Dodaj do ulubionych

Prezydent Kuczma udzielił wywiadu BBC

07.08.22, 02:51
Wart przeczytania:
www.bbc.com/russian/news-62419765
Obserwuj wątek
    • boomerang Re: Prezydent Kuczma udzielił wywiadu BBC 07.08.22, 03:31
      poproszę o executive summary
      • buldog2 Re: Prezydent Kuczma udzielił wywiadu BBC 07.08.22, 07:47
        A nie można sobie przetłumaczyć przez Google czy Deep.pl? Długie i konkretne to jest. Jeśli chodzi o ogólne nastawienie, to bardzo refleksyjne i patriotyczne to jest, w całości za rządem, ukraińskie i antyrosyjskie. Czuje się, że to refleksje myślącego człowieka.

Tłumaczenie mechaniczne sobie poradzi, bo językowo tekst jest w miarę prosty, ale jeśli koniecznie, to coś napiszę.
        • ivergon Re: Prezydent Kuczma udzielił wywiadu BBC 07.08.22, 08:42

>
          > Tłumaczenie mechaniczne sobie poradzi, bo językowo tekst jest w miarę prosty, a
          > le jeśli koniecznie, to coś napiszę.
          >

No jakoś sobie radzi...

Leonid Kuczma: Po pierwsze, nie spodziewaj się śmierci Putina w najbliższym czasie. Że sankcje mają zabić Rosję ekonomicznie. Że rosyjski mieszkaniec nagle zacznie jasno widzieć i wyjdzie na antywojenny protest. Nic takiego się nie stanie. Ukraina musi walczyć i decydować o wszystkim na polu bitwy.

Oczywiście podświadomie wszyscy chcielibyśmy, aby koniec wojny nadszedł jak najszybciej, właśnie teraz, bo w każdej chwili może zginąć jeszcze jeden nasz żołnierz na froncie, kolejne dziecko pod ostrzałem rosyjskim. Ale nie sądzę, żeby wojna szybko się skończyła. Sposób, w jaki Putin gorączkowo gromadzi armię z więzień i broń ze wschodnich autokracji, pokazuje, że wciąż chce odgryźć swego rodzaju „zwycięstwo”.

&
          W przypadku taktycznej broni jądrowej sytuacja jest niestety bardziej skomplikowana. Nie wykluczałbym tego niebezpieczeństwa. Faktem jest, że Ukraina wolna od broni jądrowej nie jest w stanie odpowiednio zareagować na Rosję. Mianowicie poczucie bezkarności jest głównym motorem działań Putina od ponad dekady.

Jeśli stan rzeczy na froncie zagraża – nie, nie istnieniu czy bezpieczeństwu Rosji, ale wyłącznie politycznej pozycji Putina i stabilności jego reżimu – Kreml może użyć taktycznej broni jądrowej.

Czy można temu zapobiec? Mam nadzieję. Nie możemy tu zatrzymać Putina. Ale myślę, że nasi zachodni sojusznicy mogą.
          &
          Leonid Kuczma: Kiedy Hitler zaatakował Polskę, nikt jeszcze nie wiedział, że trwa już wojna światowa. W zależności od tego, jak Ukraina odpiera agresję, albo uniknie się III wojny światowej, albo już trwa. Jeśli stawiamy opór, Putin nie pójdzie dalej. Jeśli nie, to obawiam się, że „ciąg dalszy nastąpi”. Ale staniemy.

Jednak nawet jeśli rozszerza się geografia rosyjskiej agresji, myślę, że niebezpieczeństwo zagraża raczej nie Litwie czy Polsce, ale republikom postsowieckim poza NATO. Aluzje do Mołdawii i północnego Kazachstanu stały się już powszechne, teraz w tym kontekście wymienia się również Gruzję. W końcu Rosja atakuje tylko tych, którzy są od niej czasami słabsi, a nawet lepsi – słabsi o rząd wielkości.

Rzucając NATO prawdziwe wyzwanie, tym bardziej tracąc najbardziej gotową do walki część swojej armii – wydaje mi się, że nie chodzi o Rosję. W wojnie konwencjonalnej NATO zmiażdży armię rosyjską na proszek, w wojnie nuklearnej Rosja zostanie po prostu zniszczona. Czy Putin rozpocznie wojnę, w której będą dwie opcje – przegrać lub zginąć? Normalna osoba udzieliłaby tylko jednej odpowiedzi. Ale to normalne...

dłuższy fragment o broni atomowej

"Jeśli chodzi o konkretną prognozę, wykluczam wykorzystanie rosyjskiego potencjału strategicznego. W ogóle w to nie wierzę. Państwo może uciekać się do strategicznej broni jądrowej tylko wtedy, gdy istnieje realne zagrożenie dla jego istnienia lub w odpowiedzi na już zadany cios, jako rodzaj „odwetu z tamtego świata”.

Rosja może użyć takiej broni tylko przeciwko Stanom Zjednoczonym, takie są cechy rozmieszczania i namierzania rakiet międzykontynentalnych. Ale Putin, bez względu na to, co mówi, doskonale wie, że Stany Zjednoczone mu nie zagrażają i nie uderzą go jako pierwsze. Użycie strategicznej broni jądrowej oznacza automatyczny odwet i gwarantowaną śmierć – w geopolityce jest nawet takie określenie „wzajemnie gwarantowane zniszczenie”. Putin nie jest samobójcą.

W przypadku taktycznej broni jądrowej sytuacja jest niestety bardziej skomplikowana. Nie wykluczałbym tego niebezpieczeństwa. Faktem jest, że Ukraina wolna od broni jądrowej nie jest w stanie odpowiednio zareagować na Rosję. Mianowicie poczucie bezkarności jest głównym motorem działań Putina od ponad dekady.

Jeśli stan rzeczy na froncie zagraża – nie, nie istnieniu czy bezpieczeństwu Rosji, ale wyłącznie politycznej pozycji Putina i stabilności jego reżimu – Kreml może użyć taktycznej broni jądrowej.

Czy można temu zapobiec? Mam nadzieję. Nie możemy tu zatrzymać Putina. Ale myślę, że nasi zachodni sojusznicy mogą."
        • boomerang Re: Prezydent Kuczma udzielił wywiadu BBC 07.08.22, 08:47
          Z angielskim nie mam żadnych problemów, ale nie wiem czy warto czytać. Czas to pieniądz.
    • senioryta13 Re: Prezydent Kuczma udzielił wywiadu BBC 07.08.22, 17:08
      buldog2 napisał:

> Wart przeczytania:
      > www.bbc.com/russian/news-62419765

Byly komunista.
      Niech by tylko inaczej 'spiewal', Zelenski zrobil by z nim porzadek, jak z reszta opozycji.
      • buldog2 Re: Prezydent Kuczma udzielił wywiadu BBC 07.08.22, 20:22
        To nie ulega wątpliwości.
        Ale to niczego nie dowodzi, innych w jego wieku tam nie ma. No i mógł wywiadu nie udzielać, mógł wyjechać z Ukrainy, jak mu proponowali. Miał też mocno ciemne strony, także morderstwo Gongadze na sumieniu. Co kraj, to obyczaj, PIsowcy też mają na sumieniu zbrodnie polityczne.
        Tym razem nie potępiałbym go.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka