Dodaj do ulubionych

Tymczasem w Ukrainie...

01.01.23, 20:20
www.youtube.com/shorts/R_WQ8x4WFsU szkoda że pilot się katapultował...
Obserwuj wątek
  • lecavalier2 Re: Tymczasem w Ukrainie... 01.01.23, 20:34
   tanebo001 napisał:

   > www.youtube.com/shorts/R_WQ8x4WFsU szkoda że pilot się katapultował...
   >

   Chyba nie zauważyłeś, że to tylko gra komputerowa.
  • szwampuch58 Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 12:48
   Qrwizja dzisiaj informuje
   pbs.twimg.com/media/Flc9u64WYAc2Bq8?format=png&name=small
   • stasi1 Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 17:23
    Nawet rosjanie czasami się bohatersko bronią, ale nie musi o tym nasze telewizja przypominać
  • caesar_pl Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 18:11
   Ukraincy sie nie zmienia?Takie maja geny.
   Pomimo wskazówek, że to ukraińska rakieta przeciwlotnicza doprowadziła do wybuchu w Przewodowie na wschodzie Polski i śmierci dwóch osób, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szef dyplomacji Dmytro Kułeba „upieraja się przy tym, że był to rzekomo rosyjski atak” – „w rzeczywistości od początku było to mało prawdopodobne, bo już krótko potem zarówno Polska, jak i Amerykanie poinformowali, że chodzi o zabłąkaną rakietę S-300, za pomocą której Ukraińcy chcieli zestrzelić rosyjski pocisk rakietowy – i która niestety nie trafiła w cel”.

   „Popełniając błędy, które były do uniknięcia, Kułeba i Zełenski leją wodę na młyn tych, którzy już od dawna uważają, że nie wszystko, co twierdzi Ukraina, się zgadza. Jednocześnie jest prawdą, że Ukraińcy dramatycznie cierpią. Szef sztabu US Army Mark Milley szacuje, że w zbrodniczej wojnie Władimira Putina poległo albo zostało rannych ponad 100 tysięcy ukraińskich żołnierzy i zginęło 40 tysięcy ukraińskich cywilów” – pisze korespondent gazety Florian Hassel.

   Od początku wojny straty Ukrainy wyniosły około 13 tys. żołnierzy - podał serwis prm.ua, powołując sie na doniesienia biura prezydenta Ukrainy. 

   Oni sa od pokoleń tacy sami,sie nigdy nie zmiania.
   • stefan4 Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 19:31
    caesar_pl:
    > Ukraincy sie nie zmienia?Takie maja geny.

    GENY?! Od genów to może zależeć, czy mają zadarte nosy, albo czy są odporni na odrę. Ani poglądy polityczne, ani ogólna przyzwoitość nie zależą od genów, tylko od wychowania. Chyba, żebyś był wyznawcą deterninistycznego haplo-przesądu, wg którego wszystko w życiu człowieka zależy od genów otrzymanych od tatusia — bo mamusie nie wpływają na chromosom Y, na którym rozsiadły się te wszystkie haplogrupy.

    caesar_pl:
    > „w rzeczywistości od początku było to [...] nie trafiła w cel”.

    Kiedy cytujesz (na co wskazuje cudzysłów), to miło by było, gdybyś zaznaczył skąd cytujesz. Inaczej to wygląda tak, jakby to była praca własna Cezara.pl.

    - Stefan
    • caesar_pl Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 20:04
     Nieprawda,geny graja dużą role jeśli chodzi o inteligencje i zachowanie ludzi.Nachodzący z Afganistanu czy Iraku maja niepełnowartościowe geny,gdyz mieszkając setki lat w odległych kotlinach gorskich bez kontaktu z innymi sa po prostu,mowiac krotko, wszyscy ze soba spokrewnieni.A to nie jest dobry materiał genetyczny.
     Niemieccy Zieloni uważają, ze wymieszanie Niemców z reszta Świata jest bardzo pożądane,efekt będzie piorunujący. Niemki będą nosić chusty na głowach i będą uważać, że robią to dobrowolnie.
     • stefan4 Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 20:12
      caesar_pl (o skutkach wymieszania genów niemieckich z afgańskimi i irackimi):
      > Niemki będą nosić chusty na głowach i będą uważać, że robią to dobrowolnie.

      A na którym chromosomie mieści się zamiłowanie do chustek na głowach? Czy to jest ten sam chromosom, na którym usadowione jest zamiłowanie do berecików?

      - Stefan
      • caesar_pl Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 20:28
       Widzę ze nie kapujesz o co z niemieckimi Zielonymi chodzi.Chodzi o to ze,Zieloni maja w tym racje,ze wymieszanie ludności może polepszyć wartość genetyczna człowieka,ale jeśli robi sie to głównie z niemieszającymi sie z Niemcami Muzułmanami,to na końcu niestety wygra religia.A Zieloni jak to Zieloni,oni chcą zrezygnować z choinki,swiatecznych wypieków,moga wyprzeć sie wiary chrześcijańskiej,wiec i Niemki będą nosić chusty na łepetynach.Będą to uzasadniać tym,z aktywnie popierają integracje.
       • stefan4 Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 20:58
        caesar_pl:
        > jeśli robi sie to głównie z niemieszającymi sie z Niemcami Muzułmanami

        Coś podobnego! Osobiście napotkałem muzułmanów w mających niemieckie protestanckie żony, oraz protestantów niemieckich z muzułmańskimi żonami. I wiele takich par, których rodzice byli chrześcijanami i muzułmanami, a pary nie, bo czniały te wszystkie religie.

        To w jakim sensie kto z kim się ,,nie mieszał''?

        - Stefan
        • caesar_pl Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 21:07
         To mieszanie sie widoczne w Malych Ankarach i Malych Istambulach na obrzeżach niemieckich miast...he,he....Ja tez spotkałem Niemca co ma polska żonę,ale nie spotkałem jeszcze Niemki co ma polskiego męża.Pewnie jakieś są.Czytałem gdzieś ,ze Polski masowo wychodzą za mąż za Niemców.To masowo oznaczało ok.5 tys małżeństw mieszanych na rok,w państwach mających w sumie 130 mln mieszkańców.
   • horpyna4 Re: Tymczasem w Ukrainie... 03.01.23, 12:26
    Gdybyś trochę pomyślał, to zrozumiałbyś, jakie geny mają Ukraińcy.

    Mają dużo polskich genów. I nie tylko dlatego, że na dawnych kresach polscy dziedzice chętnie obłapiali chłopki - Ukrainki; chodzi mi o kozaków siczowych. Na Sicz zbiegali polscy chłopi, którzy chcieli wyrwać się z pańszczyzny, a więc element niepokorny i mściwy, jeżeli trafi się okazja. I ich geny z pewnością trochę wniosły w charakter Ukraińców.

    Mają też geny tatarskie, bo przez wieki Tatarzy najeżdżali ich ziemie. No i oczywiście wiele innych, bo Ruś nie była krajem odizolowanym - leżała na szlakach handlowych.
    • szwampuch58 Re: Tymczasem w Ukrainie... 03.01.23, 12:32
     Ukrainiec prawi o genach,kuzna za dwa lata ciul powie ze my Polacy to Ukraincy ,nie mentalnie tylko z krwi i kosci
    • stefan4 genowe haplopleple 03.01.23, 13:42
     horpyna4:
     > Gdybyś trochę pomyślał, to zrozumiałbyś, jakie geny mają Ukraińcy.

     Ale po co o tym myśleć? Jakie znaczenie mają geny?

     Dawniej była moda, żeby zwalać na krew: czysta krew, krew błękitna, jesteśmy jednej krwi, nie mieszać krwi, itp. W końcu bardzo dokładnie poznaliśmy krew, zbadaliśmy grupy krwi i ich brak związku z istotnymi cechami ludzi. I wiemy już, że do transfuzji krew musi być kwalifikowana wg całkiem innych kryteriów niż rasa, płeć, wzrost, waleczność, mądrość itp.

     No to przestawiliśmy się na geny. Geny ponoć odpowiadają za to, za co dawniej krew. Są ponoć geny rosyjskie, skandynawskie, ukraińskie i polskie (pochodzące ponoć od jakichś Gontów). Jak ktoś źle posługuje się nożem i widelcem, to widać ma nieporadne geny. Jak czuje się bezsilny w starciu z narzuconą władzą, to odziedziczył tą bezsilność w genach. W dodatku wiadomo, w których: w haplogenach chromosomu Y, dziedziczonych tylko w linii męskiej (od których nie zależy nic, nawet długość członka). Mitochondria, dziedziczone wyłącznie po matce (odpowiedzialne za gospodarkę energetyczną organizmu) jakoś nie wzbudzają zainteresowania wybitnych haplopleplelogów. Obie klasyfikacje przeprowadza się w oparciu o t.zw. śmieciowe (non-coding ) DNA, czyli takie łatwe do rozpoznania, bo jest przekazywane z pokolenia na pokolenie bez zmian, dlatego że niczemu nie pomaga, ani niczemu nie szkodzi, więc ewolucja ani go nie wzmacnia, ani nie eliminuje.

     Wikipedia podaje dwie mapki świata stanowiące rekonstrukcję wędrówek ludzkości w oparciu o geny. Pierwsza w oparciu o śmieciowe DNA na męskim chromosomie Y, druga w oparciu o żeńskie śmieciowe DNA mitochondrialne. Od razu rzuca się w oczy, że te mapki kompletnie do siebie nie pasują. Czyli jakoby przez całe tysiąclecia kobiety wędrowały inaczej niż mężczyźni. Zanim ktoś zabierze się za genetyczne łączenie Wandalek i Kibolów z Awariami i Spermatami, niech wyjaśni, jak to było możliwe.

     horpyna4:
     > polscy chłopi, którzy chcieli wyrwać się z pańszczyzny, a więc element niepokorny i mściwy,
     > jeżeli trafi się okazja. I ich geny z pewnością trochę wniosły w charakter Ukraińców.

     Ich charakter czy sposób bycia wniósł tyle, ile zachowało się w kulturze. A genom nic do tego.

     - Stefan
  • szwampuch58 Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 18:46
   No mentalni Ukraincy z Wolski,zatkalo?
   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29319814,ukrainski-parlament-upamietnil-stepana-bandere-morawiecki.html#s=BoxOpImg4
   • prze.nick Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 18:49
    Nie wiem kogo nazywasz mentalnymi Ukraincami z Wolski. Mógłbyś to doprecyzować?
    • szwampuch58 Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 18:59
     Jakis durny nawiedzony" wybitny" profesor wolski nazwal mnie,ciebie,Polakow mentalnymi Ukraincami jakies pol roku temu....ze nie pamietasz nie dziwi mnie ,ciagle Liczysz jakies koniec i krowy
     • prze.nick Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 19:01
      możesz podać link do wypowiedzi tego profesora?
      • szwampuch58 Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 19:06
       makowski.blog.polityka.pl/2014/02/22/dzis-wszyscy-jestesmy-ukraincami/
       • prze.nick Re: Tymczasem w Ukrainie... 02.01.23, 19:28
        Cytuje to co jest w tym artykule:

        "Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami
        Jarosław Makowski
        1.
        Historia wymyśla słowa, pisał ks. Józef Tischner, by potem słowa kształtowały historię. Jednym ze słów, które ukształtowało naszą historię, jest słowo solidarność.

        Idea solidarności jest uniwersalna, gdyż jej fundament znajduje się w przesłaniu św. Pawła z Listu do Galatów. Pisze Paweł: „jeden drugiego brzemiona noście” (6, 2). Cóż to jednak znaczy?

        Imperatyw jest prosty: „trzeba nieść ciężar drugiego”. Dziś nie tylko, że chcemy być solidarni z Ukraińcami, ale trzymamy kciuki, by to idea solidarności, która czyni pokój, nie wojnę, kształtowała także przyszłość Ukrainy.

        By logika solidarności, jeden z drugim, a nie jeden przeciw drugiemu, przyświecała w kształtowaniu ich własnej przyszłości.

        2.
        Jesteśmy solidarni z Ukrainą, z kobietami i mężczyznami, którzy wierzą, że nie ma wolnej, pokojowej i dostatniej Ukrainy bez solidarności. A ten filmik jest tego najlepszym wyrazem."

        Nie widzę nic złego w tej wypowiedzi ale decyzję parlamentu ukraińskiego uważam za brak cytowanej "solidarności". Makowski i Polacy mieli dobre intencje. Zobaczymy co zrobią z tym Ukraińcy.

     • szczypawka.jadowita Re: Tymczasem w Ukrainie... 03.01.23, 00:12
      Chyba chodzi o to:

      Prof. Szeptycki: emocjonalnie już się staliśmy Ukraińcami [WYWIAD]

      wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28457125,prof-szeptycki-emocjonalnie-juz-sie-stalismy-ukraincami-wywiad.html#s=BoxOpMT
  • hordol a tymczasem na Polsce 02.01.23, 19:56

   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29319814,ukrainski-parlament-upamietnil-stepana-bandere-morawiecki.html#s=BoxOpImg11
   ciekawe czy jego oburzenie jest udawane czy rzeczywiste ?
   faktem jest,że Ukraincy nie mają za grosz wyczucia albo z premedytacją wykazują złą wole
   • szwampuch58 Re: a tymczasem na Polsce 02.01.23, 20:03
    Czlowieka z dwoma prawomocnymi wyrokami za klamstwa trudno wyczuc kiedy mowi prawde
    • hordol Re: a tymczasem na Polsce 02.01.23, 20:25
     zdolności bojowe UA wynikają
     z zasobności w odpowiedni sprzęt-ten dostają z zachodu w tym i w PL
     z ducha bojowego-i tu uznali ,że bez gloryfikacji banderyzmu, ss-galizien itp, itd duch ten upadnie
     odczucia PL, jakby nie było aktualnego ich dobrodzieją, mają głęboko в дупу
     a to nie rokuje dobrze na przyszłość w naszych wzajemnych stosunkach
     • szwampuch58 Re: a tymczasem na Polsce 02.01.23, 20:31
      Sprzedajesz ten towar piknie owiniety w dyplomatyczna mgielke,ja wale ten towar bez opakowania....mnie kasuja zawsze ciebie rzadko ukrainskie ciule
      • hordol Re: a tymczasem na Polsce 02.01.23, 20:40
       tym samym nie sprzedajesz nic...
     • prze.nick Re: a tymczasem na Polsce 02.01.23, 20:35
      hordol napisał: a to nie rokuje dobrze na przyszłość w naszych wzajemnych stosunkach

      na to wygląda ale lepiej dla nas, żeby się Kacapom nie dali
      • hordol Re: a tymczasem na Polsce 02.01.23, 20:49
       no cóż.... dzis pomagamy ukrainie, jutro po jej zwycięstwie, będziemy pomagać w jej odbudowie.
       a pojutrze może się okazać iż umiłowany sąsiad wcale nie jest wobec nas calkiem przyjaznie nastawiony, a na dodatek na terenie PL mieszka kilka milionów ukrainców
       • prze.nick Re: a tymczasem na Polsce 02.01.23, 20:52
        być może tak będzie
        ale co by nas czekało jeśli Putin przejąłby po Białorusi jeszcze Ukrainę?
        Niemcy się z kacapami zwąchają jak to mają we krwi od wieków.
        • hordol Re: a tymczasem na Polsce 02.01.23, 21:05
         Niemcy się z kacapami zwąchają jak to mają we krwi od wieków.
         a ukraincy będa się bardziej liczyć z Niemcami niż z PL...
        • szczypawka.jadowita Re: a tymczasem na Polsce 03.01.23, 09:54
         Dlatego popieramy i powinniśmy popierać niepodległość Ukrainy.
         Po ostatnich wydarzeniach w Radzie w granicach, jakie zaproponują USA i UE.
       • szczypawka.jadowita Re: a tymczasem na Polsce 03.01.23, 10:05
        Co innego elity polityczne, które swoją zachodnią granicę chcą (chciały?) negocjować z Niemcami w Lembergu, a co innego ludzie którzy tu pracują. Oni raczej przeciw Polsce nie będą. Za to elity, jak najbardziej. Jeśli tylko okoliczności pozwolą. Chwilę wydawało mi się, że coś się zmienia, ale nie.
        Ihor Juchnowski, szef ukraińskiego IPN, kilkanaście lat temu napisał:
        "Gdyby ta Polska któregoś dnia zniknęła, nawet bym nie zauważył"
        Mówił do swoich (inaczej mówi się na zewnątrz, do świata Zachodu) i niewiele się w tej kwestii zmieniło, jeśli cokolwiek (jeśli chodzi o elity).
  • szczypawka.jadowita Re: Tymczasem w Ukrainie... 03.01.23, 09:49
   tu były rzeczowe wpisy na temat, zostały bezpodstawnie, niezgodnie z prawem usunięte.
   forum zaczyna przypominać fora rosyjskie, białoruskie i ukraińskie.
   • stefan4 Cenzura na Forum Świat 03.01.23, 10:12
    szczypawka.jadowita:
    > tu były rzeczowe wpisy na temat, zostały bezpodstawnie, niezgodnie z prawem
    > usunięte.
    > forum zaczyna przypominać fora rosyjskie, białoruskie i ukraińskie.

    Nie we wszystkim się z Tobą zgadzam, ale Twoje oburzenie na cenzurę GW na tym forum podzielam w pełni.

    Usuwanie w niebyt postów, z którymi redakcja (albo wyznaczony przez nią bezrozumny człowieczek) się merytorycznie nie zgadza, to nie jest droga do prawdy. To jest tylko psucie ludziom krwi i obniżanie rangi forum.

    Rozumiałbym jeszcze usuwanie postów zawierających wyłącznie bluzgi, albo narażających redakcję na spory sądowe. Ale przecież widzimy, że nie takie są kryteria interwencji cenzorskich. Najlepszą reakcją na post wprowadzający ludzi w błąd jest riposta; jednak często się zdarza, że zanim ktoś ją sformułuje, post już przestaje istnieć i ripostujący pozostaje z ręką w nocniku ze swoją odpowiedzią. To tak, jakbym w jakimś sporze sąsiedzkim prowadził mediację, a przyszedł anonim z GW i zamiast mediacji walnął w pysk jednego ze spierających się.

    Nie wiem, kto zajmuje się mordowaniem myśli ludzkich na tym forum, ale jeśli jest to jeden z dyskutantów, to dodatkowo zachodzi działanie w sytuacji konfliktu interesów. Na to są paragrafy, ale tak po ludzku najpierw należy się apel:

          CZOWIEKU, SŁUŻYSZ ZŁEJ SPRAWIE, NIE RÓB TEGO WIĘCEJ!

    - Stefan
    • krytykantka0.07 Re: Cenzura na Forum Świat 03.01.23, 10:24
     Myślenie grupowe wyklucza myślenie inne niż narzucone. Dlatego strażnicy świętego ognia czyli czystości doktryny czuwają, aby armia lwów była prowadzona przez barana :). Chyba ktoś słów hymnu polskiego nie pamięta. Cytuję: "DAŁ NAM PRZYKŁAD BONAPARTE JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY". No i to Bonaparte powiedział, że armia baranów, której przewodzi lew jest silniejsza od armii lwów prowadzonych przez barana. Uczyć się strategii, a nie wykorzystywać paranoi!
    • szczypawka.jadowita Re: Cenzura na Forum Świat 03.01.23, 19:05
     Chętnie poznałbym protokół rozbieżności poglądów, byłoby to rozwijające.
     • szczypawka.jadowita Re: Cenzura na Forum Świat 03.01.23, 19:14
      Poprawka:
      Protokół rozbieżności poglądów byłby ciekawy i rozwijający.
  • borrrka Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury" 03.01.23, 11:50
   Niektóre wypowiedzi szwampucha i cezara aż proszą się o przesłanie IP i zrzutu postu do Bundesamt für Verfassungsschutz.
   Gwarantuje, że wzbudziłyby zainteresowanie, a wspomniane nicki na długo zniknęlyby z forum.
   Nie żeby autorów zamknęli, ale postraszyliby skutecznie.
   Więc oceniam cenzurę jako liberalną, bo doprawdy część tych bzdur ma zdecydowanie rasistowski charakter..
   • stefan4 Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury" 03.01.23, 12:04
    szwampuch58:
    > Ukrainiec za twoja robote dla banderowcow w otumanionej Polsce nic ci nie grozi?

    Chciałem odpowiedzieć Borrrce rzeczowo, dlaczego mam inne zdanie niż on, ale rezygnuję. Nie chcę, żeby nieuważny czytelnik zaliczył mnie do Twojego obozu. Agresja i chamstwo nie służą wymianie poglądów.

    - Stefan
    • szwampuch58 Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury" 03.01.23, 12:20
     Myslisz grzecznie podchodzac do agresywnej propagandy banderowskiej w Polsce cusik osiagniesz?
     • stefan4 Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 03.01.23, 19:43
      szwampuch58:
      > Myslisz grzecznie podchodzac do agresywnej propagandy banderowskiej w Polsce
      > cusik osiagniesz?

      Co najmniej zachowam szacunek do siebie.

      A Ty myślisz, że puszczając bluzg cusik osiągniesz? Przecież tego zbluzganego na pewno w ten sposób nie przekonasz. Są duże szanse, że odpowie pięknym za nadobne i będziecie się tak wzajemnie bluzgać, a znudzonej publiczności już nawet nie będzie sie chciało sprawdzić, o co Wam poszło.

      Więc jaka jest funkcja celu nazwania kogoś banderowską onucą i zawrzaśnięcia, że ma spi‍er‍dal‍ać?

      A teraz co do tej ,,agresywnej'' ,,banderowskiej'' propagandy.

      Po pierwsze trudno mieć do samego Stepana Bandery pretensję większą niż powiedzmy do Romana Dmowskiego. To nie on kierował masakrami — siedział wtedy w hitlerowskim łagrze. Był współtwórcą nacjonalizmu ukraińskiego — tak samo jak Dmowski polskiego. Jeśli żądamy od Ukraińców zburzenia pomników Bandery, to zacznijmy od siebie i zlikwidujmy pomniki polskich nacjonałów.

      Po drugie w propagandzie ukraińskiej nie zauważyłem wiekszej dozy agresji niż to jest zrozumiałe ze strony ludu właśnie toczącego bezwzględną walkę o przetrwanie. A na tym forum agresji antyukraińskiej jest więcej niż proukraińskiej. Dobrze by było, gdybym mógł wierzyć, że ta agresja antyukraińska jest dziełem wyłącznie putinowskich troli; ale ja się obawiam, że jest gorzej, że ona wynika z polskiej przestarzałej sienkiewiczowsko-dmowsko-sanacyjnej pogardy dla ,,czerni''. Swoją drogą tego Sienkiewicza usunąłbym całkiem z lektur szkolnych bo zatruwa umysły młodzieży w sposób trudny do odrobienia w wieku dorosłym.

      - Stefan
      • szczypawka.jadowita Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 03.01.23, 20:49
       Postaw antyukraińskich jest tu sporo, ale nie tłumaczyłbym tego Sienkiewiczem. Dodam, że z tą sienkiewiczowską pogardą dla czerni niezupełnie tak. Wołodyjowski & Co. sami nieśli rannego Bohuna, jako równego sobie. I to się podoba.

       Dmowskiego i Banderę też nie za bardzo można porównywać. Dmowski nie był patronem oprawców więcej niż setki tysięcy ludzi.

       Chodzi o współczesną recepcję tamtych wydarzeń i otwarte akty wrogości wobec Polski (Polska, Rosja, Turcja, Rumunia, Węgry to potencjalni napastnicy, czyli wrogowie). Podobnych współczesnych zachowań strony ukraińskiej mnóstwo i to w czasie, gdy Polska robiła co tylko mogła, żeby pomóc.
       A tu taki kwiatek:
       focus.ua/ukraine/18672

       Z początku tylko w wydaniu papierowym i publicznie wypierali się, że coś takiego było. Teraz i to nie przeszkadza.
       • szczypawka.jadowita Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 03.01.23, 20:54
        Ale uznanie Bandery za bohatera to splunięcie nam krwią ofiar Wołynia.
        W wojnie obronnej z Rosją powinniśmy pomagać, nie dopuścić do przegranej Ukrainy. Poza tym absolutny pragmatyzm w stosunku do władz w Kijowie, nic poza tym. Ukraińcy chcący wjechać do Polski czy mieszkający tu powinni jednoznacznie określić się w kwestii stosunku do Bandery, Szuchewycza, OUN/UPA, ukraińskich oddziałów SS itd.
       • stefan4 Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 04.01.23, 00:58
        szczypawka.jadowita:
        > Dmowski nie był patronem oprawców więcej niż setki tysięcy ludzi.

        A w jakim sensie Bandera nim był? Jeśli taki ,,patron'' siedzi w kiciu, to nie może aktywnie patronować, najwyżej ludzie mogą sobie nim gęby wycierać.

        szczypawka.jadowita:
        > A tu taki kwiatek:
        > focus.ua/ukraine/18672

        Przeczytałem starannie część ,,1. Операция «Чардаш» '' — bo w niej występuje Polska; dalej już po łebkach. Wygląda mi to na typowe szwejskie planowanie, co by mogło się teoretycznie zdarzyć i żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy, a na razie dajcie nam więcej środków na nasze wybuchowe zabawki. Czy jesteś pewien, że nasi ciężkozbrojni nie mają gdzieś poukrywanych planów, co zrobią, jeśli zatakuje nas Litwa sprzymierzona ze Słowacją?

        We wstępie gazetka ostrzega:
            Впрочем, источники оговаривались: вероятность столкновений стремится
            к нулю. Подчеркиваем особо: страны, о которых идет речь, не раз
            демонстрировали свое добрососедство. Тем не менее военные есть
            военные: их задача – держать ухо востро. Наша задача – находить
            информацию.

        Ponieważ być może czytają nas tacy, którym krzesełka sprawiają trudność, pozwolę sobie przełożyć na polski, a Ty popraw, proszę, jeśli coś pomylę:
            Zresztą źródła zastrzegały się: prawdopodobieństwo starć dąży do zera.
            Podkreślamy specjalnie: kraje, o których jest mowa, nie raz demonstrowały
            swoje dobrosąsiedztwo. Tym niemniej żołnierze są żołnierzami: ich zadaniem
            jest mieć się na baczności. Naszym zadaniem jest znajdować informację.

        Ja to rozumiem właśnie tak, jak napisałem wcześniej: jak przygotowania do obrony przed atakiem Litwy ze Słowacją, który oczywiście nie nastąpi, ale wojsko jest wojskiem. Kompletnie nie widzę w tym potwierdzenia, jakoby Ukraina szykowała się mentalnie do zbrojnej rozprawy z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Turcją i Rosją.

        To było pisane w 2008. Wydaje mi się, że i w 2014 i w 2022 Rosja napadła na Ukrainę całkiem inaczej, niż to było zaplanowane w części ,,2. Операция «Братская могила» '' artykułu.

        - Stefan
        • szczypawka.jadowita Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 04.01.23, 08:52
         Nie wiem, co nasi wojskowi, ale żadna tego typu publikacja nie ukazała się najpoważniejszych polskich mediach. Tymczasem na Ukrainie Focus określany jest mianem "nieoficjalnego głosu oficjalnego Kijowa".

         Niczego choć trochę podobnego nie było w Polsce, natomiast Rzepa publikowała (w 2012?) wywiad z przedstawicielem władz Ukrainy (Prawy Sektor czy Batkiwszczyna), w którym domagał się zwrotu okupowanych przez Polskę rdzennie ukraińskich ziem. To w Rzepie, podobnych żądań było więcej i ich zakres był znacznie większy.

         Jeśli chodzi o wojny w 2014 i 2022, odbyły się one wg innego scenariusza, "Operacja Mechaniczna Pomarańcza" Igora Dżadana (Игорь Джадан, «Операция «Механический апельсин») opublikowanej w 2008 roku w Russkim Żurnalu i tu zbieżności scenariusza i realizacji są ogromne. Mechaniczna Pomarańcza zyskała wielki rozgłos, później był okres, w którym była publicznie niedostępna, obecnie jest w chyba tylko na "Ja płakał", ale nigdzie nie ma już tysięcy komentarzy oddających "stan serc i umysłów" stron.
        • szczypawka.jadowita Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 04.01.23, 08:58
         A w jakim sensie Bandera nim był? Jeśli taki ,,patron'' siedzi w kiciu, to nie może aktywnie patronować, najwyżej ludzie mogą sobie nim gęby wycierać.

         Czy na pewno tak? A Gandhi, Mandela? (np. oni)
        • szczypawka.jadowita Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 04.01.23, 10:15
         Odnośnie cytatu z Focusa.
         Stwierdza się tam, że prawdopodobieństwo napaści p)rzez Polskę jest bliskie zeru, ale rzecz w tym, że celem artykułu nie było ostrzeżenie odbiorców przed agresją Warszawy, lecz przygotowanie do wojny wyzwoleńczej. Co w pełni wpisuje się w ideę imperium (tu: imperium tranzytowego), które walczy z wrogiem i powiększa się.

         Jeszcze inna historia, to Krym. Ok. rok wcześniej Kremlowi przedstawiony został tzw. plan Małofiejewa (ros. oligarcha, finansujący różne projekty Russkoj Wiesny). Oryginalny był bardzo przemyślany, nie odwoływał się do użycia siły i omijał mnóstwo raf, które powstały w wyniku działań "zielonych ludzików". Ciekawe, później opublikowano szereg wersji planu, znacznie gorszych, co pozwala wnosić, że cel modyfikacji był inny.

         Trzeba podkreślić, rola Putina w aneksji Krymu była żadna, podczepił się zgodnie z zasadą z piterskich podworotni "nie możesz bandy pokonać, stań na jej czele". Wszystko zaczęło się od spontanicznej akcji garnizonu Sewastopola, później podczepiły się do niej inne siły. Podobnie Donbas, to była akcja sił lokalnych i ros. generalicji.
         Bardzo ciekawa jest relacja i prognoza Eugeniusza Gilbo (na zdjęciu niżej), opublikowana na ukraińskim (otwarcie faszystowskim) portalu Pro Aris et Focis : За алтари и очаги!
         Gilbo twierdzi, że aneksja Krymu została zaplanowana na Zachodzie (i stąd zachodnia presja w kierunku niestawiania oporu przez armię Ukrainy), można przypuszczać, że jej konsekwencją miały być izolacja i demontaż Rosji, choć powiedzianego expressis verbis tego nie spotkałem (ale i nie szukałem).

         Gilbo, przedstawiany jako Rosjanin z Perersburga, prowadzący międzynarodowe projekty społeczne (szkolenia kadr), przedstawiający apokaliptyczne wizje przyszłości, w tym wyludnienia Ukrainy ("zostanie nie więcej, niż 8 mln ludzi" itp.), w istocie pełni inną rolę.
       • yabbaryt Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 04.01.23, 08:58
        Wołodyjowski to akurat sam był Ukraińcem
      • szwampuch58 Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 03.01.23, 20:59
       Kutko nie potrafisz? ....zawsze te bla bla bla bla bla bla bla od 40 lat i gooooowno z tego
      • szczypawka.jadowita Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 03.01.23, 21:07
       To podam jeszcze jeden przykład, z Ukraińskiej Prawdy (cytuję z pamięci):
       На*уй с этой Речюпосполитою.

       Komentarz mieszkańca Kijowa, właściciela firmy remontowej.
       Podobnych komentarzy i postaw mnóstwo (nie twierdzę, że stanowią większość, ale są powszechne).
      • hordol Re: Zupełnie nie zgadzam się z ocenA "cenzury 03.01.23, 21:57
       Nie bój się Stefek, młodzież i tak czyta coraz mniej. Sienkiewicz będzie zapomniany, inni też...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka