Dodaj do ulubionych

Nasz januszariat nad fiordami

28.04.23, 07:55
Tekst linku

Jakby kto nie wiedział, do niedawna Norwegowie robili w Szwecji za wsiowych ćwoków ze Średniowiecza.
Polish jokes, to pełna analogia do "Norgehistorier" o tępawych bauerach norweskich.
Wręcz te same "anegdoty".
www.swedishnomad.com/sv/norgehistorier-norska-skamt/
Nic nie jest dane na stałe i świat się zmienia - zmienił się od czasu, gdy to Szwedzi zaczęli jeździć na saksy do Norwegii.
Z oczywistych przyczyn ekonomicznych musieli ograniczyć pogardliwy stosunek do sąsiadów, którzy przez ostatnie 20 lat stali się bardzo nowocześni i nawet znają angielski.
A Kalle Anderson swój przydział ksenofobii poświęca raczej "nowym, cennym obywatelom" z krajów rozwijających się.
Ale nie ma tak dobrze.
Te kompleksy pozostały w Norwegii i nikt nie nadaje się lepiej do ich odreagowania, niż nasz januszariat w wersji eksportowej.
Same plusy, bo nie kłóci się to przesadnie ze skandynawską politpoprawnością wobec wspomnianych krajów rozwijających się.
I o tym jest artykuł Wyborczej.
Z zaciekawieniem przeczytałem, bo dość intensywny kontakt z Norwegią straciłem przed 30 laty.
Obserwuj wątek
  • haga_czeka Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 09:06
   Dużo w tym racji.
   Miałem podobne spostrzeżenia będąc w Norwegii.
   Chociaż z drugiej strony podobne postawy można dostrzec w innych krajach, ba dostrzegam je także wśród Polaków, którzy wyemigrowali lata temu i teraz pogardliwie odnoszą się do pozostałych w kraju lub tzw. nowej emigracji.
   • tbernard Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 10:57
    haga_czeka napisał:

    > Chociaż z drugiej strony podobne postawy można dostrzec w innych krajach, ba dostrzegam je także wśród Polaków, którzy wyemigrowali lata temu i teraz pogardli wie odnoszą się do pozostałych w kraju lub tzw. nowej emigracji.

    Mi to przypomina kawały o murzynku który stając się biały zaczyna pogardzać czarnuchami.
   • princesswhitewolf Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 17:04
    No ale zwroc uwage ze w Polsce PIS wygrywa. Jest pewna warstwa ludzi ( oczywiscie nie wszyscy) ktorzy na PIS glosuja. Trudno traktowac ich powaznie zwlaszcza ze narzekaja. Raz mozna sie pomylic, ale juz ktorys raz?
    • borrrka Manipulacja 28.04.23, 18:21
     Komendant K. wychowywał się w dziwnym miejscu - południowa flanka Żoliborza Oficerskiego, pod Dworcem Gdańskim.
     Sąsiadami była hołota z baraków dla bezdomnych, która prawem kaduka zajęła oficerskie wille po Powstaniu.
     I to było podwórkowe otoczenie bliźniątek.
     To były pierwsze lekcje manipulowania plebsem, które nie poszły na wiatr:)
  • yabbaryt Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 09:46
   Polacy to maja jednak strasznego hopla na punkcie jak są postrzegani przez inne nacje. Krytyka budzi w nich skrajne emocje. Oczywiście Norwedzy są bogatsi, pewnie szybko ich nie dogonimy, ale jednak dystans maleje. Niedawno widziałem film na YT gdzie jakiś Amerykanin długo udowadniał, że Szwecja jest lepszym miejscem do zamieszkania niż Polska. Niby fakt ale tak 40 lat temu nikt nie przeprowadzałby nawet takich dowodów, gdyż dystans był gigantyczny. Mieszkam w Polsce i nie narzekam. Jeżdżę komunikacją zbiorową i w pociągach czy tramwajach jest czysto, schludnie i bezpiecznie. Nie doświadczam jakiegoś chamstwa, czy agresji, ludzie na ogól są mili i uprzejmi. Naprawdę Polska jest coraz fajniejszym krajem do życia.
   • melikles Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 10:08
    Nikt nie przeczy, że Polska staje się coraz przyjaźniejszym miejscem do życia (chociaż dla niektórych była "w ruinie"), jednak wciąż między nami a Skandynawią jest przepaść jeśli chodzi o czystość, uporządkowanie otoczenia, szyldozę, betonozę itp.

    Nawet nie Skandynawia, rok temu spędziliśmy kilka dni w bawarskim miasteczku w Alpach. Nasze Zakopane czy inne podhalańskie miejscowości to w porównaniu Trzeci Świat, gdzieś okolice Pakistanu przeplatane Kosowem.
   • de_oakville Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 11:32
    yabbaryt napisał:

    > Polacy to maja jednak strasznego hopla na punkcie jak są postrzegani przez inne
    > nacje. Krytyka budzi w nich skrajne emocje.

    Wszystko sie zgadza co do Polski. Jest o niebo przyjemniej niz za komuny, tramwaje i metro sa czyste. Tym niemniej jest o wiele bardziej "egzotycznie" niz w Zachodniej Europie jesli chodzi o mentalnosc pewnej czesci spoleczenstwa. Jechalem jakies 5 lat temu we wczesnych godzinach porannych tramwajem w Warszawie. W okolicach skrzyzowania Alei Jerozolimskich z Nowym Swiatem wsiadlo dwoch jegomosci z otwartymi butelkami piwa w dloniach. W tym samym tramwaju jechalo dwoch cudzoziemcow, pewnie Szwedow, ktorzy sobie swobodnie rozmawiali po szwedzku. Jakby nie bylo byli "u siebie" (w Unii Europejskiej) podobnie jak Polak jest "u siebie" w Pradze lub w Berlinie. Tym dwom co wsiedli z piwem to sie nie podobalo, bo nie wiedzieli
    o czym tamci mowia, ale od razu jedem powiedzial glosno drugiemu: "A moze oni nas obrazaja?". Czyli tych dwoch najbardziej "szlachetnych" polskich pasazerow tramwaju od razu martwilo sie najbardziej ze wszystkich, ze cudzoziemcy ich "obrazaja" i byli nawet gotowi wszczac z tego powodu awanture. Na szczescie tamci wkrotce wysiedli pewnie nie zdajac sobie nawet sprawy, ze byli "na muszce" czyjejs uwagi. Kiedys we wczesniejszych latach bylem swiadkiem jak do tramwaju na Pradze, w okolicach "Stadionu Narodowego" wsiadlo dwoch strasznie niechlujnych pijakow "zalanych" prawie "w trupa". Bredzili pod nosem i chwiali sie na nogach. Staneli wewnatrz pojazdu w poblizu dwoch Azjatow - Chinczykow lub Wietnamczykow. Tamci wymienili pomiedzy soba odpowiednie usmieszki, po czym zastygli w powadze nie chcac narazac sie na awatnure. To jednak nie Islandia.
    • yabbaryt Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 12:20
     Do tragedii doszło w czwartek 20 kwietnia przed supermarketem Fjarðarkaup w Hafnarfjörður. Obywatel Polski został kilkukrotnie pchnięty nożem. Ranny mężczyzna zdołał jeszcze zadzwonić na policję. Trafił do szpitala, jednak lekarzom nie udało się go uratować.

     W związku z zabójstwem Polka zatrzymano cztery osoby. To trzech mężczyzn i kobieta w wieku poniżej 20 lat. Jedna z zatrzymanych osób miała nagrać atak telefonem. Służby sprawdzają, czy wideo rozpowszechniano w internecie.

     — Podejrzani o zabójstwo obywatela Polski są Islandczykami poniżej dwudziestego roku życia — przekazał Grímur Grímsson, szef centralnego departamentu policji w regionie stołecznym.

     Jak widac shit happens everywhere
     • yabbaryt Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 12:26
      en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate
      W Islandii jest dwa razy większy odsetek morderstw, niż w Polsce.
      • melikles Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 12:37
       Pewnie dlatego, że to mały kraj, a Polacy są tam najliczniejszą mniejszością?
       • yabbaryt Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 13:15
        Oczywiście wszystkiemu winni są Polacy, nawet winni są temu, że dźgają ich nożami.
        • melikles Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 13:30
         Wszystkiemu nie są winni, ale społeczeństwa skandynawskie są dość spokojne. Napływ emigrantów pogorszył statystyki kryminalne.

         "The homicide rate in Iceland varied between 2010 and 2020, from roughly 0.3 murders per 100,000 inhabitants in 2019, to 1.37 in 2020. In real figures, the total number of homicides reached five in 2020, an unusually high number for Iceland; since 1994 there were six years where no intentional homicides were committed in Iceland, although the last of these was in 2008. Iceland generally has the lowest homicide rate in Europe in most years, not including microstates."
         www.statista.com/statistics/1268647/homicide-rate-iceland/

         globalinitiative.net/analysis/iceland-organized-crime-beqiri-murder/

         www.icelandreview.com/news/polish-murder-suspect-arrested-iceland/

         "Based on official reports, foreign actors in Iceland are well-established and dominate several criminal markets in the country. Mostly, groups from Central and Eastern Europe, particularly Poland, Lithuania, Romania and Albania, are active in Iceland. They are predominantly engaged in the drug trade and human trafficking and allegedly have members who move to Iceland specifically to organize criminal activities, including burglary and theft. Domestic criminal networks are also active and are particularly involved in the drug markets. Police reports indicate that the number of structures engaged in these criminal activities has been increasing, particularly in the areas of drugs, human trafficking, burglaries and cybercrime. The financial strength of such operators has allowed them to acquire the expertise to hide their profits in legitimate business operations. Corporate ownership, investment, real estate and the lending business are examples of the channels for illicit money movements in Iceland. Cooperation between domestic criminal networks and foreign actors is common."
         ocindex.net/country/iceland
   • princesswhitewolf Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 17:09
    >długo udowadniał, że Szwecja jest lepszym miejscem do zamieszkania niż Polska.

    Szwecja ma najwyzszy odsetek atakow terrorystycznych w Europie
  • borrrka Nie, żebym jakoś przeżywał... 28.04.23, 16:45
   Ale na tym tle bardzo okay jest reakcja Polaków na napływ olbrzymiej ilości uciekinierów z Ukrainy.
   Nawet najciemniejszy lud pisi wydaje się rozumieć, że przyjechali kierowani rozpaczą i strachem, a nie by zwiedzać Szlak Orlich Gniazd.
   W Warszawce:)
   Stosunek do naszych Sąsiadów jest powodem do dumy.
   • j-k otoz u mnie ciemny lud tego nie rozumie 28.04.23, 18:27
    borrrka napisał:
    > Nawet najciemniejszy lud pisi wydaje się rozumieć, że przyjechali kierowani roz
    > paczą i strachem, a nie by zwiedzać Szlak Orlich Gniazd.


    otoz u mnie ciemny lud tego nie rozumie
    ale tutejsi maja zwyczaj troche anlitycznie myslec
    i dziwia ich samochody klasy LEXUS na ukrainskich numerach, ale z prawem do zamieszkania tutaj.
    • vermieter Re: otoz u mnie ciemny lud tego nie rozumie 30.04.23, 13:26
     j-k napisał:

     > otoz u mnie ciemny lud tego nie rozumie
     > ale tutejsi maja zwyczaj troche anlitycznie myslec
     > i dziwia ich samochody klasy LEXUS na ukrainskich numerach, ale z prawem do zam
     > ieszkania tutaj.

     ty ruskie ścierwo, gdzie ty te samochody widzisz? kto tobie pozwolił tutaj mieszkać?
  • felusiak1 Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 19:03
   Przeczytałem wypot w GazWybie. Nie warty dyskusji. I dlaczego Mike Urbaniak? Nie Michaś? Wstydzi się?
   Te wszystkie anegdoty można przenieść do każdego innego kraju i w miejsce polaków wstawić inną nację.

   W Tajlandii najlepiej zarabiaja rosjanki. Ale europejczycy wolą azjatki, w końcu po to pojechali tak daleko. Rosjanki są preferowane przez azjatow. Przejaw bialej supremacji, nawet w łózku.
   • melikles Re: Nasz januszariat nad fiordami 28.04.23, 22:11
    Masz subskrypcję GW?
   • borrrka Tak dobrze znasz warunki europejskiej emigracji? 30.04.23, 12:43
    Ja nie znam amerykańskiej, więc się nie wypowiadam.
    W Europie jest zapewne inaczej, niż w krajach tradycyjnie "imigracyjnych" ale znamienne - najlepiej wiedzą co i jak, ci którzy tego sami nie doznali:)
  • augustus_pl Re: Nasz januszariat nad fiordami 30.04.23, 15:26
   Norwegowie może uważają ze sa najlepsi ale Amerykanie nie uważają Norwegów za najbogatsze społeczeństwo.

   Amerykański ranking 25 krajów
   Taki jest standard życia w Niemczech
   t-online,
   Zaktualizowano 30.04.2023 - 10:16
   Według sondażu przeprowadzonego w USA Niemcy zajmują drugie miejsce pod względem standardu życia. Obywatelom żyje się lepiej tylko w sąsiednim kraju.
   Amerykański portal internetowy Yahoo sporządził listę 25 krajów o najwyższym standardzie życia. Niemcy plasują się wysoko, ale mówi się, że mieszkańcy sąsiedniego kraju mają się jeszcze lepiej.
   Podstawą rankingu był Wskaźnik Rozwoju Społecznego ONZ (HDI) oraz oceny amerykańskich mediów, które kraje są najlepsze. Następnie obliczono z tego średnią wartość.
   Niemcy zajmują drugie miejsce. Ma największą gospodarkę w Europie i czwartą co do wielkości na świecie, czytamy w podsumowaniu. Ponadto ma tu swoje siedziby wiele znanych na całym świecie marek. Kolejna zaleta: młodym ludziom z kraju i zagranicy oferowane są bezpłatne, wysokiej jakości kursy. Średnia długość życia wynosi 80,9 lat. ONZ daje Niemcom 9 w swoim indeksie, wartość oparta na amerykańskich mediach to 2. W sumie wystarczyło to na łączną wartość 5,5.
   W tym kraju jest jeszcze lepiej
   Ale jeszcze lepiej mieszkać w Szwajcarii. Zarówno ONZ, jak i amerykański indeks medialny stawiają kraj alpejski na pierwszym miejscu pod względem standardu życia, dlatego ogólny wynik wynosi 1. Jeden powód: według raportu Credit Suisse Bank z zeszłego roku Szwajcarzy należeli do najbogatszych obywateli na świecie. Średni majątek wynosi ponad 600 000 euro. Oraz: Średnia długość życia wynosi 83 lata. Bezrobocie jest niewielkie, a pracownicy wysoko wykwalifikowani. Szwajcaria wypadła również dobrze w innych badaniach, jeśli chodzi o oceny jakości życia.

   Szwecja była trzecia, a następnie Australia i Norwegia. Stany Zjednoczone zajmują dopiero dziesiąte miejsce. W ONZ radzą sobie raczej słabo z wartością indeksu 21, ale ocena amerykańskich mediów z wartością 4 poprawiła ogólny wynik. Słowenia zajmuje ostatnie miejsce wśród 25 krajów o najwyższym poziomie życia.
   • borrrka Nie w tym rzecz 30.04.23, 17:27
    Idzie o gwałtowny skok PKB na głowę i zawrót głowy społeczeństwa, żyjącego dawniej dość skromnie.
    To się wszędzie zdarza, ale powinno już przechodzić, a nie przechodzi.


    Po prawdzie, nie można też wykluczyć , iż nasi ludzie dali się poznać niekoniecznie od najlepszej strony.
    Polak potrafi:)
  • borrrka Trudno uwierzyć 05.05.23, 18:48
   Tekst linku

   30 lat temu spędziłem wiele czasu na wyjazdach do Norwegii.

   Niewyobrażalne dla mnie te problemy.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka