Dodaj do ulubionych

Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm

28.02.23, 08:52
Przed chwilą gościni Katarzyna Sarek u Wróbla w TOK FM mówiła o roli Chin w tej wojnie. Pani opowiadała swoje przypuszczenia, całkiem sensowne i wszystko byłoby ok. gdyby wiedziała to, a nie mówiła o przypuszczeniach. Otóż nie są to przypuszczenia, to już wiadomo. Po wizycie ministra Wang Yi w Moskwie chiński MSZ opublikował nie plan pokojowy, jak planowano, ale własny dokument. Dalej, w popularnych mediach obu państw oficjalna wersja dokumentu została w identyczny sposób ocenzurowana.
Główna, najbardziej ważna zmiana dotyczyła pierwszego punktu dokumentu. W oryginale czytamy:

1. Respecting the sovereignty of all countries. Universally recognized international law, including the purposes and principles of the United Nations Charter, must be strictly observed. The sovereignty, independence and territorial integrity of all countries must be effectively upheld.
www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/wjdt_665385/2649_665393/202302/t20230224_11030713.html
w omówieniach popularnych portali mowa o suwerenności, za to wzmianki o integralności terytorialnej brak.

Dodajmy, nie wszystkie media rosyjskie pominęły ten najważniejszy postulat KP Chin w dokumencie chińskiego MSZ, Niezawisimaja przedstawiła go uczciwie i w całości. To pokazuje, że ma charakter i nawet dziś tego nie kryje.
Natomiast nieskazitelna niegdyś Gazeta.ru o nim zapomniała.

Dowodów szczegółowego uzgodnienia działań więcej, ale że nie występuję w roli eksperta szanowanej uczelni w ogólnopolskim radio, mogę pisać bez przygotowania i z pamięci.
Faceta, za gadanie banałów na poziomie podstawówki wywaliłbym ze studio na zbity pysk. Ale gościni, jeszcze z uczelni wyższej, należą się inne prawa, wszystko pasuje do sytuacji, jak najbardziej.


I jeszcze. Nie "kadry są wszystkim" i nie powiedział tego Lenin. To Stalin na którymś związkowym zjeździe powiedział "Nie maszyny i nie kobyły, kadry reszajut wsjo". Cytowany przykład, z kategorii "Syjoniści do Syjamu" znakomicie ilustruje hasło: "maszynistki do maszyn, nauczyciele do radio".
Obserwuj wątek
  • szwampuch58 Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 10:28
   Dlugo nie bylo nic o chinskim planie w Wolsce....choc byl i stal sie glosnym w swiecie
   Nagle gdy nie mozna go juz w Wolsce ukryc zaczeto na niego lac pomyje....i tak zostalo
   • szczypawka.jadowita Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 11:22
    Nie tak.
    Mam rzadkie i oziębłe kontakty z PISowskimi mediami, niewiele wiem co tam w Wolsce.

    Ale żadnego planu nie było. Plan był planowany i zapowiadany, miał być uzgodniony w czasie wizyty Wanga Yi w Moskwie, ale rozmówcy nie doszli do zgody, wskutek czego Pekin oświadczył, że nie będzie planu, będzie dokument ze stanowiskiem chińskiego MSZ, z którym nie godzi się Putin.

    Prezentacja chińskiego stanowiska w popularnych mediach obu krajów oraz państw satelickich to już sprawa wydziałów agitacji i propagandy. Ciekawe, że polskojęzyczne media, jak Onet również idą po linii i cenzurują postulat integralności terytorialnej cenzurują:

    Punkt pierwszy planu to "poszanowanie suwerenności wszystkich państw"
    wiadomosci.onet.pl/swiat/chiny-maja-12-punktow-dla-ukrainy-oto-co-zawiera-ich-plan-pokojowy/4veryz2

    TOK FM, Gazeta oraz Wyborcza o najważniejszym pierwszym punkcie i jego postulatach nie wspominają. Słusznie. Lepiej mówić o gościniach, członkoniach i kilowatach energii. Przynajmniej jedno pasuje do drugiego.
    • szczypawka.jadowita Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 11:26
     Powinno być:
     Polskojęzyczne media takie jak Onet również idą po linii Moskwy i Pekinu i postulat integralności terytorialnej cenzurują
     • szwampuch58 Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 11:33
      Plan, inicjatywa,pomysl,idea pokojowe Chin….obojetnie jak to zwac nad Wisla tylko“wiadra pomyj „ na to
      • szczypawka.jadowita Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 14:51
       Wiadra pomyj na pewno nie. Słyszałem krytykę za stronniczość, choćby skrywaną, a autorom (wszelkich płci) takich opinii nie przyszło do głowy poznać omówienia w Chinach i Kraju Rad. Oczywiście krytykę wypowiedzianą bez znajomości tekstu źródłowego, co w przypadku gościń nie dziwi i nie budzi sprzeciwu, dodam.
       Ale to nie było wylewanie pomyj na Chiny.

       Pomyje, do tego jako pierwszy, wylał Putin, kiedy odrzucił propozycje Chin i spowodował publikację stanowiska Chin w oddzielnym dokumencie, a nie przedstawienie wspólnego planu.
       • pies.na.czarnych Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 14:58
        Wiadra pomyj może nie, ale ukrywanie faktów to jest normalka. Ukrywanie, niedopowiedzenia i przeinaczanie faktów. Trochę więcej zaczyna się mówić o Tajwanie, ale w taki sposób, ze właściwie nie wiadomo o co chodzi :)
        wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,29509936,przychodniak-blokada-tajwanu-przez-chiny-mialby-powazniejsze.html#do_w=46&do_v=723&fallback=true&do_st=RS&do_sid=1014&do_a=1014&s=BoxNewsLink
        • szczypawka.jadowita Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 15:23
         Nie do końca wiem po co czytać na ogół beztreściowe artykuły Gazety.pl, ale przeczytałem ten artykuł. Ukrywania i przeinaczania faktów nie widzę, co się tyczy niedopowiedzeń, to trudno powiedzieć czy są, bo każdy tekst można rozwijać. Rozwijać i ciągnąć, ciągnąć...
     • ivergon Wojna RU-UA a sprawa integralności teryt. Chiń 28.02.23, 17:07
      szczypawka.jadowita napisała:

      > Powinno być:
      > Polskojęzyczne media takie jak Onet również idą po linii Moskwy i Pekinu i post
      > ulat integralności terytorialnej cenzurują
      >

      Rozumiem, że to jest postulat Chin "Szanując suwerenność wszystkich krajów. Należy ściśle przestrzegać powszechnie uznanego prawa międzynarodowego, w tym celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Suwerenność, niezależność i integralność terytorialna wszystkich krajów muszą być skutecznie utrzymane."

      No więc gościu "Polskojęzyczne media takie jak Onet" nie idą po linii Pekinu, jeśli cenzurują ten postulat w tym temacie, jak twierdzisz.

      Po drugie postulat jest całkiem logiczny i w uzasadnionym interesie Chin, bo owe powołują się na ten postulat w kwestii Tajwanu, a jeszcze bardziej ważkie, Rosja całkiem niedawno, w chińskiej skali czasu, naruszyła integralność terytorialną Chin w jeszcze większym zakresie, wisi Chinom około miliona km2.

      Chiny "Władze nakazały używania na oficjalnych mapach dawnych chińskich nazw Władywostoku, Błagowieszczeńska czy wyspy Sachalin. W Chinach zaczyna się także przypominać, że Rosja jest jedynym z dawnych mocarstw kolonialnych, które nie zwróciło jeszcze ziem, zagarniętych w czasach dynastii Qing.

      Putin straszył niedawno Rosjan, że NATO chce rozbić Rosję na mniejsze państwa. Wygląda jednak na to, że w tej kwestii Chiny mogą być zacznie większym zagrożeniem. Kraj ten może bowiem wystawić Moskwie słony rachunek za ewentualne wsparcie w wojnie z Ukrainą, domagając się zwrotu ponad miliona kilometrów kwadratowych rosyjskiego Dalekiego Wschodu, który carskie władze oderwały od Chin w XIX wieku.

      Przygotowania do wysunięcia takich roszczeń już się zaczęły."


      Odwracanie sojuszy to rzecz całkiem naturalna, zwłaszcza jak Rosja zaczyna śmierdzieć padliną, ta propozycja w tym punkcie jest faktycznie takim logicznym sojuszem Chin i Ukrainy.
      • szczypawka.jadowita Re: Wojna RU-UA a sprawa integralności teryt. Chi 28.02.23, 17:22
       Сenzurując idą po linii Pekinu i Moskwy, tak jak PIS, który też kocha cenzurę.
       Oświadczenia na stronie MSZ nie czyta prawie nikt, natomiast popularne portale jeden za drugim powtarzają ocenzurowaną wersję dla bydła: Быдло оно и есть быдло. Кто его круче обдурит, тот и победит.

       Tak jak w PISie:
       „Polsce potrzebna jest koncepcja kontroli państwowej, która obejmuje wszystkie dziedziny życia publicznego, nie pozostawiając sfer niczyich” – Pan Prezes J.Kaczyński
      • szczypawka.jadowita Re: Wojna RU-UA a sprawa integralności teryt. Chi 28.02.23, 19:38
       Dodam, nic nowego w pretensjach terytorialnych Chin wobec Rosji. Nie kończą się na milionie kilometrów kwadratowych, wariantów żądań jest wiele i w przypadku realizacji nie będą brane historyczne zależności, a układ sił. Pomiędzy Chinami i USA, Rosja już się w tych zmaganiach przestaje liczyć.

       Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy Syberii mówili, że są spokojni o własne bezpieczeństwo, bo jego gwarantem nie jest Moskwa, a USA. Sytuacja zmienia się, jak jest dziś, trudno powiedzieć.
  • no-popis Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 10:37
   szczypawka.jadowita napisała:

   > Przed chwilą gościni Katarzyna Sarek u Wróbla w TOK FM mówiła o roli Chin w tej
   > wojnie. Pani opowiadała swoje przypuszczenia, całkiem sensowne i wszystko było
   > by ok. gdyby wiedziała to, a nie mówiła o przypuszczeniach. Otóż nie są to przy
   > puszczenia, to już wiadomo. Po wizycie ministra Wang Yi w Moskwie chiński MSZ o
   > publikował nie plan pokojowy, jak planowano, ale własny dokument. Dalej, w popu
   > larnych mediach obu państw oficjalna wersja dokumentu została w identyczny spos
   > ób ocenzurowana.
   Tusk z Bajdenem (pisownia oryginalna trolla Tuska) rozstrzygnęli już te problemy w 37 sekund na ostatnim spotkaniu.
  • szczypawka.jadowita Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 10:42
   W tytule dokumentu czytamy:

   China’s Position on the Political Settlement of the Ukraine Crisis
   2023-02-24 09:00

   A więc to żaden plan czy coś podobnego. Ekspert występujący w radio powinien wiedzieć, że miał być plan, a także to, dlaczego to nie jest plan.

   Jak na gościnię z wyższej uczelni pani i tak mówiła dużo. Czekamy na kolejne enuncjacje.
  • pies.na.czarnych Re: Wojna RU-UA a sprawa chińska w Tok fm 28.02.23, 13:39
  • j-k Polska - a sprawa chińska - powinno chyba byc ? 28.02.23, 15:04
   jezeli "szczypiemy" o tym na foro kraj ?
   • szczypawka.jadowita Re: Polska - a sprawa chińska - powinno chyba byc 28.02.23, 15:25
    A może być jak chce...
    Członkini, gościni, weganizm i robaki i wszystko co do sił progresywnych razem z pisem pasuje...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka