Dodaj do ulubionych

"Polska bogatsza od Niemiec"

09.10.22, 12:28
Ostatnio przerzucajac "tik-toka" na smartfonie zatrzymalem sie na odsłuchaniu wypowiedzi pana Jakiego z PiSu. Widzialem go juz nie raz kiedy przemawial w Parlamencie Europejskim, glosem zawsze donośnym, pewnym siebie, karcącym i pouczającym innych. Ciagle podkreslajacym "wyższość Polski" nad innymi panstwami, a Europą Zachodnią w szczegolnosci. Niezbyt to wszystko dymplomatyczne, ale on sie tym z pewnoscia nie przejmuje, poniewaz adresatem jego wypowiedzi, tak naprawde, nie sa reprezentanci innych krajow Europy, ktorych bez przerwy poucza i karci, tylko tzw. "twardy elektorat" z Polski. Ostatnio pan Jaki powiedzial, ze Polsce naleza sie z cala pewnoscia odszkodowania od Niemiec i gdyby oni na nas nie napadli w roku 1939, to Polska
bylaby dzis tak samo bogata jak Niemcy, albo nawet jeszcze bogatsza
. Przyjrzyjmy sie faktom:
Na krotko po zjednoczeniu Niemiec w roku 1871 kraj ten stal sie najwiekszą potegą gospodarczą w Europie, wyprzedzając Wielką Brytanię w produkcji przemyslowej i zajmujac pod tym wzgledem 2-gie miejsce na swiecie, zaraz po USA. Ogromnie wzrasta tam dobrobyt i poziom zycia. Dla pokazania uderzajacych kontrastow w stopie zyciowej w Europie, wielu zagranicznych autorow i podroznikow porownuje biedne i prymitywne warunki zycia na poludniu Wloch, na Sycylii, szczegolenie na wsi, z nowoczesnym dobrobytem panujacym w Niemczech. To sa wtedy dwa przeciwstawne bieguny - na poludniu bieda, niemal jak w Afryce, na polnocy w Niemczech
nowoczesnosc i dobrobyt. Hiszpania byla w dawnych wiekach tym krajem, ktoremu wrozono panowanie nad swiatem. Ich byla i Argentyna i Meksyk, Kuba i Filipiny, Kalifornia i Floryda. Anglicy siedzieli wtedy na swojej wyspie, ktora chcieli podbic Hiszpanie. Anglicy sie im nie dali i pewnie ku swojemu wlasnemu zdziwieniu wyparli Hiszpanow z pozycji "pana swiata" sami taka pozycje zajmujac. Ale Hiszpania przed wojna to bylo panstwo wprawdzie pelne ciekawych zabytkow, ale slabiutkie gospodarczo. Pisalo sie o niej przed wojna, ze stala
sie gospodarczo "niemiecka kolonią". Czy Polska mogla kiedykolwiek porownywac sie z Wlochami lub z Hiszpania? Raczej nie, bo Polski przez 123 lata nie bylo na mapie swiata. Przed wojna nie zdazyla sie jeszcze rozwinac i byla gospodarczym "kopciuszkiem" w stosunku do Niemiec, a jej najsilniejsze gospodarczo regiony byly wlasnie spuscizna po cesarstwie niemieckim. Ślask byl dla Niemcow tez waznym regionem gospodarczym, ale polozonym na peryferiach. Innych regionow przemyslowych mieli u siebie "na pęczki":
niezwykle silnie uprzemyslowiona Saksonię, aglomeracie miejska Zaglębia Ruhry (ponad 5 mln mieszkancow, aglomeracja slaska 2 mln), ponad czteromilionowy Berlin, "naszpikowany" nowoczesnym przemyslem, ponad dwumilionowy Hamburg - ogromne miasto portowe, Hesję z aglomeracja Frankfurtu, Badenię Wirtembergię ze
Sztuttgartem i aglomeracja (mercedes) oraz mnostwo innych osrodkow przemyslowych, z ktorymi w Polsce pod tym wzgledem zaden region nie mogl sie rownac. Przed wojna dochod narodowy w Niemczech na jednego mieszkanca byl tylko odrobine nizszy niz w Anglii, a w Polsce kilkakrotnie nizszy. Wynika stad jasno, ze nawet gdyby na nas nie napadli w roku 1939, to Polska nie bylaby dzis tak bogata jak Niemcy. Hiszpania nie jest i nawet Francja nie jest. A ponadto, jezeli dzis Polska jest tak bogata jak jest, to duza w tym zasluga Unii Europejskiej, a krajem, ktory "sypie piasek w tryby", "wklada kij w szprychy" jest, jak wiadomo, Rosja. Ma na celu skłócenie innych narodow pomiedzy soba.
Obserwuj wątek
  • szwampuch58 Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 12:49
   Typuje na czubka Jojo
  • polski_francuz "Na przekór" Land 09.10.22, 13:01
   de_oakville napisał:

   " Przed wojna dochod narodowy w Niemczech na jednego mieszkanca byl tylko odrobine nizszy niz w Anglii, a w Polsce kilkakrotnie nizszy. Wynika stad jasno, ze nawet gdyby na nas nie napadli w roku 1939, to Polska nie bylaby dzis tak bogata jak Niemcy. Hiszpania nie jest i nawet Francja nie jest. A ponadto, jezeli dzis Polska jest tak bogata jak jest, to duza w tym zasluga Unii Europejskiej, a krajem, ktory "sypie piasek w tryby", "wklada kij w szprychy" jest, jak wiadomo, Rosja."

   Coz dodac do tego co piszesz? Ano, chyba jestesmy krajem lubiacym byc na przekor. Bylismy na przekor ruskim i teraz jestesmy na przekor unii europejskiej. Jak byc bardziej pozytywnym? Trudno narod zmienic. Tym bardziej jak populisci u wladzy graja na te nasze polskie slabosci.

   PF
   • engine8t Re: "Na przekór" Land 10.10.22, 00:06
    Nie prosciej bylo sie po prostu poddac w 1939 i obecnie Polska bylaby Landem a Polacy tak samo bogaci jak Niemcy?. Ba, i Rosja pewnie ne bylaby taka jak teraz bo Nimcy by sie konczyly gdzies na Uralu a moze i za?
    Jaki sens mialo tracic tyle krwi i tylu obywateli tylko po to aby teraz praktycznie prosic sie o wziecie pod ich skrzydla?
  • mateusz572 Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 13:05
   Oczywiście, że dzięki akcesji do UE wykonaliśmy ogromny skok do przodu. Kraj się rozwija i tym sposobem staje się coraz silniejszy i dostrzegalny na arenie międzynarodowej. Jest także doskonałym przykładem dla walczącej Ukrainy, że jej miejsce na zachodzie, a nie na wschodzie. Jeszcze przed wojną na Ukrainie mieliśmy w Polsce ponad milion pracujących Ukraińców, którzy byli dla swoich rodaków pozostających w kraju macierzystym, doskonałą wizytówką, że można inaczej, lepiej, szybciej, sprawiedliwiej. Pracujący w Polsce Ukraińcy nieśli dla swoich rodaków, pozostających na miejscu na Ukrainie, informację, że warto otworzyć się na zachód, aby zaznać dobrodziejstwa dobrobytu.
   Teraz przed światem zachodnim i Polską ogromne zadanie, którego kompendium zawarte jest w poniższym artykule : www.pb.pl/jak-odbudowac-ukraine-1165926?utm_source=bankier.pl&utm_medium=content&utm_campaign=home-pb-news-box
   Wracając jeszcze do teraźniejszości w Polsce, to należy mieć nadzieję, że obecne rządy są tylko przejściowym epizodem na drodze europejskiego rozwoju kraju nad Wisłą i Wartą.
  • yabbaryt Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 13:45
   niezależnie kto to pisze to gdybanie co by było gdyby jest bezsensowne. Niemcy zaatakowali Polskę. Doprowadzili do bezprzykładnych zbrodni i niszczenia polskiej gospodarki ,ludności kultury, a teraz próbują się wymigać od ponoszenia odpowiedzialności materialnej za swoje zbrodnie. Mocarstwo moralne kur..a ich mać.
   • szwampuch58 Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 13:53
    Buhahahaha, pisior polecam niemieckie chusteczki higieniczne marki Tempo,na twoje spazmy
    • prze.nick Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 13:56
     a ja polecam wizytę u psychiatry tschubeck
   • bmc3i Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 18:04
    yabbaryt napisał:

    > niezależnie kto to pisze to gdybanie co by było gdyby jest bezsensowne. Niemcy
    > zaatakowali Polskę. Doprowadzili do bezprzykładnych zbrodni i niszczenia polski
    > ej gospodarki ,ludności kultury, a teraz próbują się wymigać od ponoszenia odpo
    > wiedzialności materialnej za swoje zbrodnie. Mocarstwo moralne kur..a ich mać.


    Następnie będziemy domagać się reparacji od Szwecji? Kiedy od Turcji i Mongolii?

    • yabbaryt Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 10.10.22, 09:57
     Co do Niemiec to mamy podstawy prawne. Nie wiem jak jest w przypadku Mongolii i Szwecji.
  • prze.nick Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 13:56
   Historycznie Niemcy rujnowały Polskę od dawna. Np w XVIII wieku zanim ukradły nasze ziemie w rozbiorach to najpierw drenowały z Rzeczpospolitej poprzez swoich żydów ogromne pieniądze
   Ten pan był od tego specjalistą pl.wikipedia.org/wiki/Veitel_Heine_Ephraim
   Później mieliśmy rozbiory. Tak więc jest sporo prawdy w tym że Niemcy dbały o to aby Polska za bardzo się nie wzbogaciła.
   • prze.nick Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 14:06
    Niemcy to w ogóle złodziej najwyższej klasy
    tak historycznie wyglądało ich pierwsze państwo - AustrAzja w VI wieku

    • prze.nick Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 14:08
     a tak genetyka obnaża ich kolejne kłamstwo - wschód Niemiec i Austria to nie Niemcy czy Austriacy ale zgermanizowani Słowianie (haplogrupa R1a)
     • prze.nick Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 14:22
      Najlepszy numer jest taki że tych z R1a Hitler uważał za Utermensch a oni byli główną populacją Prus które (oprócz tego że ukradły nazwę prawdziwym Prusom/Bałtom) zjednoczyły/podbiły Niemcy w XIX wieku.
      Genetyka pokazała również że Utermansch Hitlera w rzeczywistości była rasą aryjską Hitlera.
     • yabbaryt Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 14:52
      The map shows the distribution of the haplogroup R1a in #Germany and #Austria with an approximate border of the #Slavic lands some 1200 years ago.
      • prze.nick Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 15:20
       Jednym z największych fałszerstw historii jest wersja o pojawieniu się "germańskich" Franków i Sasów w Europie. Mają oficjalnie być dłużej od Słowian. W rzeczywistości Słowianie są (wyniki badań gemetycznych) w Europie od 4 tysięcy lat czyli tyle ile podaje kronika Prokosza, uznana za fałszywkę przez spolonizowanego Niemca i masona Lelewela.
       Otóż (anglo) Sasi i Frankowie to był jeden lud który został przewieziony jako żołnierze zaciężni przez generała Stilicho z sasanidzkiej Persji do Brytanii pod koniec IV wieku. Potem zaczęła się inawazja na kontynent i stworzenie AustrAzji.
       W Angli o tym semickim pochodzeniu długo się pamięta
       en.wikipedia.org/wiki/British_Israelism i stąd brały się wyprawy krzyżowe potomków semickich
       Za króla Izraela uznawał się Jakub I Stuart (1566-1625).
     • de_oakville Opieranie sie na genach i na DNA 11.10.22, 12:08
      Moim zdaniem opieranie sie na genach niewiele znaczy, to jest tylko "małpowanie" filozofii Hitlera, z tym ze w druga strone. "Oni (Niemcy) nam wmawiali, ze mamy 'słabe geny', a tak naprawde to my Polacy mamy lepsze geny od nich". Geny nie maja takiego znaczenia jak nabyta mentalnosc, wazne jest wychowanie, kultura i kim sie czlowiek czuje. Mozna byc Turkiem, Wietnamczykiem, a czuc sie duchowo Niemcem. Wielu Żydów, mieszkajacych przed wojna w Niemczech czulo sie 100-procentowymi Niemcami i bylo to calkowicie zgodne z prawda. Ale "hitlerowskie lumpy" odmawialy im prawa do niemieckosci, nawet poeta Heine, nie byl dla nich Niemcem. Wynikalo to z cala pewnoscia z kompleksow - nie mogli zniesc, ze oni maja tylko swoja "niemieckosc", a Żydzi oraz inni maja zarowno "niemieckosc" jak i jeszcze inne korzenie kulturowe, ktore w sumie czynia ich "bogatszymi" duchowo. Pewien Anglik napisal przed I-sza Wojna Swiatowa ksiazke pt. "Barbarzynstwo Berlina". Pisal w niej, ze nie ma w Europie dwoch narodow bardziej rozniacych sie od siebie jak Anglicy i Niemcy.
      Anglik ma podobno to do siebie, ze bywa czasami zażenowany, kiedy zdarzy mu sie zrobic cos, czego nie wypada.
      Niemiec, zdaniem autora, nigdy nie bywa zażenowany, kocha sie głosno i folguje sobie ze wszystkim bez żenady.
      Jednak Niemcy pracowali dlugo nad soba, zeby takich zlych cech sie pozbyc. Cat-Mackiewicz w swojej ksiazce
      "Londyniszcze" pisze rowniez, ze i Anglicy pracowali dawniej przez lata nad pozbyciem sie wielu swoich zlych cech, z ktorych najbardziej rzucajaca sie w oczy bylo podobno "zamilowanie do sadyzmu". Z cala pewnoscia dzisiejsi Niemcy roznia sie zdecydowanie na korzysc w stosunku do tych dawnych. Zdarzaja sie jednak wsrod nich jeszcze jednostki noszace te dawne cechy, patrzacy zawsze "z gory" na nie-Niemcow. Bo najczesciej sami na tle calego niemieckiego spoleczenstwa sa "lumpami" i chca to sobie "odbic" na obcych. Mnie to przeszkadza, i chyba nie moglbym mieszkac w Niemczech na stale z tego powodu. Znakomicie sie tam czuje jako turysta, moze czulbym sie swietnie jako pracownik (kanadyjskiej) ambasady, lub polskiej z czasow demokratycznych. Czy te dawne złe cechy moga w spoleczenstwie niemieckim powrocic? Wielu, w tym ja, zawsze uwazalo, ze nigdy. Ale obecnie mam watpliwosci patrzac na spoleczenstwo polskie. W PRL-u wydawalo sie, ze polskie spoleczenstwo jest normalne a tylko "przygniecione" niedola przymusu zycia w "komunizmie". Obecnie mozna zaobserwowac jakby powrot dawnych cech "szlacheckich", takich jak "pycha", "nonszalancja", "warcholstwo". Wsrod nie tak malego procentu spoleczenstwa. Okazuje sie, ze nigdy nie mozna niczego zagwarantowac w Polsce czy w Rosji.
      Byc moze w Niemczech mozna.
      • polski_francuz Re: Opieranie sie na genach i na DNA 11.10.22, 13:22
       de_oakville napisał:

       " Jednak Niemcy pracowali dlugo nad soba, zeby takich zlych cech sie pozbyc. "

       Raczej nauczyli sie poprzez solidna przegrana w 2 ws. Zechcieli dogonic i przegonic Amerykancow jak perfekcjonistom przystalo. Dosc podobnie, reszta, zareagowala po 2 ws. Japonia. O dosc podobnym charakterze narodowym. Geny maja inne bo sa zoltawi i maja skosne oczy. Wiec rzeczywiscie nie o geny tu chodzi:)

       Ale i Ciebie i mnie interesuje Polska. I poprawe charakteru narodowego trzeba zaczac od zmiany wladzy. I od przystawienie lustra pod nos naszemu Narodowi z uwaga: tacy chcecie byc? Trzeba sie poprawic:)

       Pozdro

       PF
   • prze.nick Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 14:43
    Niemcy z żydami z domu bankowego Issachara Berenda Lehmanna i Samsona Wertheimera zainstalowały w Rzeczpospolitej nielegalnie koronowanego Augusta II Mocnego który rozpoczął dzieło rozbioru Polski.
   • szwampuch58 Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 15:09
    Nastepny placzacy,pokrzywdzony bidaczke,buhahahaha
    • prze.nick Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 15:21
     Płaczki to są w twoich Niemczech i twierdzą, że ich krzywdzimy żądaniem odszkodowań
  • petronella.kozlowska Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 15:10
   W Niemczech były regiony biedne i bogate. Regiony biedne to północ, także i część Nadrenii zachodniej, Hesji i Bawaria.

   Proszę przeczytaj a potem pisz:

   forum.gazeta.pl/forum/w,639,169334128,169334128,Bieda_w_Niemczech.html
   • petronella.kozlowska c.d. 09.10.22, 16:03

    Schlesien opuściło w okresie industrializacji (!) 1870 do roku 1907 730 tys. osób z powodu biedy, w okresie 1840-1939 ponad milion osób.

    W 1907 roku 12% robotników w Westfalii, 18% w Berlinie i 27% w Saksonii pochodziło ze Schlesien.


    Dochód roczny wynosił w Schlesien 82% średniej w Rzeszy, w Saksonii 120%.    Ostatnie wsie w Bawarii zostały zelektryfikowane w latach 1950ych


    Bawaria

    www.unser-vilstal.de/index.php?cat=59&subcat=89
    do lat 1960ych były w użyciu konie w rolnictwie –fotka z podpisem:

    Grubbern mit dem Pferdegespann 1961 bei Eichendorf    www.donaukurier.de/archiv/mit-lichtfeiern-ans-stromnetz-5787019Hesja

    Pierwsza fotka pochodzi z 1957 roku

    www.widdershausen.de/heuernte.html
    • prze.nick Re: c.d. 09.10.22, 16:09
     Można jeszcze dodać statystyki ilu Niemców opuściło w tamtym czasie swój kraj i podać liczbę emigrujących do USA. To były miliony ludzi którzy mieli dosyć Bismarcka.
     • petronella.kozlowska Re: c.d. 09.10.22, 16:15
      6 milionów opuściło Niemcy w latach 1820-1920 z tego 5 mln do USA

      de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_der_Deutschen_in_den_Vereinigten_Staaten#Massenmigration_als_Folge_der_Industrialisierung

      gen vernichtend erwies. Zwischen 1820 und 1920 wanderten aus den deutschen Staaten fast 6 Mio. Menschen aus. Ein kleiner Teil davon ging nach Brasilien, Kanada oder Australien, mehr als 5,5 Mio. wählten jedoch die Vereinigten Staaten.[39][40] Gefördert wurde die Auswanderung du
     • szwampuch58 Re: c.d. 09.10.22, 17:46
      Jestem zdruzgotany twoim dodatkiem. Buhahaha
      • petronella.kozlowska W USA 09.10.22, 21:00
       jest wśród białych największy procent genów niemieckich.       szwampuch58 napisał:

       > Jestem zdruzgotany twoim dodatkiem. Buhahaha
       >
   • de_oakville Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 10.10.22, 01:37
    petronella.kozlowska napisała:

    > W Niemczech były regiony biedne i bogate. Regiony biedne to północ, także i czę
    > ść Nadrenii zachodniej, Hesji i Bawaria.
    >
    > Proszę przeczytaj a potem pisz:

    Niemcami interesuje sie od wieku nastolatka, przeczytalem w swoim zyciu na ich temat "tony dokumentow", ksiazki i inne wydawnictwa historyczne po polsku, niemiecku i angielsku. Moich przezytych lat starczyloby mi na kilka "swiadectw dojrzalosci", nie przyznam sie nawet na ile. Zwiedzilem ten kraj dosyc dobrze i wiem, ze sa tam i zawsze byly rozne regiony - i bogate i biedniejsze, jak w kazdym panstwie. Pare lat temu bylem w biednym regionie - pojechalem z Berlina przez Meklemburgie na wyspe Rugie. Zwiedzilem Stralsund oraz
    Ostseebad Binz. Ciekawe, ze obszary nadmorskie pomiedzy Hamburgiem, najwiekszym portem Niemiec, a Szczecinem - w niedawnej jeszcze przeszlosci najwiekszym i najnowoczesniejszym portem Prus (mial najwieksze przeladunki wsrod portow baltyckich) znajdowal sie region stosunkowo biedny. Stralsund ma swoje cenne zabytki, ale nie tak wspaniale jak polozony o wiele dalej na wschod Gdańsk czy stary zabytkowy Królewiec (przed wojna). Moje zainteresowanie Niemcami zrodzilo sie w Gdańsku, a przy okazji zainteresowanie
    Holandia, jako ze na gdańską architekture ogromny wplyw miala w 17-tym wieku architektura niderlandzka, mieszkalo wielu przybyszy z Holandii i z Flandrii. Byl to "zloty wiek" Niderlandow, zalozono wtedy Nowy Jork. Holandia jest "pomostem" pomiedzy Niemcami i Anglia, Anglia "pomostem" pomiedzy Europa a Ameryka
    Polnocna. Zawsze uwazalem, ze "budowanie mostów" pomiedzy krajami i narodami jest duzo lepsze i przyjemniejsze od "kopania rowów" pomiedzy nimi. Zli ludzie zdarzaja sie wszedzie - w Niemczech i w Polsce rowniez. Ale "ludzi dobrej woli jest wiecej" jak spiewal kiedys Niemen. Naleze do tych, ktorzy wola pielegnowac dobre wspomnienia ze wszystkich znanych mi miejsc.

    "Better by far you should forget and smile. Than that you should remember and be sad."
    • petronella.kozlowska de_oakville napisał: 10.10.22, 15:18

     Meklemburgię też dosyć dobrze znam, byłam w Stralsundzie, Greifswaldzie i objechaliśmy całą Rugię.

     Miasta portowe zawsze są bogatsze od innych, ale całe wybrzeże niemieckie od granicy niederlandzkiej do Prus Wschodnich było biedne. O ile dobrze pamiętam Hitler zakazał w 1935 roku opuszczania Prus Wschodnich bez zezwolenia.
     • szwampuch58 Re: de_oakville napisał: 11.10.22, 12:20
      Jestes teraz transa Jozek?
  • szwampuch58 Re: "Polska bogatsza od Niemiec" 09.10.22, 18:14
   Dolna Saksonia wybrala:
   SPD 33% minus 5%
   CDU 28% minus 6%
   Zieloni 15% plus 6%
   AfD 12% plus 6%..... zgupieli tam ?
   • petronella.kozlowska mądrzeją 09.10.22, 23:32
    > AfD 12% plus 6%..... zgupieli tam ?

  • felusiak1 Tyle o niczym 11.10.22, 17:48
   de_oakville napisał 33 linijki tekstu aby udowodnić, że niejaki Jaki nie ma racji.
   Wiadomo, ze politycy z nadmiaru wolnego czasu i braku pozytecznego zajecia
   pjerdolą farmazony ale czy zaraz trzeba reagować 33 linijkami pjerdolenia farmazonow?

   Ale skoro jesteśmy w historii to powiem, ze w 1800 roku Niemcy mialy 19 mln ludzi a Wielka Brytania zaledwie 9 mln. Francja byla potegą z 30 mln. Napoleon miał dużo więcej żolnierzy.
   Ale w 1870, GB - 21 mln, Niemcy - 40 mln a Francja 38 mln i już nie miala siły przeciwstawić się Niemcom.
   Hiszpania była kolonialną potegą mając 10 mln ludności.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka