Dodaj do ulubionych

Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin wypr

18.08.23, 10:12
Symbolicznie Putin wyprowadził Rosję z Europy wycofując rosyjskie kluby sportowe z rozgrywek europejskich - spowodowane zreszta sankcjami po napaści na Ukrainę . Większość zachodnich firm z Rosji się wycofała a w to miejsce weszły podmioty chińskie które coraz bardziej uzależniają Rosję od siebie łącznie z systemami bankowymi
Obserwuj wątek
  • de_oakville Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 18.08.23, 11:34
   Piotr Wielki pracowal za mlodu w stoczni w Holandii, w kraju, ktory byl w 17-tym wieku najbardziej rozwinietym panstwem swiata zachodniego, a przez to i calego swiata. Podziwial morskie potegi Holandii i Anglii i powiedzial kiedys, ze gdbyby nie byl carem Rosji to chcialby zostac angielskim admiralem. Ale sprawowal on wladze nie nad narodem podobnym do Holendow badz Anglikow tylko nad potomkami ludu o genach "Azji Tuchajbejowicza" z "Trylogii" Sienkiewicza. Elita carskiej Rosji byli albo Niemcy albo ludnosc z panstw baltyckich czy z Finlandii (o szweckich korzeniach jak Igelström). Putin ma teraz ambicje mocarza wychowanego na historii dawnej Rosji, ale to nie Piotr Wielki, bardziej "sultan turecki" oblegajacy Wieden w czasach Sobieskiego.
   • vermieter Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 18.08.23, 13:49
    o ile twoje wymądrzanie się można przyjąć z uśmiechem politowania, to nad "szweckimi" korzeniami można tylko gorzko zapłakać
    • petronella.kozlowska vermieter napisał(a): 18.08.23, 16:03
     Tutaj nawet przyznaję ci rację, że on mocno bajdurzy np. o elitach rosyjskich.

     • de_oakville Re: vermieter napisał(a): 16.09.23, 01:55
      petronella.kozlowska napisała:

      > Tutaj nawet przyznaję ci rację, że on mocno bajdurzy np. o elitach rosyjskich.


      Z wami - kompletnymi ignorantami, ktorym sie wydaje, ze prawda jest taka, jak sie wam wydaje, trudno jest powaznie dyskutowac na tym forum. Moze glos nieco wiekszych autorytetow w tej dziedzinie rozjasni wasze ciasne horyzonty. Urodzony w Petersburgu Stanislaw Cat-Mackiewicz, pasjonat Rosji i jej historii, ekspert od spraw rosyjskich, tak pisal o wojnie rosyjsko-japonskiej (1905) w swojej ksiazce pt. "Europa in flagranti".

      "Jak sie przeglada spis generalow i admiralow prowadzacych ze strony rosyjskiej wojne na Dalekim Wschodzie to musi dziwic ogromna ilosc nazwisk niemieckich. Stössel, Gerngross, Kaulbars, Grippenberg, Rennenkampf, Kleigels, Viethoft i tak bez konca. Czasami sie zdaje, ze Niemiec jest regula, Rosjanin wyjatkiem. Bo rzeczywiscie ziemianstwo pochodzace z ziem lotewskich i estonskich, tak zwanych guberni nadbaltyckich, opanowalo wyzsza administracje rosyjska, a zwlaszcza armie. Ale ci Niemcy, protestanci i w domu mowiacy po niemiecku, jakiez natchnienie mogli dac zolnierzowi! Nie byli bynajmniej tchorzami, sumiennie spelniali swe obowiazki, byli akuratnymi biurokratami wojskowymi. Ale bitwy owczesne rozstrzygaly sie jeszcze przez szarze kawaleryjskie lub ataki na bagnety. Sama biurokracja wojskowa, chociazby najbardziej pedantyczna, nie wystarczala aby zwyciezyc w takich bojach."

      (Stanisław Cat-Mackiewicz, "Europa in flagranti")


      Zapisywał swe myśli tylko tłustym drukiem,
      Chcąc ukryć przed innymi, ze jest miernym nieukiem.
      Lecz nawet gdyby te myśli kazał wyryć w granicie,
      Pozostanie nieukiem przez całe swe życie.


      • petronella.kozlowska Re: vermieter napisał(a): 17.09.23, 10:44
       petronella.kozlowska napisała:


       Tutaj nawet przyznaję ci rację, że on mocno bajdurzy np. o elitach rosyjskich.


       wymienił elitę pochodzenia niemieckiego, z tym że większa część elity była rosyjaska, a po za tym o ile się nie mylę by robić karierę w wojsku należało dokonać konwersji na prawosławie.

    • oszol-lom-z-rm Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 27.08.23, 18:37
     A kto na te sowieckie korzenie? GW!
   • oszol-lom-z-rm Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 19.08.23, 14:35
    Cos w tym jest. Putin jest jak azjatycki despota
  • felusiak1 Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 19.08.23, 18:38
   W Polsce tradycyjnie nie uzywało się okreslenia Piotr Wielki. Piotr I (Pierwszy). Katarzyna Wielka to w Polsce Caryca Katarzyna.
   Otóż Piotr I wprowadzil Europę do Rosji. Ogolil bojarów i przystroił ich w koronkowe żakiety. Dodatkowo uzbroił po zeby i dopiero wtedy Rosja weszła do Europy z butami. Putin też chce z butami ale brak mu siły i zębów.
   • oszol-lom-z-rm Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 20.08.23, 11:36
    Gość miał ponoć 2m wzrostu
    • boomerang Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 09.09.23, 04:40
     Miał 196 cm kiedy udawał się z Moskwy w 2-letnią podróż po Europie, a kiedy wrócił do Moskwy to miał już 205 cm wzrostu.
  • prze.nick Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 20.08.23, 00:37
   Prawdziwy Piotr I został wymieniony podczas jego podróży na Zachód. Ten który wrócił to prawdopodobnie podmieniony przez Augusta II Mocnego Niemiec, choć mógł również być wymieniony gdzie indziej. Rządzenie w Rosji zaczął od rozwodu ze "swoją" żoną, uśmiercenia współpracowników prawdziwego Piotra I, uśmiercenia "swojej" siostry Zofii i "swojego" syna Aleksego. Po jego rzekomym zwycięstwie nad Szwecją i "podbiciu" Inflant inflanccy Niemcy przejęli po Piotrze I niepodzielną władzę nad Rosją - zaczynając od Ernesta Jana Birona.
   Obecna oficjalna historia Rosji to jedno wielkie oszustwo.
   • prze.nick Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 20.08.23, 01:12
    Moskwa wzmocniła się w XV wieku za Iwana III Srogiego i całkiem jej dobrze szło za jego syna Wasyla III aż do bitwy pod Orszą w 1514 roku. Nagle jak ręką odjął skończyła się współpraca Habsburgów z Moskwą a Wasyl III został zmuszony do ponownego ożenku, tym razem z Heleną Glińską, bratanicą więzionego litewskiego wielmoży, który oczywiście został po bitwie uwolniony. Ze związku Wasyla III z Heleną Glińską pochodzi słynny Iwan IV.
    Za Iwana IV Moskwa dostała się w łapy Anglii i jej Kompanii Moskiewskiej. Początek XVII wieku to przewroty pałacowe, interwencja Szwecji i w odpowiedzi na nią Polski. Jezuicka dynastia Romanowów została zainstalowana.
    To tak na początek o prawdziwej historii Moskwy, która nie jest żadną kontynuacją Rusi czy Konstantynopola a jedynie Złotej Ordy (co nawet pokazuje korona moskiewska).
    Natomiast kronika Rusi Nestora wyraźnie mówi, że kolebka Moskowii została wydarta Ugro-Finom przez plemiona lechickie a nie ruskie - przez Wiatyczów i Radymiczów.
    • oszol-lom-z-rm Re: Piotr Wielki Rosję do Europy wprowadz a Putin 20.08.23, 13:41
     Rosja nie zmieniła się od 800 lat od czasów najazdu tatarskiego imperium Mongołów

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka