Dodaj do ulubionych

Mama Odessa pozbyła się matuszki Katarzyny

30.11.22, 14:19
Odessa wiele zawdzięczała Katarzynie II, jako miasto.
Ukraina, jakby znacznie mniej, no i doczekaliśmy się:)

Stawiany i demontowany pamjatnik doczekał sie swej Kozłówki - tam ma spocząć Jekaterina ze swymi loverami.
Tyle, że muzeum imperialne i sowkowe jeszcze nie istnieje i, o zgrozo, może nigdy nie powstać.

www.currenttime.tv/a/iz-odessy-gonyat-pamyatnik-ekaterine-ii-zapretila-uchit-na-ukrainskom-pechatat-ukrainskie-knigi-potom-unichtozhenie-sechi-deportatsii-/32125877.html
Obserwuj wątek
    • prze.nick Re: Mama Odessa pozbyła się matuszki Katarzyny 30.11.22, 16:25
      Akurat tej pruskiej urwy z tronu chanatu moskiewskiego to każdy Polak ma prawo nie lubić
      I nie chodzi tylko o kradzież jednej z największych ówczesnych bibliotek w Europie
      pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_Załuskich
      • borrrka Ukraińcy też mają takie powody 30.11.22, 17:21
        Katarzyna 2 zlikwidowała ostatnie ślady ukraińskiej państwowości Sicz i Hetmanat.
    • szczypawka.jadowita Re: Mama Odessa pozbyła się matuszki Katarzyny 30.11.22, 19:10
      Skoro tak chcą.
    • stefan4 Re: Mama Odessa pozbyła się matuszki Katarzyny 30.11.22, 19:30
      krzy-czy:
      > jak tak dalej pójdzie to ukrom zostaną tylko pomniki bandery i szuchewycza.

Nie martw się. Tutaj masz 30 kijowskich pomników, a to tylko jedno ukraińskie miasto. Moim zdaniem do obalenia jest tylko jeden z nich, mianowicie afgański.

- Stefan
      • krzy-czy Re: Mama Odessa pozbyła się matuszki Katarzyny 01.12.22, 18:25
        nie martwię się.
        zwłaszcza że mój wpis- jako niebłagonadiożny-
        został zlikwidowany.
        • stefan4 usuwanie wpisów 01.12.22, 18:52
          krzy-czy:
          > zwłaszcza że mój wpis- jako niebłagonadiożny-
          > został zlikwidowany.

Nawet nie wiem, czy chodzi o niebłagonadiożność: cenzor tnie równo, wpisy lewackie i prawackie, wpisy chamskie i grzeczne, wpisy na temat i nie na temat.

Czasem mam wrażenie, że posty wylatują dlatego, że on pracuje na akord. Im więcej wywali, obojętne czego, tym jest bogatszy. A może tylko ma wyrobić normę? — ,,Jak dzisiaj nie wywalisz 50 wpisów, to wywalimy Ciebie''. Naotmiast co ma wywalać, to już zależy od rzutu kostką.

- Stefan
    • borrrka Różnie z tymi pomnikami bywa 30.11.22, 20:43
      My Słowianie tacy som.

Dziś coraz częściej spotyka się krytykę Chmielnickiego w Ukrainie.
      O Bułhakowa niemal się pokłóciłem z Panią z sygnaturki.
      To dziwne w trakcie strasznej wojny, ale Ukraińcy i na to znajdują dziś czas.
      I nie jest to proste, bo taki Bułhakow moskal jak byk, a genialny kijowianin też.
    • borrrka Podłość ludzka nie zna granic! 01.12.22, 13:49
      twitter.com/i/status/1598280206267342849

Demontaż pomnika Mikołaja Ostrowskiego, twórcy dzieła "Jak hartowała się stal".
      II tom odziedziczyłem po lokatorze mieszkania w Rajchu, które wynająłem po jego dalszej emigracji.
      I była to jakiś czas moja jedyna książka po polsku - czytałem jak latarnik.
    • tbernard Re: Mama Odessa pozbyła się matuszki Katarzyny 01.12.22, 21:31
      borrrka napisał:

> Odessa wiele zawdzięczała Katarzynie II, jako miasto.

Znaczy się ona na budowie tam pracowała? Czy może jakieś inżynieryjne plany samodzielnie zaprojektowała?
      Czy może w podobnym sensie, jak Polska zawdzięcza zaborcom powstanie kolei? No bo przed zaborami nie było kolei a po zakończeniu zaborów były linie kolejowe. Ktoś mógłby wręcz pomyśleć, że sąsiadom żal było, że w Polsce nie ma kolei i zlitowali się dokonując zaborów aby zbudować Polakom kolej.
      • borrrka Zycie jest bardziej skomplikowane 01.12.22, 22:25
        W Warszawie jest plac carskiego generała, Starynkiewicza.
        A Katarzyna II założyła miasto, ale tylko mieszkańcy mają prawo decydować, jakich pomników chcą.
        I już zdecydowali.
        • horpyna4 Re: Zycie jest bardziej skomplikowane 01.12.22, 22:48
          Akurat Starynkiewicz miał duże zasługi dla Warszawy, m.in. ściągnął Williama Lindley'a. Poza tym był to przyzwoity gość.

Po odzyskaniu niepodległości warszawiacy zaczęli likwidować wszystko, co miało związek z Rosjanami, ale Starynkiewicz jako patron placu pozostał, bo byli mu naprawdę wdzięczni za jego działalność.
          • borrrka Chcę tylko pokazać subtelności 02.12.22, 12:39
            Był przedstawicielem okupacyjnego establishmentu, a jednak ludzie go szanowali.
            A sobór na placu Saskim wyburzyli!
            Myśmy PKiN zostawili.
            • horpyna4 Re: Chcę tylko pokazać subtelności 02.12.22, 14:09
              Wyburzenie soboru miało znaczenie symboliczne - został on wzniesiony jako symbol rosyjskiego tryumfalizmu, co zresztą było jawnie głoszone. Nic dziwnego więc, że drażnił mieszkańców Warszawy jak kolec w tyłku.

Czytałeś pamiętnik Starynkiewicza? Ciekawostką jest to, że jego żona i córka wyrwały z niego kartki, na których były teksty uznane przez nie za nieprawomyślne. Prawdopodobnie były najciekawsze, ale przepadły.

Starynkiewicz służył carowi, ale nie był tępym stupajką, tylko miał własne poglądy; był człowiekiem.
              • borrrka Nie czytałem 02.12.22, 14:51
                Ale ciekawe, co pisał o okresie spędzonym na Węgrzech, w trakcie pacyfikacji rewolty 1848/49.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka