Dodaj do ulubionych

Konieczność kontroli Zachodu nad polityką sankcji

27.09.23, 15:00
Rosja nadal kontynuje pomijanie sankcji rozszerzając swój kompleks wojskowo-przemysłowy oraz zwiększając wydatki na armię. Moskwa doskonali się w pomijaniu ograniczeń, co pozwala na zwiększenie ilości sprzedawanej ropy w cenach wyznaczonych przez rynki międzynarodwe.
W sierpniu 2023 r. prawie trzy czwarte wszystkich dostaw rosyjskiej ropy drogą morską odbywały się bez zachodniego ubezpieczenia, dźwigni finansowej służącej do ograniczania cen na ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę. Wiosną br. dostawy ropy naftowej z Rosji wzrosły o połowę mimo wprowadzonych przez kraje G7 sankcji na Federację Rosyjską z powodu inwazji na Ukrainę. Codzienne dochody Federacji Rosyjskiej od eksportu ropy stanowiły około 425 mln dolarów.
Moskwa stworzyła potężne kanały dostaw części zamiennych do samolotów poprzez państwa trzecie. W tym w Holandii został zaaresztowany urzędnik z ministerstwa obrony. W 2022 roku Rosja importowała technologie półprzewodnikowe na kwotę 2,5 mld dolarów w porównaniu do roku poprzedniego o kwocie 1,8 mld dolarów. Półprzewodniki oraz mikrochipy odgrywają główną rolę w obecnej wojnie zasilając szereg sprzętu, w tym bezzałogowce, stacje radiowe, rakiety oraz sprzęt pancerny.
Mikrosprzęt także jest dostarczany do szarej strefy Rosji poprzez kraje trzecie. Według zamkniętych danych rosyjskich służb celnych komponenty nadal bez przeszkód są dostarczane do Rosji. W ciągu ostatnich 6 miesięcy rosyjskie władze importowały na ponad 98 mln dolarów komponentów amerykańskiej firmy Analog Devices Inc, na ponad 75 mln dolarów Xilinx, na ponad 42 mln dolarów Microchip Technology, co najmniej na 38 mln dolarów Texas Instruments i na ponad 28 mln dolarów Infineon, największego niemieckiego producenta półprzewodników.
Rosja stosuje import równoległy bez poinformowania posiadacza praw autorskich. Wcześniej ten schemat był uważany przez rosyjskie ustawodawstwo za zakamuflowany przemyt. Teraz szary import uzyskał zielone światło bezpośrednio od rosyjskiego rządu, który zdecyduje, co może być importowane w ramach takich programów.
Luki w polityce sankcyjnej obejmują kontynuację projektów biznesowych uruchomionych przed sankcjami, brak zakazu handlu towarami podwójnego zastosowania, prowadzenie działalności sprzecznej z listami sankcyjnymi, brak wyczerpującej listy działań objętych sankcjami, brak odpowiedzialności z powodu tzw. nieobeznania itp.
W rezultacie zachodnie komponenty są z łatwością dostarczane do rosyjskich zakładów wojskowych. Przepływy są tak duże, że Rosja może nie tylko utrzymywać stare tempo produkcji dronów, ale także wielokrotnie je zwiększyć. Aby zapobiec dostawom zachodnich technologii do Moskwy, a także pieniądzom płynącym z dostaw energii, konieczne jest zablokowanie schematów pomijania sankcji.
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka