj" czy "zabijaj"?

Zabił barana na cześć Boga...

Tej akurat legendy w ogóle nie rozumiem. Ona jest jakby próbą przekonania czytelnika, że Abraham był obmierzłym oportunistą i tchórzem bez własnego sumienia i woli. Ale przecież temu, kto tą bajkę wymyślił, nie mogło chodzić o taki przekaz...

Kiedym leżał na stosie, miast wołu czy kozy,
          lękałem się, jak długo będziesz trwał w tym żarcie,
          rąk nie czułem: w przeguby wżarły się powrozy.
          Wołałem ,,

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka