Dodaj do ulubionych

100 lat temu - masakra na Ormianach i Grekach

19.09.22, 14:06
Po przegranej przez imperium tureckie I wojnie światowej miasto Smyrna w wyniku wojny grecko-tureckiej zostało zajęte przez Greków, co zostało usankcjonowane układem w Sèvres (1920). 9 września 1922 r. Izmir został zajęty przez wojska Atatürka i poważnie zniszczony, mimo wcześniejszego o kilka dni opuszczenia go przez wojska greckie. Pomimo rozkazu wydanego przez Kemala Atatürka zabraniającego zabijania osób cywilnych, w czasie tureckiego zajmowania miasta doszło do rzezi znajdującej się tam ludności greckiej i ormiańskiej, szacowanej na około 100 000 ludzi. Brutalnie został zamordowany biskup Patriarchatu Konstantynopolitańskiego Chryzostom ze Smyrny.

13 września 1922 r. w dzielnicy ormiańskiej Izmiru wybuchł pożar, który szybko rozprzestrzenił się na dzielnice grecką i cudzoziemców i zniszczył sporą część miasta.
W dniach 13-17 września 1922 doszło do wielkiego pożaru, w wyniku którego zniszczona została znaczna część miasta zamieszkiwanego przez chrześcijan (oszczędzone zostały dzielnice turecka i żydowska). Traktatem pokojowym w Lozannie w 1923 roku Izmir z powrotem został przyznany Turcji. Zgodnie z osobnym porozumieniem pomiędzy Grecją i Turcją nastąpiła wymiana ludności, dlatego miasto jest dziś zamieszkane głównie przez Turków.

pl.wikipedia.org/wiki/Izmir
Obserwuj wątek
    • stavros2002 Re: 100 lat temu - masakra na Ormianach i Grekach 19.09.22, 14:59
      Grecy przeszarżowali. W wyniku udanej ofensywy mieli cały pas nad Morzem Egejskim plus spore szanse na Konstantynopol jako wolne miasto, To gwarantowała im Ententa. Ale chcieli zdobyć Anatolię i rozpoczęli marsz na Ankarę, a wtedy Ataturk spuścił im łomot.

      Chociaż akurat "odwieczne greckie ziemie" miały spore uzasadnienie w historii.
      • tbernard Re: 100 lat temu - masakra na Ormianach i Grekach 19.09.22, 15:08
        stavros2002 napisał:

        >
        > Chociaż akurat "odwieczne greckie ziemie" miały spore uzasadnienie w historii.
        >

        Turkowie na tych ziemiach też byli odwieczni, bo kilka wieków tam panowali po obaleniu Bizancjum.
        • stavros2002 Re: 100 lat temu - masakra na Ormianach i Grekach 19.09.22, 17:47
          No nie do końca. Ludność lokalna w znacznej większości wciąż była grecka. Plemiona tureckie trzymały się wnętrza Anatolii, dopiero za Osmanów te proporcje się tam zaczeły wyrównywać, ale wybrzeża do końca w zasadzie były greckie. Zresztą czym jest 400 lat w porównaniu do ponad 2000.
          • petronella.kozlowska stavros2002 19.09.22, 21:54


            de.wikipedia.org/wiki/Griechisch-T%C3%BCrkischer_Krieg#/media/Datei:Greco_Turkish_War_1919-1922.svg

            Otóż właśnie Grecy nie mieli całego pasa nad Morzem Egejskim tylko region Smyrny i zamierzali zdobyć zachodnią Anatolię, wówczas jeszcze w sporej mierze zamieszkałej przez Greków.
            I to były to jak piszesz „odwieczne greckie ziemie“ i miały one spore symboliczne znaczenie dla Greków (tutaj nasuwają się paralele do Wilna lub Lwowa).

            de.wikipedia.org/wiki/Datei:Greek_history.png


            Na dole jest mapka dawnej Armenii
            www.opontos.ch/de/geschichte/genozid.html

            de.wikipedia.org/wiki/Kilikien#Imperium_Romanum

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka